dlaczego ludzie mimo wszystko wyjeżdżają na czarno?

słuchajcie, jasne, ja jestem za pracą legalną, kto chce, ten znajdzie sposób aby wszystko zalegalizować. jednakże intryguje mnie jedna rzecz. skoro tylko się mówi, jak bardzo niebezpieczna jest praca na czarno (zollamt, brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak składek na emeryturę) to dlaczego opiekunki nadal jeżdżą na czarno??? co je skłania do tego, by mimo wszystko ryzykować?? te 100-200 euro więcej miesięcznie?

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2011-02-24 13:47:36

JustynaRostocka
Member

dlaczego ludzie mimo wszystko wyjeżdżają na czarno?

słuchajcie, jasne, ja jestem za pracą legalną, kto chce, ten znajdzie sposób aby wszystko zalegalizować.

jednakże intryguje mnie jedna rzecz. skoro tylko się mówi, jak bardzo niebezpieczna jest praca na czarno (zollamt, brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak składek na emeryturę) to dlaczego opiekunki nadal jeżdżą na czarno??? co je skłania do tego, by mimo wszystko ryzykować?? te 100-200 euro więcej miesięcznie?

#2 2011-03-03 19:43:43

AnnaKrakowska
New member

Re: dlaczego ludzie mimo wszystko wyjeżdżają na czarno?

hmmmm.... może są tak bardzo zdenerwowane na pośredników, że wolą wyjeżdżać sam niż z nimi?wink

#3 2011-03-05 13:36:27

Michalina$$
Member

może nie mają innego wyjścia? posrednik też ma swoje wymagania językowe i odnośnie doświadczenia w opiece, a nie zawsze jesteśmy w stanie je udokumentować, np... jak potwierdzicie opiekę nad rodzicami? na słowo honoru?

#4 2011-03-05 17:05:15

zuzia
Member

Są Panie, opłacają KRUS, albo są na wcześniejszej emeryturze, więc legalna praca jest nie wskazana, bo utraciłyby świadczenia w Polsce. Często wcale nie zarabiają więcej, bo znam takie, które pracują za marne 1000 EURO.  Pracuję legalnie, bo zależy mi na ciągłości składek, nie chcę też propagować pracy na czarno, ale logicznie biorąc, to czym te Panie ryzykują?... Kto im udowodni, że pracują, a nie przyjechały w gości? Nie wszystkie rodziny stać na opłacanie pośredników. Poza tym co nam daje pośrednik oprócz adresu? Czy zawsze można liczyć na pomoc, fachowe wsparcie, ciągłość zleceń? Dobrze wiemy, że nie.

JustynaRostocka napisał:

słuchajcie, jasne, ja jestem za pracą legalną, kto chce, ten znajdzie sposób aby wszystko zalegalizować.

jednakże intryguje mnie jedna rzecz. skoro tylko się mówi, jak bardzo niebezpieczna jest praca na czarno (zollamt, brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak składek na emeryturę) to dlaczego opiekunki nadal jeżdżą na czarno??? co je skłania do tego, by mimo wszystko ryzykować?? te 100-200 euro więcej miesięcznie?

#5 2011-03-21 21:01:34

EwaN.
Member

heh, zobaczymy co się zmieni po maju smile

#6 2011-03-22 22:18:33

bassken56
New member

juz 5 rok pracuje na czarno i nie boje sie zoli i innych sluzb.samy sobie napedzacie strach przez swoja niewiedze.na zasadzie jedna pani drugej pani.mam 55 lat obecnie.mam prywatne ubezpieczenie zdrowotne -niemieckie.fundusz emerytalny w niemczech musialabym placic conajmiej 400e osiagajac wiek emerytalny 65 lat otrzymalabym na reke 40e emerytury.czy ktora z pan zastanawiala sie ile wyniesie wasza emerytura.musi byc ciaglosc pracy.potem sie okaze ze jednak racje mialy panie ktore pracuja prywatnie a wy i tak nie macie zadnych emerytur .

#7 2011-03-23 07:49:30

mycha
New member

Tak,zgadzam sie z "bassken".Jestem w identycznej sytuacji co Ty,mam 55lat i 6rok jezdze na czarno,z rodzina jestem umowiona ze w razie "W" jestem przyjaciolka rodziny i nikt nic mi nie moze zrobic a posrednikow mam gdzies bo sa to male mafie.Nie zarabiam duzo bo 1000 na czysto plus zwrot kosztow podrozy co 6 tygodni,ale i tak nie jest zle bo rodzina super a babcia bezkonfliktowa i nie jest ciezko tylko niesamowita tesknota za domem.Zmieniamy sie ze zmienniczka co 6 tygodni,ale na poczatku bylo co 2 miesiace,rozgladamy sie za lepiej platna ale nic na sile.Wiele kobiet pracujacych jako opiekunki wygaduja niesamowite historie,ile to one nie zarabiaja i jakaie one sa madre,znam takie i wierzcie mi,ze uciekam od nich jak najdalej.Kobiety,ktore dopiero zaczynaja prace jako opiekunki i na czarno lepiej niech nie mowia tego sasiadom i znajomym bo i po co?! Same na siebie musza liczyc i miec dobra i zaufana zmienniczke (ja mam kuzynke ) reszta sama sie ulozy i nie czarujmy sie ze jest latwo bo z tym roznie bywa,jesli nie zna sie dosc dobrze jezyka to sa Polskie gazety w ktorych sa ogloszenia i podane zadane zarobki -przewaznie 250-300 e na tydzien tak jest przynajmniej tu na Bawarji i niech nikt mi nie mowi ze jest inaczej no chyba ze jest to dyplomowana pielegniarka z calym zestawem papierow to moze zarabiac 1300e na miesiac wiecej nikt nie placi!!! Bardzo ciesze sie,ze jest ten portal bo jest z kim pogadac,pozdrawiam szczegolnie Zuze,Bassken,i caly Babski Klan smile

#8 2011-03-23 08:04:12

opiekunka
New member

Panie które zachwalają np Promedikę powinny sprawdzić jakie skladki są odprowadzane np na fundusz emerytalny. Tylko tyle, że czują się bezpiecznie i nie muszą męczyć się szukając pracy. Te które pracują na czarno nie dzielą się swymi dochodami z żadną firmą. Ja nie widzę różnicy

#9 2011-12-23 17:10:05

LucynaMalbork
Member

Praca na czarno nadal kusi, ale co z tego skoro konsekwencje takiego wyjazdu mogą każdego przerosnąć. Brak poczucia bezpieczeństwa, ubezpieczenia. Nikt nie odprowadza składek do emerytury, nikt nas prawnie nie chroni, żadna umowa, zupełnie nic. Nie wiem co takimi osobami kieruje, desperacja, pogoń za większym pieniądzem?

#10 2011-12-24 10:28:19

Barbara45
Member

Niestety znam wiele osób które ze względu na te pare euro więcej decydują się jechać na czarno. Poznałam jedną dziewczynę która mnie zmieniała i mimo że pracowała legalnie bo rodzina nas zatrudniła w niemczech bez firmy, miała ubezpieczenie niemieckie, wszystkie skłądki opłacane pozwolenie o pracę, zapłacone przejazdy, jak się rozchorowała to rodzina z nią po lekarzach tu w niemczech jeździła to cały czas narzekała że na czarno to by więcej zarobiła i starała się wymusić na rodzinie by ją na czarno zatrudnili. Dodam tylko że legalnie dostawała 1200 euro do ręki plus prezenty i  zwrot z podatku w niemczech. Fakt jest taki że rodzina opłacając składki, bilet  itp miesięcznie wydawała ok 2400 euro. Czyli znacznie więcej niż by zapłacili firmie. Ale jej to było nie na rękę bo jej było te 1200 za mało. W końcu tak w kulki leciała i kombinowała ze jej podziękowali po tym jak postawiła swoje żądania, mianowicie że będzie pracowac tylko na czarno i za minimum 60 euro za dzień. Rodzina się nie zgodziła i jej podziękowali. A miała się na prawdę dobrze. Bo ludzie jej nawet robotę w niemczech dla jej męża na lato załatwili i do pracy mogła przyjeżdzać z sześcioletnim synem którego nie zawsze miała w polsce z kim zostawić.
Są niektóre opiekunki powiem brzydko bardzo pazerne na kasę dlatego wolą na czarno jeździć.

#11 2012-01-05 17:11:52

ewa67
Member

Pani Barbaro45,czytałam Pani posty i muszę przyznac,że jest Pani dobrze zorientowana w realiach pracy"za miedzą":-)Mam prośbę czy mogłaby Pani udzielic mi kilku wskazówek właściwie takich krok po kroku:
Czy pracując jako opiekunka w szpitalu jakie kryteria musiała Pani spełnic?tzn.wykształcenie,poziom językowy... itd
Napisała Pani prawdę,że opieka 24/h jesdt dobra ale na krótko,potem faktycznie czujemy  się jadąc do kraju jak wypuszczone z więzienia;-(
Ja pracuje na czarno juz kilka lat,jednak z nutką zazdrości podziwiam Panią i Pani ustabilizowane, nie "cygańskie"życie jak większości tutaj na forum.Pozdrawiam

#12 2012-01-06 17:40:36

Barbara45
Member

By dostac prace jako opiekunka(Pflegehelferin) trzeba miec koniecznie wyksztacenie w tym kierunku oraz doswiadczenie w zawodzie. W polsce skonczylam szkole Opiekuni w DPS i pracowalam dwa lata nim wyjechalam do niemiec pracowac jako opiekunka z polska firma.
Jezeli nie ma Pani wyksztalcenia w zawodzie moze Pani sie zdecydowac na tzw, FSJ ( Freiwillige Soziale Jahr) Dobrowolny Rok Socjalnej Pracy. Pracuje sie przez rok zd darmo ale nie do konca. Bo szpital zapewnia zakwaterowanie, ubezpieczenie zdrowotne itp oraz kieszonkowe ok 400 euro miesiecznie. Po ukonczeniu takiego roku nabywa sie prawa do wkonywania pracy jako Pflegehelferin. Mozna sie wtedy starac i prace juz na normalnych warunkach. Przez ten rok mozna sie wiele nauczyc. Szpital organizuje kursy i szkolenia. Po roku pracy ma sie potrzebne doswiadczenie i mozna potem spokojnie pracowac. Generalnie FSJ moga robic osoby do 27 roku zycia. Starsi tez moga tylko to sie wtedy nazywa BFD Bundesfreiwilligendienst.
Pracujac w szpitalu oczywiscie trzeba dobrze znac niemiecki. Wszelkie certyfikaty potwierdzajace znajomosc jezyka nie zaszkodza ale trzeba jezyk rowniez medyczny znac na tyle by prawidlowo wykonywac swoja prace a w szpitalu nie jest to sprzatanie i gotowanie obiadow dla podopiecznego. Trzeba np. dokonac wpisow w kartotece pacjenta i jakis dokumentach. U nas niedawno wprowadzili komputerowe karty pacjentow i wszystkie pomiary cisnienia, obserwacje itp. wpisuje sie do programu. Wszystko jest oczywiscie po niemiecku. Czesto lekarz nie moze znalezc pielegniarki wtedy prosi mnie o przekazanie informacji co pielegniarka ma wykonac przy pacjecie. Pobrac jakies prubki do laboratorium, zrobic opatrunek, wyslac pacjenta na badanie. Jak sie cos przekreci to klapa!!!

Jak ma Pani jakies pytania to chetnie odpowiem, pozdrawiam

#13 2012-01-07 14:17:58

ewa67
Member

Dziękuje za odpowiedź,choc jestem troszke zawiedziona-jestem już po 40-tce i nie widzę dla siebie żadnego "wyjscia awaryjnego":-)
Duzo czytam o tzw.Gewerbe,wiem,że jest to pozwolenie na prace w Niemczech ale jak je załatwić i co jako opiekunka moge przez nie zyskać -nie wie nikt na forum:-( Znam niemiecki ale nie na tyle,żeby posługiwac sie zwrotami medycznymi...od 7-u lat żyje na walizkach,zastanawiam się co mogę zrobic żeby to zmienić?Może Pani udzieli mi jakichś wskazówek? Pozdrawiam,ewa.

#14 2012-01-08 16:47:00

Barbara45
Member

Moge Pani poowiedzec ze z Gewerbe to nie jest wszystko takie proste. To jest otwarcie troche jak otwarcie wlasnej jednoosobowej firmy. Trzeba znac sie troche na niemieckim prawie, przepisach podatkowych lub zatrudnic doradce podatkowego ktory za Pania zrobi wszystkie rozliczenia i oplci skladki. Samemu robic takie rozliczenia jest trudniej a w razie pomylki moze sie urzad skarbowy przyczepic.
Zalety takiej pracy to niezaleznosc i wieksze dochody ale kosztem ubezpieczenia emerytalnego. Jak sie prowadzi Gewerbe trzeba oplacic skladki na ubezpieczenie zdrowotne, podatek ale ubezpieczenie emerytalne placi sie dobrowolnie stad te wieksze zarobki bo opiekunki nie placa tego ubezpieczenia!!! Czesto firmy niemieckie oferuja legalna prace dla opiekunek w niemczech i pomagaja zalozyc Gewerbe i za oplata robia wszystkie rozliczenia(przelewaja skladki na ubezpieczenie i podatek) Opiekunki zarabiaja na reke wiecej niz z polska firma lub na czarno. Problem polega na tym ze czesto nie maja o tym pojecia ze od ich dochodow nie sa odprowadzane skladki na EMERYTURE!!! Dodatkowo by wszystko bylo zgodne z niemieckim prawem musza w ciagu roku miec wiecej niz jednego klienta(podopiecznego).

#15 2012-01-09 09:15:40

Kamilakoz
Member

Barbaro jesteś dobrym duchem tego forum! Pozdrawiam!

#16 2012-01-09 21:48:48

Barbara45
Member

tez pozdrawiam Ciebie i wszystkie opiekunki smile

#17 2012-02-02 09:00:52

KRYSIA5555
Member

DO  dziewczyny z nikiem """""""""mycha'''''''''''''''
Ty piszesz parwdę bez ogródek.podobasz mi się, tak jest TĘSKNOTA, SAMOTNOŚC....Człowiek szuka bratniej duszy a znajduje wroga, albo denuncjatora!!!!!!! W naszych <<<polskich dziewczynkach,,,,,,,,,,,,, a feeeeeeeeeeee !!!!!!!!
zarobki 1000 eur na rękę, są b. dobre. Znam osoby co mają 750 -950 netto i cieszą się że mają pracę....
JA BYM CHĘTNIE POJECHAŁA NA 2 MIES. z ciągłą zmianą co 2 mies. wymiana. Wtedy  da sie wytrzyma 2 mies .to nie wietrznośc.!!!!!!!1
Jak ktoś ma taką mozliwośc to proszę o kontakt..Jestem uczciwa, mam doświadzcenie i znam język.

#18 2012-02-21 20:42:28

ewa99
Member

Barbaro45 (Kamilo)mam do Ciebie prosbe,rodzina chce mnie zatrudnic legalnie,czy powinnam sie cieszyc? napisz mi prosze jakie sa plusy takiej pracy?Duzo czytam na ten temat i boje sie ze nie bede mogla jezdzic do Polski jak do tej pory tzn.co 8,6 lub 7 tygodni.Nie chodzi tu o 400e basis ale o pelny etat.mam nieletnie dziecko i dlatego sie obawiam tej calej machiny biurokracji,jesli masz jakies materialy ktore rozwieja moje watpliwosci to prosze napisz!W tej chwili zarabiam 1200 plus 200Fahrgeld,czy to znaczy ze bede zarabiala mniej?Czy moi pracodawcy beda musieli duzo placic za moje zatrudnienie?a moze lepiej,korzystniej dla mnie bylob zalozenie Gewerbe?prosze pomoz!!!!!!!!!!

#19 2012-02-21 22:09:30

Dorcia2
Member

Ja też poczekam na odpowiedź, bo jestem zainteresowana pracą legalną taką żeby być zatrudniona przez rodzinę. Szkoda, że człowiek taki niekumaty jest,ale uczyć się trzeba przez całe życie...

#20 2012-02-22 09:36:34

Anka Rose
Member

Z tego co wyczytałam na innych forach to chyba trzeba mieć założoną swoją działalność. Albo dogadać się z rodziną na czarno. Ale tutaj pisały opiekunki o sytuacjach, że rodziny, u których wcześniej pracowały przez agencje, po zakończeniu umowy zatrudniali je na czarno i robili problemy z płatnościami. Więc ja bym się tak też nie podjęła. Może Basia napisze, bo ona się tutaj chyba najlepiej zna.

#21 2012-02-22 17:21:09

edith-1972-1972
Member

Czesc Ewo,to zalezy od rodziny jak postapi.Ja robie legalnie,ale nie przez firme.Mam 1300plus150Fahrgeld,oplacaja ubezpieczenie tak ze moge chodzic do lekarza.Byl tylko jeden warunek-musze sie zmieniac co 2miesiace,bo ja tez chcialam na 6tyg.Nie ma problemu z wyplacaniem pieniedzy sa ok.

#22 2012-02-22 17:21:45

Barbara45
Member

Dziewczyny praca legalnie tu w niemczech opłaca się dla was bardzo gorzej dla rodziny. Co to znaczy...
W zasadzie to rodzina musi załatwic prawie wszystkie formalnosci z zatrudnieniem. Jest to tez związane z kosztemi dla rodziny bo muszą opłacic tobie wszystkie składki, ubezbieczenia rentowe, emerytalne, wypdkowe, opiekuńcze, na wypadek bezrobocia. Minimalna stawka jaką misisz dostać  jest ok 1000 euro netto czyli do ręki dla opiekunki  z czego rodzina musi zapłacic ponad 2000 euro (składki itp.)
Ty na tym zyskujesz bo dostatniesz jeszcze zwrot z podatku (w zależności ile miesięcy przepracujesz może to być w nawet 1000 euro) i mozesz dostać też pieniążki na dziecko(Kindergeld ok 100-150 euro miesięcznie, nie wiem ile dokładnie niestety, nie mam dzieci)
Plus jest jeszcze taki że jak przepracujesz tak minimum 5 lat(nie musi być ciągłosci tylko w sumie) to nabywasz prawa emerytalne w niemczech. A po przepracowanych 12 miesiącach (tu musi być ciągłość ) nabywasz prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Jak i kiedy będziesz mogła jeżdzić do polski to musisz ustalić z rodziną, tak jak koszty podróży. Jeżeli chcesz dalej mieć do ręki 1200 euro to musisz pogadać z rodziną.

Jak macie jeszcze jakieś pytania to piszcie, chętnie odpowiem dokładniej.

pozdrawiam

#23 2012-02-22 18:20:34

edith-1972-1972
Member

Ale jest jeden problem,kiedy jestem w domu nie mam juz ubezpieczenia i rodzinnego.Musze sie wtedy rejestrowac w UP bo jestem samotna matka i nie moge sie podpiac pod meza.Co myslisz o tym Basiu bo mam dosc latania po urzedach w Polsce.

Ostatnio edytowany przez edith-1972-1972 (2012-02-22 18:34:59)

#24 2012-02-22 22:36:41

ruda
Member

Edith,przede wszystkim musisz zglosic w niemieckiej kasie chorych,ze masz dziecko i ono tez ma byc ubezpieczone.To tak jak w Polsce:zglaszasz do ubezpieczenia czlonka rodziny.
Niestety nie wiem,jak jest z przerwami w pracy,tzn.z czasem,kiedy jestes w Polsce.Czy rodzina dalej placi ubezpieczenie i cala reszte(socjal) na Ciebie,czy na zmienniczke.To jest do obgadania z rodzina i pewnie wazne jest to,jak dlugo jestes w De(w sensie:jak dlugo pracujesz Ty,a na jak dlugo przyjezdza zmienniczka).
Jesli chodzi o koszty,ktore ponosi rodzina zatrudniajac Cie bezposrednio,to nie sa one az tak wysokie jak sie wydaje.Ja mam w umowie brutto prawie 2000,netto to 1300.Wazne,zeby znalezc w miare tania kase chorych,chyba tylko na tym mozna zaoszczedzic.

#25 2012-02-22 23:29:54

ewa99
Member

dzieki za info.Ruda a ty jestes zatrudniona przez rodzine? moja mowi,ze najnizsze dochody w de to 1400e i od tej sumy maja odprowadzac skladki,a ty masz 2tys? to ja juz nie wiem o co biega!szwargocza tylko wkolo tak,ze nie moge myslec po polsku;-( a moze wiecie jakie dokumenty trzeba z polski dostarczyc? czytalam gdzies o druku E104? ja oplacam w tej chwili krus,chociaz nie posiadam na siebie nawet ziemi w doniczce,co mam robic-czy oplacac go nadal czy zrezygnowac?

Ostatnio edytowany przez ewa99 (2012-02-23 00:00:25)

#26 2012-02-23 10:11:51

Anka Rose
Member

Barbara45 napisał:

Dziewczyny praca legalnie tu w niemczech opłaca się dla was bardzo gorzej dla rodziny. Co to znaczy...
W zasadzie to rodzina musi załatwic prawie wszystkie formalnosci z zatrudnieniem. Jest to tez związane z kosztemi dla rodziny bo muszą opłacic tobie wszystkie składki, ubezbieczenia rentowe, emerytalne, wypdkowe, opiekuńcze, na wypadek bezrobocia. Minimalna stawka jaką misisz dostać  jest ok 1000 euro netto czyli do ręki dla opiekunki  z czego rodzina musi zapłacic ponad 2000 euro (składki itp.)
Ty na tym zyskujesz bo dostatniesz jeszcze zwrot z podatku (w zależności ile miesięcy przepracujesz może to być w nawet 1000 euro) i mozesz dostać też pieniążki na dziecko(Kindergeld ok 100-150 euro miesięcznie, nie wiem ile dokładnie niestety, nie mam dzieci)
Plus jest jeszcze taki że jak przepracujesz tak minimum 5 lat(nie musi być ciągłosci tylko w sumie) to nabywasz prawa emerytalne w niemczech. A po przepracowanych 12 miesiącach (tu musi być ciągłość ) nabywasz prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Jak i kiedy będziesz mogła jeżdzić do polski to musisz ustalić z rodziną, tak jak koszty podróży. Jeżeli chcesz dalej mieć do ręki 1200 euro to musisz pogadać z rodziną.

