Zapobieganie i leczenie odleżyn

[b]Czym są odleżyny i jak powstają ? W naszym krótkim artykule postaramy się nieco przybliżyć temat odleżyn, których powstawanie spowodowane jest długotrwałym uciskiem hamującym dopływ krwi...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-02-15 10:39:34

Zapobieganie i leczenie odleżyn

Czym są odleżyny i jak powstają ? W naszym krótkim artykule postaramy się nieco przybliżyć  temat odleżyn, których powstawanie spowodowane jest długotrwałym uciskiem hamującym dopływ krwi.

W miejscach trwałego ucisku - a więc na przykład w wyniku długotrwałego leżenia, siedzenia na krześle inwalidzkim pojawia się najpierw zaczerwienienie. Następnie poprzez niedokrwienie, spowodowane zbyt długim uciskiem na naczynia tętnicze i żylne powstaje miejscowe niedotlenienie i w konsekwencji martwica tkanek. Owe uszkodzenie skóry oraz tkanek pod nią leżących aż do kości jest odleżyną.

Pięć stopni objawów odleżyn wg. Torrance’a

I – Brak uszkodzenia skóry, występuje rumień oraz blednące zaczerwienienie. Niewielki ucisk wywierany na palec powoduje zblednięcie zaczerwienienia, co oznajmia, że mikrokrążenie nie zostało jeszcze zatrzymane ani uszkodzone.
II – Powstałe zaczerwienienie powiększa się i nie blednie, występuje powierzchowna nadżerka a tkanka jest twarda w dotyku. Niewielki ucisk pozostawia nieustępujący rumień. Możliwe jest wystąpienie powierzchniowego obrzęku, otarcie, przerwanie ciągłości naskórka oraz bolesne pęcherze.
III – Występuje głębokie uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną.  Uszkodzona tkanka jest poraniona głębokimi ubytkami a ranę otacza obrzęk, ponieważ znajdują się one poniżej zakończeń nerwowych, stąd zwykle nie są bolesne.
IV – Zostaje zaobserwowana martwica tkanki (dno rany może być pokryte czarną martwicą) a uszkodzenie skóry sięga tkanki tłuszczowej podskórnej i dochodzi do kości. Występuje odczyn zapalny kości i pojawia się odczynowe zapalenie stawów.
V – Martwica jest w stopniu zaawansowanym, rana jest pokryta czarną martwicą i rozchodzi się w stronę powięzi mięśni, co sprowadza się do występowania sepsy, czyli ogólnego stanu zakażenia  organizmu. W stadium najcięższym dochodzi do szybkiego zakażenia całego organizmu, występuje wysoka gorączka, bóle kończyn górnych i dolnych oraz osłabienie. Niekiedy choroba kończy się martwicą miejscową fragmentu tkanki konkretnego narządu lub całego narządu.

Czynniki ryzyka powstawania odleżyn

Niebezpieczeństwo wystąpienia odleżyn związane jest przede wszystkim z osobami, które nadmiernie przebywają w niezmiennej pozycji, np. leżącej albo siedzącej. Monotonia pozycji powoduje ucisk, który hamuje przepływ krwi w skórze a zaburzenie metabolizmu powoduje zatrzymanie w organizmie toksyn. Jeżeli leczenie odleżyn nie zostało podjęte wystarczająco wcześnie może dojść do uszkodzenia mięśni i kości.

Leczenie odleżyn oraz opieka nad chorym

Zaleca się by chory zmieniał pozycję swojego położenia co dwie godziny. Ważne jest aby stosować chirurgiczne czyszczenie ran usuwając martwe tkanki w obrębie rany oraz zachować sterylność opatrunków. Wskazane jest stosowanie maści zawierających jodopowidon oraz sól srebrową sulfatiazolu. Niebezpieczeństwo związane z zakażeniem odleżyn wiąże się z zakażeniem krwi całego organizmu co może wiązać się rozwojem sepsy oraz zgonem.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia:

Guy. H. 2004, Preventing pressure ulcers: choosing a mattress. Prof Nurse. 20 (4), s. 43-6.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-02-17 20:33:32

Barbara45
Member

Re: Zapobieganie i leczenie odleżyn

Tym razem juz lepiej z podaniem Biografii itp.
Ale i tak musze troche ponazekac .... juz taki mam charakter.

Zmiana pozycje podopiecznego co dwa godziny to czas umowny a nie zalecany i nie jest potwierdzony naukowo. Te dwie godziny pochodza jeszcze z czasow Florence Nightingale (1820 - 1910) i na stale przyjely sie w pielegniarstwie.
Florence Nightingale pracujac jako pielegniarka opiekowala sie miedzy innymi rannymi żołnierzami. To ona zauwazymla ze zmiana pozycji pacjenta kozystnie w plywa na stan odlezyn i im zapobieganiu. A te 2 godziny wziely sie stad ze od momentu gdy zmienila pozycje pierwszego pacjenta do zmiany pozycji u ostaniego pacjenta uplywaly dwie godziny. I po tych 2 godzinach zaczynala znow u pierwszego pacjeta. I tak juz zostalo niestety do dzis ze zaleca sie co 2 godziny zmiane pozycji.
U niektorych pacjentow zmiana pozycji co 2 godzny jest niewystarczajaca. Wplyw na to ma wiele czynnikow jak ogolny stan krazenia itp. Nieraz juz po godzinie moze pojawic sie odlezyna 2 lub 3 stopnia.

#3 2013-02-22 11:50:34

wichura002
New member

Barbaro, nie biografia, a bibliografia.  Ja też lubię ponarzekać wink) Ale mniejsza z tym..
W przypadku osób leżących też obracam je średnio co 2 godziny, choć zdarzyło mi się już e dla jednej babci były to stanowczo za długie przerwy i trzeba było ją przewracać nawet co godzinę. Tak też robiłam, oczywiscie trzeba tez było wstać w nocy, żeby przewrócić na bok, babcia się tez budziła i coś pokrzykiwała czasem i tak po jakimś czasie juz sama nie dawałam rady, robiąc sobie te przerwy w nocy. Za dnia nie mialam kiedy odespać. Na Stelli byłam na szczęście na zastępstwo, a do domu wróciłam zmęczona jak wół.

#4 2013-02-22 14:24:13

Barbara45
Member

Czesto zdarzaja mi sie literowki i  niestety od czasu jak mieszkam w niemczech i na codzien posluguje sie tylko jezykiem niemeckim popelniam coraz wiecej bledow piszac po polsku.

#5 2013-02-22 18:15:26

pfleger
Member

wichura002 napisał:

Barbaro, nie biografia, a bibliografia.  Ja też lubię ponarzekać wink) Ale mniejsza z tym..
W przypadku osób leżących też obracam je średnio co 2 godziny, choć zdarzyło mi się już e dla jednej babci były to stanowczo za długie przerwy i trzeba było ją przewracać nawet co godzinę. Tak też robiłam, oczywiscie trzeba tez było wstać w nocy, żeby przewrócić na bok, babcia się tez budziła i coś pokrzykiwała czasem i tak po jakimś czasie juz sama nie dawałam rady, robiąc sobie te przerwy w nocy. Za dnia nie mialam kiedy odespać. Na Stelli byłam na szczęście na zastępstwo, a do domu wróciłam zmęczona jak wół.

Nie koniecznie trzeba obracac co 2 godziny,wystarczy uzyc pare poduszek,i pacjentowi po 2-3 godzinach zmienic pozycje o np 30° co w wielu przypadkach wystarczy ,zabierajac jedna z poduszek..

#6 2013-02-25 13:10:18

Barbara45
Member

pfleger napisał:

wichura002 napisał:

Nie koniecznie trzeba obracac co 2 godziny,wystarczy uzyc pare poduszek,i pacjentowi po 2-3 godzinach zmienic pozycje o np 30° co w wielu przypadkach wystarczy ,zabierajac jedna z poduszek..

Jednemu pacjentowi wystarczy zmiana pozycji co 2-3 godziny a innemu nie. Trzeba indywidualnie podejsc do pacjenta i dostosowac plan zmiany pozycji do jego potrzeb.
Ale tak jak Pfleger spomnial np. ulozenie osoby w pozycji 30° na lewej stronie przy urzyciu poduszek nie trzeba zastepowac uorzeniem 30 ° na prawo. Wystarczy wyciagnac poduszki i juz jest to zmiana pozycji a dopiero w nastepnej rundzie zmiana ulozenia na 30° prawo i potem znow na plecach poprzez wyciagniecie poduszek.

#7 2013-02-25 15:55:01

amelia
Przyjaciel Forum

Mam sprawdzony stary i nie zawodny środek zapobiegania odleżynom. Myślę, że słyszeliście o tym.

Całe plecy posypać ( lekko potrzeć ) najzwyklejszą mąką ziemniaczaną.
Robić to codziennie. Nie żałować mąki.(np. jednorazowo ok. 2 łyżki)

Ta metoda nadaje się, jeśli traficie do domów gdzie rodzina "sparuje" na kremy albo ich w ogóle nie ma.

#8 2013-02-25 20:51:51

pfleger
Member

amelia napisał:

Mam sprawdzony stary i nie zawodny środek zapobiegania odleżynom. Myślę, że słyszeliście o tym.

Ta metoda nadaje się, jeśli traficie do domów gdzie rodzina "sparuje" na kremy albo ich w ogóle nie ma.

Odlezyny powstaja na skutek niedokrwienia tkanki/skory przez niedostateczne dokrwienie.A to jest skutkiem ucisku na skore.
Jak ma pomoc w tym maka?Jezeli np w nocy powstanie rana na plecach do niej dostanie sie maka.....

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-02-25 20:52:31)

#9 2013-02-26 07:33:50

Barbara45
Member

pfleger napisał:

amelia napisał:

Odlezyny powstaja na skutek niedokrwienia tkanki/skory przez niedostateczne dokrwienie.A to jest skutkiem ucisku na skore.
Jak ma pomoc w tym maka?Jezeli np w nocy powstanie rana na plecach do niej dostanie sie maka.....

Zgadzam sie tu w 100 % z pfleger: maka nie ma najmniejszego wplywu na zapobieganie odlezynom. Tak samo kremy objetnie jakie by nie byly nie zapobiegaja powstawaniu odlezyn bo nie maja wplywu na poprawe mikrokrazenia skory ktorego brak w polaczeniu z ucickiem na tkanke prowadzi do jej obumarcia tkanki i tworzenia sie odlezyny.
Krem i to nie kazdy moze jedynie chwilowo poprawic kondycje np. bardzo suchej skory ktora bardziej podatna jest np.na zranienia itp. ale stosowany w niewielkiej ilosci a nie w postaci centymetrowej warstwy kremu ktory nie jest w stanie sie wchlonac w skore. Poza tym smarowanie np. kremem jest forma masazu ktory poprawia krazenie tkanki skornej. Efekt tego "masazu" jest tylko chwilowy i nie jest uznawana metoda w zapbieganiu odlezynom.

#10 2013-02-26 09:25:45

amelia
Przyjaciel Forum

http://www.dobramama.pl/pokaz/216510/ma … la_dziecka

Ja głupot nie opowiadam. Po prostu spraktykowałam. To nie jest tylko moja opinia.

Stare babcine metody są nieraz najlepsze. Poczytaj cie w" necie".

#11 2013-02-26 09:55:48

ewal8
Member

Przepraszam, że się wtrącę, ale jak świat światem babcie nasze od dawna stosowały mąkę ziemniaczaną na odleżyny, otarcia i odparzenia. Jest to stary domowy sposób, który nie musi byc zgodny z najnowszymi trendami leczenia odleżyn, ale działa. Może podam teraz trochę drastyczny przykład: leczenie pijawkami też nie jest uznawane przez tradycyjną medycynę a jednak wielu ludziom życie uratowało. Więc moim zdaniem każdy sposób jest dobry, jeśli tylko przynosi oczekiwane rezultaty. A co do zgodności z najnowszymi metodami leczenia, to już inna sprawa. Wszak słynny doktor Religa sam stwierdził, że np. 90% przeziębień można wyleczyć domowymi sposobami bez antybiotykoterapii, ale na czym zarabiałyby wtedy koncerny farmaceutyczne?

#12 2013-02-26 14:46:16

Barbara45
Member

Co innego przeziebienie ktore jest infekcja wirusowa i kazdy lekarz powie ze antybiotyki nie dzialaja na wirusy tylko na bakterie i jest to potwierdzone naukowo, do znalezienia w kazdym podreczniku do mikrobiologii i farmakologii oraz w internecie. Wiec bzdura jest totalna stosowanie antybiotykow na przeziebienie lub zapobiegawczo. Taki antybiotyk moze jedynie doprowadzic do wyniszczenia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego ktora jest nam potrzebna.

Pijawki sa nawet dzis stosowane przez nowoczesna medycyne ale pod warunkem ze sa one sterylnie wychodowane w laboratorium i nie zawieraja jakis wirusow lub bakterii ktorymi moglyby podczas terapi zarazic czlowieka. Pijawki produkuja substancje ktura ma w medycynie szerokie zastosowanie i dzis produkowana jest syntetycznie bez pomocy pijawek. Tak samo stosuje sie larwy musze przy rozleglych opazeniach by pozbyc sie obumarlej tkanki. Takie larwy chodowane sa specjalnie w laboratorium i jak pijawki musza byc zdrowe czyli nie przensic zarazkow.

Inna sprawa sa odlezyny. Jest wiele tzw. sprawdzonych metod ktore stosowyly juz nasze babcie co nie oznacza ze sa one skuteczne i lepsze niz inne metody potwierdzone badaniami naukowymi i to nie od firm farmaceutycznych. Bo zadna firmy farmaceutyczna nie zarobia na metodzie polegajacej na zmianie pozycji pacjenta ni grosza. A jest to najskuteczniejsza metoda zapobieganiu odlezyn i zadna maka ziemniaczana, krem, tabletka itp tego nie zastapi a wrecz moze pogorszyc sytuacje.

Co sie tycza istniejacej odlezyny to jest wiele rodzajow opatrunkow i preparatow do tego przeznaczonych. Odlezyna powstaje na skutek zaniku mikrokrazenia w tkance skornej i jej obumarcia gdy zatrzymanie tego krazenia jest dlugotrwale. Tlumaczac na jezyk prosty skora gnije na pacjencie i dochodzi do jej rozkladu. Jest siedliskiem bakteri ktore powoduja infekcje bakteryjna i moga doprowadzic w przypadku nieleczonej lub zle leczonej odlezyny do sepsy i zgodnu pacjenta na skutek zakazenia krwi.
Dlatego odlezyny trzeba odpowiednio utrzymac czyste poprzez wyciecie obumarlej tkanki i stosowanie srodkow odkazajacych lub oczyszczajacych ( tylko nie spirytus salicylowy i srodki do dezynfekcji rak!!! itp.) i sterylnych opatrunkow np. ze srebrem.

#13 2013-02-26 17:18:49

amelia
Przyjaciel Forum

Wszyscy mamy po trochę racji.
W pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odleżyn i do tego jest wskazana mąka ziemniaczana. Metody zapobiegania odleżyn są bardzo różne i najlepiej jak łączy  się kilka metod np. odpowiedni materac, kremy, masaże, oklepywania, zmiana pozycji. Naturalnie nie można łączyć mąki i kremu. Można naprzemiennie.
Nikt zdrowy na umyśle nie każe ani nie będzie sypał mąki kartoflanej na otwarte z rany.

Nie negujcie stosowania mąki ziemniaczanej, która ma wspaniałe właściwości nawet jako zasypka dla dzieci.
Trzeba tylko ją odpowiednio zastosować.

(Np. można z niej robić kisiel ale nie można jeść na surowo).

Ja napisałam że "nieraz są najlepsze" , co nie oznacza że zawsze.  Szczególnie wówczas gdy są różne uczulenia, ostatnio dość często spotykane albo wówczas gdy rodzina nie chce bądź też nie stać jej na drogie maści.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-02-26 18:09:15)

#14 2013-02-26 18:09:30

pfleger
Member

amelia napisał:

Wszyscy mamy po trochę racji.
W pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odleżyn i do tego jest wskazana mąka ziemniaczana. ...

Naprawde przy duzej checi zrozumienia,nie wiem jak maka ma Pomoc Przy ODLEZYNACH?Powinnas moze najpierw poczytac co to sa odlezyny.!

#15 2013-02-26 18:37:54

Barbara45
Member

Moze Amelia napisz w jaki sposob dziala maka ziemniaczana, co ma takiego w sobie ze zapobiega powstawaniu odlezyny? Konkretnie jaki przynosi effekt ktory mozna zaobserwowc i zmierzyc? I nie chodzi mi o stwierdzenia ze to dziala i juz i ze u dzieci jako zasypaka bo niemowlaki nie maja odlezyn tylko odpazenia a to juz inna bajka, inne przyczyny i inne objawy. Bo ja jakos zadnego zwiazku z brakiem mikrokrazenia w tkance skornej ktore jest przyczyna odlezyn a maka ziemniaczana nie widze....

#16 2013-02-26 18:50:42

amelia
Przyjaciel Forum

Nie jestem naukowcem i nie mam chęci ani czasu odpowiadać na ironiczne pytania . Jak macie ochotę i chcecie coś wiedzieć o mące to Wy poczytajcie sobie w internecie. Ja wam napisałam o moich praktykach, spostrzeżeniach oraz o poradach moich znajomych. Na tym zakończę temat.
Kto chce może wierzyć a kto nie chce - jego sprawa.
Pozdrawiam!

#17 2013-02-26 19:24:31

kasia63
Member

Powiem tak-w szpitalu gdzie pracowałam ,poza medycznymi srodkami z dużym powodzeniem na odleżyny  stosowano mąkę ziemniaczaną oraz jako środek dezynfekcyjny roztwór chloru - chloraminę,tę w początkowym stadium ...,A  nie pracowali tam znachorzy  tylko lekarze- tyle w temacie.

#18 2013-02-26 19:25:51

ahha
Member

amelia napisał:

Nie jestem naukowcem i nie mam chęci ani czasu odpowiadać na ironiczne pytania . Jak macie ochotę i chcecie coś wiedzieć o mące to Wy poczytajcie sobie w internecie. Ja wam napisałam o moich praktykach, spostrzeżeniach oraz o poradach moich znajomych. Na tym zakończę temat.
Pozdrawiam!

Amelio mila nie irytuj sie ja przekopalam internet i nigdzie na zadnej stronie nie przeczytalam o mace ziemniaczanej (na stronie domowe sposoby leczenia odlezyn takze).O zmianach pozycji ,o masciach o powietrzu to tak ale o mace niestety nie.Podaj moze strone w internecie?Masz rozlegla wiedze i chcialabym z niej korzystac,ale wiem ze make stosuje sie u malych dzieci na zaczerwieniana skore we wrazliwych miejscach bo sama tak robilam z moimi dziecmi.Innej wiedzy nie mam.Pozdrawiam Cie cieplutko.

#19 2013-02-26 19:57:52

pfleger
Member

kasia63 napisał:

Powiem tak-w szpitalu gdzie pracowałam ,poza medycznymi srodkami z dużym powodzeniem na odleżyny  stosowano mąkę ziemniaczaną oraz jako środek dezynfekcyjny roztwór chloru - chloraminę,tę w początkowym stadium ...,A  nie pracowali tam znachorzy  tylko lekarze- tyle w temacie.

Kiedys na jako pierwsza pomoc w oparzeniu skory polecano lac olej i smarowac maslem.
PS.man nadzieje ze nigdy nie bede musical spedzic nawet godziny w takim szpitalu.

#20 2013-02-26 20:24:51

kasia63
Member

I tego ci życzę,zebys nigdy nie trafił, bo to była onkologia.........
Ja nie napisałam ,że to było własciwe, tylko o metodzie.Ale faktycznie było tak i była poprawa stanu skóry.

Ostatnio edytowany przez kasia63 (2013-02-26 20:25:35)

#21 2013-02-26 20:47:46

iza46
Member

pfleger napisał:

kasia63 napisał:

Kiedys na jako pierwsza pomoc w oparzeniu skory polecano lac olej i smarowac maslem.
PS.man nadzieje ze nigdy nie bede musical spedzic nawet godziny w takim szpitalu.

Z tymi oparzeniami mam na sobie przetestowane,czyli znam z autopsji.Mozesz sie smiac,ale gdy nie raz i nie dwa gdy sie oparzylam od razu pod zimna wode /najczesciej to reka/i pozniej gruba warstwe kremu tlustego.Zawsze pomagalo,a i Panthenolu nie znalam wtedy.Innym przynoszacym ulge srodkiem jest popiol ,nawet z papierosa.Odlezyn jeszcze nie spotkalam,nawet u bezwladnych osob,bylo wazne aby ukladac cialo na noc na boku.Do 7 ej rano nic sie nie dzialo.Napewno otyle osoby maja gorzej ,szybko sie poca a rodziny /nadopiekuncze i bez pojecia/otulaja czym sie da taka chora.Dlatego unikam pacjentow lezacych z rodzina pod jednym dachem,to koszmar.

#22 2013-02-26 22:28:30

pfleger
Member

iza46 napisał:

pfleger napisał:

kasia63 napisał:

Z tymi oparzeniami mam na sobie przetestowane,czyli znam z autopsji.Mozesz sie smiac,ale gdy nie raz i nie dwa gdy sie oparzylam od razu pod zimna wode /najczesciej to reka/i pozniej gruba warstwe kremu tlustego.Zawsze pomagalo,a i Panthenolu nie znalam wtedy.Innym przynoszacym ulge srodkiem jest popiol ,nawet z papierosa.Odlezyn jeszcze nie spotkalam,nawet u bezwladnych osob,bylo wazne aby ukladac cialo na noc na boku.Do 7 ej rano nic sie nie dzialo.Napewno otyle osoby maja gorzej ,szybko sie poca a rodziny /nadopiekuncze i bez pojecia/otulaja czym sie da taka chora.Dlatego unikam pacjentow lezacych z rodzina pod jednym dachem,to koszmar.

Ludzie!Stosujecie rzeczy ktore byly modne 30lat temu.

Co do tlustych kremow ,oleju itp na oparzona skore    kobieta.wp.pl/gid,15130855,gpage,7,kat,119634,mgaleria.html

http://medyczny-info.pl/oparzenia/ tak powinno sie postepowac i dlaczego kremy czy tluszcze sa nie wskazane.

#23 2013-02-26 23:03:32

ahha
Member

pfleger napisał:

iza46 napisał:

pfleger napisał:

Co do tlustych kremow ,oleju itp na oparzona skore    kobieta.wp.pl/gid,15130855,gpage,7,kat,119634,mgaleria.html

http://medyczny-info.pl/oparzenia/ tak powinno sie postepowac i dlaczego kremy czy tluszcze sa nie wskazane.

Witam pozniym wieczorem i prosze o rade-opiekuje sie Pania ktora jest cukrzykiem i przyjmuje duze dawki insuliny.Wszelkie rany u takich osob sa trudne do zaleczenia.Pojawil sie problem z otarta stopa na piecie powstal pecherz.Stosowalam masc z antybiotykiem,opatrunek hydrozelowy,puder z cynkiem i malutka poprawa.nie moge tego zasuszyc bo 1.zima wiec rajstopy i skarpetki2.Kaze sobie to zabezpieczac bandazem,miejsce nie ma powietrza ktore podsuszyloby troche rane.Poradzicie cos?                                                                                                  To ja ponawiam pytanie prosbe  napisane jak wyzej co powinnam dalej zrobic bo moje wiadomosci zostaly wyczerpane moze sily medyczne mi cos podpowiedza?

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-02-27 20:31:29)

#24 2013-02-27 01:11:50

amelia
Przyjaciel Forum

Do ahha :

Droga koleżanko. Nie jestem pewna, ale obawiam się, że to jest "stopa cukrzycowa". Wpisz w google i poczytaj.
Jeśli jest tak jak przypuszczam, to nie jest wesoło. Stopa cukrzycowa jest bardzo trudna do wyleczenia, praktycznie nie możliwa. Grozi amputacją stopy potem nogi a na końcu śmiercią. choroba może trwać lata. Pielęgnacja jest trudna i żmudna szczególnie dlatego, że efektów nie widać ale można spowolnić tempo postępowania. 

Mam nadzieję, że to nie jest to !!!!
Myślę, że konieczny jest lekarz.

Trzymaj się!

#25 2013-02-27 01:49:05

amelia
Przyjaciel Forum

ahha napisał:

amelia napisał:

Pozdrawiam!

Amelio mila nie irytuj sie ja przekopalam internet i nigdzie na zadnej stronie nie przeczytalam o mace ziemniaczanej (na stronie domowe sposoby leczenia odlezyn takze).O zmianach pozycji ,o masciach o powietrzu to tak ale o mace niestety nie.Podaj moze strone w internecie?Masz rozlegla wiedze i chcialabym z niej korzystac,ale wiem ze make stosuje sie u malych dzieci na zaczerwieniana skore we wrazliwych miejscach bo sama tak robilam z moimi dziecmi.Innej wiedzy nie mam.Pozdrawiam Cie cieplutko.

Proszę bardzo:

1.http://www.naturaity.pl/apteka-natury/warzywa-i-owoce/item/439-ziemniaki.html
2. Cytat :
ja po 2 operacjach, założeniu cewnika CADO i ciężkiej operacji usunięcia przetoki musiałam leżeć plackiem 2 m-ce :-/ , miałam odleżyny na kości ogonowej, bo byłam chudzina, żadnej maści nie stosowałam, mama zasypywała to ranę mąką ziemniaczaną i leżałam na kółku zrobionym z waty i bandaży.
3.Cytat:
Mąka
Podobnie działa mąka ziemniaczana rozpuszczona w ciepłej wodzie lub ugotowany z niej kisiel.
Mąkę ziemniaczaną (potocznie zwaną krochmalem) stosuje się także do kąpieli przy: pokrzywce, egzemie, wypryskach, uczuleniach oraz jako zasypkę przy odleżynach, oparzeniach i odparzeniach.

Poza tym wpis w google : odleżyny a mąka ziemniaczana

Życzę przyjemnej lektury! smile

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-02-27 01:49:55)

#26 2013-02-27 01:52:55

amelia
Przyjaciel Forum

Do "pfleger".
Mam wrażenie kolego, że pozjadałeś wszystkie rozumy, albo jesteś bardzo młody!
Może poczytaj. No chyba, że według ciebie to też głupoty.

Cyt
"Właściwości zdrowotne

Ziemniaki zawierają bardzo dużo węglowodanów, białka, witamin oraz składników mineralnych, które nie są w nich równomiernie rozmieszczone. Najwięcej gromadzi się ich pod skórką, a skrobi w środku. Substancje znajdujące się w skórce skutecznie neutralizują wolne rodniki. Dlatego ziemniaki warto gotować lub piec w łupinach, wtedy straty cennych składników wynoszą tylko 20 procent. W obranych – ponad 50, a w gotowanych na parze od 10 do 25 procent.

Ziemniaki są źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi, magnezu poprawiającego przemianę materii, łagodzącego zmęczenie i stres, oraz wapnia niezbędnego dla mocnych kości i zębów. Zawierają również żelazo, fosfor i dużo witamin (A, B1, B2, B3, B6 i PP, a najwięcej witaminy C). W ziemniakach znajduje się także błonnik, który obniżając poziom cholesterolu i ułatwiając trawienie, jest sojusznikiem w walce z nadwagą. Kartofle mają zaledwie 2 procent białka, ale za to nawet do 25 procent dostarczającej energii skrobi.

Duża zawartość składników mineralnych o charakterze zasadotwórczym sprawia, że ziemniaki równoważą kwasotwórcze działanie produktów zbożowych i mięsa. Warzywo to cenione jest także ze względu na jego lekkostrawność. Niekorzystną opinię tuczących ziemniaki zawdzięczają towarzyszącym im często tłustym mięsom i zawiesistym sosom. Dlatego jedzmy je bez żadnych dodatków.

I ważna zasada, której należy przestrzegać. Ziemniaki gotuje się natychmiast po obraniu, a po ugotowaniu podaje. W ten sposób zatrzymujemy w nich największą ilość witamin i minerałów, które łatwo się rozpuszczają w wodzie i tym samym wypłukują.

Zastosowanie ziemniaków w medycynie ludowej

Surowe

Dawniej na wsi noszono ze sobą kilka surowych ziemniaków, ponieważ miały zapobiegać bólom reumatycznym. Okłady z nich stosowano w przypadku skręceń i stłuczeń. Żeby zlikwidować odciski, z utartego kartofla robiono okłady na całą noc; czynność tę powtarzano kilka razy. Skutki poparzenia słonecznego, egzemy oraz łagodne stany zapalne skóry łagodzono następująco: kilka surowych ziemniaków krojono w plastry i kładziono na zaczerwienioną skórę na kilkanaście minut. Odmrożone miejsca leczono również zmarzniętymi kartoflami. Dokładnie je rozgniatano i przez kilka dni przykładano na odmrożone miejsce. Jeśli okłady nie pomagały, zalecano codzienne okłady z wody, w której je gotowano. Przy przewlekłych stanach zapalnych skóry stosowano łagodzące kąpiele: około 5 kg surowych ziemniaków i 2 kg otrębów wkładano do worka i umieszczano go w 10 litrach wrzątku.

Po godzinie worek z wodą przemieszczano do wanny i dolewano jeszcze wody. Worka nie wyjmowano. Kąpiel trwała do 15 minut. Nie wycierano się, lecz pozwalano skórze wysychać powoli na powietrzu.

Gotowane

Kartofle ugotowane w mundurkach i utarte umieszcza się w woreczku, po czym stosuje się jako ciepłe okłady na bóle i skurcze brzucha, przy zwichnięciach, sztywniejących zapaleniach stawów. Ciepłe kompresy na klatkę piersiową zaleca się również podczas kaszlu. Ugotowane ziemniaki puree stosowano w chorobach i dolegliwościach związanych z zapaleniem błony śluzowej żołądka, przy nadkwasocie, wrzodach dwunastnicy i żołądka oraz zaparciach. Ze względu na zawartość potasu warto wprowadzić je do jadłospisu osób chorujących na serce. Usprawniają jego pracę, ponieważ przyspieszają wydalanie nadmiaru płynów z organizmu. Wdychanie pary podczas gotowania ziemniaków udrażnia zainfekowane drogi oddechowe.

Sok

Świeżo odcedzony sok z ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu może uśmierzyć lub złagodzić bóle żołądka. Zaleca się go również w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Pamiętajmy jednak, że działa doraźnie, lecz nie likwiduje przyczyn dolegliwości. Skutecznie zmniejsza nadmiar kwasu żołądkowego, łagodzi skurcze żołądka i obniża zawartość cukru w moczu.

Mąka

Podobnie działa mąka ziemniaczana rozpuszczona w ciepłej wodzie lub ugotowany z niej kisiel.

Mąkę ziemniaczaną (potocznie zwaną krochmalem) stosuje się także do kąpieli przy: pokrzywce, egzemie, wypryskach, uczuleniach oraz jako zasypkę przy odleżynach, oparzeniach i odparzeniach.

Zastosowanie ziemniaków w pielęgnowaniu urody

Surowe

Wygładzanie skóry i spłycanie zmarszczek

Po utarciu ziemniaków odciskano sok, którym myto twarz i szyję. Startą papką natomiast masowano skórę, a także kładziono ją jako okład, przykrywano gazą i po 10 minutach zmywano letnią wodą.

Likwidowanie sińców i opuchlizny pod oczami

Kilka utartych ziemniaków dzielono na dwie części, po czym zawijano w gazę i kładziono na oczy. Okłady trzymano do 20 minut.

Gotowane

Okłady na zmęczoną twarz

Ugotowane i rozgniecione ziemniaki (kilka sztuk) mieszano z łyżeczką tłustego mleka, po czym rozprowadzano na twarzy i szyi. Maseczkę zmywano po 20 minutach, a efekt młodzieńczej i gładkiej skóry utrzymywał się do kilku godzin. W taki sam sposób wygładzano dłonie.

Kompresy na zgrubiałą i szorstką skórę rąk

Ugotowane w mleku z połową łyżeczki alkoholu ziemniaki (kilka sztuk) rozgniatano i uzyskaną masę nakładano na ręce. Zmywano ją po 30 minutach."

Na koniec dodam coś od siebie: Spawaczowi po naświetleniu oczu( czerwone opuchnięte i piekące) przyłożyć plastry surowego ziemniaka. Po pół godzinie z ziemniaka zostanie suchy wiórek a opuchlizna i zaczerwienienie ustąpi.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-02-27 11:15:36)

#27 2013-02-27 09:39:42

ahha
Member

amelia napisał:

ahha napisał:

amelia napisał:

Pozdrawiam!

Proszę bardzo:

1.http://www.naturaity.pl/apteka-natury/warzywa-i-owoce/item/439-ziemniaki.html
2. Cytat :
ja po 2 operacjach, założeniu cewnika CADO i ciężkiej operacji usunięcia przetoki musiałam leżeć plackiem 2 m-ce :-/ , miałam odleżyny na kości ogonowej, bo byłam chudzina, żadnej maści nie stosowałam, mama zasypywała to ranę mąką ziemniaczaną i leżałam na kółku zrobionym z waty i bandaży.
3.Cytat:
Mąka

Poza tym wpis w google : odleżyny a mąka ziemniaczana

Życzę przyjemnej lektury! smile

Amelio dziekuje bardzo tego nie znalazla a jest bardzo ciekawe.Dziekuje i pozdrawiam.

#28 2013-02-27 13:12:12

werkkka
New member

A ja ze swojej praktyki mogę wam powiedzieć, że jako podkład bardzo dobrze sprawdza się skóra barania. Pracowałam kiedyś u podopiecznej co właśnie taki miała i na prawdę to pomaga, może dlatego że to naturalny podkład ? W innych znów stellach mieli podopieczni przy odleżynach materace wypełnione żelem silikonowym albo wodą - też dobre działało.

#29 2013-02-27 15:30:53

pfleger
Member

amelia napisał:

Do "pfleger".
Mam wrażenie kolego, że pozjadałeś wszystkie rozumy, albo jesteś bardzo młody!
Może poczytaj. No chyba, że według ciebie to też głupoty.

Cyt
"Właściwości zdrowotne

Ziemniaki zawierają bardzo dużo węglowodanów, białka, witamin oraz składników mineralnych, które nie są w nich równomiernie rozmieszczone. Najwięcej gromadzi się ich pod skórką, a skrobi w środku. Substancje znajdujące się w skórce skutecznie neutralizują wolne rodniki. Dlatego ziemniaki warto gotować lub piec w łupinach, wtedy straty cennych składników wynoszą tylko 20 procent. W obranych – ponad 50, a w gotowanych na parze od 10 do 25 procent.

Ziemniaki są źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi, magnezu poprawiającego przemianę materii, łagodzącego zmęczenie i stres, oraz wapnia niezbędnego dla mocnych kości i zębów. Zawierają również żelazo, fosfor i dużo witamin (A, B1, B2, B3, B6 i PP, a najwięcej witaminy C). W ziemniakach znajduje się także błonnik, który obniżając poziom cholesterolu i ułatwiając trawienie, jest sojusznikiem w walce z nadwagą. Kartofle mają zaledwie 2 procent białka, ale za to nawet do 25 procent dostarczającej energii skrobi.

Duża zawartość składników mineralnych o charakterze zasadotwórczym sprawia, że ziemniaki równoważą kwasotwórcze działanie produktów zbożowych i mięsa. Warzywo to cenione jest także ze względu na jego lekkostrawność. Niekorzystną opinię tuczących ziemniaki zawdzięczają towarzyszącym im często tłustym mięsom i zawiesistym sosom. Dlatego jedzmy je bez żadnych dodatków.

I ważna zasada, której należy przestrzegać. Ziemniaki gotuje się natychmiast po obraniu, a po ugotowaniu podaje. W ten sposób zatrzymujemy w nich największą ilość witamin i minerałów, które łatwo się rozpuszczają w wodzie i tym samym wypłukują.

Zastosowanie ziemniaków w medycynie ludowej

Surowe

Dawniej na wsi noszono ze sobą kilka surowych ziemniaków, ponieważ miały zapobiegać bólom reumatycznym. Okłady z nich stosowano w przypadku skręceń i stłuczeń. Żeby zlikwidować odciski, z utartego kartofla robiono okłady na całą noc; czynność tę powtarzano kilka razy. Skutki poparzenia słonecznego, egzemy oraz łagodne stany zapalne skóry łagodzono następująco: kilka surowych ziemniaków krojono w plastry i kładziono na zaczerwienioną skórę na kilkanaście minut. Odmrożone miejsca leczono również zmarzniętymi kartoflami. Dokładnie je rozgniatano i przez kilka dni przykładano na odmrożone miejsce. Jeśli okłady nie pomagały, zalecano codzienne okłady z wody, w której je gotowano. Przy przewlekłych stanach zapalnych skóry stosowano łagodzące kąpiele: około 5 kg surowych ziemniaków i 2 kg otrębów wkładano do worka i umieszczano go w 10 litrach wrzątku.

Po godzinie worek z wodą przemieszczano do wanny i dolewano jeszcze wody. Worka nie wyjmowano. Kąpiel trwała do 15 minut. Nie wycierano się, lecz pozwalano skórze wysychać powoli na powietrzu.

Gotowane

Kartofle ugotowane w mundurkach i utarte umieszcza się w woreczku, po czym stosuje się jako ciepłe okłady na bóle i skurcze brzucha, przy zwichnięciach, sztywniejących zapaleniach stawów. Ciepłe kompresy na klatkę piersiową zaleca się również podczas kaszlu. Ugotowane ziemniaki puree stosowano w chorobach i dolegliwościach związanych z zapaleniem błony śluzowej żołądka, przy nadkwasocie, wrzodach dwunastnicy i żołądka oraz zaparciach. Ze względu na zawartość potasu warto wprowadzić je do jadłospisu osób chorujących na serce. Usprawniają jego pracę, ponieważ przyspieszają wydalanie nadmiaru płynów z organizmu. Wdychanie pary podczas gotowania ziemniaków udrażnia zainfekowane drogi oddechowe.

