Opiekunka / Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego?

Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego? Angielskie społeczeństwo, podobnie jak inne europejskie kraje, gwałtownie się starzeje. To powoduje, że nieustannie wzrasta również zapotrzebowanie na opiekunów dla seniorów...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2016-06-21 20:30:14

Opiekunka / Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego?

Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego?

Angielskie społeczeństwo, podobnie jak inne europejskie kraje, gwałtownie się starzeje. To powoduje, że nieustannie wzrasta również zapotrzebowanie na opiekunów dla seniorów. Wielu młodych Polaków próbuje swoich sił w tym zawodzie, przyjeżdżając do Anglii. Czy jest to jednak praca dla każdego?

Polskie i angielskie portale pełne są ogłoszeń pracodawców, którzy chcą zatrudnić opiekunów osób starszych. To jeden z najbardziej poszukiwanych na Wyspach zawodów, obok takich, jak analityk systemów informatycznych czy inżynier oprogramowania (źródło: www.alec.co.uk). Nic dziwnego – według danych brytyjskiego Office for National Statistics (ONS) na Wyspach żyje obecnie 23,2 mln ludzi powyżej 50 roku życia, 14,9 mln ludzi mających co najmniej 60 lat i 11,4 mln osób powyżej 65 roku życia, a także 1,5 mln w wieku 85 lat i więcej. Liczba samych stulatków wzrosła w Wielkiej Brytanii o 72% w ciągu ostatniej dekady, do 14,4 tys. osób. To duży problem dla władz brytyjskich, ale również dobra okazja dla Polaków, którzy szukają zatrudnienia na Wyspach i chcieliby się podjąć się opieki nad osobami starszymi.

 

Osoby starsze w Wielkiej Brytanii a opieka

 

Opieka nad osobami starszymi należy do usług społecznych, które z kolei, obok usług komunalnych i administracyjnych, zaliczane są do usług publicznych. Ich zadaniem jest kształtowanie odpowiednich warunków życia i podnoszenie jego jakości. Początek usług społecznych w Europie przypada na II połowę XIX wieku, ale ich gwałtowny rozwój to lata 80. i 90. XX wieku, co związane było między innymi z coraz szybszym starzeniem się populacji Europejczyków. Dziś sektor opieki należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się rynków pracy. Według Eurofound, w Wielkiej Brytanii liczba miejsc pracy w opiece jest szacowana na około 960 tys. i przewiduje się, że w najbliższych latach będzie ich przybywać średnio o 28 tys. rocznie. Już teraz deficyt pracowników w opiece występuje tak naprawdę we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

 

W Wielkiej Brytanii od wielu lat nasila się tendencja do prywatyzacji usług opieki. Władze lokalne prowadzą coraz mniej domów pomocy społecznej dla osób starszych, a jednocześnie pojawia się więcej placówek prywatnych. Rozwijają się nie tylko usługi rehabilitacyjne, ale również opieka domowa nad osobami starszymi.

 

Już w latach 80. w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone rozwiązania, w ramach których państwo finansuje pomoc środowiskową i opiekę medyczną, ale usługi te są realizowane przez zewnętrzne instytucje, takie jak firmy prywatne lub organizacje społeczne. Zadaniem publicznych regulatorów jest monitorowanie jakości usług opiekuńczych (Care Quality Commission) oraz dbanie o zachowanie standardów. Usługi opiekuńcze kontraktowane są na poziomie lokalnym, a ich wartość wyceniana jest na 5,5 mln funtów rocznie. Obecnie liczba opiekunów szacowana jest na około 350 tys., czyli prawie trzy razy mniej, niż wynosi zapotrzebowanie (źródło: Krzyszkowski Jerzy, Wzrost znaczenia usług społecznych w czasach wyzwania demograficznego, "Folia Oeconomica" 2015, nr 2, s. 11-14).

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Anglii?

 

Tak duży deficyt opiekunów osób starszych w Anglii sprawia, że coraz więcej firm rekrutuje polskich pracowników, zapewniając im coraz atrakcyjniejsze warunki pracy. Czy jednak każdy może zostać opiekunem? Od razu należy podkreślić, że nie jest to praca łatwa.

 

Wiele agencji rekrutujących pracowników w charakterze opiekunów osób starszych do Anglii życzy sobie, żeby kandydat posiadał przynajmniej minimalne doświadczenie w opiece. Nie oznacza to jednak, że osoby bez takiego doświadczenia nie mają szansy na zdobycie posady opiekuna. Bardzo ważne są bowiem również umiejętności interpersonalne, odpowiednie cechy charakteru oraz duża odporność psychiczna. Ważna jest przede wszystkim empatia i cierpliwość w kontaktach z osobami starszymi. Nieraz trzeba przecież tłumaczyć tę samą sprawę kilka razy, a do tego podopieczni mają różne charaktery. Wśród nich bywają także osoby wymagające, marudne, a nawet złośliwe. Opiekun musi rozumieć ich sytuację i wspierać swoich podopiecznych. Musi być także otwarty na ich przyzwyczajenia, nawyki i rytuały dnia codziennego.

 Kandydat na opiekuna powinien potrafić nie tylko nawiązać dobry kontakt ze swoim podopiecznym, ale również podtrzymywać relacje, osiągnąć z nim porozumienie i zdobyć jego zaufanie. Stąd wiele agencji zatrudniających opiekunów wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego. Ważna jest także elastyczność w stosunku do środowiska pracy. Opieka to codzienne wyzwania, nierzadko nowe, którym należy sprostać. Rekruterzy poszukują także często osób zdecydowanych, potrafiących podejmować szybko decyzje. Pożądane jest również posiadanie przez opiekuna prawa jazdy, ponieważ w wielu przypadkach konieczne będzie dojeżdżanie do podopiecznego, czasami kilkanaście kilometrów.

 

Opiekun osoby starszej – warunki pracy

 

Należy podkreślić, że agencja, która zatrudnia pracowników w Anglii, zgodnie z prawem jest zobowiązania do gruntownego przeszkolenia każdego opiekuna, zanim podejmie on swoje obowiązki. Dzięki takim zajęciom, pracownik może poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia starszych osób, kwestii bezpieczeństwa oraz realiów opieki w brytyjskiej rzeczywistości. Szkolenie jest zwykle finansowane przez pracodawcę, a po jego zakończeniu zatrudniona osoba przez pewien czas pracuje pod nadzorem bardziej doświadczonej koleżanki lub kolegi.

 

Większość agencji zatrudniających na stanowisku opiekunów osób starszych zapewnia całkowitą organizację pracy, opłaca koszty związane z pozwoleniami na pracę w Wielkiej Brytanii, organizuje pobyt, zapewnia ubezpieczenie medyczne (ERV), a czasami nawet finansuje przejazd do Anglii.

 

W Wielkiej Brytanii opieka nad osobami starszymi zapewniana jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to Domiciliary Care, gdy opiekun dojeżdża do swoich podopiecznych. Z każdym z nich spędza około godziny, zajmując się między innymi jego higieną i innymi codziennymi czynnościami. Zwykle pracownik otrzymuje wtedy do swojej dyspozycji samochód agencji (czasami za darmo, niekiedy pobierana jest drobna opłata za dniówkę). Drugi wariant to Live-in Care, gdy opiekun mieszka u podopiecznego, wykonując swoje obowiązki w ustalonej wcześniej liczbie godzin, zgodnie z otrzymaną listą. Taka opieka może obejmować także pomoc w robieniu zakupów, sprzątaniu, gotowaniu i praniu.

 

Wynagrodzenie opiekuna jest zróżnicowane w zależności od wykonywanych obowiązków. Inne stawki są proponowane na przykład za opiekę paliatywną, a inne, gdy dodatkowo trzeba wykonywać także codzienne czynności, jak zakupy czy sprzątanie. Opiekując się na przykład osobą niepełnosprawną fizycznie (Live-in Care), można zarobić około 420-469 funtów tygodniowo, opieka w ośrodku nad niepełnosprawnym intelektualne podopiecznym wyceniana jest często na 6,53-8 funtów na godzinę, a nad osobą starszą – 7 funtów na godzinę. Opiekując się starszym podopiecznym w systemie Domiciliary Care, można zarobić około 6,80-8,60 funtów na godzinę (źródło: praca.interia.pl).

 

Praca opiekuna osoby starszej to specyficzne zajęcie, które wymaga szczególnej wrażliwości, cierpliwości i otwartości. Często przydaje się również wiedza z zakresu psychologii i doświadczenie w kontaktach ze starszymi osobami. To sprawia, że nie każdy może sobie poradzić z wykonywaniem obowiązków na tym stanowisku. Jednak osoby, które posiadają odpowiednie predyspozycje, mogą nie tylko liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, ale również nauczyć się wiele od swoich podopiecznych i czerpać ze swojego zawodu satysfakcję.   

Artykuł opublikowany przez : keri
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Moja pierwsza praca na opiece - Kochane koleżanki, Od ponad 5 lat wyjeżdżam do Niemiec za chlebem. Raz jest lepiej, raz jest gorzej - pamietam swój pierwszy raz na opiece, miało być bezproblemowo...

Co na prezent dla starszej Pani? - Poruszacie tu drogie Panie tyle tematów i problemów, może i uda Wam się mi coś doradzić. Zbliżają sie niebawem urodziny mojej ukochanej pani Ruth, u której pracuje już ponad rok...

Praca zdalna przez internet wysokie zarobki - Crypto Revenue jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów...

Dobra firma, a praca na czarno? - Obecnie jest mnóstwo firm oferujących legalne zatrudnienie, dość różnorodne stawki zależne od doświadczenia, wykształcenia...

męska opiekunka? - Witam Czy mężczyźni mają w ogóle jakiekolwiek szanse w znalezieniu pracy jako opiekunka? CZy za granicą tylko kobiety się liczą...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies