Nasze UMOWY

ST napisał: "...A tak jeszcze dla ciekawości - to firmy ryzykują, gdyż nawet przez telefon informują, że opiekunom należy się pełne utrzymanie! wink I...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#361 2014-08-06 22:36:42

krystynka
Member

Re: Nasze UMOWY

ST napisał:

"...A tak jeszcze dla ciekawości - to firmy ryzykują, gdyż nawet przez telefon informują, że opiekunom należy się pełne utrzymanie! wink
I.... ciągle nie wszyscy wiedzą, że UMOWA USTNA ma TAKĄ SAMĄ moc prawną jak umowa pisemna!  Dlatego w niektórych umowach zaznacza się, że ktoś życzy sobie jedynie formy pisemnej pod groźbą nieważności (w przypadku ustnych ustaleń)...
  Jeśli więc podczas podpisywania umowy zostajemy poinformowani, że należy się nam pełne utrzymanie, to jest to WIĄŻĄCE tak samo, jak podpisywana umowa..."
A tak dla "ciekawości" poszperałam trochę i co się okazuje? http://www.radzimy.co/artykuly/formy-cz … owa-ustna/
"..Nie zawsze. Umowa ustna będzie nieważna jeżeli przepisy prawa wymagały jej zawarcia na piśmie i dodatkowo przewidziały skutek nieważności na wypadek niespełnienia tego obowiązku.Czyli najczęściej w ustawie jest to tego rodzaju stwierdzenie: umowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Należy zatem upewnić się, przed zawarciem umowy, czy taki obowiązek nie został przewidziany w przepisach prawa dotyczących danego rodzaju umowy..." etc... to już sobie możecie poczytać smile

#362 2014-08-10 17:54:57

ST
Member

A co do tematu "ustnych umów".  Ich wadą jest brak dowodów.  A czy takim dowodem może być nagranie BEZ UPRZEDZENIA? - po prostu przed rozmową włączamy dyktafon - wiele w PL teraz takich spraw (że ktoś kogoś bez uprzedzenia nagrał). 
No i z kolei, czy jeśli uprzedzimy o nagraniu (tak jak w telefonach różnych firm, banków itp.) i rozmówca nie ucieknie big_smile, to czy to będzie dowodem zawarcia umowy?

#363 2014-08-10 19:46:08

ahha
Member

ST napisał:

A co do tematu "ustnych umów".  Ich wadą jest brak dowodów.  A czy takim dowodem może być nagranie BEZ UPRZEDZENIA? - po prostu przed rozmową włączamy dyktafon - wiele w PL teraz takich spraw (że ktoś kogoś bez uprzedzenia nagrał). 
No i z kolei, czy jeśli uprzedzimy o nagraniu (tak jak w telefonach różnych firm, banków itp.) i rozmówca nie ucieknie big_smile, to czy to będzie dowodem zawarcia umowy?

Z tego co mi wiadomo w Niemczech nagrywanie bez zgody nagrywanego jest karalne smilesmilesmile                             

Nagrywanie rozmowy bez wiedzy danej osoby - Grupy ...
www.prawo.egospodarka.pl/.../Nagrywanie … -danej-...
jest legalne i nikt tego nie wiedzial. Moge ci tylko podpowiedziec, ze w Niemczech nagrywanie rozmowy bez zgody rozmowcy jest zabronione i karalne.                                                                                                           

Tak ze ST ostroznie big_smile.. nawet na fotke nie musza sie zgodzic,tez gdzies o tym czytalam.

Ostatnio edytowany przez ahha (2014-08-10 20:05:39)

#364 2014-08-12 20:15:11

ST
Member

ahha napisał:

....Z tego co mi wiadomo w Niemczech nagrywanie bez zgody nagrywanego jest karalne ....

Miałem na myśli nagrywanie rozmowy o warunkach pracy podczas rozmowy w Firmie-Agencji, gdy np. jesteśmy informowani o samotnej, miłej, spokojnej i samodzielnej staruszcze do opieki, a na miejscu zastajemy wściekłą Hexe, jej niepełnosprawnego małżonka, paroosobową rodzinie mieszkającej w drugiej części mieszkania itp... ;(

#365 2014-08-29 06:56:51

urszula47
Member

Z innego forum"Stare i dawno nieaktualne…w tamtych czasach zleceniodawca wyjeżdżający za granicę odprowadzał składki na ZUS i podatki od rzeczywistych dochodów…powiedzmy, że zarabiał 5000 zł…od tej kwoty były odprowadzane składki i podatek…nie było możliwości odpisania diet..,pracownik (umowa o pracę) mógł wyjechać w podróż służbową…najniższa krajowa (powiedzmy, że 1000 zł) z tytułu podróży zagranicznej otrzymywał diety zagraniczne…opodatkowana była tylko kwota 1000 zł, diety były tak jak dziś nieozusowane i nieopodatkowane…W 2010 r Trybunał Konstytucyjny uznał te przepisy za niezgodne z Konstytucją ,,,, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe…Pani minister zmieniła rozporządzenie co by konstutucyjne było…i mamy co mamy…pojawiła się możliwość wysyłania zleceniobiorcy w zagraniczną podróż służbową…oj pamiętam te czasy…jeszcze nie zdążyłam walizy rozpakować po powrocie a tu telefon…czy aby nie chciała bym wyjechać, tym razem na zlecenie…nie chciałam…pół godziny jałowej dyskusji z księgowa i kadrową o wyższości śmieciówki nad umową o pracę smile… dla kogo niby śmieciówka lepsza?...zmiana rozporządzenia to było zielone światło dla dziadowskich firm, zaczęły się one mnożyć bez końca…złoty to przecie interes, wysłać na zlecenie za 200 zł podstawy pielęgniarko -opiekunko- sprzątaczko- ogrodnika i co tam się jeszcze dało wcisnąć do zakresu zadań do 24 godzinnej opieki…obwarować karami i niech tam sobie radzi jak może…dostanie przecie nieopodatkowane i nieozusowane diety…po co jej zabezpieczenia społeczne…po co jej sen czy czas na wypoczynek…nawet składki zdrowotnej nie zapłaci…potem był rok 2011 miały nam się otworzyć rynki i Niemcy mieli nas zatrudniać bezpośrednio…po co niby…firmy dalej się mnożyły i pięcirzyły a co jedna to bardziej konkurencyjna…oferowały coraz tańsze „dziewczyny do wszystkiego”…wystarczy poczytać oferty firemek a włos na głowie dęba staje…zobaczymy co nam przyniesie rok następny…a Pani minister od konstytucyjnych poprawek teraz jest radcą prezesa ZUS smile…nie czepiam się tych zmian tak całościowo…uważam, że umowy cywilne są dobre, ale dla fachowców…i dlaczego nie wysłać w zagraniczną podróż służbową specjalisty…pojedzie i wróci i dalej robi w kraju swoje…w tej jednak branży danie możliwości bandyckim firemkom wysyłania zleceniobiorców w zagraniczną podróż służbową to usankcjonowanie niewolnictwa w XXI wieku…w ponoć cywilizowanej Europie gdzie obowiązuje maksymalny czas pracy i minimalny czas na wypoczynek dobowy czy tygodniowy, a maszyna do robienia pieniędzy ma być rypać 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu przez okres 2 czy 3 miesięcy…ale zgodnie z Konstytucją RP …jaga
to dotyczy delegacji (podróży służbowej) nie delegowania..""""""http://www.gowork.pl/forum/forum_posty_tematu,1162,0,0,670

#366 2014-08-30 21:14:18

ST
Member

urszula47 napisał:

....... to usankcjonowanie niewolnictwa w XXI wieku…w ponoć cywilizowanej Europie gdzie obowiązuje maksymalny czas pracy i minimalny czas na wypoczynek dobowy czy tygodniowy, a maszyna do robienia pieniędzy ma być rypać 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu przez okres 2 czy 3 miesięcy….....