Sok

Świeżo odcedzony sok z ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu może uśmierzyć lub złagodzić bóle żołądka. Zaleca się go również w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Pamiętajmy jednak, że działa doraźnie, lecz nie likwiduje przyczyn dolegliwości. Skutecznie zmniejsza nadmiar kwasu żołądkowego, łagodzi skurcze żołądka i obniża zawartość cukru w moczu.

Mąka

Zastosowanie ziemniaków w pielęgnowaniu urody

Surowe

Wygładzanie skóry i spłycanie zmarszczek

Po utarciu ziemniaków odciskano sok, którym myto twarz i szyję. Startą papką natomiast masowano skórę, a także kładziono ją jako okład, przykrywano gazą i po 10 minutach zmywano letnią wodą.

Likwidowanie sińców i opuchlizny pod oczami

Kilka utartych ziemniaków dzielono na dwie części, po czym zawijano w gazę i kładziono na oczy. Okłady trzymano do 20 minut.

Gotowane

Okłady na zmęczoną twarz

Ugotowane i rozgniecione ziemniaki (kilka sztuk) mieszano z łyżeczką tłustego mleka, po czym rozprowadzano na twarzy i szyi. Maseczkę zmywano po 20 minutach, a efekt młodzieńczej i gładkiej skóry utrzymywał się do kilku godzin. W taki sam sposób wygładzano dłonie.

Kompresy na zgrubiałą i szorstką skórę rąk

Ugotowane w mleku z połową łyżeczki alkoholu ziemniaki (kilka sztuk) rozgniatano i uzyskaną masę nakładano na ręce. Zmywano ją po 30 minutach."

Na koniec dodam coś od siebie: Spawaczowi po naświetleniu oczu( czerwone opuchnięte i piekące) przyłożyć plastry surowego ziemniaka. Po pół godzinie z ziemniaka zostanie suchy wiórek a opuchlizna i zaczerwienienie ustąpi.

Proponuje przy nastepnej osobie zastosowac w pracy i nie omieszkac poinformowac lekarza domowego babci/dziadka  o zastosowanej terapi,i napisac co na to   lekarz powiedzial.

I jeszcze COS ,taki rzeczy jak odlezyny powinny byc meldowane u lekarza domowego i on powinnien wskazac terapie.

Terapia na wlasna reke moze sie okazac bardzo droga,finansowo!

#30 2013-02-27 16:46:03

amelia
Przyjaciel Forum

do pfleger:

Dziękuję za cenne uwagi.smile Nie omieszkam tego zrobić. Zaznaczę również Panu doktorowi, że tak cenne wskazówki otrzymałam od pewnego forumowicza . Mam nadzieję że zostaniesz pogłaskany! Herr  pfleger. smile Szkoda  że marnujesz się jako pfleger,. Zasłużyłeś na "doktora".

I nie musisz kopiować całych stron aby zabłysnąć.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-02-27 16:49:02)

#31 2013-02-27 16:46:19

iza46
Member

Wszelkie terapie /a szczegolnie domowe sposoby/sa uzgadniane z  osobami z Pflegediensu.Ja spotkalam sie zaczerwienieniem w okolicy krzyzowej ,od razu zastosowalysmy plaster /Zweitehaut/,materac antyodlezynowy zawsze byl ,wiec za dwa dni juz tylko masc typu Mirfulan i skora wrocila do normy.To najwazniejsze,aby nie lekcewazyc jak moja /nieodpowiedzialna znajoma/doprowadzila chora do sepsy i nawet do glowy jej nie przychodzi,iz usmierciala kogos.Ech ,pisze po to aby nowicjuszki dmuchaly na zimne.Pfleger tez masz racje,trzeba wiecej profesjonalnych osob zatrudnic.Amelio ,Pozdrawiam Cie!!!!

#32 2013-02-27 16:50:46

amelia
Przyjaciel Forum

werkkka napisał:

A ja ze swojej praktyki mogę wam powiedzieć, że jako podkład bardzo dobrze sprawdza się skóra barania. Pracowałam kiedyś u podopiecznej co właśnie taki miała i na prawdę to pomaga, może dlatego że to naturalny podkład ? W innych znów stellach mieli podopieczni przy odleżynach materace wypełnione żelem silikonowym albo wodą - też dobre działało.

Tak. Masz rację. Też spotkałam się z tym.

#33 2013-02-27 19:41:28

Barbara45
Member

Widze ze na forum zawrzalo...

A je sie dzisiaj zapytalam w szkole mojej nauczycielki (ktora jest dyplomowana pielegniarka z ponad 20 letnim starzem w pracy  szpitalu i pedagogiem jednoczesnie - studia skonczyla kilka lat temu)
Szkoda ze nie moge wam tu zamiescic filmiku z jej zdziwona twarza gdy usyszala o mace ziemniaczanej jako cudwny srodek na odlezyny. Oraz jej uzasadnienia co do skutecznosci tego srodka.

W wielkim skrocie powiem tak:
Zasypki i pudry byly przez lata stosowane ale przy odpazeniach a nie przy odlezynach!!! To zpelnie dwa rozne stany chorobowe skory ktore maja rozne przyczyny a tylko w poczatowym stadiu podobne objawy czyli zaczerwieniona skore. Gdzie zaznaczyc trzeba ze najnowszy stan wiedzy medycznej zaleca nie stosowanie kremow i zasypek przy odparzeniach tylko przemywanie letnia woda, delikatne osuszenie skory by jej nie podraznic i wlozenie bawelnianej latki lub kompresu na skore do siebie przylegajaca tak by nie powstawaly otarcia.

Odlezyna tak jak juz wczesniej pisalam to zupelnie inny przypadek i stosowanie maki ziemniaczanej celowo i swiadomie powolujac sie na jakies niesprawdzone zrodla z internetu ( bo kazdy moze soie zalozyc strone internetowej i cokolwiek na niej wypisywac co jeszcze nie oznacza ze ma to jakas wartosc potwierdzona naukowo) jezeli doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub podopiecznego ( powstanie rana, odlezyna, infekcja itp. ) moze zostac pociagniety do odpowiedzialnosci karnej za powstaly uszczerbek na zdrowiu i uszkodzenie ciala.

TO ze w jakis szpitalach np. nie ma pieniedzy na materace przeciwodlezynowe, kremy typu mirfulan z cynkiem, srodki do dezynfekcji rak itp. a metody pracy sa na poziomie jak za krola swieczka rodem ze sredniowiecza nie oznacza jeszcze ze trzeba takie metody brac za przyklad i je powielac.

Medycyna tak jak wszystkie kierunki nauk rozwijaja sie nieustannie. I to co bylo aktualne 25 lat temu nie oznacza od razu ze jest nie dobre ale dzis istnieja o wiele lepsze srodki, lekarstwa i metody i nie nalezy sie ich bac.

Przykladem od lat znanego srodka domowego na rozne dolegliwosci jest jogurt, bialy ser lub quark jak kto woli. W naszym szpitalu jest uzywany jako standard np. u kobiet karmiacych piersia. Robione sia z niego oklady piersi ktore redukuja opochlizne, chlodzac dzialaja lekko przeciwbolowe (krioterapia) dodatkowo kwasny odczyn zapobiega infekcja np. grzybiczym. I jest to wszystko potwierdzone badaniami klinicznymi ma swoje uzasadnienie medyczne a nie takie ze ktos cos gdzies napisal lub bo u nas zawsze tak bylo i sie robilo.

#34 2013-02-27 22:25:41

amelia
Przyjaciel Forum

Basiu ! ble, ble, ble.  Pop swoje i czort swoje.
Powiedz mi w którym poście wyczytałaś  mąka to "cudowny środek".

Nie bądź cyniczna. Nie opowiadaj bajek o bzdurach w internecie i nie strasz o ukaraniu za uszczerbek na zdrowiu. To jest śmieszne.

Na takiej samej samej zasadzie można  powiedzieć to o każdym artykule i o każdej wiadomości przeczytanej lub zasłyszanej, a jednak nie są to tylko bzdury. Nie wszystkie metody leczenia są poparte badaniami naukowymi.
Są również metody poparte badaniami, które po latach okazują się nieskuteczne, bądź wręcz szkodliwe. 

Uwierz mi, nie Ty pierwsza odkryłaś  na czym polega różnica   między odparzeniem a odleżyną   i na pewno nie Ty jedyna to wiesz.

Ja jeszcze nie słyszałam żeby mąka kartoflana komuś zaszkodziła, o chyba żeby  zjadł i to jeszcze cały kilogram. smile
To tylko tyle i aż tyle . "Róbta co chceta".

#35 2013-02-28 15:13:23

ahha
Member

ahha napisał:

pfleger napisał:

iza46 napisał:

Witam pozniym wieczorem i prosze o rade-opiekuje sie Pania ktora jest cukrzykiem i przyjmuje duze dawki insuliny.Wszelkie rany u takich osob sa trudne do zaleczenia.Pojawil sie problem z otarta stopa na piecie powstal pecherz.Stosowalam masc z antybiotykiem,opatrunek hydrozelowy,puder z cynkiem i malutka poprawa.nie moge tego zasuszyc bo 1.zima wiec rajstopy i skarpetki2.Kaze sobie to zabezpieczac bandazem,miejsce nie ma powietrza ktore podsuszyloby troche rane.Poradzicie cos?                                                                                                  To ja ponawiam pytanie prosbe  napisane jak wyzej co powinnam dalej zrobic bo moje wiadomosci zostaly wyczerpane moze sily medyczne mi cos podpowiedza?

Prosze sily medyczne jak sobie poradzic z przypadkiem ktory opisalam powyzej?

