Zakladanie cewnika przez opiekunke?

Bylam na rozmowie o prace w agencji. Wsrod pytan co ew moge robic, padlo czy zakladalam cewnik, czy potrafie. Szczeka mi opadla i powiedzialam, ze to chyba wykwalifikowany personel medyczny moze robic, na co rozmowca stwierdzil ,ze to nic trudnego...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2016-09-25 17:00:21

zuleyka
Member

Zakladanie cewnika przez opiekunke?

Bylam na rozmowie o prace w agencji.

Wsrod pytan co ew moge robic, padlo czy zakladalam  cewnik, czy potrafie.

Szczeka mi opadla i powiedzialam, ze to chyba wykwalifikowany personel medyczny moze robic,
na co  rozmowca stwierdzil ,ze to nic trudnego.

Obejrzalam w necie filmik instruktazowy,

nigdy w zyciu za zadne pieniadze nie podjelabym sie wykonania tego.

Czy ktos z was cewnikuje PDP ?

#2 2016-09-25 17:05:01

mobilna
Member

Re: Zakladanie cewnika przez opiekunke?

Możesz znienić worek od cewnika ale cewnik DEFINITYWNIE  zakłada tylko lekarz.

#3 2016-09-25 20:26:26

KRYSIA5555
Member

nigdy a nigdy tego nie rób!!!!!!!!  Odpowiedziałaś super !!!!!!!!!! Szukają naiwnej !!!!!!!! Nie wolno opiekunce nawet lekarstwa rozkładać jak jest ich dużo, bo można się pomylić i narobić szkody !!!!!
Jest sporo lekarstw o różnych pojemnościach w mg, a apteka przyśle 30 mg, a wolno dać tylko 15mg, tak miałam ostatnio, jak córka sortowała leki, Zapytałam dlaczego na butelce jest 30 mg a na kartce 15 mg.
Załużmy teraz że to ja bym sortowała te leki, nie zauważyła różnicy i PDP zmarła?????? I co wtedy?? kryminał!!!
Jeszcze jedno, jak początkujące dziewczyny mają jakieś wątpliwości co można a co nie, to niech dopasują tą czynność do słowa OPIEKA,
Nie ma kopania w ogródku bo to nie opieka, przejmowania czynności cieśli, stolarza, czy ogrodnika, czy Fensterpuzer , jest błędem !!!!!!!
Nie dajcie się zajeździć.

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2016-09-25 20:34:22)

#4 2016-09-25 20:52:16

Dalia
Member

To mi przypomniało pewną sytuację kiedy mój tata był w szpitalu. Robili jakiś  remont i chcieli się jak najszybciej pozbyć pacjentów. Mój tata był zacewnikowany. Zapytałam lekarki, tak lekarki, nie sprzątaczki czy salowej, czy może kucharki, tylko LEKARKI. Wiecie co mi odpowiedziała?
Że założenie cewnika to żaden problem, to łatwe i mogę to zrobić sama jak będzie taka potrzeba. Spojrzałam na nią jak na idiotkę i mówię, że może dla pani to łatwa czynność, ale ja nie jestem ani lekarzem ani pielęgniarką. Zdjęli tacie ten cewnik na szczęście. Ale nie zapomnę tego do końca życia. Niby lekarz a głupi jak but. Pamiętam, że zapytałam mojej koleżanki, lekarki o tę sytuację. Potwierdziła, że cewnikowanie nie jest łatwe, trzeba umieć to zrobić.
Dziewczyny - NIE WOLNO NAM TEGO ROBIĆ - koniec kropka. Jak w ogóle agencja może o coś takiego pytać. To zakrawa na jakiś niesmaczny  żart. hmm

#5 2016-09-25 20:56:05

mobilna
Member

Taką agencję od razu na śmietnik historii.

#6 2016-09-26 06:30:40

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Ja podejmę się zoperowania wyrostka robaczkowego - dla mnie także, to nic trudne - widziałem na filmach jak to się robi

#7 2016-09-26 07:17:42

KRYSIA5555
Member

copyfield napisał:

Ja podejmę się zoperowania wyrostka robaczkowego - dla mnie także, to nic trudne - widziałem na filmach jak to się robi

------------------------
haaaaaaaaaaaaaaaa ja nie widziałam , ale na sama myśl że musiałabym kogoś kroić ???
No ale ty facet, to może czujesz inaczej ??????? Naturalnie to żart !!!!!
Jak ja zaczynałam to nigdy żadna firma nie śmiałaby o  coś takiego zapytać, ale to wina opiekunek które z różnych powodów robią więcej niż powinny !!!!!!!!!!
Kryzysu, Niemcy bardzo zbiednieli. Dziś jak dadzą 50 eur w podzience to b. dużo, kiedyś kupowało się dużą torbę  na prezenty, a
chciwość firm przekracza granice przyzwoitości.
Świat się zmienia, więc trzeba się dostosować i nie dać się ~!!!!!!!!

