Co najlepiej wybrać?

Pisałem ostatnio o tym, że myślę by założyć gewerbe. Napisałem do wielu z Was maile z prośbą o pomoc w tej sprawie. Dzisiaj trochę sobie poczytałem i jestem załamany...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Niemczech - aktualne tematy :

#1 2017-01-08 12:27:34

pietre
Member

Co najlepiej wybrać?

Pisałem ostatnio o tym, że myślę by założyć gewerbe. Napisałem do wielu z Was maile z prośbą o pomoc w tej sprawie. Dzisiaj trochę sobie poczytałem i jestem załamany. Z wszystkich możliwych opcji pracy jako opiekun osób starszych nie jestem chyba w stanie wybrać żadnej. Poniżej napiszę czemu, a jeśli w czymś się mylę, to proszę doświadczone grono forumowiczek/forumowiczów o sprostowanie.

1. Praca przez agencje.

Tu chyba mogę napisać najwięcej. A że skupiam się tylko na minusach, to jest ich wiele: brak/mało ofert dla mężczyzn, brak/rzadko spotykane składki odprowadzane od najniższej krajowej lub kwoty zarobku, masa przekrętów, długie oczekiwanie na ofertę, oferty z kosmosu itd. nawet nie chcę tego dalej rozwijać, bo tą opcję już dawno wybiłem sobie z głowy.

2. Działalność gospodarcza z meldunkiem w Polsce.

Wyczytałem, że najpierw trzeba prowadzić działalność przez 2 miesiące w PL by dostać A1. To jeszcze bym przeżył, ale są kolejne problemy. Cytat z jednej z forumowiczek "Druk A1 dostajemy na czas trwania umowy , nawet na 24 miesiące. Jest tylko jedno ,,ale" . W Niemczech mozemy prowadzic polską DG tylko pół roku w roku podatkowym. Po tym czasie musimy przejsc na ustawodawstwo niemieckie i tutaj opłacac składki i podatki. Po dwóch miesiącach przerwy , ale dalej wykonując działalnosc w Polsce, mozemy sie ubiegac o kolejny druk A1 i z pewnoscia go otrzymamy, na podanych wyzej zasadach."

W skrócie - MASAKRACJA

3. Gewerbe z meldunkiem w DE (np. na adres firmy)

Myślałem, że tu nie będzie problemu, bo Niemcy to taki ułożony kraj. Powiem szczerze, że się załamałem. Głównie z dwóch powodów tj. minimum 2-3, jak nie więcej zleceniodawców, kwota wolna od podatku 8 tys. euro. Do tego znalezienie uczciwej firmy, która będzie za nas prowadzić firmę, nie jest takie łatwe.

Pewnie wielu z Was napiszę, że idę na łatwiznę. Niektórzy tutaj, mają już emerytury i renty i przez to inaczej patrzą na moją sytuację. Ja pracuje w Polsce, ale nie wytrzymuje już psychicznie w mojej pracy i w domu. Jestem uczciwy i pracowity, ale w moim fachu ciężko znaleźć gdzieś indziej pracę. Jestem drobnym chłopakiem i nie nadaje się do ciężkich prac fizycznych, tym bardziej, że jestem po jednej poważnej operacji (w opiece dałbym radę). Mam już 30 lat i ciężko jest się przekwalifikować w tym wieku.

Jak sami widzicie, nie jest lekko. Czy jesteście w stanie mi cokolwiek doradzić? Czy może jest jednak jakaś legalna i nieskomplikowana możliwość pracy w DE jako opiekun, o której nie wiem?

Żeby było jasne, to nie szukam wyjazdu na zastępstwo, czy na miesiąc. Myślałem o wyjeździe na dłużej.

Ostatnio edytowany przez pietre (2017-01-08 12:29:57)

#2 2017-01-08 17:52:31

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Re: Co najlepiej wybrać?

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Spróbuj franczyzy np. Haus Engel. Zawsze się możesz wycofać. Poprowadzą księgowość. Dostaniesz numer podatkowy niemiecki, meldunek. Jeśli chodzi o składki rentowo/emerytalne - możesz płacić...nikt tego nie zabroni.
Trochę przesadzasz pisząc, że trudno znaleźć uczciwą księgową. Szukałeś gdzieś??? Biur jest pełno..a zasady są jasne.
Nie wspomniałem jeszcze o ofertach w prasie czy na forach niemieckich. Poszukaj, zaloguj się.
Nie wiem, ale ja jakoś na brak ofert pracy nie narzekam....z tą różnicą, że figuruję na wielu niemieckich portalach. Zacznij nawet od polskiego fejsa ( szukam pracy w DE)

#3 2017-01-08 18:25:12

pietre
Member

O oferty się nie martwię i księgową pewnie też bym jakąś dobrą znalazł. Martwi mnie to, że chce pracować legalnie, a tu tyle utrudnień. Znalazłbym np. podopiecznego, u którego mógłbym dłużej zostać, ale okazuje się, że muszę mieć kilku zleceniodawców. Co jest złego w tym, że siedzę u jednego? A Ty copyfield jak pracujesz? Z tego co czytałem to masz gewerbę i meldunek na biuro niemieckie, tak? Zmieniasz podopiecznych?

#4 2017-01-08 20:16:51

copyfield
Member

pietre napisał:

O oferty się nie martwię i księgową pewnie też bym jakąś dobrą znalazł. Martwi mnie to, że chce pracować legalnie, a tu tyle utrudnień. Znalazłbym np. podopiecznego, u którego mógłbym dłużej zostać, ale okazuje się, że muszę mieć kilku zleceniodawców. Co jest złego w tym, że siedzę u jednego? A Ty copyfield jak pracujesz? Z tego co czytałem to masz gewerbę i meldunek na biuro niemieckie, tak? Zmieniasz podopiecznych?

Ja jestem w Haus Engel szósty rok i czasami zmieniam w przerwach czyli skok w bok. Tak mam meldunek, NIP niemiecki, ....ect. Nie płace emerytalnego. Mam już polską emeryturę wyrobioną.
Wiem, że chciałbyś u jednego. Tylko durnowatego prawa niemieckiego nie przeskoczysz

#5 2017-01-08 21:05:08

pietre
Member

A Ty co byś mi polecał? Dużo jest tych ofert dla facetów, że tak sobie zmieniasz? Ilu w roku masz podopiecznych?

#6 2017-01-09 06:19:27

copyfield
Member

pietre napisał:

A Ty co byś mi polecał? Dużo jest tych ofert dla facetów, że tak sobie zmieniasz? Ilu w roku masz podopiecznych?

Nie będę Ci specjalnie polecał - tej a tej firmy - wszędzie są plusy i minusy.  Na naszym forum polecenie konkretnej firmy jest nietaktowne
Wejdź na ich stronę, zadzwoń do ich biur w Polsce
Ja mam jedną podopieczną już szósty rok.
Oferty dla mężczyzn mają, bo za każdym razem, kiedy przypominają o terminie wyjazdu - jest pytanie czy zmieniam czy w to samo miejsce??

#7 2017-01-09 20:36:50

Kasia31
Member

Panowie,macie ciezko dostac sztelle? Czy jedziecie tylko do dziadkow, czy zdarzaja sie tez babcie,ktore akceptuja panów opiekunkow?
Przepraszam za ciekawosc,ale ciekawi mnie czy jak dzwonicie do agencji o prace to jak panie w biurze reaguja smile

#8 2017-01-09 22:36:37

pietre
Member

Jak próbowałem znaleźć swego czasu pracę przez agencje (zgłosiłem się do ok. 10), to oferty mogłem policzyć na palcach jednej dłoni. Z tym, że wcześniej nie pracowałem jako opiekun, ale język miałem niezły. Na dodatek większość ofert to osoby leżące sad

#9 2017-01-10 02:57:44

ruda
Member

pietre napisał:

Pisałem ostatnio o tym, że myślę by założyć gewerbe. Napisałem do wielu z Was maile z prośbą o pomoc w tej sprawie. Dzisiaj trochę sobie poczytałem i jestem załamany. Z wszystkich możliwych opcji pracy jako opiekun osób starszych nie jestem chyba w stanie wybrać żadnej. Poniżej napiszę czemu, a jeśli w czymś się mylę, to proszę doświadczone grono forumowiczek/forumowiczów o sprostowanie.

1. Praca przez agencje.

Tu chyba mogę napisać najwięcej. A że skupiam się tylko na minusach, to jest ich wiele: brak/mało ofert dla mężczyzn, brak/rzadko spotykane składki odprowadzane od najniższej krajowej lub kwoty zarobku, masa przekrętów, długie oczekiwanie na ofertę, oferty z kosmosu itd. nawet nie chcę tego dalej rozwijać, bo tą opcję już dawno wybiłem sobie z głowy.

Wyczytałem, że najpierw trzeba prowadzić działalność przez 2 miesiące w PL by dostać A1. To jeszcze bym przeżył, ale są kolejne problemy. Cytat z jednej z forumowiczek "Druk A1 dostajemy na czas trwania umowy , nawet na 24 miesiące. Jest tylko jedno ,,ale" . W Niemczech mozemy prowadzic polską DG tylko pół roku w roku podatkowym. Po tym czasie musimy przejsc na ustawodawstwo niemieckie i tutaj opłacac składki i podatki. Po dwóch miesiącach przerwy , ale dalej wykonując działalnosc w Polsce, mozemy sie ubiegac o kolejny druk A1 i z pewnoscia go otrzymamy, na podanych wyzej zasadach."

W skrócie - MASAKRACJA

Myślałem, że tu nie będzie problemu, bo Niemcy to taki ułożony kraj. Powiem szczerze, że się załamałem. Głównie z dwóch powodów tj. minimum 2-3, jak nie więcej zleceniodawców, kwota wolna od podatku 8 tys. euro. Do tego znalezienie uczciwej firmy, która będzie za nas prowadzić firmę, nie jest takie łatwe.

Pewnie wielu z Was napiszę, że idę na łatwiznę. Niektórzy tutaj, mają już emerytury i renty i przez to inaczej patrzą na moją sytuację. Ja pracuje w Polsce, ale nie wytrzymuje już psychicznie w mojej pracy i w domu. Jestem uczciwy i pracowity, ale w moim fachu ciężko znaleźć gdzieś indziej pracę. Jestem drobnym chłopakiem i nie nadaje się do ciężkich prac fizycznych, tym bardziej, że jestem po jednej poważnej operacji (w opiece dałbym radę). Mam już 30 lat i ciężko jest się przekwalifikować w tym wieku.

Jak sami widzicie, nie jest lekko. Czy jesteście w stanie mi cokolwiek doradzić? Czy może jest jednak jakaś legalna i nieskomplikowana możliwość pracy w DE jako opiekun, o której nie wiem?

Żeby było jasne, to nie szukam wyjazdu na zastępstwo, czy na miesiąc. Myślałem o wyjeździe na dłużej.

Napisz sam ogłoszenie i szukaj rodziny, która Cię zatrudni.
Dziwne, że nikt nie obśmiał "Mam już 30 lat i ciężko jest się przekwalifikować w tym wieku.". Ja się śmieję i podejrzewam, że trollujesz.

#10 2017-01-10 06:30:34

copyfield
Member

Kasia31 napisał:

Panowie,macie ciezko dostac sztelle? Czy jedziecie tylko do dziadkow, czy zdarzaja sie tez babcie,ktore akceptuja panów opiekunkow?
Przepraszam za ciekawosc,ale ciekawi mnie czy jak dzwonicie do agencji o prace to jak panie w biurze reaguja smile

Jak figurujesz już w systemie kilkunastu/ dziesięciu  firm, to nigdzie nie dzwonię..... Firmy dzwonią, sms - y, maile z propozycjami.
Jest za duże zapotrzebowanie na rynku niemieckim..na opiekunów....coby wybrzydzać nad płcią

#11 2017-01-10 10:24:10

pietre
Member

ruda napisał:

pietre napisał:

1. Praca przez agencje.

W skrócie - MASAKRACJA

Napisz sam ogłoszenie i szukaj rodziny, która Cię zatrudni.
Dziwne, że nikt nie obśmiał "Mam już 30 lat i ciężko jest się przekwalifikować w tym wieku.". Ja się śmieję i podejrzewam, że trollujesz.

Nie trolluje. Ale w wieku 30 lat robić od nowa maturę i znów iść na studia, to chyba nie jest takie powszechne. Chyba, że przez przekwalifikowanie się rozumiesz zmianę pracy w biurze na tą przy łopacie.

copyfield ja wcześniej szukałem pracy przez różne agencje i do tej pory dostaje dużo ofert. Problem w tym, że mam stałą pracę w Polsce i mimo, iż tam psychicznie zaczynam wysiadać, to nie jest to ciężka praca, mam do niej parę kroków i jest umowa na stałe. Myślałem, żeby wziąć urlop gdy znajdę jakąś stelle. Pojechać i się przekonać, a później zdecydować, czy zostaje na stelli i zrywam się z firmy, czy wracam do Polski. Tyle, że w DE nie będę miał ciągłości. Jakbym miał 50 lat, albo emeryturę, to mógłbym sobie tak jeździć na zmianę z kimś po parę tygodni do podopiecznego. Ja jestem jeszcze młody i zależy mi na ciągłości pracy i odprowadzania składek. Przez co bije się ciągle z myślą, czy praca w roli opiekuna jest dla mnie. Pracy się nie boję (może tych ciężkich przypadków).

#12 2017-01-10 10:37:26

urszula47
Member

Cos pietre pisales,ze masz juz konkretna oferte od rodziny .Wiec poinformuj ich,ze maja opcje zatrudnienia Cie bezposrednio.Jak im za drogo to niech Cie zamelduja np u syna/corki na stale ,potem otworz gewerbe na niemieckich warunkach (musza dac Ci najmniej 1800eur zebys wyszedl netto 1100eur) oznajmij iz w miedzyczasie musisz miec inne zajecie np prasowanie,sprzatanie u znajomych tej rodziny.Tu chodzi o prace Haushaltshilfe a nie opiekuna!!!!!!!!!! Otwierajac gewerbe jako pomoc domowa masz ogromny wachlarz obowiazkow z opieka wlacznie.Niemcy wiedza co to Scheingewerbe wiec pomoga,maja odpisy z twojej dzialalnosci a o to im chodzi.Kosztow zatrudnienia zadnych nie musza ponosic .Jezeli nie chca to jedz prywatnie a w zusie plac pelne skladki na emeryture https://www.portalfk.pl/skladki/sprawdz … 11707.html   jak ci sie odechce opieki zrezygnuj z placenia.Naprawde cos depresyjnie podchodzisz do zycia,wez sie w garsc facet smile

#13 2017-01-10 13:03:19

squonk
Member

pietre napisał:

Nie trolluje. Ale w wieku 30 lat robić od nowa maturę i znów iść na studia, to chyba nie jest takie powszechne. Chyba, że przez przekwalifikowanie się rozumiesz zmianę pracy w biurze na tą przy łopacie.

Znam babkę po 50, która zdała nową maturę, zresztą w tym samym czasie, co jej nastoletnia córka. A wcale jakaś wielka bystrzacha z niej nie była. Są też szkoły policealne, gdzie nie jest potrzebna matura. A w Niemczech to już w ogóle można wybierać w szkolnictwie zawodowym, jest o wiele bardziej rozwinięte niż polskie. Skoro znasz język, to może o tym pomyśl na przyszłość. Przekwalifikowywanie się w Polsce po 30 nie jest proste, ale tutaj akurat już tak. Ja właśnie z tego powodu zdecydowałam o zostaniu w Niemczech, a mam 35 lat.

