Opieka nad podopiecznym mężczyzną

[b]Płeć w sprawowaniu opieki nad osobą starszą i schorowaną nie stanowi żadnej różnicy. Przynajmniej istotnej. Jak to zostało powiedziane w jednym z poprzednich artykułów nt...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-02-27 12:28:49

Opieka nad podopiecznym mężczyzną

Płeć w sprawowaniu opieki nad osobą starszą i schorowaną nie stanowi żadnej różnicy. Przynajmniej istotnej. Jak to zostało powiedziane w jednym z poprzednich artykułów nt. Opieki nad kobietą w starszym wieku, osoba chora taką pozostaje i nic tego nie zmieni. Kwestie osobowościowe i charakteru, które wpływają na przebieg opieki są kwestią poboczną i zupełnie indywidualną, niezależną od płci.

Można oczywiście zauważyć pewne osobliwe zachowania charakterystyczne dla płci, ale pamiętajmy, że nie jest to regułą.

Jaki jest podopieczny mężczyzna?

Tak jak panie przywiązują na ogół większą wagę do dbania o siebie i swój wygląd oraz często pilnują przestrzegania zasad prowadzenia domu, tak panowie rzadko interesują się sprawami domowymi. Bywają oczywiście tacy, którzy lubią zaglądać do garnków i pilnują jadłospisu, do którego są przyzwyczajeni, ale na ogół panowie wydają się opiekunkom mniej kłopotliwymi pod tym względem pacjentami.

Tym, co może stanowić problem dla opiekunek i powoduje często przeniesienie preferencji co do opieki na płeć żeńską, jest typowo męski stosunek do świata, a tym samym określone zachowania, które nie zmieniają się z wiekiem. Starzeje się ciało, nie dusza, a w związku z tym, podobnie jak panie chcą czuć się kobieco i pięknie, tak panowie chcą czuć się elegancko i pozostać amantami.

Dlatego też niejednokrotnie zdarza się, że z ust podopiecznych padają w stronę opiekunki liczne komplementy czy propozycje okazywania czułości. Oczywiście wszystko ma swoje granice, lecz należy pamiętać o tym, że każdy chce czuć się piękny i młody i czasem umyka fakt postępu czasu.

Takie zachowania w przypadku panów należy więc traktować z humorem, zachowując dystans i standardy opieki. Najczęściej po prostu podopieczny odczuwa brak zainteresowania i ciepła, próbując sobie to w ten sposób rekompensować.

Wydaje się też, że na ogół panowie łatwiej i szybciej nawiązują kontakt oraz sprawiają mniej „kłopotów“ w trakcie sprawowania opieki. Oczywiście jest to kwestia względna i uzależniona od indywidualnych cech.

Zasady opieki nad mężczyzną

Inaczej niż w przypadku kobiet, też wyglądają rzecz jasna czynności aktywizujące. Na  ile oczywiście pozwala stan zdrowia podopiecznego, panowie chętniej zagrają w karty czy szachy, lub inne gry planszowe, warto także namawiać na spacery czy drobne ćwiczenia ruchowe. Oczywiście domeną będzie także zapewne sport, w którym to temacie opiekunki niekoniecznie czują się dobrze. Warto jednak włożyć trochę serca w wykonywaną pracę i okazać nieco zainteresowania. Z pewnością zapunktuje to w dalszej relacji i opiece.

Trudności w opiece nad panami czy to ze strony podopiecznego, czy też opiekunki,  mogą wynikać także ze zwykłej wstydliwości, pojawiającej się w momencie wykonywania czynności codziennej toalety.W tej kwestii konieczne jest niestety zastosowanie czysto medycznego podejścia. Także pacjentowi, który może czuć się skrępowany należy delikatnie wytłumaczyć, że czynności biologiczne, czy też toaleta jest zwykłą ludzką rzeczą. Pamiętać należy jednak w miarę możliwości i stopnia schorowania podopiecznego, o zachowaniu jako takiej intymności w celu zachowania komfortu psychicznego.

Niestety trudno podać konkretny  model opieki nad mężczyzną (jak też osobny nad kobietą), z tego względu, że wszystkie kwestie uwarunkowane są indywidualnymi podejściami i charakterem danej osoby.

Możemy mówić jedynie o jednym, wspólnym modelu opieki nad osobami starszymi, który zawiera podstawowe zasady, odnoszące się zarówno do Pań, jak i Panów.
Liczymy jednak również na Wasze spostrzeżenia  drogie Czytelniczki i Czytelnicy.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-02-27 21:04:00

bernadeta
Member

Re: Opieka nad podopiecznym mężczyzną

Warto wspomnieć o zazdrości ew małżonki, często bardzo utrudnia opiekę nad podopiecznym mężczyzną.

#3 2013-02-27 21:28:44

kryspinka
Member

no nie wiem czy bym sie ze wszystkim zgodziła miałam raz pana którego ciezko było zaciągnąc pod prysznic raz na miesiąc bo wiecznie było mu zimno i na pewno sie rozchoruje.jesc tez nie chciał w ogóle nic go nie interesowało oprucz spania bardzo cięzki przypadek no ale może inni są łatwiejsi

#4 2013-02-27 21:56:03

grzanka_z_kawiorem
New member

Płeć jak płeć. Miałam i przecudowną babeczkę. Żwawą, rozmowną, czasem czułam się jak u własnej babci. Zdarzało się, że rano czekała mnie z naleśnikami na śniadanie. A miałam i taką podopieczną co jedzenie przede mną chowała, awanturowała się o wszystko albo płakała. Z kolei trafiłam na dziadka bardzo kulturalnego, zamożnego dżentelmena, ale wymagającego opieki całodobowej i mojej obecności we wszelkich momentach dnia. I zmieniałam pieluchy, i kąpałam... taka praca. Wstydzić się nie ma co. Gdyby byli zdrowi, młodzi na chodzie, to by nas nie potrzebowali. Nie ma różnicy czy podopiecznym jest mężczyzna czy kobieta. Wszystko zależy od charakteru.

#5 2013-02-28 13:39:35

roossa
Member

Zgadzam się. Wszystko zależy od człowieka.
Ja miałam dziadka, który czasem rzucał mi "podrywające" teksty, uwielbiał trzymać się pod rękę (zwłaszcza, gdy szliśmy na spacer - żeby pokazać się sąsiadom (sąsiadkom?) z kobietą i jaki to on dziarski nie jest wink ), widać było też, że brakuje mu czułości i takiej zwykłej bliskości, ale jak przychodziło co do czego - do czynności higienicznych i mycia, to był STRASZNIE wstydliwy. Starał się radzić sobie sam, na ile mógł, zasłaniał się tu i ówdzie ręcznikiem, kiedy tłumaczyłam mu, że pomogę mu go obmyć, bo nie sięga do pleców i nie potrafi sięgnąć łydek ani nawet kolan.
Trochę mi zajęło, zanim wytłumaczyłam mu, że nie ma się czego wstydzić, zwłaszcza, gdy później jego stan się pogorszył i nie wystarczyła już tylko moja asysta.

#6 2013-04-03 21:32:59

swistak
Member

bernadeta napisał:

Warto wspomnieć o zazdrości ew małżonki, często bardzo utrudnia opiekę nad podopiecznym mężczyzną.

zartujesz czy to powaznie napisalas????----jak mozna byc zazdrosnym o czlowieka ktory potrzebuje pomocy opiekunki, jesli zona nie daje sobie
   rady???

#7 2013-04-03 22:43:55

pfleger
Member

swistak napisał:

bernadeta napisał:

zartujesz czy to powaznie napisalas????----jak mozna byc zazdrosnym o czlowieka ktory potrzebuje pomocy opiekunki, jesli zona nie daje sobie
   rady???

A mozna ,jezeli w domu pojawi sie nowa kobieta , mlodsza , ktora myje meza, widzi go nago usmiecha sie do niego a on uwaza ja tez za bardzo sympatyczna kobieta...Poprostu po 30-40 latach malzenstwa pojawia sie kobieta u boku meza ktora go dotyka , zartuja razem itd..To moze pojawic sie odrobina zazdrosci.

No ale pewnie przesadzam, wiele kobiet pozwolilo by isc mezow na przyklad na masasz plecow po ciezkiej pracy, do 25 letniej wysportowanej o jedrnym ciele masazystki.W koncu nie ma w tym nic zlego.

#8 2013-04-03 23:05:57

ewal8
Member

pfleger napisał:

A mozna ,jezeli w domu pojawi sie nowa kobieta , mlodsza , ktora myje meza, widzi go nago usmiecha sie do niego a on uwaza ja tez za bardzo sympatyczna kobieta...Poprostu po 30-40 latach malzenstwa pojawia sie kobieta u boku meza ktora go dotyka , zartuja razem itd..To moze pojawic sie odrobina zazdrosci.

No ale pewnie przesadzam, wiele kobiet pozwolilo by isc mezow na przyklad na masasz plecow po ciezkiej pracy, do 25 letniej wysportowanej o jedrnym ciele masazystki.W koncu nie ma w tym nic zlego.

Aleś się Pfleger rozkręcił... big_smile To ostatnie zdanie to zachęta do dyskusji?? To ja Ci powiem, że to działa w obie strony big_smile
Czy miałbyś coś przeciwko, jakby Twoja żona/kobieta na taki masaż poszła do przystojnego, dobrze zbudowanego masażysty poniżej 30? W koncu nie ma w tym nic złego. wink

Ostatnio edytowany przez ewal8 (2013-04-03 23:08:58)

#9 2013-04-03 23:58:52

pfleger
Member

ewal8 napisał:

pfleger napisał:

Aleś się Pfleger rozkręcił... big_smile To ostatnie zdanie to zachęta do dyskusji?? To ja Ci powiem, że to działa w obie strony big_smile
Czy miałbyś coś przeciwko, jakby Twoja żona/kobieta na taki masaż poszła do przystojnego, dobrze zbudowanego masażysty poniżej 30? W koncu nie ma w tym nic złego. wink

Przyklad odnosil sie do tezy "jak kobieta moze byc zazdrosna o opiekunke ktora bedzie sie opiekowala mezem" a moze byc.

#10 2013-04-04 07:47:13

ewal8
Member

pfleger napisał:

Przyklad odnosil sie do tezy "jak kobieta moze byc zazdrosna o opiekunke ktora bedzie sie opiekowala mezem" a moze byc.

Możliwe, że Cię źle zrozumiałam wink, ale odniosłam wrażenie, że tym ostatnim zdaniem chcesz nam uzmysłowić, ze my też byłybyśmy zazdrosne o swoich mężów w opisanym przez Ciebie przypadku smile, dlatego napisałam, że Eifersucht działa w obie strony. wink
Bitte um Verzeihung, wenn ich dich mit meiner Bemerkung verletzt habe. wink

#11 2013-04-04 08:04:52

pfleger
Member

ewal8 napisał:

pfleger napisał:

Możliwe, że Cię źle zrozumiałam wink, ale odniosłam wrażenie, że tym ostatnim zdaniem chcesz nam uzmysłowić, ze my też byłybyśmy zazdrosne o swoich mężów w opisanym przez Ciebie przypadku smile, dlatego napisałam, że Eifersucht działa w obie strony. wink
Bitte um Verzeihung, wenn ich dich mit meiner Bemerkung verletzt habe. wink

Czy przeprosiny przyjme ....zastanowie sie smile

#12 2013-04-04 14:15:48

swistak
Member

pfleger napisał:

swistak napisał:

bernadeta napisał:

rady???

pfleger.....co to moze byc za zazdrosc po 30-40 latach małzenstwa...kazda zona czy partnerka zna swojego meza i wie o  mozliwościach 
     i osiagach"

więc zazdrość calkowicie wykluczam...moze jedynie z przymruzeniem oka potraktowac jego chwilowe podniecenie  przez "jedrną masazystke"

może tym razem zgodzisz się ze mna???    :-))))

Ostatnio edytowany przez swistak (2013-04-04 14:16:30)

#13 2013-04-04 15:18:19

ANTONIA***
Member

Moja sąsiadka mówiła, że w starym piecu diabeł pali...

#14 2013-04-04 17:34:44

jakniew
Member

No cóż, bywają różne przypadki, ale jedna z moich koleżanek została przeniesiona do innej rodziny właśnie dlatego, że żona podopiecznego naciskała o to firmę i zażyczyła sobie do męża opiekuna. Tak więc zazdrość o męża nie ma nic wspólnego ze stażem małżeńskim, jak kocha, to zazdrosna smilesmilesmile.
Za kilka dni wyjeżdżam do opieki nad panem, pani na razie jest w szpitalu.

#15 2013-04-04 18:07:10

kasia63
Member

Kiedys opiekowałam się panem ,który miał dochodzacą przyjaciółkę -oboje 86lat,ta to dopiero zazdrosna była,sama moja obecnosc jej przeszkadzała,a dodam ze pan nie wymagal pomocy przy toalecie itd.Córka pacjenta powiedziala,ze mam sie nie przejmowac  i tyle.Bywala codziennie ta pani i jak przychodziła to zamykałą drzwi od jego pokoju,zebym nie słyszała i nie widziała:)Ot takie nieszkodliwe dziwactwa starych ludzi...

Reklama