To, czy Opiekun/ka da zrobić z siebie niewolnicę, to zależy tylko od niej!!!  Już wielokrotnie pisałem, że rozumiem desperatów, w podbramkowej sytuacji, którzy zgodzą się na wszystko, byle tylko zarobić pieniądze i jakoś się (i rodzinę) ratować.  Ale nawet w tej sytuacji największą winę ponoszą Niemcy, traktujący w poniżający sposób taką osobe. 
  Natomiast wszystkie inne osoby mają to, na co same sobie pozwalają.  Praca 24h/dobę to jedynie NAZWA!  Przepisy jasno stanowią, że każdego dnia Opiekun ma 2-3h wolne (nie ma go w pracy, może sobie gdziekolwiek pójść).  Ponadto "pracy" może być jedynie 7-8h/dzień - reszta to bycie "do dyspozycji".  Mojemu dziadkowi się to nie podobało... i co z tego? - ja powiedziałem, że tak stoi w moim kontrakcie i to nie mój problem, jak on sobie zorganizuje opieke w tym czasie!  Awanturował się (łącznie z żoną), dzwonił na skargę do firmy (niemieckiej) i co z tego?.... wytłumaczyli mu, że takie są przepisy i musi się do tego dostosować! wink

#367 2014-08-31 07:20:10

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

ST napisał:

urszula47 napisał:

....... to usankcjonowanie niewolnictwa w XXI wieku…w ponoć cywilizowanej Europie gdzie obowiązuje maksymalny czas pracy i minimalny czas na wypoczynek dobowy czy tygodniowy, a maszyna do robienia pieniędzy ma być rypać 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu przez okres 2 czy 3 miesięcy….....

To, czy Opiekun/ka da zrobić z siebie niewolnicę, to zależy tylko od niej!!!  Już wielokrotnie pisałem, że rozumiem desperatów, w podbramkowej sytuacji, którzy zgodzą się na wszystko, byle tylko zarobić pieniądze i jakoś się (i rodzinę) ratować.  Ale nawet w tej sytuacji największą winę ponoszą Niemcy, traktujący w poniżający sposób taką osobe. 
  Natomiast wszystkie inne osoby mają to, na co same sobie pozwalają.  Praca 24h/dobę to jedynie NAZWA!  Przepisy jasno stanowią, że każdego dnia Opiekun ma 2-3h wolne (nie ma go w pracy, może sobie gdziekolwiek pójść).  Ponadto "pracy" może być jedynie 7-8h/dzień - reszta to bycie "do dyspozycji".  Mojemu dziadkowi się to nie podobało... i co z tego? - ja powiedziałem, że tak stoi w moim kontrakcie i to nie mój problem, jak on sobie zorganizuje opieke w tym czasie!  Awanturował się (łącznie z żoną), dzwonił na skargę do firmy (niemieckiej) i co z tego?.... wytłumaczyli mu, że takie są przepisy i musi się do tego dostosować! wink

ST sam pisałeś, że "bycie do dyspozycji" jest także pracą !!!!!!! . "Moi" także wiedzą o 8h i starają się tego przestrzegać W praktyce jak babka wyliczyła - to przygotowanie śniadanie - 40min, podanie 8min....ect. Wyszło jej, że przez cały dzień - około 8h. Problem, że po śniadaniu, gdzie mam iśc...do kawiarni ?????....takowa jest 20km ode mnie.
Jak jest ktoś w dużym mieście to może teoretycznie sobie wyskoczyć. ONA nie liczy, że ja w tym czasie odbiorę jakiś telefon....ect.
Gdyby doszło do tego wstawanie w nocy - to inna śpiewka. Tu musi być druga osoba.... .
Sami niemcy znaczy rząd, do końca nie wiedzą jak to sprawę uregulować - przepisy swoje...życie swoje

#368 2014-08-31 08:58:05

amelia
Przyjaciel Forum

copyfield napisał:

ST napisał:

urszula47 napisał:

ST sam pisałeś, że "bycie do dyspozycji" jest także pracą !!!!!!! . "Moi" także wiedzą o 8h i starają się tego przestrzegać W praktyce jak babka wyliczyła - to przygotowanie śniadanie - 40min, podanie 8min....ect. Wyszło jej, że przez cały dzień - około 8h. Problem, że po śniadaniu, gdzie mam iśc...do kawiarni ?????....takowa jest 20km ode mnie.
Jak jest ktoś w dużym mieście to może teoretycznie sobie wyskoczyć. ONA nie liczy, że ja w tym czasie odbiorę jakiś telefon....ect.
Gdyby doszło do tego wstawanie w nocy - to inna śpiewka. Tu musi być druga osoba.... .
Sami niemcy znaczy rząd, do końca nie wiedzą jak to sprawę uregulować - przepisy swoje...życie swoje

No tak ale jak po śniadaniu, obiedzie czy wieczorem nie masz gdzie jechać, to nie znaczy że musisz pracować 14 godzin na dobę i np. kosić trawę, kopać ogród czy sprzątać lub myć okna u wnuczka.

Piszę Ty, co nie znaczy, że robię personalne "wycieczki", tylko tak ogólnie.
Wiem że niektórzy podopieczni nie mogą ścierpieć jak opiekun(ka)  nie są w ruchu od świtu do nocy.
Miałam kiedyś takich co mi mówili że ja przecież 24........
"Elegancko" im wyjaśniłam co to znaczy 24 i po kłopocie. A tam gdzie się nie da wytłumaczyć, to jest papier, długopis i wypowiedzenie.
No ale nie wszyscy tak mogą, umieją i chcą. Niektórzy żyją w 39-45 i myślą ze są w niewoli a Niemcy im życie uratowali.

( niedługo ruscy będą nam życie darować...)

#369 2014-08-31 09:12:48

copyfield
Member

Mela.
w ogrodzie sobie plewię od 16.15 do 17.55....to serio nie żart - jak oczywiście nie pada. Nigdy dłużej.
Wolę to niż patrzeć jak baba 14h/ na dobe z otwartymi ustami drzemie w fotelu -inaczej szlag by mnie trafił na myśl - kto tą wojnę wygrał

#370 2014-08-31 15:44:45

amelia
Przyjaciel Forum

copyfield napisał:

Mela.
w ogrodzie sobie plewię od 16.15 do 17.55....to serio nie żart - jak oczywiście nie pada. Nigdy dłużej.
Wolę to niż patrzeć jak baba 14h/ na dobe z otwartymi ustami drzemie w fotelu -inaczej szlag by mnie trafił na myśl - kto tą wojnę wygrał

Hejka. No jeśli to jest Twoja rozrywka, bo to lubisz i chcesz, to tylko Twoja sprawa. Przynajmniej jesteś w ruchu, na powietrzu i robisz coś co chcesz robić, a nie coś co ktoś Ci nakazał. Ja preferuję inny sposób wypoczynku ale...... "jak się nie ma co się lubczy, to się własną żonę....... kocha".  Może i ja, będąc na Twoim miejscu też bym tak robiła?
big_smile

Przypomniał mi się trochę głupi żart "pies jak nie ma co robić, to jajka liże". big_smile
Tylko nie pogniewaj się za ten żart!   To nie złośliwość, tylko moja "głupawka" , bo nie mogę po urlopie spoważnieć......

Pozdrawiam cieplutko!!!

#371 2014-08-31 17:55:50

copyfield
Member

amelia napisał:

copyfield napisał:

Mela.

Hejka. No jeśli to jest Twoja rozrywka, bo to lubisz i chcesz, to tylko Twoja sprawa. Przynajmniej jesteś w ruchu, na powietrzu i robisz coś co chcesz robić, a nie coś co ktoś Ci nakazał. Ja preferuję inny sposób wypoczynku ale...... "jak się nie ma co się lubczy, to się własną żonę....... kocha".  Może i ja, będąc na Twoim miejscu też bym tak robiła?
big_smile

Przypomniał mi się trochę głupi żart "pies jak nie ma co robić, to jajka liże". big_smile
Tylko nie pogniewaj się za ten żart!   To nie złośliwość, tylko moja "głupawka" , bo nie mogę po urlopie spoważnieć......

Pozdrawiam cieplutko!!!

smile:)Mi się zdaje, że w tym fachu nie ma miejsca dla obrażalskich - szybko się wykańczają

#372 2014-09-15 18:37:02

Anna Maria
New member

NAszymi umowami smieciowymi mozemy sobie jedynie ...wiecie co zrobic.
Czy ktos z Was jest zatrudniony w tej chwili przez jakąś firmę wysyłającą do pracy w Niemczech?

#373 2014-09-15 18:46:24

ahha
Member

Anna Maria napisał:

Czy ktos z Was jest zatrudniony w tej chwili przez jakąś firmę wysyłającą do pracy w Niemczech?

W 99% wsie smilesmilesmile a czemu pytasz?

#374 2014-09-15 19:01:56

urszula47
Member

Anna Maria napisał:

Chodzi Ci o umowe o prace?Moje znajome maja takie umowy np http://workexpress.pl/3049/aktualnosci/nowa-strona-we    http://www.europacare24.pl/praca-w-niemczech.php  innych nie znam .Chyba to wszystko co w tej chwili jest na tym rynku.Mze umowa zlecenie ze skladkami od sredniej tez jest do przyjecia?

#375 2014-09-17 22:47:57

arielka
Member

Przeczytałam cały wątek o umowach i mi się mózg zawiesił sad

Kochani, może ktoś z Was by mi to wszystko przesiał, bo już nie wiem, co jest ważne oraz możliwe do uzyskania wink

Primo. ZUS mam w tej chwili płacony, ale od najniższej stawki. Przydałoby się więcej. Czy firma musi go płacić, gdy już mam płacony?
Po drugie primo wink A1, Co to jest? jakieś ubezpieczenie? Jeżeli nie dostanę przed wyjazdem, to co? Jakie może to mieć skutki? Piszecie, że A1 dostaje się po miesiącu. A gdy pojadę tylko na miesiąc?
Po trzecie primo big_smile , czas wolny, co zrobić jeśli nie będą chcieli zapisać tego w umowie?

Praca opiekunki jest nielekka i zaczyna si już na etapie podpisywania umowy wink

A jeszcze podatek! Czy firma go sama odprowadza, czy ja powinnam?

Przepraszam, że tak wypytuję, ale zupełnie się w tym pogubiłam smile

Ostatnio edytowany przez arielka (2014-09-17 22:49:54)

#376 2014-09-17 23:01:16

renia1311
Member
Od: ...

arielka napisał:

Przeczytałam cały wątek o umowach i mi się mózg zawiesił sad

Kochani, może ktoś z Was by mi to wszystko przesiał, bo już nie wiem, co jest ważne oraz możliwe do uzyskania wink

Primo. ZUS mam w tej chwili płacony, ale od najniższej stawki. Przydałoby się więcej. Czy firma musi go płacić, gdy już mam płacony?
Po drugie primo wink A1, Co to jest? jakieś ubezpieczenie? Jeżeli nie dostanę przed wyjazdem, to co? Jakie może to mieć skutki? Piszecie, że A1 dostaje się po miesiącu. A gdy pojadę tylko na miesiąc?
Po trzecie primo big_smile , czas wolny, co zrobić jeśli nie będą chcieli zapisać tego w umowie?

Praca opiekunki jest nielekka i zaczyna si już na etapie podpisywania umowy wink

A jeszcze podatek! Czy firma go sama odprowadza, czy ja powinnam?

Przepraszam, że tak wypytuję, ale zupełnie się w tym pogubiłam smile

Primo. Nie jestem pewna, ale chyba nie musi, przecież wyjeżdżają też emerytki, żeby dorobić do emerytury.
Due. smile. A1 świadczy o legalnym zatrudnieniu, nie jesteś na czarno. (moje babskie rozumowanie ), teoretycznie powinnaś mieć je przed wyjazdem. Jest różnie. Musisz dopytać konkretną firmę, kiedy dają ten druk.
Tertio. smile. Nie słyszałam, żeby w firmach nie było zapisu o przynajmniej 2 godz, wolnego. Tylko musisz go umieć wyegzekwować od rodziny, bo z tym jest różnie, a firmy nie są chętne do interweniowania.
Quatro. Firma powinna odprowadzać podatek i na koniec roku podesłać pit.

Powodzenia smile na nowej drodze życia big_smile.

#377 2014-09-17 23:08:21

iza46
Member

#378 2014-09-18 22:54:17

arielka
Member

iza46 napisał:

http://www.infor.pl/prawo/praca/umowa-o-prace/686433,Umowa-zlecenia-nie-jest-umowa-o-prace.html   http://www.doradca-podatkowy.net.pl/ind … dczenie-a1

Dzięki :-)

Przeczytałam, ale...
Ja będę jeździć raczej na zastępstwa (miesiąc lub dwa), a tam prawnik mówi, że przy zastępowaniu innego pracownika, tego zaświadczenia się nie dostaje. Czy w przypadku tej formy pracy, tzn. opieka nad kimś, sytuacja jest prawnie inna?

Ostatnio edytowany przez arielka (2014-09-18 23:04:24)

#379 2014-10-24 17:49:07

ST
Member

#380 2014-12-04 18:15:20

Elizabeth68
Member

Wiele agencji od nowego roku wprowadza skladki od sredniej:)
Wiele tez kombinuje jak ominac to;)
Moja akurat wprowadza! smile jupi:)
ciekawa jestem jak to wyjdzie z placami na czysto...

#381 2014-12-04 19:44:28

renia1311
Member

Elizabeth68 napisał:

Ale to nie masz powiedziane ile dostaniesz netto?

#382 2014-12-04 22:45:15

Elizabeth68
Member

renia1311 napisał:

Elizabeth68 napisał:

No mam i tak bedzie w ciagu calego zlecenia, nawet w styczniu...ale chodzi jak to wplynie na stawki w ogole, czy agencje beda zmniejszac netto czy zwiekszac dla rodzin, czy im styknie jak jest...przeciez jak teraz placa zus od 200 zlotych w potem od 3700 to im zysk spadnie, beda szukac jak to obejsc, jak zrobic zeby tyle nie stracic...przeciez wiekszosc jest pazerna;)

#383 2014-12-04 23:24:28

jogi45
Member

Średnia krajowa każdego roku jest inna. Ciekawe jak to się będzie miało do naszych zarobków netto.