#14 2017-01-10 17:08:06

ruda
Member

Po co masz robić "nową" maturę? Masz jakąś w ogóle?
"Kocham" ludzi, którzy zawsze mają pod górkę i podejmują decyzje jak osiołek z bajki. Długo i uciążliwie..
Weź urlop, jedź na miesiąc na czarno i zobacz, czy robota dla Ciebie, czy nie. Żeby być opiekunkiem i gosposiem nie potrzebujesz ani studiów, ani nawet matury. Jeszcze tego nie zauważyłeś? Jeśli nie, to może faktycznie zrób tę maturę i nawet na studia się zapisz wink?

#15 2017-01-10 23:06:35

pietre
Member

Ja jestem po studiach smile

#16 2017-01-11 00:06:07

ruda
Member

pietre napisał:

Ja jestem po studiach smile

Nie chcę być złośliwa, więc nie powiem nic i o nic nie zapytam. Powodzenia życzę.

#17 2017-01-11 12:12:51

pietre
Member

Czy zatrudnienie przez rodzinę, to to samo, co minijob? Czy zatrudnienie przez rodzinę jest w pełni legalne i można u nich siedzieć, tyle ile się chcę, czy są obostrzenia, że można przebywać tam tylko przez jakiś czas?

#18 2017-01-11 13:28:51

urszula47
Member

Minijob to praca w wymiarze bdajze do 52 godzin w miesiacu ,ale pracodawca nie ponosi praktycznie kosztow zatrudnienia .Obecnie musza odprowadzac skladke emerytalna ,wczesniej nie bylo tego wymogu .Natomiast pelne skladki nie sa odprowadzane i podatek tez .Jezeli Cie zamelduja w De musisz placic podstwawowe ubezpieczenie najlepiej w panstwowej kasie chorych,ktora Cie przejmie z NFZ gdy byly tam skladki odprowadzane w ostatnim roku.Placisz sam te skladki czyli ok 170eur/miesiecznie.Ja sie nie zgodzilam i mi rodzina placila plus pensja.Oficjalnie bys zarabial 450euro miesiecznie,reszta do reki.Kiedy rodzina zatrudnia pomoc domowa sa to juz wysokie koszty ,powyzej 2500euro ,dlatego wola agencje .Urlop tez wtedy Ci przysluguje i chorobowe.Na Twoim miejscu wyjechalabym na probe np na miesiac podczas urlopu.Przeciez nawet nie wiesz czy poradzisz sobie tam?Stres niestety to najgorszy mankament tej pracy,a niemcy potrafia tez upodlic opiekuna.Coraz czesciej kombinuja zeby jak najmniej zaplacic ,bo sami chca skorzystac z emerytur swoich rodzicow jak i rowniez dodatkow typu Pflegegeld (od 200 eur do nawet 800eur miesiacznie).Nie masz w tej pracy wolnych weekendow ,no chyba ze ustalisz przed podjeciem pracy wolny czas,kiedy mozesz wyjsc z miejsca pracy . http://aktuell.swpmg.de/risiko-minijob- … 2015-3541/  czytaj strony niemieckie zwiazane z tematami zatrudnienia.Malo sie orientujesz chyba?Za malo zeby podjac prace na dluzszy czas.

Ostatnio edytowany przez urszula47 (2017-01-11 13:31:54)

#19 2017-01-11 13:39:12

urszula47
Member

Dopisze ,ze jako Haushaltshilfe zatrudniona bezposrednio u rodziny mozna pracowac jak dlugo sie chce ,to samo z Minijobem.W pierwszym przypadku potrzebny jest ktos kto rozliczy podatek i ewentualne zwroty z niego.Rodzina w sumie jest pracodawca i oni to musza zrobic .ty wysylasz zeznanie podatkowe ,ktore za ok 100eur wypelni Ci kazdy Steuerberater w okolicy gdzie pracujesz.

Reklama