img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Przygotowanie śniadania z herbatą, kontrola przyjmowanych lekarstw, w międzyczasie trzeba jeszcze przygotować kolejny posiłek, poodkurzać, pomóc wstać z łóżka podopiecznemu i zrobić zakupy - to rzeczywistość pracy niejednej opiekunki realizującej powierzoną opiekę w sposób długoterminowy czy też dorywczo...

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2017-06-27 08:49:47

Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Przygotowanie śniadania z herbatą, kontrola przyjmowanych lekarstw, w międzyczasie trzeba jeszcze przygotować kolejny posiłek, poodkurzać, pomóc wstać z łóżka podopiecznemu i zrobić zakupy - to rzeczywistość pracy niejednej opiekunki realizującej powierzoną opiekę w sposób długoterminowy czy też dorywczo. Obowiązki niejednokrotnie realizowane są w pośpiechu, a w międzyczasie jesteśmy przecież ludźmi co oznacza, że staramy się też wesprzeć dobrym słowem seniora. Tak wygląda codzienność, ale pomoc udzielana osobom starszym stopniowo staje się też przedmiotem ogólnej debaty. Co natomiast na temat potrzeb seniorów mówią nam badania społeczne?

Na początek trochę statystyki.

Najaktualniejszych danych w zakresie struktury demograficznej dostarcza tradycyjnie Główny Urząd Statystyczny. Wspomniana instytucja nad omawianą kwestią ostatnio pochyliła się w roku 2016. Według opublikowanego raportu 22 procent Polaków to osoby powyżej 60 roku życia. Oznacza to, że spośród 38,5 miliona Polaków aż 8,5 miliona rodaków to osoby powyżej 60 roku życia. Mało tego, nasz kraj wpisuje się w pewien trend demograficzny właściwy dla tzw. krajów rozwiniętych i rozwijających się, w którym występuje zjawisko starzenia się społeczeństwa. Prognozy mówią, iż w 2050 roku w naszym kraju aż 40 procent populacji stanowić będą osoby powyżej 60 roku życia. Przyszłość tworzy więc automatycznie konieczność dostosowania myślenia ogółu Polaków z uwzględniem problemów osób starszych.

Samodzielność polskich seniorów w świetle badań sondażowych

Rozważając poziom samowystarczalności osób starszych w naszym kraju warto powołać się na raport opublikowany przez Centrum Badań Opinii Społecznej. Biorąc pod uwagę odpowiedzi respodentów instytucja ta mierzyła samodzielność polskich seniorów poprzez trzy wskaźniki:

    występowanie kłopotów z poruszaniem się, w tym między innymi wyjście z domu,
    pomoc niezbędna przy realizacji codziennych czynności,
    problemy z załatwianiem spraw urzędowych.

Z deklaracji seniorów wyłania się obraz, w którym aż 20% seniorów powyżej 60 roku życia narzeka na problemy z poruszaniem się. Warto zaakcentować, że problem narasta wraz z wiekiem. Dla osób powyżej 75 roku życia kłopoty w tym zakresie występują znacznie częściej, gdyż dotykają aż 30% osób starszych, przy czym 10% respondentów udzieliło odpowiedzi, że zdarzają się bardzo często i są poważnym wyzwaniem. Dodatkowo seniorzy, chociaż proporcjonalnie rzadziej, narzekają także na brak pomocy przy codziennych czynnościach (16% ogółu Polaków powyżej 60 roku życia, w tym 3% często). Mniejszym problemem dla seniorów okazuje się załatwianie formalności urzędowych, które deklaruje 9% ankietowanych.

Jaka pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Zagłębiając się dalej w tematykę dotyczącą samodzielności seniorów CBOS w kolejnym raporcie dostarczył następujących danych. Osoby starsze powyżej 60 roku życia, deklarują, że potrzebna jest im pomoc w zakresie:

    załatwiania formalności u lekarza, w banku, urzędzie etc. - 64% ankietowanych
    pomoc przy pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (sprzątanie, zakupy, przygotowywanie posiłków) - 58%
    pomoc finansowa z racji relatywnie niskich świadczeń emerytowo-rentalnych - 46%
    pielęgnacja w chorobie - 50%
    niwelacja poczucia osamotnienia rozumiane jako dotrzymanie towarzystwa (np. wspólne przebywanie w domu) - 50%
    pomoc związana codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi i higieną osobistą - mycie, kąpiel, ubieranie się - 28%

W gronie osób najczęściej pomagających seniorom znajduje się głównie najbliższe otoczenie - dzieci (76% przypadków), wnuki (53%), współmałżonek (41%), sąsiedzi (34%). Coraz częściej uwzględniane są jednak też opiekunki prywatne (7%) jak również opiekunki z ośrodka pomocy społecznej (3%). Tym samym rola opiekunek w odczuciu osób starszych wzrasta nieporównywalnie. Przy starzejącym się społeczeństwie prawdopodobieństwo popytu na ten segment usług będzie wzrastać

Za: www

Artykuł opublikowany przez : Redaktor
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2020-03-12 07:34:32

cherrie
Member
Zarejestrowany: 2020-01-20
Posty: 131

Re: Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Oczywiście,ze tak. Jest to dość popularne schorzenie. Szczególnie w takim ładnym wieku w jakim jest pan, którym się opiekujesz. Polecałabym skontaktować się z neurologiem chociaż podejrzewam,że osoba ta na pewno jest pod kontrolą lekarza tak?

Powiem Ci,że niekiedy warto jest skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, które w wielu przypadkach są w stanie przywrócić równowagę w organizmie. Polecane są na przykład zabiegi osteopatii w leczeniu zaburzeń czucia. Poczytaj sobie o tym tutaj:
www

Aktualnie na taka terapię chodzi moja mama i z każdym zabiegiem czuje się lepiej. Zaburzenia czucia są rzadsze.

Ostatnio edytowany przez cherrie (2020-03-31 14:56:10)

Offline

 

#3 2020-11-03 19:01:58

Olina
Member
Zarejestrowany: 2016-11-04
Posty: 65

Re: Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Z tego co wiem, bardzo wiele osób potrzebuje poza klasycznym leczeniem także dostępu do takich specjalistów jak psychiatrzy. W Katowicach zdecydowanie warto postawić na tą klinikę www . Pracują tam fantastyczni lekarze, o doskonałym podejściu do pacjenta, a co więcej skuteczność prowadzonych w tym miejscu terapii jest naprawdę bardzo wysoka.

Ostatnio edytowany przez Olina (2020-11-03 19:02:31)

Offline

 

#4 2020-11-10 16:36:23

paniusiabogusia01
Member
Zarejestrowany: 2017-11-15
Posty: 464

Re: Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Każdy senior jest inny więc ciężko uogólniać

Offline

 

#5 2022-01-18 16:17:43

mariaj
Member
Zarejestrowany: 2015-04-14
Posty: 170

Re: Jakiego rodzaju pomoc potrzebna jest osobom starszym?

Witam  !!! poza czynnościami takimi jak przygotowanie jedzenia , pranie ,sprzątanie , pomoc w higienie osobistej czy ubieraniu,opiekunka powinna poświęcić trochę swojego czasu na rozmowę z podopiecznym o jego codziennych problemach . Trudność może tu sprawiać stopień zaawansowania znajomości języka niemieckiego . przy coraz dłuższym czasie rozmowy coraz lepiej szkolimy się z języka niemieckiego  .    mariaj

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Jak to jest z dlugoscia pobytu w DE jako opiekunka? - Pytanie jak wyzej. Po 2 tygodniach pobytu mojego w DE zadzwonil opiekun, koordynator, pytal o stelle, czy bede chciala wrocic itp PO mojej deklaracji, ze chce tylko krotka przerwe i znow wyjazd , stwierdzil, ze musi byc co najmniej miesiac przerwy miedzy wyjazdami, bo cos tam ,cos tam, i tez cos o problemie z ZUS em Kolezanka ,ktora razem ze mna wyjechala na zlecenie, tez miala taka rozmowe, >Ludzieee czy to znaczy ze przez pol roku w sumie moge pracowac, a drugie co ?_ Mam gwizdac? Podpowiedzcie dobre ,doswiadczone duszyczki!!!

Pierwsza pomoc u podopiecznego - Byłam kiedyś na kursie pierwszej pomocy, ale było to bardzo dawno. Od czasu do czasu próbuję sobie przypominać pierwszą pomoc, ale z tego, co się orientuję, jej zasady cały czas się zmieniają...

Ciezko jest znalesc agencje,ktora wysyla na 4-6tyg i 2tyg wDomu? - Wiem,ze sa takie oferty czasami,zwlaszcza w okresie swiatecznym.Ale ja chcialabym tak na stale,system 4/6tyg Niemcy, i 2 tygodnie w domu...

Co jest ważne w opiece nad osobami starszymi? - 1. Jeśli to możliwe, prowadź opiekę w domu. Postaraj się znaleźć dostawców usług medycznych, którzy są gotowi zapewnić opiekę Twojemu bliskiemu poza szpitalem i w domu...

Czy warto jest kupować droższe okulary przeciwsłoneczne - Jak w temacie. Czy Waszym zdaniem dziewczyny warto jest inwestować sporą kasę w droższe okulary przeciwsłoneczne? Chodzi mi tutaj o firmy takie jak Furla czy Ray Ban.

Stopka forum