Jak macie jeszcze jakieś pytania to piszcie, chętnie odpowiem dokładniej.

pozdrawiam

Dziękuję Barbaro! Pozdrawiam

#27 2012-02-23 13:52:19

ruda
Member

Ewa,tak,jestem zatrudniona przez rodzine.Na reke mam 1300,reszta to rozne ubezpieczenia,skladki i wszystko,co musi byc wg prawa niemieckiego.Wychodzi niecale 2000brutto.Dostaje tez 150 za droge,ale tego w umowie nie ma;).
Tez mam KRUS,ale nie zrezygnowalam z placenia skladek.Tak jest mi wygodniej,choc wiem,ze powinnam zrezygnowac:/.
Do zatrudnienia przez rodzine nie sa potrzebne zadne zaswiadczenia z Polski,jedynie dowod osobisty;).

#28 2012-02-23 16:50:46

edith-1972-1972
Member

Hej Ruda,to,ze syn podchodzi w Niemczech pod moje ubezpieczenie to wiem,ale ja w Polsce przyznalam sie ze pracuje za granica bo sie balam.No i przez to co dwa miesiace mam kupe latania po urzedach.Rodzina powiedziala mi,ze moje ubezpieczenie przechodzi na zmienniczke i ze emerytura nalezy sie dopiero wtedy gdy przez 6miesiecy pracuje bez przerwy.Zeby nie miec jeszcze wiecej latania syna podpielam do mojej mamy,ktora ma emeryture w zusie.Jak jestem w Polsce od nowa sie rejestruje w UP i zalatwiam rodzinne,a przed wyjazdem z wszystkiego rezygnuje.Juz mam dosyc tego zamieszania.

#29 2012-02-23 17:58:04

Barbara45
Member

Muszę wam jeszcze jedną sprawę uzmysłowić. Jeżeli rodzina zatrudnia opiekunkę legalnie w Niemczech i płaci jej 2000 euro brutto to koszty dla rodziny są wyższe niż te 2tys. bo rodzina tak jak każdy pracodawca też płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne itp w prawie tej samej wysokosci co wy z własnej pensji. Więc do tych 2000 euro brutto też trzeba doliczyć kilka stówek na składki które płaci pracodawca (rodzina) i wtedy wychodzi faktyczny koszt zatrudnienia.
Do wypowiedzi Rudej by znaleźć tanią kase chorych w niemczech .... nie ma taniej kasy chorych bo ubezpieczenie zdrowotne płaci się w procentach od wynagrodzenia a ten jest ustalony odgórnie przez prawodawcę  tak jak w polsce tylko procenty są inne. Podaje dokładnie jakie procenty:

Krankenversicherung   8,2  %
Rentenversicherung    9.95  %
Arbeitslosvericherung  1.5  %
Pflegeversicherung     1.25  %

Ostatnio edytowany przez Barbara45 (2012-02-23 18:06:16)

#30 2012-02-23 18:08:12

Barbara45
Member

edith-1972-1972 napisał:

Hej Ruda,to,ze syn podchodzi w Niemczech pod moje ubezpieczenie to wiem,ale ja w Polsce przyznalam sie ze pracuje za granica bo sie balam.No i przez to co dwa miesiace mam kupe latania po urzedach.Rodzina powiedziala mi,ze moje ubezpieczenie przechodzi na zmienniczke i ze emerytura nalezy sie dopiero wtedy gdy przez 6miesiecy pracuje bez przerwy.Zeby nie miec jeszcze wiecej latania syna podpielam do mojej mamy,ktora ma emeryture w zusie.Jak jestem w Polsce od nowa sie rejestruje w UP i zalatwiam rodzinne,a przed wyjazdem z wszystkiego rezygnuje.Juz mam dosyc tego zamieszania.

Co do emerytury: to należy się dopiero po przepracowanych 5 latach. Ciągłość nie ma znaczenia. Musi w sumie być 5 lat czyli 60 miesięcy.

#31 2012-02-23 18:12:16

Barbara45
Member

edith-1972-1972 napisał:

Ale jest jeden problem,kiedy jestem w domu nie mam juz ubezpieczenia i rodzinnego.Musze sie wtedy rejestrowac w UP bo jestem samotna matka i nie moge sie podpiac pod meza.Co myslisz o tym Basiu bo mam dosc latania po urzedach w Polsce.

Ja tez musiałam latać po urzędach w Polsce jak nie pracowałam. Pomyśl o tym że jak jesteś na czarno i przyjeżdzsz do Polski to też musisz być zarejestrowana. Rodzinnego 150 euro gdy pracujesz na czarno też nie dostaniesz ani zwrotu w niemczech z podatku.

#32 2012-02-23 18:37:49

edith-1972-1972
Member

Ale jak pytalam mojej babki co z rozliczeniami to powiedziala,ze ona placi i mam sie nie przejmowac.We wrzesniu mina rok jak pracuje u tej rodziny i jeszcze sie nie rozliczalam.A co do emerytury to wiem o tych 5 latach,ale stwierdzili ze bez przerwy musze pracowac przez 6 miesiecy zeby mi sie kiedys nalezalo.Moze nie oplacaja wszystkich skladek,jedynie ubezpieczenie mam na 100% ok bo bylam u lekarza (IKK).Musze sie wybrac do urzedow i popytac bo cos tu nie gra.                   Dzieki dziewczyny

#33 2012-02-23 18:51:37

Barbara45
Member

Rodzina-Pracodawca musi ci wystawić na początku roku kalendarzowego  rozliczenie (odpowiednik polskiego PITa). Na jego podstawie rozliczasz się z urzędem skarbowym. Muszą być na nim wyszczególnione wszystkie składki i podatek. Nie ma takiej możliwości by pracodawca nie opłacał składek chyba że wcale nie jesteś zatrudniona legalnie tylko ci rodzina sama opłąca ubezpieczenie zdrowotne w niemczech. Wynosi ok 154 euro miesięcznie tzw. dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Mam jedno pytanie: czy jesteś zameldowana w Niemczech w miejscu którym mieszkasz? Jeżeli tak to czy masz jakiś dokument to potwierdzający?

