img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!



Jak dbać o nerki?

Pewną niechlubną tradycją jest to, że ogół Polaków w sposób niedostateczny dba profilaktycznie o nerki. Troska pojawia się dopiero wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu...

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2017-06-23 13:57:36

Redaktor
Member
Zarejestrowany: 2017-04-20
Posty: 27

Jak dbać o nerki?

Pewną niechlubną tradycją jest to, że ogół Polaków w sposób niedostateczny dba profilaktycznie o nerki. Troska pojawia się dopiero wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu. Zbyt częste wizyty w toalecie czy też ogólne bóle mięśni i stawów skłaniają nas do pochylenia się nad podjęciem odpowiedniego leczenia względem tego organu.
Dolegliwości związane z nerkami są poważnym problemem w ogólnopolskiej skali. By unaocznić rangę wystarczy się powołać na dane. Otóż w Polsce na nerki choruje aż 4,5 miliona obywateli, co stanowi 12% społeczeństwa.

Gdzie znajdują się nerki w ciele człowieka i jakie pełnią funkcje?

Uznajemy za stosowne, aby pokrótce omówić umiejscowienie nerek w ludzkim organizmie. Wynika to z faktu, że ból z nimi związany często mylony jest z dolegliwościami kręgosłupa. Ogólnie nerki znajdują się za żoładkiem i wątrobą, po obu stronach kręgosłupa. Aby precyzyjniej zlokoalizować ich położenie dodamy, że znajdują się na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech lędźwiowych.

Ich rola jest istotna dla organizmu, gdyż:

    wraz z moczem usuwają one szkodliwe produkty przemiany materii,
    wpływa na ciśnienie tętnicze krwi,
    poprzez odpowiednią filtrację gwarnatują zatrzymanie substancji niezbędnych dla organizmu,
    czy też ogólnie mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Co może wpływać na ich nieprawidłowe funkcjonowanie i w szerszej perspektywie ich choroby?

    Jak każdy organ nerki wraz z wiekiem starzeją się przez co coraz gorzej wywiązują się ze swojej roli. Po 40 roku życia ich efektywność zmniejsza się aż o 10% z każdą dekadą.
    Wiele chorób przyczynia się do gorszego funkcjonowania nerek. Wśród wspomnianych chorób wymienić należy: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i wiele innych.
    Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tak zbawienne w skutkach dla innych organów seniora w rzeczywistości obciążać mogą właśnie nerki.
    Osobom starszym często towarzyszy odwodnienie w konsekwencji prowadzące nawet do ich ostrej niewydolności i zaostrzenie przewlekłej choroby nerek.

Objawy świadczące o chorobie nerek:

    podwyższone ciśnienie krwi,
    ogólne złe samopoczucie - apatia, senność,
    gorączka, ból głowy, zapach amoniaku w ustach,
    mętny mocz o ostrej woni,
    krwisty bądź ciemno barwiony mocz,
    opuchnięte kończyny.

Poprzez codzienną prozdrowotną praktykę do zdrowych nerek

Starzenia się organów żaden z seniorów nie jest w stanie uniknąć. Można jednak zminimalizować ryzyko zachorowań poprzez odpowiednią higienie życia. Z reguły oznacza to ograniczenie destrukcyjnych nawyków na korzyść zdrowego trybu życia. Tym samym ważne jest aby ograniczyć palenie tytoniu, dbać o odpowiednią wagę ciała jak również zrezygnować z nadmiaru soli w pożywieniu. Kluczowe jest natomiast picie odpowiedniej ilości płynów (ze szczególnym wskazaniem na wodę) i kontrola ciśnienia krwi.

Co jednak, gdy codzienne zabiegi okazują się nieskuteczne?

Jeżeli osoba starsza prowadzi życie zgodne ze wskazaniami, a ból nerek nadal występuje konieczna jest kontrola sytuacji poprzez odpowiednią poradnię lekarską. Bagatelizowany problem może zakończyć się bowiem chorobą przewlekłą związaną nawet z rakiem, torbielami czy też niewydolnością nerek. Specjalistą z zakresu leczenia nerek jest nefrolog. W trakcie wizyty pomocne będą aktualne wyniki badań: mocznika, morfologii, kreatyniny, poziomu glukozy, jonogramu, USG układu moczowego. Dla bardziej szczegółowego rozpoznania problemu może okazać się konieczne zlecenie: USG, scyntygrafii czy też urografii.

Tradycyjnie zalecamy - warto dbać o zdrowie profilaktycznie, aby w ten sposób poprzedzić długotrwałe i niejednokrotnie kosztowne leczenie. Jest to szalenie istotne, zwłaszcza dla nerek, które zapewniają prawidłową równowagę dla całości organizmu. Nie zapominajmy także, aby absolutnie nie bagatelizować pierwszych objawów.

Źródło: www

Offline

 

#2 2019-02-01 15:29:21

Maciejka
New member
Zarejestrowany: 2019-02-01
Posty: 5

Re: Jak dbać o nerki?

Jedynym schorzeniem nerek, z jakim zetknęłam się osobiście, była www były naprawdę nieprzyjemne. Po pierwsze ból nie do wytrzymania, po drugie bardzo wysoka gorączka. Na szczęście dało się to jakoś zniwelować, ale żyję w ciągłym strachu, że któregoś dnia znowu będę miała atak.

Ostatnio edytowany przez Maciejka (2019-02-01 15:29:56)

Offline

 

#3 2019-02-05 12:05:50

paniusiabogusia01
Member
Zarejestrowany: 2017-11-15
Posty: 466

Re: Jak dbać o nerki?

Dużo pić np. zielonej herbaty która działa moczopędnie

Offline

 

#4 2020-01-31 21:12:44

Olina
Member
Zarejestrowany: 2016-11-04
Posty: 65

Re: Jak dbać o nerki?

Nie sądziłam, że aż tyle objawów może wiązać się z chorobą nerek. Na pewno jednak warto czytać o swoim zdrowiu. Sporo informacji na temat takich specyfików jak np. www . Dzięki temu bowiem w wielu sytuacjach będziemy mogli działać od razu po rozpoznaniu leczenia. Oczywiście nie mam tutaj na myśli samodzielnego leczenia a jedynie np. zaopatrywanie ran.

Ostatnio edytowany przez Olina (2020-01-31 21:13:32)

Offline

 

#5 2020-05-11 11:23:00

aliss1408
New member
Zarejestrowany: 2020-05-11
Posty: 5

Re: Jak dbać o nerki?

jeść zdrowo i nie jesć śmieci po prostu

Offline

 

Reklama

Stopka forum