Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

[b]Nie trzeba nikomu mówić, że jedzenie i picie jest podstawą naszego istnienia. Każdy z nas słyszał kiedyś „jedz, a będziesz silny i zdrowy“...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-01-02 22:14:13

Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Nie trzeba nikomu mówić, że jedzenie i picie jest podstawą naszego istnienia. Każdy z nas słyszał kiedyś „jedz, a będziesz silny i zdrowy“. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy a dobre odżywienie pomaga zachować nam dłużej zdrowie i może ustrzec przed wieloma chorobami.

http://opiekunki-forum.pl/art/jedzenie.jpg

Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn – chorób, czy wieku – tracimy apetyt. Nadal jednak jeść trzeba, dostarczając organizmowi witamin i składników odżywczych, które dodają energii, siły i pozwolą organizmowi lepiej pracować oraz walczyć z chorobami. Zasadniczym jednak pytaniem jest co i jak jeść, aby żyć zdrowo? A jakie pokarmy powinien spożywać chory, osoba starsza? W przypadku osób starszych często poza zdrowotnymi wymogami stosowania odpowiednich diet, istnieje również problem obniżonego łaknienia.

Przyczyny obniżonego apetytu

Taki stan rzeczy spowodowany może być najzwyczajniej mniejszym wysiłkiem, jaki podopieczny podejmuje, przez to organizm nie potrzebuje tak ogromnych ilości pokarmów dostarczających energii, a i ich spalanie jest powolniejsze. Za spadek apetytu jest odpowiedzialny hormon greliny (tzw. „hormon głodu“), którego poziom u młodego człowieka wzrasta kilkakrotnie w ciągu dnia powodując głód i apetyt. U osób starszych jego poziom mocno się obniża. Przyjmowane leki także mogą zmniejszać poziom głodu.
Wraz z wiekiem także narządy układu pokarmowego tracą swoje moce i wątroba wraz z trzustką nie funkcjonują jak w młodzieńczych latach – wątroba słabiej się regeneruje, a trzustka nie wytwarza takich ilości enzymów trawiennych. Wciąż jednak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Efekty nieprawidłowego odżywiania

Zachwianie apetytu może doprowadzić do niepożądanych efektów. Zwłaszcza w wieku starczym spadek siły i wagi jest groźny, powoduje bowiem niedożywienie mięśni i kości, dalej osłabnięcia i upadki, co w efekcie może skutkować trudnymi do wyleczenia w tym wieku złamaniami, wpływać źle na krążenie i serce.
Układ mięśniowy to także mięśnie oddechowe, w związku z czym także ten podstawowy proces może zostać zaburzony. Również osłabieniu ulega system odpornościowy, zwiększając podatność na choroby.  Spadek masy ciała i zmiana procesów trawiennych zmienić może też nasilenie działania przyjmowanych leków powodując ich zły wpływ i efekty uboczne. Do tego doliczyć należy złe samopoczucie i negatywne nastawienie psychiczne.
Niedowaga, odwodnienie, osłabienie, zły stan psychiczny i nieprawidłowe odżywienie i pojenie może także być bodźcem do pojawienia się symptomów demencji starczej.

Jak pomóc pacjentowi w spożywaniu posiłków

Podstawową zasadą o której warto pamiętać jest „mniej, a częściej“. W przypadku osób starszych lepiej, gdy zamiast trzech podstawowych porcji w ciągu dnia, posiłek spożywany jest częściej (a więc np. 5-6 razy w ciągu dnia), chociaż w znacznie mniejszych porcjach. Najłatwiej dostosować pory i ilości jedzenia do indywidualnych przypadków.
Pomóc może także spożywanie posiłków w towarzystwie. Każdemu posiłek wydaje się smaczniejszy i je z większą chęcią, gdy spożywa go w towarzystwie.

Czasem zachętą jest także urozmaicanie posiłków. Nim sięgniemy po kęs, najpierw jemy oczami, co powoduje, że „aż ślinka leci“, więc jeśli to możliwe można podopiecznemu postarać się nieco urozmaicić jedzenie.

Czasem konieczna jest pomoc w postaci karmienia, gdy ze względu np. na artretyzm chory ma trudności z utrzymaniem szyućców. Jednak w miarę możliwości istotne jest (zwłaszcza z psychicznego punktu widzenia), aby podopieczny jadł sam. Można mu w tym pomóc przygotowując tak posiłki, aby można jeść rękoma, bądź używając tylko np. widelca.

Jakie posiłki przygotowywać dla osób starszych?

W zasadzie to, co może spożywać podopieczny jest uwarunkowane tym, czy cierpi na choroby wymagające specjalnych diet, jest po operacji, bądź ograniczeniem jest jedynie jego brak apetytu, uczulenia. Najważniejsze, aby dostarczać witamin, składników mineralnych i wysokobiałkowych. Pożądanymi są: gotowane mięso (zwłaszcza wołowina czy drób), ryby, nabiał (kefiry, jogurty, maślanka), warzywa i owoce (surowe, bądź gotowane na parze), oliwa, sałatki i surówki warzywne. Jedynymi pokarmami, które warto wykreślić z jadłospisu, są te o dużej zawartości tłuszczu, smażone oraz rośliny strączkowe. Niewskazane są zatem posiłki zawierające m.in. grzyby, fasolę, kapuste, frytki, ostre przyprawy, duże ilości soli, itp.

W przypadku wystąpienia zaparć pomocne może być spożycie składników bogatych w błonnik (suszone owoce, soki warzywne). Oczywiście należy pamiętać o takich ograniczeniach jak poziom cholesterolu, nietolerancja laktozy czy cukrzyca, także braki w uzębieniu.Równie ważne jak jedzenie, jest picie. Aby nie odwodnić organizmu i usprawnić działanie przewodu pokarmowego istotne jest popijać niewielkie ilości często w ciągu dnia.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2013-01-15 17:49:19

opiiekunka
Member
Zarejestrowany: 2013-01-14
Posty: 10

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Bardzo dobry artykuł wiele przydatnych informacji. Dziękuję za niego tongue

Offline

 

#3 2013-02-11 16:18:53

mysza12
New member
Zarejestrowany: 2012-12-21
Posty: 3

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Jezeli chodzi o produkty, których osoby starsze jeść nie powinny, to krótko mówiąc- produkty ciężkostrawne, wywołujące wzdęcia itp. To właściwie co gotujemy i dla siebie, bo ja np. tez unikam fasoli, grochu, tony soli w obiedzie, maggi do wszystkiego i ostrych przypraw. W końcu po co się później męczyć? A tak swoją drogą, to muszę się przyznać, że jedna moja podopieczna trafiła kiedyś do szpitala w wyniku odwodnienia. Pamiętam, to były moje początki. Babcia nie chciała pić, zrobiła łyczek herbaty lub wody i twierdziła, że nie musi pić więcej. Nie chciałam się narzucać, ale mogłam, bo skończyło się w szpitalu. Na szczęście po kilku dniach wypisano ją do domu,ale żartów nie było...

Offline

 

#4 2013-02-11 19:31:27

vifitek
Member
Zarejestrowany: 2013-02-09
Posty: 37

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Witajcie opiekunki, ja jestem opiekunem w Holandii. Opiekuje się już 2,5 lata podopiecznym w wieku 94 lata. Na śniadanie dziadek je płatki owsiane z kaszką manną i awokado--awokado jest zblenderowane i dodane do owsianki i to bardzo mocno osłodzone, zaznaczam to dla mojego podopiecznego. Obiad to gotowane mięso z kurczaka+ indyk lub kurczak+ chuda wołowina, po ugotowaniu i dodaniu trochę rosołu z tego gotowania mięso zostaje zblenderowane i dodane zostają warzywa tez ugotowane ale na parze i już tylko drobno poszatkowane nożem. Do tego ziemianki gotowane na parze z parzonym awokado i odrobiną dobrego masła, oczywiście sól do smaku, oraz do tego połówka jajka na miękko. Opiekunki sól to elektrolit  a więc powinna być w posiłkach ale bez przesady. Do obiadu herbaty ziołowe, mój podopieczny dużo pije, miętową ograniczam bo generalnie mięta jest ciężko strawna i pobudza wolny stolec. gotuje też zupy jarzynowe z dodatkiem kaszy mannej a nieraz ,rzadko kaszy jęczmiennej na rosole z kurczaka. Po obiedzie jak już ma ochotę to banan, jogurty owocowe. Kolacja lekka , przeważnie różno smakowe budynie, kiśle z owocami.

Offline

 

#5 2013-04-06 20:45:19

ewaki
Member
Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 15

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

vifitek napisał:

Witajcie opiekunki, ja jestem opiekunem w Holandii. Opiekuje się już 2,5 lata podopiecznym w wieku 94 lata. Na śniadanie dziadek je płatki owsiane z kaszką manną i awokado--awokado jest zblenderowane i dodane do owsianki i to bardzo mocno osłodzone, zaznaczam to dla mojego podopiecznego. Obiad to gotowane mięso z kurczaka+ indyk lub kurczak+ chuda wołowina, po ugotowaniu i dodaniu trochę rosołu z tego gotowania mięso zostaje zblenderowane i dodane zostają warzywa tez ugotowane ale na parze i już tylko drobno poszatkowane nożem. Do tego ziemianki gotowane na parze z parzonym awokado i odrobiną dobrego masła, oczywiście sól do smaku, oraz do tego połówka jajka na miękko. Opiekunki sól to elektrolit  a więc powinna być w posiłkach ale bez przesady. Do obiadu herbaty ziołowe, mój podopieczny dużo pije, miętową ograniczam bo generalnie mięta jest ciężko strawna i pobudza wolny stolec. gotuje też zupy jarzynowe z dodatkiem kaszy mannej a nieraz ,rzadko kaszy jęczmiennej na rosole z kurczaka. Po obiedzie jak już ma ochotę to banan, jogurty owocowe.

Kolacja lekka , przeważnie różno smakowe budynie, kiśle z owocami.

Duzo ciekawych rzeczy, skorzystam, dziekuje

Ostatnio edytowany przez ewaki (2013-04-06 20:46:56)

Offline

 

#6 2013-04-07 21:07:20

swistak
Member
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 377

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

a moja starsza Pani domaga sie jedzenia krótko mówiac staropolskiego, czym wiecej tłuszczu tym smaczniej--wychodzi z takiego załozenia
   i nikt  i nic nie moze tego zmienic.
   Choć ma 90 lat to żoładek i apetyt bez zarzutu,przemiana materi wspaniała więc kotlet schabowy wielkości duzego talerza,ziemniaki
   w ilosci 4-5,kapusta na tłusto ze skwarkami.
   To najsmaczniejsze dla niej danie--może jeść i domaga sie przez 7 dni w tygodniu.
   Nie pomaga tłumaczenie, ze zoładek musi odpoczać, że za tłusto, że zdrowiej gotowane miesko na parze itp mówi że to dla chorych po
   operacjach a ona zdrowa i że chce się dobrze przed śmiercia najeść śmiejąc sie przy tym,że dosyć głodna chodziła w swoim życiu.
   
   Po rozmowie z rodzina i lekarką -a wyniki ma bez zarzutu, stwierdziłam co jej tam bede żałować niech je na co ma apetyt, może faktycznie
   sprawia jej to przyjemność.....

   i co mam jej pomagać???sama rozkłada serwetke na kolanach...bierze nóz, widelec i zajada schabowego z kapusta


   okazuje sie,ze ma korzenie polskie stąd to zamiłowanie do schaboszczaka

Offline

 

#7 2013-04-07 21:18:15

pfleger
Member
Zarejestrowany: 2013-02-07
Posty: 1268

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

swistak napisał:

a moja starsza Pani domaga sie jedzenia krótko mówiac staropolskiego, czym wiecej tłuszczu tym smaczniej--wychodzi z takiego załozenia
   i nikt  i nic nie moze tego zmienic.
   Choć ma 90 lat to żoładek i apetyt bez zarzutu,przemiana materi wspaniała więc kotlet schabowy wielkości duzego talerza,ziemniaki
   w ilosci 4-5,kapusta na tłusto ze skwarkami.
   To najsmaczniejsze dla niej danie--może jeść i domaga sie przez 7 dni w tygodniu.
   Nie pomaga tłumaczenie, ze zoładek musi odpoczać, że za tłusto, że zdrowiej gotowane miesko na parze itp mówi że to dla chorych po
   operacjach a ona zdrowa i że chce się dobrze przed śmiercia najeść śmiejąc sie przy tym,że dosyć głodna chodziła w swoim życiu.
   
   Po rozmowie z rodzina i lekarką -a wyniki ma bez zarzutu, stwierdziłam co jej tam bede żałować niech je na co ma apetyt, może faktycznie
   sprawia jej to przyjemność.....

   i co mam jej pomagać???sama rozkłada serwetke na kolanach...bierze nóz, widelec i zajada schabowego z kapusta


   okazuje sie,ze ma korzenie polskie stąd to zamiłowanie do schaboszczaka

Polskie? czy np z Prus wschodnich ?..z czystej ciekawosci pytam.

Offline

 

#8 2013-04-07 21:25:13

ANTONIA***
Member
Zarejestrowany: 2013-03-14
Posty: 429

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

To są właśnie te starsze panie. Generacja na wymarciu, ale czy ktoś z naszej dożyje takiego wieku ?
Moja babcia umarła mając 94 lata. Wszystko musiało być na czas i bardzo punktualnie.
Jadła tylko mięso wołowe lub drób, wieprzowego nie uznawała. Chleb Vollkorn, żadnych bułek czy białego pieczywa. Warzywa i owoce, dwa razy w tygodniu po kawałku ciasta. Piła dużo mleka.  Odżywianie wzorowe. A jaka była przy tym zdyscyplinowana - żadnego wychylania się z ram.
Dużo się przy niej nauczyłam.

Offline

 

#9 2013-04-07 21:51:50

pfleger
Member
Zarejestrowany: 2013-02-07
Posty: 1268

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

ANTONIA*** napisał:

To są właśnie te starsze panie. Generacja na wymarciu, ale czy ktoś z naszej dożyje takiego wieku ?
Moja babcia umarła mając 94 lata. Wszystko musiało być na czas i bardzo punktualnie.
Jadła tylko mięso wołowe lub drób, wieprzowego nie uznawała. Chleb Vollkorn, żadnych bułek czy białego pieczywa. Warzywa i owoce, dwa razy w tygodniu po kawałku ciasta. Piła dużo mleka.  Odżywianie wzorowe. A jaka była przy tym zdyscyplinowana - żadnego wychylania się z ram.
Dużo się przy niej nauczyłam.

Takie odzywienie bylo dobre 30-40 lat temu, dlaczego ?Po Czarnobylu i tych wszystkich chemikalich co przemysl wypuscil w atmosfere to raczej ciezko jeść coś zdrowo nawet jak się chce www  A jak się czyta takie rzeczy to ciśnienie idzie w gore ---> www

Offline

 

#10 2013-04-08 11:04:48

swistak
Member
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 377

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

pfleger napisał:

swistak napisał:

a moja starsza Pani domaga sie jedzenia krótko mówiac staropolskiego, czym wiecej tłuszczu tym smaczniej--wychodzi z takiego załozenia
   i nikt  i nic nie moze tego zmienic.
   Choć ma 90 lat to żoładek i apetyt bez zarzutu,przemiana materi wspaniała więc kotlet schabowy wielkości duzego talerza,ziemniaki
   w ilosci 4-5,kapusta na tłusto ze skwarkami.
   To najsmaczniejsze dla niej danie--może jeść i domaga sie przez 7 dni w tygodniu.
   Nie pomaga tłumaczenie, ze zoładek musi odpoczać, że za tłusto, że zdrowiej gotowane miesko na parze itp mówi że to dla chorych po
   operacjach a ona zdrowa i że chce się dobrze przed śmiercia najeść śmiejąc sie przy tym,że dosyć głodna chodziła w swoim życiu.
   
