Rak piersi

[b]Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, głównie w wieku 55 – 60 lat. Wiele badań na przestrzeni lat pokazało, że najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety zamieszkujące wysoko rozwinięte, zurbanizowane obszary miejskie...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 10:51:47

Rak piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, głównie w wieku 55 – 60 lat. Wiele badań na przestrzeni lat pokazało, że najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety zamieszkujące wysoko rozwinięte, zurbanizowane obszary miejskie.

Przyczyny powstania choroby

Głównymi przyczynami powstawania nowotworów jest nagromadzenie się zmutowanych komórek oraz ich niekontrolowany wzrost co skutkuje zgrubieniem tkanki i powstaniem guza. Według niektórych danych wysoki poziom estrogenów utrzymujący się w ciele kobiety jest jedną z przyczyn schorzeń takich jak m.in. endometrioza, guz jajnika, mastopatia oraz rak piersi. Duży wpływ na zachorowalność mają także zażywane przez bardzo długi czas tabletki antykoncepcyjne.

Powikłania

W przypadku każdego nowotworu największym zagrożeniem dla chorej osoby są przerzuty. Komórki nowotworowe podlegają ciągłym podziałom, dopóki zlepek tych komórek (guz) nie rozrasta się na tyle by zaburzać prawidłowe funkcjonowanie innych tkanek to jest on łagodny. W momencie kiedy nowotwór objawi się jako tzw. „złośliwy” i nie zostanie poddany leczeniu, może dojść do nacieków oraz zniszczenia tkanek przylegających do guza, ponadto niebezpieczeństwem jest także dostanie się komórek nowotworu do chłonki, przez którą może dojść do niekontrolowanych przerzutów w całym organizmie.

Diagnoza choroby

Najczęstszą trudnością jaka pojawia się podczas rozpoczęcia leczenia jest brak czasu. Osoby, które zauważają u siebie objawy choroby zwlekają z badaniami mammograficznymi i pojawiają się za późno. Przede wszystkim najważniejsze są badania profilaktyczne. Bardzo korzystnym jest osobiste badanie się kobiet pod kątem wyczucia guzków, które mogłyby występować w okolicy piersi.

Leczenie raka piersi u osób starszych

W organizmie kobiety to hormony odpowiadają za całokształt zmian fizjologicznych zachodzących przez całe życie. Po okresie menopauzy, gdy jajniki zaprzestają produkcji estrogenów w kobiecym organizmie, struktury gruczołowe piersi zanikają a na ich miejscu pojawia się tkanka tłuszczowa, zalecana jest wtedy dieta pozbawiona w kwasów omega 6 (wielonienasyconych) a wzbogacona o kwasy omega 3. Z badań wynika, iż jeden na pięć guzków okazuje się złośliwym a pozostałe to formy łagodne, których wyleczenie nie jest trudnością dla dzisiejszej medycyny poprzez operacyjne usunięcie guza i leczenie farmakologiczne (także hormonalne). Należy także pamiętać, że sport to zdrowie a palenie szkodzi.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia:
E. Sonestedt, 2008. Do both heterocyclic amines and omega -6 contribute to the incidence of breast cancer in postmenopausal women of the Malmo diet and cancer cohort?. The international journal of cancer. UICC.
S. Saul, 2010. Earlier steps to find cancer. NYT.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2013-05-26 19:02:23

ulka
Member
Zarejestrowany: 2012-11-11
Posty: 326

Re: Rak piersi

No kobietki! 2x w roku po 50-tce  badanie piersi- nie ma żartów!!

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Zmniejszenie piersi - Dziewczyny, czy któraś z Was miała wykonywany zabieg zmniejszania piersi na NFZ? Rozmawialam ostatnio z moim lekarzem i wiem, ze jak już wszystko się uspokoi otrzymam skierowanie (mam rozmiar 75J/K, już w podstawówce miałam miseczkę D i oprócz bólu pleców, drętwieją mi ręce, ogrom odparzeń itp...

Zadbajmy o swoje piersi :) - Dziewczyny, czas się dobrze zmierzyć... http://opiekunkaradzi.pl/temat/315-dob%C3%B3r-biustonosza/#comment-3091 pozdrowienia.

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies