artykuły

Wystarczy wejsc na strone jakiejkolwiek niemieckiej agencji i poczytac o kosztach opieki. Tam czarno na bialym napisane ze za opieke placa tyle i tyle ale zwrotu moga dostac tyle i tyle (to wlasnie te zasiłki) i oczywiscie koszty moga sobie odpisac od podatku.

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Niemczech - aktualne tematy :

#91 2013-06-11 11:00:46

danam
Member

Re: artykuły

Wystarczy wejsc na strone jakiejkolwiek niemieckiej agencji i poczytac o kosztach opieki. Tam czarno na bialym napisane ze za opieke placa tyle i tyle ale zwrotu moga dostac tyle i tyle (to wlasnie te zasiłki) i oczywiscie koszty moga sobie odpisac od podatku.

#92 2013-06-29 19:40:41

jakniew
Member

Jak zwykle, kolejny artykuł wyłowiony w sieci:)

http://www.praca-w-niemczech.info/polki-opiekunki

Ostanie zdanie w szczególności dedykuję polskim agencjom i wszelkiego rodzaju firemkom.

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-06-29 19:44:17)

#93 2013-07-14 20:27:28

jakniew
Member

#94 2013-07-25 19:53:15

jakniew
Member

#95 2013-07-25 20:04:29

jakniew
Member

Dla ciekawych o kosztach dla rodzin za naszą opiekę, wklejam już jako przetłumaczenie przez translator. Może uda się otworzyć ta stronka

http://translate.google.pl/translate?hl … 6bih%3D639

do stronki niemieckiej:   http://www.pol-kraft.de/altenpflege-bet … osten.html

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-07-25 20:06:35)

#96 2013-07-25 21:17:06

pfleger
Member

jakniew napisał:

Dla ciekawych o kosztach dla rodzin za naszą opiekę, wklejam już jako przetłumaczenie przez translator. Może uda się otworzyć ta stronka

Ciekawe skad wzieli te 60% ???

#97 2013-07-25 23:07:20

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Ciekawe skad wzieli te 60% ???

Tajemnica służbowa:)

#98 2013-07-28 09:20:55

jakniew
Member

#99 2013-07-28 09:45:51

urszula47
Member

"Sueddeutsche Zeitung" pisze o sytuacji opiekunek niemieckich seniorów, które pracują na granicy legalności, za to przekraczając granicę fizycznego i psychicznego obciążenia. Pracę można by jednak zorganizować inaczej.
"95 procent ze 100-150 tys. kobiet z Europy Środkowej i Wschodniej opiekujących się niemieckimi seniorami pracuje nielegalnie - ocenia Johannes Flothow z Diakonisches Werk (charytatywna organizacja pomocy Kościoła ewangelickiego - przyp. red.) landu Badenii-Wirtembergii. Centrum Informacji dla Kobiet zorganizowane przed dwoma laty w Stuttgarcie przez diakonię jest placówką, do której kobiety te mogą się zwracać o pomoc" - informuje gazeta, cytując wypowiedzi ekspertów i osób zajmujących się organizacją opieki w Niemczech.

"Wiele kobiet jest wyczerpanych i psychicznie podłamanych - przyznaje Flothow. W takich przypadkach diakonia oferuje kobietom pomoc prawną. Kobietom jednak bardziej zależy na tym, by przy pomocy organizacji kościelnej znaleźć legalną pracę. Bowiem nie tylko zła sytuacja w świetle prawa pracy jest dla nich problemem. Największym obciążeniem - wyjaśnia Flothow - jest stresująca je dyspozycyjność przez okrągłą dobę".

- Przeciążenie pracą zagranicznych opiekunek pielęgnujących niedołężnych seniorów jest zwykle wbrew wszelkim regułom ustawowego czasu pracy - podkreśla także Margret Steffen, ekspert ds. polityki zdrowotnej związku zawodowego Verdi. Ale państwo w milczeniu na to przyzwala. - Powodem jest powszechnie panująca opinia, że nie można inaczej zorganizować całodobowej opieki - zaznacza Michael Isfort z Niemieckiego Instytutu Badań nad Systemem Pielęgnacyjnym w Kolonii.

"W obecnej chwili dziury w niemieckim systemie opieki pielęgnacyjnej łata się, wykorzystując różnice w poziomie płac pomiędzy Niemcami i Europą Wschodnią" - czytamy. Ale w rzeczywistości potrzebne są zupełnie nowe koncepcje, by zapewnić ludziom opiekę także w przyszłości - dodaje "Sueddeutsche Zeitung", podając przykłady, jak funkcjonuje to w innych państwach.

"Na przykład w Japonii każda osoba wymagająca opieki pielęgniarskiej ma w odpowiednim urzędzie referenta, który stwierdza zakres jej potrzeb i organizuje niezbędną pomoc. Lecz takie rozwiązanie wymaga od państwa przeznaczenia większych środków na ten cel. Inny przykład: we Francji pośrednictwo dla opiekunek z Europy Wschodniej organizuje państwowa agencja, która wyznacza ramy prawne ich zatrudnienia - opowiada Steffen. W takiej sytuacji nie mają szans żadni prywatni pośrednicy operujący w świetle prawa w szarej strefie".

To, że także w Niemczech może być inaczej, udowadnia projekt FairCare diakonii w Badenii-Wirtembergii, sam prowadzący pośrednictwo dla opiekunek. Jego pracownicy kontrolują, czy kobiety faktycznie pracują maksymalnie 40 godzin tygodniowo i czy mają co najmniej jeden dzień wolny w tygodniu.

"W pozostałym czasie opiekę nad niedołężną osobą organizuje rodzina - wyjaśnia Johannes Flothow. W krajach, skąd pochodzą opiekunki, partnerem Diakonii Wirtembergii jest diakonia w Polsce rekrutująca opiekunki. Tam też na kursach przygotowuje się kobiety na to, co je czeka w Niemczech".

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … skich.html

#100 2013-07-28 10:22:14

jakniew
Member

"W krajach, skąd pochodzą opiekunki, partnerem Diakonii Wirtembergii jest diakonia w Polsce rekrutująca opiekunki. Tam też na kursach przygotowuje się kobiety na to, co je czeka w Niemczech".

W tym całym artykule najbardziej uderzające jest to zacytowane przeze mnie zdanie. Świadczy ono o tym, że pojawił się inny pośrednik dla rekrutacji opiekunek. Nie sądzę aby był lepszy od wszystkich innych agencji. Dlaczego wciąż wiele z nas woli pracę poza agencjami nikt o tym lepiej nie wie niż my.

#101 2013-07-29 11:43:06

KRYSIA5555
Member

pfleger napisał:

Może nie artykuł ,bardziej jako male info.
Właśnie niemieckie media elektroniczne podały ze:
Prawie 50% niemieckich rencistów dostaje miesięcznie poniżej 700 euro renty.
To tyle w temacie, że dużo Niemców stać na polskie opiekunki.

.......................  ZAPOMNIAŁEŚ  napiusać że z tych pieniedzy to ona  nawet nie  dopłaci do polskiej opiekunki bo Niemcy za każde stadium demencji dostają kasę,,,,,i to porządną.....nawet 1700 eur za 1-sza grupę................ a jak to się ma do PL????????

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2013-07-29 11:44:02)

#102 2013-07-29 12:28:56

simona1961
Member

big_smile big_smile big_smile Oj, Krysia, Ty chyba masz tę więdzę z Krainy Basni big_smile big_smile big_smile . 1 grupa w Niemczech jest najniższa to po pierwsze, a przy 3 grupie dostaje się dodatek niewiele ponad 700 euro. 3 grupę otrzymują chorzy z zaawansowanym rakiem, bądź lezacy jak roślina, lub bez kontaktu ze swiatem.

