Idzie NOWE............

Witajcie opiekunki Zalozylam ten watek incognito bo wiadomo Od stycznia wiemy, ze nowe przepisy wchodzą w de i ze najnizsza to 8,50 na godzine i już jest odzew w polsko-niemieckich agencjach...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2014-12-14 09:06:24

Nowy Rok
New member

Idzie NOWE............

Witajcie opiekunki

Zalozylam ten watek incognito bo wiadomo

Od stycznia wiemy, ze nowe przepisy wchodzą w de i ze najnizsza to 8,50 na godzine i już jest odzew w polsko-niemieckich agencjach.

Rodzina u której jestem zatrudniona zerwala umowę z agencja po otrzymaniu propozycji nowych stawek  i tym samym ze słyszenia od moich koleżanek wiem ze, firma zamyka dzialalnosc bo nie ma zlecen na opieke dla nas opiekunek.
Zostalam bez pracy choć umowę miałam podpisana do polowy lutego. Nie obawiam się tego bo cos się znajdzie na pewno.

Agencja (wlasciciel !-osoba)w Niemczech musiala zrezygnować z prowadzenia usług tym samym agencja wspolpracujaca w Polsce również zostaje zamknieta i dziewczyny tam zatrudnione również sa bez pracy.

Z tego co widziałam  oficjalne pismo-oferte to rodzinie przedstawiono od 800-1000e na tydzień, wyliczyli ze dla opiekunki 80e dziennie za 8 godz pracy +dodatkowo rodzina sama ma placic za swieta i bilet za dojazd. No same powiedzcie czy to nie dobra perspektywa zarobku na miesiąc?
oczywiście rodzina się nie zgodzila na te kwoty teraz placa 1700e na miesiąc agencji z czego ja dostaje 1150e +po 50e na swieta za każdy dzień,rodzina za bilet zwraca 120e

Już proponowałam rodzinie zeny mnie za 1300 zatrudnili na czarno ale nie mogą musza mieć rachunek bo dostają dofinansowanie wiec dali ogłoszenia ze poszukują firmy dla PD i splywaja oferty ale żadna nie jest nizsza wiec dla rodziny powstaje problem ---musza się na cos zdecydować a styczeń tuz tuz.

Może napiszcie jak się to u was przedstawia czy macie już informacje zo z zatrudnieniem w N Roku????

pozdrowionka dla wszystkich w te adwentowa niedziele

#2 2014-12-14 10:40:51

aligator99
Member

Re: Idzie NOWE............

W mojej agencji nie zmienia się NIC.
Dniówkę jak zarabiam tak zarabiam . Tylko w umowie mam dniówkę ubruttowioną .

Z powodu agencji współczuję Tobie smile

#3 2014-12-14 10:44:10

ulka
Member

Nowy Rok napisał:

Witajcie opiekunki

Od stycznia wiemy, ze nowe przepisy wchodzą w de i ze najnizsza to 8,50 na godzine i już jest odzew w polsko-niemieckich agencjach.

Rodzina u której jestem zatrudniona zerwala umowę z agencja po otrzymaniu propozycji nowych stawek  i tym samym ze słyszenia od moich koleżanek wiem ze, firma zamyka dzialalnosc bo nie ma zlecen na opieke dla nas opiekunek.
Zostalam bez pracy choć umowę miałam podpisana do polowy lutego. Nie obawiam się tego bo cos się znajdzie na pewno.

Agencja (wlasciciel !-osoba)w Niemczech musiala zrezygnować z prowadzenia usług tym samym agencja wspolpracujaca w Polsce również zostaje zamknieta i dziewczyny tam zatrudnione również sa bez pracy.

Z tego co widziałam  oficjalne pismo-oferte to rodzinie przedstawiono od 800-1000e na tydzień, wyliczyli ze dla opiekunki 80e dziennie za 8 godz pracy +dodatkowo rodzina sama ma placic za swieta i bilet za dojazd. No same powiedzcie czy to nie dobra perspektywa zarobku na miesiąc?
oczywiście rodzina się nie zgodzila na te kwoty teraz placa 1700e na miesiąc agencji z czego ja dostaje 1150e +po 50e na swieta za każdy dzień,rodzina za bilet zwraca 120e

Już proponowałam rodzinie zeny mnie za 1300 zatrudnili na czarno ale nie mogą musza mieć rachunek bo dostają dofinansowanie wiec dali ogłoszenia ze poszukują firmy dla PD i splywaja oferty ale żadna nie jest nizsza wiec dla rodziny powstaje problem ---musza się na cos zdecydować a styczeń tuz tuz.

Może napiszcie jak się to u was przedstawia czy macie już informacje zo z zatrudnieniem w N Roku???

Witaj Nowy Roku:) ( fajny nick)smilesmile

No faktycznie zmiany ogromne przed firmami niemieckimi jak i polskimi.
Co z tego wyniknie? Na pewno większość rodzin zrezygnuje z tak wysokich stawek
Jak znam życie to firmy polskie coś wymyślą.....tylko co ?i na jakich warunkach będą pracować wszystkie Panie????O to jest pytanie....

Ja nie mam tego zmartwienia . Myślę jednak że wiele  rodzin będzie zatrudniać na czarno albo za minimalną i reszta wynagrodzenia cash in the hand. Czas pokaże już nie bawem.
Pozdrawiam Cię serdecznie Nowy Roku:)

#4 2014-12-14 14:33:55

matka najlepszego syna
Member
Od: PL/DE

U mnie we firmie na razie cisza, ale jak w tym tygodniu zadzwonią z tymi licznymi atrakcyjnymi ofertami na styczeń, na które właśn ie cxzekam, to może rzucą jakieś newsy...jakby co - od razu melduję!!!

#5 2014-12-14 17:43:03

ahha
Member

Nowy Rok napisał:

Witajcie opiekunki

Może napiszcie jak się to u was przedstawia czy macie już informacje zo z zatrudnieniem w N Roku????

Wydaje mi sie ze masz racje Nowy Roku smile fajny nick- firmy nie udzwigna (i dobrze im tak mogly jesc mala łyzeczka)tego wynagrodzenia bo im........rodziny nie zaplaca a i opiekunki nie w ciemie bite.Niech padaja jak muchy.Cos jednak dzialac musza i prosze tu przyklad;         
WORKSPOT Borys Morawiak w Międzyrzeczu (lubuskie prowadzi stałą rekrutacje dla opiekunek i opiekunów osób starszych. Oferujemy współpracę osobom z własna działalnością gospodarczą (w przypadku konieczności, pomoc w założeniu działalności i pomoc księgowa) wynagrodzenie uzależnione jest od zakresu obowiązków, doświadczenia zawodowego i znajomości języka niemieckiego. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub o przesłanie CV na adres: biuro@workspot.eu Obecnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisku: opiekun/ka osoby starszej miejsce świadczenia pracy: Tuebingen data rozpoczęcia: 2.01.2015 podopieczny: samotny mężczyzna lat 84, samodzielny, konieczna podstawowa pomoc w gospodarstwie domowym termin rozpoczęcia pracy: styczeń 2015 wymagania : doświadczenie zawodowe, dobra znajomość języka niemieckiego.                                                           

Czyli propozycja posrednictwa na zasadzie zakladaj dzialalnosc gosp. zaplac nam za obsluge ksiegowa i za znalezienie pracy,sama oplacisz wszystko   to CI zostanie z  1300e cale g...vno.Mysle ze jesli juz to samemu sie oglaszac. W Niemczech tez coraz glosniej na ten temat:kolezanka boi sie o zaplate za styczen ,czy nie bedzie szukala wiatru w polu. A i nie wszystkie koordynatorki sa be to wlasnie ona glosno mowi ze juz "po pracy" bo dziewczyny na gewerbe musza przejsc.Chyba zaczyna sie pomalu klarowac .Pażiwiom uwidim smilesmile W kazdym badż razie firm mi wcale ale to wcale nie żal.big_smilebig_smile

Ostatnio edytowany przez ahha (2014-12-14 17:45:40)

#6 2014-12-14 17:53:53

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

U mnie także cisza (ale gewerbe nie zmienia nic) mam na podglądzie inne firmy - totalny brak zmian

#7 2014-12-14 20:54:01

DanusiaS
Member

U mnie tez jak na razie cisza . Zobaczymy co bedzie w styczniu

#8 2014-12-14 21:07:31

Elizabeth68
Member

Przed wyjazdem wiedzialam, czyli przed 6 grudnia, ze zmienia sie w mojej firmie kwota od ktorej sa skladki, do sredniej krajowej...ale dalej nic nie wiem, jak to sie przelozy na reszte...

Pozdrawiam
Elizabeth

#9 2014-12-15 14:17:08

matka najlepszego syna
Member
Od: PL/DE

Gadałam dzisiaj z biurem, ale nadal żadnych konkretów, jedynie powiedziano, że nie będzie już tych bardzo niskich zarobków. Oczywiście, część klientów zrezygnuje ze względu na podwyżki i z tym może wiązać się podupadanie mniejszych agencji mających niewielką liczbę stelli.
Od strony prawnej niczego mi nie powiedziano - jedynie, że płace wyższe, ale będę jeszcze próbować coś od nich szczegółowiej się dowiedzieć.
W mojej agencji spokój...

#10 2014-12-15 14:37:59

Basiejka
New member
Od: Zagłębie Dąbrowskie

Wystraszylyscie mnie tym wpisem od razu po nowym roku jadę na pierwszą umowę z Laxo Care do Niemiec , powinnam zadzwonic i zapytać o co chodzi, czy jeśli cos bedzie na rzeczy sami dadzą mi znać?

Pozdrawiam

#11 2014-12-15 14:42:02

Elizabeth68
Member

matka najlepszego syna napisał:

Gadałam dzisiaj z biurem, ale nadal żadnych konkretów, jedynie powiedziano, że nie będzie już tych bardzo niskich zarobków. Oczywiście, część klientów zrezygnuje ze względu na podwyżki i z tym może wiązać się podupadanie mniejszych agencji mających niewielką liczbę stelli.
Od strony prawnej niczego mi nie powiedziano - jedynie, że płace wyższe, ale będę jeszcze próbować coś od nich szczegółowiej się dowiedzieć.
W mojej agencji spokój...

No i dobrze:)za duzo tych firm, firemek;)

#12 2014-12-15 19:52:39

paulina26
Member

Witajcie!
Ja najpierw dowiedzialam sie, ze moja PDP bedzie wiecej palcic agencji od Nowego Roku, i to 200 euro, wiec liczylam, ze okolo 50-100 dostane podwyzki, ale niestety ostatnio otrzymalam newsy, ze owszem opiekunowie beda teraz placic wiecej, ale my podwyzek nie dostaniemy, lecz nawet mozemy mniej zarabiac, poniewaz rzekomo chca nam odprowadzac wieksze skladki, w co absolutnie nie wierze!!!
Moge jedynie cieszyc sie z tego, ze w Nowym Roku zachacze jedynie 5 dni i zjezdzam, i zegnam sie z agencja.

#13 2014-12-18 14:17:41

Nowy Rok
New member

Witajcie koleżanki  :-))

macie już jakies nowe wieści ?

Bo z tego co tu czytam to prawdopodobnie tylko moja firma się zamyka a jeśli by inne były w podobnej sytuacji to już kazda pracujaca powinna dostać  rozwiązanie umowy na 31 grudnia

widać ze to tylko moja firma ma jakies problemy

miłego dnia wszystkim  :-))

#14 2014-12-18 14:26:56

DanusiaS
Member

Nowy Rok napisał:

Bo z tego co tu czytam to prawdopodobnie tylko moja firma się zamyka a jeśli by inne były w podobnej sytuacji to już kazda pracujaca powinna dostać  rozwiązanie umowy na 31 grudnia

Z tego co słyszałam od znajomych opiekunek , to jest kilka firm które się likwidują i sprzedaja namiary na opiekunki  firmom ze Słowacji.

Ostatnio edytowany przez DanusiaS (2014-12-18 14:27:25)

#15 2014-12-18 14:56:02

myszkamiki
Member

DanusiaS napisał:

Nowy Rok napisał:

Z tego co słyszałam od znajomych opiekunek , to jest kilka firm które się likwidują i sprzedaja namiary na opiekunki  firmom ze Słowacji.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa to dlatego dzwoniła do mnie agencja ze Słowacji chociaz moja agencja się nie likwiduje ale inne agencje mialy namiary moje.

#16 2014-12-18 17:30:29

copyfield
Member

Ja także otrzymuje oferty ze Słowacji najpierw jakieś Sun..... a teraz codziennie Atermina czy jakoś tak. Raz z nimi rozmawiałem nawet...ale nic z tego nie wyszło bo termin mi nie pasował

#17 2014-12-19 01:34:21

misiakowata
Member

Witam.
Właśnie jestem na etapie poszukiwania  nowego miejsca pracy od Nowego Roku i miałam już wstępne rozmowy z kilkoma firmami i wszędzie pojawił się temat "noworocznych zmian".
Moje wstępne wrażenia się takie: firmy improwizatorskie, które już teraz funkcjonują na granicy uczciwości płacowo-podatkowej albo znikną z rynku, bo nieogarną tematu albo będą dalej funkcjonować na starych zasadach mając nadzieję, że żadna kontrola ich nie spotka.
Firmy działające prężnie od kilku lat już od jakiegoś czasu przygotowują się na zmiany, wiele z nich brało udział w specjalnych szkoleniach pt. "co zrobić by było dobrze po nowym roku jak najniższym kosztem" i takowe działać będą dalej.
Od jednej firmy usłyszałam, że zmiany spowodują m.in. konieczność zameldowania opiekunki, płacenia podatku w Niemczech (niby do odzyskania) i że już nie będzie "delegacji" tylko pojawia się termin "oddelegowanie" oraz, że pensja nie będzie już dzielona.
Od innej firmy z kolei usłyszałam, że pojawiają się zmiany i że np. po przyjeździe na miejsce opiekunka będzie podpisywać z rodziną harmonogram pracy. Ciekawa sprawa z tym harmonogramem, bo spodziewam się, że będzie z niego wynikało, że mamy fantastycznie dużo wolnego czasu pomiędzy podawaniem posiłków, higieną PDP, itd. Jeśli tak, to zamierzam go egzekwować:)
Na pewno firmy będą chciały przerzucić częściowo albo całe koszty na rodziny niemieckie, ale przy tym muszą zachować umiar, bo cierpliwość rodzin też ma swoje granice. Z doświadczenia wiem, że dodatkowe 200 euro miesięcznie jest dla rodziny do zaakceptowania, zwłaszcza, że Niemcy są bardzo zastraszonym społeczeństwem i jak się od nich oczekuje jakiś zmian i opłat to oni się potulnie dostosowują. Z drugiej strony polskie firmy obawiając się utraty stałego klienta na pewno rozważają "ucięcie" sobie na prowizji byleby dalej funkcjonować i np. zdobyć więcej klientów po firmach, które ich swoją zachłannością stracą.
Ale to oczywiście tylko moje przypuszczenia.
Na prawdę nie ma się co martwić o masowy odpływ rodzin niemieckich i brak miejsc pracy dla nas, bo pomimo tych zmian to i tak w porównaniu z oddaniem PDP do heimu czy skorzystaniu z niemieckiej firmy z niemieckimi opiekunkami typu 24/24 to i tak jest to dla Niemców mega oszczędność.
Pamiętajmy, że pokolenie, którym się opiekujemy jest w większości naprawdę świetnie zabezpieczone finansowo, mają prywatne ubezpieczenia i oszczędności i osobiście zawsze miałam wrażenie, że finanse niemieckich seniorów utrzymują mnie, agencję, opłaty za dom i media, żywność, rozrywki dla babci oraz ciągłe pożyczki bezzwrotne dla dzieci PDP.
Myślę, że Niemcy zamiast całkowicie rezygnować z usług polskich firm, będą po prostu je chętniej zmieniać.
Czas pokaże czy nasze obawy były słuszne, a jak tylko wyruszę na zlecenie w nowym roku to opiszę zmiany.

#18 2014-12-19 10:46:00

DanusiaS
Member

copyfield napisał:

Ja także otrzymuje oferty ze Słowacji najpierw jakieś Sun..... a teraz codziennie Atermina czy jakoś tak. Raz z nimi rozmawiałem nawet...ale nic z tego nie wyszło bo termin mi nie pasował

To jest ta stronka www do mnie też dzwonili. Zapytałam skąd te namiary i usłyszałam ,że z seniorport i innych źródeł hmm
Zwróć uwagę copyfield, że to są stawki za "turnus" jak oni to nazywają t.z. 2 miesiące hmm

Ostatnio edytowany przez DanusiaS (2014-12-19 15:11:27)

#19 2014-12-19 12:16:56

jolki
Member

Ciągle jestem na etapie szukania pracy.
Dzisiaj jedna Pani zadzwoniła z propozycją 1100 e, na niemieckich zasadach, ale nie ma zwrotu kosztów podróży.
Podobno w nowym roku już nie będzie reisegeld? Czy ktoś się z tym spotkał?
Ja się tam raczej nie wybiorę, ale zdziwko mnie wzięło!

#20 2014-12-19 17:28:38

renia1311
Member
Od: ...

Większe firmy sobie poradzą.
Rozmawiałam z opiekunką, z którą się kiedyś wymieniałam, ona została w starej firmie. Od nowego roku są dwie umowy (była jedna), wynagrodzenie nieznacznie pójdzie w górę, ale o dziwo składki nadal od najniższej krajowej. Nie pamiętam szczegółów, ale jest to nakombinowane... firma robi tak żeby wyjść na swoje.

#21 2014-12-19 17:40:04

copyfield
Member

jolki napisał:

Ciągle jestem na etapie szukania pracy.
Dzisiaj jedna Pani zadzwoniła z propozycją 1100 e, na niemieckich zasadach, ale nie ma zwrotu kosztów podróży.
Podobno w nowym roku już nie będzie reisegeld? Czy ktoś się z tym spotkał?
Ja się tam raczej nie wybiorę, ale zdziwko mnie wzięło!

Bzdury totalne. W przypadku dużych firm - one kupują bilet i ci dostarczają np. PR24,  albo jak u mnie rodzina 150Euro. To jest sprawa UMOWNA co do wysokości i czasu płacenia.

#22 2014-12-21 20:54:18

Miluska
New member

misiakowata napisał:

Witam.
Właśnie jestem na etapie poszukiwania  nowego miejsca pracy od Nowego Roku i miałam już wstępne rozmowy z kilkoma firmami i wszędzie pojawił się temat "noworocznych zmian".
Moje wstępne wrażenia się takie: firmy improwizatorskie, które już teraz funkcjonują na granicy uczciwości płacowo-podatkowej albo znikną z rynku, bo nieogarną tematu albo będą dalej funkcjonować na starych zasadach mając nadzieję, że żadna kontrola ich nie spotka.
Firmy działające prężnie od kilku lat już od jakiegoś czasu przygotowują się na zmiany, wiele z nich brało udział w specjalnych szkoleniach pt. "co zrobić by było dobrze po nowym roku jak najniższym kosztem" i takowe działać będą dalej.
Od jednej firmy usłyszałam, że zmiany spowodują m.in. konieczność zameldowania opiekunki, płacenia podatku w Niemczech (niby do odzyskania) i że już nie będzie "delegacji" tylko pojawia się termin "oddelegowanie" oraz, że pensja nie będzie już dzielona.
Od innej firmy z kolei usłyszałam, że pojawiają się zmiany i że np. po przyjeździe na miejsce opiekunka będzie podpisywać z rodziną harmonogram pracy. Ciekawa sprawa z tym harmonogramem, bo spodziewam się, że będzie z niego wynikało, że mamy fantastycznie dużo wolnego czasu pomiędzy podawaniem posiłków, higieną PDP, itd. Jeśli tak, to zamierzam go egzekwować:)
Na pewno firmy będą chciały przerzucić częściowo albo całe koszty na rodziny niemieckie, ale przy tym muszą zachować umiar, bo cierpliwość rodzin też ma swoje granice. Z doświadczenia wiem, że dodatkowe 200 euro miesięcznie jest dla rodziny do zaakceptowania, zwłaszcza, że Niemcy są bardzo zastraszonym społeczeństwem i jak się od nich oczekuje jakiś zmian i opłat to oni się potulnie dostosowują. Z drugiej strony polskie firmy obawiając się utraty stałego klienta na pewno rozważają "ucięcie" sobie na prowizji byleby dalej funkcjonować i np. zdobyć więcej klientów po firmach, które ich swoją zachłannością stracą.
Ale to oczywiście tylko moje przypuszczenia.
Na prawdę nie ma się co martwić o masowy odpływ rodzin niemieckich i brak miejsc pracy dla nas, bo pomimo tych zmian to i tak w porównaniu z oddaniem PDP do heimu czy skorzystaniu z niemieckiej firmy z niemieckimi opiekunkami typu 24/24 to i tak jest to dla Niemców mega oszczędność.
Pamiętajmy, że pokolenie, którym się opiekujemy jest w większości naprawdę świetnie zabezpieczone finansowo, mają prywatne ubezpieczenia i oszczędności i osobiście zawsze miałam wrażenie, że finanse niemieckich seniorów utrzymują mnie, agencję, opłaty za dom i media, żywność, rozrywki dla babci oraz ciągłe pożyczki bezzwrotne dla dzieci PDP.
Myślę, że Niemcy zamiast całkowicie rezygnować z usług polskich firm, będą po prostu je chętniej zmieniać.
Czas pokaże czy nasze obawy były słuszne, a jak tylko wyruszę na zlecenie w nowym roku to opiszę zmiany.

tak, ja tez się spotkałam z tym,  ze nie ma delegacji a będzie oddelegowanie, a wiec nie będzie diet.
I jeszcze jeden szczegół, muszą odprowadzać  składki do  ZUS od średniej krajowe,j to jest 3.700 z groszami (nie pamiętam dziesiątek) a nie jak do tej pory u mnie po przeliczeniu od 250 E u innych od najniższej krajowej. Tym samym ZUS to będzie ok, 700 zł pracodawca i twój ok 500 zł dochodzi podatek jeszcze. Firmy muszą zwiększyć za tym twój dochód by sobie potracić należności. Ja nie  widze tego ... skoro nie będzie diet to płaca zasadnicza ile będzie.. zastanawiał się ktoś? Licząc no przyjmijmy `1.200 lu 1.300 E... na polskie to jest 4.800 lub 5.200 średnio po 4 zl za 1 E.
Wiem, i widziałam od mojej podopiecznej przysłane pismo ze stawkami i załącznikiem godzin...(tabela) w rozpisaniu na dni tygodnia.   Krotko.. śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja i inne czynności   łącznie ilość godzin.  I Tu mamy.... ILE PRACUJEMY !!!! Gdzie będzie prawda fikcja godzin czy uczciwe godziny i tyle aby po potrącaniach mieć na ręke 1.200 załóżmy.     
Pożyjemy... zobaczymy, co Wy Panie na to .

#23 2014-12-22 03:37:23

pfleger
Member

Źle  szukacie.
Szukajcie na przyklad na niemiecko jezycznych stronach pośredników  cen jakie muszą  płacić  rodziny za zatrudnienie pomocy domowej z europy wschodniej.O ile cena wzrosła w stosunku do roku 2014.To bedziecie wiedziec ile musza rodziny wiecej placic od nowego roku za waszą  place.

Tak bedzie wyglądała  placa minimalna dla niemca pracujacego na przyklad w fabryce= 8,5 euro (placa minimalna ) × 160 godzin w miesiącu = 1360 brutto,kawalerowi netto  zostanie troche powyzej 1000 euro.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2014-12-22 03:43:39)

#24 2014-12-25 00:15:24

Miluska
New member

juz wiadomo... idzie nowe po staremu... i wszystko sie wydalo,

#25 2014-12-25 02:10:15

brozka
Member

To przeczytajcie Panie to: www

Liczyłyśmy na zmiany: "W jednej ze znanych nam agencji, aż 45 proc ich klientów nie zgodziło się na podwyżki (300 euro). To właśnie m.in. ta agencja podjęła decyzję o zamknięciu swojej działalności."

b.

#26 2014-12-25 02:19:11

Gosiaczek50
Member

Moje drogie idzie nowe lepsze dla firm.Podwyzszyli stawki dla klientów każą płacic za soboty niedziele podwojnie a dla nas?wielkie g.........

