Oszczędność naszych podopiecznych!

Wątek zakładam dla opisywania extremalnych przypadków oszczędności, które albo nawet nie przyszły by normalnie do głowy, albo są opowiadane jako wymyślone kawały...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2013-03-03 21:08:09

ST
Member

Oszczędność naszych podopiecznych!

Wątek zakładam dla opisywania extremalnych przypadków oszczędności, które albo nawet nie przyszły by normalnie do głowy, albo są opowiadane jako wymyślone kawały... Mamy tu bowiem do czynienia jednocześnie z "niemiecką" oszczędnością i oszczędnością cechującą osoby starsze. (Może np. komuś kazano suszyć pampersy?...)
  "Mój Dziadzio" też należy do takich b.b.oszczędnych....  Ostatnio doświadczyłem co oznacza pojęcie: "łamać się chlebem".  Córka dziadzia kupiła mu trochę przedwcześnie (bo już po tygodniu) kolejny "jego" chleb.  Oczywiście chyba bym wyleciał z pracy, gdybym wyrzucuł końcówkę starego... postanowiłem więc pomóc Dziadziowi i dojeść tą resztkę.  Okazała się tak twarda (dziadzio je ciemny, ciężki chleb), że bałem się ukroić go maszynką, bo albo złamała by się tarcza, albo zatarł silnik ;(  Nie wiem, jak on to je! - ja to łamałem po kawałku i rozmaczałem herbatą w ustach, by nie stracić zębów...

#2 2013-03-03 21:19:44

amelia
Przyjaciel Forum

Re: Oszczędność naszych podopiecznych!

Babcia (podopieczna mojej koleżanki) trzymała w sieni wodę w której gotowały się pyzy, aby po dwóch dniach ugotować na niej (no na tej wodzie) zupę.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-03-03 21:20:52)

#3 2013-03-03 23:32:18

ST
Member

amelia napisał:

...... trzymała w sieni wodę w której gotowały się pyzy, aby po dwóch dniach ugotować na niej (no na tej wodzie) zupę.

Dobre! - kto da więcej? wink

#4 2013-03-04 10:05:59

kulka129
Member

T o ja wam napiszę moje przeżycia z innej pracy
W tamtym roku byłam trzy razy po dwa miesiące w De w pracy ale jako pomoc kuchenna i pracowałam u takiego ''sknerusa niemca ''że se nawet nie wyobrażacie
A więc  była to duża restauracja ,ludzi mnóstwo
Czasami się zastanawiałam że jak by oni wiedzieli że jedzą jeden po drugim to nie wiem czy byli by zadowoleni
Zbierałam ,wszystko kartofle masełko sos ,jajka po prostu wszystko to się nazywa oszczędność ,przez dwa miesiące nie jadłam ziemniaków bo wiedziałam ze wróciły ze stołu ,jedyne co tam jadłam to ryby ,bo zawsze były na świeżo smażone ,książkę by mozna było napisać ale przeżyłam
A gościu sam żadnej rodziny typu zona dzieci ,kasy foll i to się nazywa oszczędność

#5 2013-03-04 15:13:39

jakniew
Member

kulka129 napisał:

T o ja wam napiszę moje przeżycia z innej pracy
W tamtym roku byłam trzy razy po dwa miesiące w De w pracy ale jako pomoc kuchenna i pracowałam u takiego ''sknerusa niemca ''że se nawet nie wyobrażacie
A więc  była to duża restauracja ,ludzi mnóstwo
Czasami się zastanawiałam że jak by oni wiedzieli że jedzą jeden po drugim to nie wiem czy byli by zadowoleni
Zbierałam ,wszystko kartofle masełko sos ,jajka po prostu wszystko to się nazywa oszczędność ,przez dwa miesiące nie jadłam ziemniaków bo wiedziałam ze wróciły ze stołu ,jedyne co tam jadłam to ryby ,bo zawsze były na świeżo smażone ,książkę by mozna było napisać ale przeżyłam
A gościu sam żadnej rodziny typu zona dzieci ,kasy foll i to się nazywa oszczędność

To już chytrość, a nie oszczędność.

#6 2013-03-04 15:23:01

kulka129
Member

zgadzam się nie wspomnę ,że w  pokoju i łazience miałam tak zimno że na pauzie nie wychodziłam z pod ''kołdry''
bo hajcung był komputerowo włanczany co 2 godz na pół godz

#7 2013-03-04 17:06:52

iza46
Member

kulka129 napisał:

zgadzam się nie wspomnę ,że w  pokoju i łazience miałam tak zimno że na pauzie nie wychodziłam z pod ''kołdry''

To ostrzezenie,zeby stolowac sie w domu:)A na serio,czy z talerzy tez zbieralas niedojedzone porcje?czy z polmiskow?Ale,tak czy siak to obrzydliwe !!!A niedawno byla afera z niby ogorkami z Hiszpanii,okazalo sie ze to w Niemczech pojawila sie bakteria okreznicy.

#8 2013-03-04 18:58:58

kulka129
Member

Zdarzało się i z talerzy jak było coś do obkrojenia np.na zupę albo już widać było ze brak kartofli
raz były urodziny jakiegoś dziecka ,no i wiadomo jak to dzieci wszystko wybebłane razem ,na drugi dzień była zupa krem wszystko poszło
stwierdziłam że niemcy wszystko zjedzą naprawdę

#9 2013-03-04 20:10:54

ST
Member

Dla POSZERZENIA wątku proponuję opis praktycznych, sprawdzonych rad, jak radzić sobie z takimi "oszczędnościami".
  Jeśli o mnie chodzi, to dla "mojego" dziadzia wszystko jest "po co".  Po co zmieniać pościel, prać ręczniki itp - trzeba oszczędzać Gelde... Nieprasowanie pościeli jest mi akurat na rękę, ale z niezmienianiem frotki do podcierania d.py to juz nie bardzo chciałem sie godzić.  Problem rozwiązałem łatwo - zmieniając szmatkę biorę nową taką samą i MOCZĘ JĄ w wodzie... Bardzo dokładny Dziadzio nie jest w stanie się zorientować.... wink

#10 2013-03-07 09:06:16

KRYSIA5555
Member

brawo ST..........tak właśnie należy robić. Załatwić sknery ich bronią.

#11 2013-03-07 21:59:02

ST
Member

A.... jeszcze przypomniało mi się... jak to nawet sasiedzi wtrącają się w "oszczędzanie":  Otóż "mój" dziadzio nie nie jest w stanie wychodzić na piętro, gdzie ja mam pokój.  Podczas prasowania było mi za gorąco, więc uchyliłem okno.  Po pewnym czasie dziadzio miał telefon od sąsiadów z pytaniem, czy zdaje sobie sprawę z tego, że jego Opiekun marnuje cenne ciepło....wink  Na szczęście nie musiałem nic wymyślać, tylko przypomniałem dziadziowi co robię i dlaczego uchyliłem sobie okno... wink

#12 2013-03-07 22:32:29

jakniew
Member

ST napisał:

A.... jeszcze przypomniało mi się... jak to nawet sasiedzi wtrącają się w "oszczędzanie":  Otóż "mój" dziadzio nie nie jest w stanie wychodzić na piętro, gdzie ja mam pokój.  Podczas prasowania było mi za gorąco, więc uchyliłem okno.  Po pewnym czasie dziadzio miał telefon od sąsiadów z pytaniem, czy zdaje sobie sprawę z tego, że jego Opiekun marnuje cenne ciepło....wink  Na szczęście nie musiałem nic wymyślać, tylko przypomniałem dziadziowi co robię i dlaczego uchyliłem sobie okno... wink

Już sama zdążyłam się przekonać, że nie my nie powinniśmy narzekać na naszych sąsiadów. W Niemczech niby ich nie widać, ale interesują się co dzieje się na sąsiada podwórku, a robią to kuchnia cholernie dyskretnie:).

#13 2013-03-07 22:44:11

ahha
Member

ST napisał:

Powiedz mi kolego w jakiej czesci Niemiec pracujesz?Moze w Szwabii?

#14 2013-03-08 20:39:09

ST
Member

Za obydwoma razami trafiły mi się okolice Hannoveru, tyle że za pierwszym razem na pn-wsch, a teraz po przeciwnej stronie... i jeśli "Bóg da" to szybko się z tąd nie ruszę wink

#15 2013-03-11 20:38:58

Barbara45
Member

iza46 napisał:

kulka129 napisał:

To ostrzezenie,zeby stolowac sie w domu:)A na serio,czy z talerzy tez zbieralas niedojedzone porcje?czy z polmiskow?Ale,tak czy siak to obrzydliwe !!!A niedawno byla afera z niby ogorkami z Hiszpanii,okazalo sie ze to w Niemczech pojawila sie bakteria okreznicy.