#103 2013-07-29 12:38:27

urszula47
Member

simona1961 napisał:

big_smile big_smile big_smile Oj, Krysia, Ty chyba masz tę więdzę z Krainy Basni big_smile big_smile big_smile . 1 grupa w Niemczech jest najniższa to po pierwsze, a przy 3 grupie dostaje się dodatek niewiele ponad 700 euro. 3 grupę otrzymują chorzy z zaawansowanym rakiem, bądź lezacy jak roślina, lub bez kontaktu ze swiatem.

Mysle ze Krysia miala na mysli te najwyzsza grupe 3 cia Pflegestuffe.Moj dziadzia jest mobilny i czesciowo kontaktuje,ale nic sam przy sobie nie zrobi,trzeba mu podawac picie i jedzenie,ale nie jest roslina .Ma 3 Pflegestuffe.Znam babcie calkiem swiadoma,ktora postarala sie udawac baaardzo chora i otrzymala 2 Pflegestuffe.Niestety czesto pacjenci z demencja na widok nowej twarzy/najlepiej przeciwnej plci/nagle zdrowieja:)tak bylo na jednej ze sztelli.Babcia nagle "ozdrowiala" na widok pana orzecznika z Krankenkassy i calkiem do rzeczy odpowiadala,a po wizycie syn z synowa tylko glowami krecili z niezadowolenia.

#104 2013-07-29 13:48:04

pfleger
Member

KRYSIA5555 napisał:

pfleger napisał:

Może nie artykuł ,bardziej jako male info.
Właśnie niemieckie media elektroniczne podały ze:
Prawie 50% niemieckich rencistów dostaje miesięcznie poniżej 700 euro renty.
To tyle w temacie, że dużo Niemców stać na polskie opiekunki.

.......................  ZAPOMNIAŁEŚ  napiusać że z tych pieniedzy to ona  nawet nie  dopłaci do polskiej opiekunki bo Niemcy za każde stadium demencji dostają kasę,,,,,i to porządną.....nawet 1700 eur za 1-sza grupę................ a jak to się ma do PL????????

Poczytaj ile dostaja rodziny pieniedzy jezeli babcia jest w domu ,Pflegegeld dla 3 grupy to jakies 700 euro.
1700 euro przy grupie 3 jest jak babcia jest w domu starców.

Wiec renta 700 euro,doplata 700 euro za grupe 3 wychodzi 1400euro koszt opiekunki z polski 2000 euro ..czyli jest na minusie.A czynsz zaplacic musi ,oplaty i cos jesc.Wiec az tak różowo tez nie jest.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-07-29 13:49:00)

#105 2013-07-29 17:20:03

jakniew
Member

W krajach, skąd pochodzą opiekunki, partnerem Diakonii Wirtembergii jest diakonia w Polsce rekrutująca opiekunki. Tam też na kursach przygotowuje się kobiety na to, co je czeka w Niemczech".

Poniżej link do strony Diakonii w Polsce:

http://www.diakonia.org.pl/index.php?D=194

#106 2013-07-29 17:30:00

pfleger
Member

jakniew napisał:

W krajach, skąd pochodzą opiekunki, partnerem Diakonii Wirtembergii jest diakonia w Polsce rekrutująca opiekunki. Tam też na kursach przygotowuje się kobiety na to, co je czeka w Niemczech".

A ile godzin w tygodniu?

#107 2013-07-29 17:37:20

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

A ile godzin w tygodniu?

Podaję tylko link do Diakonii w Polsce, jeśli kogoś ta forma współpracy interesuje znajdzie tutaj kontakt i może zasięgnie więcej informacji. Nic więcej nie wiem.

#108 2013-07-30 18:29:35

Choco13
Member

jakniew napisał:

Anka Rose napisał:

Aha. Ja się zastanawiałam dlaczego nie ma odnośników do tych raportów, bo w artykule ich nie ma. Jezu - znaleźć swoją matkę leżącą na podłodze. Brak słów...

Tak, to straszne. Matka chciała udać się do toalety, kiedy po bardzo długim przez nią oczekiwaniu nikt nie zjawił się by jej pomóc. Postanowiła więc zrobić to sama, ale jedna strona jej ciała była częściowo sparaliżowana, więc na skutek tych działań wylądowała na podłodze. Nos rozbity we krwi, guz na czole. Tak więc wygląda opieka w Heimach państwowych w Niemczech. Może nie jest tak wszędzie, ale jak widać to z powyższego artykułu są takie miejsca.
Dodam też jeszcze o osobach, które przychodziły kąpać babcię. Jak wspomniałam, jedną z nich była kobieta z Polski, która swoją pracę wykonywała rzetelnie. W tym okresie wypadł też czas świąteczny, więc ona pojechała do rodziny do Polski i zastąpiła ją 4 razy Rosjanka. To dopiero było! Babcię szmatką mokrą omiotła, włosy jakoś tam umyła ale , kiedy wręczyłam jej suszarkę do włosów spojrzała na mnie zdziwiona i nie miała zamiaru się jej tknąć. Więc sama zaczęłam babci suszyć włosy. Nie miała wyjścia, tą czynność dokończyła. Po umyciu ciała zauważyłam, że nie ma zamiaru też zabrać się do balsamowania ciała, więc wręczyłam jej balsam i mówię, to też masz zrobić. Podkładu na prześcieradło przygotowanego przeze mnie także nie kwapiła się zmienić, jak i opatrunku na brzuchu, bo babcia miała cewnik podłączony. Makabra z tą Rosjanką była. Opowiedziałam to córce babci, ona zadzwoniła to firmy w tej sprawie. Kiedy przychodziła kolejne razy, patrzyła na mnie wściekłym wzrokiem. Nie przejmowałam się tym, stałam zawsze blisko niej patrząc jej na ręce. Ale za to musiała zrobić wszystko jak należy:).

Sorry ale ja nigdy nie donosze na zmienniczki,dokladnie tlumacze,pokazuje,tego samego oczekuje od tych ktorych zmieniam.Nikt nie jest doskonaly....Po co mieszac niemcow w nasze sprawy,zeby pokazac sie z jak najlepszej strony?? To smieszne,pieniedzy i tak nikt ci nie dolozy a kazdemu trzeba dac szanse..Nie podoba mi sie to!!!

#109 2013-07-30 18:35:35

iza46
Member

Choco13 napisał:

jakniew napisał:

Anka Rose napisał:

Aha. Ja się zastanawiałam dlaczego nie ma odnośników do tych raportów, bo w artykule ich nie ma. Jezu - znaleźć swoją matkę leżącą na podłodze. Brak słów...

Tak, to straszne. Matka chciała udać się do toalety, kiedy po bardzo długim przez nią oczekiwaniu nikt nie zjawił się by jej pomóc. Postanowiła więc zrobić to sama, ale jedna strona jej ciała była częściowo sparaliżowana, więc na skutek tych działań wylądowała na podłodze. Nos rozbity we krwi, guz na czole. Tak więc wygląda opieka w Heimach państwowych w Niemczech. Może nie jest tak wszędzie, ale jak widać to z powyższego artykułu są takie miejsca.
Dodam też jeszcze o osobach, które przychodziły kąpać babcię. Jak wspomniałam, jedną z nich była kobieta z Polski, która swoją pracę wykonywała rzetelnie. W tym okresie wypadł też czas świąteczny, więc ona pojechała do rodziny do Polski i zastąpiła ją 4 razy Rosjanka. To dopiero było! Babcię szmatką mokrą omiotła, włosy jakoś tam umyła ale , kiedy wręczyłam jej suszarkę do włosów spojrzała na mnie zdziwiona i nie miała zamiaru się jej tknąć. Więc sama zaczęłam babci suszyć włosy. Nie miała wyjścia, tą czynność dokończyła. Po umyciu ciała zauważyłam, że nie ma zamiaru też zabrać się do balsamowania ciała, więc wręczyłam jej balsam i mówię, to też masz zrobić. Podkładu na prześcieradło przygotowanego przeze mnie także nie kwapiła się zmienić, jak i opatrunku na brzuchu, bo babcia miała cewnik podłączony. Makabra z tą Rosjanką była. Opowiedziałam to córce babci, ona zadzwoniła to firmy w tej sprawie. Kiedy przychodziła kolejne razy, patrzyła na mnie wściekłym wzrokiem. Nie przejmowałam się tym, stałam zawsze blisko niej patrząc jej na ręce. Ale za to musiała zrobić wszystko jak należy:).

Sorry ale ja nigdy nie donosze na zmienniczki,dokladnie tlumacze,pokazuje,tego samego oczekuje od tych ktorych zmieniam.Nikt nie jest doskonaly....Po co mieszac niemcow w nasze sprawy,zeby pokazac sie z jak najlepszej strony?? To smieszne,pieniedzy i tak nikt ci nie dolozy a kazdemu trzeba dac szanse..Nie podoba mi sie to!!!

Jakniew pisze o kobiecie z Pflegediensu!Jak ona nie wywiazala sie ze swoich obowiazkow,to nasza kolezanka by musiala to robic za friko przeciez.Chyba zle zrozumialas?smile

#110 2013-07-30 19:40:48

Choco13
Member

A no tak sorry smile Ale i tak rodzince nie powiedzialabym...

#111 2013-07-30 20:50:07

kasia63
Member

Choco13 napisał:

A no tak sorry smile Ale i tak rodzince nie powiedzialabym...

A ja tak!!!!!!Od nas się wymaga a Pflegedienst mogą olewać swoja robotę????Potem jak podopieczna śmierdząca,niedomyta i  z czerwoną pupą to mówia ,że my nie dbamy!!!!!!!Miałam podobna sytuacje dotycząca pazurów na 10cm -dopiero jak rodzinie powiedziaąłm to jaśnie pani Pflege..raczyła obciąć podczas kąpieli ale z tej złośc,że na nia naskarżyłami przestała mi dzień dobry mówić:)smilesmile

#112 2013-07-30 20:50:33

iza46
Member

A dlaczego nie?Jak ma zaplacone rosjanka tak jak jej kolezanka polka ,to musi to wykonac!Kiedys byla bardzo glosna sprawa o zaniedbaniu  Pflegediensu w ktorym pracowaly rosjanki.Oskarzono je o pastwienie sie nad chorym/bodajze w Berlinie to bylo/.Znane sa z tej zlej strony wlasnie,byle jak tylko zarobic "hiaupt siache gield haben":)Mnie postawa Jakniew baaardzo sie podoba!Nie uwazam jej za lizusa,bo w postach opisuje,ze sama walczy o swoja godnosc i z agencja i z roszczeniowa rodzina,to jest po prostu SPRAWIEDLIWOSC!

#113 2013-08-08 12:29:12

jakniew
Member

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/polski … 5,1,1.html

http://www.newsweek.pl/spoleczenstwo/w- … l#comments

Nad losem polskich opiekunek pochyliła się niedawno Diakonia, ewangelicka odpowiedniczka polskiej Caritas. – Te kobiety są pod wielką presją, chcą zarabiać, ale nie potrafią zadbać o siebie – wyjaśnia w rozmowie z "Newsweekiem" Johannes Flothow z Diakonii w Badenii-Wirtembergii. – W Europie dozwolone jest tylko 40 godzin pracy w tygodniu plus osiem nadgodzin, ale wszyscy obchodzą prawo – irytuje się.

Z jego obserwacji wynika, że Polki godzą się na wyzysk, bo racjonalne myślenie przesłania im magiczna kwota tysiąca euro. – Są zadowolone, jeżeli tyle mogą wysłać do domu. Jak zarobią mniej, są smutne, jak więcej, szczęśliwe – mówi Flothow.

Diakonia już jakiś czas temu stworzyła Fair Care, system pośrednictwa pracy oparty na jasnych zasadach: opiekunki zatrudnia rodzina, zapewnia im zmienniczki oraz gwarantuje co najmniej jeden dzień wolny w tygodniu. W ciągu dwóch i pół roku pośredniczyli tylko w 60 przypadkach. A i tak komercyjni pośrednicy, zwłaszcza polscy, w działaniach Diakonii wietrzą podstęp.

– To ewidentna próba przejęcia rynku usług opiekuńczych, tyle że pod płaszczykiem szczytnych idei i haseł – uważa Krzysztof Jakubowski z firmy InterKadra.

– Byłam jak w więzieniu, ale godziłam się na to, bo czułam się słaba, głupia i bezbronna – wspomina Polka. I zmęczona, do granic wytrzymałości. Emeryci budzili się o piątej rano, o szóstej domagali się śniadania.

– Lubili dobrze zjeść, a mnie wydzielali dwie kromki chleba i kilka plasterków sera – wylicza Zofia. Na obiad dostawała puszkę zupy. Nie mogła wyjść z domu, by kupić sobie coś w sklepie, więc zdarzało jej się podkradać emerytom jedzenie. Skądś przecież musiała brać siłę, by przewijać i kąpać prawie stukilogramową panią.

– Nie miałam się nawet komu poskarżyć – wspomina Zofia. – Ich córka zakazała mi korzystania z telefonu. Powiedziała, że mam pracować, a nie obrabiać im tyłek.

Po powrocie do Polski spała prawie bez przerwy przez dwie doby. Przysięgła sobie, że już nigdy nie wróci do Niemiec. Wróciła po kilku miesiącach. Córka wychodziła za mąż, trzeba było jakoś zarobić na wesele.

Podobnych opowieści jest mnóstwo na popularnych forach internetowych dla polskich opiekunek pracujących za granicą. – Tu widać, jakie mają problemy – mówi Łukasz Konina, właściciel serwisu Opiekunki-forum.pl, regularnie odwiedzanego już przez 40 tys. użytkowniczek. – To głównie samotność i poczucie braku wsparcia – dodaje. Jak również kłopoty rodzinne i finansowe.

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-08-08 14:35:27)

#114 2013-08-09 17:39:57

jakniew
Member

Zastanawiam się, czy ktokolwiek z was czyta co o nas pisze prasa. Jednak zaczyna się coś dziać w Europie - zresztą sami przeczytajcie.

http://www.sdp.pl/node/9200

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-08-09 17:50:15)

#115 2013-08-09 18:16:42

pfleger
Member

jakniew napisał:

Zastanawiam się, czy ktokolwiek z was czyta co o nas pisze prasa. Jednak zaczyna się coś dziać w Europie - zresztą sami przeczytajcie.

Nie chodzi tylko o opiekunki,tylko o polskie firmy,budowlane,usługowe ktore wysylaja pracowników z Polski np do Niemiec.Po prostu ti jest duza konkurencja dla Niemieckich firm,nie przypuszczam zeby ta dyrektywą chcieli sie pochylic nad biednym losem polskich opiekunek.Po prostu Niemcy nie chca w innych branżach taniej konkurencji.