#27 2014-12-25 08:25:08

Franciszka
Member

brozka napisał:

Liczyłyśmy na zmiany: "W jednej ze znanych nam agencji, aż 45 proc ich klientów nie zgodziło się na podwyżki (300 euro). To właśnie m.in. ta agencja podjęła decyzję o zamknięciu swojej działalności."

b.

Wywiad jest tendencyjny, zawiera wiele kłamstw, kilka powszechnie znanych prawd i nie jest dla mnie absolutnie wiarygodny!!!

#28 2014-12-25 11:32:54

bozencina50
Member

brozka napisał:

Mnie ten wywiad rownież nie przekonał .Co prawda ja nigdy nie pracowalam dla agencji  ,chociaż nie wykluczam ,że w przyszłosci będę , jednak po tym wywiadzie niekoniecnie mialabym ochotę ha,ha...
Najbardziej rozśmieszyla mnie ta pani stwierdzeniem ,że osoby z średnim i podstawowym wyksztalceniem zarabiają aż 5 tyś zł.Moim zdaniem w tym zawodziem wyksztalcenie  ma się nijak do wykonywanej pracy .Twierdzę ,że liczy się fachowość , tu dzież inne cechy...a tytuł może jedynie pomóc albo równie dobrze przeszkodzić smile))
Jakie to typowo polskie.." .nigdzie" na świecie człowiek mający np.tytuł magistra  w dziedzinie X , wykonujący pracę y  ,  nawet nie dorownuje czeladnikowi bedącemu  de fakto czeladnikiem w dziedzinie Y wykonującemu prace w dziedzinie y.
P.S. Jeszcze jedno spostrzeżenie :dzisiejsi magistrowie ( wiekszość) nawet nie dorównuje absolwentom szkół srednich z przed 20 lat.
Także spoko tak tylko może mówić osoba z kompleksami w tym temacie wink
Pa:-)

#29 2014-12-25 17:05:16

Miluska
New member

pozdrawiam

#30 2014-12-25 23:45:50

arielka
Member

Nie wiem, czy idzie nowe, ale na pewno inne.
Sprawdziłam oferty w jednej z agencji i wszystkie są dla opiekunek z referencjami. Skąd ja wezmę im referencje?

#31 2014-12-26 00:02:27

bozencina50
Member

arielka napisał:

Sprawdziłam oferty w jednej z agencji i wszystkie są dla opiekunek z referencjami. Skąd ja wezmę im referencje?

Nie przejmuj sie !  My Ci napiszemy !  My opiekunki pomaganie innym mamy we krwi tongue

#32 2014-12-26 00:12:25

jogi45
Member

bozencina50 napisał:

arielka napisał:

Nie przejmuj sie !  My Ci napiszemy !  My opiekunki pomaganie innym mamy we krwi tongue

Ja na prawie każdej steli proszę o referencje. Szczególnie tam gdzie był podopieczny z problemami. mam już dosyć referencji.

#33 2014-12-26 08:57:06

Franciszka
Member

arielka napisał:

Jeżeli nie wyjeżdżałaś, to skąd miałabyś je mieć?! Możesz jedynie posiadać doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny lub nad kimś zaprzyjaźnionym z rodziną lub innym znajomym.

#34 2014-12-26 10:06:02

Tosia
Member

Nikt nie prosił mnie o referencje. Pytano o dotychczasowe doświadczenie w opiece nad seniorem. Jeśli jest gorący okres dla firm, to nie zastanawiają się nad papierkami. Tuż przed świętami były konkretne oferty dla nauczycielek bez referencji. Papiery są ważne jeśli opiekunka jeździ kilka lat, zna język i chce z agencji wyciągnąć  większą płacę.

#35 2014-12-26 13:44:59

arielka
Member

Franciszka napisał:

arielka napisał:

Jeżeli nie wyjeżdżałaś, to skąd miałabyś je mieć?! Możesz jedynie posiadać doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny lub nad kimś zaprzyjaźnionym z rodziną lub innym znajomym.

Doświadczenie rodzinne mam, ale... przy dobrym niemieckim chciałabym dostać jak najlepsze wynagrodzenie, tzn najlepsze z możliwych, bo uważam, że jestem tego warta wink

#36 2014-12-26 13:58:12

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

Franciszka napisał:

arielka napisał:

Doświadczenie rodzinne mam, ale... przy dobrym niemieckim chciałabym dostać jak najlepsze wynagrodzenie, tzn najlepsze z możliwych, bo uważam, że jestem tego warta wink

Arielko, najważniejsze, że oprócz niemieckiego znasz swoją wartość. Przygotowałaś się już wirtualnie i psychicznie. Z pewnością możesz brać z górnej półki. Tak jak mówi Franciszka, powiedz, że opiekowałaś  się swoją babcią lub samotną sąsiadką, która nie wystawiła Ci referencji, gdyż miała parkinsona i nie mogła pisać. wink
Wróżę i życzę  Ci  "wspinaczki na najwyższe szczyty"!

#37 2014-12-26 22:49:14

arielka
Member

amelia napisał:

Przygotowałaś się już wirtualnie i psychicznie. Z pewnością możesz brać z górnej półki. Tak jak mówi Franciszka, powiedz, że opiekowałaś  się swoją babcią lub samotną sąsiadką, która nie wystawiła Ci referencji, gdyż miała parkinsona i nie mogła pisać. wink

Mam wiekową teściową (90 l.) i sporo obserwacji, moja mama również choruje mimo że o wiele młodsza od teściowej, więc znam temat.
Co do referencji od tzw. "sąsiadki", to nie wchodzą one w grę... Mam jeden prawdziwy luksus, którego nie pozwolę sobie odebrać: prawdomówność. Jestem jaka jestem, mam masę wad, ale nie kłamię smile

A szczytem do zdobycia jest dla mnie - w tej chwili - dobra praca za dobrą płacę i zadowolenie podopiecznego. To da mi satysfakcję.
Pozdrawiam poświątecznie big_smile

Ostatnio edytowany przez arielka (2014-12-26 22:52:29)

#38 2014-12-26 23:05:04

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

amelia napisał:

Przygotowałaś się już wirtualnie i psychicznie. Z pewnością możesz brać z górnej półki. Tak jak mówi Franciszka, powiedz, że opiekowałaś  się swoją babcią lub samotną sąsiadką, która nie wystawiła Ci referencji, gdyż miała parkinsona i nie mogła pisać. wink

Mam wiekową teściową (90 l.) i sporo obserwacji, moja mama również choruje mimo że o wiele młodsza od teściowej, więc znam temat.
Co do referencji od tzw. "sąsiadki", to nie wchodzą one w grę... Mam jeden prawdziwy luksus, którego nie pozwolę sobie odebrać: prawdomówność. Jestem jaka jestem, mam masę wad, ale nie kłamię smile

A szczytem do zdobycia jest dla mnie - w tej chwili - dobra praca za dobrą płacę i zadowolenie podopiecznego. To da mi satysfakcję.

Tak Arielko , też mam takie podejście. Kłamstwo ma krótkie nogi. Przy moim poście był emotionek z "puszczającym oczkiem", świadczący o tym, że żartowałam.

Pozdrawiam wzajemnie.

#39 2014-12-27 00:02:53

arielka
Member

amelia napisał:

Przy moim poście był emotionek z "puszczającym oczkiem", świadczący o tym, że żartowałam.

Pozdrawiam wzajemnie.

Tak, tak. Zauważyłam "oczko" i nie obraziłam się, ani nie poczułam dotknięta. To ja zapomniałam o emotkach w mojej odpowiedzi big_smile
Dobrej nocy smile

#40 2014-12-27 00:33:39

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

amelia napisał:

Przy moim poście był emotionek z "puszczającym oczkiem", świadczący o tym, że żartowałam.

Pozdrawiam wzajemnie.

Tak, tak. Zauważyłam "oczko" i nie obraziłam się, ani nie poczułam dotknięta. To ja zapomniałam o emotkach w mojej odpowiedzi big_smile
Dobrej nocy smile

Tak, wiem, ze się nie obraziłaś. Czasem w pośpiechu coś się nie dopisze albo coś nie doczyta, więc sobie wyjaśniamy.

Śnij dobrze!

#41 2014-12-27 08:46:25

ania1968
Member

amelia napisał:

arielka napisał:

amelia napisał:

Tak Arielko , też mam takie podejście. Kłamstwo ma krótkie nogi. Przy moim poście był emotionek z "puszczającym oczkiem", świadczący o tym, że żartowałam.

Pozdrawiam wzajemnie.

Podpinając się do tematu. Ja w agencji powiedziałam prawdę, ale ile razy potem kłamiemy w pracy to nasze. Ja mam do czynienia z osobami z Alzheimerem i mówienie prawdy nie wchodzi w rachubę. "Syn przyjdzie jutro, lekarz nie przyjdzie, mama wyszła, do mamy pójdziemy później itd". Nie wiem tylko czy to można nazwać kłamstwem czy rodzajem sprytu. Na początku powiedziałam, że rodzice nie żyją i nie możemy ich odwiedzić to skończyło się ciśnieniem 220 i lekarzem. Potem już regularnie zmieniałam temat, albo mówiłam to co wyżej. O wszystkich planach typu lekarz, fryzjer, wizyta rodziny mówię 5 minut wcześniej i jest ok.

Arielko, co do zadowolenia Pdp to się możesz głęboko rozczarować. Osoby z demencją i panem A to jedna bajka, osoby ze sprawną głową inna. Ja raczej stawiałabym na satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. To jest pewniejsze.

Masz już jakąś propozycję? Trzeba wziąć byka za rogi, żeby się nie skończyło jak z tą sójką co to za morze....

#42 2014-12-27 10:19:26

iza46
Member

arielka napisał:

amelia napisał:

Arielko wiem,ze te cechy jak szczerosc,prawdomownosc powinny byc cenione ,lecz jakos w tej branzy dominuje ze strony firm,rodzin wielka obluda i pazernosc.Niejeden raz spotkalam sie z brakiem odpowiedzialnosci u opiekunki i jakos im to uchodzilo plazem .moze powinnam skarzyc sie ze nie chcialo sie jej  pracowac ?Czasem czlowiek myslal ,ze trzeba elimonowac takie zmienniczki ale...one tez chca zarobic a maja ciezka sytuacje i moze dlatego pracuja leniwie?A rodziny?Ksiazke by mozna napisac !Robisz wszystko aby pdp byl zadowolony,a tu?zonk,bo slyszysz zeby nie byc taka mila dla pdp bo to nieszczere i sztuczne sad czasem padasz ze zmeczenia a tu pojawia sie opalona na braz coreczka pdp i krytykuje,ze to zle ze to nie tak i klotnia gotowa.Trzeba miec naprawde mocna psychike albo duuuzo szczescia czego wszystkim uczciwym i pracowitym dziewczynom  zycze !

#43 2014-12-27 10:55:50

bozencina50
Member

amelia napisał:

arielka napisał:

amelia napisał:

Pozdrawiam wzajemnie.