Ta bakteria byla sprowadzona z Egiptu do niemiec w kielkach. Potem byla afera z truskawkami w ktorych tez byly bakterie tym razem sprowadzone z chin.

#16 2013-03-12 07:25:53

ruda
Member

Barbara45 napisała:"Ta bakteria byla sprowadzona z Egiptu do niemiec w kielkach. Potem byla afera z truskawkami w ktorych tez byly bakterie tym razem sprowadzone z chin."

Co za ulga, że bakterie nie pochodziły z niemieckiego g...a big_smile!

#17 2013-03-12 11:07:09

jakniew
Member

ruda napisał:

Barbara45 napisała:"Ta bakteria byla sprowadzona z Egiptu do niemiec w kielkach. Potem byla afera z truskawkami w ktorych tez byly bakterie tym razem sprowadzone z chin."

Jak widać, wszelkiego rodzaju bakterie ujawniające się w Niemczech są zawsze według nich z importu. O czym to świadczy? Niemcy swoją całą gospodarkę opierają na imporcie pracowników i dobór materialnych:). Są od tego zależni?????

#18 2013-03-12 12:15:25

pfleger
Member

jakniew napisał:

ruda napisał:

Jak widać, wszelkiego rodzaju bakterie ujawniające się w Niemczech są zawsze według nich z importu. O czym to świadczy? Niemcy swoją całą gospodarkę opierają na imporcie pracowników i dobór materialnych:). Są od tego zależni?????

A skad  mieli by na to pieniadze ? Jezeli by wszystko kupowali zzagranicom ?     http://www.dw.de/analitycy-si%C4%99-pom … a-16291630 Niemcy eksportuja wiecej niz kupuja zza granica.    Co do artykulow spozywczych i ich jakosci to tez mozna pare rzeczy w Polsce znalesc  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-p … nId,607699 http://biznes.newsweek.pl/sol-drogowa-w … 8,1,1.html itd

#19 2013-03-12 14:06:36

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

ruda napisał:

A skad  mieli by na to pieniadze ? Jezeli by wszystko kupowali zzagranicom ?     http://www.dw.de/analitycy-si%C4%99-pom … a-16291630 Niemcy eksportuja wiecej niz kupuja zza granica.    Co do artykulow spozywczych i ich jakosci to tez mozna pare rzeczy w Polsce znalesc  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-p … nId,607699 http://biznes.newsweek.pl/sol-drogowa-w … 8,1,1.html itd

Oj pfleger, napisałam to jako żart, ale przyznasz że pracowników z importu coraz więcej do nich przybywa:).

#20 2013-03-12 15:46:27

amelia
Przyjaciel Forum

do pfleger;

Co chcesz przez to powiedzieć? Że Polska to be, a szwabia to cacy??

Kiedyś Pietrzak śpiewał "dla jednych to piekło, dla innych to raj, a dla mnie, to mój kraj".

Nie mówię, że w Polsce jest dobrze, ale nie tobie o tym mówić!

My wszyscy narzekamy na nasz los i nasz kraj, a ty się wyśmiewasz zarówno z naszego kraju jak i z nas i tym się

różnimy.

Zgermanizowałeś się dokładnie i zatraciłeś godność  !!!

Już po raz enty ci mówię , zmień forum i nie cwaniakuj. To forum jest po to byśmy poczuli się lepiej, byśmy sobie

pomagali.

Powiedziałabym ci dokładniej, ale znów ci ręce opadną!!! "Mały człowieczku".

#21 2013-03-12 16:44:12

pfleger
Member

amelia napisał:

do pfleger;

Kiedyś Pietrzak śpiewał "dla jednych to piekło, dla innych to raj, a dla mnie, to mój kraj".

My wszyscy narzekamy na nasz los i nasz kraj, a ty się wyśmiewasz zarówno z naszego kraju jak i z nas i tym się

różnimy.

Już po raz enty ci mówię , zmień forum i nie cwaniakuj. To forum jest po to byśmy poczuli się lepiej, byśmy sobie

pomagali.

Nie dyskutuje z Pania.Nie ma sensu odpowiadac Pani na Pani teorie.I po raz kolejny prosze mi nie wmawiac rzeczy ktore tu nie napisalem.Zycze powodzenia w zyciu.

#22 2013-03-12 18:26:49

jakniew
Member

No cóż, wklejone przez pflegera linki nijak się mają do tematu.

#23 2013-03-12 18:38:19

pfleger
Member

jakniew napisał:

Za to twoj komentarz z godziny 11:07 calkowicie.

#24 2013-03-12 18:53:30

urszula47
Member

jakniew napisał:

Nie atakujcie Pflegera kobiety,musze napisac to.Kazdy tu na forum cos wnosi w rozny sposob.A rece opadaja jak czytam o tych stlamszonych przez rodziny i durne agencje Polkach.Czy to juz choroba,ze rodaczki sa takie zdolowane i bez poczucia wlasnej wartosci.Obojetnie,czy to pomoc domowa,czy nie .Godza sie na podle warunki a pozniej prosza tu o pomoc ,bo nie moga wywalczyc podwyzki,czy zaplaty za podroz lub czasu wolnego.Pfleger moze i "brutalny" ale realia niemieckie zna i niech pisze!!!!KAZDY TU WAZNY JEST DLA MNIE.

#25 2013-03-12 19:14:12

ahha
Member

amelia napisał:

do pfleger;

różnimy.

pomagali.

Amelio to JA pisalam i pytalam ST czy pracuje w Szwabii nie wyczytalam w zadnym wpisie Pflegera aby pisal ze Polska jest be,a Szwabia cacy.Czemu tyle zlego? A tak wogole to czemu ma zmienic forum -kazdemu wolno kochac to milosci slodkie prawo -jak w przedwojennej piosence.Jemu rowniez.Mysle ze nie stane sie wrogiem jestem obiektywna.

#26 2013-03-12 20:49:29

amelia
Przyjaciel Forum

Nie , nie będziesz moim wrogiem ahha.  Masz prawo do wyrażania swoich opinii w końcu nie jesteśmy tacy sami i dobrze że się różnimy, bo byłoby bardzo nudno.

Ja tylko powiem dlaczego pozwoliłam sobie na taką opinię . Otwierałaś te linki, które w swoim poście ten człowiek umieścił? W jakim celu?
Nie chce mi się szukać i cytować jego wypowiedzi w których obraża opiekunki.
Ogólnie mówiąc krytykuje, obraża wszystko co polskie a słodzi "sąsiadom". Wymądrza się, wyśmiewa a nie pomaga.
Wyraziłam swoje zdanie , ale jeśli masz inne zdanie na ten temat , to też Ci wolno. Wolno Ci też mnie skrytykować i wcale, ale to wcale się nie obrażam.

Pozdrawiam Cię ciepło mimo mrozu za oknem.

#27 2013-03-12 20:55:13

ewal8
Member

Oj, i z żartu zrobiła się wielka draka o nic smile

Niektórzy kierują się mottem: nie Niemcy mi wrogiem tylko ich euro przyjacielem smile Tylko, żeby która znowu focha nie strzeliła i się nie obraziła.

A tak na poważnie to dziewczyny wyluzujcie. Nie widzę, żeby tu pfleger ani cwaniakował ani zanadto się  wymądrzał. A co do wpisu, który tak zirytował niektóre z nas, to poniekąd ma rację.
No Amelia sama przyznaj: czy u nas jest takie wszystko cacy? NIE! Co chwila jakaś afera na jaw wychodzi. Więc nie szukajmy złego u sąsiada, sami nie będąc w porządku  smile

#28 2013-03-12 21:10:49

ahha
Member

ewal8 napisał:

Oj, i z żartu zrobiła się wielka draka o nic smile

Niektórzy kierują się mottem: nie Niemcy mi wrogiem tylko ich euro przyjacielem smile Tylko, żeby która znowu focha nie strzeliła i się nie obraziła.

A tak na poważnie to dziewczyny wyluzujcie. Nie widzę, żeby tu pfleger ani cwaniakował ani zanadto się  wymądrzał. A co do wpisu, który tak zirytował niektóre z nas, to poniekąd ma rację.
No Amelia sama przyznaj: czy u nas jest takie wszystko cacy? NIE! Co chwila jakaś afera na jaw wychodzi. Więc nie szukajmy złego u sąsiada, sami nie będąc w porządku  smile

I tak trzymac.Zycie nam doklada co niemiara na plecy My nie musiamy.Dzieki ewal8.Na luz trzeba wrzuciac i tyle ja wrzucam.

#29 2013-03-12 21:24:48

pfleger
Member

amelia napisał:

Nie , nie będziesz moim wrogiem ahha.  Masz prawo do wyrażania swoich opinii w końcu nie jesteśmy tacy sami i dobrze że się różnimy, bo byłoby bardzo nudno.

Ja tylko powiem dlaczego pozwoliłam sobie na taką opinię . Otwierałaś te linki, które w swoim poście ten człowiek umieścił? W jakim celu?
Nie chce mi się szukać i cytować jego wypowiedzi w których obraża opiekunki.
Ogólnie mówiąc krytykuje, obraża wszystko co polskie a słodzi "sąsiadom". Wymądrza się, wyśmiewa a nie pomaga.
Wyraziłam swoje zdanie , ale jeśli masz inne zdanie na ten temat , to też Ci wolno. Wolno Ci też mnie skrytykować i wcale, ale to wcale się nie obrażam.

Pozdrawiam Cię ciepło mimo mrozu za oknem.

No to pokaz gdzie kogos obrazam i wysmiewa.Ale znajac Pani odpowiedzi ,rzuci Pani jakims malo smiesznym haselkiem ze szkolnego podworka.Pozdrawiam i czekam na fragmenty  z moich wypowiedzi gdzie kogos obrazam.Man nadzieje ze poprze Pani tym razem swoje wypowiedzi argumentami,cytatmi.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-03-12 21:31:20)

#30 2013-03-13 23:10:02

ST
Member

Wracając do tematu..... wink  - za tydzień minie mi 2gi miesiąc pracy w obecnym miejscu, a ciagle odkrywam "nowe kwiatki" po moich dwóch poprzedniczkach. I zastanawiam się, kto tu bardziej wprowadzał kuriozalne oszczędnosci - "mój" dziadek, czy moje poprzeniczki...  Co chwilę natykam sie na zbiory umytych, posegregowanych jednorazowych tacek (np, po mielonym miesie), jednorazowych miseczek (po np. "matijasach" - to takie śledzie), jakichć przedatowanych dawno resztek np. przypraw starannie obwiazanych gumka, pomytych używanych wcześniej plastikowych woreczkach, popakowanych w woreczki i zakręconych gumka koreczkach, korkach, kapselkach....., zabrudzonych od wielokrotnego uzywania jednorazowych rękawiczek, pociętych na szmaty starych podkoszulkach i prześcieradłach,  gazetach przykrywających kuchenne szafki (od góry)......itp!  A w piwnicy.... słoiki, kubeczki, zakrętki, woreczki.... jak na jakiejś zapadłej wsi kilkadziesiąt lat temu!!! a nie w domu, w willowej dzielnicy u bogatego Niemca!
No i tak się zastanawiam... komu przypisać te absurdalne "oszczędności"?  Może i "mój" dziadek maczał częściowo w tym palce, ale nie przypisuję mu więcej jak 10-20%  w tym udziału.... wink

#31 2013-03-13 23:36:15

pfleger
Member

ST napisał:

Wracając do tematu..... wink  - za tydzień minie mi 2gi miesiąc pracy w obecnym miejscu, a ciagle odkrywam "nowe kwiatki" po moich dwóch poprzedniczkach. I zastanawiam się, kto tu bardziej wprowadzał kuriozalne oszczędnosci - "mój" dziadek, czy moje poprzeniczki...  Co chwilę natykam sie na zbiory umytych, posegregowanych jednorazowych tacek (np, po mielonym miesie), jednorazowych miseczek (po np. "matijasach" - to takie śledzie), jakichć przedatowanych dawno resztek np. przypraw starannie obwiazanych gumka, pomytych używanych wcześniej plastikowych woreczkach, popakowanych w woreczki i zakręconych gumka koreczkach, korkach, kapselkach....., zabrudzonych od wielokrotnego uzywania jednorazowych rękawiczek, pociętych na szmaty starych podkoszulkach i prześcieradłach,  gazetach przykrywających kuchenne szafki (od góry)......itp!  A w piwnicy.... słoiki, kubeczki, zakrętki, woreczki.... jak na jakiejś zapadłej wsi kilkadziesiąt lat temu!!! a nie w domu, w willowej dzielnicy u bogatego Niemca!
No i tak się zastanawiam... komu przypisać te absurdalne "oszczędności"?  Może i "mój" dziadek maczał częściowo w tym palce, ale nie przypisuję mu więcej jak 10-20%  w tym udziału.... wink

No to wiesz jak dorobil sie domu w Willowej dzielnicy:Oszczędnością!!  wink

#32 2013-03-14 00:12:56

jakniew
Member

ST napisał:

ST, odpowiem Ci krótko, to atawizm po komunizmie kiedy u nas takich rzeczy nie było, a jak towar trafił z zagranicy w kolorowych plastikowych pojemnikach, to się je myło i używało do czegoś innego. Szmat i szmatek do mycia, ścierania też nie było, więc się cięło starą zużytą garderobę. Tak więc niektórym paniom to zostało s i ę. Osobiście nie znoszę takiego zbieractwa i też trafiałam w miejsca gdzie obfitował podobny "spadek". Wiem także, że niektóre gospodynie w swoich domkach nakrywają górne szafki papierami, aby nie trzeba było zmywać tłustego, kuchennego kurzu co mnie zdziwiło, a inne osoby zdziwiło, że ja takich wynalazków nie stosuję. Jak widzisz, co dom to obyczaj a to się przenosi nawet na "domy pracy".

#33 2013-03-14 10:58:46

Barbara45
Member

Oj te gazety na kuchennych szafkach.... Moja matka tez tak miala zamiast raz w miesiacu lub czesciej wytrzec kuchenne meble tak by sie brud do tluszczu kuchennego nie przylejal, obkladala szafki gazeta ktore byly zmieniane moze raz na pol roku albo i zadziej. Ja w swojej kuchni meble tak zaplanowalam ze w zasadzie wiekszosc szafek i mebli w kuchni moge bez problemu w kilka minut powycierac bez wspinania sie po drabinie. Jak sie na biezaco sprzata to sie zaden tluszcz na meblach nie ma prawa " w centymetrowych warstwach " odkladac.

Co do pojemnikow po wszelakich produktach spozywczych to znajdowalam takowe w zamrazarce u niemcow. Byly one stosowane niestety przez poprzedniczki choc odpowiednio do tego celu przeznaczonych pojemnikow prozniowych w domu nie brakowalo. Ba nawet byly specjalne folje ktore mozna bylo hermetycznie zaklejic i te rowniez nie byly uzywane. Jakies zupy, sosy, ugotowane mieso , szynke lub salami pozawijane w zwykla folie lub w jakis pojemnikach po jogurtach czy folie aluminiowa znajdowalam w zamrazarkach.

#34 2013-03-14 12:29:58

pfleger
Member

Co do tych tacek czy plastikowych opakowaniach, to mozna znalezsc w wielu niemieckich domach, umyte w woreczkach.Dlaczego?.W Niemczech takie odpatki nie wyrzuca sie z normalnymi smieciami,tylko wystawia sie przed dom w zoltych workach, przewaznie co 3-4 tygodnie.Wiec na pierwszy rzut oka mozna stwierdzic ze skapcy niesamowici skoro w kuchni trzymaja takie rzeczy.Co nie znaczy ze sa skapcy jak wrzedzie.Co innego z jedzeniem jezeli ktos nie wyrzuca, w mlodosci przez wojne przezyl glod, to potem na starosc wielu to zostaje, takie oszczedzanie.

#35 2013-03-14 23:16:22

ST
Member

Tak..... ja też myśle, że to pozostałość z czasów socjalistycznych, kiedy to rządził Gomółka, niczego nie było, na stacjonarny tel czekało się kilkanaście lat (moi rodzice 13lat), kolorowe tv dopiero miały się pojawić, a handy, laptopy i internet to nawet w literaturze SF nie wystepowały... wink  No więc jeśli takie "dinozaury" wyjeżdżają z Polski w Świat, to jak tu sie potem dziwić, że na widok polskiego Opiekuna Niemcy biegną na strych, by już na wstępie okazać mu sympatię i obdarować starymi, niepotrzebnymi rzeczami ... wink

#36 2013-03-15 09:31:08

KRYSIA5555
Member

hmmmmmmmmmm kto nie myje często NA meblach kuchennych to jemu bez różnicy ile na nich jest tłuszczu!!!!!!!!! Ja też używam papierów na meblach żeby wymienić  je 1 raz na miesiąc!!!!!!!!  Przy wymianie  papieru nie ma pracy, a szorowanie mebli to koszmar!!!!!!!!!
Polecem ta metodę .jest świetna!!!!!!!!!!!!!1 big_smile

#37 2013-03-15 12:26:00

Barbara45
Member

KRYSIA5555 napisał:

hmmmmmmmmmm kto nie myje często NA meblach kuchennych to jemu bez różnicy ile na nich jest tłuszczu!!!!!!!!! Ja też używam papierów na meblach żeby wymienić  je 1 raz na miesiąc!!!!!!!!  Przy wymianie  papieru nie ma pracy, a szorowanie mebli to koszmar!!!!!!!!!

Ja wycieram meble w kuchni raz w tygodniu bez papierow.

#38 2013-03-15 13:27:01

simona1961
Member

ST napisał:

Tak..... ja też myśle, że to pozostałość z czasów socjalistycznych, kiedy to rządził Gomółka, niczego nie było, na stacjonarny tel czekało się kilkanaście lat (moi rodzice 13lat), kolorowe tv dopiero miały się pojawić, a handy, laptopy i internet to nawet w literaturze SF nie wystepowały... wink  No więc jeśli takie "dinozaury" wyjeżdżają z Polski w Świat, to jak tu sie potem dziwić, że na widok polskiego Opiekuna Niemcy biegną na strych, by już na wstępie okazać mu sympatię i obdarować starymi, niepotrzebnymi rzeczami ... wink

To znaczy, ze meble masz oklejone papierem? Nie słyszałam dotąd o takim sposobie big_smile

#39 2013-03-15 19:40:24

KRYSIA5555
Member

haaaaaaaaaaaaaaaaaaa Simonko kochanie.................nie, nie mam oklejonych mebli papierem tylko na górze wiszących szafek leżą papiery!!!!!!!!!! b. ładne, szare, których nie widac z dołu, a super spełniają swoją funkcje!!!!!!!!!!
A Basie podziwiam że mimo zapracowania ma czas na takie szorowanko!!!!!!!!!!!! Ale każdy lubi cos innego!!!!!!!!!

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2013-03-15 19:42:08)

#40 2013-03-15 19:52:47

simona1961
Member

A..... to zmienia postać rzeczy i uwazam, ze pomysł bardzo dobry, bo faktycznie tam sie zbiera fuj...fuj...fuj......

KRYSIA5555 napisał:

haaaaaaaaaaaaaaaaaaa Simonko kochanie.................nie, nie mam oklejonych mebli papierem tylko na górze wiszących szafek leżą papiery!!!!!!!!!! b. ładne, szare, których nie widac z dołu, a super spełniają swoją funkcje!!!!!!!!!!
A Basie podziwiam że mimo zapracowania ma czas na takie szorowanko!!!!!!!!!!!! Ale każdy lubi cos innego!!!!!!!!!

#41 2013-03-15 21:27:17

Barbara45
Member

KRYSIA5555 napisał:

Ja niczego nie szoruje po prostu mam otwarta na jadalnie kuchnie tak urzadzona ze mam tylko dwie niezaduze wiszace szafki a reszta mebli w kuchni na wysokosci 160cm i blat kuchenny oraz jak najmniej dekoracji i wszelakich ozdubek, kubeczkow, dzbaneczkow itp. na ktorych zbiera sie brud. Wytarcie gornej powierzchni mebli zajmuje doslownie kilka minut bez szorowania.

#42 2013-03-15 22:33:54

ST
Member

KRYSIA5555 napisał:

Ja też używam papierów na meblach żeby wymienić  je 1 raz na miesiąc!!!!!!!!  Przy wymianie  papieru nie ma pracy, a szorowanie mebli to koszmar!!!!!!!!!

Niestety nie tak do końca....;(  Papiery które pozdejmowałem nie zabezpieczyły dokładnie boków, natomiast krawędzie drzwiczek i tak były poza papierami (inaczej papiery-gazety musiały by wystawać i zaczepiać o drzwiczki przy każdym otwieraniu).  Krawędzie drzwiczek lepiły się więc od brudnego starego tłuszczu i ledwo je domyłem... ;(

#43 2013-03-15 22:40:56

ST
Member

simona1961 napisał:

....To znaczy, ze meble masz oklejone papierem? Nie słyszałam dotąd o takim sposobie big_smile

...stare gazety były poukładane na kuchennych, wiszących szafkach (niewiele pod sufitem), by zamiast raz na jakiś czas je przetrzeć (te szafki), to wymieniać gazety (przypuszczam że 2x/rok)

#44 2013-03-15 22:46:32

ST
Member

No i jeszcze co do tych papierów i innych absurdalnych oszczędności...  w sumie to by mi "wisiało" co moje poprzedniczki robiły, ale uderza to teraz we mnie - bo "dziadek" się dopytuje, czy aby nie zapomniałem poukładać nowych papierów ;(

#45 2013-03-15 23:11:11

pandora56
New member

Witajcie ,czytam was od pewnego czasu i porownuje ze zmienniczka co tu jest od 6 lat na zmiany ,to znaczy uciekaly inne od babki a ona trwala dalej ,wiele do zyczenia jej "kolezenstwo " z corka matki ale od 6 lat nocki jak upior z luwru ,powinno nie byc mnie tu od roku ale tym razem wywalczylam od corki tabletki na spanie ,ma 91 lat i zyczylabym sobie takiego zdrowia jak ona ,ale co wy na to jak telefonicznie mowie co i jak i pytam a odpowiedz dostaje "uciekaly bo wyzej sraly jak dupe mialy " nie wiem czy mam sie smiac czy tez plakac jak alzheimer ganial po pokojach ,walil piesciami w drzwi wejsciowe (szkoda sasiadow ) krzyczal ,zapalal swiatla a ty wyskakiwalas jak z procy i w dodatku od rana do nocy spiewaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.......pozdrawiam wszystkich serdecznie ,nie robcie z siebie malych ludzi przed nimi i nie wlazcie im w tylek ..niech to nam spadnie wreszcie z glowy bo kasa przeslania oczy .....

#46 2013-03-15 23:21:01

jakniew
Member

ST napisał:

No i jeszcze co do tych papierów i innych absurdalnych oszczędności...  w sumie to by mi "wisiało" co moje poprzedniczki robiły, ale uderza to teraz we mnie - bo "dziadek" się dopytuje, czy aby nie zapomniałem poukładać nowych papierów ;(

Hahaha, no to pozostał Ci "spadek" i popatrz jak dziadek nawykł do papierowych serwetek na szafkach. Nie uznaję takich wynalazków, nie uważam też że daje to jakieś ułatwienie. Kurz leżący na papierze roznosi się po kuchni, papier przyjmuje kuchenne zapachy, jakiż to problem przynajmniej raz na tydzień powycierać szafki ? Jaka w tym oszczędność? ST popieram Ciebie:).

#47 2013-03-16 23:14:29

ST
Member

pandora56 napisał:

Witajcie ,czytam was od pewnego czasu i porownuje ze zmienniczka co tu jest od 6 lat na zmiany ,to znaczy uciekaly inne od babki a ona trwala dalej ,wiele do zyczenia jej "kolezenstwo " z corka matki ale od 6 lat nocki jak upior z luwru ,powinno nie byc mnie tu od roku ale tym razem wywalczylam od corki tabletki na spanie ,ma 91 lat i zyczylabym sobie takiego zdrowia jak ona ,ale co wy na to jak telefonicznie mowie co i jak i pytam a odpowiedz dostaje "uciekaly bo wyzej sraly jak dupe mialy " nie wiem czy mam sie smiac czy tez plakac jak alzheimer ganial po pokojach ,walil piesciami w drzwi wejsciowe (szkoda sasiadow ) krzyczal ,zapalal swiatla a ty wyskakiwalas jak z procy i w dodatku od rana do nocy spiewaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.......pozdrawiam wszystkich serdecznie ,nie robcie z siebie malych ludzi przed nimi i nie wlazcie im w tylek ..niech to nam spadnie wreszcie z glowy bo kasa przeslania oczy .....

Kochaniutka... napisz jeszcze raz, co chciałaś przekazać, bo może prócz mnie jeszcze ktoś nie pokumał, a chyba to coś ciekawego.....  ;(

Ostatnio edytowany przez ST (2013-03-16 23:16:16)

#48 2013-03-16 23:20:39

kasia63
Member

ST -  I JA TEŻ TAKA SAMA NIEKUMATA:)smilesmile

#49 2013-03-17 12:05:32

jakniew
Member

Pomiędzy wszystkimi wierszami pandora chyba opisała swoje Stelle, ujmując w wierszu pierwszym, że ona podołała przetrzymać u babki od której uciekały opiekunki, tylko nie do końca pojmuję, kto posumował te "ucieczki", że "wyżej ..... itd." Podopieczna? Rodzina podopiecznej? Firma? Niestety pandora ale z Twojego wpisu wyziera chaos z którego nic nie kumamy.

#50 2013-03-17 18:27:18

ruda
Member

Powiedziałabym, że ten post to nie chaos, a bełkot, ale ok, jesteśmy miłe i wyrozumiałe przecież smile.

#51 2013-03-17 18:33:19

ST
Member

No cóż, póki Pandora nie wyjaśni "co poeta miał na myśli" możemy jedynie zgadywać, a po wyjaśnieniach Pandory zobaczymy, kto był najbliższy prawdy wink - może nawet jakaś bukmacherka? wink

#52 2013-03-17 19:25:26

jakniew
Member

ST napisał:

No cóż, póki Pandora nie wyjaśni "co poeta miał na myśli" możemy jedynie zgadywać, a po wyjaśnieniach Pandory zobaczymy, kto był najbliższy prawdy wink - może nawet jakaś bukmacherka? wink

ST, Twoja propozycja jest ciekawa:)

#53 2013-03-17 19:35:40

pfleger
Member

Moja interpretacja tekstu wink..
Autorka jest od roku u 91 letniej babci co ma "konske zdrowie" ale Alzheimer.Zmienniczka byla /jest tam od 6 lat ,mysli ze jest dobra kolezanka corki.Pytalam sie czemu poprzedniczki rezygnowaly ,uslyszala w sluchawce ze Mialy duze wymagania.Jak przyjecha to babcia w nocy nie spala i w nocy byla aktywna, glosna ,autorka zaproponowala zeby babcia dostala od lekarza tabletki na sen.

Ma ktos inna interpretacje ?wink

#54 2013-03-17 20:24:25

jakniew
Member

pfleger napisał:

Moja interpretacja tekstu wink..
Autorka jest od roku u 91 letniej babci co ma "konske zdrowie" ale Alzheimer.Zmienniczka byla /jest tam od 6 lat ,mysli ze jest dobra kolezanka corki.Pytalam sie czemu poprzedniczki rezygnowaly ,uslyszala w sluchawce ze Mialy duze wymagania.Jak przyjecha to babcia w nocy nie spala i w nocy byla aktywna, glosna ,autorka zaproponowala zeby babcia dostala od lekarza tabletki na sen.

Ma ktos inna interpretacje ?wink

Interpretacja dobra, ale na końcu napisała, żeby kasa nie przesłaniała nam oczy. Skoro jej poprzedniczki uciekały od babci z końskim zdrowiem i nie mogły znieść jej nocnego śpiewania tudzież walenia do drzwi sąsiadów to chyba kasa nie przesłoniła ich oczu, nawet za cenę załatwienia tabletek nasennych.

#55 2013-03-18 00:13:25

ST
Member

A oto moja interpretacja (po dokładnym wgłębieniu się w tekst):
Jesteśmy (My = Forumowicze) porównywani ze zmienniczkami, ale one pouciekały, a my zostaliśmy!  Ostatnia zmienniczka koleżankowała się kiedyś z córką matki (z reguły córki mają jakąś matkę - mój przypis), ale od 6-ciu lat woli Upiora z Luwru.
Autorki nie powinno być w pracy już od roku, ale ta córka, która ma 91lat, dała jej tableti i śpi zamiast wracać do PL.  Śni jej się, że telefonując ucieka przed Alzheimerem, który wali pięściami po drzwiach sąsiadów i żeby mu uciec, wystrzeliwuje się z procy, a przy tym cały dzień śpiewa.
Całość kończy się "Odezwą do Narodu" ! ............... tak, pewnie o to chodziło wink

#56 2013-03-18 00:22:43

ruda
Member

ST,a poza tym wszyscy zdrowi big_smile?

Interpretacja super, a "Odezwa do narodu" zasługuje na owację na stojąco wink.
Się już może nie wgłębiaj, co big_smile?

Dobranoc smile

#57 2013-03-18 01:03:32

jakniew
Member

ST napisał:

A oto moja interpretacja (po dokładnym wgłębieniu się w tekst):
Jesteśmy (My = Forumowicze) porównywani ze zmienniczkami, ale one pouciekały, a my zostaliśmy!  Ostatnia zmienniczka koleżankowała się kiedyś z córką matki (z reguły córki mają jakąś matkę - mój przypis), ale od 6-ciu lat woli Upiora z Luwru.
Autorki nie powinno być w pracy już od roku, ale ta córka, która ma 91lat, dała jej tableti i śpi zamiast wracać do PL.  Śni jej się, że telefonując ucieka przed Alzheimerem, który wali pięściami po drzwiach sąsiadów i żeby mu uciec, wystrzeliwuje się z procy, a przy tym cały dzień śpiewa.
Całość kończy się "Odezwą do Narodu" ! ............... tak, pewnie o to chodziło wink

ST, ale super opowieść!!! Naśmiałam się czytając Twoją interpretację. Bez tabletek nasennych, bez towarzystwa Alzheimera walącego do drzwi, wystrzeliwuję się teraz do łóżka:)smilesmile z Odezwą do Narodu. Dobranooooccc!!!

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-03-18 08:57:58)

#58 2013-03-18 23:20:04

ST
Member

Dzieki za uznanie wink - może Pandora56 znów coś napisze... jak ja znacie, to ją poproście o kolejny wpis... a ja przetłumaczę  wink

#59 2013-03-19 09:43:29

KRYSIA5555
Member

wracam do tematu ....ja nigdy nie trafiłam na chytrą podopieczną .Jeżeli byli  nawet oszczędni, to ja miałam wszystko!!
Nawet dostawałam na wolny dzień "kieszonkowe"../20,  lub 10 EUR/......majątek!!! Ale na  opłatę parkingową wystarczyło!!

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2013-03-21 11:59:43)

#60 2013-03-19 15:48:22

jakniew
Member

Do poczytania, artykuł o oszczędności Niemców:). Proszę nie mylić oszczędności z chytrością:)

http://www.dw.de/z-w%C4%99%C5%BCem-w-kieszeni/a-5842207

#61 2013-03-19 16:05:42

pfleger
Member

jakniew napisał:

Do poczytania, artykuł o oszczędności Niemców:). Proszę nie mylić oszczędności z chytrością:)

http://www.dw.de/z-w%C4%99%C5%BCem-w-kieszeni/a-5842207

W Aldi czy Lidl jakosc bardzo dobra,a wiele produktow w tych marketach produkuja znane Firmy,tylko ze nazwe produktu daja inna i sa tansze.

#62 2013-03-19 16:22:28

kasia63
Member

Sama robie zakupy główniew Aldi,czasem w Edece.Tu tak jak i u nas wszystko drozeje niezauwazalnie i tak samo jak u nas Niemcy robią zakupy w dyskontach.Oszczędzaja wszędzie i na wszystkim,różnica jest taka ,że oni są też nauczeni odkładać pieniądze  a Polacy wciąz jeszcze i bardzo powoli sie tego uczą,ci którzy maja co odłożyć rzecz jasna..........................

#63 2013-03-19 23:24:14

ST
Member

pfleger napisał:

...... wiele produktow w tych marketach produkuja znane Firmy,tylko ze nazwe produktu daja inna i sa tansze.

Jak w "Biedronce".... wink

#64 2013-03-19 23:30:01

ST
Member

kasia63 napisał:

........ci którzy maja co odłożyć rzecz jasna........

