Moja "Stella"

Coś mi tablet szwankuje. Miało być styl i grzania: )

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#9181 2018-07-08 07:39:20

matylda123
Member

Re: Moja "Stella"

Coś mi tablet szwankuje.  Miało być styl i grzania: )

#9182 2018-07-08 07:49:22

barbara.b
Member

matylda123 napisał:

Witam wszystkich!  Kolejna Stella kolejny problem:). Macie jakieś pomysły na kolację? Takie szybkie na styk niemiecki. W tygodniu będę miała odwiedziny rodziny pdp i nie mam weny twórczej. Tydzień temu była grzangrzanka biała kiełbasa. Pozdrawiam

Hmmm na kolacje dla rodziny to ja chleb ser i wędlina. Jak chcesz po niemiecku to zrób flammkuchen. Do kupienua gotowy. Ale upiec kilka w warunkach domowych to jednak sztuka. Moja babka na kolacje robi sałatkę śledziową. 4 ziemniaki gotowane zimne kroisz w kostkę, do tego wrzucasz opakowanie śledzi w śmietanie ale takuch pokrojonych. Babka kupuje w rewe śledzie z smietanie ale takie różowe z buraczkami czerwonymi. Dobre, ale nie wiem, czy jażdu będzie pasować.

#9183 2018-07-08 07:53:07

barbara.b
Member

Wejdź na mojego bloga. Może np. Ciasto francuskie z mięsem mielonym? Albo szpinakiem? Jest tam przepis a wszystko możesz przygotować prEpis. Oni przyjeżdżają, wrzucasz tylko do puekarnika na 30 minut. Można upiec wcześniej i jeść na zimno albo podpiec poniwnie w piekarniku jakieś 10 min. Myślę, że to ciekawe i łatwiej to piec niż kilka flammkuchen. Wrzuce ci linki na to ciasto francuskie. Możesz zrobić dwa rodzaje.

#9184 2018-07-08 07:57:29

barbara.b
Member

Przepis na to ciasto francuskie z mielonym: http://kasiaperla.blogspot.com/2017/12/ … m.html?m=1
Na blogu jest też przepis na fleischsalat. Też pewnie by przeszło. Do tego kupić bułki. Pomyślałam też o nudelsalat. Możesz zrobić z wędliną albo z tuńczykiem.

Ostatnio edytowany przez barbara.b (2018-07-08 07:57:55)

#9185 2018-07-08 15:06:53

Tercja
Member

Nowe miejsce.

Pani sprawna psychicznie. Wiek - 60  Problemy: zespół tańczących - niespokojnych nóg.  Nerwobóle twarzo-czaszki. Nie reaguje na leki. Jestem pierwsza opiekunką.

Kto ma doświadczenie  z takimi zespołami?

Ostatnio edytowany przez Tercja (2018-07-08 15:07:20)

#9186 2018-07-09 15:21:47

urszula47
Member

Tercja napisał:

Nowe miejsce.

Pani sprawna psychicznie. Wiek - 60  Problemy: zespół tańczących - niespokojnych nóg.  Nerwobóle twarzo-czaszki. Nie reaguje na leki. Jestem pierwsza opiekunką.

Kto ma doświadczenie  z takimi zespołami?

Nie mialam czegos takiego ale niespokojne babcie tak co nogami przebieraly ,A tak na powaznie z pewnoscia juz pomalu wkrada sie "wujek Alzheimer" albo fibromialgia /przebieranie nogami non stop,bole i parcie na mocz i bieg z predkoscia torpedy do wc/.Na to dostaje taka osoba leki uspokajajace i fizjoterapie.Moze rodzina kupi wapno z magnezem ?

#9187 2018-07-09 17:25:32

barbara.b
Member

Hej. Slyszałam coś o tych niespokojnych nogach ale nie mam pojecia.

Na blogu kolejna piosenka do nauki niemieckiego. Engel weinen engel leiden. Zapraszam!
http://kasiaperla.blogspot.com/2018/07/ … n.html?m=1

#9188 2018-07-11 13:23:00

Tercja
Member

Nie działa nic. Pani dostała b. silne leki uspokajające. Efekt serducho . Jest w szpitalu ze względu na hiper wysokie ciśnienie.

Dodatkowo do szpitala przyszedł jej mąż z prawnikiem - dostała papiery rozwodowe.

Miałyście kontakt z lekami antydopaminowymi ( podobne leki używane są w Parkinsonie). Jakie skutki uboczne i jak często się pojawiają. jak często wzywacie karetkę?

#9189 2018-07-11 13:53:03

Dalia
Member

Tercja napisał:

Nie działa nic. Pani dostała b. silne leki uspokajające. Efekt serducho . Jest w szpitalu ze względu na hiper wysokie ciśnienie.

Dodatkowo do szpitala przyszedł jej mąż z prawnikiem - dostała papiery rozwodowe.

Miałyście kontakt z lekami antydopaminowymi ( podobne leki używane są w Parkinsonie). Jakie skutki uboczne i jak często się pojawiają. jak często wzywacie karetkę?

Co za gnida z tego męża - naprawdę nie miał kiedy jej papierów dać??
Tercja - to przecież sprawa lekarzy a nie twoja leczyć tę kobietę, przestań się martwić, chyba, że to przeszkadza ci w pracy, albo masz np zarwane noce - jeśli tak, to zwiewaj stamtąd.

#9190 2018-07-11 19:02:59

andrea
Member

Miałam przypadek niespokojnych nóg KATASTROFA babka prawie całe noce chodziła a jak dostała ataku to nawet nogi pod zimną wodę wkładała.
Miała przepisane na to dwa rodzaje plastrów.
Babka była po 90- tce.

#9191 2018-07-12 22:39:54

barbara.b
Member

hmmm czy podopieczny jest zły, czy tylko tak nam się wydaje? zapraszam do nowego felietonu na blogu pt. Niesprawiedliwa opiekunka.
http://kasiaperla.blogspot.com/2018/07/ … kunka.html

#9192 2018-07-13 22:18:45

izi300
Member

Zarzekała się żaba błota.
Ano zarzekała bo zbrzydło jej siedzenie ze starymi dziadami.
Jednak polski klimat też nie służy...ze względu na niegodne zarobki.
I wróciła żaba do tego co dobrze znane czyli roboty przy dziadkach.
Tak to wegetuję już trzeci tydzień w okolicach Westerstedte....
Może jest tu gdzieś niedaleko a całkiem blisko jakaś dobra dusza?
Pozdrawiam

#9193 2018-07-14 14:14:28

Tercja
Member

Pani po powrocie do domu przechodziła 22 godziny!

Nogi tańczą co +/- 40 minut.

Wymówiłam.

Jestem przeciążona. To jest ponad moje siły.

Jest mi kobiety żal. Polubiłam ją.

Muszę dbać o siebie, odchodzę.

#9194 2018-07-14 19:10:35

barbara.b
Member

Tercja napisał:

Pani po powrocie do domu przechodziła 22 godziny!

Nogi tańczą co +/- 40 minut.

Wymówiłam.

Jestem przeciążona. To jest ponad moje siły.

Jest mi kobiety żal. Polubiłam ją.

Muszę dbać o siebie, odchodzę.

ja niby mam spokojnych, ale już tak przyzwyczaiłam się do tego szaleństwa, że sama nie wiem. czy chodzenie do północy, do pierwszej nad ranem, wrzaski, kłótnie to spokojni podopieczni? niby nie zwracam na to uwagi, ale ostatnio znowu jestem nerwowa, zmęczona, znowu dostaję bólu mięśni całego ciała. muszę się wziąć za jakiś ruch, bo wykorkuję. pozatym w domu nic nie można zrobić. ani porządków, ani schować coś do lodówki, przygotowane na kolejny dzień bo albo schowają, albo wyrzucą. ja pierdolę, mam dość.

#9195 2018-07-14 19:11:46

barbara.b
Member

izi300 napisał:

Zarzekała się żaba błota.
Ano zarzekała bo zbrzydło jej siedzenie ze starymi dziadami.
Jednak polski klimat też nie służy...ze względu na niegodne zarobki.
I wróciła żaba do tego co dobrze znane czyli roboty przy dziadkach.
Tak to wegetuję już trzeci tydzień w okolicach Westerstedte....
Może jest tu gdzieś niedaleko a całkiem blisko jakaś dobra dusza?
Pozdrawiam

iza jakie zarobki miałaś w pl? tak z ciekawości?

#9196 2018-07-16 11:02:31

barbara.b
Member

z tą okładką książki zrobiłam prościej. jak ktoś ciekawy, można ją zobaczyć na profilu na google:
https://plus.google.com/101063844785467667552

#9197 2018-07-21 01:11:16

barbara.b
Member

hejka. moja książka "perły rzucone przed damy" jest już do kupienia. na stronie granice pl, można sprawdzić w jakim sklepie. dostępna jest nie tylko w tych sklepach, przy których jest cena. jeśli ktoś jest zainteresowany, zapraszam. sprawdźcie we wszystkich sklepach.
podaję link:
https://www.granice.pl/ksiazka/perly-rz … my/6042994
pozdrawiam

#9198 2018-07-21 11:08:07

urszula47
Member

barbara.b napisał:

z tą okładką książki zrobiłam prościej. jak ktoś ciekawy, można ją zobaczyć na profilu na google:

Sliczna dziewczyna z ciebie smile tak czulam,ze nie jestes ta wredna malpa lecz zupelnie fajna babka ! zreszta kazda opiekunka z forum jest dla mnie super za wyjatkiem nadgorliwych co to potrafia namieszac zupelnie niepotrzebnie na szteli.Nie mylcie z tymi kobitami co zostawiaja brud i pdp w oplakanym stanie . https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRyBtkdAG8pxkH8-wzoZco7zQ8t2cxqhby0Rm0iQnNWSvsJFw62

#9199 2018-07-21 14:22:08

barbara.b
Member

urszula47 napisał:

barbara.b napisał:

Sliczna dziewczyna z ciebie smile tak czulam,ze nie jestes ta wredna malpa lecz zupelnie fajna babka ! zreszta kazda opiekunka z forum jest dla mnie super za wyjatkiem nadgorliwych co to potrafia namieszac zupelnie niepotrzebnie na szteli.Nie mylcie z tymi kobitami co zostawiaja brud i pdp w oplakanym stanie . https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag … NWSvsJFw62

dziękuję za komplimenta :-))))) szkoda, że nie jesteś facetem :-)))

#9200 2018-07-21 16:53:21

Elizabeth68
Member

Kuzwa corka napisala  ale ja nie kumam...

morgen rechts rein - morgen kapuje ale to drugie nie wiem co znaczy RECHTS
REIN
albo to:
Melde mich bevor ich komme. Ja mam jej meldowac?czy ona mi?

Buziole
Elle

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2018-07-21 17:24:41)

#9201 2018-07-21 17:16:57

Elizabeth68
Member

Elizabeth68 napisał:

morgen rechts rein - morgen kapuje ale to drugie nie wiem co znaczy RECHT REIN
albo to:

Buziole
Elle

Ja nie wiem ale to jest bez sensu grrr man różne tłumaczenia ... wiem, że dziś nie przyjedzie tylko jutro..."jutro bezpośrednio" mi pasuje ale czego bezpośrednio? Może po pracy...i kto komu co, i kiedy ma meldować kuźwa helpppp

#9202 2018-07-21 20:44:34

urszula47
Member

Elizabeth68 napisał:

Elizabeth68 napisał:

albo to:

Buziole
Elle

Ja nie wiem ale to jest bez sensu grrr man różne tłumaczenia ... wiem, że dziś nie przyjedzie tylko jutro..."jutro bezpośrednio" mi pasuje ale czego bezpośrednio? Może po pracy...i kto komu co, i kiedy ma meldować kuźwa helpppp

melde mich to znaczy ze ona da znac a bevor tzn zanim .Ela wkleje kiedys fajne youtube z nauka jezyka .Ja skorzystalam z tego .obecnie jestem w drodze pozdrawiam forumowiczow

#9203 2018-07-21 21:17:15

Elizabeth68
Member

urszula47 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Elizabeth68 napisał:

albo to:

Buziole
Elle

melde mich to znaczy ze ona da znac a bevor tzn zanim .Ela wkleje kiedys fajne youtube z nauka jezyka .Ja skorzystalam z tego .obecnie jestem w drodze pozdrawiam forumowiczow

dzieki, bo mnie zmylilo to "mich"....masakra...

#9204 2018-07-21 22:06:46

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

REIN
albo to:

Buziole
Elle

z tym morgen rechts rein tez nie kumam, a było przy tym jeszcze coś? tak bez jakiś dodatków to tak jakby"" jutro wejść po prawo, jakby np. na drzwiach albo przy jakimś wejściu było napisane

drugie to ona się zamelduje zanim przyjdzie. jakbyś ty się miała zameldować to byłoby melde dich. normalnie powinna napisać ich melde mich bevor ich komme,ale ona użyła skrótu zjadająć ich. tak się mówi. a melde dich to jest tryb rozkazujący, który w tym przypadku jest taki sam jak oświadczający w innej osobie.

#9205 2018-07-22 13:23:26

festynka
Member

Elizabeth68 napisał:

REIN
albo to:

Buziole
Elle

Co mi tu wyskakuje,,dziwnie,,ale chciałam napisac,,że tak oni gadają ,że nieraz człowiek glupi o co chodzi,,skróty a te rein to słyszę non stop,, dałam specjaliscie do przetłumaczenia -niemieckiemu i też nie wiedział co to ma znaczyć ,,morgen rechts rein" -hahahha więc co my mamy rozumiec ?

#9206 2018-07-22 16:37:39

Elizabeth68
Member

festynka napisał:

Elizabeth68 napisał:

REIN
albo to:

Buziole
Elle

Co mi tu wyskakuje,,dziwnie,,ale chciałam napisac,,że tak oni gadają ,że nieraz człowiek glupi o co chodzi,,skróty a te rein to słyszę non stop,, dałam specjaliscie do przetłumaczenia -niemieckiemu i też nie wiedział co to ma znaczyć ,,morgen rechts rein" -hahahha więc co my mamy rozumiec ?

Dzieki za odpowiedzi:)
Juz po ale wkleje cale zdanie, moze chodzi ze wlozy mamie prawy aparat.

"Ich mache das Hörgerät morgen rechts rein."

#9207 2018-07-22 17:42:45

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

festynka napisał:

Elizabeth68 napisał:

REIN
albo to:

Buziole
Elle

rein i raus :-)))) normalnie mówią :-)))) tylko dlaczego z prawej strony włoży a z lewej nie?

#9208 2018-07-22 18:17:28

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

festynka napisał:

rein i raus :-)))) normalnie mówią :-)))) tylko dlaczego z prawej strony włoży a z lewej nie?

Chyba wlozyla 2, na pol godziny, babcia za nic nie chce ich nosic...jak nie durne terapie, gdzie nie chciala jezdzic i w koncu przerwali
to teraz aparat bo darmowy, jak ona bardziej ma problem z glowa niz ze sluchem. W kazdym razie wykoncza ja tymi pomyslami,
a jej tak niewiele potrzeba i jest zadowolona, chodzi, czyta, oglada TV, ma ogrodek, spacery, zaakceptowala nas jako opiekunki a bylo ciezko z poczatku. Stres jej bardziej szkodzi i ma biegunki wieksze.
Ja powiedzialam, ze jestem tylko opiekunka i na sile jej nie zaloze, to corka zaklada. Babcia dzis robila awanture , ze nie chce corka sie patrzy na mnie ja oczy szeroko, ramiona w gore, co poradze, wziela i ze zloscia wyciagnela jej.
Ma stwierdzony niedosluch, ale slyszy auta, samoloty, TV glosniej, czasem nie rozumie jak sie  mowi, ale daje rade, pokazuje i az sie poplakala biedna jak miala w tamtym tygodniu zalozone...ech..ale oni wiedza lepiej...tak samo ze slodyczami, nagle bo duzy cholesterol odcieli wsio procz durnych wafli gofrowych...jak im zmienniczka nagadala, to troche przywiezli ale babcia nie bardzo juz chce, chyba od tego gadania ichnego.
Dzis sobie pojadla z tego stresu, az sie zdziwilam, ze sobie otworzyla szafke i wziela jak dawniej.

Inna corka napisala mi kiedys "Morgen" przyjade na zakupy, cos takiego, ja skapowalam, ze jutro a to bylo pozdrowienie haha
sie naucza pisac poprawnie!wink GUTEN MORGEN haha
Ale nic gorzej jak gadaja w dialekcie schwäbisch, OBŁED;)

Pozdrawiam
Elle

#9209 2018-07-22 20:23:18

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

Chyba wlozyla 2, na pol godziny, babcia za nic nie chce ich nosic...jak nie durne terapie, gdzie nie chciala jezdzic i w koncu przerwali
to teraz aparat bo darmowy, jak ona bardziej ma problem z glowa niz ze sluchem. W kazdym razie wykoncza ja tymi pomyslami,
a jej tak niewiele potrzeba i jest zadowolona, chodzi, czyta, oglada TV, ma ogrodek, spacery, zaakceptowala nas jako opiekunki a bylo ciezko z poczatku. Stres jej bardziej szkodzi i ma biegunki wieksze.
Ja powiedzialam, ze jestem tylko opiekunka i na sile jej nie zaloze, to corka zaklada. Babcia dzis robila awanture , ze nie chce corka sie patrzy na mnie ja oczy szeroko, ramiona w gore, co poradze, wziela i ze zloscia wyciagnela jej.
Ma stwierdzony niedosluch, ale slyszy auta, samoloty, TV glosniej, czasem nie rozumie jak sie  mowi, ale daje rade, pokazuje i az sie poplakala biedna jak miala w tamtym tygodniu zalozone...ech..ale oni wiedza lepiej...tak samo ze slodyczami, nagle bo duzy cholesterol odcieli wsio procz durnych wafli gofrowych...jak im zmienniczka nagadala, to troche przywiezli ale babcia nie bardzo juz chce, chyba od tego gadania ichnego.
Dzis sobie pojadla z tego stresu, az sie zdziwilam, ze sobie otworzyla szafke i wziela jak dawniej.