#8 2016-09-26 07:39:29

zuleyka
Member

Dziekuje kochani!

Jasne,ze nie podejme sie czegos takiego.
Byc moze osoba z agencji nie odroznia , usuniecia work z moczem ..
ale tez nie wiem jak to robic,

ale wyraznie pytala o cewnik.

Juz to widze jak urywam lub przebijam siusiaka
o pecherzu nie wspomne.

#9 2016-09-26 16:04:01

KRYSIA5555
Member

zuleyka napisał:

Dziekuje kochani!

Jasne,ze nie podejme sie czegos takiego.
Byc moze osoba z agencji nie odroznia , usuniecia work z moczem ..
ale tez nie wiem jak to robic,

ale wyraznie pytala o cewnik.

Juz to widze jak urywam lub przebijam siusiaka
o pecherzu nie wspomne.

----------------------------------------------------
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa dobrze że masz poczucie humoru !!!!!!!!
Jst taka zasada, że jak nie znasz przypadków medycznych jakiś tam, to ci dadzą osobę chodzącą i sprawną!!!
Ja oni oszuści to my też możemy ich oszukać !!!

Ja bym firmie w buzię się roześmiała. I jak--dostałaś oferty pracy ????????
Mimo braku takiej wiedzy????????

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2016-09-26 16:06:21)

#10 2016-12-05 22:40:33

krzychgron@onet.pl
New member

mobilna napisał:

Możesz znienić worek od cewnika ale cewnik DEFINITYWNIE  zakłada tylko lekarz.

MOże nie aż tak.Ja ze specjalnością opiekun medyczny mógłbym to wykonywać. Zatrudniony jestem jako opiekun osób starszych/Promedica24/  i mogę jedynie "obsługiwać" basen lub sterylnie opróżniać worek z uryną. Zmianą/wymianą/ cewnika zajmują się służby niemieckie, z reguły personel medyczny niższego stopnia, po wcześniej ustalonym terminie wizyty/ co 2-4 tygodnie.

#11 2016-12-06 10:45:01

mobilna
Member

krzychu , lekarz i co 6 tyg.

#12 2016-12-06 11:50:29

bozencina50
Member

mobilna napisał:

krzychu , lekarz i co 6 tyg.

Nie masz racji mobilna .Nie pamiętam co ile , myślę że to było co 4 tygodnie, ale napewno cewnik moze zakładać pielegniarka uprawniona do tego.Jak pracowalam u dziada tam 24 god /dobe pracował pflegedienst.Szefowa , w tego miejca , którą była zołza,  zmieniala cewnik.
Bardzo jej to sprytnie szło .

#13 2016-12-06 22:11:51

jasminka
Member

Są cewniki przez powłoki brzuszne i te np ;nasza babcia ma wymieniane co 6 tyg przez lekarza,u znajomej opiekunki babcia ma cewnik przez @i tam wymienia ''szwester'' i to mnie zaciekawia bo nie raz i po 8,9 tyg ,bardzo długo moim zdaniem ale ja się nie znam ,my same to możemy wylać mocz z worka smile

#14 2016-12-06 23:32:19

ava
Member

jasminka napisał:

Są cewniki przez powłoki brzuszne i te np ;nasza babcia ma wymieniane co 6 tyg przez lekarza,u znajomej opiekunki babcia ma cewnik przez @i tam wymienia ''szwester'' i to mnie zaciekawia bo nie raz i po 8,9 tyg ,bardzo długo moim zdaniem ale ja się nie znam ,my same to możemy wylać mocz z worka smile

Dokładnie przy urostomii, tylko lekarz grzebie.  Wymiana cewników od 2 tygodni , nawet teoretycznie do 3 miesięcy, w zależności od tego z jakiego materiału są wykonane.

A nasz opiekun medyczny na usługach Promedicy, to może najwyżej cewnik zewnętrzny czyli urokondomik zmienić, na zlecenie i pod nadzorem pielęgniarki.
Tu katalog czynności:

http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/4656

Jak wygląda pranie mózgu w Promedice wiem. Lat kilka temu urządzali łapankę w moim urzędzie pracy. Słuchać się tych bredni nie dało.

Ostatnio edytowany przez ava (2016-12-07 00:07:25)

#15 2016-12-07 09:58:41

LidiaSz
Member

ava napisał:

jasminka napisał:

Dokładnie przy urostomii, tylko lekarz grzebie.  Wymiana cewników od 2 tygodni , nawet teoretycznie do 3 miesięcy, w zależności od tego z jakiego materiału są wykonane.

A nasz opiekun medyczny na usługach Promedicy, to może najwyżej cewnik zewnętrzny czyli urokondomik zmienić, na zlecenie i pod nadzorem pielęgniarki.
Tu katalog czynności:

http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/4656

Jak wygląda pranie mózgu w Promedice wiem. Lat kilka temu urządzali łapankę w moim urzędzie pracy. Słuchać się tych bredni nie dało.

No tak, to są czynności opiekuna medycznego a nie pomocy domowej wink

#16 2016-12-07 10:53:07

squonk
Member

krzychgron@onet.pl napisał:

MOże nie aż tak.Ja ze specjalnością opiekun medyczny mógłbym to wykonywać. Zatrudniony jestem jako opiekun osób starszych/Promedica24/  i mogę jedynie "obsługiwać" basen lub sterylnie opróżniać worek z uryną. Zmianą/wymianą/ cewnika zajmują się służby niemieckie, z reguły personel medyczny niższego stopnia, po wcześniej ustalonym terminie wizyty/ co 2-4 tygodnie.

Nie mógłbyś. Opiekun medyczny w Polsce, podobnie jak i względnie odpowiadający mu Pflegehelfer w DE nie może zakładać cewnika wewnętrznego i nie jest tego zresztą uczony. Może co najwyżej opróżnić lub wymienić worek na mocz.

#17 2016-12-07 11:13:07

iza46
Member

Mam to wydrukowane dla rodzin w ktorych pracuje https://www.caritas.de/hilfeundberatung … chaeftigen  nawet cisnienia nie mierze ,bo przyjezdzaja sluzby medyczne aby to zrobic.Ostatnio przez agencje zmuszono mnie do zakladania ponczoch uciskowych /robi to od roku opiekunka stala!!!!!!!!/ .Na wstepie oznajmilam pdp i synowi ,ze to pierwsze miejsce gdzie nie robi tego Pflegedienst i ten tydzien  zrobie to .Zwrocilam uwage na jakosc tych ponczoch i brak wymiennych,ale......przeciez to powinna zmienniczka "ogarnac" .nie mam slow do postepowania agencji i rodzin!!!!!!!!!!!!To powinno byc karalne .P.S.plik jest na dole "
Download
Leitfaden zu Rahmenbedingungen der Beschäftigung von Haushaltshilfen (Stand Mai 2016) " swiezutkie info dla rodzin .

Ostatnio edytowany przez iza46 (2016-12-07 11:15:03)

#18 2016-12-07 13:23:19

squonk
Member

iza46 napisał:

Mam to wydrukowane dla rodzin w ktorych pracuje https://www.caritas.de/hilfeundberatung … chaeftigen  nawet cisnienia nie mierze ,bo przyjezdzaja sluzby medyczne aby to zrobic.Ostatnio przez agencje zmuszono mnie do zakladania ponczoch uciskowych /robi to od roku opiekunka stala!!!!!!!!/ .Na wstepie oznajmilam pdp i synowi ,ze to pierwsze miejsce gdzie nie robi tego Pflegedienst i ten tydzien  zrobie to .Zwrocilam uwage na jakosc tych ponczoch i brak wymiennych,ale......przeciez to powinna zmienniczka "ogarnac" .nie mam slow do postepowania agencji i rodzin!!!!!!!!!!!!To powinno byc karalne .P.S.plik jest na dole "
Download
Leitfaden zu Rahmenbedingungen der Beschäftigung von Haushaltshilfen (Stand Mai 2016) " swiezutkie info dla rodzin .

Pończochy uciskowe to także w heimach powinny być zakładane przez pielęgniarkę, a nie helfera, a co dopiero osobę na stanowisku pomoc domowa.
Nie chce mi się wierzyć, że to zakładanie cewnika w domu to na serio, moim zdaniem to pomyłka wynikająca z niewiedzy i ktoś w tej agencji nie rozróżnia zakładania cewnika od opróżniania worka na mocz, który jest tylko częścią cewnika.
Nawet po rocznym wykształceniu i dodatkowych kursach doszkalających takich rzeczy się nie robi po prostu.

#19 2016-12-07 13:36:51

barbara.b
Member

squonk napisał:

iza46 napisał:

Download

Pończochy uciskowe to także w heimach powinny być zakładane przez pielęgniarkę, a nie helfera, a co dopiero osobę na stanowisku pomoc domowa.
Nie chce mi się wierzyć, że to zakładanie cewnika w domu to na serio, moim zdaniem to pomyłka wynikająca z niewiedzy i ktoś w tej agencji nie rozróżnia zakładania cewnika od opróżniania worka na mocz, który jest tylko częścią cewnika.
Nawet po rocznym wykształceniu i dodatkowych kursach doszkalających takich rzeczy się nie robi po prostu.

ludzie wykonujący te czynności bez uprawnień są poprostu głupi i nie rozumieją, że w razie jak coś pójdzie nie tak oni będą odpowiedzialni. nawet głupie rajstopy... komuś może się to wydawać proste i zakłąda i po problemie. one są jednak w jakimś celu zakładane. osoba zakładająca nie tylko je zakłada ale kontroluje, czy wszystko jest ok, czy nogi puchną, czy nie, czy stan jest stabilny, czy sie poprawia, czy pogarsza, czy rajtki są w dobrym stanie i tak dalej. a taka pomoc domowa przyjedzie, naciaga rajtki rok i myśli, że komuś przysługę robi a to jest niedzwiedzia przysługa. kiedyś czytałam artykuł, że rodziny sprowadzają polki, żeby ich rodzice szybciej zmarli. pzy takim podejściu niektórych opiekunk nie wykluczyła bym, że nie raz dochodzi do przedwczesnej śmierci przez złą opiekę lub niedopatrzenie... strach sie bać.

#20 2016-12-07 13:49:19

squonk
Member

barbara.b napisał:

ludzie wykonujący te czynności bez uprawnień są poprostu głupi i nie rozumieją, że w razie jak coś pójdzie nie tak oni będą odpowiedzialni. nawet głupie rajstopy... komuś może się to wydawać proste i zakłąda i po problemie. one są jednak w jakimś celu zakładane. osoba zakładająca nie tylko je zakłada ale kontroluje, czy wszystko jest ok, czy nogi puchną, czy nie, czy stan jest stabilny, czy sie poprawia, czy pogarsza, czy rajtki są w dobrym stanie i tak dalej. a taka pomoc domowa przyjedzie, naciaga rajtki rok i myśli, że komuś przysługę robi a to jest niedzwiedzia przysługa. kiedyś czytałam artykuł, że rodziny sprowadzają polki, żeby ich rodzice szybciej zmarli. pzy takim podejściu niektórych opiekunk nie wykluczyła bym, że nie raz dochodzi do przedwczesnej śmierci przez złą opiekę lub niedopatrzenie... strach sie bać.

Jest dokładnie tak jak piszesz, głupi albo nadgorliwi, chociaż to drugie w sumie najczęściej idzie w parze z tym pierwszym.
Opiekunowi medycznemu w Polsce to nawet leków naszykowanych przez pielęgniarkę na tacy nie wolno w świetle prawa rozdać, tak samo jak zmierzyć poziomu cukru. Ktoś powie, że to nic takiego, przecież ludzie to w domach robią bez żadnych szkół i kursów. Tylko jak coś będzie źle, to jest za to odpowiedzialność karna.

Ostatnio robiłam termofor dla jednego mieszkańca z wiecznie zimnymi stopami. Robiłam tak, jak robię sobie w domu tzn chciałam go napełnić gorącą wodą z czajnika i koleżanka, z którą byłam na zmianie, stara pielęgniara, powiedziała mi, że mogę przez takie coś mieć problemy, gdyby cokolwiek się stało i że lepiej dla świętego spokoju brać wodę z kranu, nawet jeśli jest tylko ciepła i wiele nie ogrzeje.

#21 2016-12-08 00:01:21

ava
Member

squonk napisał:

barbara.b napisał:

Jest dokładnie tak jak piszesz, głupi albo nadgorliwi, chociaż to drugie w sumie najczęściej idzie w parze z tym pierwszym.
Opiekunowi medycznemu w Polsce to nawet leków naszykowanych przez pielęgniarkę na tacy nie wolno w świetle prawa rozdać, tak samo jak zmierzyć poziomu cukru. Ktoś powie, że to nic takiego, przecież ludzie to w domach robią bez żadnych szkół i kursów. Tylko jak coś będzie źle, to jest za to odpowiedzialność karna.

Ostatnio robiłam termofor dla jednego mieszkańca z wiecznie zimnymi stopami. Robiłam tak, jak robię sobie w domu tzn chciałam go napełnić gorącą wodą z czajnika i koleżanka, z którą byłam na zmianie, stara pielęgniara, powiedziała mi, że mogę przez takie coś mieć problemy, gdyby cokolwiek się stało i że lepiej dla świętego spokoju brać wodę z kranu, nawet jeśli jest tylko ciepła i wiele nie ogrzeje.

Też bym lała z czajnika, ale teraz jestem mądrzejsza big_smile

Reklama