....niestety, ostatnie 2 lata mordowałem się ze sprzedażą produktów finansowych (ubezpieczenia, oszczędzanie, inwestowanie) i stwierdzam, że takich osób w Polsce to już ze świecą się nie znjdzie.... ;(  (ci co mają, to sami dawno wiedzą co zrobić ze swoimi pieniędzmi)

#65 2013-03-19 23:38:43

ST
Member

....a co do tematu, to z "mojej łączki":  moje poprzedniczki cięły na kawałki wszelkie papiery, które nie były w całości zapisane - pisma, listy, reklamy (to rzadko, bo całe kolorowe), a szczególnie koperty (cała tylna str biała!- jakież to pole do oszczędności!).  Karteczki te były układane na parapecie i tam się wszystko zapisywało.  Jak dziadek zobaczył że wyrzucam zużytą kopertę, to pokazałem mu zgrabny notesik, który kupiłem za 54centy w markecie.  Nic nie powiedział, więc sadzę, że to nie był jego wymóg, ale poprzedniczki chciały mu się podlizać wink

#66 2013-03-21 12:12:07

KRYSIA5555
Member

przeczytałam wszystkie posty na temat oszczędności Niemców!!!!!! Wiecie co może my zamiast się obrażać  powinnyśmy przejąć niektóre rozwiązania  czy metody oszczędzania. Kiedyś moj podopieczny powiedział mi że" jak idę na zakupy to mam brać ze sobą torby 2 szt, takie lodówki ze specjalnej folii i 2 szt normalne reklamówki...", ja byłam zdziwiona, pytam po co? A dziadek mi mówi że on mi wyliczy ile miesięcznie wydaję na reklamówki!!!!!!!!!! On nie był złośliwy, ani wredny, mówił normalnie spokojnie bez wyrzutów itd........ Mówię ok,,,,,,twoja kasa twoje zasady!!!!!!!!!! nie pamiętam ile wtedy wyszło wyliczenie miesięczne czy roczne, ale wiem że byłam zaskoczona formą podejścia do tego co chciał osiągnąć!!!!!!!!!
Znam Polakom którym " się nie przelewa" ale cały dzień mają właczone światło w przedpokoju bo" nie będą ślepnąć", ale biedni są starsznie , ale na luksus ogromnych opłat za prąd ich stać, a więc  niektóra oszczędność Niemców może być dla nas przykładem!!!!!!!!!!!
wystarczy zadać sobie trud i policzyć ile zaoszczędzimy i co za to możemy sobie kupić!!!!!!!

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2013-03-23 12:01:00)

#67 2013-03-21 12:32:07

iza46
Member

KRYSIA5555 napisał:

przeczytałam wszystkie posty na temat oszczędności Niemców!!!!!! Wiecie co może my zamiast się obrażać  powinnyśmy przejąć niektóre rozwiązania  czy metody oszczędzania. Kiedyś moj podopieczny powiedział mi że" jak idę na zakupy to mam btrać ze sobą torby 2 szt, takie lodówki ze specjalnej folii i 2 szt normalne reklamówki...", ja byłam zdziwiona, pytam po co? A dziadek mi mówi że on mi wyliczy ile miesięcznie wydaję na reklamówki!!!!!!!!!! On nie był złośliwy, ani wredny, mówił normalnie spokojnie bez wyrzutów itd........ Mówię ok,,,,,,twoja kasa twoje zasady!!!!!!!!!! nie pamiętam ile wtedy wyszło wyliczenie miesięczne czy roczne, ale wiem że byłam zaskoczona formą podejścia do tego co chciał osiągnąć!!!!!!!!!
Znam Polakom którym " się nie przelewa" ale cały dzień mają właczone światło w przedpokoju bo" nie będą ślepnąć", ale biedni są starsznie , ale na luksus ogromnych opłat za prąd ich stać, a więc  niektóra oszczędność Niemców może być dla nas przykładem!!!!!!!!!!!
wystarczy zadać sobie trud i policzyć ile zaoszczędzimy i co za to możemy sobie kupić!!!!!!!

Co do tych platnych lub nie reklamowek musze napisac ,ze odkad pracuje w Niemczech stosuje "szmacianki"i w Polsce tez,takie z dluugimi uszami .Zarzucam na ramie i nie czuje ciezaru torby.Tzw",Muellbeutle " kupuje do koszy na smieci, do zuzytych pampersow,plastikow/jak niema zoltych  bezplatnych workow/.Krysiu jak musisz nosic lub rowerem wozisz zakupy kup 1 raz duza bawelniana torbe /ja mam z C&A za 1.50 euro/praktyczne do torebki i ekologiczne:)

#68 2013-03-21 20:44:02

Barbara45
Member

Tez uzywam tych bawelnianych toreb na zakupy. Nie urywaja sie tak jak plastikowe i zawsze mozna je wyprac. Z reguly mam w torebce lub plecaku jedna taka szara na zakupy na wszelki wypadek jak bym po drodze do domu cos kupila. Jak w piekarni proponuja mi foliowa reklamowke to odmawiam i wyciagam swoja bawelniana.

Jest kika latwych i powszechnie stosowanych sposobow na oszczedzanie ktore nie sa sknerstwem.

Nakladki na prysznice i krany zmniejszaja zuzycie wody choc ma sie wrazenie ze pod prysznicem leci tyle samo wody co lecialo a to tylko powietrze.

Energooszczedne lampy LED sa w tej chwili wszedzie juz dostepne i nawet zarowki LED do lamp Halogenowych. Roznica zuzytej energi elektrycznej jest ogromna, swiatlo ma co prawda zimny odcien ale swieci jasno i zapala sie od razu bez "rozgrzewania" jak przy niektorych zarowkach energooszczednych. Kupilam chyba 2 lub 3 miesiecy temu w ALDI duza stojaca almpe LED za 49 euro. Oswietla pokoj lepiej niz caly zyrandol z 4 zarowkami po 40 watt kazda a ta jedna lampa zuzywa ok 12 watt i swieci mocniej niz te 4. Roznica kolosalna.

DO tego przedluzacze do pradu z wylacznikiem tak by uzadzenia ktorych sie nie uzywa nie byly caly czas na STAND BY bo nawet jak sa wylaczone a wtyczka w gniazdku to pobieraja energie caly czas. Sprawdzalam sama w domu z takim miernikiem tez kupionym w ALDI. Przedewszystkim telewizor caly czas cianie prod, DVD itp.

#69 2013-03-23 12:07:01

KRYSIA5555
Member

tak Basiu masz rację z tymi  przedłużaczami na wyłączniki!!!!!!!!! Jak ma się 2-3 telewizory nowej generacji w każdym pokoju inny i większy to oszczędność jest ogromna, samej mnie to zdziwiło!!!!!!!! Te nasze piękne telewizorki ciągną prąd i walą po oczach światłem, ale są piękne i płacimy za luksus  jakości oglądania.!!!!!!!!!!!

#70 2013-03-23 13:51:28

ruda
Member

Link przydatny wszystkim oszczędzającym smile:

http://www.swm.de/privatkunden/kundense … rater.html

#71 2013-03-23 14:16:08

alicja1973
Member

Hej!
A ja napisze coś odwrotnego.
Ja  jestem oszczędna , zwracam uwagę na co wydaje i jak żyję .
Lubię oszczędzać i nie lubię jak coś się marnuje.
A tu psikus trafiłam do takie rodziny Niemieckiej że tu się nie oszczędza .
Na początku na wszystko zwracała uwagę , czy to prąd, czy to woda, czy to zakupy,
A tu rodzinka nie oszczędna mi się trafiła.
Zgaszam wszędzie światło , a dziadek z powrotem i tłumaczy mi że nie gasić bo mu ciemno.
Na początku to mi było jakoś dziwnie ale teraz to mi obojętne.
Fajna rodzinka ale mało oszczędna.
Pozdrawiam

#72 2013-03-23 16:23:56

pfleger
Member

alicja1973 napisał:

Hej!
A ja napisze coś odwrotnego.
Ja  jestem oszczędna , zwracam uwagę na co wydaje i jak żyję .
Lubię oszczędzać i nie lubię jak coś się marnuje.
A tu psikus trafiłam do takie rodziny Niemieckiej że tu się nie oszczędza .
Na początku na wszystko zwracała uwagę , czy to prąd, czy to woda, czy to zakupy,
A tu rodzinka nie oszczędna mi się trafiła.
Zgaszam wszędzie światło , a dziadek z powrotem i tłumaczy mi że nie gasić bo mu ciemno.
Na początku to mi było jakoś dziwnie ale teraz to mi obojętne.
Fajna rodzinka ale mało oszczędna.
Pozdrawiam

Fajnie fajnie,jezeli ich stac to czemu nie,co innego jak sie dostanie rachunek ktory zwala z nog. smile

#73 2013-03-23 21:57:00

ST
Member

Ja oczywiście popieram tą normalną, ograniczajacą straty oszczędność!.   Tego Polacy powinni się uczyć! (sam wiem po mojej rodzinie - grzanie się pod prysznicem, włączanie pralki z 2oma rzeczami na dnie, zostawianie w gniazdkach zasilaczy, niegaszenie świateł...!)
  Ja na pierwszej Stelli miałem normalnie oszczędnych Niemców, ale obecnie spotkałem się z absurdami.  "Mój" dziadek nie jest biedny (super willa jak na czasy w których była budowana itp), ale to co ja tutaj opisuje, to szczera prawda... a jeszcze mi parę spraw do opisania pozostało....  Dziś kolejna z cyklu "lepiej zjeść i odchorować, niżby miało się zmarnować":
  Dziadek namiętnie chrupie ryżowe wafle, które się kruszą.  Często wskazuje mi palcem (siedzi na Rollstuhl) żeby podnieść z ziemii jakiś okruch.  Ku mojemu zdumieniu (na początku, bo teraz to już dla mnie codzienność) zjada te okruchy....  Mnie "dawno w Polsce" rodzice uczyli, że jeśli nawet łyżka spadnie na podłogę, to się bierze nowa, a tamtą do mycia....

#74 2013-03-23 22:16:58

ST
Member

Barbara45 napisał:

......Energooszczedne lampy LED sa w tej chwili wszedzie juz dostepne i nawet zarowki LED do lamp Halogenowych. Roznica zuzytej energi elektrycznej jest ogromna,.......... .

LEDy są rzeczywiście super (w PL oświetliłem sobie nimi ogród) i założyłem w paru miejscach w domu.  Mają jednak ogromną wadę - są bardzo drogie sad  Te najtańsze świecą jak przysłowiowe "ogarki", więc trzeba kupować te jeszcze droższe. No i czasami zakup zwróci się dopiero po paru latach, a czasami w ogóle - jak wypadnie z ręki i się rozbije ;(
  Natomiast zużycie prądu do oświetlenia ma się nijak do wszystkiego co grzeje!  Żarówka to przeciętnie 60W, natomiast 1 płyta kuchenki eltr, suszarka do włosów, jakikolwiek grzejnik (bojler) nie mówiąc o piekarniku, to TYSIĄCE Watt!! (1000W - 3000 W) - czyli gotując 1 zupę przez godzinę to tak, jakbyśmy przez godzine świecili 20 lamp!!! (czyli wszystkie światła w domu i u sąsiada)!

#75 2013-03-23 22:29:45

kasia63
Member

Tylko  wjednym niemieckim domu zetknęłam się z kuchenka gazowa -wszędzie elektryczne i wcale nie te najoszczedniejsze i najnowszej generacji,njczesciej stare -4 plyty grzewcze.gdzie tu oszczednosc?

#76 2013-03-23 22:56:56

jakniew
Member

ST napisał:

Ja oczywiście popieram tą normalną, ograniczajacą straty oszczędność!.   Tego Polacy powinni się uczyć! (sam wiem po mojej rodzinie - grzanie się pod prysznicem, włączanie pralki z 2oma rzeczami na dnie, zostawianie w gniazdkach zasilaczy, niegaszenie świateł...!)
  Ja na pierwszej Stelli miałem normalnie oszczędnych Niemców, ale obecnie spotkałem się z absurdami.  "Mój" dziadek nie jest biedny (super willa jak na czasy w których była budowana itp), ale to co ja tutaj opisuje, to szczera prawda... a jeszcze mi parę spraw do opisania pozostało....  Dziś kolejna z cyklu "lepiej zjeść i odchorować, niżby miało się zmarnować":
  Dziadek namiętnie chrupie ryżowe wafle, które się kruszą.  Często wskazuje mi palcem (siedzi na Rollstuhl) żeby podnieść z ziemii jakiś okruch.  Ku mojemu zdumieniu (na początku, bo teraz to już dla mnie codzienność) zjada te okruchy....  Mnie "dawno w Polsce" rodzice uczyli, że jeśli nawet łyżka spadnie na podłogę, to się bierze nowa, a tamtą do mycia....

Nie tylko Niemcy bywają tacy:) odnośnie "lepiej zjeść i odchorować, niżby miało się zmarnować", w kilku domach z tak naiwną oszczędnością  spotykam się w moim regionie ( poniemieckim ) , zbieractwo niepotrzebnych rzeczy, okrajanie podgniłych i to porządnie jabłek których i tak całe ich mnóstwo zimuje, ale "te dobre mają leżeć, trzeba jeść te nadgniłe", no i tak przez całą zimę jadają zgniłki. Mnie nie zadziwi żadna niemiecka oszczędność , bo stykam się z czymś takim na co dzień.

#77 2013-03-24 00:30:37

pfleger
Member

jakniew napisał:

ST napisał:

Nie tylko Niemcy bywają tacy:) odnośnie "lepiej zjeść i odchorować, niżby miało się zmarnować", w kilku domach z tak naiwną oszczędnością  spotykam się w moim regionie ( poniemieckim ) , zbieractwo niepotrzebnych rzeczy, okrajanie podgniłych i to porządnie jabłek których i tak całe ich mnóstwo zimuje, ale "te dobre mają leżeć, trzeba jeść te nadgniłe", no i tak przez całą zimę jadają zgniłki. Mnie nie zadziwi żadna niemiecka oszczędność , bo stykam się z czymś takim na co dzień.

Nie ma co porownywac oszczednosci w Polsce czy w Niemczech.W Niemczech bezrobotny zyje czasem lepiej niz nie jeden dobrze zarabiajacy (przynajmniej z jego widzenia Polak).Czesto niemcy jada samochodem wiele kilometrow zeby kupic cos w promocji i zaoszczedzic pare euro,zapominajac ile spala paliwa zeby tam dojechac.W Polsce to raczej ludzie oszczedzaja bo sa biedni lub boja sie biedy..lub maja pare kredytow na karku albo nie maja stalej umowy o prace.A jezeli sie czyta takie artykuly http://natemat.pl/54837,dziecko-zemdlal … yne-wywiad to czlowiek sobie uswiadami ze Polsce jest bieda ( z ta Niemiecka nie ma co porownywac) , ludzie faktycznie wieczorem mysla zanim zasna co kupic jutro do jedzenia zeby starczylo dla wszystkich...Takie glebsze przemyslenia nocna porom.

#78 2013-03-24 10:35:43

jakniew
Member

pfleger napisał:

jakniew napisał:

ST napisał:

Nie ma co porownywac oszczednosci w Polsce czy w Niemczech.W Niemczech bezrobotny zyje czasem lepiej niz nie jeden dobrze zarabiajacy (przynajmniej z jego widzenia Polak).Czesto niemcy jada samochodem wiele kilometrow zeby kupic cos w promocji i zaoszczedzic pare euro,zapominajac ile spala paliwa zeby tam dojechac.W Polsce to raczej ludzie oszczedzaja bo sa biedni lub boja sie biedy..lub maja pare kredytow na karku albo nie maja stalej umowy o prace.A jezeli sie czyta takie artykuly http://natemat.pl/54837,dziecko-zemdlal … yne-wywiad to czlowiek sobie uswiadami ze Polsce jest bieda ( z ta Niemiecka nie ma co porownywac) , ludzie faktycznie wieczorem mysla zanim zasna co kupic jutro do jedzenia zeby starczylo dla wszystkich...Takie glebsze przemyslenia nocna porom.

Zgadzam się, że biedni są zmuszeni do oszczędności by jakoś przeżyć, ale sytuacje którą opisałam powyżej nie dotyczy ludzi biednych ani bezrobotnych. To są przeważnie rolnicy, którzy mają owoców pod dostatkiem, gospodarki zaopatrzone po zęby w niezbędne maszyny dzięki dotacjom unijnym  jakie otrzymują, eleganckie domy, obok drugi agroturystyka  samochody tez dobrej marki. Nie zazdroszczę im tej pracy, ale przesadna oszczędność jest na miarę Niemca.

#79 2013-03-24 13:14:34

ruda
Member

kasia63 napisał:

Tylko  wjednym niemieckim domu zetknęłam się z kuchenka gazowa -wszędzie elektryczne i wcale nie te najoszczedniejsze i najnowszej generacji,njczesciej stare -4 plyty grzewcze.gdzie tu oszczednosc?

Kasiu, pytałam Niemców (wielu, więc odpowiedź można uznać za wiarygodną), czemu nie używają kuchenek gazowych. Odpowiedź: boją się gazu. Że niebezpieczny, wybucha i ogólnie strach hmm.
Pytałam nie ze względu na oszczędność, bo mi nic do ich oszczędzania, a wtedy, gdy wkurzałam się podczas gotowania. Ustawić tę starą płytę tak, żeby tylko pyrkało jest praktycznie niemożliwe sad.

#80 2013-03-24 13:24:28

ruda
Member

A o tym ruchu słyszeliście? :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Freeganizm
http://biznes.onet.pl/freeganizm-czyli- … news-detal
http://www.rp-online.de/panorama/deutsc … -1.2000797
Podopiecznych raczej nie dotyczy, ale warto wiedzieć, że jest coś takiego smile.

#81 2013-03-24 13:46:39

ewal8
Member

http://www.rp-online.de/panorama/deutsc … -1.2000797 - Ruda, artykuł tutaj kapitalny smile
U nas by to nie przeszło, u nas się sprzedawcy wyspecjalizowali w przebijaniu dat na produktach smile smile Polak potrafi...

#82 2013-03-24 15:28:22

jakniew
Member

ewal8 napisał:

http://www.rp-online.de/panorama/deutsc … -1.2000797 - Ruda, artykuł tutaj kapitalny smile
U nas by to nie przeszło, u nas się sprzedawcy wyspecjalizowali w przebijaniu dat na produktach smile smile Polak potrafi...

Otóż to, nawet nie wiemy że też zaliczamy się do grona zjadających odpady:)

Ostatnio edytowany przez jakniew (2013-03-24 18:02:03)

#83 2013-03-24 18:36:12

ewal8
Member

jakniew napisał:

Czasem to lepiej nie wiedzieć, co się zjada, bo by się człowiek załamał smile Afera goni aferę. Ostatnio gdzieś czytałam, że jakiś wielki  zakład mięsny dodawał padlinę do mięsa, z którego potem robiono kiełbasy. OHYDA!
Lepiej się przerzucić na wegetarianizm.

#84 2013-03-24 20:11:03

pfleger
Member

ewal8 napisał:

jakniew napisał:

Czasem to lepiej nie wiedzieć, co się zjada, bo by się człowiek załamał smile Afera goni aferę. Ostatnio gdzieś czytałam, że jakiś wielki  zakład mięsny dodawał padlinę do mięsa, z którego potem robiono kiełbasy. OHYDA!

..ta wegetarianizm,warzywa i owoce z chin importuja,tylko czy ktos kontroluje czym oni pryskaja na polach ? http://www.wprost.pl/ar/385134/Chinski- … a-zdrowia/ itd

#85 2013-03-24 20:20:42

jakniew
Member

pfleger napisał:

ewal8 napisał:

jakniew napisał:

..ta wegetarianizm,warzywa i owoce z chin importuja,tylko czy ktos kontroluje czym oni pryskaja na polach ? http://www.wprost.pl/ar/385134/Chinski- … a-zdrowia/ itd

Otóż to:). Chyba jeśli ma się własny ogródek czy działkę. Tylko na jak długo starczy warzyw? Nie martwmy się na zapas, póki co wciąż jeszcze żyjemy:)

#86 2013-03-24 21:48:22

ewal8
Member

pfleger napisał:

Pfleger, tak z ciekawości zapytam - co ty lubisz jadać?  smile smile smile  Bo z tego co się zorientowałam, nie jesteś orędownikiem słodyczy smile, soli też nie używasz, bo może być ta drogowa smile , a teraz jeszcze warzywa negujesz smile (wiem, że masz na myśli chińskie i to popieram)
Ty chyba sie odchudzasz smile
Ja Ci powiem najlepsza dieta cud to dużo sexu i głód tongue tongue

Ps. Mam nadzieję, że się nie obraziłeś...

Ostatnio edytowany przez ewal8 (2013-03-24 22:26:41)

#87 2013-03-24 23:06:11

ST
Member

No to może teraz wymiana doświadczeń: jak radzić sobie gdy trafiamy na taką kuriozalną oszczędność....
Ja stosuje taką "mieszankę" - z jednej strony ostentacyjnie wyciskam dziadkowi resztki pasty z tubki (lub robię coś innego pożytecznego, co wywoła u dziadka zachwyt), a z drugiej strony bez pytania wyrzucam stare szmaty, jednorazowe lub uszkodzone rzeczy itp.  W razie odkrcia mojego "przestępstwa", okazuję zdziwienie, że to przecież normalne i "fur Gesund". W napiętej sytuacji obiecuję poprawę i że się to już nie powtórzy wink I tu uwaga!- nie mam pretensji do dziadka, tylko do siebie, że się dałem przyłapać ;( i mam nauczkę, że "przeciwnik" nie jest głupi i w przyszłości muszę być sprytniejszy wink - tak miałem gdy ośmieliłem sie wyrzucić stary, śmierdzący i brudny worek do katetera (mimo że w szafce leży 6 sztuk nowych do użycia).  Do tego jednak by móc sie "postawić" i ryzykować robiac potrzebne, ale "zakazane" rzeczy, zbieram wcześniej  "plusy" w oczach Podopiecznego i rodziny wink
  I drugie odkrycie - na stole stoi szklanka ze zużytymi torebkami z herbatą. Stoi po to, by dziadek widział jak ja oszczędnie zaparzam 2x herbatę z tej samej torebki. W rzeczywistości po zaparzeniu zużytą torebkę oczywiście wyrzucam, lub raz na jakiś czas zmieniam z tymi w szklance wink
  A może mi ktoś poradzi, jak zwrócić dziadkowi uwagę, by nie jadł okruchów z ziemii? (zjeść samemu i udawać straszny ból żołądka? wink )

#88 2013-03-25 00:07:14

pfleger
Member

ewal8 napisał:

pfleger napisał:

Pfleger, tak z ciekawości zapytam - co ty lubisz jadać?  smile smile smile  Bo z tego co się zorientowałam, nie jesteś orędownikiem słodyczy smile, soli też nie używasz, bo może być ta drogowa smile , a teraz jeszcze warzywa negujesz smile (wiem, że masz na myśli chińskie i to popieram)
Ty chyba sie odchudzasz smile
Ja Ci powiem najlepsza dieta cud to dużo sexu i głód tongue tongue

Ps. Mam nadzieję, że się nie obraziłeś...

Nie neguje warzywa ,neguje teze ze Mieso =niezdrowe, chemia ,afery...a warzywka =super zrdowiutkie i super fajne. http://www.portalspozywczy.pl/owoce-war … 41157.html

Jadam prawie wszystko, tylko z umiarem.Nie jestem zwolennikiem opychania sie wszystkim , slodyczami tez, a potem biadolenia" ze jestem gruby ale to pewnie wina mojej przemiany materii"

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-03-25 00:08:09)

#89 2013-03-25 00:13:56

pfleger
Member

ST napisał:

...
  A może mi ktoś poradzi, jak zwrócić dziadkowi uwagę, by nie jadł okruchów z ziemii? (zjeść samemu i udawać straszny ból żołądka? wink )

Kup mu psa, pies uprzedzi dziadka i szybciej wyje okruchy, a tak powaznie, niech je dalej okruchy jak lubi.Na pewno robi tak od wielu wielu lat...i zyje smile

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-03-25 00:14:52)

#90 2013-03-25 00:57:21

amelia
Przyjaciel Forum

ST napisał:

...... jak zwrócić dziadkowi uwagę, by nie jadł okruchów z ziemii? (zjeść samemu i udawać straszny ból żołądka? wink )

Kiedyś znałam dziadka 81 lat - emerytowany lekarz. Nie miał demencji. Zjadał okruchy z ziemi. Jak go zapytałam dlaczego to robi, to mi odpowiedział, że to dla zdrowia i  po to aby nie jadł za bardzo sterylnie. Od czasu do tak robi, bo wtedy organizm "uczy się"  obrony przed agresorem (bakteriami).

No więc może rzeczywiście nie zabraniaj mu (jak mówi pfleger).

Reklama