#36 2013-02-28 16:11:03

pfleger
Member

ahha napisał:

ahha napisał:

pfleger napisał:

U cukrzykow,zawsze kazda taka rane zglosic u lekarza domowego.Pewnie przepisze opatrunek,w zasadzie kwadratowej gabki o grubosci 2-3 milimetrow do oslony pecherza.Powiadom rodzine/lekarza.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-02-28 16:12:42)

#37 2013-02-28 16:42:59

Barbara45
Member

amelia napisał:

Basiu ! ble, ble, ble.  Pop swoje i czort swoje.
Powiedz mi w którym poście wyczytałaś  mąka to "cudowny środek".

Nie bądź cyniczna. Nie opowiadaj bajek o bzdurach w internecie i nie strasz o ukaraniu za uszczerbek na zdrowiu. To jest śmieszne.

Na takiej samej samej zasadzie można  powiedzieć to o każdym artykule i o każdej wiadomości przeczytanej lub zasłyszanej, a jednak nie są to tylko bzdury. Nie wszystkie metody leczenia są poparte badaniami naukowymi.
Są również metody poparte badaniami, które po latach okazują się nieskuteczne, bądź wręcz szkodliwe. 

Uwierz mi, nie Ty pierwsza odkryłaś  na czym polega różnica   między odparzeniem a odleżyną   i na pewno nie Ty jedyna to wiesz.

Ja jeszcze nie słyszałam żeby mąka kartoflana komuś zaszkodziła, o chyba żeby  zjadł i to jeszcze cały kilogram. smile
To tylko tyle i aż tyle . "Róbta co chceta".

Cudowny srodek dla tego ze tak bardzo go zachwalach i zaciecie bronisz. Jak byl tak niezawodny to by juz caly swiat o tym wiedzial a tak nie jest.

Bajki w internecie znajdziesz wszegdzie. Taka jest moc slowa pisanego ze mu sie wierzy. Jeszcze kilka lat temu ludzie opowiadali sobie rozmaitosci ot tak sobie tu i tam a teraz kazdy swoje poglady i opinie moze wsadzic do internetu i juz jest to powazna rzecz bo przeczytalam w internecie.

Bede nadal demonizowac i straszyc odpowiedzialnoscia karna bo kazda czynnosc ktora wykonujecie przy podopiecznych jezel przez niedbalstwo lub premedytacje spowoduje sie uszczerbek na zdrowu np. Przez niewlasciwa opieke grozi kara.
W niemczech sa wyznaczone standardy w wielu dziedzinach dotyczacych pielegnacji i opieki. I sa to standardy uznawane w calych niemczech przez wszystkie organizacje, szpitale, domy opieki, rowniez i sady. W polsce czegos takiego jeszcze nie ma ale w nieczech fonkcjonuje to juz od wielu lat. I tak sie sklada ze jest tez standard dotyczacy odlezyn: najnowszy z grudnia 2010 roku DNQP Expertenstandard Dekubitusprophylaxe in der Pflege. To nie jest jakas broszurka o odlezynach tylko uznany standard w leczeniu, zapobieganiu odlezyna co w praktyce oznacza ze jezeli leczenie lub pielegnacja pacjenta przebiegala inaczej niz zaleca to standard zu uzyciem metod lub srodkow ktore na stan najnowszej wiedzy nie pomagaja lub szkodza w przypadku pogorszeniu stanu zdrowia itp mozna zostac pociagnietym do odpowiedzialnosci karnej lub cywilnej. Bo nie opiekujecie sie swoimi krewnymi i rodzina w domu tylko wykonujecie czynnoscie pielegnacyjne i profilaktyczne na zlecenie i za ktore otrzymujecie wynagrodzenie.  Czyli swiadczycie uslugi i macie obowiazek je wykonywac prawidlowo. W takiej sytuacji wystarczy miec pecha i rodzine podopiecznego ktora bedzie sie domagala odszkodowania i kary dla was za wykonane uslugi czyli opieke. Kto z was w swoim domu na sobie samym lub czlonkach rodziny jakie metody stosuje nikogo nie obchodzi ale jak pracujecie z pacjentami i podopiecznymi wszystko nabiera innego znaczenia i tu tlumaczenie ze w internecie napisano ze maka ziemniaczana jest niezawodnym srodkiem na odlezyny i ze sama ja na sobie i moich pacjentach stosuje i zawsze stosowalam dobrymi rezultatami niestety nie wystarczy.

Moze to dla ciebie Amelio zwykle bla bla bla. Ale swoimi wypowiedziami masz wplyw na inne opiekunki ktore moga miec przez to kiedys problemy i zaszkodzic swoim podopiecznym. Co ty sama robisz to twoja sprawa i mnie nie chodzi o to by tobie udowodnic ze nie masz racji a jedynie by nie szkodzic podopiecznym.

#38 2013-02-28 16:50:58

iza46
Member

Witaj Ahha!Tak jak kolezanka radzi ,zglos to lekarzowi domowemu mowiac iz chora koniecznie chce 2 pary skarpet.Jak DOKTOR powie to zobaczysz:)napewno dostosuje sie do zalecen:)Jednej babci tak opiekunka "dogodzila"wiedzac iz jest cukrzykiem z depresja,ze z malutkiej ranki na podeszwie zrobila sie wrzodziejaca rana.Babcia miala ja 6 miesiecy!!Pflegedien i zmienniczka robily co mogly,lecz nie zagoilo sie,niestety babcia zmarla.Wiecie,polowa z nas nie nadaje sie do tej pracy,nawet podjely sie mierzenia cukru /bez srodka dezynfekcyjnego kluly tym samym lancetem przez 4 miesiace/Przyjechalam do czlowieka z owarta rana i bez pomocy Pflegediensu pryz kapieli-worek foliowiowy byl zakladany na te noge.Zmienilam to ,ale znow bez ochoty do pracy  i pojecia wrocila jedna pani.........

#39 2013-02-28 16:54:40

Barbara45
Member

pfleger napisał:

ahha napisał:

ahha napisał:

U cukrzykow,zawsze kazda taka rane zglosic u lekarza domowego.Pewnie przepisze opatrunek,w zasadzie kwadratowej gabki o grubosci 2-3 milimetrow do oslony pecherza.Powiadom rodzine/lekarza.

Dokladnie jak powyzej. zglosic lekarzowi i rodzinie podopiecznego i starac sie w miare mozliwosci by w miejscu powstalego pecherza nie bylo ucisku na stope. Najlepiej gdy podopieczna lezy podkladaj pod noge np. zwiniety maly recznik tak by pieta nie dotykala podloza czyli nie bylo ucisku na dane miejsce. Zadnej masci z antybiotykami w tym przypadku nie stosowac i kremow poniewaz ten pecherz musi sie zasuszyc. Ewentualnie luzne obuwie i luzne skarpetki oraz obserwacja rowniez drugiej piety bo pewnie tez jest zagrozona.

#40 2013-02-28 18:00:43

ahha
Member

Barbara45 napisał:

pfleger napisał:

ahha napisał:

Dokladnie jak powyzej. zglosic lekarzowi i rodzinie podopiecznego i starac sie w miare mozliwosci by w miejscu powstalego pecherza nie bylo ucisku na stope. Najlepiej gdy podopieczna lezy podkladaj pod noge np. zwiniety maly recznik tak by pieta nie dotykala podloza czyli nie bylo ucisku na dane miejsce. Zadnej masci z antybiotykami w tym przypadku nie stosowac i kremow poniewaz ten pecherz musi sie zasuszyc. Ewentualnie luzne obuwie i luzne skarpetki oraz obserwacja rowniez drugiej piety bo pewnie tez jest zagrozona.

Bardzo Wam dziekuje,bo ta stopa cukrzycowa przestraszyla mnie okrutnie.Amelii rowniez dziekuje.Rano dzwonie do domowego.

#41 2013-02-28 18:10:45

ahha
Member

iza46 napisał:

Witaj Ahha!Tak jak kolezanka radzi ,zglos to lekarzowi domowemu mowiac iz chora koniecznie chce 2 pary skarpet.Jak DOKTOR powie to zobaczysz:)napewno dostosuje sie do zalecen:)Jednej babci tak opiekunka "dogodzila"wiedzac iz jest cukrzykiem z depresja,ze z malutkiej ranki na podeszwie zrobila sie wrzodziejaca rana.Babcia miala ja 6 miesiecy!!Pflegedien i zmienniczka robily co mogly,lecz nie zagoilo sie,niestety babcia zmarla.Wiecie,polowa z nas nie nadaje sie do tej pracy,nawet podjely sie mierzenia cukru /bez srodka dezynfekcyjnego kluly tym samym lancetem przez 4 miesiace/Przyjechalam do czlowieka z owarta rana i bez pomocy Pflegediensu pryz kapieli-worek foliowiowy byl zakladany na te noge.Zmienilam to ,ale znow bez ochoty do pracy  i pojecia wrocila jedna pani.........

Izka serdeczne dzieki fajnie ze piszesz jak jest pokaze to co napisalas mojej zmienniczce ktora tutaj probuje za lekarza robic no oczywiscie ze i nakuwa do mierzenia i mierzy i podaje insuline,\.Przywozi tez lekarstwa z Polski a to terpichol,a to bisakodyl,a to p/bolowe a to puder zidiociec mozna.No i jest cacy a ja be to nie chce tego robic i zadnych medykamentow nie przywoze.Ich stac ale jej nie wytlumaczysz.A lekarz dowowy jak sie wcieka na nia.Glupio mi tego wysluchiwac ale pokaze jej Twoj wpis moze ja to czegos nauczy.

#42 2013-02-28 18:52:01

iza46
Member

ahha napisał:

iza46 napisał:

Izka serdeczne dzieki fajnie ze piszesz jak jest pokaze to co napisalas mojej zmienniczce ktora tutaj probuje za lekarza robic no oczywiscie ze i nakuwa do mierzenia i mierzy i podaje insuline,\.Przywozi tez lekarstwa z Polski a to terpichol,a to bisakodyl,a to p/bolowe a to puder zidiociec mozna.No i jest cacy a ja be to nie chce tego robic i zadnych medykamentow nie przywoze.Ich stac ale jej nie wytlumaczysz.A lekarz dowowy jak sie wcieka na nia.Glupio mi tego wysluchiwac ale pokaze jej Twoj wpis moze ja to czegos nauczy.

Wiec dodam jeszcze cos o czym wszyscy musza wiedziec/Barbara45,Pfleger napewno sa profesjonalistami przez duze P/ale tak jak twoja zmienniczka na wlasna reke robi to jest DZIADOSTWO!,nie w sensie iz jest lepsza od Ciebie.Ona postepuje KARYGODNIE i NIEODPOWIEDZIALNIE!INSULINY NIE WOLNO JEJ PODAWAC!JEST PFLEGEDIENS I TEZ ONI MIERZA POZIOM CUKRU WE KRWI ,TU CHODZI O ZYCIE CZLOWIEKA!Prosze madrzejsze osoby /w wiedze zdobyta tu ,  bo pracujemy w Niemczech/o zabranie glosu.Pozdrawiam Was!Ahha a podwyzka Ci sie nalezala:)nie mowiac o pokoju!

Ostatnio edytowany przez iza46 (2013-02-28 19:11:14)

#43 2013-02-28 19:28:01

kasia63
Member

Chyba jest oczywiste ,ze jesli jedziemy pracowac w charakterze opiekunki a nie pielegniarki to nie wykonujemy żadnych czynnosci medycznych w rodzaju zmiany cewnika czy podawania insuliny.Jesli opiekunka sie na to zgadza to wyłacznie na własna odpowiedzialnosc!!!!!Zabiegi pielegniarkie do nas nie należą!!!Jak sie podopieecznemu cos stanie to na kogo wina spadnie?Na dobra sprawe nawet tabletek same nie powinnymy podawac a juz na pewno nie rozkładać!!Pewnie ,ze zycie wiele weryfikuje ale wciaz sie zdarzaja dziewczyny co sie na wszystko zgadzaja bo sie boja prace stracic i nie zdaja sobie do konca sprawy z konsekwencji myśląc ,że jakos to będzie -i jest  az sie nie posypie coś!!!!
W/g mnie opiekunka jest po to,żeby pomoc w tzw codziennych czynnosciach życiowych-mycie,ubieranie,karmienie,spacery,zakupy,przygotowanie posiłku itp.
Chyba ,ze jest tez z zawodu pielegniarka i rodzina podopiecznego oraz agencja zgadzaja sie na wykonywanie przez nia zabiegów pielegniarskich,jesli tak to powinna miec przy sobie podpisane przez obie strony oswiadczenie ,że wyrazaja zgodę oraz wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialnosci cywilnej,to ostatnie polecam wszystkim opiekunkom.

#44 2013-02-28 19:43:10

pfleger
Member

kasia63 napisał:

W/g mnie opiekunka jest po to,żeby pomoc w tzw codziennych czynnosciach życiowych-mycie,ubieranie,karmienie,spacery,zakupy,przygotowanie posiłku itp.
Chyba ,ze jest tez z zawodu pielegniarka i rodzina podopiecznego oraz agencja zgadzaja sie na wykonywanie przez nia zabiegów pielegniarskich,jesli tak to powinna miec przy sobie podpisane przez obie strony oswiadczenie ,że wyrazaja zgodę oraz wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialnosci cywilnej,to ostatnie polecam wszystkim opiekunkom.

Jezeli jest pielegniarka musi uznac papiery i potem pracowac i wykonywac zabiegi pielegnacyjne,ale wtedy staje sie Pflegerin,a ci maja w Niemczech ustawowa place  minimal  9€ na godzine.24godziny x9€= 216€...Niezla kasa,tylko to tyle zaplaci??!

#45 2013-02-28 20:34:54

Barbara45
Member

Opiekunce nie wolno podawac lekow, rozkladac ich do "pudeleczka", meirzyc cukru ani podawac insuliny.
W niemczech sa inne przepisy prawne niz w polsce. Przedstawie to na przkladzie lekow ktory w pierwszej chwili wyda sie wam absurdalny ale takie niestety sa pszepisy.

Jezeli podopieczny poprosi nas o jakis lek np. przywieziony z polski ktory sami stosujemy, masc lub tabletka obojetnie jaka nawet wydawana w polsce bez recepty i tak jak leki przeciwbolowe sprzedawana w polsce w kiosku czy sklepie. Opiekunka na prozbe podopiecznego daje mu ten lek a on go juz sam sobie zazywa. Dostaje reakcji alergicznej i moze nie umiera i nawet ta reakcja nie musi byc grozna ale sam fakt podania leku komukolwiek jezeli sie nie ma do tego uprawnien jest w niemczech przestepstwem. Leki moze zlecac lekarz a sprzedawac tylko i wylacznie aptekarz. Nie ma wyjatkow. Nawet jak by pielegniarka na prozbe wlasnego meza dala mu aspiryne to jest to juz przestepstwo. Co prawda nalezaloby z powodu tego przepisu podac do sadu prawie wszystkich obywateli niemiec i oczywiscie nikt tego nie robi do czasu jak wszystko jest dobrze. Ale gdyby ten przykladowy maz po zazyciu aspiryny ktora dziala przeciwzakrzepowo dostal wylewu i zmarl to teoretycznie jego zone mozna by pozwac za spowodowanie smierci. Powtarzam teoretycznie w praktyce tak sie nie dzieje ale nigdy nie wiadomo bo takie przepisy istnieja.

To co napisala Kasia 63 powinny wziac sobie do serca wszystkie opiekunki i nie wykonywac tych czynnosci do ktorych nie macie uprawnien i za ktore wam nie placa.
Pamietajcie ze jestescie, pracujecie na terenie kraju ktory ma odmienne przepisy prawne niz te ktore znacie z polski. Oczywiscie nie wszystko jest inne ale jest wiele istotnzch roznic ktorych nie znacie i o ktorych nie macie nawet pojecia ze istnieja. Ja tez jak teraz wspominam swoja prace jako opiekunka to wlos mi sie na glowie jezy i jestem szczesliwa ze mi sie nic nie przydazylo i nie mialam problemow itp.

Dla nadgorliwych opiekunke dodam jeszcze ze za pomiar cukru i podawanie insuliny, lekow, zmiany opatrunkow itp podopieczni musza slono placic gdy te czynnosci wykonuje pflegedienst a w zasadzie placi za to kasa chorych i pokrywa koszty i to nie od godziny pracy pielegniarki tylko od czynnosci.
Np. Podanie lekow to kosz ok 4-5 euro za kazde podanie leku podobnie jest za podanie insuliny i pomiar cukru. Wy za to nie dostajecie ani grosza a bierzecie na siebie tak wielka odpowiedzialnosc a na wypadek nieszczescia nikt sie za wami nie ujmie.
Rodzina powinna sie tym zajac. Bo wystarczy ze lekarz rodzinny zleci podawanie lekow i insuliny, czy zmiane opatrunku i koszty pokrywa kasa chorych.

#46 2013-02-28 20:39:59

Barbara45
Member

pfleger napisał:

kasia63 napisał:

Jezeli jest pielegniarka musi uznac papiery i potem pracowac i wykonywac zabiegi pielegnacyjne,ale wtedy staje sie Pflegerin,a ci maja w Niemczech ustawowa place  minimal  9€ na godzine.24godziny x9€= 216€...Niezla kasa,tylko to tyle zaplaci??!

O jednym zapomniales te 9 euro to jest kwota minimalna jaka otrzymuje pielekniarka ale bez kosztow ubezpieczeni jakie tez pokrywa pracodawca. I nie ma w tym jeszcze dodatkow za prace w niedziele, swieta, i po godzinie 20tej
Faktyczny koszt jaki musialaby zaplacic rodzina biorac pielegniarke na 24 godziny to ok 20 euro za godzine czyli 480  euro

A 9 euro za godzine to dostaje najwyzej Krankenpflegehelferin pracujac w domu opieki i to bez starzu pracy i w jakiejs malenkiej miejscowosci zabitej dechami. Normalne place w szpitalach sa wyzsze.
Pielegniarka swierzo po szkole dostaje ok 1700-1800 euro do reki miesiecznie

Ostatnio edytowany przez Barbara45 (2013-02-28 20:42:46)

#47 2013-02-28 20:56:41

pfleger
Member

Barbara45 napisał:

pfleger napisał:

kasia63 napisał:

O jednym zapomniales te 9 euro to jest kwota minimalna jaka otrzymuje pielekniarka ale bez kosztow ubezpieczeni jakie tez pokrywa pracodawca. I nie ma w tym jeszcze dodatkow za prace w niedziele, swieta, i po godzinie 20tej
Faktyczny koszt jaki musialaby zaplacic rodzina biorac pielegniarke na 24 godziny to ok 20 euro za godzine czyli 480  euro

A 9 euro za godzine to dostaje najwyzej Krankenpflegehelferin pracujac w domu opieki i to bez starzu pracy i w jakiejs malenkiej miejscowosci zabitej dechami. Normalne place w szpitalach sa wyzsze.
Pielegniarka swierzo po szkole dostaje ok 1700-1800 euro do reki miesiecznie

Przy klasie podatkowej I na poczatek po szkole na pierwszym poziomie
pielegniarki dostaja okolo 1600 Euro do reki

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-02-28 20:58:10)

#48 2013-02-28 21:01:12

amelia
Przyjaciel Forum

Do "pfleger".
Ale ty bajdurzysz. Szukasz głupszych od siebie? Mam córkę pielęgniarkę i przyjaciółkę , wykwalifikowaną opiekunkę w Heimie w Wuppertalu. " Nie ze mną te numery Bruner" .

#49 2013-02-28 21:03:58

pfleger
Member

amelia napisał:

Do "pfleger".
Ale ty bajdurzysz. Szukasz głupszych od siebie? Mam córkę pielęgniarkę i przyjaciółkę , wykwalifikowaną opiekunkę w Heimie w Wuppertalu. " Nie ze mną te numery Bruner" .

http://www.krankenschwesterausbildung.o … er-gehalt/
Oczywiscie pensje w tabeli podane sa brutto

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-02-28 21:24:30)

#50 2013-02-28 22:01:02

ahha
Member

Ja Wam przyrzekam tutaj ze dam swojej nadgorliwej zmienniczce (notabene emerytowanej pielegniarce) do przeczytania i PRZEMYSLENIA tego co tutaj piszecie i z czym ze tak powiem to sie je.Juz wczesniej ja ostrzegalam to zawsze bylo "wez przestan ja setki tysiace razy robilam to czy tamto."Mam nadzieje ze zmadrzeje.Dziekuje Wam wszystkim.

#51 2013-02-28 22:01:24

Barbara45
Member

Tabele tabelami a rzeczywistosc wyglada troche inczej bo w tabelach jest srednia podana. A ja mowie o szpitalu w ktorym sie ucze. Jest to szpital nalezacy do kosciola katolickiego i takie sa stawki jak podala w zaleznosci na jakim oddziale sie pracuje ile jest nocek w miesiacu. Sam dodatek za 3 ziany jest 75 euro plus za kazda przepracoana godzine w nocy ok 3 euro bo taryfy sa rozne w zaleznosci od szpitala. Jak sie pracuje na 2 zmiany to dodatek jest 50 euro. Plus dodatki za prace w sobote po gdzinie 18tej tez ok 3 euro za godzine i w swieta. Dodatki za urlop i chorobowe 2,8 euro za kazdy dzien
Ale sa tez szpitale ktore placa wiecej na przyklad Uni Kliniken tam wynagrodzenie jest nawet o 10 % wyzsze ale praca tez jest ciezsza bo jest mniej personelu i mniej praktykantow itp.
Inna rzecz jest nastepujaca ze na wschodzie niemiec zarobki sa nizsze niz na zachdzie i to w kazdym sektorze nie tylko medycznym. Ale tam koszty utrzymania sa nizsze np. czynsze i oplaty wiec w sumie wychodzi na to samo.

#52 2013-02-28 22:09:22

Barbara45
Member

ahha napisał:

Ja Wam przyrzekam tutaj ze dam swojej nadgorliwej zmienniczce (notabene emerytowanej pielegniarce) do przeczytania i PRZEMYSLENIA tego co tutaj piszecie i z czym ze tak powiem to sie je.Juz wczesniej ja ostrzegalam to zawsze bylo "wez przestan ja setki tysiace razy robilam to czy tamto."Mam nadzieje ze zmadrzeje.Dziekuje Wam wszystkim.

Jezeli ona jest emerytowana pielegniarka to w przypadku jakiegos nieszczescia moze byc jej latwiej nawet jezeli jej wyksztalcenie nie zostalo uznane w niemczech. Bo ona zawsze moze to tym argumentowac ze posiada wiedze medyczna w tym zakresie, np. przy podawaniu insuliny wie jaki lek podaje i jak dokladnie on dziala i jake sa przeciwskazania a wiedze te zdobyla nie w internecie czy z broszurki tylko w trakcie ksztalcenia zawodowego. Tego opiekunka udokumentowac nie moze. Ale tak czy inaczej jest to jazda po kruchym lodzie.

#53 2013-02-28 23:55:35

amelia
Przyjaciel Forum

pfleger napisał:

amelia napisał:

Do "pfleger".

A ja tam w pisane nie wierzę, bo kiedyś na płocie było napisane "dupa". Chciałam pogłaskać i mi drzazga wlazła. smile

#54 2013-03-01 06:59:13

Dorcia2
Member

amelia napisał:

pfleger napisał:

amelia napisał:

Do "pfleger".

A ja tam w pisane nie wierzę, bo kiedyś na płocie było napisane "dupa". Chciałam pogłaskać i mi drzazga wlazła. smile

...............no nie mogę ....uśmiech z rana jest lepszy od kawy:)

#55 2013-03-01 09:45:51

amelia
Przyjaciel Forum

Dorcia2 napisał:

amelia napisał:

pfleger napisał:

...............no nie mogę ....uśmiech z rana jest lepszy od kawy:)

... bo humor z rana jak śmietana.... smile

#56 2015-04-24 08:44:58

iza46
Member

Wklejam linka z informacja na temat funkcjonowania specjalnego materaca dostepnego na recepte od tutejszych lekarzy http://www.opiekunki-forum.pl/viewtopic … 4&p=18   dziewczyny walczcie o takie rzeczy innie robcie po nocach nawet za dodatkowe pieniadze.

#57 2015-04-29 11:57:09

andrzelinalewaszek
New member

dziwne bo u mnie działa

#58 2015-12-07 12:34:28

tyluniaxx
Member
Od: Dąbrowa Górnicza

W leczeniu odleżyn podstawą jest materac!
Jeśli szukacie info na temat takiego asortymentu, to polecam Wam ten portal- http://www.idealnymaterac.pl/
Ja szukając porad odnośnie tych najlepszych natrafiłam na porady na ich stronce. Polecam się z nimi zapoznać!

#59 2015-12-07 12:49:34

mobilna
Member

tyluniaxx napisał:

W leczeniu odleżyn podstawą jest materac!
Jeśli szukacie info na temat takiego asortymentu, to polecam Wam ten portal- http://www.idealnymaterac.pl/
Ja szukając porad odnośnie tych najlepszych natrafiłam na porady na ich stronce. Polecam się z nimi zapoznać!

Kompletna bzdura !!!
Żaden cudowny materac nie pomoże jeśli się odpowiednio nie ułoży pacjenta , pozycje równiez trzeba zmieniać ( najlepiej co 2 godziny w dzień)
Jesli się to robi umiejetnie to noca nie trzeba przekładać , natomiast trzeba zabezpieczyć miejsca newralgiczne.
Służą do tego różnego rodzaju gąbki np. podkładane na kostki lub kolana.
Jednak z praktyki wiem że podkładanie poduszek w celu ustabilizowania pozycji w zupełnosci wystarcza.

#60 2015-12-07 12:57:26

mobilna
Member

Leczenie odlezyn to całkiem inna para kaloszy.
U niektórych zamkną się po miesiącu , a u innych po roku, zależy od pacjenta.
Widziałam odlezyny powstałe podczas lezenia na twardej kozetce w izbie przyjęc w szpitalu.
W ciągu 4 godzin zrobiła się odleżyna na kilka centymetrów.
Jedne da sie zamknąc plastrem a u innych potrzeba bardziej zaawansowanych metod.
Plastry do tanich nie należa , ale sa na kasę chorych.

#61 2017-11-25 12:17:28

Zalek
New member

Kto stosował z Izraela Cleaderme DCB ? Jakie opinie ? W Niemczech kosztuje ponad 5o Euro. W Polsce można kupić taniej.

#62 2018-02-02 07:48:27

latinka
Member

Polecam kupić odpowiednie apteczne kosmetyki. Drogeryjne nie maja takiego dzialania.

Co mogę zalecić:
https://www.aptekaotc.pl/a-derma-cyteli … 00-ml.html - spray osuszający a derma
https://www.aptekaotc.pl/acidum-boricum-crist-10-g.html -  kwas borowy
https://www.aptekaotc.pl/sudocrem-krem- … 400-g.html -  krem barierowo odporny sudocrem ( który można stosować w bardzo wielu przypadkach i dobrze się sprawdza)

Duże znaczenie ma również odpowiedni materac.

Ostatnio edytowany przez latinka (2018-02-02 07:48:34)

#63 2018-03-22 10:59:49

Marilla
Member

Jest bardzo wiele środków. Jednak najczęściej stosowanym i chyba najskuteczniejszym jest polecany sudocrem. Dodam,ze nie powinno sie go oszczedzać ale stosowac w duzej ilości

Często również odleżyny są skutkiem tego,że osobie starszej nie chce się ruszać i pomimo,ze mogłaby wstawać oraz poruszać się to woli leżeć w łóżku. I nic jej absolutnie nie obchodzi.

#64 2018-12-18 13:42:24

jagnak
Member

Kilka ważnych zasad w pielęgnacji takiej skóry:

Chociaż 2-3 razy dziennie oglądać okolice skóry narażone na odleżyny. Najlepiej robić to przy dobrym oswietleniu
Co 1-2 godziny zmieniać pozycję chorego (jeśli wozi się go na wózku inwalidzkim, trzeba zmieniać mu pozycję co kwadrans);
Kupić materac przeciwodleżynowy, np. zmiennociśnieniowy z elektryczną pompką, z pianogumy, profilowany na kształt pojemników do przenoszenia jaj, lub wodny (dostępne są one w sklepach zaopatrzenia medycznego)
No i stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające skórę.... Ze swojej strony polecam te produkty z uwagi na to,ze sa specjalnie przystosowane do pielęgnacji skóry narażonej na odleżyny https://over-clean.pl

Ostatnio edytowany przez jagnak (2018-12-18 13:42:57)

Reklama