   Po rozmowie z rodzina i lekarką -a wyniki ma bez zarzutu, stwierdziłam co jej tam bede żałować niech je na co ma apetyt, może faktycznie
   sprawia jej to przyjemność.....

   i co mam jej pomagać???sama rozkłada serwetke na kolanach...bierze nóz, widelec i zajada schabowego z kapusta


   okazuje sie,ze ma korzenie polskie stąd to zamiłowanie do schaboszczaka

Polskie? czy np z Prus wschodnich ?..z czystej ciekawosci pytam.

wiesz   babina  mówi, ze z tatusiem gdzies na Wołyniu mieszkala i w 40latach wrociła na stabilny grunt najpierw do Berlina a potem wyszla za maz za "oficera" i zamieszkała pod Hamburgiem---ale ile w tym prawdy???

      wazne, ze to okaz zdrowia--myslisz,ze ja chętnie ja tym zywie??? zle mi sie robi na samą myśl jak dzisiaj znów jej podam takie jedzenie
      inne posiłki je jakoś normalnie bez przesady tylko z tym obiadem takie dziwactwa ale cóz --ja tu tylko pracuje  :-)

Offline

 

#11 2013-04-08 14:34:12

ewaki
Member
Zarejestrowany: 2013-03-02
Posty: 15

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Redakcja napisał:

Nie trzeba nikomu mówić, że jedzenie i picie jest podstawą naszego istnienia. Każdy z nas słyszał kiedyś „jedz, a będziesz silny i zdrowy“. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy a dobre odżywienie pomaga zachować nam dłużej zdrowie i może ustrzec przed wieloma chorobami.

www

Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn – chorób, czy wieku – tracimy apetyt. Nadal jednak jeść trzeba, dostarczając organizmowi witamin i składników odżywczych, które dodają energii, siły i pozwolą organizmowi lepiej pracować oraz walczyć z chorobami. Zasadniczym jednak pytaniem jest co i jak jeść, aby żyć zdrowo? A jakie pokarmy powinien spożywać chory, osoba starsza? W przypadku osób starszych często poza zdrowotnymi wymogami stosowania odpowiednich diet, istnieje również problem obniżonego łaknienia.

Przyczyny obniżonego apetytu

Taki stan rzeczy spowodowany może być najzwyczajniej mniejszym wysiłkiem, jaki podopieczny podejmuje, przez to organizm nie potrzebuje tak ogromnych ilości pokarmów dostarczających energii, a i ich spalanie jest powolniejsze. Za spadek apetytu jest odpowiedzialny hormon greliny (tzw. „hormon głodu“), którego poziom u młodego człowieka wzrasta kilkakrotnie w ciągu dnia powodując głód i apetyt. U osób starszych jego poziom mocno się obniża. Przyjmowane leki także mogą zmniejszać poziom głodu.
Wraz z wiekiem także narządy układu pokarmowego tracą swoje moce i wątroba wraz z trzustką nie funkcjonują jak w młodzieńczych latach – wątroba słabiej się regeneruje, a trzustka nie wytwarza takich ilości enzymów trawiennych. Wciąż jednak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Efekty nieprawidłowego odżywiania

Zachwianie apetytu może doprowadzić do niepożądanych efektów. Zwłaszcza w wieku starczym spadek siły i wagi jest groźny, powoduje bowiem niedożywienie mięśni i kości, dalej osłabnięcia i upadki, co w efekcie może skutkować trudnymi do wyleczenia w tym wieku złamaniami, wpływać źle na krążenie i serce.
Układ mięśniowy to także mięśnie oddechowe, w związku z czym także ten podstawowy proces może zostać zaburzony. Również osłabieniu ulega system odpornościowy, zwiększając podatność na choroby.  Spadek masy ciała i zmiana procesów trawiennych zmienić może też nasilenie działania przyjmowanych leków powodując ich zły wpływ i efekty uboczne. Do tego doliczyć należy złe samopoczucie i negatywne nastawienie psychiczne.
Niedowaga, odwodnienie, osłabienie, zły stan psychiczny i nieprawidłowe odżywienie i pojenie może także być bodźcem do pojawienia się symptomów demencji starczej.

Jak pomóc pacjentowi w spożywaniu posiłków

Podstawową zasadą o której warto pamiętać jest „mniej, a częściej“. W przypadku osób starszych lepiej, gdy zamiast trzech podstawowych porcji w ciągu dnia, posiłek spożywany jest częściej (a więc np. 5-6 razy w ciągu dnia), chociaż w znacznie mniejszych porcjach. Najłatwiej dostosować pory i ilości jedzenia do indywidualnych przypadków.
Pomóc może także spożywanie posiłków w towarzystwie. Każdemu posiłek wydaje się smaczniejszy i je z większą chęcią, gdy spożywa go w towarzystwie.

Czasem zachętą jest także urozmaicanie posiłków. Nim sięgniemy po kęs, najpierw jemy oczami, co powoduje, że „aż ślinka leci“, więc jeśli to możliwe można podopiecznemu postarać się nieco urozmaicić jedzenie.

Czasem konieczna jest pomoc w postaci karmienia, gdy ze względu np. na artretyzm chory ma trudności z utrzymaniem szyućców. Jednak w miarę możliwości istotne jest (zwłaszcza z psychicznego punktu widzenia), aby podopieczny jadł sam. Można mu w tym pomóc przygotowując tak posiłki, aby można jeść rękoma, bądź używając tylko np. widelca.

Jakie posiłki przygotowywać dla osób starszych?

W zasadzie to, co może spożywać podopieczny jest uwarunkowane tym, czy cierpi na choroby wymagające specjalnych diet, jest po operacji, bądź ograniczeniem jest jedynie jego brak apetytu, uczulenia. Najważniejsze, aby dostarczać witamin, składników mineralnych i wysokobiałkowych. Pożądanymi są: gotowane mięso (zwłaszcza wołowina czy drób), ryby, nabiał (kefiry, jogurty, maślanka), warzywa i owoce (surowe, bądź gotowane na parze), oliwa, sałatki i surówki warzywne. Jedynymi pokarmami, które warto wykreślić z jadłospisu, są te o dużej zawartości tłuszczu, smażone oraz rośliny strączkowe. Niewskazane są zatem posiłki zawierające m.in. grzyby, fasolę, kapuste, frytki, ostre przyprawy, duże ilości soli, itp.

W przypadku wystąpienia zaparć pomocne może być spożycie składników bogatych w błonnik (suszone owoce, soki warzywne). Oczywiście należy pamiętać o takich ograniczeniach jak poziom cholesterolu, nietolerancja laktozy czy cukrzyca, także braki w uzębieniu.Równie ważne jak jedzenie, jest picie. Aby nie odwodnić organizmu i usprawnić działanie przewodu pokarmowego istotne jest popijać niewielkie ilości często w ciągu dnia.

Offline

 

#12 2013-04-08 17:11:34

ella
Member
Zarejestrowany: 2012-02-17
Posty: 254

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

swistak napisał:

a moja starsza Pani domaga sie jedzenia krótko mówiac staropolskiego, czym wiecej tłuszczu tym smaczniej--wychodzi z takiego załozenia
   i nikt  i nic nie moze tego zmienic.
   Choć ma 90 lat to żoładek i apetyt bez zarzutu,przemiana materi wspaniała więc kotlet schabowy wielkości duzego talerza,ziemniaki
   w ilosci 4-5,kapusta na tłusto ze skwarkami.
   To najsmaczniejsze dla niej danie--może jeść i domaga sie przez 7 dni w tygodniu.
   Nie pomaga tłumaczenie, ze zoładek musi odpoczać, że za tłusto, że zdrowiej gotowane miesko na parze itp mówi że to dla chorych po
   operacjach a ona zdrowa i że chce się dobrze przed śmiercia najeść śmiejąc sie przy tym,że dosyć głodna chodziła w swoim życiu.
   
   Po rozmowie z rodzina i lekarką -a wyniki ma bez zarzutu, stwierdziłam co jej tam bede żałować niech je na co ma apetyt, może faktycznie
   sprawia jej to przyjemność.....

   i co mam jej pomagać???sama rozkłada serwetke na kolanach...bierze nóz, widelec i zajada schabowego z kapusta   okazuje sie,ze ma korzenie polskie stąd to zamiłowanie do schaboszczaka

hahhahaahha..babcia super...i dobrze:D skoro w zyciu dosc sie nacierpiala z glodu to teraz nalezy jej sie!!big_smile

Ostatnio edytowany przez ella (2013-04-08 17:12:53)

Offline

 

#13 2013-04-08 19:04:31

ahha
Member
Zarejestrowany: 2012-06-12
Posty: 841

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

ella napisał:

swistak napisał:

a moja starsza Pani domaga sie jedzenia krótko mówiac staropolskiego, czym wiecej tłuszczu tym smaczniej--wychodzi z takiego załozenia
   i nikt  i nic nie moze tego zmienic.
   Choć ma 90 lat to żoładek i apetyt bez zarzutu,przemiana materi wspaniała więc kotlet schabowy wielkości duzego talerza,ziemniaki
   w ilosci 4-5,kapusta na tłusto ze skwarkami.
   To najsmaczniejsze dla niej danie--może jeść i domaga sie przez 7 dni w tygodniu.
   Nie pomaga tłumaczenie, ze zoładek musi odpoczać, że za tłusto, że zdrowiej gotowane miesko na parze itp mówi że to dla chorych po
   operacjach a ona zdrowa i że chce się dobrze przed śmiercia najeść śmiejąc sie przy tym,że dosyć głodna chodziła w swoim życiu.
   
   Po rozmowie z rodzina i lekarką -a wyniki ma bez zarzutu, stwierdziłam co jej tam bede żałować niech je na co ma apetyt, może faktycznie
   sprawia jej to przyjemność.....

   i co mam jej pomagać???sama rozkłada serwetke na kolanach...bierze nóz, widelec i zajada schabowego z kapu


   okazuje sie,ze ma korzenie polskie stąd to zamiłowanie do schaboszczaka

hahhahaahha..babcia super...i dobrze:D skoro w zyciu dosc sie nacierpiala z glodu to teraz nalezy jej sie!!big_smile

ja mam bardzo podobna sytuacje z moja 91-letnia podopieczna ktora jest diabetykiem z cukrem jak Ona mowi "w normie ok.250".Nijak nie dawala sie przekonac  ze ziemniaki i wieprzowina sa "be".I wieprzowe wedliny,makaron nie,ryz nie,ryba nie jakies nowinki kulinarne -nie.Owoce jedynie jablka (do kanapki z wedlina) oraz jajka na twardo min 2 dziennie.Po kilku probach odpuscilam tyle jej radosci jak sobie poje to co lubi w koncowce zycia.Cholesterol lepszy odemnie,insulina 4 x doba.Reszta ok.mowi mi ze jak sobie dobrze poje to co lubi to spi no i spi.Co jej bede zabraniac -powiedzialam lekarzowi on odnotowal to w karcie,ona o tym wie. i jest gut rowniez mi mowila o glodzie w 40 latach i wiem ze niektorzy starzy ludzie (nie mowie tu tylko o Niemcach,o wszystkich ktorych glod dotknal) maja zwyczaj noszenia kawalkow chleba czesto zasuszonego,lub zbierania okruszkow (ST-moze Twoj podopieczny tez) bo zyja w podswiadomym leku przed glodem.Dlatego spytalam sie jednej z forumowiczek z tego forum z czego tak sie tarzala ze smiechu jak ST napisal ze dziadzius zbiera okruszki z podlogi,z jakiegoby powodu to robil dla mnie to nie jest smieszne.Wracajac do tematu wiem ze dopoki nie wywroce jej swiata do gory nogami i nie  narzuce rezimu szpitalnego (bo tego nie wymaga) to jet dobrze i oby tak zostalo.Teraz leca wiadomosci ona najedzona,umyta ,zadowolona lezy w lozku i oglada.Ok 8 zasnie i do ranka do 8 spi jak aniolek bez zadnych usypiaczy.

Offline

 

#14 2013-04-09 10:12:10

swistak
Member
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 377

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

ahha

    fajnie masz 8....do 8 bez usypiaczy......ale starsi ludzie jak dzieci potzrebuja duzo snu a co w dzień ze snem??

Offline

 

#15 2014-05-26 13:40:51

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Moja pdp, jak już w innych wątkach wspominałam, obecnie jest leżąca. Martwi mnie, że bardzo mało pije. Mam kubek z dzióbkiem, ułatwiający picie. Ostatnie dni to jest ok. 400 ml. dziennie, +/- 50 ml.
Dzisiaj jak na razie 50 ml, może 60 i nie mogę jej namówić na więcej. Rano zjadła trochę jogurtu i 3 śliwki suszone... Próbowałam jej podać zupę, ale dziś nie ma zbyt dużego apetytu.. w ogóle mało je. Ale najbardziej martwi mnie jej "nie picie"!

Nie wiem kiedy powinnam zareagować. Informuję o tym Diakonię, jak przychodzi, jak zgłaszam rodzinie, to mi mówią, że mam to respektować i nie mogę jej zmuszać do jedzenia i picia.

Ok. to rozumiem, ale kiedy jest konieczna interwencja lekarza?, żeby chociażby skierowała ją na kroplówkę! Kiedy powinnam to zgłosić lekarzowi?
Zapisuję sobie codziennie ile wypija i co je. Rozumiem że ma mniejsze potrzeby żywieniowe, ale odwodnia mi się pomału! Nie mówiąc o zagładzaniu!

Offline

 

#16 2014-05-26 14:08:14

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

renia1311 napisał:

Moja pdp, jak już w innych wątkach wspominałam, obecnie jest leżąca. Martwi mnie, że bardzo mało pije. Mam kubek z dzióbkiem, ułatwiający picie. Ostatnie dni to jest ok. 400 ml. dziennie, +/- 50 ml.
Dzisiaj jak na razie 50 ml, może 60 i nie mogę jej namówić na więcej. Rano zjadła trochę jogurtu i 3 ślormacjiwki suszone... Próbowałam jej podać zupę, ale dziś nie ma zbyt dużego apetytu.. w ogóle mało je. Ale najbardziej martwi mnie jej "nie picie"!

Nie wiem kiedy powinnam zareagować. Informuję o tym Diakonię, jak przychodzi, jak zgłaszam rodzinie, to mi mówią, że mam to respektować i nie mogę jej zmuszać do jedzenia i picia.
zyn się babcia kończyć.
Ok. to rozumiem, ale kiedy jest konieczna interwencja lekarza?, żeby chociażby skierowała ją na kroplówkę! Kiedy powinnam to zgłosić lekarzowi?
Zapisuję sobie codziennie ile wypija i co je. Rozumiem że ma mniejsze potrzeby żywieniowe, ale odwodnia mi się pomału! Nie mówiąc o zagładzaniu!

Tutaj zgodzę się, że zmuszać nie ma co . Należy tylko przypominać . Dobrze by było jakbyś napisała taką informację  do Diakonów i rodziny i aby Ci pokwitowali że przyjęli do wiadomości. Może tak zaczyna się babcia kończyć. Musimy wyczuć kiedy mamy pozwolić im odejść. 

Dziś rozmawiałam z podopiecznym i jego żoną. Oboje są zdania , że jak będzie nadchodził koniec , to nie życzą sobie żadnej reanimacji. Ich dzieci to akceptują.

Ostatnio edytowany przez amelia (2014-05-26 14:20:28)

Offline

 

#17 2014-05-26 14:45:34

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

amelia napisał:

renia1311 napisał:

Moja pdp, jak już w innych wątkach wspominałam, obecnie jest leżąca. Martwi mnie, że bardzo mało pije. Mam kubek z dzióbkiem, ułatwiający picie. Ostatnie dni to jest ok. 400 ml. dziennie, +/- 50 ml.
Dzisiaj jak na razie 50 ml, może 60 i nie mogę jej namówić na więcej. Rano zjadła trochę jogurtu i 3 ślormacjiwki suszone... Próbowałam jej podać zupę, ale dziś nie ma zbyt dużego apetytu.. w ogóle mało je. Ale najbardziej martwi mnie jej "nie picie"!

Nie wiem kiedy powinnam zareagować. Informuję o tym Diakonię, jak przychodzi, jak zgłaszam rodzinie, to mi mówią, że mam to respektować i nie mogę jej zmuszać do jedzenia i picia.
zyn się babcia kończyć.
Ok. to rozumiem, ale kiedy jest konieczna interwencja lekarza?, żeby chociażby skierowała ją na kroplówkę! Kiedy powinnam to zgłosić lekarzowi?
Zapisuję sobie codziennie ile wypija i co je. Rozumiem że ma mniejsze potrzeby żywieniowe, ale odwodnia mi się pomału! Nie mówiąc o zagładzaniu!

Tutaj zgodzę się, że zmuszać nie ma co . Należy tylko przypominać . Dobrze by było jakbyś napisała taką informację  do Diakonów i rodziny i aby Ci pokwitowali że przyjęli do wiadomości. Może tak zaczyna się babcia kończyć. Musimy wyczuć kiedy mamy pozwolić im odejść. 

Dziś rozmawiałam z podopiecznym i jego żoną. Oboje są zdania , że jak będzie nadchodził koniec , to nie życzą sobie żadnej reanimacji. Ich dzieci to akceptują.

Ok. Dzięki Amelia. Ale jest to trudne. Towarzyszenie osobie w jej powolnym odchodzeniu.
Ale tym jest, dość często nasza praca...

Przypominam jej, ale tak jakby to już jest jej obojętne.
Na początku to było straszenie prze syna i synową, że pójdzie znowu do szpitala. Ale skoro jest cały czas w domu...
W jakimś stopniu jej się nie dziwię... jedzenie może jej nie smakować.. po co ma się motywować? Do dalszego leżenia? Nie może samodzielnie usiąść, nie przeczyta już gazety, nie może samodzielnie jeść... Może tylko leżeć, bo nawet już się nie obróci na drugą stronę.
A w tym wszystkim jak na swoje 91 lat jest w miarę sprawna umysłowo. Ma zawieszki, ale ogólnie jest świadoma...

Ale nie zmienia to faktu, że jest to trudne... jutro przyjeżdża zmienniczka, dwa dni będziemy razem, mam mieć przerwę dwa miesiące, ale nastawiam się, że nie wiadomo czy tu wrócę...

Offline

 

#18 2014-05-26 15:30:34

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Niedawno miałam z Anią ( z forum) akcję. Uratowałyśmy gościa od śmierci. Miał 41,7 gorączki.

Teraz zastanawiam czy to było najlepsze dla niego posunięcie. Chłopina miał operację , czeka go druga. Ma przynajmniej 3 miesiące być w szpitali (jeżeli w ogóle z niego wyjdzie) . No i myślę sobie po co mu to wszystko zafundowałyśmy?
  91 lat. Sam nie chciał żadnej pomocy. Być przy umieraniu, to bardzo trudne. Nigdy nie wiemy czy zrobiliśmy dobrze..........

Ratując dziecko, czy młodszą osobę jest inaczej.

Ostatnio edytowany przez amelia (2014-05-26 15:32:19)

Offline

 

#19 2014-05-26 15:45:06

iza46
Member
Zarejestrowany: 2012-09-07
Posty: 1482

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

renia1311 napisał:

amelia napisał:

renia1311 napisał:

Moja pdp, jak już w innych wątkach wspominałam, obecnie jest leżąca. Martwi mnie, że bardzo mało pije. Mam kubek z dzióbkiem, ułatwiający picie. Ostatnie dni to jest ok. 400 ml. dziennie, +/- 50 ml.
Dzisiaj jak na razie 50 ml, może 60 i nie mogę jej namówić na więcej. Rano zjadła trochę jogurtu i 3 ślormacjiwki suszone... Próbowałam jej podać zupę, ale dziś nie ma zbyt dużego apetytu.. w ogóle mało je. Ale najbardziej martwi mnie jej "nie picie"!

Nie wiem kiedy powinnam zareagować. Informuję o tym Diakonię, jak przychodzi, jak zgłaszam rodzinie, to mi mówią, że mam to respektować i nie mogę jej zmuszać do jedzenia i picia.
zyn się babcia kończyć.
Ok. to rozumiem, ale kiedy jest konieczna interwencja lekarza?, żeby chociażby skierowała ją na kroplówkę! Kiedy powinnam to zgłosić lekarzowi?
Zapisuję sobie codziennie ile wypija i co je. Rozumiem że ma mniejsze potrzeby żywieniowe, ale odwodnia mi się pomału! Nie mówiąc o zagładzaniu!

Tutaj zgodzę się, że zmuszać nie ma co . Należy tylko przypominać . Dobrze by było jakbyś napisała taką informację  do Diakonów i rodziny i aby Ci pokwitowali że przyjęli do wiadomości. Może tak zaczyna się babcia kończyć. Musimy wyczuć kiedy mamy pozwolić im odejść. 

Dziś rozmawiałam z podopiecznym i jego żoną. Oboje są zdania , że jak będzie nadchodził koniec , to nie życzą sobie żadnej reanimacji. Ich dzieci to akceptują.

Ok. Dzięki Amelia. Ale jest to trudne. Towarzyszenie osobie w jej powolnym odchodzeniu.
Ale tym jest, dość często nasza praca...

Przypominam jej, ale tak jakby to już jest jej obojętne.
Na początku to było straszenie prze syna i synową, że pójdzie znowu do szpitala. Ale skoro jest cały czas w domu...
W jakimś stopniu jej się nie dziwię... jedzenie może jej nie smakować.. po co ma się motywować? Do dalszego leżenia? Nie może samodzielnie usiąść, nie przeczyta już gazety, nie może samodzielnie jeść... Może tylko leżeć, bo nawet już się nie obróci na drugą stronę.
A w tym wszystkim jak na swoje 91 lat jest w miarę sprawna umysłowo. Ma zawieszki, ale ogólnie jest świadoma...

Ale nie zmienia to faktu, że jest to trudne... jutro przyjeżdża zmienniczka, dwa dni będziemy razem, mam mieć przerwę dwa miesiące, ale nastawiam się, że nie wiadomo czy tu wrócę...

Reniu ,chyba juz babcia zmierza na tamta strone.Moze warto rozejrzec sie za nowa sztella?Raz podjelam sie opieki nad tak ciezko chora osoba/depresja,odlezyny,bole ustawiczne,niejedzaca prawie nic/.Dwa tygodnie to trwalo i odeszla w snie .Corka robila jej tylko zastrzyki z morfiny i nie chciala oddac do szpitala pomimo przyjazdu karetki.Zycze Ci udanego wypoczynku i relaksu ,bo zrobilas kawal dobrej roboty!!!!!

Offline

 

#20 2014-05-26 15:52:56

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

iza46 napisał:

renia1311 napisał:

amelia napisał:


Tutaj zgodzę się, że zmuszać nie ma co . Należy tylko przypominać . Dobrze by było jakbyś napisała taką informację  do Diakonów i rodziny i aby Ci pokwitowali że przyjęli do wiadomości. Może tak zaczyna się babcia kończyć. Musimy wyczuć kiedy mamy pozwolić im odejść. 

Dziś rozmawiałam z podopiecznym i jego żoną. Oboje są zdania , że jak będzie nadchodził koniec , to nie życzą sobie żadnej reanimacji. Ich dzieci to akceptują.

Ok. Dzięki Amelia. Ale jest to trudne. Towarzyszenie osobie w jej powolnym odchodzeniu.
Ale tym jest, dość często nasza praca...

Przypominam jej, ale tak jakby to już jest jej obojętne.
Na początku to było straszenie prze syna i synową, że pójdzie znowu do szpitala. Ale skoro jest cały czas w domu...
W jakimś stopniu jej się nie dziwię... jedzenie może jej nie smakować.. po co ma się motywować? Do dalszego leżenia? Nie może samodzielnie usiąść, nie przeczyta już gazety, nie może samodzielnie jeść... Może tylko leżeć, bo nawet już się nie obróci na drugą stronę.
A w tym wszystkim jak na swoje 91 lat jest w miarę sprawna umysłowo. Ma zawieszki, ale ogólnie jest świadoma...

Ale nie zmienia to faktu, że jest to trudne... jutro przyjeżdża zmienniczka, dwa dni będziemy razem, mam mieć przerwę dwa miesiące, ale nastawiam się, że nie wiadomo czy tu wrócę...

Reniu ,chyba juz babcia zmierza na tamta strone.Moze warto rozejrzec sie za nowa sztella?Raz podjelam sie opieki nad tak ciezko chora osoba/depresja,odlezyny,bole ustawiczne,niejedzaca prawie nic/.Dwa tygodnie to trwalo i odeszla w snie .Corka robila jej tylko zastrzyki z morfiny i nie chciala oddac do szpitala pomimo przyjazdu karetki.Zycze Ci udanego wypoczynku i relaksu ,bo zrobilas kawal dobrej roboty!!!!!

Dzięki. Mam nadzieję, że odejdzie spokojnie, we śnie, jak przyjdzie jej czas.
Myślę, o szukaniu kolejnej stelli, ale najpierw zasłużona przerwa, zobaczę jak się rozwinie sytuacja, do końca czerwca.
Jedno co jest dobre, to nie cierpi, nic ją specjalnie nie boli.. od wyjścia ze szpitala nie przyjmuje leków, bo nie chce i ma trudności z przełykaniem, ale nawet jak dawałam rozkruszone, to już nie chciała.

Offline

 

#21 2016-02-06 17:27:42

TeresaH.
New member
Zarejestrowany: 2016-01-29
Posty: 4

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

w przypadku nie możliwości utrzymania sztućców polecam zakupienie takiego uchyty www można go przypiąć zarówno do łyżki jak i widelca, przydaje się tez osłonka na talerz.

Offline

 

#22 2016-02-06 20:03:43

Zielona_mila
Member
Zarejestrowany: 2014-09-10
Posty: 25

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Niczego nie kupię w waszym centrum, spamiaro.
Mało ci?

TeresaH. napisał:

w przypadku nie możliwości utrzymania sztućców polecam zakupienie takiego uchyty www można go przypiąć zarówno do łyżki jak i widelca, przydaje się tez osłonka na talerz.

Offline

 

#23 2016-02-12 21:20:04

festynka
Member
Zarejestrowany: 2015-08-09
Posty: 715

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

TeresaH. napisał:

w przypadku nie możliwości utrzymania sztućców polecam zakupienie takiego uchyty www można go przypiąć zarówno do łyżki jak i widelca, przydaje się tez osłonka na talerz.

a moja babcia je rękami bo więcej wchodzi !na raz.mojej babci potrzebna jest szufla,

Offline

 

#24 2022-01-18 17:25:33

mariaj
Member
Zarejestrowany: 2015-04-14
Posty: 67

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Witam  !!! Najlepiej przygotować wagoniki ,zachęcająco wyglądające. Gdy chory wymaga karmienia  ,należy karmić  małymi porcjami dosyć często . dużo popijając  . Również pomagają syropki na apetyt . mariaj

Offline

 

#25 2022-01-19 16:45:18

paniusiabogusia01
Member
Zarejestrowany: 2017-11-15
Posty: 438

Re: Jak pomóc osobie starszej w spożywaniu posiłków

Zapytać co pdp lubi, podawać na kolorowych talerzach a jak stan pozwala angażować do wspólnego przygotowywania posiłków

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Praca dla piekunki osoby starszej w Niemczech - Hej chciałam was zapytać czy korzystaliście z usług firmy eurocare znalazłam ofertę tej firmy na stronie http://eurocare...

Co na prezent dla starszej Pani? - Poruszacie tu drogie Panie tyle tematów i problemów, może i uda Wam się mi coś doradzić. Zbliżają sie niebawem urodziny mojej ukochanej pani Ruth, u której pracuje już ponad rok...

Poszukuje pracy jako opiekunka osoby starszej prywatnie - Poszukuje pracy jako opiekunka starszej osoby w Niemczech. Posiadam doświadczenie w opiece starszych osób ponieważ jeździłam juz dużo razy do takiej pracy za granicę...

Aparat słuchowy dla osoby starszej - Szukamy aparatu słuchowgo z przeznaczeniem dla starszej osoby. Możecie polecić mi coś z tego zakresu? Na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Wkladki ortopedyczne dla starszej osoby - Znacie moze jakies miescje w Krakowie gdzie mozna dostac robione na wymiar wkladki ortopedyczne? Ewentualnie ile to moze kosztowac calosciowo? Pozdrawiam

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies