Jak wygląda Wilkanoc u rodzin niemieckich?

Na święta wielkanocne jadę na zastępstwo. Jak obchodzicie te święta z rodzinami i podopiecznymi? Czy to bardzo popularne święta? Mnie z dwa razy wypadło być na Wielkanoc w pracy, ale zawsze jakoś tak trafiałam bez ceremonialnie...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2013-02-18 21:02:47

MadaPomada
New member

Jak wygląda Wilkanoc u rodzin niemieckich?

Na święta wielkanocne jadę na zastępstwo. Jak obchodzicie te święta z rodzinami i podopiecznymi? Czy to bardzo popularne święta? Mnie z dwa razy wypadło być na Wielkanoc w pracy, ale zawsze jakoś tak trafiałam bez ceremonialnie. Raz miałam taką babcię, prawię roślinkę i mieszkałyśmy same na odludziu, więc jakoś tak rozeszło się po kościach. Drugi raz dziadeczek umarł mi przed samymi świętami więc wróciłam na śmingusa do domu. Opowiedzcie coś, bo ja mam mało miłe wspomnienia z tego okresu...

Ostatnio edytowany przez MadaPomada (2013-02-18 21:18:15)

#2 2013-02-18 21:48:37

kasia63
Member

Re: Jak wygląda Wilkanoc u rodzin niemieckich?

hej-na wielkanoc bylam raz i byl to taki sam dzien jak inne ,zadnych uroczystosci rodzinnych,corka na ulicy obok ale nawet nie przyszla ....zadnych zmian i odstępstw od codziennosci

#3 2013-02-18 22:47:08

ruda
Member

A gdzie będziesz? W jakiej części De? Rodzina u której pracuję, chodzi ze święconką w Wielkanoc, więc może Niemcy Cię zaskoczą wink.

#4 2013-02-18 22:50:49

amelia
Przyjaciel Forum

Nie ma co mówić. Święta przeważnie są "bezpłciowe". Nie spodziewaj się za wiele. Pisanki już dwa tygodnie wcześniej kupią w Aldiku, postawią na stole jako dekoracja, ewentualnie zawieszą parę pisanek na gałązkach w wazonie i "git majonez" będzie.

Mimo wszystko życzę zdrowych i wesołych świąt!

#5 2013-02-28 15:02:26

roossa
Member

Noooooo..... ja nie pracowałam w Wielkanoc, tylko BN, ale bylam w tym okresie w DE i święta te są faktycznie odbębniane i niewidoczne i zdeptane do radochy wokół pisanek i króliczków, nic poza tym.
W kościele w ogóle widoczne tylko pokolenie 70+ (z czego znaczna część to polscy emigranci z lat 70/80) i to tez na palcach policzyć. Ewentualnie polskie rodziny we wlasnym gronie świętują. Ale na rodowitych niemców nie ma bardzo co liczyć i oczekiwać takicgo charakteru świąt, jak u nas.

#6 2013-03-22 13:06:27

swistak
Member

czesc dziewczyny znalazlam fajna stronke ze swietami
http://www.pogranicze.de/aktualnosci/in … -niemczech

mozna sie wiele dowiedziec---milej lektury

pozdrawiam  :-)))

Ostatnio edytowany przez swistak (2013-03-22 13:15:26)

#7 2013-03-22 15:46:57

wampirek
Member
Od: slaskie

Ciekawe informacje,przynajmniej dla mnie... dzięki wielkie !

#8 2013-03-22 17:47:28

Barbara45
Member

A czego sie spodziewacie przeciesz niemcy to nie kraj katolicki. Wieksza czesc to protestanci a tam sie swieta skromnie obchodzi, katolicy cos tam robia ale niewielu ich jest do tego turcy i wszelkie inne miejszosci lacznie z zydami ktorych jest ok 80 tys w niemczech( dla posownania w polsce ok 6 tys zydow mamy). Wiec nie ma sie co dziwic ze na swieta bedzie lepszy obiad i czekoladowy kroliczek a kolorowe jajeczka na drzewku za oknem.
W chinach wogole sie nie obchodzi swiat wielkanocnych tam nawet nie wiedza o co chodzi z tymi jajkami i zajacem?

#9 2013-03-22 18:17:39

ruda
Member

Barbaro, co nam chciałaś przekazać, czy też uświadomić wink?
Katolicki, czy nie, na całym świecie zwyczaje są różne, a ateiści są wszędzie.. Aż chciałoby się (przecież!) powiedzieć: Dzięki bogu wink!
Masz coś komuś za złe?

Dziwny post. Po co mieszasz do tego Żydów?

#10 2013-03-22 18:21:01

ruda
Member

Jestem w Bawarii i będę szykować święconkę, z którą do kościoła pójdzie mój szef.

Dziwne. Pewne, że dziwne, ale się zdarza smile.

#11 2013-03-22 19:14:06

ANTONIA***
Member

Moja babcia, jej synowa i syn byli katolikami . Chodzili do kościoła, zamawiali wizyty księdza raz na dwa tygodnie, ale świąt wielkanocnych, jako takich, nie obchodzili. Zabarwione jajka kupowali gotowe w sklepie, a tradycja ich święcenia była im zupełnie obca. A dekoracji była zawsze masa, to prawda.
W pierwszy dzień świąt byłyśmy u nich z babcią na obiedzie, drugi - obchodziłyśmy całkiem normalnie u siebie. Ja dostawałam zawsze jakiś słodki prezent i dodatkowe 50 euro. Do kościoła na msze mogłam iść zawsze.
Basiu, czy większa część protestanci, to nie wiem... Wiem natomiast, że jest bardzo dużo ewangelików.
W pobliskiej miejscowości mieli swój kościół i byli bardziej aktywni, niż katolicy.

#12 2013-03-22 20:15:41

ruda
Member

ANTONIA napisała:
"Basiu, czy większa część protestanci, to nie wiem... Wiem natomiast, że jest bardzo dużo ewangelików."

Hmm, a podobno wiedza nie boli i jest na wyciągnięcie ręki hmm :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelicy

#13 2013-03-22 20:50:21

jakniew
Member

To zależy od regionu Niemiec, bo są takie miejsca gdzie ewangelicy są mniejszością i korzystają z kościołów katolickich.

#14 2013-03-22 23:36:44

ruda
Member

#15 2013-03-23 06:54:39

ANTONIA***
Member

Masz rację, Ruda - a to nieuk ze mnie. Dzięki...

#16 2013-03-29 19:04:57

fiameta@wp.pl
Member

Napiszcie czy wogóle dostajecie coś extra od rodzin,u których pracujecie?I jeżeli same robicie zakupy,ile rodzina wam daje kasy?(zdaję sobie sprawę,że uzależnione jest to od miejscowości(ceny w sklepach mogą się różnić.)

#17 2013-03-29 19:41:23

swistak
Member

fiameta@wp.pl napisał:

Napiszcie czy wogóle dostajecie coś extra od rodzin,u których pracujecie?I jeżeli same robicie zakupy,ile rodzina wam daje kasy?(zdaję sobie sprawę,że uzależnione jest to od miejscowości(ceny w sklepach mogą się różnić.)

no to powiem Ci tak.....dzisiaj przyszedl syn z zona podopiecznej i dostalam bukiecik roz z przybraniem i ferero roche w ksztalcie jajka

na B.Narodzenie 50e.....zobaczymy co dalej bo do Swiat jeszcze troche--- a jest jeszcze troche dzieci to moze matke odwiedza...

a tak poza nawiasem; nie robie sobie duzych - moze i zadnych nadziei na kase czy prezenty......jak cos bedzie to bedzie to mile, jak nie tez
przezyje

Swieta juz widac od miesiaca a moze i wczesniej mimo,ze tu jeszcze zima--sniegu dosc sporo jak na marzec, pelno wiszacych jajek na drzewkach przed domem,zajace wiszace na drzwiach....smiesznie to wyglada ale coz co kraj to obyczaj

w niedziele ide do kosciolka---mamy tu polska misje i niedzielne msze----troche polskosci bede w Swieta czuć  :-))))

zycze spokojnych radosnych troche polskich Swiat    :-)))))

Reklama