#34 2012-02-23 18:58:38

edith-1972-1972
Member

Nic takiego nie dostalam,a zameldowana jestem na 100%.Razem z babcia duzo jezdzimy samochodem ja prowadze,wiec boja sie na czarno w razie kontroli.Moze oni kasuja moje pieniadze z rozliczenia nic nie rozumiem.

#35 2012-02-23 19:28:07

Barbara45
Member

Nikt nie może skasować twoich pieniędzy z rozliczenia. Każdy kto się zamelduje w niemczech dostaje potwierdzenie z urzędu na ten adres pod którym się zameldował pocztą.
Jeszcze jedno pytanie. Byłaś w urzędzie miasta by się zameldować? Wypełniałaś bądz podpisywałaś jakieś dokumenty od rodziny, formularze lub umowę o pracę z rodziną???

#36 2012-02-23 19:33:32

Barbara45
Member

Pytam się o ten meldunek dlatego bo w niemczech istnieje takie prawo które obowiązuje wszystkie osoby zameldowane na pobyt na terenie niemiec do opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne obojętnie czy pracujesz czy nie. To jest ponad 150 euro miesięcznie. JEzeli jesteś stale zameldowana w niemczech nawet w trakcie pobytu w Polsce to Niemiecka Krankenkase moze się upomnieć o zwrot zaległych skłądek na ubezpieczenie zdrowotne których nie płaciłaś gdy nie pracowałaś bo byłaś  w polsce.

#37 2012-02-23 19:38:07

edith-1972-1972
Member

Zaraz jak przyjechalam to bylam z jej corka w urzedzie,i umowe tez dostalam na rok, a po uplywie tego roku juz nic nie dostalam bo powiedzieli,ze od maja juz nie trzeba.Jeszcze w tamtym miesiacu wzywali mnie do urzedu miasta zebym doniosla znowu wszystkie papiery,i powiedzieli ze wszystko ok.Ale wiekszosc tych papierow byla o ubezpieczeniu.Ja dosc dobrze mowie po niemiecku ale w urzedach nie jestem pewna na 100%.

#38 2012-02-24 08:54:01

Barbara45
Member

TO jest trochę dziwne. BO powinnaś się wymeldować przed wyjazdem do Polski. A na rok to dostałaś pewnie pozwolenie o pracę a nie umowę. Bo faktycznie od maja pozwolenie o pracę nie jest potrzebne. Żeby wszystko poprawne było musisz mieć umowę z pracodawcą(umowę o pracę) i powinnaś dostać za ubiegły rok rozliczenie od pracodawcy bo musisz się rozliczyć z urzędem skarbowym. Po pierwsze bo się ci to opłaci(dostaniesz zwrot z podatku) po drugie jak tego nie zrobisz to możesz mieć problemy z niemiecką skarbówką.

#39 2012-02-24 10:39:28

Anka Rose
Member

edith-1972-1972 napisał:

Ale jak pytalam mojej babki co z rozliczeniami to powiedziala,ze ona placi i mam sie nie przejmowac.We wrzesniu mina rok jak pracuje u tej rodziny i jeszcze sie nie rozliczalam.A co do emerytury to wiem o tych 5 latach,ale stwierdzili ze bez przerwy musze pracowac przez 6 miesiecy zeby mi sie kiedys nalezalo.Moze nie oplacaja wszystkich skladek,jedynie ubezpieczenie mam na 100% ok bo bylam u lekarza (IKK).Musze sie wybrac do urzedow i popytac bo cos tu nie gra.                   Dzieki dziewczyny

Edith sprawdź to szybko, bo mogłaś nieźle wpaść.

#40 2012-02-24 10:39:57

ewa99
Member

Ruda,ok ale czytalam gdzies na forach,ze przy zatrudnieniu wymagaja druku z NFZ potwierdzajacego dotychczasowe ubezpieczenie!
Czy u ciebie nic nie chcieli?

Barbaro45 a dlaczego musimy sie wymeldowywac? nie mozna byc zameldowanym tu i w Polsce? mowia mi ze mozna posiadac dwa miejsca zamieszkania...

Ostatnio edytowany przez ewa99 (2012-02-24 13:55:57)

#41 2012-02-24 11:23:25

Barbara45
Member

ewa99 napisał:

Ruda,ok ale czytalam gdzies na forach,ze przy zatrudnieniu wymagaja druku z NFZ potwierdzajacego dotychczasowe ubezpieczenie!
Czy u ciebie nic nie chcieli?

Ten druk z NFZ jest potrzebny do ubezpieczenia zdrowotnego nie do podjęcia pracy. Jak się zameldujesz w Niemczech musisz zgłosić się do ubezpieczenia i nawet jeśli nie pracujesz opłacić skłądki ok150 euro miesięcznie. Te składki są naliczane od momentu zameldowania. A druk z NFZ jest potrzebny niemieckiej kasie chorych by stwierdzić jak, do kiedy opłacałaś składki w Polsce. Bo np. jeżeli nie byłaś przez długi czas ubezpieczona w Polsce to państwowa niemiecka kasa chorych może odesłać ciebie do prywatnej a tam składki na miesiąc wynoszą 500 euro minimum. Musisz wykazać ze przez ostatnie 12 miesięcy byłaś ciągle ubezpieczona lub przynajmniej przez 48 miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat a jak tego nie wykażesz to cię odeślą do prywatnej.

Przy podjęciu zatrudnienia w niemczech nie jest konieczne wykazanie okresów ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. O przyjęciu do państwowej  kasy chorych decyduje przewidywany dochód brutto. Jak ma się wysokie dochody to trzeba przejść obowiązkowo do prywatnej kasy chorych bo takie jest prawo w niemczech.

