Opieka nad podopieczną kobietą

[b]Równouprawnienie – bez względu na wszelkie czynniki, opieka nad osobą starszą, zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej, poza typowymi dla wieku i płci schorzeniami niczym się od siebie nie różni...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-02-27 12:34:28

Opieka nad podopieczną kobietą

Równouprawnienie – bez względu na wszelkie czynniki, opieka nad osobą starszą, zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej, poza typowymi dla wieku i płci schorzeniami niczym się od siebie nie różni. I nie powinna. Najważniejsza bowiem jest chęć niesienia pomocy i serce, które opiekunowie wkładają w tą wymagającą też niejednokrotnie cierpliwości pracę.

Wiele opiekunek i opiekunów ma preferencje co do płci osoby podopiecznej.  Jedne wolą panie, gdyż przy panach czują się nieswojo, inne wolą panów twierdząc, że to panie są trudniejszymi pacjentami, a jeszcze innym nie sprawia to żadnej różnicy – w końcu chory człowiek, to chory człowiek i nic więcej.

W czym więc tak naprawdę tkwi rzecz? Jak opiekować się kobietą, a jak mężczyzną? Poniższy artykuł skupia swoją treść wokół Pań. Informacje odnośnie opieki nad Panami można znaleźć w osobnym artykule http://www.opiekunki-forum.pl/t932-opie … zyzna.html . Z pewnością ile osób tyle podejść, dlatego też gorąco zachęcamy do dyskusji i wymiany rad w tym względzie.

Na co należy zwrócić uwagę opiekując się kobietą?

Istnieje jedna kwestia, która pozostaje niezmienna. Kobieta, jak na kobiety przystało chce czuć się kobieco. Bez względu na wiek i zdrowie, lubią czuć się zadbane i piękne, więc niech nikogo nie zdziwi, jeśli podopieczna poprosi o wymodelowanie fryzury, pomalowanie paznokci, czy zrobienie delikatnego makijażu. Jest to bowiem ta sfera opieki, która pozwala na zachowanie komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia pacjenta.

Oczywistym jest, że są to także kwestie zależne od kondycji zdrowotnej, niemniej jednak na ile to możliwe, warto takie prośby podopiecznej spełnić. Pozwoli to także nawiązać bliższą relację, a tym samym umilić i sobie i pacjentce opiekę.

Możliwe "punkty zapalne"

Problematyczne może być także z punktu opiekunki, zajmowanie się domem pod okiem podopiecznej, jako Pani Domu. Nie jest żadnym tabu, że każda kobieta ma swoje przyzwyczajenia i sposoby co do utrzymania porządku, sposobu gotowania, czy urządzenia mieszkania, a dwie kobiety pod jednym dachem mogą w tym obszarze wywołać mały konflikt. Dlatego też może istnieć problem, w postaci poddenerowania podopiecznej na widok wprowadzania nowych systemów dbania o dom. Pamiętać zatem warto, aby nie irytować się rzucanymi przez Panią Domu wskazówkami i starać się w miarę możliwości respektować i szanować przyzwyczajenia podopiecznej.

Opieka nad starszą kobietą

Także na ile to możliwe warto starać się wprowadzać opiekę aktywizującą. Być może podopieczna lubiła układać kwiaty – jeśli i na ile to możliwe warto ją zaangażować w drobne prace przy kwiatach (ułożenie w wazonie, przetarcie liści), być może lubiła szydełkować albo robić na drutach – jeśli zdrowie pozwala będzie to z jednej strony umilenie czasu, a z drugiej ćwiczenie dla rąk. Jeżeli zaś nasza podopieczna uwielbiała gotować - postarajmy się zapewnić jej udział w przygotowaniach posiłków i nie odcinajmy jej zupełnie od tego. Wspólnie pieczenie ciasteczek czy gotowanie ociepli nasze relacje i sprawi, że zagości w naszych kontaktach domowa i przyjazna atmosfera.

Pomoc w utrzymywaniu higieny

Niezwykle istotną kwestią jest także zachowanie odpowiedniej higieny i diety stosownej do wieku i płci.

W kwestii higieny, pamiętać należy o okresie klimakterium i menopauzy. Zachowaniu higieny intymnej nie sprzyjają dłuższe kąpiele, warto także stosować specjalne płyny, aby zachować odpowiednią florę bakteryjną i nie doprowadzić do wysuszania miejsc intymnych, które w kwiecie wieku są na to bardzo narażone.

Pomocne i nie wymagające żadnego wysiłku są także ćwiczenia tzw. mięśni Kegla, a więc mięśni miednicy odpowiedzialnych m.in. za trzymanie moczu. Najłatwiejszym sposobem aby zorientować się w położeniu tych mięśni jest próba powstrzymania strumienia moczu w trakcie jego oddawania. Badania dowiodły, że nawet w momencie występowania już problemów z nietrzymaniem moczu, ćwiczenia te mogą wpłynąć na poprawę.

Dieta u kobiet

Co do żywienia, częstym schorzeniem dopadającym kobiety w kwiecie wieku jest osteoporoza. Warto więc w diecie pamiętać o składnikach zawierających witaminy zapobiegające i hamujące zmiany w gospodarce wapniowo – fosforowej kości.

Chociaż wraz z wiekiem nie spada ilość zapotrzebowania organizmu na wapń, to w związku z zaburzeniami przyswajania witaminy D, spada także przyswajalność wapnia, w związku z czym należy go dostarczać w większych ilościach. Znajdziemy go w mleku i przetworach mlecznych (jogurtach, kefirach). Zaleca się, aby w przypadku kobiet po 60 roku życia, ilość spożywanego wapnia wynosiła do 1100 mg/ dzień.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Opieka nad osobą starszą a stan psychiczny opiekunki/opiekuna - Opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające bardzo dobrej kondycji. Dbając o dobro osoby wymagającej opieki należy pamiętać również o swoim dobrostanie...

Praca na wakacje/ opieka - Zbliżają się wakacje. Jak co roku wyjadę do pracy w opiece. Mogę, jak zazwyczaj ogłosić się i jakaś firma mnie złowi...

Opieka Niemiecka - Naszła mnie refleksja i pojawiło się pytanie w głowie :) Czy tylko osoby ze wschodniej części Europy wykonują opiekę i wykeżdżają do zawodu opiekunki z full serwisem 24/7? Czy Niemiec nie może zatrudnić sobie Niemca (przy odpowiedniej kwocie) , czy nikt od nich nie pracuje w ten sposób? Nie ma takich organizacji? A w zachodniej Europie? Kojarzycie może?

Opieka niemcy działalnoś - Witam jade do opieki w polowie lipca i mam pytanie slyszalam ze trzeba miec dzialalnos jakas otworzoną zeby wiecej zarobic czy ktos jest w temacie????????

Opieka nad starszą osobą w Warszawie - Mam na imię Barbara. Jestem miłą, sympatyczną, pogodną emerytką i chętnie zaopiekuję się starszą panią w Warszawie, najlepiej Praga Południe...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies