Hemoroidy u osób starszych

[b]Zdrowe guzki krwawnicze to zwykle przypominające kształtem trzy małe poduszeczki wypełnione krwią, które wraz ze zwieraczem i odbytem kontrolują prawidłowe funkcje fizjologiczne...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-02-28 13:12:39

Hemoroidy u osób starszych

Zdrowe guzki krwawnicze to zwykle przypominające kształtem trzy małe poduszeczki wypełnione krwią, które wraz ze zwieraczem i odbytem kontrolują prawidłowe funkcje fizjologiczne. Chore guzki krwawnicze, poszerzone, nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego to hemoroidy.

Dużym obciążeniem może być genetyczna skłonność do występowania niewydolności żylnej, także styl życia sprzyjający powstawaniu żylaków, np. siedzący tryb życia, częste zaparcia albo biegunki, występowanie nadciśnienia w żyle wrotnej, przyczynić się może także przebyta ciąża.

Diagnoza i pierwsze symptomy Hemoroidów

Najpierwszym objawem zapowiadającym hemoroidy jest ból odbytu oraz sporadyczne pojawienie się krwi w stolcu. Podczas postępowania choroby u pacjentów może może pojawić się anemia, będąca skutkiem przewlekłego upływu krwi podczas defekacji. Dodatkowe objawy to uczucie występowania ciężkości odbyty, swąd, kłucie, pieczenie oraz poczucie niecałkowitego wypróżnienia. Objawem jest także wystąpienie wydzieliny ropnej lub krwisto – śluzowej.

Rodzaje Hemoroidów

*Hemoroidy zewnętrzne - są następstwem pofałdowań skóry wokół odbytu; ryzyko ich występowania jest większe u osób prowadzących siedzący tryb życia ( kierowcy, pracownicy biurowi itd ) 
*Hemoroidy wewnętrzne ( guzki krwawnicze ) - ryzyko ich występowania zwiększają twarde stolce oraz częsty kaszel

Leczenie Hemoroidów

Leczenie hemoroidów może odbywać się w sposób zachowawczy, czyli przez używanie leków zapewniających przywrócenie ściankom żył jędrności (maści, czopki znieczulające albo odkażające) oraz przez stosowanie środków przeczyszczających pozwalających kontrolować zaparcia. Drugim sposobem, kiedy leczenie środkami mającymi uśmierzyć ból i objawy pozostaje leczenie chirurgiczne. Polega ono na zabiegu wycięcia guzków albo ich podwiązaniu, wstrzyknięciu substancji, które utwardzą guzki krwawnicowe albo krioterapii mającej na celu usunięcie tworów hemoroidowych poprzez sondy o niskiej temperaturze.

Opieka nad podopiecznym z hemoroidami

Ochroną przed tym uciążliwym schorzeniem jest dbanie o higienę osobistą (konieczne jest przynajmniej dwa razy dziennie przemywanie się letnią wodą ze steridolem) oraz regularna aktywność fizyczna. Należy pamiętać o diecie bogatej w błonnik, który jest swoistą „szczotką fizjologiczną”, który to skutecznie pobudza perystaltykę jelit. Dokładnej analizie powinien także podlegać jadłospis osoby cierpiącej z powodu hemoroidów, gdyż nieodpowiednie jest spożywanie potraw pikantnych, drażniących oraz przypraw i alkoholów.

Kinga Federkiwicz
Bibliografia: Szymański. A. Hemoroidy i żylaki; Wydawnictwo Mada, Warszawa 1997

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2018-05-08 14:16:19

monikakruk
New member

Re: Hemoroidy u osób starszych

Hemoroidy to choroba, która dotyczy wielu osób nie tylko starszych osób, również kobiety w ciąży oraz młodych.  Ogólnie jest tematem, o którym trudno mówić gdyż dotyczy intymnych części naszego ciała. Można znaleźć sporo informacji o tej chorobie w Internecie na specjalistycznych portalach zdrowotnych

#3 2018-06-08 17:11:22

paniusiabogusia01
Member

Na szczęście nie mam tego problemu, ale koleżanka na to cierpiała to wiem że jakiś zabieg jej robili i potem się czuła dużo lepiej

#4 2018-07-01 09:36:55

rozza
Member

Czy ktoś poleci dobrego proktologa z Krakowa?

#5 2018-07-03 12:14:18

jagnak
Member

Rozumiem, że szukasz lekarza prywatnie tak? Jeśli tak to polecam zapisać sie na wizytę do centrum medycznego na ulicy Cieszyńskiej Prima Med Pracuje tam dobry proktolog Jerzy Wszołek
https://prima-med.info/poradnie/chirurg-proktolog/
Rejestracja jest tam codziennie i telefonicznie.

Niestety ale jeśli chodzi o fundusz to mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz gorzej. Terminy oczekiwania są długie, poza tym bez skierowania prakycznie nie da sie na fundusz dostać. Trzeba mieć papierek.

Ostatnio edytowany przez jagnak (2018-07-03 12:15:34)

#6 2018-09-29 20:09:37

monikakruk
New member

Odpowiednia dieta jest ważna zwłaszcza jak hemoroidy wynikają z zaparć. Ale nie zawsze to zaparcia je powodują, a często geny. W obu przypadkach dietą i naturalnymi sposobami na pewno można je trochę załagodzić, ale czy całkiem wyleczyć, to sama nie wiem. U starszych osób problem zwykle wynika właśnie z zaparć, z racji długotrwałej pozycji leżącej i po prostu przez zanik mięśni, wiotczenie skóry.

Reklama