#42 2012-02-24 11:27:07

Barbara45
Member

Wiem coś na ten temat bo sama 2 lata temu to przerabiałam jak się na stałe zameldowałam w niemczech i nie wiedziałam że jest obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Musiałam się potem wykłucać z  kasą chorych bo chcieli ode mnie zaległe składki ale na szczęście miałam w tym czasie ubezpieczenie podróżne które mogłam udowodnić i oddali mi kasę. Ponad 800 euro.

#43 2012-02-24 19:09:07

edith-1972-1972
Member

Dzieki dziewczyny,a szczegolnie Tobie Basiu.Zmobilizowalyscie mnie do sprawdzenia tego wszystkiego.Jestem w Niemczech do konca marca to mam czas.Do tej pory rodzina wydawala mi sie ok,zlego slowa tu nie uslyszalam ale teraz to nie wiem o co chodzi.Milego wieczoru wszystkim zycze.

#44 2012-02-25 10:34:18

Barbara45
Member

Zadbaj o to puki jesteś w niemczech. Powodzenia

#45 2012-02-25 16:45:34

edith-1972-1972
Member

Dzieki i pozdrawiam

#46 2012-02-25 18:02:20

Dorcia2
Member

Qurde blaszka dziewczyny jakie to wszystko jest skomplikowane......................bez języka  niemieckiego to ani rusz........

#47 2012-02-25 19:16:07

ella
Member

Qurde dorcia masz racje....genau:)..a niech to

#48 2012-02-27 20:52:21

OPIEKUN-PIOTR-66
New member

Witam wszystkie Panie - jestem tu nowy - na tym forum... Mam na imię Piotr - [jestem-byłem opiekunem przez sześć i pół roku...]. Obecnie szukam opieki - na terenie Niemiec [najlepiej B-W] gdyby  któraś z Dziewczyn [ Pań ]  coś  wiedziała-miała ? to bardzo proszę o informację - będę bardzo zobowiązany...[ przepraszam z góry jeśli  tu na tym "forum"  napisałem coś nie tak-czy nie w tym miejscu] ... pozdrawiam.. Piotr..

#49 2012-03-12 20:21:35

ewa99
Member

Prosze o pomoc- podpisalam wczoraj umowe z rodzina,ale jestem zawiedziona -mialam 1200(placone 300tygodniowo)a wychodzi teraz ze bede miala 1tys! w dodatku pieniadze na konto i platne raz na miesiac! moja zmienniczka bedzie miala placone z mojego konta,tak sie umuwilismy z rodzina i ona bedzie na czarno:(
i tu pytanie moze ktos sie orientuje czy mozna jakis aneks czy cos w tym rodzaju do umowy dac bo wiem ze zmienniczka sie nie zgodzi na taka zmiane,zresza mnie tez to nie pasuje,co mam zrobic?chodzi tez o pieniadze za busa tego w umowie nie bylo,mamy na swoj koszt przyjezdzac???niby cieszylam sie z pracy legalnej tak zachwalanej przez wszystkich,a teraz widze ze popelnilam blad bo w pl oplacam krus i moglam zostac na starych warunkach...Barbaro 45 moze ty sie orienujesz w tej niemieckiej biurokracji????Acha umowa ma byc wazna dopiero od 1kwietnia wiec mozna chyba jeszcze cos zrobic:-(
czy musze miec zalozone konto?wolalabym otrzymywac pieniazki na reke:-(

#50 2012-03-12 22:33:50

ewa99
Member

Nikogo tu nie ma?.:-(

#51 2012-03-13 07:51:30

Kamilakoz
Member

Jesteśmy. Ja właśnie nadrabiam zaległości na forum. Jesli chodzi o podpisywanie umowy z rodziną i zmienniczka to lepiej uwazac. umowy pisane na kolanie przez rodzinę moga nie miec zadnego znaczenia potem. Ciezko mi sie wypowiedziec bo nie wiem jak długo znasz tych ludzi i czy masz do nich zaufanie. Jesli juz pracowałas i znasz ich, to pewnie bedą uczciwi ale lepiej nie podpisywac takich rzeczy z nową rodziną.

#52 2012-03-13 14:46:44

Barbara45
Member

ewa99 napisał:

Prosze o pomoc- podpisalam wczoraj umowe z rodzina,ale jestem zawiedziona -mialam 1200(placone 300tygodniowo)a wychodzi teraz ze bede miala 1tys! w dodatku pieniadze na konto i platne raz na miesiac! moja zmienniczka bedzie miala placone z mojego konta,tak sie umuwilismy z rodzina i ona bedzie na czarno:(
i tu pytanie moze ktos sie orientuje czy mozna jakis aneks czy cos w tym rodzaju do umowy dac bo wiem ze zmienniczka sie nie zgodzi na taka zmiane,zresza mnie tez to nie pasuje,co mam zrobic?chodzi tez o pieniadze za busa tego w umowie nie bylo,mamy na swoj koszt przyjezdzac???niby cieszylam sie z pracy legalnej tak zachwalanej przez wszystkich,a teraz widze ze popelnilam blad bo w pl oplacam krus i moglam zostac na starych warunkach...Barbaro 45 moze ty sie orienujesz w tej niemieckiej biurokracji????Acha umowa ma byc wazna dopiero od 1kwietnia wiec mozna chyba jeszcze cos zrobic:-(
czy musze miec zalozone konto?wolalabym otrzymywac pieniazki na reke:-(

Po pierwsze nim coś podpiszesz przeczytaj uważnie!!!!!
Po drugie zawsze możesz wycofać się z umowy lub ją rozwiązać.
Po trzecie jak cię rodzina legalnie zatrudnia to musi zapłacić twoje ubezpieczenia i składki emerytalne tak że do ręki mniej wychodzi. A rodzina płaci pewnie ok 1700-1800 euro.
Co się tyczy konta to jest standard że pieniążki sa przelewane na konto bo jest to potwierdzenie dla urzędu skarbowego że otrzymałaś swoje wynagrodzenie i w jakiej kwocie więc się nie masz co dziwić. Tak samo jak fakt że wypłata raz w miesiącu!!! No bo niby jak to ma byc potem rozliczane (składki, podatek, ubezpieczenie itp)
Co do kosztów podróży to pogadaj z rodziną. Umowę można zmienić ale bardziej się opłaca by ci za busa dali do ręki pod stołem bo  jak będzie to w umowie zawarte to bedziesz musiała od tych pieniedzy podatek zapłacić itd.

Generalnie nie masz co lamentować bo jak przepracujesz kilka miesięcy to w przyszłym roku dostaniesz zwrot z podatku ok 800 euro więc ci się to wyrówna to co teraz tracisz. A jeżeli masz dzieci to należy ci się Kindergeld w wysokości 185 euro na miesiąc na każde dziecko.
Porozmawiaj najlepiej z rodziną do której jedziesz.

#53 2012-03-13 14:49:49

Barbara45
Member

Kamilakoz napisał:

Jesteśmy. Ja właśnie nadrabiam zaległości na forum. Jesli chodzi o podpisywanie umowy z rodziną i zmienniczka to lepiej uwazac. umowy pisane na kolanie przez rodzinę moga nie miec zadnego znaczenia potem. Ciezko mi sie wypowiedziec bo nie wiem jak długo znasz tych ludzi i czy masz do nich zaufanie. Jesli juz pracowałas i znasz ich, to pewnie bedą uczciwi ale lepiej nie podpisywac takich rzeczy z nową rodziną.

Co do umów pisanych przez rodzine na kolanie to się liczą i to bardzo!!!! Chyba że zawieraja elementy niezgodne z niemieckim prawem. W zasadzie wystarczy że w umowie są zawarte takie informacje kto kogo zatrudnia i jakie jest wynagrodzenie, jakie ma obowiązki i gdzie znajduje się miejsce wykonywanej pracy. Konieczne dane osobowe i tyle. Takiej umowy nie musi pisać prawnik czy coś.

#54 2012-03-13 23:13:46

ewa99
Member

dziekuje Barbaro45,moja znajoma twierdzi,ze ma pieniazki do reki co tydzien na pokwitowanie.( z tym ze suma miesieczna ma sie zgadzac z ta na umowie-pokazala mi to)pracodawca placi jej jednak tygodniowki czyli kwote sprzed umowy - wiecej, poniewaz powiedziala ze nie chce tracic tego co miala,to samo za przejazd.Troche zagmatwane,prawda?nie wiem czy moja rodzina na taki uklad pojdzie a ja nie chce wyjsc na cwaniare czy kombinatorke.Jednak powiem szczerze,ze troche jest mi nie do smiechu bo w pl oplacam krus i praktycznie nie musze tu byc legalnie.Ona juz sie rozliczala w pl i te pokwitowania honoruja,konta nie ma zalozonego,co o tym myslicie?ktos z rodzinki wpadl na zatrudnienie mnie na 3/4 etatu,podobno korzystniej,ja tylko slucham i nic nie rozumiem.........

#55 2012-03-14 10:53:50

Barbara45
Member

TO jest tak:

Z punktu widzenia rodziny jest dla niech lepiej pieniążki na konto i nie bawić się w pokwitowania. Możesz się oczywiście z nimi umówić że dadzą ci kasę do ręki co tydzień i wyższej kwocie a ty im pokwitowanie dasz odbioru pieniędzy. Musisz z nimi o tym porozmawiać. Jak chcesz żeby cię na 3/4 zatrudnili też pewnie by się dało bo składki są wtedy mniejsze i więcej do ręki ci zostanie a resztę da ci rodzina pod stołem. Tylko pytanie czy oni się na to zgodzą. Bo to już jest trochę kombinowanie i wiem że kazdy niemiec coś takiego chętnie widzi tym bardziej teraz jak mozna opiekunki legalnie zatrudniać. Dlatego chcą przelewać pieniązki na konto  by wszytko legalnie zawsze było.

Ja osobiście uważam że nic się nie traci pracując legalnie poza bezpośrednią utratą paru euro które które i tak potem dostaniesz jako zwrot z podatku. A jak przepracujesz 5 lat to nabywasz praw emerytalnych. A po roku mogłabyś defakto dostać w niemczech zasiłek dla bezrobotnych, mieszkanie socjalne i się przenieść do niemiec na stałe. Jeżeli byś chciała wyjechać oczywiscie.
Ale o tym już pisałam gdzieś na forum.

#56 2012-03-14 22:41:04

ewa99
Member

na umowie mam do reki 804euro....30godz.tygodniowo,wszyscy zachwalaja prace legalna,moze dobra jest dla tych ktorzy nie musza w miare czesto jezdzic do pl...ja narazie nie skacze z radosci....

#57 2012-10-14 10:47:31

Svitlana
New member

Ja bym tez chcialam pracowac legalnie, ale co jezeli sie nieda. Nie jestem polka, tylko mam meza polaka i niestety jestez m poza Unii a znaczy niemam pozwolenia na prace poza Polska. W Polsce niemoge znalesc pracy, a zyc za cos trzeba. Niemiecki znam bardzo dobrze (gadam, pisze, czytam, ogladam telewizije....) dlatego wlasnie i jezdz do Niemiec. Nie chodzi mi o to ze na czarno mam 200 e wiecej, a o to ze inaczej sie poprostu nieda. Teras znow jestem bez pracy, znow niewiem czy bedzie za co zaplacic rachunki... I co robic??? dlatego szukam pracy na czarno.

Reklama