#384 2014-12-05 11:31:43

renia1311
Member

Elizabeth68 napisał:

renia1311 napisał:

Elizabeth68 napisał:

No mam i tak bedzie w ciagu calego zlecenia, nawet w styczniu...ale chodzi jak to wplynie na stawki w ogole, czy agencje beda zmniejszac netto czy zwiekszac dla rodzin, czy im styknie jak jest...przeciez jak teraz placa zus od 200 zlotych w potem od 3700 to im zysk spadnie, beda szukac jak to obejsc, jak zrobic zeby tyle nie stracic...przeciez wiekszosc jest pazerna;)

Od 200 płacą jak jesteś w PL, na postoju, więc to się nie zmieni. Będzie średnia krajowa, gdy będziesz w DE.
Fakt, trudno uwierzyć żeby agencje chciały potrącić ze swojego zarobku... więc przypuszczalnie nieco obniżą wynagrodzenie netto i podniosą ceny dla klientów... tak żeby agencja miała nadal to na czym jej zależy tongue

#385 2014-12-05 11:58:02

Tosia
Member

Firmy poradzą sobie, ponieważ nie małe pieniądze pobierają od Niemców. Nie mówmy o obniżce płacy dla opiekunek!
Płace stoją i tak na tym samym poziomie od lat. Nie podsuwajcie firmom podobnych rozwiązań.

#386 2014-12-05 12:04:17

Elizabeth68
Member

renia1311 napisał:

Elizabeth68 napisał:

renia1311 napisał:

Od 200 płacą jak jesteś w PL, na postoju, więc to się nie zmieni. Będzie średnia krajowa, gdy będziesz w DE.
Fakt, trudno uwierzyć żeby agencje chciały potrącić ze swojego zarobku... więc przypuszczalnie nieco obniżą wynagrodzenie netto i podniosą ceny dla klientów... tak żeby agencja miała nadal to na czym jej zależy tongue

Dobre i to...jaka przykladowo zarabialam w Polsce przed 2 laty 1200 netto to chyba jest roznica w skladkach jak nawet tylko za prace w Niemczech beda liczyc od sredniej...wyliczyli mi, ze jak dojde do wieku emerytalnego przy 1200 netto bede miala 740 emerytury...masakra...mozna sie oczywiscie na wlasna reke zabezpieczyc, co tez mam zamiar zrobic, np odkladajac 100-200 euro na m-c...ale gdyby przyszedl bum jakis jak w latach 90-tych ze pieniadz stracil na wartosci, dobrze tez zadbac o Zus...tam rewaloryzuja...z reszta wszystko sie moze zdarzyc, np. wojna, zmiany rzadow ktore cos zmienia, albo na gorsze, albo na lepsze;) hehe konta w euro maja bardzo maly procent na lokacie, jesli zaloze lokate w zlotowkach tez nie ma pewnosci czy nie strace...coz, nie mozna nic przewidziec, ale jak o siebie teraz nie zadbamy to nikt tego za nas nie zrobi...Ci ktorzy maja juz emerytury sa w innej sytuacji niz Ci ktorzy ja dostana za 20 lat...

#387 2014-12-05 12:13:50

Elizabeth68
Member

Tosia napisał:

Firmy poradzą sobie, ponieważ nie małe pieniądze pobierają od Niemców. Nie mówmy o obniżce płacy dla opiekunek!
Płace stoją i tak na tym samym poziomie od lat. Nie podsuwajcie firmom podobnych rozwiązań.

no nie wiem czy stoja, ja mialam wiele propozycji np. 1350 plus premia 200;)z malym haczykiem, umowa na czas okreslony, bez zapisu o moziwosci wypowiedzenia;) hehe oczywiscie ustnie mnie zapewniano, ze zawsze mozna za porozumieniem stron, ale ja jestem nieufna, bo co na papierze to na papierze;)

#388 2014-12-05 12:21:39

Tosia
Member

Opiekunka taką będzie miała zapłatę, jaką wytarguje na piśmie. Nic na gębę.

#389 2014-12-05 12:24:37

Tosia
Member

Elu
1350+ 200, powinnam zapytać o obowiązki i ilość podopiecznych.

#390 2014-12-05 12:55:03

Elizabeth68
Member

Tosia napisał:

Elu

Mało wg, tego co napisali;) ale oryginalnego Fragebogen nie chcieli pozkazac;) hehe

#391 2014-12-05 14:45:50

renia1311
Member

Tosia napisał:

Elu

Też by mnie to zastanawiało gdzie jest haczyk smile. Bo gdzieś na pewno.

#392 2014-12-05 14:47:06

renia1311
Member

Elizabeth68 napisał:

Tosia napisał:

Elu

Mało wg, tego co napisali;) ale oryginalnego Fragebogen nie chcieli pozkazac;) hehe

Mam pytanie odnośnie Twojej firmy, czy masz warunek być wcześniej przez miesiąc ubezpieczona, czy nie jest to wymagane?

#393 2014-12-05 15:37:59

Elizabeth68
Member

renia1311 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Tosia napisał:

Elu

Mam pytanie odnośnie Twojej firmy, czy masz warunek być wcześniej przez miesiąc ubezpieczona, czy nie jest to wymagane?

Nie wiem, bo ja jestem zawsze ubezpieczona, jak nie przez PUP to poprzednia firme.

#394 2014-12-05 15:46:51

Elizabeth68
Member

renia1311 napisał:

Tosia napisał:

Elu

Też by mnie to zastanawiało gdzie jest haczyk smile. Bo gdzieś na pewno.

W umowie na czas okreslony bez zapisu o mozliwosci wypowiedzenia. Jesli takiego zapisu nie ma, umowa sie konczy wtedy do kiedy trwa.
Oczywiscie jest zawsze mozliwosc za porozumieniem stron, ale strona agencji moze sie nie zgodzic;)
Chyba, ze umowa trwa 6 m-cy wtedy mozna chyba za okresem wypowiedzenia jakism tam...
Poprosilam zatem o oryginalne Fragebogen, zeby sie przekonac czy opisowke mi dali dobra, nie zgodzili sie.
Wiec zrezygnowalam...

#395 2014-12-05 16:19:16

matka najlepszego syna
Member
Od: PL/DE

Elizabeth68:Poprosilam zatem o oryginalne Fragebogen, zeby sie przekonac czy opisowke mi dali dobra, nie zgodzili sie.
Wiec zrezygnowalam...

Fragebogen dostępniają jedynie swoim pracownikom ...

#396 2014-12-05 17:07:54

Elizabeth68
Member

matka najlepszego syna napisał:

Elizabeth68:Poprosilam zatem o oryginalne Fragebogen, zeby sie przekonac czy opisowke mi dali dobra, nie zgodzili sie.
Wiec zrezygnowalam...

Jezeli agencja nie ma nic do ukrycia jezeli chodzi o oczekiwania rodziny, zakres czynnosci to nie powinno to byc problemu, bez danych osobowych oczywiscie, tym bardziej, ze nie moglam zjechac w przypadku niezgodnosci tego co pisza a tym co na miejscu.
Chodzi mi o normalne prawo do wypowiedzenia nawet z okresem wypowiedzenia 14 dni.
Sa umowy na czas okreslony, ktore ten zapis maja, wtedy sytuacja jest inna.

#397 2014-12-05 18:36:42

Franciszka
Member

Wiec zrezygnowalam...

Elizabeth68 dobrze zrobiłaś, że zrezygnowałaś. Fragebogen jest załącznikiem nr 1 do umowy i nie ma w tym żadnej tajemnicy poza ochroną danych osobowych, które można wykreślić pokazując przed podpisaniem umowy a pozostawia się jedynie nazwę miasta lub wsi. Jak nie znasz kwestionariusza rodziny, to tak jakbyś chciała jechać "w ciemno" a to już jest duże ryzyko.

#398 2014-12-05 20:23:47

renia1311
Member

Elizabeth68 napisał:

renia1311 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Nie wiem, bo ja jestem zawsze ubezpieczona, jak nie przez PUP to poprzednia firme.