Tu wiecej szczegółów
http://m.onet.pl/biznes/branze/praca-i-kariera,dfgz0

#116 2013-08-09 18:43:24

simona1961
Member

jakniew napisał:

Oczywiście droga Jakniew, że większośc z nas czyta to co o nas pisze prasa, ale muszę przyznać, że jesteś niezrównana w wyszukiwaniu perełek smile

#117 2013-08-09 19:13:31

simona1961
Member

A ja myślę, że tu chodzi o to, że tak firmy jak i opiekunki za pośrednictwem firm płaca podatki i ubezpieczenie w Polsce, a Niemcy chcieliby aby płacić u nich i to akurat rozumiem, bo  przeciez to napędza gospodarkę. Ciekawa jestem tylko jak to sie przełozy na prace opiekunek, ich ubezpieczenie  i oczywiście zarobki. A jesli stracą na tej dyrektywie polskie firmy, to powiem, że niektórych wcale mi nie szkoda.

#118 2013-08-09 19:23:37

jakniew
Member

Tutaj chodzi także o nas bo mowa jest o wszystkich firmach delegujących, a my na tej zasadzie też wyjeżdżamy i tak jak pisze simona, że Niemcy w szczególności domagają się odprowadzania wszystkich składek u nich. Problem ten wielokrotnie był poruszany w niemieckich mediach. Pamiętać trzeba, że nic wiecznie nie trwa i tutaj też nadejdzie kres. Tylko ciekawe, jak Niemcy rozwiążą sprawę opieki nad ich staruszkami? Póki co, nie słychać o innej alternatywie.

#119 2013-08-09 19:47:15

pfleger
Member

jakniew napisał:

Tutaj chodzi także o nas bo mowa jest o wszystkich firmach delegujących, a my na tej zasadzie też wyjeżdżamy i tak jak pisze simona, że Niemcy w szczególności domagają się odprowadzania wszystkich składek u nich. Problem ten wielokrotnie był poruszany w niemieckich mediach. Pamiętać trzeba, że nic wiecznie nie trwa i tutaj też nadejdzie kres. Tylko ciekawe, jak Niemcy rozwiążą sprawę opieki nad ich staruszkami? Póki co, nie słychać o innej alternatywie.

Alternatywa?
Na czarno? ,no bo jak Niemcy maja płacić opiekunce po stawce niemieckiej 3000 netto za 24 godzin na dobę?Albo Polskie firmy znajdą jakaś furtkę w przepisach.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-08-09 20:30:14)

#120 2013-08-09 20:02:36

simona1961
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Alternatywa?
Na czarno ,no bo jak Niemcy maja płacić opiekunce po stawce niemieckiej 3000 netto za 24 godzin na dobę?Albo Polskie firmy znajdą jakaś furtkę w przepisach.

Bez przesady, wystarczy, że zapłacą tyle, przy oficjalnym zatrudnieniu w Niemczech ( chocby przez rodzinę ) , żeby opiekunka dostała na rękę 1200-1300 euro, sadzę więc, że 2000 brutto lub z małym haczykiem wystarczy. A żadna Niemka nie będzie pracowała w takim systemie jak my. Mam kolezankę która mieszka w Niemczech 30 lat, straciła prace bo firmę zlikwidowali i przekwalifikowała się na opiekunkę, oczywiscie dochodzącą. Powiedziała, że w zyciu by nie pracowała tak jak my, bo ona ma dom i rodzinę . Więc lepiej niech Niemcy wymyslą coś dobrego dla nas, polskich opiekunek i opiekunów, bo mogą sie obudzić z ręką w nocniku. A te wszystkie polskie firmy i firemki co to liżąc dupy Niemcom i dbając o to, żeby się zbytnio finansowo nie nadwyręzyli, proponują opiekunkę 24h za 1600 euro pro Monat, niech trafi jasny szlag!!!!!

#121 2013-08-09 20:07:14

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Alternatywa?
Na czarno ,no bo jak Niemcy maja płacić opiekunce po stawce niemieckiej 3000 netto za 24 godzin na dobę?Albo Polskie firmy znajdą jakaś furtkę w przepisach.

No właśnie, akurat jeśli chodzi o opiekunki zostanie ukręcony łeb ze strony niemieckiej, bo jak piszesz jedyną alternatywą to zatrudnianie na czarno. Innej alternatywy na tanią opiekę nie widać.

#122 2013-08-09 20:25:42

pfleger
Member

jakniew napisał:

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Alternatywa?
Na czarno? ,no bo jak Niemcy maja płacić opiekunce po stawce niemieckiej 3000 netto za 24 godzin na dobę?Albo Polskie firmy znajdą jakaś furtkę w przepisach.

No właśnie, akurat jeśli chodzi o opiekunki zostanie ukręcony łeb ze strony niemieckiej, bo jak piszesz jedyną alternatywą to zatrudnianie na czarno. Innej alternatywy na tanią opiekę nie widać.

Niby chcą zeby było wszystko ok,ubezpieczenia i tak dalej.Tylko wszyscy wychodzą z założenia ze za ta dobroć zapłacą rodziny dziadków, a nie opiekunki z Polski.Nie można wykluczyć ze pojawia się ogłoszenia ze praca legalna z pelnym ubezpieczeniem niemieckim,700euro netto.Pewnie jakies 20% pracujących powie ze za ta kasę nie będzie pracować i wroci ..a pozostałe 80% będzie miało alternatywę:brać 700euro,praca w Polsce za około 2000zl jak znajda,albo siedzieć w Polsce bez pracy...wiem brzmi brutalnie ale chyba tak jest.

Co do ustawy,ciekawe czy ich tylko interesują ,tych z UE, ze opiekiunki nie maja ubezpieczeń niemieckich,czy tez ze tyraja po 24 godziny na dobę?

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-08-09 20:30:40)

#123 2013-08-09 20:28:19

ewal8
Member

jakniew napisał:

Może się mylę, ale wg moich skrótów myślowych  wydaje mi się, że:
1.    Ustawa w sprawie delegowania pracowników, nad którą trwają prace w Parlamencie Europejskim  dotyczy wszystkich obywateli Europy Środkowo- Wschodniej, nie tylko Polaków.
2.    Od 2014 r Niemcy znoszą wszelkie ograniczenia dotyczące możliwości podjęcia pracy przez Rumunów i Bułgarów, którzy od 2007 są członkami EU
3.     Europa Zachodnia, nauczona przykładem swobodnego poruszania się w granicach Unii i podejmowania pracy przez obywateli  państw przyjętych do EU w 2004r (m. in. Polskę)  próbuje się zabezpieczyć  przez tzw. „socjalna turystyką”
4.    Skoro wg szacunków w samej Polsce istnieje ponad 20 tysięcy firm z różnych branż delegujących pracowników do pracy w UE w ilości 300 tys. pracowników, to Europa Zachodnia na pewno obawia się powstania takich firm pośredniczących w Rumunii i Bułgarii i kolejnej konkurencji na swoich rynkach pracy.
5.    Kto na tym zyska, kto na tym straci? Jak znam życie - zwykły pracownik niestety, jak zawsze zresztą. sad

Poprawcie mnie, jeśli nie mam racji.

#124 2013-08-09 20:33:49

pfleger
Member

ewal8 napisał:

jakniew napisał:

Może się mylę, ale wg moich skrótów myślowych  wydaje mi się, że:
1.    Ustawa w sprawie delegowania pracowników, nad którą trwają prace w Parlamencie Europejskim  dotyczy wszystkich obywateli Europy Środkowo- Wschodniej, nie tylko Polaków.
2.    Od 2014 r Niemcy znoszą wszelkie ograniczenia dotyczące możliwości podjęcia pracy przez Rumunów i Bułgarów, którzy od 2007 są członkami EU
3.     Europa Zachodnia, nauczona przykładem swobodnego poruszania się w granicach Unii i podejmowania pracy przez obywateli  państw przyjętych do EU w 2004r (m. in. Polskę)  próbuje się zabezpieczyć  przez tzw. „socjalna turystyką”
4.    Skoro wg szacunków w samej Polsce istnieje ponad 20 tysięcy firm z różnych branż delegujących pracowników do pracy w UE w ilości 300 tys. pracowników, to Europa Zachodnia na pewno obawia się powstania takich firm pośredniczących w Rumunii i Bułgarii i kolejnej konkurencji na swoich rynkach pracy.
5.    Kto na tym zyska, kto na tym straci? Jak znam życie - zwykły pracownik niestety, jak zawsze zresztą. sad

Poprawcie mnie, jeśli nie mam racji.

W sumie dyskusja chyba na wyrost,ustawa jest dopiero konstruowana,zmieniana,wiec w końcu nie wiadomo o co im do końca chodzi,o to zeby osoba delegowany,miała ubezpieczenia np.niemieckie czy tez stawki obowiązujące w danym kraju.Czy będą dla branż robić wyjątki?okresy przejsciowe!?

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-08-09 20:34:20)

#125 2013-08-09 21:03:59

ewal8
Member

pfleger napisał:

W sumie dyskusja chyba na wyrost,ustawa jest dopiero konstruowana,zmieniana,wiec w końcu nie wiadomo o co im do końca chodzi,o to zeby osoba delegowany,miała ubezpieczenia np.niemieckie czy tez stawki obowiązujące w danym kraju.Czy będą dla branż robić wyjątki?okresy przejsciowe!?

W sumie masz rację – dyskusja na wyrost.
Na usprawiedliwienie swoich przemyśleń dodam tylko, że bardzo mnie zastanowił ten pośpiech, z jakim chcą wprowadzić tę ustawę,  czyli jeszcze w tym  roku.
I w związku z otwarciem rynku pracy od 2014r w DE dla Rumunów i  Bułgarów przyszło mi to do głowy…
Ale być może chodzi o całkiem co innego. Jedno jest pewne – w grę wchodzą  konkretne pieniądze. Reszta wyjdzie w praniu.

#126 2013-08-09 21:22:42

jakniew
Member

W tej ustawie chodzi głównie, aby pieniądze z Niemiec ( bo to głównie Niemcy nad tym pracuj ą ) nie wychodziły poza ich rynek, w związku z tym naszła mnie taka myśl, że legalnie działać będą wyłącznie agencje niemieckie które będą werbować opiekunki z bloku wschodniego i na zasadach niemieckich zatrudniać nas jako pomoce domowe, by nadal było tanio dla niemieckich rodzin. Takim sposobem nie wyciekną im pieniądze, a staruszkowie nadal zostaną zabezpieczeni. Wtedy skończyłoby się eldorado polskich pośredników.

#127 2013-08-09 23:13:35

poziomka
Member

To bardzo prawdopodobne Jakniew, że tak może być. Bo z jednej strony Niemców to pewno boli, że pieniądze im wyciekają, a z drugiej strony rodziny
poszukują tańszych opiekunek  do  coraz większej   grupy starszych ludzi  w swoim kraju. Raczej z takiej pomocy nie zrezygnują.   Ale czas pokaże, co się
z tego wszystkiego "wykluje".

#128 2013-08-10 10:13:34

Tercja
Member

Nic się nie wykluje ponieważ w każdej rodzinie jest ktoś, kto potrzebuje opieki.
Temat jest tylko medialny. Tak jak rozliczenie nazistów od roku 1945.
Jedna lub 2 glowy polecą, będzie news i jak tyle opiekuńczych spraw wszystko zostanie zamiecione pod dywan.

Proponuję aby nie wpisywać wiecej naszych komentarzy bo zaśmiecamy wątek.

#129 2013-08-10 14:56:47

poziomka
Member

Wspomniano już  Tercja , że  temat jest na wyrost, czyli póki co medialny..
  Podobnie jak  jak to, co napisałam,  że raczej z naszej pomocy Niemcy nie zrezygnują .
Czy ta wzmianka o  "zaśmiecaniu wątku" tyczy się nas wszystkich zabierających  głos, czy personalnie,
bo nie bardzo rozumiem .

#130 2013-08-10 15:36:39

jakniew
Member

Tercja, dyskusja na temat artykułów jest w tym wątku jak najbardziej na miejscu. Nie po to je czytamy aby sobie tutaj jedynie "leżały". Nie obraź się, ale nie zgadzam się z Tobą:)smile.

#131 2013-08-11 12:31:57

Tercja
Member

Jakniew - ten wątek w/g mnie właśnie jest do wpisywania - linkowania informacji. Wnioski wyciagamy same.
Szybko można poszukać informacji i przesłać dalej.
Wiesz, że się nie obrażam o błahostki.

Poziomko, uśmiechnij się.

#132 2013-08-11 15:27:07

ewal8
Member

Wybacz Tercjo, ale absolutnie się z Tobą nie zgadzam smile

Nie po to Jakniew wyszukuje te wszystkie informacje i zamieszcza w utworzonym specjalnie ku temu wątku, abyśmy w milczeniu przechodziły niejako „obok” smile
Nie wiem, czy zauważyłaś we wcześniejszym wpisie jakniew, że sama zaczęła już mieć wątpliwości, czy ktokolwiek czyta to, co ona wyszpera, bo chwilowo nie było żadnego odzewu.  A pojawiające się komentarze czy interpretacje są niejako docenieniem jej pracy, jak również możliwością wymiany zdań dla nas, czy rozwiewania jakichkolwiek wątpliwości.
Jasne, że możemy wnioski wyciągać same – tak jak to napisałaś, ale Jakniew równocześnie mogłaby wyszukiwać różne ciekawe artykuły też tylko dla siebie i nie linkować ich dla nas.
A jednak chce, żebyśmy też wiedziały o różnych rzeczach czy nieprawidłowościach.

Jakniew -  chapo ba za to co robisz! smile

#133 2013-08-11 15:34:07

jakniew
Member

ewal8 napisał:

Nie po to Jakniew wyszukuje te wszystkie informacje i zamieszcza w utworzonym specjalnie ku temu wątku, abyśmy w milczeniu przechodziły niejako „obok” smile
Nie wiem, czy zauważyłaś we wcześniejszym wpisie jakniew, że sama zaczęła już mieć wątpliwości, czy ktokolwiek czyta to, co ona wyszpera, bo chwilowo nie było żadnego odzewu.  A pojawiające się komentarze czy interpretacje są niejako docenieniem jej pracy, jak również możliwością wymiany zdań dla nas, czy rozwiewania jakichkolwiek wątpliwości.
Jasne, że możemy wnioski wyciągać same – tak jak to napisałaś, ale Jakniew równocześnie mogłaby wyszukiwać różne ciekawe artykuły też tylko dla siebie i nie linkować ich dla nas.
A jednak chce, żebyśmy też wiedziały o różnych rzeczach czy nieprawidłowościach.

Dzięki ewal8 za miłe słowa. Obliguje mnie jednak coś w stosunku do Tercji, ponieważ ostatnie artykuły wyszukałam w necie dzięki niej. Napisała do mnie maila, że w Nesweeku pojawił się artykuł. Ponieważ tej gazety już u siebie nie mogłam kupić bo nie było, więc poszukałam wydanie internetowe. Tak jak każde znalezione nowe wieści nie omieszkałam zaraz zalinkować na forum.

Myślę, że nie potrzeba otwierać nowego wątku, a znalazłam stronki z kolejnymi bloogami opiekunek: oto jeden z nich:
http://olga54.blogx.pl/

#134 2013-08-11 15:38:24

ewal8
Member

No to podwójnie Wam chwała smile smile

Pozdrawiam

#135 2013-08-11 16:09:36

amelia
Przyjaciel Forum

jakniew napisał:

ewal8 napisał:

Dzięki ewal8 za miłe słowa. Obliguje mnie jednak coś w stosunku do Tercji, ponieważ ostatnie artykuły wyszukałam w necie dzięki niej. Napisała do mnie maila, że w Nesweeku pojawił się artykuł. Ponieważ tej gazety już u siebie nie mogłam kupić bo nie było, więc poszukałam wydanie internetowe. Tak jak każde znalezione nowe wieści nie omieszkałam zaraz zalinkować na forum.

Myślę, że nie potrzeba otwierać nowego wątku, a znalazłam stronki z kolejnymi bloogami opiekunek: oto jeden z nich:

Sory! ale w tym artykule jest wiele nieprawdy. Nie wiem kto to pisał, ale rzeczywiście wygląda mi na agenturkę.

---- zaznaczę tylko jedną sprzeczność : "Promedika odprowadza składki od najniższej krajowej"  - bzdura! Od 160 zł.

#136 2013-08-11 16:17:26

pfleger
Member

Temat,może nie do końca na temat opiekunek,ale na temat życia nowych emigrantów z Polski w Niemczech i zderzenia ich z rzeczywistością http://biznes.onet.pl/praca-na-czarno-w … news-detal
Dyskusja dozwolona wink

#137 2013-08-11 16:26:02

poziomka
Member

Tercja kochana, ja się uśmiecham, często !
Niezbyt lubię ponurą pogodę i ludzi ponurych bez powodu..
Jeżeli wszystkie nasze koleżanki i koledzy  podzielą Twoją uwagę, że to wątek wyłącznie do zamieszczania linków bez komentarzy,
ja się dostosuję, by było wszystko ok.  Zobaczyłam inne wpisy i pokusiło mnie też o swoje trzy grosze.
Miłego popołudnia!

Ostatnio edytowany przez poziomka (2013-08-11 16:27:39)

#138 2013-08-11 16:58:32

jakniew
Member

amelia napisał:

jakniew napisał:

ewal8 napisał:

Sory! ale w tym artykule jest wiele nieprawdy. Nie wiem kto to pisał, ale rzeczywiście wygląda mi na agenturkę.

---- zaznaczę tylko jedną sprzeczność : "Promedika odprowadza składki od najniższej krajowej"  - bzdura! Od 160 zł.

amelia, tutaj na forum ukazało się ogłoszenie :
http://www.opiekunki-forum.pl/t1609-art … kunek.html
dowiesz się więc, kto to napisał. Mnie ten artykuł nie spodobał i tyle.

#139 2013-08-11 17:07:17

jakniew
Member

pfleger napisał:

Temat,może nie do końca na temat opiekunek,ale na temat życia nowych emigrantów z Polski w Niemczech i zderzenia ich z rzeczywistością http://biznes.onet.pl/praca-na-czarno-w … news-detal
Dyskusja dozwolona wink

Mowa o emigrantach w Hamburgu. Byłam tam długo, więc widziałam wielu Rumunów chodzących z plastikowymi kubeczkami zaczepiających przechodniów , proszących o pieniądze: głównie na ulicach i u-bahnach. Z przykrością muszę dodać, że i polskich robotników jadących z pracy brudnych, śmierdzących i podpitych z puszkami piwa w rękach.

#140 2013-08-13 18:18:08

jakniew
Member

Oczywiście do druku wybrano tylko takie listy, które redakcji odpowiadają.

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/polski … 8,1,1.html

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-08-13 18:21:02)

#141 2013-08-13 19:17:45

aneczka.k
Member

Jak wiele artykułów w tego typu serwisach , tak i ten zapewne prawdy do końca nie mówi.
Niedawno przypadkiem trafiłam na artykuł, pod którym w komentarzach skarżyły się osoby z którymi prowadzono wywiad do tego artykułu i wiele z tych osób pisało, że nie mówiły tak jak to twierdzi w artykule autorka.

jakniew napisał:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Opiekunka-w-Niemczech-juz-nie-pracuje-na-czarno-2538458.html

Oceńcie proszę dziewczyny, czy artykuł zawiera pełną prawdę?

#142 2013-08-13 19:52:23

pfleger
Member

jakniew napisał:

Ciekawe czy w artykule ,nie w listach,jest chociaż jedno zdanie ,ze mimo to ,to  ta praca i przy tych pensjach uratowała wiele polskich rodzin przed bankructwem,mimo braku kwalifikacji i mizernej lub żadnej znajomości jezyka obcego. ??

#143 2013-08-13 20:02:53

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Ciekawe czy w artykule ,nie w listach,jest chociaż jedno zdanie ,ze mimo to ,to  ta praca i przy tych pensjach uratowała wiele polskich rodzin przed bankructwem,mimo braku kwalifikacji i mizernej lub żadnej znajomości jezyka obcego. ??

Twoja uwaga nie ma nic do rzeczy. Tacy ludzie są do pracy kierowani, jakich agencje kierują, a to że dzięki temu jakoś w Polsce ludzie żyją, to nie żaden wyjątek bo i w innych sektorach też są wykorzystywani. Dla równowagi przeczytaj sobie to: http://www.dw.de/neues-deutschland-niem … a-17013216

#144 2013-08-13 20:29:50

pfleger
Member

jakniew napisał:

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Twoja uwaga nie ma nic do rzeczy. Tacy ludzie są do pracy kierowani, jakich agencje kierują, a to że dzięki temu jakoś w Polsce ludzie żyją, to nie żaden wyjątek bo i w innych sektorach też są wykorzystywani. Dla równowagi przeczytaj sobie to: http://www.dw.de/neues-deutschland-niem … a-17013216

To dla równowagi tu dalszy ciąg tej sprawy i ile oni na tej budowie zarabiają http://wyborcza.pl/1,75248,14431853,Ile … ?pelna=tak

Tak mysle co tak niemieckich związkowców bardziej boli,ze robotnicy z europy wschodniej tyle zarabiaja?Czy to ze niemieccy budowlancy maja konkurencję w branży??

#145 2013-08-14 22:46:43

jakniew
Member

Warunki opieki i lista zadań w każdym przypadku powinny być szczegółowo omówione i potwierdzone na piśmie. Wyjazdy trwają zazwyczaj od jednego miesiąca do pół roku. Opiekunki mają prawo do czasu wolnego, który również powinien być określony w umowie.

Reszta tutaj  http://deutscher.pl/praca-dla-opiekunek … niemczech/

Właściwie to wszystko nam jest znane, ale nie szkodzi poczytać.

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-08-15 09:44:59)

#146 2013-08-16 09:26:08

Tercja
Member

#147 2013-08-22 06:49:30

ruda
Member

Właśnie usłyszałam o tym w radiu:

http://www.rp.pl/artykul/10,1040893-Lat … jtera.html

#148 2013-08-22 07:07:00

pfleger
Member

http://inwestycje.pl/kariera/Opiekunki- … 074;0.html  "Opiekunki seniorów wolą pracować na "śmieciówkach"?"

#149 2013-08-22 07:08:37

pfleger
Member

http://www.dw.de/prasa-opiekunki-dochod … 9501" Prasa: Opiekunki dochodzą do granic wytrzymałości"

#150 2013-08-22 07:14:57

pfleger
Member

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article … /130819955
"Opiekunki starszych osób. Czasem niewola, czasem wakacje"

#151 2013-08-22 09:49:54

jakniew
Member

Dzięki pfleger za nowe linki do artykułów. Nie ważne czy coś to zmieni czy nie, najważniejsze że coraz częściej zaczyna się pisać o naszej pracy. Szkoda tylko, że przebijają się też nieprawdziwe informacje.

#152 2013-08-22 13:58:22

poziomka
Member

Może będzie przydatne dla osób szukających pracy bez zamieszkania .
http://praca.wp.pl/title,Ile-kosztuje-z … omosc.html

Ostatnio edytowany przez poziomka (2013-08-22 13:59:09)

#153 2013-08-22 15:58:42

jakniew
Member

http://delegowanie.pl/content/niewolnic … lisa-red-n

pod tą krótką wzmianką otwórzcie załącznik.

#154 2013-08-27 17:16:41

jakniew
Member

#155 2013-08-28 13:17:57

Krycha
Member

dzisiaj też już na gazecie http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … 01920.html Czytałam dyskusję poniżej, coś strasznego!

#156 2013-08-28 17:14:02

pfleger
Member

Krycha napisał:

dzisiaj też już na gazecie http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … 01920.html Czytałam dyskusję poniżej, coś strasznego!

Co masz na mysli?

#157 2013-08-28 20:20:20

jakniew
Member

pfleger napisał:

Krycha napisał:

Co masz na mysli?

Domyślam się, że "straszne" wypowiedzi trolli  internetowych i laików szczególnie tych, którzy rąk sobie pracą nie skalali.

#158 2013-09-04 14:20:52

jakniew
Member

NIE ZATRUDNISZ JUŻ NA ZLECENIE Z NISKIM ZUS

Obecnie kilka umów zlecenie pozwala na wybór jako podstawy naliczania składek ZUS tego z nich, który jest najkorzystniejszy dla ubezpieczonego, a w konsekwencji – składki są najniższe. Taka sytuacja ma się jednak zmienić. Składki od umowy zlecenia oparte zostaną o łączną kwotę wszystkich zawartych umów oraz o minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zgodnie z propozycją zmian do ustawy o ubezpieczeniach społecznych w przypadku, gdy podatnik posiadać będzie kilka tytułów ubezpieczenia, z tytułu których podstawa ustalenia składek ZUS nie będzie wynosić co najmniej minimalnego wynagrodzenia, podstawą ustalenia składek będą wszystkie umówy zlecenia, aż do wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana ustawy zakłada również objęcie zbiegiem tytułów ubezpieczeń z kumulacją składek takich osób, które wykonując zlecenie łączą je z prowadzeniem działalności gospodarczej z obniżoną podstawą składek przez pierwsze dwa lata istnienia firmy. W przypadku takich osób składki ZUS również mają być opłacane od sumy tytułów jeżeli któryś z nich nie osiągnie co najmniej wartości minimalnego wynagrodzenia.

Zakłada się również wprowadzenie możliwości wyboru tytułu ubezpieczenia w przypadku posiadania wielu tytułów o podstawie co najmniej minimalnej, takich jak zlecenie, wykonywanie działalności innej niż gospodarcza (wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.), twórców, artystów, wolne zawody, niepubliczne szkoły, placówki i ich zespoły. W przypadku zbiegu podstaw ubezpieczony będzie miał prawo wyboru tytułu, z którego ma zamiar opłacać składki.

Piotr Szulczewski

#159 2013-09-04 19:51:39

swistak
Member

jakniew napisał:

NIE ZATRUDNISZ JUŻ NA ZLECENIE Z NISKIM ZUS

Obecnie kilka umów zlecenie pozwala na wybór jako podstawy naliczania składek ZUS tego z nich, który jest najkorzystniejszy dla ubezpieczonego, a w konsekwencji – składki są najniższe. Taka sytuacja ma się jednak zmienić. Składki od umowy zlecenia oparte zostaną o łączną kwotę wszystkich zawartych umów oraz o minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zgodnie z propozycją zmian do ustawy o ubezpieczeniach społecznych w przypadku, gdy podatnik posiadać będzie kilka tytułów ubezpieczenia, z tytułu których podstawa ustalenia składek ZUS nie będzie wynosić co najmniej minimalnego wynagrodzenia, podstawą ustalenia składek będą wszystkie umówy zlecenia, aż do wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana ustawy zakłada również objęcie zbiegiem tytułów ubezpieczeń z kumulacją składek takich osób, które wykonując zlecenie łączą je z prowadzeniem działalności gospodarczej z obniżoną podstawą składek przez pierwsze dwa lata istnienia firmy. W przypadku takich osób składki ZUS również mają być opłacane od sumy tytułów jeżeli któryś z nich nie osiągnie co najmniej wartości minimalnego wynagrodzenia.

Zakłada się również wprowadzenie możliwości wyboru tytułu ubezpieczenia w przypadku posiadania wielu tytułów o podstawie co najmniej minimalnej, takich jak zlecenie, wykonywanie działalności innej niż gospodarcza (wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.), twórców, artystów, wolne zawody, niepubliczne szkoły, placówki i ich zespoły. W przypadku zbiegu podstaw ubezpieczony będzie miał prawo wyboru tytułu, z którego ma zamiar opłacać składki.

Piotr Szulczewski

no i wreszcie cos w tym temacie zacznie sie na nasza korzysc ale to dopiero w powijakach....

jakniew, to kiedy mozemy sie spodziewac zmian w ustawie??? wiesz juz cos na ten temat???     smile)))

mam kolezanke co na umowie zleceniu od pol etatu ma odprowadzane skladki reszte w dietach

#160 2013-09-04 22:07:58

jakniew
Member

Na razie nie wiadomo kiedy, ale na pewno wkrótce będzie wiadomo już więcej.

#161 2013-09-06 09:55:57

pfleger
Member

http://gospodarka.dziennik.pl/news/arty … redirect=1 "Stare drzewa się przesadza. Polacy po pięćdziesiątce wyjeżdżają z Polski"

#162 2013-09-06 16:55:10

jakniew
Member

pfleger napisał:

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/437139,stare-drzewa-sie-przesadza-polacy-po-piecdziesiatce-emigruja-z-kraju.html/?no_redirect=1 "Stare drzewa się przesadza. Polacy po pięćdziesiątce wyjeżdżają z Polski"

Autor tego artykułu za taki tytuł!!!!! Ma ode mnie w zęby. Ludzie po 50-tce zaledwie to już stare drzewa? O w morde !!!!

#163 2013-09-06 21:54:44

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

jakniew napisał:

pfleger napisał:

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/437139,stare-drzewa-sie-przesadza-polacy-po-piecdziesiatce-emigruja-z-kraju.html/?no_redirect=1 "Stare drzewa się przesadza. Polacy po pięćdziesiątce wyjeżdżają z Polski"

Autor tego artykułu za taki tytuł!!!!! Ma ode mnie w zęby. Ludzie po 50-tce zaledwie to już stare drzewa? O w morde !!!!

Ode mnie także.....

#164 2013-09-06 22:17:03

kasia63
Member

ode mnie po ryju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#165 2013-09-06 22:41:44

krystyna5
Member

no własnie a słyszałam że życie zaczyna sie po 50 a tu stare drzewa no nie marny nasz los

#166 2013-09-06 23:09:55

pfleger
Member

krystyna5 napisał:

no własnie a słyszałam że życie zaczyna sie po 50 a tu stare drzewa no nie marny nasz los

Chyba zacina sie po 50 ;-D

#167 2013-09-07 12:52:37

jakniew
Member

pfleger napisał:

krystyna5 napisał:

Chyba zacina sie po 50 ;-D

A jest coś co powinno się zacinać?smilesmile

#168 2013-09-07 16:26:28

Himbeere
Member

Jakniew, podziwiam Cię i głęboko pochwalam Twą postawę, pełną świadomości. Dziękuję, łatwiej znaleźć artykuły, wszelkie info smile
Ze swej strony mogę dodać,iż obejrzałam wspólnie z podopieczną reportaż, tu w którymś wątku zalinkowany, o opiece, jako systemie strachu i niewoli.
Obserwowałam z boku jej reakcje...była wstrząśnięta.
pozdrawiam

#169 2013-09-07 17:14:11

jakniew
Member

Himbeere napisał:

Jakniew, podziwiam Cię i głęboko pochwalam Twą postawę, pełną świadomości. Dziękuję, łatwiej znaleźć artykuły, wszelkie info smile
Ze swej strony mogę dodać,iż obejrzałam wspólnie z podopieczną reportaż, tu w którymś wątku zalinkowany, o opiece, jako systemie strachu i niewoli.
pozdrawiam

ę

Dzięki za sympatyczne słowa. Poza tym zastanawiam się ilu Niemców to co w programie pokazano obeszło. Od siebie mogę napisać jedno: nie jest to praca dla osób ze słabym charakterem, sam fakt że potrafi się zaopiekować chorym, zająć jego mieszkaniem, to trzeba mieć twardy charakter, głowę na karku i umieć się porozumieć by nie pozwolić sprowadzić siebie do poziomu, jak niektórym Niemcom się wydaje. Podkreślać, że jestem u nich w pracy, mam wytyczone konkretne zadania i należy nas szanować tak, jak ich szanował pracodawca, czy też jak szanuje pracodawca ich rodziny.

#170 2013-09-07 17:49:59

Himbeere
Member

Bardzo proszę, szczere smile
Nie wiem, ilu Niemców by się przejęło, ale akurat moja podopieczna -tak.
Od razu zadała mi pytanie, czy czuję się eksploatowana wink
Jak również zaznaczyła, że praktycznie mało prawdopodobne jest znaleźć opiekunkę inną drogą niż poprzez agencje.
Tak jest dla Niemców najłatwiej.
Co do asertywności i poszanowania godności opiekunek. Ludzie zrobią nam tyle, na ile im pozwolimy.Nic więcej.
Akurat Niemcy są nacją w większości respektującą prawo i przepisy, toteż ja śmiało swe prawa egzekwuję i nie zamierzam poprzestać, zresztą w żadnej pracy.
Od początku, od razu po przyjeździe tutaj rozmowy z rodziną rozpoczęłam od wypunktowania tego, co należy a co nie do moich obowiązków.
To proste, ale dla osób, które same siebie cenią. Wiem z obserwacji, iż dla wielu- nie do zrealizowania.

#171 2013-09-07 18:57:40

pfleger
Member

jakniew napisał:

Himbeere napisał:

pozdrawiam

ę

Dzięki za sympatyczne słowa. Poza tym zastanawiam się ilu Niemców to co w programie pokazano obeszło. ...

Pewnie taki sam procent jak wśród Polaków którzy by obejrzeli reportaż o ukrainskich opiekunkach w Polsce.

#172 2013-09-07 19:34:49

simona1961
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

Himbeere napisał:

pozdrawiam

ę

Dzięki za sympatyczne słowa. Poza tym zastanawiam się ilu Niemców to co w programie pokazano obeszło. ...

Pewnie taki sam procent jak wśród Polaków którzy by obejrzeli reportaż o ukrainskich opiekunkach w Polsce.

A ja Wam powiem tak: Jesli sami siebie szanujemy, umiemy zyć z własnymi kompleksami w symbiozie, wtedy szanujemy innych , bez względu na narodowość! Wysmiewanie się z innych, to nic innego, jak antidotum na własne kompleksy i własną bylejakość, taka forma dowartościowania się, zresztą wyjątkowo obrzydliwa. Jakniew, szacun przeogromny za Twoje wink wykopaliska wink , szkoda, że jednak w Hamburgu nie będę, no chyba, że coś się zmieni i tylko towarzysko smile Bardzo chciałabym Cię poznać osobiscie. Jesteś bardzo mądra kobietą!

#173 2013-09-07 22:53:39

jakniew
Member

simona1961 napisał:

pfleger napisał:

jakniew napisał:

ę

A ja Wam powiem tak: Jesli sami siebie szanujemy, umiemy zyć z własnymi kompleksami w symbiozie, wtedy szanujemy innych , bez względu na narodowość! Wysmiewanie się z innych, to nic innego, jak antidotum na własne kompleksy i własną bylejakość, taka forma dowartościowania się, zresztą wyjątkowo obrzydliwa. Jakniew, szacun przeogromny za Twoje wink wykopaliska wink , szkoda, że jednak w Hamburgu nie będę, no chyba, że coś się zmieni i tylko towarzysko smile Bardzo chciałabym Cię poznać osobiscie. Jesteś bardzo mądra kobietą!

Simona, może jeszcze uda się Tobie dostać pracę w Hamburgu. Co do mnie, to myślę że zakotwiczę tam na dłużej. I chociaż pracy mam sporo,( oraz pełną świadomość, że jadę do pracy a nie na wczasy zagraniczne ) ale za to komfort psychiczny i chętnie tam wracam już za tydzień. Jeśli będziesz w Hamburgu, chętnie spotkam się z Tobą:). Mail do mnie znasz. smile

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-09-07 22:54:53)

#174 2013-09-08 01:15:59

ruda
Member

jakniew napisał:

Simona, może jeszcze uda się Tobie dostać pracę w Hamburgu.

big_smile Sorry, że się śmieję, ale jak tu się nie śmiać wink?

#175 2013-09-08 02:49:07

pfleger
Member

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gos … 8463406840 "Z Polski wyjeżdża więcej osób niż w stanie wojennym" a w mediach jeden z glowny tematów ,walka z kibicami pilkarskimi sad

#176 2013-09-08 03:34:06

krystyna5
Member

no przecież wiadomo o co chodzi sobie ludzie zapracują na emeyture za granicą a nuż wróca do Polski i będą te pieniądze wydawać w Polsce a kasa szerokim stumieniem popłynie zaagranicy.czysty zysk.

#177 2013-09-08 09:39:49

simona1961
Member

ruda napisał:

jakniew napisał:

A cóź Cię Ruda tak rozbawiło??? big_smile big_smile big_smile Czyżby wizja Simony szukającej pracy na St. Pauli big_smile big_smile big_smile big_smile???

#178 2013-09-08 09:54:37

ewal8
Member

simona1961 napisał:

ruda napisał:

jakniew napisał:

A cóź Cię Ruda tak rozbawiło??? big_smile big_smile big_smile Czyżby wizja Simony szukającej pracy na St. Pauli big_smile big_smile big_smile big_smile???

Dziewczyny, a ja to bym bardzo chciała Was wszystkie osobiście poznać, choć niekoniecznie w Hamburgu, a już na pewno nie na St. Pauli big_smile big_smile big_smile
Simona, Ty to masz pomysły. big_smile

#179 2013-09-08 10:11:32

simona1961
Member

ewal8 napisał:

simona1961 napisał:

ruda napisał:

Dziewczyny, a ja to bym bardzo chciała Was wszystkie osobiście poznać, choć niekoniecznie w Hamburgu, a już na pewno nie na St. Pauli big_smile big_smile big_smile

Kto to wie Ewuniu, co nam przyjdzie jeszcze w zyciu robic big_smile big_smile big_smile big_smile
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1098329_529039583833136_1068781531_n.jpg

#180 2013-09-08 11:23:08

pfleger
Member

simona1961 napisał:

ewal8 napisał:

simona1961 napisał:

Kto to wie Ewuniu, co nam przyjdzie jeszcze w zyciu robic big_smile big_smile big_smile big_smile
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ … 1531_n.jpg

Takie powiedzonko przyszlo mi do glowy..hmmm
"Auf alten Rädern lernt man Fahren" :-D  ;-)

Reklama

Stopka forum