Nietrzymanie moczu u kobiet

[b]Nietrzymanie moczu jest to niekontrolowana mikcja.Choroba ta jest częściej spotykana u kobiet niż u mężczyzn a prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta z wiekiem...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-02-28 13:20:02

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu jest to niekontrolowana mikcja.Choroba ta jest częściej spotykana u kobiet niż u mężczyzn a prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta z wiekiem.

Nietrzymaniem oczu objawia się niekontrolowanym oddawaniem moczu w dzień lub w nocy a także podczas kaszlu, kichania, parciu na stolec podnoszenia czy innych czynności o charakterze wysiłkowym. Może by to spowodowane m.in osłabieniem mięśni zwieraczy cewki moczowej, infekcjami dróg moczowych, niepożądanymi dzianiami leków lub innych substancji działających toksycznie na układ nerwowy.

Czynniki ryzyka

Ryzyko niekontrolowanego wydalania moczu pojawia się u kobiet w wieku po czasie menopauzy. Jednym z głównych czynników jest zmniejszona ilość hormonów w organizmie kobiety (tu estrogenów), które w kobiecym organizmie regulują także układ wydalniczy, przez korzystny wpływ na prawidłową twardość śluzówki cewki moczowej. Bardzo istotnie negatywnymi czynnikami ryzyka niekontrolowanej mikcji są także otyłość oraz palenie papierosów. Czynnikiem, który także przyczynia się do pojawienia się w przyszłości powyższego schorzenia jest przebyty poród tzw. siłami natury, występuje wtedy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Pierwsze symptomy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może pojawić się początkowo w momencie kichania, kaszlu, dźwigania cięższych przedmiotów. Uczucie parcia moczu w pęcherzu spowodowane jest osłabieniem mięśni miednicy oraz zaburzeniem ze strony układu nerwowego przez co cewka moczowa zostaje zwężona.

Rozróżniane są dwa typy schorzenia: naglące i wysiłkowe. Naglące nietrzymanie moczu przytrafia się najczęściej kobietom, które są w wieku 60.-65. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje w okresie czasu pojawienia się menopauzy, czyli około 45-60 lat. Zdarza się, że oba przypadki schorzenia występują łącznie taki stan nazywa się mieszanym.

Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie, w zależności od stopnia nasilenia schorzenia, może być zachowawcze albo chirurgiczne. Podczas zastosowania leczenia zachowawczego przyjmuje się formę fizykoterapii, np. elektrostymulację oraz ćwiczenia mięśni Kegla i leczenie farmakologiczne. Lekarstwa wskazane podczas leczenia to tabletki o dziłaniu uspokajającym układ nerwowy.
W momencie gdy dochodzi do leczenia chirurgicznego operacji poddana zostaje pochwa lub cewka moczowa.

Opieka nad podopiecznym z nietrzymaniem moczu

Ważne jest aby osoba, u której pojawi się problem nietrzymania moczu zdała sobie sprawę z powagi sytuacji i by odważnie podjęła się leczenia tego schorzenia. Jak zostało już wcześniej wspomniane, w przypadku początków problemów z nietrzymaniem moczu wskazane jest zastosowania leczenia zachowawczego poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Istotne jest zaprzestanie palenia przez chorą osobę aby przez, np. przewlekle trwający kaszel, nie przyczyniać się do osłabienia podparcia dla cewki moczowej, a także przez działanie nikotyny nie zaburzać pracy układu hormonalnego.

Kinga Federkiwicz
Bibliografia: Manitus. A: Co należy wiedzieć o chorobach nerek i dróg moczowych, PZWL, Warszawa 1989

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-02-28 14:00:00

roossa
Member

Re: Nietrzymanie moczu u kobiet

Ćwiczenie mięśni Kegla to naprawdę dobra rzecz.
Warto, żebyśmy już i my - drogie opiekunki - ćwiczyły. Na przyszłość.
Szkoda, że temat tutaj nie jest w artykule rozwinięty, ale może ja Wam pomogę.

Chodzi o mięśnie miednicy, które podtrzymują macicę i kontrolowanie oddawania moczu - mówiąc ogólnie.
Łatwo można się zorientować o które chodzi, kiedy w tracie oddawania moczu próbujemy powstrzymać na chwilę strumień.
Zacząć ćwiczenia tych mięśni można właśnie w tym momencie toalety, aby mieć pewność, o które mięśnie chodzi. Potem ćwiczenie można wykonywać przy każdej sposobności - siedzicie w autobusie, przy stole, komputerze, oglądacie TV...
Ćwiczenie niezauważalne, nie wymagające wysiłku, a pomagające zapobiegać i działać także już w momencie pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu.
Podobno dowiedziono, że ćwiczenia te pomagają nawet nieco cofnąć problem.
Oczywiście wszystko zależy od przyczyn i stopnia, ale wszystko sprowadza się do mięśni.
Jeśli wasze podopieczne mają problem z nietrzymaniem moczu i na tyle można z nimi współpracować, można wprowadzić takie ćwiczenia do kalendarza codziennej aktywizacji wink

#3 2013-03-21 19:49:52

swistak
Member

a jak sie to ma do panów?????

#4 2013-03-21 21:03:13

pfleger
Member

swistak napisał:

a jak sie to ma do panów?????

Panowie tez nie trzymaja moczu.
Panowie w odroznieniu od Pan,ze wzgledu na inny typ budowy ciala maja w wiekszosci-urge incontinence- w roznych zrodlach podaja ze dotyczy to 50-80% przypadkow u panow.Cechuje to naglym uczuciem,parcia moczu,w ciagu paru sekund osoba ma uczucie ze odda noch do tego dochodzi uczucie po wizycie w toalecie ze sie nie oddalo calego moczu.U Panow dochodzi to tego wszystkie choroby zwiazane z Prostatom- operacja,leczenie to tez powoduje klopty z oddawaniem moczu.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-03-21 21:04:04)

#5 2013-03-21 22:12:44

ahha
Member

roossa napisał:

Ćwiczenie mięśni Kegla to naprawdę dobra rzecz.
Warto, żebyśmy już i my - drogie opiekunki - ćwiczyły. Na przyszłość.
Szkoda, że temat tutaj nie jest w artykule rozwinięty, ale może ja Wam pomogę.

Chodzi o mięśnie miednicy, które podtrzymują macicę i kontrolowanie oddawania moczu - mówiąc ogólnie.
Łatwo można się zorientować o które chodzi, kiedy w tracie oddawania moczu próbujemy powstrzymać na chwilę strumień.
Zacząć ćwiczenia tych mięśni można właśnie w tym momencie toalety, aby mieć pewność, o które mięśnie chodzi. Potem ćwiczenie można wykonywać przy każdej sposobności - siedzicie w autobusie, przy stole, komputerze, oglądacie TV...
Ćwiczenie niezauważalne, nie wymagające wysiłku, a pomagające zapobiegać i działać także już w momencie pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu.
Podobno dowiedziono, że ćwiczenia te pomagają nawet nieco cofnąć problem.
Oczywiście wszystko zależy od przyczyn i stopnia, ale wszystko sprowadza się do mięśni.
Jeśli wasze podopieczne mają problem z nietrzymaniem moczu i na tyle można z nimi współpracować, można wprowadzić takie ćwiczenia do kalendarza codziennej aktywizacji wink

Oczywiscie ze mozna wprowadzic takie cwiczenia ale sa takze takie uwarunkowania -bedzie trudno jesli podopieczna jest wiekowa osoba i jej miesnie sa zwiotczale-nastepnie jesli jest wielorudka to miesnie sa nadmiernie rozciagniete co tez nie pomaga -nastepnie a wlasciewie bardzo malo prawdopodobne gdy w przeszlosci przeszla zabieg ginekologiczny usuniecia macicy wewnatrz powstala proznia i pecherz moczowy jest obnizony i nie ma tzw.podpory.Ale probowac zawsze mozna.

#6 2014-03-27 12:44:05

panacea
New member

Można połączyć ćwiczenie mięśni kegla z braniem jakichś leków. Np ja brałam to: http://femudar.com/index.php/dlaczego-f … e-produktu efekt był już po paru dniach smile

#7 2014-03-28 10:53:43

kasia63
Member

panacea napisał:

Można połączyć ćwiczenie mięśni kegla z braniem jakichś leków. Np ja brałam to: http://femudar.com/index.php/dlaczego-f … e-produktu efekt był już po paru dniach smile

Ja bralam Femurin/bez recepty i drogi 60zl op na 2 tyg-efekt mizerny/Ginekolog namówil mnie na kulki gejszy -po 4 mcach stosowania problem zniknął całkowicie:)

http://www.kulkigejszy.com/

#8 2016-04-28 14:59:05

Molenz
New member

60zł to bardzo drogo jak na 2 tygodniowa kuracje... Jest jakaś szansa, że uda się wyleczyć problem nietrzymania moczu tabletkami ziołowymi, które kosztują 10-15zł...?

#9 2016-04-28 16:12:20

mobilna
Member

Nie ma . Nietrzymaniemoczu to sprawa miesni , tych sie nie da zregenerować farmakologicznie.

#10 2016-11-04 16:33:20

Olina
Member

A powiedźcie mi proszę, czy może ktoś z Was korzystał z zabiegu laserowego, który ma na celu usunięcie problemu nietrzymania moczu?
U mnie  w okolicy można się na taki zdecydować w Serafin Clinic http://serafinclinic.pl i chciałabym tam zabrać babcie, bo wiem, że bardzo jej to doskwiera sad

#11 2016-11-04 22:44:45

malami63
Member

Olina napisał:

A powiedźcie mi proszę, czy może ktoś z Was korzystał z zabiegu laserowego, który ma na celu usunięcie problemu nietrzymania moczu?
U mnie  w okolicy można się na taki zdecydować w Serafin Clinic http://serafinclinic.pl i chciałabym tam zabrać babcie, bo wiem, że bardzo jej to doskwiera sad

W programach telewizyjnych o operacjach często pokazują kobiety, które sa udział w programie mają ten zabieg za darmo. Sobie chwalą, ale nie wiem na ile w tym prawdy a na ile "muszą" tak mówić zeby reklamować klinikę.

#12 2017-05-17 15:59:58

roonka7
New member

Niestety na problemy z nietrzymaniem moczu nie ma żadnych leków. To schorzenie, które wymaga ćwiczeń, a w trudniejszych przypadkach specjalistycznych zabiegów. W telewizji faktycznie to wszystko być może odbywa się za darmo (chociaż nie jestem pewna) - inna kwestia, że samą w sobie promocją jest pokazanie konkretnego gabinetu czy lekarza. Moja mama miała właśnie ten krępujący problem, ale wolała z nim walczyć be obecności kamer. Dzięki temu też sama mogła sobie wybrać salon, bo wątpię, że telewizja wybiera takie miasta jak Łódź, a nie tylko stolica. Może też nie trwało to szybko, bo na ten zabieg http://cashmire.pl/oferta/ginekologia-e … nie-moczu/ czeka kilka tygodni. W tym czasie poczytała nieco na ten temat i przestała się tak stresować. Liczę na to, że w końcu coś jej pomoże, bo mama nie jest jeszcze starsza kobietą, a ta dolegliwość bardzo ją ogranicza i peszy. Jeśli to jedyne wyjście dla takich osób, to bardzo wierzę, że później wszystko będzie wyglądało inaczej, bo jeszcze tyle życia i codziennych wyzwań przed nią

#13 2017-08-22 20:19:45

Balty
New member

Zgadzam się, ja nie wierzę w leki... ćwiczenia... coś tam dają ale to jest czasochłonne i nie każdemu pomaga. Ja mimo że jestem jeszcze młoda, po porodzie miałam duży problem, dopiero zabieg pomógł. http://ginekolog-michalik.pl/laser-aphr … y-i-sromu/ każdemu kto się z tym zmaga polecam poczytać na ten temat. Wiadomo, jest wstydliwy i nie wszyscy chcą o tym rozmawiać. Ale jak się trafi na dobrego lekarza to to jest serio warte zachodu.....

#14 2017-10-09 12:57:41

Aleksandra b
Member

malami63 napisał:

Olina napisał:

W programach telewizyjnych o operacjach często pokazują kobiety, które sa udział w programie mają ten zabieg za darmo. Sobie chwalą, ale nie wiem na ile w tym prawdy a na ile "muszą" tak mówić zeby reklamować klinikę.

Nie wiwm, czy jakbym miała taki problem, to zrobiłabym to przed kamerą...

#15 2017-10-25 13:18:18

Paulina1987
Member

Niestety moja seniorka ma ten problem nie jest łatwo ale w ofercie jak wyjezdzalam (tu akurat z procare) było napisane, ze muszę się z tym zmierzyć. Stosujemy Tena majtki, myslę włąśnie by z nią trochę spróbować poćwiczyć...

#16 2017-10-25 13:39:11

urszula47
Member

Paulina1987 napisał:

Niestety moja seniorka ma ten problem nie jest łatwo ale w ofercie jak wyjezdzalam (tu akurat z procare) było napisane, ze muszę się z tym zmierzyć. Stosujemy Tena majtki, myslę włąśnie by z nią trochę spróbować poćwiczyć...

A co chcecie cwiczyc? Wkladanie majtek czy pampersow ?

#17 2018-01-23 07:00:25

latinka
Member

Jeśli osoba jest w pełni władz umysłowych to tak.Można ćwiczyć. I to dużo daje. Nie pomoże jeśli nietrzymanie moczu jest bardzo nasilone jednak przy lekkim nietrzymaniu moczu rzeczywiście moze dać bardzo dobre objawy....

Warto jest się również zastanowić nad zabiegami. Jesli jest to początkowa faza nietrzymania moczu to można na przykład usunąć problem laserowo:
http://www.zapaleniepecherza.com/leczen … -moczu.php

Zabieg  taki nie jest wykonywany w ramach państwowej opieki zdrowotnej ale prywatnie. Za to może dać dobre efekty i nie jest inwazyjny.

#18 2018-02-02 08:15:41

mijam
Member

W sytuacji nietrzymania moczu warto jest wybrać się do lekarza ginekologa. Nie ma się co wstydzić. Jest to bardzo popularna choroba. Wiele osob się z tym zmaga oraz lekarz ma takie osoby praktycznie codziennie u siebie w praktyce;
http://thefad.pl/kobieta-i-styl/udac-sie-ginekologa/

W dzisiejszych czasach jest bardzo wiele nowoczesnych metod leczenia nietrzymania moczu.A jeśli wyleczyy się je w odpowiednio wczesnej fazie to jest to o wiele łatwiejsze.
Warto dla własnego komfortu i lepszego samopoczucia.

Ostatnio edytowany przez mijam (2018-02-02 08:16:43)

#19 2018-02-07 16:05:20

Malutka
New member

Na nietrzymanie moczu to są przecież te wkładki TENA tongue I my jako opiekunki z nich korzystamy, zresztą nietrzymanie moczu się leczy.

Ciekawy artykuł nt. wazektomii: http://badamyprostate.pl/artykuly-i-porady/wazektomia/

Ostatnio edytowany przez Malutka (2018-02-09 14:39:44)

Reklama