Ja akurat jestem prywatnie w DE i obecnie bez "normalnego" ubezpieczenia, na turystycznym. Dlatego pytam, bo niektóre firmy wymagają miesięczne ubezpieczenie, w UP, więc jeżeli zjadę na święta do Pl, nie muszę czekać miesiąc tylko zgłosić się do nich, a przewiduję opcję, że będzie mi zależeć na możliwie szybkim wyjeździe po świętach. Oczywiście biorę pod uwagę, że może być wtedy trudno z ofertami, bo stałe opiekunki będą wracać, ale cóż... jak będzie nożyk na gardle, to na miesiąc się wyskoczy hmm

#399 2015-01-02 11:25:59

Elka now.
Member

Witajcie kochanie !
Na początku cieszę się ,że jest już po świętach i mogę zacząć normalnie myśleć i funkcjonować .Mam pytanie czy dostaliście nowe umowy z firmy w  związku z tymi zmianami od Nowego Roku . Ja mam umowę do 19 luty , ale nie będę jej przedłużać . Do mnie firma wcale się nie odzywała . Natomiast rodzinka dostała od stycznia nową umowę , którą musiała podpisać , bo tak musiałabym już wyjechać ( jest w umowie 2tyg okres wypowiedzenia) . Podwyższyli rodzince 200e . Najlepsze to to ,że jest zapisane ,że ja mam wg umowy pracować 26 h tygodniowo. To chyba Teilzeit.Ta ja się pytałam kto będzie w te pozostałe godziny z babcią . Tak , że to już wg mnie jest oszustwo i tego też się będę trzymać .No i to moje ubezpieczenie też nie jest z obowiązującym tutaj prawem Ponadto w starej umowie od babci(całą ją przeczytałam ) nie było zapisane o moim czasie cały dzień wolnego tylko 2 h dziennie , to chyba też nie było zgodne z prawem . A w mojej umowie pełno kar min ,że nie mogę nikomu mojej umowy pokazywać i mówić o wynagrodzeniu . tak ,jakbym te pieniądze ukradła , to chyba też nie w porządku .  Muszę szukać dużo argumentów ,żeby sama potem kary nie płacić 5000e  brr.Po niedzieli córka przyjedzie to wyślę ją z tą nową umową do prawnika , ciekawie jak to się wszystko skończy dla mnie . A ja po niedzieli będę też dzwonić do tej pani prawnik z Berlina albo osobiście się do niej w lutym wybiorę . Tutaj jestem do 25 styczeń a potem wolne. Dziękuję Coperfield za informacje ,które dzisiaj napisałeś bardzo ważne dla nas. Pozdrawiam całe opiekunkowo.smile

#400 2015-01-02 11:27:01

Elka now.
Member

Sory miało być Witajcie kochani .

#401 2015-01-02 14:39:19

amelia
Przyjaciel Forum

Wiec zrezygnowalam...

No i słusznie zrobiłaś. Brawo!Zapewne mają coś ważnego do ukrycia.  Też tak robię jak mi nie pokażą.

#402 2015-01-02 14:41:01

amelia
Przyjaciel Forum

Elka now. napisał:

Sory miało być Witajcie kochani .

Na dole w prawym dolnym rogu masz m.in. opcję "Edytuj". Możesz tam kliknąć i poprawiać wszystko co chcesz.

#403 2015-01-02 16:05:22

Elka now.
Member

Dziękuję Amelia za uwagę na przyszłość już będę wiedzieć smile

#404 2015-01-02 17:38:33

amelia
Przyjaciel Forum

Elka now. napisał:

Dziękuję Amelia za uwagę na przyszłość już będę wiedzieć smile

Drobnostka. smile

#405 2015-01-23 20:52:28

jogi45
Member

Czy jest tu ktoś z umową z 2015 roku? Może z nową umową na starym miejscu? Jestem ciekawa czy rzeczywiście są jakieś istotne zmiany w umowie.

#406 2015-01-23 21:39:13

pfleger
Member

jogi45 napisał:

Czy jest tu ktoś z umową z 2015 roku? Może z nową umową na starym miejscu? Jestem ciekawa czy rzeczywiście są jakieś istotne zmiany w umowie.

Myslisz o pensji?

#407 2015-01-24 00:12:07

jogi45
Member

Myślę przede wszystkim o pensji ale też o warunkach pracy tzn czy jest określony czas pracy i stawka godzinowa czy tak jak dotychczas kwota miesięcznie i dieta dziennie.Czy w umowach teraz powinien być zapis o tym że jesteśmy ubezpieczeni od średniej krajowej i w ogóle jakieś istotne zmiany w umowie.
Ja mam starą umowę do końca stycznia a rodzina od 1 stycznia płaci prawie 300 euro więcej do agencji.

#408 2015-01-24 09:27:13

pfleger
Member

jogi45 napisał:

Myślę przede wszystkim o pensji ale też o warunkach pracy tzn czy jest określony czas pracy i stawka godzinowa czy tak jak dotychczas kwota miesięcznie i dieta dziennie.Czy w umowach teraz powinien być zapis o tym że jesteśmy ubezpieczeni od średniej krajowej i w ogóle jakieś istotne zmiany w umowie.
Ja mam starą umowę do końca stycznia a rodzina od 1 stycznia płaci prawie 300 euro więcej do agencji.

jezeli rodzina placi 300 euro wiecej po potraceniach ile dostanie z tego  dla opiekunki?
Okreslony czas pracy? Od 7-15 godzinie?

Ostatnio edytowany przez pfleger (2015-01-24 09:27:43)

#409 2015-01-24 12:41:04

Elizabeth68
Member

pfleger napisał:

jogi45 napisał:

jezeli rodzina placi 300 euro wiecej po potraceniach ile dostanie z tego  dla opiekunki?

nie ma okreslonego czasu pracy, masz sobie tak rozplanowac 8 godzin w ciagu dnia aby styklo;) reszta czasu nazywa sie tzw. "czuwaniem"wink

#410 2015-01-24 15:21:42

larysazajcew@gmail.com
Member

Słuchajcie,kochani,KTO już w tym roku pojechał z nową umową na stelle,i jest z tej umowy zadowolony-podzielcie się info,na priv-jak podatek,jak stawka,jak godziny,po prostu jak to wygląda,siedze na wariackich papierach niedoinformowana!!!!Jak Wasze firmy sobie poradziły?Proszę o info osoby pracujące przez agencje polskie

#411 2015-01-24 16:01:55

pfleger
Member

larysazajcew@gmail.com napisał:

Słuchajcie,kochani,KTO już w tym roku pojechał z nową umową na stelle,i jest z tej umowy zadowolony-podzielcie się info,na priv-jak podatek,jak stawka,jak godziny,po prostu jak to wygląda,siedze na wariackich papierach niedoinformowana!!!!Jak Wasze firmy sobie poradziły?Proszę o info osoby pracujące przez agencje polskie

Dlaczego  na priva?

#412 2015-01-24 16:43:21

amelia
Przyjaciel Forum

Elizabeth68 napisał:

pfleger napisał:

jogi45 napisał:

nie ma okreslonego czasu pracy, masz sobie tak rozplanowac 8 godzin w ciagu dnia aby styklo;) reszta czasu nazywa sie tzw. "czuwaniem"wink

Chyba to nie jest całkiem jak mówisz. 8 godzin pracy byłoby gdyby soboty i niedziele były niepracujące.
Ma być 40 godzin tygodniowo, a więc gdy pracujemy cały tydzień, to dzienny efektywny czas pracy wynosiłby np:
5 dni po 6 godzin  i 2 dni po 5 godzin.

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-24 16:44:25)

#413 2015-01-24 16:57:31

larysazajcew@gmail.com
Member

pfleger napisał:

Dlaczego  na priva?

Żeby nie zasmiecać?...może nie wszystkich to interesuje?..

#414 2015-01-24 18:12:01

Elizabeth68
Member

amelia napisał:

Elizabeth68 napisał:

pfleger napisał:

Chyba to nie jest całkiem jak mówisz. 8 godzin pracy byłoby gdyby soboty i niedziele były niepracujące.
Ma być 40 godzin tygodniowo, a więc gdy pracujemy cały tydzień, to dzienny efektywny czas pracy wynosiłby np:

Masz racje, dziennie 5,7 godziny wychodzi...nie 8 godzin dziennie, tylko 40 tygodniowo....

#415 2015-01-24 18:14:02

Elizabeth68
Member

pfleger napisał:

Dlaczego  na priva?

Prawie wszystkie umowy maja punkt o zachowaniu w tajemnicy tego co w umowie, inaczej placisz kary, jesli sie oczywiscie dowiedza, ze komus udostepnilas umowe...

#416 2015-01-24 18:43:48

arielka
Member

Elizabeth68 napisał:

Prawie wszystkie umowy maja punkt o zachowaniu w tajemnicy tego co w umowie, inaczej placisz kary, jesli sie oczywiscie dowiedza, ze komus udostepnilas umowe...

Ale można opowiedzieć nie podając, o którą firmę chodzi wink

#417 2015-01-24 19:35:16

pfleger
Member

Elizabeth68 napisał:

amelia napisał:

Elizabeth68 napisał:

Masz racje, dziennie 5,7 godziny wychodzi...nie 8 godzin dziennie, tylko 40 tygodniowo....

A co zrobisz jak babcia ma demencje i masz 12 godzin dziennie  pracy z nią? Od czwartku od 12 w poludnie bedziesz miała  do poniedziałku  wolne?Wszak 40 godzin przepracowane.

#418 2015-01-24 19:41:20

larysazajcew@gmail.com
Member

arielka napisał:

Elizabeth68 napisał:

Nieee,no bez jaj,nie polecę ,machając Umową z konkurencyjnej firmy...interesuję mnie treść,nie logo,nic osobistego!!

#419 2015-01-24 19:53:36

jogi45
Member

My sobie tu mówimy że przepisy...że 40 godzin tyg i składki od średniej krajowej ale mnie interesuje czy ktoś to ma zapisane w umowie. Nie pytam o nazwę firmy tylko czy są zmiany w tej samej firmie, na tym samym miejscu ale inna albo nieco inna umowa.

#420 2015-01-24 20:05:41

Franciszka
Member

arielka napisał:

Elizabeth68 napisał:

Można i należy udostępniać treść umowy, zwłaszcza, że zatrudnianie opiekunek nie jest w pełni zgodne z prawem. Istotne jest, żeby Zleceniodawca określił o jakie tajemnice chodzi – jakie mogą być tajemnice w naszym przypadku? Lista kontrahentów, technologie, wysokość sprzedaży??!!! Jedynie adres i dane osobowe PDP?!

Oznacza to, że w umowie zlecenia powinna znaleźć się DEFINICJA TAJEMNICY, która głównie dotyczy przedsiębiorstwa a nie agencji!  W razie bowiem jej naruszenia przez Zleceniobiorcę łatwiej będzie określić co rozumiano przez tajemnicę przedsiębiorstwa i czy określone zachowanie Zleceniobiorcy rzeczywiście naruszyło sferę objętą tajemnicą.

#421 2015-01-24 20:14:25

amelia
Przyjaciel Forum

Ja nie mogę nic powiedzieć na temat nowych umów, gdyż mam umowę z poprzedniego roku i na czas nieokreślony, która spełnia warunki obecnego prawa.

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-24 20:14:53)

#422 2015-01-24 20:50:53

pfleger
Member

amelia napisał:

Ja nie mogę nic powiedzieć na temat nowych umów, gdyż mam umowę z poprzedniego roku i na czas nieokreślony, która spełnia warunki obecnego prawa.

8,50 euro na godzinę?

#423 2015-01-24 21:57:29

Elizabeth68
Member

pfleger napisał:

Elizabeth68 napisał:

amelia napisał:

A co zrobisz jak babcia ma demencje i masz 12 godzin dziennie  pracy z nią? Od czwartku od 12 w poludnie bedziesz miała  do poniedziałku  wolne?Wszak 40 godzin przepracowane.

Moja ma Alzheimera, nie widze problemu aby pracowac 6 godzin dziennie, lacznie z towarzyszeniem a reszta czuwanie...
fakt, zawsze wychodzi wiecej, aleee jest to do zrobienia...
ja nie jestem od rehabilitacji, pracy z czlowiekiem tak chorym...
W Niemczech sa warsztaty dla takich ludzi, jezdzi 2 razy w tygodniu po 4 godziny...
Gotujesz, robisz zakupy, pierzesz, dbasz o porzadek w miejscach gdzie przebywa...spedzasz czas przy podwieczorku, ogladasz filmy,spacer krotki...
Nie pucujesz kafelek, nie myjesz okien, nie pracujesz w ogrodzie...co niby z nia robisz przez 6 godzin?
jestes w poblizu i tyle...moja akurat jest moblina...
nie wyobrazam sobie bycia z nia non stop, moja psyche by szybko siadla...
Jesli pracujesz wiecej, zglaszasz to firmie ona ma to rozwiazac....moze wiecej kasy, moze czas wolny w inne dni, nie wiem...
Jesli sytuacja wymaga wiekszego poswiecenia jej czasu, niech zatrudnia sprzataczke np. odpada troche godzin...
albo kucharke...wsio rawno...

acha...
I to nie moja sprawa czy rodzina ma kase czy nie ma...
Nie ma, sama sie zajmuje PDP...
Umowa to umowa...lamanie prawa jest przestepstwem;)

Pozdrawiam
Elizabeth

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2015-01-24 22:02:56)

#424 2015-01-24 22:17:01

amelia
Przyjaciel Forum

pfleger napisał:

amelia napisał:

8,50 euro na godzinę?

więcej i  do tego netto z pełnym niemieckim ubezpieczeniem

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-24 22:21:47)

#425 2015-01-25 09:46:51

larysazajcew@gmail.com
Member

Elizabeth68 napisał:

pfleger napisał:

Dlaczego  na priva?

Nieee,no moja skrzynka pęka w szwach..co za odzew!!No nie wierzę że nikt nie ma aktualnej klarownej umowy...

#426 2015-01-25 10:03:41

Franciszka
Member

Nieee,no moja skrzynka pęka w szwach..co za odzew!!No nie wierzę że nikt nie ma aktualnej klarownej umowy...

Laryso, nie pękaj smile, tak jeszcze może być, ponieważ nie wszyscy wrócili ze świąteczno-noworocznych Stelli a nieliczni, którzy wrócili na ogół jeszcze nie podjęli pracy na nowych warunkach. Wygląda na to, że trzeba jeszcze poczekać na nowe informacje. Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego do tej pory nie ma ogólnego wzoru umowy-zlecenia dla opiekunki osób starszych pracującej za granicą. Moim zdaniem taki wzór powinien znaleźć się na stronie każdej agencji czy firmy?!

#427 2015-01-25 10:11:13

Elizabeth68
Member

Elizabeth68 napisał:

To co sie zmienia w wiekszosci agencji, to:
1. Praca 40 godzin tygodniowo przynajmniej na papierze...
2. US wie o wszystkich dochodach
3. Skladka zdrowotna jest od calosci inne bez zmian, bo agencje beda sie bronic rekami i nogami od skladek od sredniej, poki moga...

Dla Opiekunek nie zmienia to wynagrodzenia, beda tak lawiriowac aby pozostac przy starych stawkach...

Jezeli agencje proponuja umowe o prace ja osobiscie spotkalam sie z tym, ze opiekunka robi prawie wsio...czesto nie ma zapisu w umowach mozliwosci wczesniejszego wypowiedzenia...wiec radze dobrze je czytac...

Pozdrawiam
Elizabeth

#428 2015-01-25 11:16:36

larysazajcew@gmail.com
Member

Franciszka napisał:

Laryso, nie pękaj smile, tak jeszcze może być, ponieważ nie wszyscy wrócili ze świąteczno-noworocznych Stelli a nieliczni, którzy wrócili na ogół jeszcze nie podjęli pracy na nowych warunkach. Wygląda na to, że trzeba jeszcze poczekać na nowe informacje. Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego do tej pory nie ma ogólnego wzoru umowy-zlecenia dla opiekunki osób starszych pracującej za granicą. Moim zdaniem taki wzór powinien znaleźć się na stronie każdej agencji czy firmy?!

Otóż to!!!!!

#429 2015-01-25 12:23:49

Elizabeth68
Member

Franciszka napisał:

Otóż to!!!!!

idealistki;)

#430 2015-01-25 22:57:22

ST
Member

amelia napisał:

...... mam umowę ............. na czas nieokreślony, która spełnia warunki obecnego prawa.

??? - mi szefowa powiedziała, że NIE może być na czas nieokreślony. Specjalnie w tej sprawie pytała się prawnika (bo ja mówiłem, żeby tak wpisać, a jej to też pasowało, by później uniknąć formalności z przedłużaniem).

#431 2015-01-25 23:44:57

graga
Member

ST napisał:

amelia napisał:

...... mam umowę ............. na czas nieokreślony, która spełnia warunki obecnego prawa.

??? - mi szefowa powiedziała, że NIE może być na czas nieokreślony. Specjalnie w tej sprawie pytała się prawnika (bo ja mówiłem, żeby tak wpisać, a jej to też pasowało, by później uniknąć formalności z przedłużaniem).

ST ty masz umowę o pracę ,że chcesz na czas nieokreślony ? big_smile  No bo umowa zlecenie jak sama nazwa wskazuje to  wykonujesz dane zlecenie które trwa od - do ( data) i  po prostu w tym czasie wykonujesz te prace , które zobowiązałeś się wykonać w podpisanej umowie. I każdą zmianę w umowie zlecenie należy dodatkowo zatwierdzić aneksem do umowy natomiast umowa o prace to może być czas nieokreślony jako zakończenie lecz musi mieć datę rozpoczęcia , można tez wtedy wykonywać dodatkowe prace na polecenie zwierzchnika czyli twojej szefowej bo tylko w umowie o pracę szefostwo mogą wydawać polecenia.
To w końcu jak jest u ciebie , pracujesz na zlecenie a chcesz warunki umowy o pracę ? ... No chyba że masz umowę o pracę, to sorry, zwracam honor i nie będę się śmiać z twojej wypowiedzi . Ale jak na razie to wielkie big_smile big_smile big_smile .

#432 2015-01-26 00:07:37

Franciszka
Member

ST, istnieją przypadki, gdy zlecenie nie ma charakteru doraźnego. Jeżeli zleceniodawca powierza stałe wykonywanie określonych czynności, to w tym przypadku będzie mógł podpisać umowę ze zleceniobiorcą na czas nieokreślony. Taka sytuacja jest prawnie dopuszczalna. Trzeba mieć jednak na uwadze, aby wykonywanie umowy zlecenia nie nabrało charakteru umowy o pracę. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, gdy zlecenie charakteryzuje się ścisłym wykonywaniem poleceń przełożonego w określonym czasie pracy.

#433 2015-01-26 09:49:59

pfleger
Member

Umowa na czas nieokreślony,cos jak teraz w Polsce:Jak Yeti , kazdy o tym słyszał  ale nikt nie widzial wink

#434 2015-01-26 10:14:25

larysazajcew@gmail.com
Member

pfleger napisał:

Umowa na czas nieokreślony,cos jak teraz w Polsce:Jak Yeti , kazdy o tym słyszał  ale nikt nie widzial wink

Do tego cholernego 1.01.2015 miałam taką...

#435 2015-01-26 11:19:35

Franciszka
Member

pfleger napisał:

Do tego cholernego 1.01.2015 miałam taką...

Najczęściej było tak, że firmy, agencje podpisywały umowę pod nazwą Kontrakt/zlecenie na czas nieokreślony. W ramach tej umowy opiekunka była wysyłana do pracy w Niemczech do określonej rodziny na określony czas pracy, który mogła także wydłużyć pod warunkiem, że nie było to zastępstwo.

#436 2015-01-28 22:01:53

ST
Member

No, cóź... oczywiście, że nie mam umowy o pracę, a moja znajomość pracowniczych przepisów jest wprost proporcjonalna do mojego zainteresowania się takimi przepisami sad  Kiedyś przez wiele lat prowadziłem dział. gosp. (oczywiście w PL) i niechętnie, ale jakoś radziłem sobie z różnymi przepisami. Tak jak do księgowości, mam wstręt do takich przepisów i na stare lata mi się nasiliło sad - stąd wolę część zarobku dać firmie, ale niech to za mnie robią...

#437 2015-09-30 13:33:04

Elka now.
Member

Witam wszystkich serdecznie
. Kończę pracę na umowę zlecenie czy firma powinna mi w związku z tym dać   mi jakieś zaświadczenie . Mam na myśli świadectwo pracy czy coś podobnego . Mój ostatni dzień pracy będzie 21 października.
Dzisiaj po dłuższym czasie udało mi się do mojej firmy dodzwonić. Wcześniej wysłałam maile i dzwoniłam ,żadnej odpowiedzi .
Byłam zaniepokojona , bo syn mojej podopiecznej nie został jeszcze powiadomiony przez firmę o zmianie opiekunki ( wczoraj mi to mówił)
Tak ,że obawiałam się ,że firma coś kombinuje i będą udawać ,że nie dostali mojego wypowiedzenia, pomimo ,że ja mam potwierdzenia ,że firma dostała pismo. Pani z firmy , moja koordynatorka była zdziwiona ,że ja żądam na piśmie z firmy pisma dotyczącego rozwiązania umowy.
Stąd pytanie do Was czy firma ma obowiązek napisać wysłać mi pismo rozwiązania naszej umowy.
Z góry dziękuję za podpowiedź .

#438 2015-09-30 13:57:20

mobilna
Member

Jak masz umowę zlecenie do tego i tego dnia to nic wiecej nie potrzebujesz.
Kończysz zadanie i tyle.

#439 2015-09-30 15:02:17

Franciszka
Member

Elka now. napisał:

Witam wszystkich serdecznie
. Kończę pracę na umowę zlecenie czy firma powinna mi w związku z tym dać   mi jakieś zaświadczenie . Mam na myśli świadectwo pracy czy coś podobnego . Mój ostatni dzień pracy będzie 21 października.
Dzisiaj po dłuższym czasie udało mi się do mojej firmy dodzwonić. Wcześniej wysłałam maile i dzwoniłam ,żadnej odpowiedzi .
Byłam zaniepokojona , bo syn mojej podopiecznej nie został jeszcze powiadomiony przez firmę o zmianie opiekunki ( wczoraj mi to mówił)
Tak ,że obawiałam się ,że firma coś kombinuje i będą udawać ,że nie dostali mojego wypowiedzenia, pomimo ,że ja mam potwierdzenia ,że firma dostała pismo. Pani z firmy , moja koordynatorka była zdziwiona ,że ja żądam na piśmie z firmy pisma dotyczącego rozwiązania umowy.
Stąd pytanie do Was czy firma ma obowiązek napisać wysłać mi pismo rozwiązania naszej umowy.
Z góry dziękuję za podpowiedź .

Zgodnie z zapisem w umowie każda ze stron ma prawo do rozwiązania umowy w określonym w umowie czasie (lub w każdej chwili), w formie pisemnej.
Z tego, co napisałaś, to Ty rozwiązałaś umowę z firmą a nie firma z Tobą, dlatego firma nie ma obowiązku wysyłać Ci pisma o rozwiązaniu umowy.  Forma pisemna wypowiedzenia nie wymaga jakiejkolwiek odpowiedzi. Jeżeli masz potwierdzenie, to zrobiłaś to, co do Ciebie należało.

Fakt, że syn nie został na ten temat powiadomiony, to typowe zachowanie wielu naszych agencji. Mam nadzieję, że syn zrobi użytek z tej informacji, którą otrzymał od Ciebie i porozmawia z firmą z którą podpisał umowę.

#440 2015-09-30 20:47:49

Elka now.
Member

Dziękuję bardzo za odpowiedzi smile

#441 2016-12-26 07:27:48

andrzej61263
New member
Od: radymno

witam dziewczyny i chłopaki . mam pytanie ... chcę wyjechać jako opiekun pierwszy raz . mam już umowę zlecenie na 1050 eur. ta kwota jest podzielona na 373zł netto jako wynagrodzenie i reszta , jako dieta zagraniczna . pytanie brzmi - jaki dochód mi wykaże w Polsce ? czy z całej sumy ,czy z tych 373zł ? dodam, że interesuje mnie jak  najniższy dochód , albo całkowity brak dochodu. i czy wasze firmy wystawiają wam zaświadczenie o miesięcznym dochodzie na żądanie ?

#442 2016-12-26 07:55:28

barbara.b
Member

andrzej61263 napisał:

witam dziewczyny i chłopaki . mam pytanie ... chcę wyjechać jako opiekun pierwszy raz . mam już umowę zlecenie na 1050 eur. ta kwota jest podzielona na 373zł netto jako wynagrodzenie i reszta , jako dieta zagraniczna . pytanie brzmi - jaki dochód mi wykaże w Polsce ? czy z całej sumy ,czy z tych 373zł ? dodam, że interesuje mnie jak  najniższy dochód , albo całkowity brak dochodu. i czy wasze firmy wystawiają wam zaświadczenie o miesięcznym dochodzie na żądanie ?

myślę, że takie pytanie to do firmy. te umowy są takie, że nigdy nie wiadomo jak firma to w rzeczywistości rozlicza. a skoro firmy funkcjonują nie stosują się do prawa, do wysokości składek, podatków, wysokości diete, która przecież jest odgórnie ustalona to chyba prócz nich nikt nie wie jaki ty masz zdeklarowany dochód.

#443 2016-12-26 08:21:36

copyfield
Member

andrzej61263 napisał:

Podejrzewam, że wyjeżdżasz z PR24 ( deko się nawet szarpnęli na zarobek smile, być może ich to nawet zrujnuje ) Z mojego doświadczenia wiem, że w tym względzie nie ma negocjacji - mi tak samo zależałoby na jak najmniejszych podawanych dochodach - trudna sprawa smile

Ostatnio edytowany przez copyfield (2016-12-26 08:22:18)

#444 2016-12-26 09:08:09

andrzej61263
New member
Od: radymno

Podejrzewam, że wyjeżdżasz z PR24 ( deko się nawet szarpnęli na zarobek smile, być może ich to nawet zrujnuje ) Z mojego doświadczenia wiem, że w tym względzie nie ma negocjacji - mi tak samo zależałoby na jak najmniejszych podawanych dochodach - trudna sprawa smile

Ostatnio edytowany przez copyfield (Dzisiaj 08:22:18)    nie...wyjeżdżam z Vivien z Olsztyna . wiem, że negocjować nie ma sensu . a jak z zaświadczeniem o dochodach u was ?

#445 2016-12-27 20:26:17

barbara.b
Member

andrzej61263 napisał:

Ostatnio edytowany przez copyfield (Dzisiaj 08:22:18)    nie...wyjeżdżam z Vivien z Olsztyna . wiem, że negocjować nie ma sensu . a jak z zaświadczeniem o dochodach u was ?

nigdy żadnego nie widziałam na oczy ale i nie pytałam :-)))) po roku zbieram papierki do rozliczenia się z urzędem skarbowym. były bardzo różne. bardzo dziwne i nawet stwierdziłam, że wstyd się z czymś takim rozliczać. no ale kolejny rok pracy w tak dziwnym systemie i na tak nieprzejrzystych minął i zaczynam trzeci rok..

#446 2016-12-30 21:53:37

irka_gag
New member

Ja miałam umowę z Polskim pośrednikiem. Zastanawiam się czy przez firmę http://drobnicamorska.pl czegoś nie zamówić, takich polskich pośredników to sobie najbardziej cenie.

Ostatnio edytowany przez irka_gag (2017-02-02 14:23:50)

#447 2017-02-17 08:43:41

domis
Member
Od: Szczecin

tak a ja wlasnie dostałam umowę na 1400 euro brutto,to ile to jest netto?umowa zlecenie przez polska agencje

#448 2017-02-17 10:10:26

iza46
Member

domis napisał:

tak a ja wlasnie dostałam umowę na 1400 euro brutto,to ile to jest netto?umowa zlecenie przez polska agencje

Dowiedz sie konkretnie ile placa netto to nie umowa o prace /a powinna byc wlasnie tylko taka forma wspolpracy i ze skladkami od sredniej krajowej/.Najlepiej idz do radcy prawnego w urzedach miejskich powinny byc dyzury .Pamietaj ze jako zleceniobiorca masz prawo wskazania innej osoby do wykonywania zllecenia smile  kto to kuzwa wymyslil w naszej pracy NIGDY TAKA SMIECIOWKA NIE MA ZASTOSOWANIA W PRACY    W 24 OPIECE  http://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_ … iazki.html radca wie,co powinno byc w umowie np data wplaty wynagrodzenia ,okres wypowiedzenia i poczyta te paragrafy co smieciowka zawiera.To nie umowa o prae dziewczyno ,umowa cywilno prawna to zobowiazanie dorowolne do poniesienia wszelkich kar  kosztow!!!

#449 2017-02-17 11:48:11

domis
Member
Od: Szczecin

tak,rozumiem,sa kary oczywiście i data wyplaty,jest jeszcze calkiem nowy dla mnie wpis,choc jezdze już jako opiekunka pare lat,mianowicie jest oświadczenie,ze wyrazam zgode na dokonywanie z mojego wynagrodzenia potracenia naleznosci związanych z kosztami podrozy,ubezpieczenia,obslugi administracyjnej,a także wyżywienia i zakwaterowania na cele prywatne,podczas odbywania podrozy i świadczenia usług,to ja się Pani zapytam grzecznie raz jeszcze,jakie CELE PRYWATNE,przeciez ja pracuje,czy się myle?prosze Paniom o zdanie w tej ostatniej kwestii

#450 2017-02-17 12:51:39

iza46
Member

Do smieci z ta umowa a nawet do Berlina jak oryginalna .Mozesz zrobic zrzut ekranu jezeli masz to w mailu od nich.

Reklama