Inna corka napisala mi kiedys "Morgen" przyjade na zakupy, cos takiego, ja skapowalam, ze jutro a to bylo pozdrowienie haha
sie naucza pisac poprawnie!wink GUTEN MORGEN haha
Ale nic gorzej jak gadaja w dialekcie schwäbisch, OBŁED;)

Pozdrawiam
Elle

czytam i się zastanawiam od kiedy od cukru ma się wysoki cholesterol :-)))))

#9210 2018-07-22 21:26:32

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Tu od zawsze haha slodycze kosztuja hihi

Ja tez mam za wysoki i nie ffiem jak zbic  roll

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2018-07-22 21:28:50)

#9211 2018-07-23 00:41:03

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

nie podpowiem. ja mam ogromna nadwagę a cholesterol od zawsze dobry.
moim zdaniem to tylko liczby.

#9212 2018-07-23 09:42:13

ANTONIA***
Member

Jutro wyczyszczę aparat słuchowy porządnie...

rein - czysty/a/e

recht - prawidłowo, porządnie

Pozdrawiam i miłego dnia życzę...

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2018-07-23 09:42:47)

#9213 2018-07-23 12:57:46

Elizabeth68
Member

ANTONIA*** napisał:

rein - czysty/a/e

NO dzieki, ale nie czyscila nic;)
Z reszta po co miala by mi pisac, on jest nowy, babcia ma 4 tygodnie na przetestowanie.
A moze nie widzialam jak cos majstrowala...wink

Pozdrawiam
Elle

#9214 2018-07-23 13:02:59

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

To powiedz mi jaki olej kupic do salatek, zeby nie mial posmaku goryczy?
Ostatnio kupilam drogi Bertolli i kuzwa jesc sie nie dalo, myslalam, ze to salata;)juz jej nie kroilam, rozdzieralam, ale jednak oliwa daje gorycz.
Z tej serii jest kilka rodzajow, moze nie wszystkie sa gorzkie...ja kupilam z oliwek...

Pozdrawian
Elle

#9215 2018-07-23 16:32:00

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

To powiedz mi jaki olej kupic do salatek, zeby nie mial posmaku goryczy?
Ostatnio kupilam drogi Bertolli i kuzwa jesc sie nie dalo, myslalam, ze to salata;)juz jej nie kroilam, rozdzieralam, ale jednak oliwa daje gorycz.
Z tej serii jest kilka rodzajow, moze nie wszystkie sa gorzkie...ja kupilam z oliwek...

Pozdrawian
Elle

ja nie mam problemów z oliwą. zawsze jej używam. ale jak jest dla ciebie gorzka to spróbuj olej lniany. właściwie on nie ma takiego smaku a też jest zdrowy do sałatek.

#9216 2018-07-23 16:37:40

barbara.b
Member

ANTONIA*** napisał:

rein - czysty/a/e

rechts jak najbardziej mogło być użyte w tym znaczeniu, co piszesz, czyli, że tak jak się należy. natomiast rein w żadnym razie. rein tzn. czysty ale nie w sensie sauber. rein może być seele. to jest taka czystość pod względem, że nie jest coś skażone, albo np. reines wasser, że bez domieszek. chodziło o to, że włoży babce aparat słuchowy i tyle. rein raus. wchodzisz ich gehe rein, wychodzisz ich gehe raus, wsadzasz chleb do szafki ich mache das brot rein, ich nehme das brot raus. coś wpada jednym uchen rein i wypada drugim raus.

#9217 2018-07-23 17:27:49

barbara.b
Member

hhihiihih jutro dostanę moje 20 egzemplarzy :-) fedexem :-)))

#9218 2018-07-23 21:24:20

ANTONIA***
Member

Wörterbuch (Deutsch
rein Adjektiv

Es war reiner Zufall, dass sie beide an dem Tag in derselben Stadt waren.

Wir verwenden nur natürliche Öle und reine Essenzen.

Der Stoff war nach einem Waschgang wieder rein.

Es war reiner Zufall, dass ich meinen Bruder in der Stadt traf.

Ich habe nichts falsch gemacht, ich habe ein reines Gewissen.

Es war reines Glück, dass er den Bus nicht verpasste.

#9219 2018-07-23 22:47:00

barbara.b
Member

ANTONIA*** napisał:

Wörterbuch (Deutsch
rein Adjektiv

Es war reiner Zufall, dass sie beide an dem Tag in derselben Stadt waren.

Wir verwenden nur natürliche Öle und reine Essenzen.

Der Stoff war nach einem Waschgang wieder rein.

Es war reiner Zufall, dass ich meinen Bruder in der Stadt traf.

Ich habe nichts falsch gemacht, ich habe ein reines Gewissen.

Es war reines Glück, dass er den Bus nicht verpasste.

czy naprawdę musisz się spierać w tym temacie? nie używa się słowa rein, w sensie, że coś się będzie czyścić. z przykładów, które podałaś jedynie o w tym zdaniu, gdzie jest napisane, że stoff jest rein po praniu jest czysty, wszystkie inne zdania to masz czysty przypadek, czyste sumienie, czyste szczęście, reine essenzen, czyli dokładnie to o czym pisałam. a zdanie ze stoff był rein też ma całkiem inny wydźwięk niż jakby się napisało waesche war sauber. ale to trzeba znać język, żeby rozumieć, że jest róznica między stoff jest rein a waesche ist sauber a nie szukać w słowniczku. niektórych słów nie da rady dokładnie przetłumaczyć. trzeba je rozumieć. dlatego masz np. przy słowie rein podanych mnóstwo przykładów, by nie mówić, że znaczy ono "czysty" tylko rozumieć zakres w jakim się go używa.

Ostatnio edytowany przez barbara.b (2018-07-24 00:11:18)

#9220 2018-08-05 10:11:33

Elizabeth68
Member

spokoj!smile
hehe

Jak powiedziec po niemiecku "kupa", w znaczeniu ze nie moze zrobic?
Bo mnie w slowniku rozne dziwne rzeczy wychodza...chyba nie powiem extremente?
ze slyszenia znam "Ka Ka"wink
ale jak jest prawidlowo?
siku: "Pi Pi", tez ze slyszenia, ale jak jest prawidlowo, ze nie moze sie wysikac?

Przy niedzieli gowniane tematy;)

Pozdrawiam
Elizabeth

#9221 2018-08-05 16:21:40

barbara.b
Member

stuhlgang i urin

Ostatnio edytowany przez barbara.b (2018-08-05 16:22:18)

#9222 2018-08-05 17:07:44

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

stuhlgang i urin

Danke schón;)

#9223 2018-08-06 14:35:34

Elizabeth68
Member

Moja babcia idzie na Rektoskopie, czytam i pisze, ze musi miec dwa razy lewatywe....
Czy my mozemy takie cos robic?

#9224 2018-08-06 22:00:53

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

Moja babcia idzie na Rektoskopie, czytam i pisze, ze musi miec dwa razy lewatywe....

nie. to robi pflegedienst albo w szpitalu powinni ja wziąć dzień dwa wcześniej, żeby ja przygotować. przecież jakaś dieta jest potrzebna pewnie jeszcze. a ty dopilnujesz, żeby nie jadła. ja z demencyjną miałam mieć kolonoskopie. powiedziałam synowi, że przecież to trzeba ją przygotować i była kilka dni w szpitalu. może jak twoja nie ma demencji to może się przygotować na zabieg w domu. ale ja bym się w to nie bawiła.

#9225 2018-08-06 22:05:08

barbara.b
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

nie. to robi pflegedienst albo w szpitalu powinni ja wziąć dzień dwa wcześniej, żeby ja przygotować. przecież jakaś dieta jest potrzebna pewnie jeszcze. a ty dopilnujesz, żeby nie jadła. ja z demencyjną miałam mieć kolonoskopie. powiedziałam synowi, że przecież to trzeba ją przygotować i była kilka dni w szpitalu. może jak twoja nie ma demencji to może się przygotować na zabieg w domu. ale ja bym się w to nie bawiła.

a jej mąż, który był normlany, no i mieszkał gdzieindziej, pojechał na koloskopie i sam się przygotował, zrobili zabieg i tego samego dnia wrócił.