I ja dorzuce swoje"  trzy grosze "
Hm....  przygotowanie wirtualne, psychiczne , prawdomownosc , opieka nad tesciową ,obserwacje....no jeszcze b.dobry niemiecki ...  tak to bardzo  dużo  ,ale ja dla" zdrowotnosci "( co by się potem nie rzczarowac liczylabym na średnią polke....( na pierwszy raz oczywiscie )
Niestety Don Kichot  ( walka o idealy )nie bardzo sie sprawdza w tym zawodzie...lepiej dla swojego zdrowia psychicznego wzorowac sie na  Sancho Pansy ( zdrowy rozsadek)...big_smile
P.S. Bardzo czesto jetesmy  tutaj  Don Kichotami ale w temacie walki z wiatrakami .....ale on i tak mial nad nami ( niektorymi ) przewage , bo mial swojego wiernego giermka....my tu niejednokrotnie mamy tylko to forum ...Wielka sprawa !!!! ...ale niestety nie do konca i nie dla wszystkich  przyjazne ....i to zgola prozaicznego powodu:  jestesmy tylko ludżmi , ale  to tak na marginesie...
Pozdrawiam:-)

#44 2014-12-27 11:05:40

Elizabeth68
Member

iza46 napisał:

arielka napisał:

amelia napisał:

Arielko wiem,ze te cechy jak szczerosc,prawdomownosc powinny byc cenione ,lecz jakos w tej branzy dominuje ze strony firm,rodzin wielka obluda i pazernosc.Niejeden raz spotkalam sie z brakiem odpowiedzialnosci u opiekunki i jakos im to uchodzilo plazem .moze powinnam skarzyc sie ze nie chcialo sie jej  pracowac ?Czasem czlowiek myslal ,ze trzeba elimonowac takie zmienniczki ale...one tez chca zarobic a maja ciezka sytuacje i moze dlatego pracuja leniwie?A rodziny?Ksiazke by mozna napisac !Robisz wszystko aby pdp byl zadowolony,a tu?zonk,bo slyszysz zeby nie byc taka mila dla pdp bo to nieszczere i sztuczne sad czasem padasz ze zmeczenia a tu pojawia sie opalona na braz coreczka pdp i krytykuje,ze to zle ze to nie tak i klotnia gotowa.Trzeba miec naprawde mocna psychike albo duuuzo szczescia czego wszystkim uczciwym i pracowitym dziewczynom  zycze !

taaa, moja psyche kce do domu;) ale po tygodniu moja psyche kce nowych wyzwan;)
a moj rozum kce wykupic mieszkanie;) moj rozsadek chce zarabiac i zyc godnie...moje uczucia chca zyc swoim zyciem z jakims pysiem u boku;)
moje wszystko razem chce uczciwie zarabiac, rowniez na emeryture, ale jak sie okazuje zus od sredniej w przyszlym roku mozna wlozyc miedzy bajki...

bylam na zakupach, narzekalam ze nie ma sniegu, to walil mokry z wiatrem;) oczywiscie snieg topi sie na ubraniu juz;)
ale jestem zadowolona bo nie bede w poniedzialek lub wtorek obladowana, bo czesc dzis kupilam;)

W skrocie, dla mnie to szkola zycia...rozpieszczona, nadwrazliwa jedynaczka poszla w swiat;) haha

Pozdrawiam
Elizabeth

ps
czas robic obiad, dzis to co umiem najbardziej, nozki kurczaka z pieczarkami, pyry, marchweka z groszkiem;)
doszlam do wniosku, ze pieczarki poprawiaja smak wszystkiego haha
aaa i ryz z prazonymi jablkami mi smakuje;) a to rzadkosc zeby to co ugotuje, stojac na oparami mi smakowalo, zwlaszcza zupy, dopiero na nastepny dzien mi smakuje lub nie hehe

#45 2014-12-27 11:22:55

amelia
Przyjaciel Forum

Elizabeth68 napisał:

a moj rozum kce wykupic mieszkanie;) moj rozsadek chce zarabiac i zyc godnie...moje uczucia chca zyc swoim zyciem z jakims pysiem u boku;)
moje wszystko razem chce uczciwie zarabiac, rowniez na emeryture, ale jak sie okazuje zus od sredniej w przyszlym roku mozna wlozyc miedzy bajki...

bylam na zakupach, narzekalam ze nie ma sniegu, to walil mokry z wiatrem;) oczywiscie snieg topi sie na ubraniu juz;)
ale jestem zadowolona bo nie bede w poniedzialek lub wtorek obladowana, bo czesc dzis kupilam;)

W skrocie, dla mnie to szkola zycia...rozpieszczona, nadwrazliwa jedynaczka poszla w swiat;) haha

Pozdrawiam
Elizabeth

ps
czas robic obiad, dzis to co umiem najbardziej, nozki kurczaka z pieczarkami, pyry, marchweka z groszkiem;)
aaa i ryz z prazonymi jablkami mi smakuje;) a to rzadkosc zeby to co ugotuje, stojac na oparami mi smakowalo, zwlaszcza zupy, dopiero na nastepny dzien mi smakuje lub nie hehe

No tak. Trafnie to wszystko opisałaś. To co by się chciało, to co powinno się robić i to co się robi nie zawsze jest w zgodzie. Często stajemy na rozwidleniu dróg i nie wiadomo, w którą drogę skręcić. GPS też niejednokrotnie wskazuje nie najlepszą drogę. I tak się bujamy, robimy objazdy, zawracamy, szukamy lepszej drogi. No a nawet  jak osiągniemy już cel, to nie jednokrotnie nie mamy siły się nawet cieszyć z tego co osiągnęliśmy.

W sumie to chyba i tak lepiec nie mieć siły jak żałować, że się czegoś nie zrobiło?

...tak mnie zebrało na taką dziwną refleksję......

#46 2014-12-27 11:55:59

arielka
Member

iza46 napisał:

Wiem, że nie będzie to idylla. Wiem i akceptuję.
Mam baaardzo szerokie grono zaprzyjaźnionych ze mną ludzi, ale różnie bywa, gdy w grę wchodzą emocje i nasze trudniejsze cechy charakteru.
Mnie pomaga wtedy po pierwsze refleksja, takie spojrzenie zboku po opadnięciu emocji, a po drugie rozmowa, lubię tłumaczyć i pytać, co ktoś miał na myśli robiąc czy mówiąc coś. Lubię wyjaśniać, nie znoszę zostawiać czegoś nieomówionego. Pewnie w tej pracy też tak będzie. Nie sądzę, że zawsze to pomoże, ale ja zrobię swoje. Gdy to nic nie da, to trudno - nie moja strata.
To, co pisałam o prawdomówności (od dziecka nie lubiłam, gdy kazano mi kłamać wink  ), to moja siła pozwalająca pozostać sobą i albo  pogodzić się z porażką, albo zminimalizować ją.Więc zgadzam się, że agencja uznaje mój niemiecki za  dobry, chociaż jest trochę lepszy i wymaga tylko "rozruszania" się.  Lepiej zaskoczyć lepszymi umiejętnosciami niż rozczarować gorszymi.
A przy tej pracy, jak przy żadnej innej, konieczne jest trochę szczęścia, albo dużo więcej niż trochę wink Samo decydowanie o wyborze pdp to loteria.
Tym co mnie pociąga  w tej pracy to drugi człowiek (potrzebujący kogoś do pomocy/mnie?) i język, który lubię oraz inny kraj. Byłam kiedyś jako dziewczyna wolontariuszką w Szwecji (bez żadnej pensji) i było świetnie. Teraz potrzebuję pieniędzy, ale może coś z tamtego szwedzkiego pobytu powtórzy się teraz?
Jednak nie jadę tam turystycznie, lecz dla pieniędzy, których nie mam szansy zarobić w Polsce. I to już jest bardzo smutne sad
Jednak życie takie jest: ciekawe, bogate w wydarzenia i emocje, zaskakujące.
Życie, życie big_smile

#47 2014-12-27 12:00:09

arielka
Member

ania1968 napisał:

[
Podpinając się do tematu. Ja w agencji powiedziałam prawdę, ale ile razy potem kłamiemy w pracy to nasze. Ja mam do czynienia z osobami z Alzheimerem i mówienie prawdy nie wchodzi w rachubę. "Syn przyjdzie jutro, lekarz nie przyjdzie, mama wyszła, do mamy pójdziemy później itd". Nie wiem tylko czy to można nazwać kłamstwem czy rodzajem sprytu. Na początku powiedziałam, że rodzice nie żyją i nie możemy ich odwiedzić to skończyło się ciśnieniem 220 i lekarzem. Potem już regularnie zmieniałam temat, albo mówiłam to co wyżej. O wszystkich planach typu lekarz, fryzjer, wizyta rodziny mówię 5 minut wcześniej i jest ok.

Arielko, co do zadowolenia Pdp to się możesz głęboko rozczarować. Osoby z demencją i panem A to jedna bajka, osoby ze sprawną głową inna. Ja raczej stawiałabym na satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. To jest pewniejsze.

Masz już jakąś propozycję? Trzeba wziąć byka za rogi, żeby się nie skończyło jak z tą sójką co to za morze....

Miałam propozycję, której nie przyjęłam. Teraz wybieram i wyslę konkretne zapytanie.
A co do "kłamstw": niemówienie pdp przykrej prawdy nie jest kłamaniem. Prawda nie może ranić i być samą dla siebie. Dobro drugie człowieka  jest priorytetem smile

#48 2014-12-27 12:25:32

ania1968
Member

arielka napisał:

ania1968 napisał:

[

Miałam propozycję, której nie przyjęłam. Teraz wybieram i wyslę konkretne zapytanie.
A co do "kłamstw": niemówienie pdp przykrej prawdy nie jest kłamaniem. Prawda nie może ranić i być samą dla siebie. Dobro drugie człowieka  jest priorytetem smile

Arielko, z Twoich postów bije kultura i wrażliwość. Ja nie mam długiego doświadczenia w pracy w opiece, ale przeszłam już trzy rodziny i nauczyłam się jednego. Tu liczy się fasada, jest miło, uprzejmie i z uśmiechem, ale nic ponadto. Dobrze jak Ci nie przeszkadzają w pracy, dobrze jak po tłumaczeniach albo pakowaniu walizki pomogą. Ja nie szukam tu przyjaźni, teraz jestem traktowana jak członek rodziny, ale swoje miejsce i tak znam. Pozdrawiam poświątecznie Ania

#49 2014-12-27 13:29:39

Elizabeth68
Member

amelia napisał:

Elizabeth68 napisał:

Pozdrawiam
Elizabeth

ps

No tak. Trafnie to wszystko opisałaś. To co by się chciało, to co powinno się robić i to co się robi nie zawsze jest w zgodzie. Często stajemy na rozwidleniu dróg i nie wiadomo, w którą drogę skręcić. GPS też niejednokrotnie wskazuje nie najlepszą drogę. I tak się bujamy, robimy objazdy, zawracamy, szukamy lepszej drogi. No a nawet  jak osiągniemy już cel, to nie jednokrotnie nie mamy siły się nawet cieszyć z tego co osiągnęliśmy.

W sumie to chyba i tak lepiec nie mieć siły jak żałować, że się czegoś nie zrobiło?

...tak mnie zebrało na taką dziwną refleksję......

Bo zycie to nie je bajka, to jee bitwa;)

Babcia pochwalila moj obiad!wow, mimo, ze chorawa, noga ja boli...
Kiedys jak spytalam czy smakuje powiedziala "nic szczegolnego"wink hehe
albo chciala sosu do ryby z pyrami, a ja zrobilam jak w domu tylko polalam tym co bylo na patelni...wiec pochwala babci to jest jak MEDAL!wink
niop...dalam jej kropelkow przeciwbolowych, od 8 stycznia ma przychodzic fizjoterapeuta...

Ja powiem szczerze dostosowalam sie do rynku pracy, a nie zeby jakies powolanie...tutaj najbardziej liczy sie profesjonalizm i jezyk...
i empatia...wchodzenie zbytnie w realacje z PDP moze skonczyc sie terapia, z reszta nawet bez tych relacji trudne przypadki odbijaja sie na psyche, chyba ze ktos totalnie zlewa...

Normalnosc dla wiekszosci ludzi to praca niedaleko domu, bycie z rodzina, doswiadcznie zycia, ale swojego a nie czyjegos....
Ja na razie nie odnalazlam swojego miejsca i tu zle, i tam niedobrze;)
mysle, ze problem tkwi z malym doswiadczaniu zycia, nie wazne gdzie....

takie misz masz mi wyszlo;)
Pozdrawiam
Elizabeth

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2014-12-27 13:30:43)

#50 2014-12-27 19:56:05

Franciszka
Member

arielka napisał:

Wiem, że nie będzie to idylla. Wiem i akceptuję.
Mam baaardzo szerokie grono zaprzyjaźnionych ze mną ludzi, ale różnie bywa, gdy w grę wchodzą emocje i nasze trudniejsze cechy charakteru.
Mnie pomaga wtedy po pierwsze refleksja, takie spojrzenie zboku po opadnięciu emocji, a po drugie rozmowa, lubię tłumaczyć i pytać, co ktoś miał na myśli robiąc czy mówiąc coś. Lubię wyjaśniać, nie znoszę zostawiać czegoś nieomówionego. Pewnie w tej pracy też tak będzie. Nie sądzę, że zawsze to pomoże, ale ja zrobię swoje. Gdy to nic nie da, to trudno - nie moja strata.
To, co pisałam o prawdomówności (od dziecka nie lubiłam, gdy kazano mi kłamać wink  ), to moja siła pozwalająca pozostać sobą i albo  pogodzić się z porażką, albo zminimalizować ją.Więc zgadzam się, że agencja uznaje mój niemiecki za  dobry, chociaż jest trochę lepszy i wymaga tylko "rozruszania" się.  Lepiej zaskoczyć lepszymi umiejętnosciami niż rozczarować gorszymi.
A przy tej pracy, jak przy żadnej innej, konieczne jest trochę szczęścia, albo dużo więcej niż trochę wink Samo decydowanie o wyborze pdp to loteria.
Tym co mnie pociąga  w tej pracy to drugi człowiek (potrzebujący kogoś do pomocy/mnie?) i język, który lubię oraz inny kraj. Byłam kiedyś jako dziewczyna wolontariuszką w Szwecji (bez żadnej pensji) i było świetnie. Teraz potrzebuję pieniędzy, ale może coś z tamtego szwedzkiego pobytu powtórzy się teraz?
Jednak nie jadę tam turystycznie, lecz dla pieniędzy, których nie mam szansy zarobić w Polsce. I to już jest bardzo smutne sad
Jednak życie takie jest: ciekawe, bogate w wydarzenia i emocje, zaskakujące.
Życie, życie big_smile

Arielko, moim zdaniem najlepiej jest wtedy, kiedy nie nastawiamy się ani pozytywnie ani negatywnie. My wszystkie pracujemy nie dla, ale za pieniądze! Pomoc o której piszesz jest niczym innym jak ciężką pracą a dokładnie płatną usługą opieki nad osobą starszą. Jak zdążyłaś się zorientować, branża opiekuńcza jest branżą bardzo dochodową dla firm czy agencji pracy. Wspomniana przez Ciebie agencja uznała Twój niemiecki za dobry, ponieważ tak jest dla niej korzystnie. Żadna z nas nie ma wglądu do umowy między polską a niemiecką agencją pośredniczącą i jest bardzo prawdopodobne, że "kwalifikują" opiekunkę wyżej w umowie z niemiecką agencją a w umowie z opiekunką zaniżają jej rzeczywisty poziom znajomości języka, co jest równoznaczne z zaniżonym wynagrodzeniem. Firmy wszystkie pracują dla zysku a te z naszej branży w kontekście wynagrodzeń zachowują się wyjątkowo bezkarnie.

Nie daj się zbić z tropu agencji brakiem doświadczenia, ponieważ Twoją mocną stroną jest język niemiecki a dla rodziny i PDP to jest najważniejsze!
Poza tym byłaś wolontariuszką w Szwecji (ja nie byłam, znam jedynie z opowiadań, o kraju i ludziach same dobre rzeczy!) a teraz również nie żyjesz w izolacji od starszego pokolenia a wręcz przeciwnie.

#51 2014-12-27 22:51:29

brozka
Member

Franciszka napisał:

brozka napisał:

b.

Wywiad jest tendencyjny, zawiera wiele kłamstw, kilka powszechnie znanych prawd i nie jest dla mnie absolutnie wiarygodny!!!

zarejestrowałam się tam i napisałam do niej przez pw. Napisałam że chciałabym pracować w jej agencji skoro tak tam jest dobrze wink. Zobaczymy czy napisze.

#52 2014-12-27 23:26:49

arielka
Member

Franciszka napisał:

Arielko, moim zdaniem najlepiej jest wtedy, kiedy nie nastawiamy się ani pozytywnie ani negatywnie. My wszystkie pracujemy nie dla, ale za pieniądze! Pomoc o której piszesz jest niczym innym jak ciężką pracą a dokładnie płatną usługą opieki nad osobą starszą. Jak zdążyłaś się zorientować, branża opiekuńcza jest branżą bardzo dochodową dla firm czy agencji pracy. Wspomniana przez Ciebie agencja uznała Twój niemiecki za dobry, ponieważ tak jest dla niej korzystnie. Żadna z nas nie ma wglądu do umowy między polską a niemiecką agencją pośredniczącą i jest bardzo prawdopodobne, że "kwalifikują" opiekunkę wyżej w umowie z niemiecką agencją a w umowie z opiekunką zaniżają jej rzeczywisty poziom znajomości języka, co jest równoznaczne z zaniżonym wynagrodzeniem. Firmy wszystkie pracują dla zysku a te z naszej branży w kontekście wynagrodzeń zachowują się wyjątkowo bezkarnie.

Nie daj się zbić z tropu agencji brakiem doświadczenia, ponieważ Twoją mocną stroną jest język niemiecki a dla rodziny i PDP to jest najważniejsze!
Poza tym byłaś wolontariuszką w Szwecji (ja nie byłam, znam jedynie z opowiadań, o kraju i ludziach same dobre rzeczy!) a teraz również nie żyjesz w izolacji od starszego pokolenia a wręcz przeciwnie.

No, tak. W Szwecji byłam, ale dowodów nie ma. Kiedyś miałam lokalną gazetę z artykułem i fotką naszej grupy, ale dzisiaj pewnie leży gdzieś  w różnych szpargałach jako pamiątka dla potomnych tongue

Nie mam określonych oczekiwań , więc ani na plus, ani na minus... raczej patrzę na to jak na wyzwanie? przygodę?
Wezmę w obronę agencję: zrobiłam masę błędów odpowiadając spontanicznie na pytania, których się nie spodziewałam - to nie jest proste  myśleć co odpowiedzieć i tłumaczyć samego siebie. Ale tłumaczenie (w obie strony) poszło mi bardzo dobrze, bo to zawsze jest łatwiejsze Więc zupełnie nie czepiam się oceny agencji, skala trzypunktowa jest zbyt ograniczona wink

#53 2014-12-28 07:47:29

Franciszka
Member

brozka napisał:

Franciszka napisał:

brozka napisał:

b.

zarejestrowałam się tam i napisałam do niej przez pw. Napisałam że chciałabym pracować w jej agencji skoro tak tam jest dobrze wink. Zobaczymy czy napisze.

big_smile

#54 2014-12-31 14:12:25

Elizabeth68
Member

Jak tam nowe umowy?
Macie zamiar egzekwowac 40 godzinny czas pracy tygodniowo a reszta czuwanie?

Pozdrawiam
El

#55 2014-12-31 14:17:32

amelia
Przyjaciel Forum

Elizabeth68 napisał:

Jak tam nowe umowy?

Pozdrawiam
El

Ja to egzekwuję już od dawna. Zresztą pisałam niejednokrotnie jak to robię . smile

#56 2014-12-31 14:20:36

Elizabeth68
Member

amelia napisał:

Elizabeth68 napisał:

Jak tam nowe umowy?

Pozdrawiam
El

Ja to egzekwuję już od dawna. Zresztą pisałam niejednokrotnie jak to robię . smile

No ale terez bedzie to zgodne z wiekszoscia umow;) wiec pytam dlatego;)
wychodzi gdzies nie cale 6 godzin pracy na dzien:)

#57 2014-12-31 14:40:30

amelia
Przyjaciel Forum

Elizabeth68 napisał:

amelia napisał:

Elizabeth68 napisał:

Jak tam nowe umowy?

Pozdrawiam
El

No ale terez bedzie to zgodne z wiekszoscia umow;) wiec pytam dlatego;)
wychodzi gdzies nie cale 6 godzin pracy na dzien:)

No tak róznie można to obliczyć . Jak miałam całą niedzielę wolną, tj . zaraz po śniadaniu a także w sobotę oprócz posiłków , to w pozostałe 5 dni pracowałam około 7-8 godzin tygodniowo.

Wiem jednak ze że nie jest łatwo to wyegzekwować, ale trzeba egzekwować ile się da i przyzwyczajać Niemiaszków do tego, że jesteśmy ludźmi, do tego białymi i cywilizowanymi  itd.......

#58 2014-12-31 15:48:43

Franciszka
Member

Elizabeth68 napisał:

Jak tam nowe umowy?

Pozdrawiam
El

Odpowiem Ci słowami (ona nazywała to zaklęciem) Scarlett O'Hara z Przeminęło z wiatrem: "Nie chcę o tym teraz myśleć.Pomyślę o tym jutro";-)

#59 2014-12-31 18:47:11

copyfield
Member

Ja wiem jedno- z trzech frm do których napisałem i wyraziły chęć zatrudnienia mnie od stycznia - zapadła - cisza....... Może w pierwszych dniach stycznia coś się wyjaśni

#60 2015-01-01 11:54:35

arielka
Member

Mam pytanie takie trochę "obok" wątku.
Jedna z firm, do których się zgłosiłam poprosiła o przyjazd do biura. Czy to stała praktyka i w czym leży minus tej propozycji?
Rozmawiałam już wczesniej z nimi, ale wtedy nie było mowy o przyjeździe. Trochę więc mnie dziwi, że teraz chcą przyjazdu.

#61 2015-01-01 12:30:44

ania1968
Member

arielka napisał:

Jedna z firm, do których się zgłosiłam poprosiła o przyjazd do biura. Czy to stała praktyka i w czym leży minus tej propozycji?
Rozmawiałam już wczesniej z nimi, ale wtedy nie było mowy o przyjeździe. Trochę więc mnie dziwi, że teraz chcą przyjazdu.

Duże agencje podpisują umowy w biurze, ja szukałam takiej właśnie agencji.  Dla mnie to jest plus, wiadomo, że to nie firma krzak. Pozdrawiam.

#62 2015-01-01 14:05:43

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

Wiem że są firmy, które zatrudniają tylko jak zobaczą.Kiedyś na taką się natknęłam. GKT Gorzów. Zrezygnowałam . Nie będę jechała ileś tam kilometrów ( 200, 300, 500) jak nie wiem jaką ofertę mi dadzą i co z tego wyniknie.

#63 2015-01-01 14:54:52

arielka
Member

amelia napisał:

arielka napisał:

Wiem że są firmy, które zatrudniają tylko jak zobaczą.Kiedyś na taką się natknęłam. GKT Gorzów. Zrezygnowałam . Nie będę jechała ileś tam kilometrów ( 200, 300, 500) jak nie wiem jaką ofertę mi dadzą i co z tego wyniknie.

Dla mnie to ok 150km + 150 powrót sad
Ofertę maja przedstawic telefonicznie i gdy ja wstepnie zaakceptuję, to mam przyjechać. Tyle wynegocjowałam. Ale zdaję sobie sprawę, że nie przez telefon nie powiedzą wszystkiego wink

Ostatnio edytowany przez arielka (2015-01-01 18:23:42)

#64 2015-01-01 15:59:20

Franciszka
Member

Elizabeth68 napisał:

Jak tam nowe umowy?

Pozdrawiam
El

A może reszta to będą nadgodziny ?! Tego niestety nie wiem.

#65 2015-01-02 10:49:57

copyfield
Member

Czyli dla nas najważniejsze jest poniższe
"Aby zostać objętym wynagrodzeniem minimalnym, pracownik musi świadczyć pracę na terytorium Niemiec. Bez znaczenia pozostaje miejsce siedziby pracodawcy, może ona znajdować się zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Pracownicy zatrudnieni przez polską firmę a wykonujący pracę tylko na terytorium Niemiec mają zatem prawo do wypłaty wynagrodzenia minimalnego według przepisów niemieckiej ustawy"

#66 2015-01-02 13:25:26

Franciszka
Member

...tak, to jest podstawą do płacy minimalnej i moim zdaniem jeszcze to jest ważne:

"Pracownicy zatrudnieni na tzw. umowy mini-job (do 450 euro miesięcznie) również objęci są zakresem nowej regulacji. Istotne jest to, że decydujące znaczenie mają faktyczne stosunki między pracownikiem a pracodawcą, a nie nazwa zawartej umowy. W związku z powyższym, wynagrodzenie w wysokości 8,50 euro brutto należy się również pracownikom zatrudnionym na umowy o dzieło lub zlecenie, jeśli faktycznie świadcząc regularną pracę podlegają oni wytycznym pracodawcy i stosunek ten jest w rzeczywistości stosunkiem pracy".

