Zgloszenie do Zollamt pracy na czerno.

Kolezanki pomozmy! Jena z nas pracuje w Bawarii na czarno. Jest tak zmeczona i zdesperowana, ze chce sie sama zlosic do Zollamt aby tylko rodzina wyplacila jej nalezne wynagrodzenie i mogla wyjechac do domu...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2013-06-13 07:36:52

Tercja
Member

Zgloszenie do Zollamt pracy na czerno.

Kolezanki pomozmy!

Jena z nas pracuje w Bawarii na czarno.
Jest tak zmeczona i zdesperowana, ze chce sie sama zlosic do Zollamt aby tylko rodzina wyplacila jej nalezne wynagrodzenie i mogla wyjechac do domu.

Jakie prawne konsekwencje poniesie?

Co faktycznie jej grozi ze strony Zollamtu.  Czy Zollamt  jej pomoze?

Jesli nie Zoll to do kogo ma sie udac?   Pracowac legalnie nie moze.

#2 2013-06-13 08:12:19

krysta63
Member

Re: Zgloszenie do Zollamt pracy na czerno.

ja jestem w Monachium.No tak,wpakowała się dziewczyna na czarno i pewnie bez wielkiej znajomości języka i teraz ma ogromne problemy.Oto są skutki,aby wyjechac za wszelką cenę.Pewnie jest do tego nieśmiała i nic się nie odezwie.
No dobra co zrobic aby jej pomóc---ja  niestety nie wiem,może inne koleżanki wiedzą lepiej.a w jakiej dzielnicy ona jest,ja jesten w północnym Monachium.

#3 2013-06-13 08:30:58

kasia63
Member

Z pewnościa ,nawet jak sama zgłosi poniesie kare finansową,dotkliwą!!!!

http://www.adwokat-niemcy.net/page9.html

#4 2013-06-13 08:32:54

ANTONIA***
Member

Nie za bardzo zorientowana jestem w niemieckich paragrafach, ale myślę, że więcej problemów ( i to poważnych ) będzie miał pracodawca, a nie dziewczyna.
Ja, gdyby sytuacja sięgnęła zenitu, udałabym się na posterunek policji ( czy jak się tam to nazywa ).
A tak w ogóle, to radzę wszystkim, którzy planują parę lat spędzić w Niemczech "na robotach", się ubezpieczyć od takich  nieprzyjemnych sytuacji. Polecam Rechtschuzversicherung.
I zawsze mówić, że się ma w Niemczech rodzinę... Biedna dziewczyna...

Kasiu, na dole linku jest napisane, że od 2011 roku nie potrzebne jest pozwolenie na pracę w Niemczech.
Czyli konsekwencje poniósłby pracodawca, a nie ona.

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2013-06-13 08:35:49)

#5 2013-06-13 08:53:11

jakniew
Member

Tercja napisał:

Kolezanki pomozmy!

Jest tak zmeczona i zdesperowana, ze chce sie sama zlosic do Zollamt aby tylko rodzina wyplacila jej nalezne wynagrodzenie i mogla wyjechac do domu.

Niech dzwoni tutaj:

Biuro Poradni Projektu „Uczciwe Zasady Mobilności” w Berlinie
Dr. Sylwia Timm
Keithstraße 1 – 3
10787 Berlin
Tel.: (+49) 030 - 21 01 64 37
Fax: (+49) 030 - 21 24 01 16
E-Mail: sylwia.timm@bfw.eu.com
Web: www.faire-mobilitaet.de
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do czwartku – od 10:00 do 13:00
lub po uprzednim uzgodnieniu terminu

#6 2013-06-13 09:25:09

pfleger
Member

Tercja napisał:

Kolezanki pomozmy!

Jeśli myślisz ze przyjdzie Zoll i powie "placic placic ...szybko" to nic z tego.
Obie strony czeka przygoda z Urzędem Skarbowym i wymiarem sprawiedliwości Niemiec,nie płacenie podatków,ubezpieczeń,złamanie przepisów o zatrudnieniu.
Na pewno nie obejdzie się bez kar finansowych dla obu stron.Rodzina zatrudniła kogoś na czarno,opiekunka pracowała bez umowy.

Co do odzyskania pieniędzy to trzeba chyba założyć sprawę z powództwa cywilnego i skarżyć rodzinę,ale czy się wygra?!

Najlepiej zadzwonić do adwokata,pewnie znajdzie jakiegoś w okolicy co mówi po polsku i się wypytac o taktyke działania.

#7 2013-06-13 10:19:33

jakniew
Member

Niech zajrzy tutaj i wybierze placówkę doradztwa która jej najbliżej niej. Ta forma jest wypraktykowana przez jedną z moich koleżanek, chodziło o zapłatę za przerwy, których nie mogła wykorzystać, zwróciła się do jednej z placówek. W każdej z nich jest osoba mówiąca po polsku, udzielają porad i w razie konieczności sprawę przejmuje prawnik bezpłatnie. Koleżanki sprawa poskutkowała tym, że w ciągu 3 dni rodzina wypłaciła jej za wolne godziny.

Tutaj:   http://www.faire-mobilitaet.de/pl/beratungsstellen

#8 2013-06-13 12:29:17

simona1961
Member

Nigdy nie miałam takiej sytuacji, na szczęście, ale wydaje mi się, że z powiadamianiem Zoll trzeba byc ostrożnym, bo więcej mozna sobie biedy napytac niż co warte. Może kolezanka powinna sie postawić i zagrozic, że zawiadomi policję, może się przestraszą i zapłaca zaległe pieniądze. Swoją drogą, to kolezanki pracujące na czarno powinny domagać się wypłaty co tydzień, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że jak zostaną oszukane, to strata będzie niewielka. Na prawdę współczuję tej dziewczynie i rzeczywiście chyba powinna zadzwonić do Berlina i poprosic o poradę.

#9 2013-06-13 14:13:32

danam
Member

Szkoda mi tej dziewczyny. Ciężko zarobione pieniądze mogą pójść w błoto. Nikogo nie neguję że pracuje na czarno bo to ich sprawa ale właśnie taka praca niesie ze sobą większe ryzyko niż przez agencje bo my mamy nasza Inspekcję Pracy. A co gorsze niektóre panie strasznie się mądrzą, że nie będą pracowały na żadne agencje. Bardzo życzę koleżance aby odzyskała swoje pieniądze.
Jestem opiekunką a nie pracownicą agencji. I moja agencja ma też trochę "za uszami" ale czuję się bezpieczniejsza pracując przez nich.

#10 2013-06-13 15:49:19

Barbara45
Member

Z tego co sie orientuje to kolezanka zaplaci kare ok 5 tys euro i bedzie miala zakaz ray w niemczech tylko nie wiem jak na dlugo. O pieniadzach za przeprcowany okres moze zapomniec. Co prawda zatrudniajaca rodzina bedzie miala jeszcze wieksze problemy niz ona ale to inna historia. Taka grozba ze strony opiekunki ma tylko sens jezeli ktos kto ja zatrudnia jest urzednikiem panstwowym (np. nauczycielem lub pracuje w jakis urzedach itp.) Bo wtedy wylatuje z pracy z zakazem pracy jako urzednik panstwowy i zostaje pozbawionych wszystkich przywilejow jakie mial a w szczegolnosci urzedniczej emerytury. A to juz bardzo dotkliwa kara.
JA bym sie nie zglaszala do Zollamt tylko do VERDI ze ja pracodawca oszukuje, obiecal prace legalna a zatrudnia na czarno i zwodzi oraz nie wyplaca wynagrodzenia.

#11 2013-06-13 15:54:03

ahha
Member

Tercja napisał:

Kolezanki pomozmy!

Tercjo moze tutaj rowniez szukac pomocy  http://www.hamburg.arbeitundleben.de/im … 948666.pdf ja korzystalam z Pomocy pana Bohdanowicza pomogl mi bardzo w odzyskaniu nadplaconego podatku jak sie rpodzinka wypiela.Pisal sam po urzedach,biurach,finanzamtach doprowadzil wszystko do konca.Fajny gosc. A i nie zaplacilam ani centa.Smutna sprawa ale mam nadzieje ze kolezance wszystko sie ulozy. POWODZENIA;)
Przychylam sie do zdania Simony i Barbary probowalabym zalatwic to innymi kanalami jak te ktore jej wszystkie podalysmy.ZOLL i Policja na koncu.Sasiadom niech sie poskarzy oni sie boja ludzkich jezykow. A na marginesie umowa ustna tez jest umowa.

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-06-13 16:01:13)

#12 2013-06-13 19:52:23

kasia63
Member

Antonia - kary sa aktualne i dla pracodawcy i dla pracownika....

#13 2013-06-13 20:48:28

ANTONIA***
Member

Nie wiedziałam... Myślałam, że biorą się głównie za pracodawcę. Opowiedziałam o tym  synowej mojej babci. Tutaj, gdzie jestem , dziewczyny biegają ze wszystkim do polskiego księdza i on załatwia co trzeba. Ale "z czymś takim" nie spotkałam się nigdy, chociaż już tyle lat pracuję na czarno i dziewczyny, które znam - również. Synowa też poleca księdza, obojętnie jakiej narodowości.

#14 2013-06-13 20:57:38

Tercja
Member

Dziewczyny dzieki.

Sasiedzi sa "kochani", jak babcia drze buzie, natychmiast dzwonia do corki lub syna i informuja, ze mamusia sie nie opiekuje dziewczyna jak trzeba. W/g tego co mowi to zatrudnila ja corka. A faktycznie Polka co ja przywiozla z dworca do domu.
Przekazalam nr telefonow,  czekam na jutro co mi powie. Nie ma juz taryfy cuntry flat i nawet nie moze do Polski, do rodziny zadzwonic.
Najgorsze, ze ona zle mowi po niemiecku. Angielski konunikatywny.

#15 2013-06-14 07:43:39

kasia63
Member

W sumie to ja widzę jedno rozsadne wyjście - wziąźć najbliższą wypłatę i spadać do domu!Tym bardzijej ,że sąsiedzi "uczynni".Po co licho kusić!

#16 2013-06-14 08:10:46

krysta63
Member

a gdzie jest ta Polka co ją z dworca przywiozła??napewno skasowała za to.
Naprawdę nie rozumiem takich dziewczyn,nie mówi po niemiecku,a pcha się do opieki za wszelką cenę i oto są skutki.
Ach zapamięta to ta dziewczynka zapewne na zawsze i nie będzie popełniać na przyszłość takich gaf.

#17 2013-06-14 08:13:56

urszula47
Member

Tercja napisał:

Dziewczyny dzieki.

Sasiedzi sa "kochani", jak babcia drze buzie, natychmiast dzwonia do corki lub syna i informuja, ze mamusia sie nie opiekuje dziewczyna jak trzeba. W/g tego co mowi to zatrudnila ja corka. A faktycznie Polka co ja przywiozla z dworca do domu.
Przekazalam nr telefonow,  czekam na jutro co mi powie. Nie ma juz taryfy cuntry flat i nawet nie moze do Polski, do rodziny zadzwonic.
Najgorsze, ze ona zle mowi po niemiecku. Angielski konunikatywny.

Pisalam wczoraj w innym watku,zeby uwazac na "posrednikow",nawet na tych ktorzy "z gory"nie biora ani centa.Otoz firmy na terenie Niemiec /pseudoniemieckie ,bo tam Polacy szefowie/werbuja opiekunki ,nawet nie znajace podstaw niemieckiego/te mowiace dobrze poradza sobie z nimi!/.Oburza mnie bezlitosna ,zalosna mentalnosc tych "ludzi"/pieskow/.W poblizu Stuttgartu "werbuje"Beata G./charakterystyczne anonse na MPolacy"prosze pozostawic nr stacjonarny,moze byc sasiadow/oj,niejedna plakala przez nia.No coz ,mysle ze dzis "zabiora"sie za ta posredniczke z Monachium/gdzies jej nie widac ?i nie pomogla rodaczce!/Ja bym nie miala litosci!

#18 2013-06-14 08:31:15

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Tercja napisał:

Kolezanki pomozmy!

Tylko i wyłącznie zagrozić rodzinie, zgłoszeniem tego faktu policji. Powinno poskutkować. Fakt, rodzina poniesie dotkliwszą karę finansową.
ONI liczą tylko na to, iż bariera językowa uniemożliwy kontakt z POlicją ( tu się mylą).
Na przyszłość - sam pracowałem na czarno - zawsze żądałem rozliczeń TYGODNIOWYCH - mniejsza ewentualnie strata

#19 2013-06-14 14:37:12

Tercja
Member

Rodzina nie odbiera od niej telefonow. Dzwonila do prawnika. Ale nie do S:T od Jakniew. Wczoraj bylo za pozno.
Na jutro ma termin wyjazdu. Ma siedziec nas miejscu do czasu otrzymania kasy a jesli nie to dzwoni na policje.
Trzymam za nia kciuki .

Dziewczyny dzieki za pomoc!

#20 2013-06-14 16:16:27

pfleger
Member

Tercja napisał:

Rodzina nie odbiera od niej telefonow. Dzwonila do prawnika. Ale nie do S:T od Jakniew. Wczoraj bylo za pozno.
Na jutro ma termin wyjazdu. Ma siedziec nas miejscu do czasu otrzymania kasy a jesli nie to dzwoni na policje.
Trzymam za nia kciuki .

Myślę ze zapłacą ,jeżeli usłyszą ze Finanzamt i Policja sie dowie o sprawie =klopoty.Najważniejsze walczyć o swoje.Daj znać co z tego wyszło.

#21 2013-06-14 17:31:56

krysta63
Member

oj napewno ta dziewczyna na długo zapamięta ten wyjazd.Oby jej tylko wypłacili.

#22 2013-06-14 21:45:30

jakniew
Member

Tercja napisał:

Trzymam za nia kciuki .

Trzymam też kciuki, aby wygrała dziewczyna z tymi cwaniakami.

#23 2013-06-16 20:44:44

Tercja
Member

Drogie kolezanki!

Informuje, ze nasza nowicjuszka po nerwowych przejsciach pieniadze otrzymala ale jak mnie poinformowala nie bylo latwo!

Policja nie jest skora do pomocy.

Nie wolno pic alkoholu. W razie W zawsze mozna zadac badan na wskazanie spozycia.

Musimy miec walizki zamykane przez nas na klodki.

I jeszcze jeden drobiazg- musimy mowic po niemiecku! Na jej szczescie dogadala sie po angielsku.

Nowicjuszko do Ciebie- paru osobom nalezy powiedziec dziekuje.

#24 2013-06-16 21:39:51

pfleger
Member

Tercja napisał:

Drogie kolezanki!

Informuje, ze nasza nowicjuszka po nerwowych przejsciach pieniadze otrzymala ale jak mnie poinformowala nie bylo latwo!

Policja nie jest skora do pomocy.

Nie wolno pic alkoholu. W razie W zawsze mozna zadac badan na wskazanie spozycia.

Musimy miec walizki zamykane przez nas na klodki.

I jeszcze jeden drobiazg- musimy mowic po niemiecku! Na jej szczescie dogadala sie po angielsku.

Nowicjuszko do Ciebie- paru osobom nalezy powiedziec dziekuje.

Jako koleżanki cieszymy sie ze sie udalo i dostala kase.

#25 2013-06-16 23:24:53

poziomka
Member

To dobra wiadomość, ze wszystko dobrze się zakończyło!

#26 2013-06-17 07:38:05

jakniew
Member

Świadczy to o tym, że warto o swoje walczyć i nie popuścić!

#27 2013-06-17 09:47:50

Maytaya
Member

Wg mnie trzeba zawsze na Policji udawac , ze mialo sie obiecane ze bedzie Umowa a na miejscu zwlekaja z jej zawarciem.

#28 2013-06-17 11:16:32

iza46
Member

Rynek pracy dla Polakow juz dawno otwarty tutaj!To rodziny nie chca zatrudniac nas nawet jako pomoc domowa/opiekunki z uznanym dyplomem raczej nie pracuja w tym systemie i sa drogie./Wiec jezeli nawet na czarno rodzina nie chce placic,to juz skandaliczne !Dobrze,ze dziewczyna/Tercja/napisala o tym i wiele pomocnych opiekunek dalo super wskazowki.Z tym piciem alkoholu to chyba przesada?kazdy czlowiek moze przeciez wypic czasem lampke wina,czy drinka.A pracy 24 godz na dobe nie ma w EUROPIE!Wiadomo,ze jak juz po tygodniu nie widac zaplaty,to juz cos nie tak.Mysle,ze to zdarzenie uchroni troche osob  nieznajacych jezyka przed wyjazdami "w ciemno".UCZCIE SIE ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO <TO JUZ MUSS.ZAWSZE SOBIE PORADZICIE !przestrzegam tez przed firmami na terenie Niemiec/pisza o sobie niemiecka firma ,na niemieckich warunkach/pozniej nie placa wcale lub symbolicznie!Aby firma nas zatrunila na umowe niemiecka trzeba miec MELDUNEK<UZNANY DYPLOM LUB KURS HAUSHALTSHILFE .Mozna ewentualnie zalozyc GEWERBE/firma oferuje meldunek i prowadzenie dokumentow wiec liczcie sie z kosztami/.Najlepszym rozwiazaniem jest etat u rodziny ,trzeba miec szczescie aby miec taka umowe,gdyz popularny teraz jest Minijoob i tak zatrudniaja rodziny niemieckie.W tym wypadku nie dajcie sie nabrac,ze polskie ubezpieczenie EKUZ lub polisa prywatna bedzie funkcjonowac.Otoz od kilku lat KADY ZAMELDOWANY W NIEMCZECH PODLEGA POD NIEMIECKI SYSTEM UBEZPIECZEN!A pracujac na 400eur basis rodzina musi dac meldunek.Kto sie zamelduje i nie ubezpieczy tu ,a w przyszlosci podejmie prace na etacie bedzie usial slono placic zalegle skladki.

Ostatnio edytowany przez iza46 (2013-06-17 11:18:30)

#29 2013-07-13 00:02:35

vaffeul27
Zbanowany
Od: Kraków

I to jest to, że na czarno można lepiej zarobić, ale tylko u sprawdzonego źródła. W innym przypadku ... sami widzicie na tym przykładzie.

#30 2013-08-18 20:27:38

gabi683
Member

No tak Pani dostanie deportacje a rodzina zapłaci 5 tyś albo 7 tyś e za to ze pracowała na czarno

#31 2013-11-06 12:59:12

martas1983
New member

Tercja - udało się rozwiązać problem?
Jeśli jeszcze nikt Tobie nie pomógł zadzwoń tutaj http://graulaw.eu/pl/kanzlei/ueber_uns/
Pani Adrianna - mieszka w Haburgu, ale mówi po Polsku. Z pewnością coś poradzi.

#32 2013-11-06 13:10:19

Tercja
Member

Marto!

Przeczytaj wątek ze zrozumieniem!

Czy jesteś pracownicą firmy , którą polecasz? Jeśli masz jakieś konkretne propozycje napisz!
Miłego dnia!

#33 2013-11-11 09:16:16

kika1985
Member
Od: Gdańsk

Nie zdecydowałabym się na pracę na czarno (nawet jeśli byłabym "mocno pod kreską..."), poczekałabym "jeszcze chwilę", aż pojawiłaby się oferta pracy na umowę (najważniejsza jest dla mnie "gwarancja" wypłaty wynagrodzenia, nie jego wysokość).

#34 2013-11-11 10:38:52

Elizabeth68
Member

Ja bym na jej miejscu najpierw bardzo stanowczo powiedziala, ze jak nie dostane kasy ide na policje i zglosze sprawe do odpowiednich urzedow...niech sie przygotuje do tej rozmowy, bedzie stanowcza, bardzo czesto wlasnie taka postawa dziala, bo rodziny boja sie kar...

#35 2013-11-11 10:50:22

pfleger
Member

Elizabeth68 napisał:

Ja bym na jej miejscu najpierw bardzo stanowczo powiedziala, ze jak nie dostane kasy ide na policje i zglosze sprawe do odpowiednich urzedow...niech sie przygotuje do tej rozmowy, bedzie stanowcza, bardzo czesto wlasnie taka postawa dziala, bo rodziny boja sie kar...

I tu pojawia sie problem znajomowci języka.

#36 2013-11-11 10:56:35

Elizabeth68
Member

pfleger napisał:

Elizabeth68 napisał:

I tu pojawia sie problem znajomowci języka.

Jak ma dostep do netu, moze skorzystac z kilku translatorów i sie przygotowac...wystarcza slowa symbole;)
Slowniki i wszelkie pomoce tez sie przydadza...moze koleżanka co zalozyla watek pomoze jej napisac tekst:)
ale z tego co czytam wyzej chyba juz cos sie wyjasnilo....

#37 2013-11-11 14:21:09

jakniew
Member

Jestem zorientowana, jak sprawa się zakończyła. Tzn. pomyślnie dla koleżanki.
Co do policji, nie ma co na nich liczyć, oni nawet nie chcą rozmawiać w tym temacie i to samo potwierdziła. p. Sylwia Timm. W takich przypadkach należy skontaktować się telefonicznie z p. Sylwią ( kontakty są na forum podane ), a ona rozprawia się z takimi "pracodawcami" w Niemczech. Sypie takimi argumentami, wie jakiego straszaka użyć, co skutkuje.

#38 2013-11-11 14:27:58

amelia
Przyjaciel Forum

jakniew napisał:

Co do policji, nie ma co na nich liczyć, oni nawet nie chcą rozmawiać w tym temacie i to samo potwierdziła. p. Sylwia Timm. W takich przypadkach należy skontaktować się telefonicznie z p. Sylwią ( kontakty są na forum podane ), a ona rozprawia się z takimi "pracodawcami" w Niemczech. Sypie takimi argumentami, wie jakiego straszaka użyć, co skutkuje.

Twoje wiadomości są bezcenne. Doświadczona i zaprawiona w bojach. Chwała Ci za to! :*

#39 2013-11-11 14:34:25

Elizabeth68
Member

amelia napisał:

jakniew napisał:

Twoje wiadomości są bezcenne. Doświadczona i zaprawiona w bojach. Chwała Ci za to! :*

zapisałam namiary:) na wszelki wypadek...wink

#40 2013-11-11 18:01:19

jakniew
Member

amelia napisał:

jakniew napisał:

Czasami tak bywa, że trzeba co nie co przejść by mieć nauczkę na przyszłość:)smile

#41 2013-11-11 18:02:56

jakniew
Member

Elizabeth68 napisał:

amelia napisał:

jakniew napisał:

zapisałam namiary:) na wszelki wypadek...wink

Tak, warto się uzbroić w dane tam, gdzie można liczyć na pomoc. Kilka moich znajomych koleżanek skorzystało z tej pomocy i dobrze na tym wyszły.

Reklama