#9226 2018-08-06 22:13:17

barbara.b
Member

barbara.b napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

a jej mąż, który był normlany, no i mieszkał gdzieindziej, pojechał na koloskopie i sam się przygotował, zrobili zabieg i tego samego dnia wrócił.

oczywiście dopóki ja nie powiedziałam, że trzeba spytać, jak rozwiązać problem, wszyscy myśleli, ze w domu kobieta się przygowuje i pojedzie na zabieg tak jak mąz i wróci tego samego dnia. widać można inaczej, a skoro można to przy takich niesamodzielnych ludziach raczej powinno być standardem

#9227 2018-08-06 22:19:20

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

ma demencje, do tego od kilku dni krwawi z odbytu, dzis byla masakra rano, tez krew poszla, slaba po tym, krecilo sie jej w glowie, do tego ta pogoda, bole stawow i strach co jej jest, ze ta krew idzie...dali czopki na hemoroidy ale ona ma zespol jelita wrazliwego i ciagle ja boli brzuch...matka i babcia mialy raka jelita, wiec  byc moze to cos wiecej, za duzo tej krwi...corka byla nic nie mowila o lewatywie, moze jutro jej zrobi, jest pielegniarka...
Mowila, ze jakby sie powtorzylo to co dzis mam wezwac pogotowie...nie wiadomo co sie dzieje w srodku, co jej tak krwawi...na wieczor sie poprawilo, ale ona zawsze rano ma najgorzej...przyjechala druga corka, jednak nie zdecydowala sie wezwac pogotowia chociaz widziala mame w okropnym stanie, jakby sily z niej uchodzily i miala zejsc...teraz spi, byla zywsza na wieczor, ogladala nawet TV i chodzila normalnie...
Zobaczymy co bedzie rano

Pozdrawiam
Elizabeth

#9228 2018-08-07 10:32:56

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

ma demencje, do tego od kilku dni krwawi z odbytu, dzis byla masakra rano, tez krew poszla, slaba po tym, krecilo sie jej w glowie, do tego ta pogoda, bole stawow i strach co jej jest, ze ta krew idzie...dali czopki na hemoroidy ale ona ma zespol jelita wrazliwego i ciagle ja boli brzuch...matka i babcia mialy raka jelita, wiec  byc moze to cos wiecej, za duzo tej krwi...corka byla nic nie mowila o lewatywie, moze jutro jej zrobi, jest pielegniarka...
Mowila, ze jakby sie powtorzylo to co dzis mam wezwac pogotowie...nie wiadomo co sie dzieje w srodku, co jej tak krwawi...na wieczor sie poprawilo, ale ona zawsze rano ma najgorzej...przyjechala druga corka, jednak nie zdecydowala sie wezwac pogotowia chociaz widziala mame w okropnym stanie, jakby sily z niej uchodzily i miala zejsc...teraz spi, byla zywsza na wieczor, ogladala nawet TV i chodzila normalnie...
Zobaczymy co bedzie rano

Pozdrawiam
Elizabeth

tak jak piszesz to moim zdaniem nadaje się to pod pogotowie i pod szpital. oni powinni zrobić jej od razu szereg różnych badań. leci jej krew i lewatywa? no nie wiem... to jest jak czarnogród. moim zdaniem. mamy 2018. jeden telefon i babka jest w szpitalu. nie atakuję ciebie, ale czy ta rodzina ma zdrową głowę?

a czopki kto stosował? nie mów, że ty? żeby nie było na ciebie, że coś źle zrobiłaś i stąd te krwawienia. przecież to powinien już dawno temu widzieć lekarz.

Ostatnio edytowany przez barbara.b (2018-08-07 10:43:35)

#9229 2018-08-07 12:50:44

paniusiabogusia01
Member

Barbara ma rację, też bym dzwoniła na pogotowie

#9230 2018-08-07 16:13:55

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Zobaczymy co bedzie rano

Pozdrawiam
Elizabeth

tak jak piszesz to moim zdaniem nadaje się to pod pogotowie i pod szpital. oni powinni zrobić jej od razu szereg różnych badań. leci jej krew i lewatywa? no nie wiem... to jest jak czarnogród. moim zdaniem. mamy 2018. jeden telefon i babka jest w szpitalu. nie atakuję ciebie, ale czy ta rodzina ma zdrową głowę?

a czopki kto stosował? nie mów, że ty? żeby nie było na ciebie, że coś źle zrobiłaś i stąd te krwawienia. przecież to powinien już dawno temu widzieć lekarz.

Ja nie wiem czy na pewno lewatywa, tylko czytalam, ze takie jest przygotowanie, jak na razie corki nie bylo, wiec moze bez przygotowania, nie mam pojecia...wiem, ze jutro ma proctologa...
Co do czopkow, no coz...
Dzis bylo lepiej,bez krwi, ale slaba rano i miala zawroty, jednak obiad zjadla caly...

Z krawieniem byla tylko u rodzinnego teraz i dostala te czopki na 5 dni...

Acha...to nie jest też takie proste oddać człowieka na prawdę kochanego 89 lat z demencja, strachem do szpitala...one chyba zdają sobie sprawę, że ona można nie przetrzymać samego pobytu tam...jest podatna na stres, ma lęki, depresyjne stany...z resztą nie wiem, ale takie mam przeczucia....

Pozdrawiam
Elizabeth

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2018-08-07 16:28:56)

#9231 2018-08-07 16:46:29

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

Zobaczymy co bedzie rano

Pozdrawiam
Elizabeth

Ja nie wiem czy na pewno lewatywa, tylko czytalam, ze takie jest przygotowanie, jak na razie corki nie bylo, wiec moze bez przygotowania, nie mam pojecia...wiem, ze jutro ma proctologa...
Co do czopkow, no coz...
Dzis bylo lepiej,bez krwi, ale slaba rano i miala zawroty, jednak obiad zjadla caly...

Acha...to nie jest też takie proste oddać człowieka na prawdę kochanego 89 lat z demencja, strachem do szpitala...one chyba zdają sobie sprawę, że ona można nie przetrzymać samego pobytu tam...jest podatna na stres, ma lęki, depresyjne stany...z resztą nie wiem, ale takie mam przeczucia....

Pozdrawiam
Elizabeth

szpital to nie obóz koncentracyjny, ale masz rację, że Niemcy się go cholernie boją. mimo wszystko obarczanie ciebie tym problemem jest nie na miejscu.

#9232 2018-08-07 16:54:55

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Co do czopkow, no coz...

Pozdrawiam
Elizabeth

szpital to nie obóz koncentracyjny, ale masz rację, że Niemcy się go cholernie boją. mimo wszystko obarczanie ciebie tym problemem jest nie na miejscu.

Z tym szpitalem jakby drugi raz coś to wyszło od lekarza rodzinnego, który jest z resztą pochodzenie polskiego u którego ta córka pracuję. Nie wiedziały same co robić chociaż sugerowałem wczoraj, że tam szybko porobią badania.

#9233 2018-08-09 00:22:54

Elizabeth68
Member

Hejka:)

Babcia pojechala bez przygotowania ale lekarz ja zbadal i krwawienia sa z hemoroidow. JUPI:)
Wynika z tego, ze jej zle samopoczucie w duzej mierze jest ze stresu, lęku i depresyjnych stanow, poza tym pogoda i insze dolegliwosci, jak zylaki
chore stawy, choroby starcze.
Wyprzedzilam corke mowiac, ze dzis w ogole nie miala sily, musialam ja umyc i asekurowac na schodach, ale po tabletce na uspokojenie
znacznie sie jej poprawilo. Dostala dzis 2 wiec byla malo przytomna, tak przezywa lekarzy, zakupy, wszelkie nowosci, ludzi unika.
Zobacze jak bedzie, poniewaz ma brac jedna dziennie, moze pol styknie. Ona ma skonczone 88 lat a byla bardzo mobilna i zawsze cos robila.
Jak widziala krew to w glowie pewnie jedno, ze jej mama i babcia miala raka jelit,wiec koniec blisko...nawet za pierwszym razem nie kazala mi mowic dzieciom.
No mam nadzieje, ze wsio wroci do normy i po malu dojdzie do siebie. Ma jesc 1 lyzeczke Flohsamen-Schalen z jedzeniem np. jogurtem, zupa,to z blonnikiem i pic duzo po zjedzeniu.
Ufff:)

Pozdrawiam
Elizabeth

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2018-08-09 00:23:38)

#9234 2018-08-09 14:06:35

Stasia_
Member

barbara.b napisał:

doszłam do takiego punktu, że stwierdziłam, że nie warto w tym siedzieć. to jest jedno wielkie bagno. śmierdzący gnój. mówię ogólnie o opiece. normalny człowiek nie powinien się na to patrzeć, bezczynnie przyglądać. to są ogromne zaniedbania ze strony rządu, ze strony rodzin, ze strony opiekunek, które są do tego nieprzygotowane, manipulowane. jak może babie lecieć krew z dupska a córka pielęgniarka nie wzywa pogotowia? jak może dwóch demencyjnych starców dążyć do tego, by mieszkac samemu?

A czy nie dlatego tak uwazasz, bo wydaje ci sie, ze jak cos gorzej w twojej opinii funkcjonuje, to chcesz to sofort naprawiac? Tez wydaje mi sie, ze tak mam, duzo mi zajelo nabranie dystansu do sytuacji, ktore widze u swoich podopiecznych. teraz widze te robote jako prace jak kazda inna, potrafie juz patrzec nieco bardziej bezczynnie wink

W opiece mozna pracowac latami IMO, jezeli sie nastawi na to, ze niektorzy nie chca by kazda gorsza sytuacje/kondycje zaraz naprawiac, ze sprawy moga niektorym pasowac tak jak sa i to ich zycie i ich decyzje. Ze trzeba zluzowac swoje wlasne przekonania - oczywiscie nie zawsze, nie doprowadzajac przez to do tragedii i zagrozenia zycia - patrzec na zycie tych ludzi 'przez szybke' i zostawic raczej ich tak jak sobie zyja?
ja wciaz mowie rodzinom, ze ja coprawda cos bym sugerowala, ale ja jestem tylko opiekunka, wiec dostosuje sie do sytuacji.
Tylko nie zrozum mnie zle, nie biore na siebie w ten sposob dodatkowej roboty, zeby pilnowac klienta, wyreczac rodzine i lekarzy. Jak nie ma kasy, nie ma jeszenia dla pdp, jak nie ma wizyty u lekarza, nie ma badań, byc moze szybsza smierc, jak nieporadni mieszkaja sami, to sie przewracaja i laduja w szpitalu. Nie ustrzege przed zyciem. Powtarzam wciaz im, ja jestem tylko opiekunka, decyzje podejmujecie wy. Pisze oczywiscie w najwazniejszych sprawach do mojej agencji o swoich obawach i umieszczam w raporcie dziennym I tyle. Ale nie zżymam sie juz po 3 latach pracy, ze klienci zaniedbani, ze powinno to byc inaczej zorganizowane - bo to nie moja rodzina i nie moje problemy. Dbam jedynie, bym ja z tego powodu nie wpadla w klopoty.

#9235 2018-08-09 21:06:57

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

Babcia pojechala bez przygotowania ale lekarz ja zbadal i krwawienia sa z hemoroidow. JUPI:)
Wynika z tego, ze jej zle samopoczucie w duzej mierze jest ze stresu, lęku i depresyjnych stanow, poza tym pogoda i insze dolegliwosci, jak zylaki
chore stawy, choroby starcze.
Wyprzedzilam corke mowiac, ze dzis w ogole nie miala sily, musialam ja umyc i asekurowac na schodach, ale po tabletce na uspokojenie
znacznie sie jej poprawilo. Dostala dzis 2 wiec byla malo przytomna, tak przezywa lekarzy, zakupy, wszelkie nowosci, ludzi unika.
Zobacze jak bedzie, poniewaz ma brac jedna dziennie, moze pol styknie. Ona ma skonczone 88 lat a byla bardzo mobilna i zawsze cos robila.
Jak widziala krew to w glowie pewnie jedno, ze jej mama i babcia miala raka jelit,wiec koniec blisko...nawet za pierwszym razem nie kazala mi mowic dzieciom.
No mam nadzieje, ze wsio wroci do normy i po malu dojdzie do siebie. Ma jesc 1 lyzeczke Flohsamen-Schalen z jedzeniem np. jogurtem, zupa,to z blonnikiem i pic duzo po zjedzeniu.
Ufff:)

Pozdrawiam
Elizabeth

masz zupełną rację. twojej podopiecznej siadła psycha. niestety lekarze bardzo często lekceważą stan psychiczny chorego. łatwiej wypisać receptę i po kłopocie. a czasami wystarczyłoby jedno krótkie zdanie, jakie mają przypuszczenia lub skierowanie na badanie w trybie natychmiastowym.

#9236 2018-08-10 08:35:18

gosia12369
Member

masz rację Stasia, powiem nawet że w Niemczech nie ma polskich  opiekunek tylko wg prawa pomoce domowe, więc trudno zeby pomoc domowa mówiła co ma lekarz zrobić lub rodzina. Taka prawda, nie ma sie co spinać, jak dobra stella to tylko trzeba przy życiu babke podtrzymać i tyle 

Stasia_ napisał:

barbara.b napisał:

doszłam do takiego punktu, że stwierdziłam, że nie warto w tym siedzieć. to jest jedno wielkie bagno. śmierdzący gnój. mówię ogólnie o opiece. normalny człowiek nie powinien się na to patrzeć, bezczynnie przyglądać. to są ogromne zaniedbania ze strony rządu, ze strony rodzin, ze strony opiekunek, które są do tego nieprzygotowane, manipulowane. jak może babie lecieć krew z dupska a córka pielęgniarka nie wzywa pogotowia? jak może dwóch demencyjnych starców dążyć do tego, by mieszkac samemu?

A czy nie dlatego tak uwazasz, bo wydaje ci sie, ze jak cos gorzej w twojej opinii funkcjonuje, to chcesz to sofort naprawiac? Tez wydaje mi sie, ze tak mam, duzo mi zajelo nabranie dystansu do sytuacji, ktore widze u swoich podopiecznych. teraz widze te robote jako prace jak kazda inna, potrafie juz patrzec nieco bardziej bezczynnie wink

W opiece mozna pracowac latami IMO, jezeli sie nastawi na to, ze niektorzy nie chca by kazda gorsza sytuacje/kondycje zaraz naprawiac, ze sprawy moga niektorym pasowac tak jak sa i to ich zycie i ich decyzje. Ze trzeba zluzowac swoje wlasne przekonania - oczywiscie nie zawsze, nie doprowadzajac przez to do tragedii i zagrozenia zycia - patrzec na zycie tych ludzi 'przez szybke' i zostawic raczej ich tak jak sobie zyja?
ja wciaz mowie rodzinom, ze ja coprawda cos bym sugerowala, ale ja jestem tylko opiekunka, wiec dostosuje sie do sytuacji.
Tylko nie zrozum mnie zle, nie biore na siebie w ten sposob dodatkowej roboty, zeby pilnowac klienta, wyreczac rodzine i lekarzy. Jak nie ma kasy, nie ma jeszenia dla pdp, jak nie ma wizyty u lekarza, nie ma badań, byc moze szybsza smierc, jak nieporadni mieszkaja sami, to sie przewracaja i laduja w szpitalu. Nie ustrzege przed zyciem. Powtarzam wciaz im, ja jestem tylko opiekunka, decyzje podejmujecie wy. Pisze oczywiscie w najwazniejszych sprawach do mojej agencji o swoich obawach i umieszczam w raporcie dziennym I tyle. Ale nie zżymam sie juz po 3 latach pracy, ze klienci zaniedbani, ze powinno to byc inaczej zorganizowane - bo to nie moja rodzina i nie moje problemy. Dbam jedynie, bym ja z tego powodu nie wpadla w klopoty.

#9237 2018-08-10 11:16:07

Stasia_
Member

gosia12369 napisał:

Taka prawda, nie ma sie co spinać, jak dobra stella to tylko trzeba przy życiu babke podtrzymać i tyle

Dokładnie tak uwazam smile

#9238 2018-08-10 11:37:23

Stasia_
Member

barbara.b napisał:

haha stasia, dokładnie wspomniałam o tym w moim nowym poście. zgadza się, ale czy uważasz, że takie powinno być podejście ludzi do wykonywania pracy? kompletna ignorancja? ja nie. a w szczególności w tej branży. tymczasem tylko w ten sposób można w niej przetrwać. ironia.
tymczasem wciąż mówi się o empatii... ignorancja ueber alles. wtedy jest alles gut. Przypuszczam jednak, że nie na dłuższą metę. Zapraszam do posta. jeśli chodzi o raporty to na kilkanaście firm tylko w dwóch firmach je sporządzałam. w jednej mi powiedziano, że mam się nie rozpisywać tylko wpisywać ciągle to samo zdanie, co wpisywała zmienniczka: "bez zmian". myślę, że prowadzenie dokumentacji wiele by załatwiło i opiekunce łatwiej byłoby mieć do tego dystans. a tak faktycznie jeśli chce coś zdziałać to walka z wiatrakami.

http://kasiaperla.blogspot.com/2018/08/ … niora.html

alez kochana nie znaczy to, ze nie mamy empatii! Poza tym nie pasuje mi tu slowo 'ignorancja'.
Czyja?
Opiekunek, czy rodziny? Ignorancja to brak wiedzy. Ale opiekunki maja wiedze, tylko moze lepiej zachowac ja dla siebie? To nie ironia, pora zrozumiec, ze nie kazdy tej twojej wiedzy od ciebie chce.

Widzisz, to ze ty u swoich bliskich zrobilabys inaczej. Ok, ale to nie twoi bliscy, a ty nie znasz relacji, czlowieka, nie wiesz czy by chcial czy nie tej zmiany, a moze to lekarz niewydolny i tak go lecza, a moze rodzina swiadomie nie chce czegos robic.
Na sile uszczesliwiac?

W UK w opiece podstawowe dwie obowiazujace zasady, wpisane do prawa angielskiego to:
1. Uszanuj godnosc i wolna wole pdp - co przede wszystkim sprowadza sie do tego, ze wchodzisz do jego domu i zycia, i starasz sie w jego srodowisku pomoc w codziennych czynnosciach, a nie ustawiac wszystko wbrew dotychczasowej rutynie, nawykom, sposobie zycia i o ile to mozliwe za kazdym razem pytaj o to co mu oferujesz/robisz dajac mu wybor (albo sprawiajac wrazenie, ze ma ten wybor)
2. Staraj sie 'make difference', po to tutaj jestes - to ma dawac lepsza jakosc w dotychczasowym sposobie zycia, uwaznosc, poczucie, ze jest zaopiekowany. Ale jak zaopiekowanie wchodzi w kolizje z jego dignity i wolna wola, to patrz punkt 1.
Nawet pacjent ubezwlasnowolniony, pod kuratela opiekuna prawnego ma do tego prawo, bo to ze nie decyduje o jednym, nie znaczy ze nie ma prawa decydowac o czyms innym, szczegolnie codziennych sprawach, leczeniu.

I tyle. I pisze to nie dlatego, zeby tu pokazywac jakas wyzszosc, tylko, ze to IMO fantastyczne argumenty dla  utrzymania status quo w domu pdp, wyreka dla opiekunek i rzeczywiscie dziala powolanie sie na te argumenty w rozmowie z kazdym kto by zarzucil kiedykolwiek opiekunce brak dzialań.
Tylko umiar trzeba zachowac i czujnosc, zeby nie przesadzic wink

#9239 2018-08-10 13:15:26

barbara.b
Member

gosia12369 napisał:

masz rację Stasia, powiem nawet że w Niemczech nie ma polskich  opiekunek tylko wg prawa pomoce domowe, więc trudno zeby pomoc domowa mówiła co ma lekarz zrobić lub rodzina. Taka prawda, nie ma sie co spinać, jak dobra stella to tylko trzeba przy życiu babke podtrzymać i tyle 

Stasia_ napisał:

barbara.b napisał:

myślę, że tu nie chodzi o to, w jakim charakterze pracujemy, tylko o to, że jesteśmy ludźmi i powinniśmy reagować, gdy komuś dzieje się krzywda.

#9240 2018-08-10 14:44:23

joanna21
Member

Witam was kochani trzy jest w śród was lub może któraś  ma znajomą co szuka pracy w opiece stawka bardzo fajna więcej szczegółów na priv ,nie jestem pośredniczką i nie pobieram haraczu ,po prostu polka na szteli zapiłą i potrzebna na już opiekunka język moze być komunikatywny aby się dogadac ,ja cały czas szukam ,może ktoś się trafi ,uczciwy .Pozdrawiam

#9241 2018-08-24 12:37:58

Elizabeth68
Member

Ktos mnie oswieci co za "gówniane " kosci maja Niemcy?
Corka przytachala na rosol, kuzwa breja zielona ktora moze kiedys sie wygotuje aleee z tych kosci jakby sie sypalo, a ja chce klarowny rosol a nie jakies metne cosss...grr...niby sie osadza na dnie, ale normalnie mam odruch wymiotny...
Ja tam kucharzyc nie umiem, aleee wole miecho czyli wolowine lub kuraka a nie jakies mega wielkie kosci nie wiadomo z czego...
Cos z nimi zle robie czy to byle co na rosol?
Odgotowalam raz, ale dotykam kosci i sypie sie jakies próchno kosciowe;)

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

Ostatnio edytowany przez Elizabeth68 (2018-08-24 12:38:35)

#9242 2018-08-25 11:59:13

gosia12369
Member

padline daj babce, ich nic nie zabije, sama ugotuj sobie coś świeżego.

Elizabeth68 napisał:

Corka przytachala na rosol, kuzwa breja zielona ktora moze kiedys sie wygotuje aleee z tych kosci jakby sie sypalo, a ja chce klarowny rosol a nie jakies metne cosss...grr...niby sie osadza na dnie, ale normalnie mam odruch wymiotny...
Ja tam kucharzyc nie umiem, aleee wole miecho czyli wolowine lub kuraka a nie jakies mega wielkie kosci nie wiadomo z czego...

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

#9243 2018-08-25 12:29:08

Elizabeth68
Member

gosia12369 napisał:

padline daj babce, ich nic nie zabije, sama ugotuj sobie coś świeżego.

Elizabeth68 napisał:

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

Wypieprzylam;)
Byla zupa wodzianka haha
z bulionem...

aleee na wieczorrr bylam z babcia na Strasenfest, tzw. coroczne spotkanie sasiadow z kilku rodzin, miesko z grila, kielbaska mniam
Nie przepadam za miesem, ale babcia nie lubi, jedyne co mam to wolowina czasem lepsza, albo to co w netto wiec brakowalo mi smacznego miesa.

A te kosci to jakby ze szpikiem, takie pokrojone, dziwne, w Polsce ich nie widzialam.
Nie mniej nie bede ich gotowac, wole wsypac bulion gotowy haha nie wyglada tak okropnie;)

Pozdrawiam
Elizabeth

Jestem tu 4 raz ale wyjatkowo mi sie dluzy, wracam 15 wrzesnia.

#9244 2018-08-25 21:13:17

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

ja do eintopfów to biorę rinderbeinscheibe albo żeberka, a na rosół i np. krupnik albo udka albo kupuję całego kurczaka i sobie porcjuje. nie widziałam żadnych dziwnych kości w de. ale np. udka zdarzyło mi się, że właśnie jakoś maszynowo były cięte i brzegi mi się kruszyły. wtedy przecedzam rosół przez to drobne metalowe sito. ale to dwa razy mi się zdarzyło, że te udka były tak dziwnie przecięte i się kryszyły.

#9245 2018-08-25 21:51:05

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

ja do eintopfów to biorę rinderbeinscheibe albo żeberka, a na rosół i np. krupnik albo udka albo kupuję całego kurczaka i sobie porcjuje. nie widziałam żadnych dziwnych kości w de. ale np. udka zdarzyło mi się, że właśnie jakoś maszynowo były cięte i brzegi mi się kruszyły. wtedy przecedzam rosół przez to drobne metalowe sito. ale to dwa razy mi się zdarzyło, że te udka były tak dziwnie przecięte i się kryszyły.

To chyba sa kosci wolowe ze szpikiem

#9246 2018-08-26 01:23:47

barbara.b
Member

Elizabeth68 napisał:

barbara.b napisał:

Elizabeth68 napisał:

Pozdrowka
Smerf Maruda
nienawidze gotowac;)

To chyba sa kosci wolowe ze szpikiem

a szpikiem, ja przeczytałam szpinakiem i myślę: " nic dziwnego, że rosół był zielony" :-)))) trzebabyło wrzucić mase warzyw i na koniec przecedzić. w życiu nie zjadłabym kostki rosołowej. no ale nie wiem, jak wyglądało i pachniało to twoje coś :-)

#9247 2018-08-26 09:17:31

Elizabeth68
Member

barbara.b napisał:

a szpikiem, ja przeczytałam szpinakiem i myślę: " nic dziwnego, że rosół był zielony" :-)))) trzebabyło wrzucić mase warzyw i na koniec przecedzić. w życiu nie zjadłabym kostki rosołowej. no ale nie wiem, jak wyglądało i pachniało to twoje coś :-)

Taaa, bede przecedzac rosol, przewaznie odgotouje raz zeby cale "ble" wylazlo i potem gotuje juz z nowa woda.
To nie byla kostka tylko bulion Knorra hehe
Kiedys gotowalam podobne kosci, wielki gar i kosci to dodatek, wolowina byla podstawa, ale nie przypominam sobie takiego efektu jak teraz haha
Co to za rosol tylko z kosci, jakas wkladka w postaci miesa ma byc.
Dzis robie  Mautauschen i tez gotuja na bulionie, z tym ze ja podpiekam potem z cebulka, babci dam gotowane.
Kiedys nie moglam tego przelknac, teraz chyba przywyklam hehe
Corka kiedys przytachala swoje robione, jeszcze gorsze bleee wiec z dwojga zlego wole kupne haha

#9248 2018-09-16 19:18:30

barbara.b
Member

hej, założyłam forum na blogu. osoby chętne do rozmawiania na tematy związane z opieką zapraszam na forum. znacie adres na bloga. na bocznej zakładce na samej górze jest wejście na forum. zapraszam.

#9249 2018-10-09 09:33:11

ewal8
Member

Dzień dobry wszystkim jesiennie. Dawno mnie tu nie było, dlatego mam pytanie: bywa tu jeszcze ktoś ze starej wiary?
Czy to forum zeszło na psy  w gąszczu reklam ubranek dla tychże, prezentów dla mamy wspomaganych pożyczkami prywatnymi, migrenami, meblowaniem salonów czy przelewów z Wongi?

Normalnie doznałam szoku. Jak właściciel tej strony mógł pozwolić na takie „przebranżowienie” big_smile big_smile big_smile

No nic, pozdrawiam wszystkich, jeszcze tu z sentymentu zaglądających i życzę przede wszystkim powrotu normalności na tym forum, które kiedyś było świetną skarbnicą wiedzy i odskocznią od tej trudnej i żmudnej pracy.

#9250 2018-11-15 22:01:55

bozencina50
Member

Moja Stelle każda normalna opiekunka / opiekun uważałaby za rewelę ale nie ja .  No ..ale ja nie jestem tak do końca normalna big_smile
Zaczne od plusów.
Mam osobne mieszkanie . Od dzisiaj internet ( jestem czwarty tydzień ) . Nie mam żaddnych obowiązków związanych strikte z opieką . To znaczy nie myję klienta , nie gotuję , nie sprzatam mieszkania , nie spedzam czasu z nimi .Mam jakieś pieniadze na jedzenie dla siebie , dużo wolnego czasu. Wynagrodzenie 1460 euro na miesiac.  Zwariowała pomyślicie . Czego się czepia ? No własnie czego ?
Moimi klientami jest małżenstwo .  Dziadek z jakąs chorobą psychiczną , prawdopodobnie depresja , może schizofremia . Nie wiem dokladnie . Babka z początkiem demencji. Demencji u niej gołym okiem nie widać , nie liczac momentów kiedy sporadycznie zapomni gdzie coś położy.  Są bardzo wierzacy . Nie mają dzieci . Dziad z wyksztalcenia teolog lub cos w tym stylu . Babka nauczycielka wf i muzyki.
Wyglada fajnie . Prawda ?  Ale wcale nie jest fajnie. Moja rola tutaj polega na zamiataniu lisci, mycie kafli na zewnatrz, drobne zakupy i jazda samochodem z dziadami na zakupy. No i własnie ta jazda jest problemem . Bo chociaż ja jeżdże samochodem i rzekłabym nawet lepszym niż oni tu mają (oni mają  vw polo ) jednak jazda tutaj strasznie mnie stresuje. Po pierwsze samochod to automat. Ja nigdy nie jeżdziłam automatem. Po drugie oni podczas jazdy wywołują na mnie taką presje ,że popełniam podstawowe błędy. Myślałam ,że mi go dadzą i się z nim króciutko osfoję. Ale nie. Od razu na głęboką wodę. W prawo  w lewo , do ronda . Parkuj tu , nie ,nie tu . Tam przed tym sklepem. Ja pitolę!
Ja czasami jak moj partner po polsku mowi mi w prawo to ja zapitalam w lewo . Taka prawdziwa kobitka ze mnie big_smile
Jak już powiedziałam , robie te błędy a dziad na mnie wrzeszczy. Za każdym razem mówie mu by nie krzyczał bo to mnie stresuje. Ponad to to nie jest mój samochod , obce środowisko i obca mowa. Wiecie jak to w niemieckim . Oni mowią mi na Sie i ja czasami nie wiem czy to chodzi o mnie czy sie w 3 osobie. Jestem zestresowana i nie słucham do końca . Jadac musze szybko reagować. Podam przykład .Jedziemy i na skrzyżowaniu równorzednym mam z prawej samochód. On nagle krzyczy sie ( tu już nie słyszę czy Sie czy sie) i stoję jak baran bo myślę ,że ona ma pierwszenstwo. Sie- drze mordę. " Prosze się uspokoić i podczas jazdy mowić do mnie na ty. Bedzie prościej. " Nie dociera do niego . Znowu sie /Sie. Ponadto babka straszna dziwaczka. Nikt nie robi tak dobrze jak ona. Ja zamiatam liscie a ona przychodzi i poprawia po mnie. Raz jej oddałam szczotke mowiąc " skoro pani robi to lepiej to proszę" . Nie wzieła i poszla sobie. Żeby jeszcze te liście raz pozamiatać ale co spadna nowe to ona znowu z tą miotłą. Zbuntowalam się. Powiedziałam " raz dziennie wystarczy. Jest jesień i jest naturalne mże lecą liscie" Raz nawet był taki numer ,że liście kazała mi podmiatać do sąsiada ( tam co prawda nikt nie mieszka). Odmówiłam mówiąc , że to niegrzecznie. Powiedziała , że to ich drzewo i ich liście. Ja pitolę!
Raz czy nawet trzy razy udało mi się ugotować im obiad. Kreciła nosem. Postanowilam ,że nie bedę gotować. Niech wpieprzają te swoje puszki . Gotuję dla siebie.
Uff jeszcze dwa tygodnie. Zjeżdżam 2 grudnia. Mam już internet to jakoś wytrzymam.
Jutro jadę z nimi na zakupy . Narysowalam sobie na ręce litery R- prawareka , L- lewa reka big_smile

Mała poprawka - miałam ją ( ta babę ) z lewej strony. Widzicie  jak mi sie wszystko pitoli big_smile big_smile

Ostatnio edytowany przez bozencina50 (2018-11-15 22:16:43)

#9251 2018-11-16 13:32:24

bozencina50
Member

ewal8 napisał:

Dzień dobry wszystkim jesiennie. Dawno mnie tu nie było, dlatego mam pytanie: bywa tu jeszcze ktoś ze starej wiary?
Czy to forum zeszło na psy  w gąszczu reklam ubranek dla tychże, prezentów dla mamy wspomaganych pożyczkami prywatnymi, migrenami, meblowaniem salonów czy przelewów z Wongi?

Normalnie doznałam szoku. Jak właściciel tej strony mógł pozwolić na takie „przebranżowienie” big_smile big_smile big_smile

No nic, pozdrawiam wszystkich, jeszcze tu z sentymentu zaglądających i życzę przede wszystkim powrotu normalności na tym forum, które kiedyś było świetną skarbnicą wiedzy i odskocznią od tej trudnej i żmudnej pracy.

Hejka ewal8 co prawda troszkę pózno ale ( twuj wpis był w pażdzierniku ) zawsze geba mi się śmieje jak widzę " starych " forumowiczow.

Ja to nawet tych reklam nie czytam . Patrzę na watek i nik i jak widzę tą czy tamtą co to tylko pisze żekła bym z dupy to nawet tego nie czytam big_smile big_smile

#9252 2018-11-16 14:19:58

bozencina50
Member

Hura ! Moje literki na dłoniach pomogły ale dzisiaj znowu w mniemaniu dziada popelniłam bład. Ja bym troszke sie z tym spierała ale głowy nie dam sobie uciąć bo dokładnie tego miejsca nie moge sobie odtworzyć. Była to przed przejazdem kolejowym ( waskotorowka ) i tam stała lampa ( swiatła się nie paliły ) , na jezdni była ciagła linia ale znaku stop nie widziałam . Zasugrperowałam się światłami i nie zatrzymałam się . Wczesniej chyba w tym samym miejscu zatrzymywałam się ale wydaje mi sie ,że coś dziad babłotał na ten manerw. No wiec nie zatrzymałam się a dziad " pani zrobiła błąd " . " tak ? Ale tam były światła. No może ma pan rację. Moja wina. "
" jak by tam była policja to już by pani nie miała prawa jazdy "
" ale nie było . To sa moje prawojazdy i jak bedzie taka okolicznosć to ja będe się tlumaczyc.
Powtarzam panu po raz kolejny , ze pan mnie tak stresuje ,że ja ciagle popełniam podstawowe błedy. Proszę zrozumieć ,że samochód to jak broń. Pod wpływem presji jaką pan na mnie wywiera ja nie kontroluje jazdy , co moze żle się skończyć" . Chciałam mu dać przykład z katastrofą , ktora miała miejsce w Smoleńsku ale pewnie by nie zrozumiał. Polacy nie rozumią to Niemiec by zrozumiał?
" przyjmujac tą pracę - ciągnę - mowy nie było ,że bedę robić za taksówkę. Miało być tylko jeżdżenie z babką do szpitala. Ja niestety tu nie pasuję. 2 września kończy mi się moj kontrakt i wówczas przyśla kogoś innego mam nadzieje , kogoś kto sprosta pańskim wymaganiom "
Cisza. Już myśle ,że jest ok a tu nagle pada komenda " przy lampie odbić w lewo " mam na łapie narysowana literkę L . Cieszę się jak głupia , że daje radę ale dla pewnosci pytam " przy tej lampie czy następnej " 
" przy tej " wrzeszczy.
" spokojnie. Lepiej dwa razy zapytać niż zrobić błąd" . Już jade szczęśliwa i nagle widę znowu drogę przecina mi waskotorowka . Przy drodze jest znak żeby zachować szczegolną ostrożność . Z przeciwka jedzie samochód i zwalnia , prawie się zatrzymuje. Na ulicy namalowana jest linia ciągła poprzeczna. Ja też zwalniam. Zatrzymuje się a on wrzeszczy " jechać , jechać prosto "  Ja pitolę ! 
Muszę powturzyć sobie przepisy ruchu drogowego big_smile
A tak na poważnie . Jeszcze nigdy nie miałam takiej sytuacji. Wlaściwie ja się nie godzę na robienie jako taksowka jednak czasami zgadzam się jeżdzić. Zawsze jednak miałam możliwość oswojenia się z samochodem i środowiskiem . Tu jest katastrofa. Jak przyjdzie ich  prawna opiekunka muszę dokładnie dopytać o te miejsca. Jutro jadę znowu na zakupy . Mam nadzieję ,że tym razem w miejsce , gdzie już byłam.
Wyjechałabym z tego miejsca natychmiast ale i tak mnie obowiązuje wypowiedzenie 2 tygodniowe a jeżeli nawet nie bo zawsze mogę się powołać na presję jaka jest na mnie wywierana  ale nie wiem jak to w praktyce. Firmy są do bani . Ja zgłaszałam to mojej firmie. A oni ,że oczywiście mogą zadzwonić i porozmawiać ale czy to cos da ? No i powinnam się liczyć ,że bedzie zła atmisfera. Ja jej na to - nie boję się złej atmosfery . Chcę byście zareagowali.
Powiedziała ,że to zrobi . To było tydzień temu . Na 100℅ nie zareagowali.
Ja po tej dzisiejszej jeżdzie ( już obczaiłam samochod i te drogi ) czuje się pewniej. Właściwie nawet tak się nie denerwowałam i mam nadzieję ,że wytrzymam.
Jutro oprócz literek na dłoniach założę sobie zatyczki do uszu big_smile

Babka po tej jeżdzie  nabuczona .Nie odzywała  sie do mnie. Na moje pytanie czy mam zrobić garaż jak wcześniej ustaliłysmy. Powiedziała - proszę  robić co pani chce. 
- dziękuję - odwróciłam się na pięcie i mam nadzieję ,że do jutra ich nue zobaczę big_smile
A co dalej ? Pomyślę o tym jutro wink

Ostatnio edytowany przez bozencina50 (2018-11-16 14:26:50)

#9253 2018-11-18 12:52:23

bozencina50
Member

Moja kreatywność sie opłaca ( literki na rękach ) big_smile big_smile
W piątek wieczorem powtórzyłam sobie przepisy ruchu drogowego wink zwłaszcza dotyczące przejazdów kolejowych . W sobotę rano namalowałam na nowo R i  L na dłoniach . Przed jazdą wzięłam trzy oddechy i tak przygotowana ruszyłam z dziadami na zakupy (ten samochód to  wv golf 2 a nie polo big_smile )
Ufff zdałam egzamin celujaco big_smile
W domu bylismy po 11 jeszcze miałam zadanie pozamiatać liście i koniec pracy.  Dzisiaj jest niedziela . Nic nie muszę robić. Spotkalismy się na śniadaniu. Troszke babce pomogłam ( precyzyjnie nazywajac - popaliłam głupa ) .Oni żrą te swoje eintopfy z puszek a ja ugotowałam sobie ziemniaczki z fasolką i jajko sadzone  i mam fairant do poniedzialku big_smile

Dobrze ,że mam już internet bo na dluższą metę można tu zwariować albo co jeszcze gorzej dostać depresji. Ja co prawda mam te swoje rekodzieła i ciagle coś tworzę . Teraz robie dywanik 1m / 1,8 m taki włochaty. Mam siatke i przeciągam przez dziurki pocietą na kawalki wełnę. Potem to rosczesuję. Wygląda to jak futro . Już jeden udało mi sie skonczyć ( trochę weższy i z dłuższym włosiem ) . Bedę miała dla mojej corki i jej chłopaka dodatek do prezentu gwizdkowego. Moja córka wogóle nie ma zdolności manualnych  ale oboje z jej Anglikiem uwielbiają moje prace. Anglik to wrecz mnie namawia żebym zajeła sie tym zarobkowo . Chyba w Anglii bo w Polsce mało kto docenia takie prace. Za drogo. Polacy wolą chińszczyznę sad
Tak więc tworzę sbie te małe arcydzieła a potem rozdaję moim blizkim smile
Jeszcze 2 tygodnie  i do domu big_smile big_smile

Ostatnio edytowany przez bozencina50 (2018-11-18 12:52:56)

#9254 2018-11-18 15:59:52

Dalia
Member

bozencina50 napisał:

Moja kreatywność sie opłaca ( literki na rękach ) big_smile big_smile
W piątek wieczorem powtórzyłam sobie przepisy ruchu drogowego wink zwłaszcza dotyczące przejazdów kolejowych . W sobotę rano namalowałam na nowo R i  L na dłoniach . Przed jazdą wzięłam trzy oddechy i tak przygotowana ruszyłam z dziadami na zakupy (ten samochód to  wv golf 2 a nie polo big_smile )
Ufff zdałam egzamin celujaco big_smile
W domu bylismy po 11 jeszcze miałam zadanie pozamiatać liście i koniec pracy.  Dzisiaj jest niedziela . Nic nie muszę robić. Spotkalismy się na śniadaniu. Troszke babce pomogłam ( precyzyjnie nazywajac - popaliłam głupa ) .Oni żrą te swoje eintopfy z puszek a ja ugotowałam sobie ziemniaczki z fasolką i jajko sadzone  i mam fairant do poniedzialku big_smile

Dobrze ,że mam już internet bo na dluższą metę można tu zwariować albo co jeszcze gorzej dostać depresji. Ja co prawda mam te swoje rekodzieła i ciagle coś tworzę . Teraz robie dywanik 1m / 1,8 m taki włochaty. Mam siatke i przeciągam przez dziurki pocietą na kawalki wełnę. Potem to rosczesuję. Wygląda to jak futro . Już jeden udało mi sie skonczyć ( trochę weższy i z dłuższym włosiem ) . Bedę miała dla mojej corki i jej chłopaka dodatek do prezentu gwizdkowego. Moja córka wogóle nie ma zdolności manualnych  ale oboje z jej Anglikiem uwielbiają moje prace. Anglik to wrecz mnie namawia żebym zajeła sie tym zarobkowo . Chyba w Anglii bo w Polsce mało kto docenia takie prace. Za drogo. Polacy wolą chińszczyznę sad
Tak więc tworzę sbie te małe arcydzieła a potem rozdaję moim blizkim smile
Jeszcze 2 tygodnie  i do domu big_smile big_smile

Bożencina - czy ja należę do twoich bliskich? Sprezentujesz mi taki dywanik? big_smile

#9255 2018-11-18 17:34:32

bozencina50
Member

Dalia napisał:

Bożencina - czy ja należę do twoich bliskich? Sprezentujesz mi taki dywanik? big_smile

Jasne Dalia ,że należysz big_smile tylko obawiam się ,że ten dywanik nie sprawdził by się u ciebie bo masz psa.No chyba ,że jakiś ciemny kolor . 
Moje są białe. Ja tez mam psa i on w nocy przychodzi do nas do sypialni . Tutaj też obok łóżka mam chodniki ze sznurka bawełnianego ,   w kolorze brudnej bieli . Tym razem robiony na drutach . Po kilku nocnych wizytach mojego psa chodnik ,  bo on zawsze się kładzie na jednym ,  od strony starego ,   traci  swoją pierwotną barwę big_smile 
Mój stary puka się w głowę- kto przy psie daje takie kolory?  Ja jestem estetką i trudno mi zrezygnować z mojej ukochanej bieli na rzecz innego koloru. Do psa się już przyzwyczaiłam i go traktujè jak członka rodziny . Chociaż jak już mówiłam  to nie jest moja ulubiona rasa . Tak wiec , żeby pies był zadowolony i ja,  rzucam mu na noc mięciutki kocyk . Pies jest szczęśliwy a ja mam czysty chodnik big_smile

Tak więc Dalia  mówisz i masz wink

#9256 2019-01-21 19:16:22

barbara.b
Member

Dla zainteresowanych link do recenzji o książce Perły rzucone przed damy: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4858539/ … przed-damy

#9257 2019-05-30 16:46:11

simona1961
Member

Dzień dobry. Autorem tego wątku był opiekun ST. Stanisław, ktorego pogrzeb odbędzie się jutro w Krakowie. Zmarł nagle w wieku 62 lat. Tę straszną i smutną wiadomość zamieściła rodzina  na FB. Niech Aniołowie zaniosą Cię do raju ST.
http://www.rzg.pl/wp-content/uploads/sites/4/2019/01/swieca-plomien-zaloba-960x576.jpg

Ostatnio edytowany przez simona1961 (2019-05-30 16:51:05)

#9258 2019-05-30 16:57:17

ewal8
Member

Świec Panie nad Jego duszą.
[http://www.sanktuariumlubasz.pl/images/2017/znicz.png

Niech spoczywa w pokoju [*]

#9259 2019-07-22 21:20:02

andrea
Member

To bardzo przykra wiadomość (*) Żal i wyrazy współczucia