#67 2015-01-02 15:50:09

ahha
Member

Witam wszytkich w Nowym Roku smile mnie rowniez bardzo wazne wydaje sie to :nadgodziny tyle samo i praca nocna-dodatek
           Najniższą pensję pracodawca powinien płacić niezależnie od dodatkowych wpływów pracownika, takich jak napiwki, dodatek za pracę w porze nocnej, świadczenie świąteczne Weihnachtsgeld czy premia. Nowemu prawu podlega również wynagrodzenie za nadgodziny, którego wysokość nie może być niższa niż 8,50 euro.

#68 2015-01-02 18:48:35

Franciszka
Member

ahha napisał:

Witam wszytkich w Nowym Roku smile mnie rowniez bardzo wazne wydaje sie to :nadgodziny tyle samo i praca nocna-dodatek
           Najniższą pensję pracodawca powinien płacić niezależnie od dodatkowych wpływów pracownika, takich jak napiwki, dodatek za pracę w porze nocnej, świadczenie świąteczne Weihnachtsgeld czy premia. Nowemu prawu podlega również wynagrodzenie za nadgodziny, którego wysokość nie może być niższa niż 8,50 euro.

Witaj ahha w 2015:-), zastanawiam się, jaka firma w naszym kraju zagwarantuje mi jako pierwsza nowe warunki, zgodne z niemiecką ustawą?

#69 2015-01-02 19:53:54

Arekjerzy
Member

Franciszka napisał:

ahha napisał:

Witaj ahha w 2015:-), zastanawiam się, jaka firma w naszym kraju zagwarantuje mi jako pierwsza nowe warunki, zgodne z niemiecką ustawą?

Niech zgadne............żadna? smile

#70 2015-01-02 20:11:46

ahha
Member

Franciszka napisał:

ahha napisał:

Witaj Franciszko smile  nie potrafie Ci na to pytanie odpowiedziec,smile ja tez lubie "wiedziec co w przepisach piszczy"moze dlatego ze mnie oszukano.Nawet jesli jest to zatrudnienie bezposrednio przez rodzine to spokojniejsza jestem jak  wiem co i jak.smileA noz widelec beda lepsze rozwiazania czyli kasa na rekeZycze Ci zebys znalazla satysfakjonujace rozwiazanie.

#71 2015-01-02 20:18:10

Franciszka
Member

Arekjerzy napisał:

Franciszka napisał:

ahha napisał:

Hahaha....powiało optymizmem na cały 2015 rok?! Nawet tak nie myśl!:-)

#72 2015-01-02 21:12:41

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Arekjerzy napisał:

Franciszka napisał:

teraz bedzie tak, ze do US pojdzie cala kwota podatku, ale Zus nadal od np. 200 zlotych...od 2016r. prawo polskie ma uzusowic wszystkie umowy zlecenie, wiec moze wtedy cos pojdzie na emeryture....zdrowotne chyba tez teraz od pelnej kwoty...
no i 40 godzin pracy, reszta czuwanie;)
tak powinno byc w wiekszosci agencji...beda sie bronic rekami i nogami aby nie placic ani wiecej, ani nie odprowadzac skladek...
za to kaza Ci podpisac oswiadczenie, ze jezeli pracujesz razaco wiecej tygodniowo masz to im zglosic;)

#73 2015-01-02 21:21:12

Franciszka
Member

Elizabeth68 napisał:

Franciszka napisał:

Arekjerzy napisał:

teraz bedzie tak, ze do US pojdzie cala kwota podatku, ale Zus nadal od np. 200 zlotych...od 2016r. prawo polskie ma uzusowic wszystkie umowy zlecenie, wiec moze wtedy cos pojdzie na emeryture....zdrowotne chyba tez teraz od pelnej kwoty...
tak powinno byc w wiekszosci agencji...beda sie bronic rekami i nogami aby nie placic ani wiecej, ani nie odprowadzac skladek...
za to kaza Ci podpisac oswiadczenie, ze jezeli pracujesz razaco wiecej tygodniowo masz to im zglosic;)

W takim razie, czy to będzie zgodne z Art.128, par.1 Kodeksu Pracy, który mówi, że: "Czas pracy to czas, kiedy pracownik jest do dyspozycji swojego pracodawcy"?

#74 2015-01-02 22:08:34

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Elizabeth68 napisał:

Franciszka napisał:

W takim razie, czy to będzie zgodne z Art.128, par.1 Kodeksu Pracy, który mówi, że: "Czas pracy to czas, kiedy pracownik jest do dyspozycji swojego pracodawcy"?

nie wiem;)

#75 2015-01-03 09:18:46

ibiza
New member

poczytajcie: www

#76 2015-01-03 09:25:54

Arekjerzy
Member

Elizabeth68 napisał:

Franciszka napisał:

Elizabeth68 napisał:

nie wiem;)

O ile wiem to do żadnych umów typu zlecenie czy o dzieło , Kodeks Pracy nie ma zastosowania . Tu zastosowanie mial bedzie Kodeks Cywilny.

#77 2015-01-03 10:09:51

copyfield
Member

od 01.01.2015 ........... oferuje:
Wynagrodzenie do 1350 euro netto;
    Stawka wg płacy minimalnej w Niemczech;
    Składki ZUS od prognozowanej średniej krajowej

napisałem zobaczymy co odpowiedzią (firma dużą, znana na rynku) interesuje mnie czas pracy szczególnie

#78 2015-01-03 10:27:39

Franciszka
Member

Arekjerzy napisał:

Elizabeth68 napisał:

Franciszka napisał:

nie wiem;)

O ile wiem to do żadnych umów typu zlecenie czy o dzieło , Kodeks Pracy nie ma zastosowania . Tu zastosowanie mial bedzie Kodeks Cywilny.

Tak, masz rację. Jednakże nowa ustawa niemiecka odnosi się do tego i tu powtarzam cytat z mojego wczorajszego postu:

"Istotne jest to, że decydujące znaczenie mają faktyczne stosunki między pracownikiem a pracodawcą, a nie nazwa zawartej umowy. W związku z powyższym, wynagrodzenie w wysokości 8,50 euro brutto należy się również pracownikom zatrudnionym na umowy o dzieło lub zlecenie, jeśli faktycznie świadcząc regularną pracę podlegają oni wytycznym pracodawcy i stosunek ten jest w rzeczywistości stosunkiem pracy".

#79 2015-01-03 11:17:50

arielka
Member

copyfield napisał:

napisałem zobaczymy co odpowiedzią (firma dużą, znana na rynku) interesuje mnie czas pracy szczególnie

KTO?

#80 2015-01-03 11:55:54

amelia
Przyjaciel Forum

Arekjerzy napisał:

arielka napisał:

copyfield napisał:

KTO?

A moja firma zrobiła na umowie tak
-40 godz tyg x 8,5€= 340€ brutto
Dala mi do podpisu druk w którym wyrazam zgodę(sic!) na potrącenia mi z wypłaty 110€ tyg za zakwaterowanie i wyżywienie!!!!!!!
No i opłaca mi ble ble ble w Polsce resztę.

Dziwne ze liczą 40g skoro w DE jest 39 no i cala reszta jest do d.........

A ja bym napisała tak: Nie, nie wyrażam zgody gdyż wyżywienie i zakwaterowanie to jest rekompensata za to że jestem 24 do dyspozycji!

#81 2015-01-03 12:03:04

Arekjerzy
Member

amelia napisał:

Arekjerzy napisał:

arielka napisał:

KTO?

Dala mi do podpisu druk w którym wyrazam zgodę(sic!) na potrącenia mi z wypłaty 110€ tyg za zakwaterowanie i wyżywienie!!!!!!!

A ja bym napisała tak: Nie, nie wyrażam zgody gdyż wyżywienie i zakwaterowanie to jest rekompensata za to że jestem 24 do dyspozycji!

Dlatego muszę zmienić prace bo tu mnie kroja strasznie

#82 2015-01-03 12:40:08

amelia
Przyjaciel Forum

Arekjerzy napisał:

amelia napisał:

Arekjerzy napisał:

No i dobrze. Pomału czas pokarze  na ile się ta polityka płacowa zmieni (jeśli się w ogóle zmieni) , oby nie na gorsze.
Firmy zapewne też kombinują jak "koń pod górę".
Już sobie wyobrażam jak prawnicy główkują jak zmienić aby się nie zmieniło.

#83 2015-01-03 13:21:37

Franciszka
Member

Arekjerzy napisał:

amelia napisał:

Arekjerzy napisał:

Ciekawe w jaki sposób firmy mają zamiar rozliczać z 40 h tygodniowo?! Czy w umowie jest taki zapis w jakich godzinach pracujesz w ciągu dnia? Arek, sam zacznij się ogłaszać, nic nie tracisz a możesz zyskać.

#84 2015-01-03 13:52:45

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Arekjerzy napisał:

amelia napisał:

Ciekawe w jaki sposób firmy mają zamiar rozliczać z 40 h tygodniowo?! Czy w umowie jest taki zapis w jakich godzinach pracujesz w ciągu dnia? Arek, sam zacznij się ogłaszać, nic nie tracisz a możesz zyskać.

Ciebie firma zobowiazuje do uzgodnienia z rodzina 40 godzinnego tygodnia pracy;)
jak jest wiecej masz zglosic firmie;)
reszta to tzw. "czuwanie" hehe

#85 2015-01-03 18:04:22

Franciszka
Member

Elizabeth68 napisał:

Franciszka napisał:

Arekjerzy napisał:

Ciebie firma zobowiazuje do uzgodnienia z rodzina 40 godzinnego tygodnia pracy;)
jak jest wiecej masz zglosic firmie;)
reszta to tzw. "czuwanie" hehe

Jeżeli będzie tak jak mówisz, to nie potrzebuję już firmy.

#86 2015-01-05 13:14:47

ahha
Member

Ciekawa jestem czy to jest to NOWE  z My Polacy dzisiaj                                                                     

Szukamy Opiekunki do prowadzenia domu, 30 godzin w tygodniu. Opiekunka pracuje w wymairze godzinowym, po czym ma czas wolny dla siebie. Stawka proponowana za 120 godzin w miesiącu - 715 Euro. Przejazd w obie strony, ubezpieczenia, zakwaterowanie i wyżywienie dla opiekunki jest bezpłane. Oferta także dla osób z małym doświadczeniem. Wyjazd od zaraz!                                                                                       

Niby wszystko wedle nowych przepisow ale co z pozostalymi godzinami ? Ktos zastapi ? czy oby nie 2 godz.pracy 2 wolne i  tak caly dzien ?Niby 8 a wlasciwie 16 .Lipa du....a sad.Co myslicie?

#87 2015-01-05 13:17:37

Elizabeth68
Member

ahha napisał:

Szukamy Opiekunki do prowadzenia domu, 30 godzin w tygodniu. Opiekunka pracuje w wymairze godzinowym, po czym ma czas wolny dla siebie. Stawka proponowana za 120 godzin w miesiącu - 715 Euro. Przejazd w obie strony, ubezpieczenia, zakwaterowanie i wyżywienie dla opiekunki jest bezpłane. Oferta także dla osób z małym doświadczeniem. Wyjazd od zaraz!                                                                                       

Niby wszystko wedle nowych przepisow ale co z pozostalymi godzinami ? Ktos zastapi ? czy oby nie 2 godz.pracy 2 wolne i  tak caly dzien ?Niby 8 a wlasciwie 16 .Lipa du....a sad.Co myslicie?

To jest opiekunka domu, a nie opiekunka seniora;)

#88 2015-01-05 13:33:22

Franciszka
Member

To jest jawna nadinterpretacja czynności, które wykonuje Opiekunka. Wszyscy wiemy, że to jest osoba głównie dbająca o kogoś starszego i/lub niepełnosprawnego a nie głównie prowadząca dom.

#89 2015-01-05 13:53:38

ahha
Member

Elizabeth68 napisał:

ahha napisał:

Ja mysle ze dziadek albo babcia moga byc "dodatkiem" dla takiej opiekunki domu.I jest to nadinterpretacja smile

#90 2015-01-05 16:50:30

Franciszka
Member

ahha napisał:

Elizabeth68 napisał:

ahha napisał:

Ja mysle ze dziadek albo babcia moga byc "dodatkiem" dla takiej opiekunki domu.I jest to nadinterpretacja smile

big_smile

#91 2015-01-05 17:38:04

jogi45
Member

A ja myślę że to ogłoszenie-wabik, sposób na werbowanie opiekunek. Ktoś się zgłosi i zaraz usłyszy info że to miejsce jest już zajęte ale właśnie zwalnia się inne.

#92 2015-01-05 17:39:22

krystynka
Member

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/t31.0-8/p417x417/10714283_748951485189772_5032991655528013002_o.png

#93 2015-01-05 17:40:24

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

ahha napisał:

Elizabeth68 napisał:

big_smile

czytac nie umiecie hihi
pisze jak wół "Opiekunki do prowadzenia domu" czyli ma administrowac slużbą haha

#94 2015-01-05 18:08:06

Arekjerzy
Member

Dziadek i babcia to  uberraschung . w pakiecie gratis. Wszak były święta smile

#95 2015-01-05 18:30:16

ahha
Member

Arekjerzy napisał:

Arekjerzy:) napisales tutaj pdzed paru dniami ze twoja firma zrobila tak:                                                       

Mozesz w laskawosci swej wyjasnic co Ci firma oplaca w Polsce masz dzielone wynagrodzenie?230e/tydzien w DE, a reszta to ubezpieczenie ? czy wyplata II czesci w zlotowkach.?Wyliczenie zakwaterowania i wyzywienia bedzie dochodem suma summarum.Cos mi sie widzi ze na poczatek kazdy na swoj stroj.

#96 2015-01-05 19:03:43

Elizabeth68
Member

Arekjerzy napisał:

haha swiateczny bonus hihi

#97 2015-01-05 20:26:50

Franciszka
Member

Niemieckie rodziny niechętnie zgadzają się na podwyższenie wynagrodzenia, oczywiście dla agencji. Na tym mogą zyskać niemieckie agencje. Zakłada się, że Opiekunka/Opiekun będą pracowali 40h tygodniowo. Czas będzie dokładnie rozliczany wyłącznie z czynności opiekuńczych! Nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce, ale takie są założenia, jak pisała Elizabeth, każda opiekunka ma opracować harmonogram prac tak, żeby tygodniowo nie przekroczyć 40h. W takiej sytuacji soboty i niedziele byłyby wolne?! Może w weekend będą pracowały służby niemieckie?! Może będą to nasze nadgodziny?! Nie wiem, jak my będziemy w tym czasie funkcjonować, jak my w ogóle będziemy funkcjonować na nowych warunkach? Niektóre firmy, jak pisał Arekjerzy próbują wyegzekwować od nas opłatę za wyżywienie z zakwaterowaniem. Czy ktoś na forum widział umowę na nowych warunkach? Czy czas pracy jest w niej podany w systemie dziennym, czy tygodniowym?

#98 2015-01-05 21:06:15

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Niemieckie rodziny niechętnie zgadzają się na podwyższenie wynagrodzenia, oczywiście dla agencji. Na tym mogą zyskać niemieckie agencje. Zakłada się, że Opiekunka/Opiekun będą pracowali 40h tygodniowo. Czas będzie dokładnie rozliczany wyłącznie z czynności opiekuńczych! Nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce, ale takie są założenia, jak pisała Elizabeth, każda opiekunka ma opracować harmonogram prac tak, żeby tygodniowo nie przekroczyć 40h. W takiej sytuacji soboty i niedziele byłyby wolne?! Może w weekend będą pracowały służby niemieckie?! Może będą to nasze nadgodziny?! Nie wiem, jak my będziemy w tym czasie funkcjonować, jak my w ogóle będziemy funkcjonować na nowych warunkach? Niektóre firmy, jak pisał Arekjerzy próbują wyegzekwować od nas opłatę za wyżywienie z zakwaterowaniem. Czy ktoś na forum widział umowę na nowych warunkach? Czy czas pracy jest w niej podany w systemie dziennym, czy tygodniowym?

Moim zdaniem tak masz podzielic cala prace abys nie przekroczyla 40 godzin...dziennie 5, 7 godziny...reszta to dalej 2 godziny wolnego i czuwanie, czyli pomoc w razie potrzeby, zadne wolne!wink musisz byc niedaleko aby w razie potrzeby pomoc...czasu jest niewiele, wiec mozna rzecz, ze okien sie juz w tych godzinach umyc nie da haha
Towarzyszenie PDP to tez praca, wiec bedzie czesciej sam, sama...
Jesli w czasie czuwania jestes ciagle o cos proszona, odliczasz sobie od 5, 7 np. godzine, czy wiecej...
Lajt..wink hehe

#99 2015-01-05 21:24:16

jogi45
Member

Przecież my nie jesteśmy pracownikami tylko zleceniobiorcami. Chyba że ktoś jest na umowie o pracę.

#100 2015-01-05 21:34:16

Franciszka
Member

Elizabeth teoretycznie masz rację. W praktyce będzie zależało od tego, jak do naszego czasu pracy odniosą się rodziny niemieckie. Jeżeli towarzyszenie jest pracą, to nasz 40h tydzień pracy, może skończyć się już w czwartek?

#101 2015-01-05 21:37:06

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Elizabeth teoretycznie masz rację. W praktyce będzie zależało od tego, jak do naszego czasu pracy odniosą się rodziny niemieckie. Jeżeli towarzyszenie jest pracą, to nasz 40h tydzień pracy, może skończyć się już w czwartek?

Wszystko co w zakresie obowiazkow jest praca:)

#102 2015-01-05 21:40:17

Elizabeth68
Member

jogi45 napisał:

Przecież my nie jesteśmy pracownikami tylko zleceniobiorcami. Chyba że ktoś jest na umowie o pracę.

No to co? masz tak opracowac sobie plan pracy zeby wykonac zlecenie nie przekraczajac 40 godzin pracy w ciagu tygodnia...reszta to tzw. dyspozycyjnosc w razie co...najlepiej spytac o to agencje niemieckie, w koncu to one maja kontakt z rodzina najczesciej:)
a wiedza o nowych umowach....

#103 2015-01-05 21:41:26

Franciszka
Member

jogi45 napisał:

Jogi, mój wpis w tym wątku z 2 stycznia, gdzie cytuję komentarz do  nowej ustawy niemieckiej mówi o tym:

"Istotne jest to, że decydujące znaczenie mają faktyczne stosunki między pracownikiem a pracodawcą, a nie nazwa zawartej umowy. W związku z powyższym, wynagrodzenie w wysokości 8,50 euro brutto należy się również pracownikom zatrudnionym na umowy o dzieło lub zlecenie, jeśli faktycznie świadcząc regularną pracę podlegają oni wytycznym pracodawcy i stosunek ten jest w rzeczywistości stosunkiem pracy".

#104 2015-01-05 21:47:15

ewal8
Member

Elizabeth68 napisał:

Moim zdaniem tak masz podzielic cala prace abys nie przekroczyla 40 godzin...dziennie 5, 7 godziny...reszta to dalej 2 godziny wolnego i czuwanie, czyli pomoc w razie potrzeby, zadne wolne!wink musisz byc niedaleko aby w razie potrzeby pomoc...czasu jest niewiele, wiec mozna rzecz, ze okien sie juz w tych godzinach umyc nie da haha
Jesli w czasie czuwania jestes ciagle o cos proszona, odliczasz sobie od 5, 7 np. godzine, czy wiecej...
Lajt..wink hehe

Do tej pory tylko jeden raz pracowałam dla agencji, dokładnie 3 lata temu na wakacjach. Pracowałam w oparciu o umowę o pracę i już wtedy w mojej umowie wyszczególniony był dzienny czas pracy. Były takie zapisy m. in. przygotowywanie posiłków – nie dłużej niż 1,5 godziny dziennie, toaleta wieczorna – 0,5 godziny. Nie pamiętam dokładnie, ile czasu na co miało być przeznaczone, ale pamiętam, że bardzo śmieszyły mnie wtedy te zapisy. Teraz rozumiem, że była to umowa z prawdziwego zdarzenia i każda powinna być tak skonstruowana.

#105 2015-01-05 22:51:01

Elizabeth68
Member

ewal8 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Lajt..wink hehe

Do tej pory tylko jeden raz pracowałam dla agencji, dokładnie 3 lata temu na wakacjach. Pracowałam w oparciu o umowę o pracę i już wtedy w mojej umowie wyszczególniony był dzienny czas pracy. Były takie zapisy m. in. przygotowywanie posiłków – nie dłużej niż 1,5 godziny dziennie, toaleta wieczorna – 0,5 godziny. Nie pamiętam dokładnie, ile czasu na co miało być przeznaczone, ale pamiętam, że bardzo śmieszyły mnie wtedy te zapisy. Teraz rozumiem, że była to umowa z prawdziwego zdarzenia i każda powinna być tak skonstruowana.

marzenie scietej glowy;)

#106 2015-01-05 23:49:49

jogi45
Member

Franciszka napisał:

jogi45 napisał:

Jogi, mój wpis w tym wątku z 2 stycznia, gdzie cytuję komentarz do  nowej ustawy niemieckiej mówi o tym:

Czy nasze umowy zlecenia MUSZĄ być zgodne z niemieckim prawem? Do tej pory chyba nie były. Nie wiem na ile przepisy unijne to regulują.
Moja umowa jest tak skonstruowana że nie ma w niej zależności od pracodawcy.mam napisane, że Zleceniobiorca wykonuje czynności samodzielnie, nie podlegając poleceniom Zleceniodawcy. I kilka zdań dalej: Zleceniobiorca podlega poleceniom podopiecznego.

Ostatnio edytowany przez jogi45 (2015-01-05 23:56:23)

#107 2015-01-06 02:02:45

Elizabeth68
Member

jogi45 napisał:

Franciszka napisał:

jogi45 napisał:

Czy nasze umowy zlecenia MUSZĄ być zgodne z niemieckim prawem? Do tej pory chyba nie były. Nie wiem na ile przepisy unijne to regulują.
Moja umowa jest tak skonstruowana że nie ma w niej zależności od pracodawcy.mam napisane, że Zleceniobiorca wykonuje czynności samodzielnie, nie podlegając poleceniom Zleceniodawcy. I kilka zdań dalej: Zleceniobiorca podlega poleceniom podopiecznego.

haha jakbym miala sluchac polecen mojej babci z Alzheimerem obie bysmy wyladowaly w psychiatryku wink

#108 2015-01-06 06:45:49

Arekjerzy
Member

ahha napisał:

Arekjerzy napisał:

Arekjerzy:) napisales tutaj pdzed paru dniami ze twoja firma zrobila tak:                                                       

Mozesz w laskawosci swej wyjasnic co Ci firma oplaca w Polsce masz dzielone wynagrodzenie?230e/tydzien w DE, a reszta to ubezpieczenie ? czy wyplata II czesci w zlotowkach.?Wyliczenie zakwaterowania i wyzywienia bedzie dochodem suma summarum.Cos mi sie widzi ze na poczatek kazdy na swoj stroj.

Żadnych dzielonych wypłat, żadnych zlotowek wiecej i euru tez ,ubezpieczenie ,ZUS i cala reszta od.....  okolo 200zl (!)Dla mnie to jest wielki przekręt i omijanie prawa. Cale te umowy smieciowe powinny być opodatkowane jak umowa o prace i różnic się tylko sposobem wypowiedzenia. Ale to juz za wysokie progi dla mnie

#109 2015-01-06 07:55:19

Franciszka
Member

jogi45 napisał:

"Aby zostać objętym wynagrodzeniem minimalnym, pracownik musi świadczyć pracę na terytorium Niemiec. Bez znaczenia pozostaje miejsce siedziby pracodawcy, może ona znajdować się zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Pracownicy zatrudnieni przez polską firmę a wykonujący pracę tylko na terytorium Niemiec mają zatem prawo do wypłaty wynagrodzenia minimalnego według przepisów niemieckiej ustawy".

#110 2015-01-06 10:34:19

ewal8
Member

Elizabeth68 napisał:

marzenie scietej glowy;)

A żebyś wiedziała big_smile
Potem aplikowałam jeszcze do kilku firm i prosiłam o przesłanie wzoru umowy, którą ewentualnie miałabym podpisać. Jakież bzdurne zapisy tam były, łącznie z roznoszeniem ulotek, naszpikowane karami o niebotycznych wysokościach. Ta jedna  tylko była jasno skonstruowana, łącznie z wyszczególnionym zakresem obowiązków, objętych ramami czasowymi. Czy firma istnieje po Nowym Roku? Nie mam pojęcia. Kiedyś Urszula pisała, że coś się tam pozmieniało. Natomiast jedno jest pewne: raczej nikt nie zarabiał tam więcej niż 1000 euro. sad

Natomiast jeszcze jedno teraz mnie zastanawia. Pisałyście kiedyś, że polskie firmy sprzedają namiary na opiekunki firmom słowackim. Czy słowackie firmy nie muszą dostosować swoich umów do niemieckiego prawa? Ktoś mnie oświeci w temacie?

#111 2015-01-06 10:37:22

Elka now.
Member

Witam !
A dotyczy ta informacja też umów na zlecenie , które nie mają stosunku pracy i obowiązuje mnie prawo cywilne .
Ja mam jeden mętlik w głowie. Dzisiaj moja córka pójdzie do p.Fijarczyk w Berlinie z tą moją umową zobaczę co się dowie .
Jak coś to zaraz Wam piszę .smile

#112 2015-01-06 11:01:29

Elizabeth68
Member

ewal8 napisał:

Elizabeth68 napisał:

marzenie scietej glowy;)

A żebyś wiedziała big_smile
Potem aplikowałam jeszcze do kilku firm i prosiłam o przesłanie wzoru umowy, którą ewentualnie miałabym podpisać. Jakież bzdurne zapisy tam były, łącznie z roznoszeniem ulotek, naszpikowane karami o niebotycznych wysokościach. Ta jedna  tylko była jasno skonstruowana, łącznie z wyszczególnionym zakresem obowiązków, objętych ramami czasowymi. Czy firma istnieje po Nowym Roku? Nie mam pojęcia. Kiedyś Urszula pisała, że coś się tam pozmieniało. Natomiast jedno jest pewne: raczej nikt nie zarabiał tam więcej niż 1000 euro. sad

Natomiast jeszcze jedno teraz mnie zastanawia. Pisałyście kiedyś, że polskie firmy sprzedają namiary na opiekunki firmom słowackim. Czy słowackie firmy nie muszą dostosować swoich umów do niemieckiego prawa? Ktoś mnie oświeci w temacie?

Wiekszosc agencji ma dwie umowy, na ulotki i opieke...jak wracasz jestes nadal ubezpieczona zdrowotnie z tej umowy na reklame agencji, poza tym oni maja jakies przepisy, ze zeby wyjechac trzeba iles dni w kraju przepracowac...
Kary to tez  norma...dlatego ja zabezpieczam sie jak moge, podaje przyklad :jesli babcia ma zgode rodziny na samodzielne spacery, powinna byc tez odpowiedzialnosc rodziny pismnie potwierdzona na wypadek gdyby cos sie stalo...ja wiem, ze z mojej umowy jest to narazenie na zycie PDP ktory z taka choroba sama wychodzi....rodzina ma dylemat, unieszczesliwic babcie, czy podpisac odpowiedzialnosc, czy zamknac drzwi...
Jak w kazdym razie oswiadczylabym, ze nie biore odpowiedzialnosci za to co z nia sie dzieje jak wychodzi...

Pozdrawiam
El

#113 2015-01-06 21:15:39

jogi45
Member

Franciszka napisał:

jogi45 napisał:

"Aby zostać objętym wynagrodzeniem minimalnym, pracownik musi świadczyć pracę na terytorium Niemiec. Bez znaczenia pozostaje miejsce siedziby pracodawcy, może ona znajdować się zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Pracownicy zatrudnieni przez polską firmę a wykonujący pracę tylko na terytorium Niemiec mają zatem prawo do wypłaty wynagrodzenia minimalnego według przepisów niemieckiej ustawy".

Franciszko skąd ten tekst z cudzysłowów?
Problem z przepisami może też wynikać z tego że w Niemcy wogóle nie znają czegoś takiego jak umowa-zlecenie.

#114 2015-01-06 21:37:51

Franciszka
Member

jogi45 napisał:

Franciszko skąd ten tekst z cudzysłowów?
Problem z przepisami może też wynikać z tego że w Niemcy wogóle nie znają czegoś takiego jak umowa-zlecenie.

Proszę, podaję link:

#115 2015-01-12 22:16:17

misiakowata
Member

arielka napisał:

Bez paniki. Ani razu nie poprosiłam niemieckiej rodziny o referencje. Mam za to kolekcję zdjęć z podopiecznymi. Wystarcza do skutecznego zdobycia kolejnej umowy z kolejną ściemniającą firmą.

#116 2015-01-12 22:43:13

arielka
Member

misiakowata napisał:

arielka napisał:

Bez paniki. Ani razu nie poprosiłam niemieckiej rodziny o referencje. Mam za to kolekcję zdjęć z podopiecznymi. Wystarcza do skutecznego zdobycia kolejnej umowy z kolejną ściemniającą firmą.

Super, właśnie przygotowałam aparat do zabrania wink

#117 2015-01-20 19:06:21

krystynka
Member

Może to już było,ale warto przeczytać...   www

#118 2015-01-20 19:13:14

pfleger
Member

krystynka napisał:

Może to już było,ale warto przeczytać...   www

8,5 euro za każdą  godzine pracy. smile smile smile smile

#119 2015-02-22 15:32:04

Franciszka
Member

Ważne informacje o tym, że niemiecki urząd zwalcza samozatrudnienie w opiece i na temat delegowania.

#120 2015-02-22 18:38:27

Franciszka
Member

Przeniesione z innego wątku:

#121 2015-03-04 17:17:21

misiakowata
Member

witam,
czy którakolwiek z Pań miała szczęście i trafiła na firmę, która odprowadza składki ZUS od najniższej krajowej w chwili obecnej?
bo tak obserwuję, że z roku na rok kombinacje firm są coraz ciekawsze i w chwili obecnej mam umowę  z firmą i ZUS poleci od marnych 400 zł.

#122 2015-03-07 13:38:57

ahha
Member

Sama juz ie wiem czy idzie nowe .... czy stare wraca, ale jedno wynika kreca ,przekleilam z My Polacy:

8,50 euro/h nie dla opiekunek Dzisiaj, 7 marca (06:00) Niemieckie związki zawodowe poszalały. Wymusiły na rządzie wprowadzenie powszechnej, minimalnej stawki w wysokości 8,50 euro/h. Gdyby polskie opiekunki mogły w pełni skorzystać z nowej ustawy, ich miesięczne zarobki powinny wynieść około 6 tys. euro. Jest to oczywiście nierealne. Polskie i niemieckie agencje pośrednictwa pracy, które "żyją" z opiekunek, mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Według niemieckiego prawa do czasu pracy należy też zaliczać okres gotowości do podjęcia pracy. Wynika z tego, że polskie opiekunki, które są dyspozycyjne przez 24 godziny na dobę, powinny za tyle godzin otrzymać stosowną zapłatę. Przy założeniu, że obowiązuje stawka 8,50 euro/h, "całodobowa" opiekunka powinna zarobić 6000 euro miesięcznie. 1000 do 2000 euro Obecnie większość opiekunek pracuje na czarno. Tak było, jest i prawdopodobnie zostanie. Zarabiają różnie, zazwyczaj nie mniej niż 1000 euro, a w najlepszym wypadku około 1500 euro. Tyle dostają na rękę, bo utrzymanie (łóżko i wyżywienie) zawsze pokrywa rodzina podopiecznego. Gdy w zatrudnieniu pośredniczy agencja, polska lub niemiecka, stawka rośnie, do 1800 lub nawet 2000 euro. Tyle płaci strona niemiecka - zleceniodawca. Opiekunka dostaje jednak wyraźnie mniej, bo kosztuje pośrednictwo, a do tego dochodzą składki ubezpieczeniowe. Wiele opiekunek decyduje się na rejestrację działalności i świadczenie usług opiekuńczych pod szyldem własnej firmy. W tym przypadku koszty dla niemieckiej rodziny są podobne do tych, jakie ponoszą, gdy korzystają z usług agencji. Zdaniem agencji... W "Rzeczpospolitej" niedawno ukazał się artykuł, w którym przedstawiciele znanych agencji pośrednictwa pracy dla opiekunek podzielili się swoimi obawami w związku z wprowadzeniem w Niemczech stawki minimalnej 8,50 euro/h. Krzysztof Jakubowski z Interkadry twierdzi, że nowe regulacje sprawiły iż firmie ubyło kilkanaście procent biznesu za Odrą. To samo stwierdził Łukasz Puciłowski, prezes Promedica24. Z kolei Simon Wenz z niemieckiej agencji Hausengel, w wypowiedzi dla polskiego dziennika uznał, że dobrym rozwiązaniem problemu byłoby rozpowszechnienie franczyzy, czyli otwieranie indywidualnej działalności, ale pod marką uznanej firmy, która zagwarantuje rzetelność usługi, a dodatkowo zajmie się prowadzeniem księgowości i opieką prawną. Problemy z delegowaniem Obecnie większość polskich agencji zatrudnia opiekunki podpisując z nimi polskie umowy o pracę i tu je ubezpieczają. Za granicę są wysyłane w oparciu o unijne prawo regulujące zatrudnienie pracowników delegowanych (w oparciu o te same zasady za Odrą pracują polscy budowlańcy). Niemcy, w obawie o własny rynek pracy, domagają się, aby tacy pracownicy zarabiali przynajmniej tyle ile wynosi niemieckie minimum w danej branży. Polskie agencje i firmy do tej pory sprytnie radziły sobie z tym problemem przy pomocy tzw. dodatku za rozłąkę, który choć zwolniony ze składek ZUS-owskich, formalnie mógł być wliczany do podstawy wynagrodzenia. Niestety, niedawno niemiecki Zoolamt uznał (wbrew stanowisku Unii Europejskiej), że ów dodatek za rozłąkę, jeśli nie jest obciążany składkami ubezpieczeniowymi, nie może zostać uznany za część wynagrodzenia. No i zrobił się problem... Problemy także z Gewerbe Można się spodziewać, że w obecnej sytuacji wiele polskich opiekunek, którym zależy na legalnej pracy zdecyduje się na rejestrację własnej działalności. Bowiem w tej sytuacji ustawa o płacy minimalnej nie działa, strony mogą dowolnie umówić się w kwestii wynagrodzenia. Lecz mogą pojawić się inne problemy. - Podstawowy warunek to co najmniej dwóch zleceniodawców - ostrzega dr Margret Steffen z centrali związku zawodowego Verdi w Berlinie. W przeciwnym razie niemieckie służby kontrolne mogą uznać, że jest to tylko pozorowana działalność indywidualna, co oznacza konieczność opłacenia wysokich składek i spełnienia wielu innych wymogów, które z urzędu musi wypełnić każdy pracodawca. Nie 8,50 lecz 9,40 euro/h Gwoli wyjaśnienia. W Niemczech opieką osób starszych nie może zajmować się ktokolwiek. Przepisy wymagają, aby była to osoba uprawniona, po właściwej szkole lub z odpowiednim doświadczeniem. Tacy pracownicy od 1               stycznia br. powinni zarabiać nie mniej niż 9,40 euro/h. Jednak Polki, nawet jeśli pracują legalnie, to formalnie nie jako opiekunki, lecz zazwyczaj jako Haushaltshile (pomoc domowa), a ta grupa zawodowa nie ma żadnych przywilejów płacowych. Na koniec ostrzeżenie. Pracodawcy, którzy naruszą przepisy nowej ustawy dotyczącej płacy minimalnej muszą liczyć się z surowymi karami, które mogą wynieść nawet 500 tys. euro.
Odpowiedz
                       Ciekawa jestem Waszych opinii i.a temat rozlakoweo?wink

#123 2015-03-31 22:04:42

amelia
Przyjaciel Forum

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10983163_701766789931837_2888205678299265244_n.png?oh=c672776f5cb457108856833d55fb4075&oe=55A8AF1A

#124 2015-03-31 22:54:19

..?eto
Member

Jednak Polki, nawet jeśli pracują legalnie, to formalnie nie jako opiekunki, lecz zazwyczaj jako Haushaltshile (pomoc domowa), a ta grupa zawodowa nie ma żadnych przywilejów płacowych.

Moim zdaniem ,  nasza sprawa tak się niestety zakończy.
Nie potrafię wykrzesać więcej optymizmu sorry.
Ale to moja opinia i zdanie.
Ugrają na tym politycy i wszyscy inni, ale na pewno nie my.

Reklama