jak zdobyłyście doświadczenie w opiece?

drogie koleżanki, ale mnie tu już dawno nie było :) tyle nowych postów :) przejrzałam je wszystkie i zauważyłam wiele pytań na temat doświadczenia / wahań stawek w zależności od doświadczenia...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kursy języka niemieckiego i opieki dla Opiekunek - aktualne tematy :

#1 2011-02-24 13:05:45

jak zdobyłyście doświadczenie w opiece?

drogie koleżanki, ale mnie tu już dawno nie było smile tyle nowych postów smile przejrzałam je wszystkie i zauważyłam wiele pytań na temat doświadczenia / wahań stawek w zależności od doświadczenia. dlatego moje pytanie brzmi:

JAK ZDOBYŁYŚCIE DOŚWIADCZENIE W OPIECE?
ja na początek pracowałam w opiece socjalnej, bez jakichkolwiek kursów, bo bezrobocie było i urząd gminy coś takiego wprowadził, jako roboty publiczne. potem jeżeli chciało się zostać, to trzeba było na kursy chodzić. więc chodziłam i zdobyłam papierki potwierdzające moje kwalifikacje. potem przepracowałam jeszcze kilka lat, aż spotkałam opiekunkę, która wyjechała do Niemiec. więc i ja postanowiłam spróbować. z początku się bałam, ale teraz uważam się za starego wyjadacza smile  każdym pacjentem jestem w stanie sobie poradzić smile już nie odczuwam ani stresu ani przygnębienia ani tęsknoty za rodziną smile praca ta stała się moja codziennością i dobrze mi z tym. smile

Artykuł opublikowany przez : BabciaAni
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2011-02-24 13:20:16

Fly777
Member

Re: jak zdobyłyście doświadczenie w opiece?

ja pracowałam już na studiach w wolontariacie, bo studiowałam nauki społeczne itp. opiekowałam się pacjentami w domu starców, ale to tylko kilka godzin w tygodniu, otem, na ostatnim roku miałam etat. studia skończyłam, pracy nie było, wiec wyjechałam. smile

#3 2011-02-24 13:36:35

JustynaRostocka
Member

ja pojechałam w ciemno już wiele, wiele lat temu. były to wakacje pomiędzy trzecia i czwartą klasą liceum. nie miałam doświadczenia nic, byłam pomocnica innej opiekunki do osoby starszej. tak sie złożyło, ze poznałam chłopaka, niemca i za rok jak przyjechałam, to juz zostałam i przeszłam kursy w ich pflegedienst. teraz jestem na gewerbe i jestem zadowolona smile

#4 2011-03-03 19:16:13

EwaN.
Member

ja się opiekowałam sąsiadką, najpierw z doskoku, jak czegoś potrzebowała, potem jej syn zaproponował mi pracę i tak zostało.

#5 2011-12-15 08:44:27

Anulka54
Member

Ja przez przypadek w sumie- koleżanka zaproponowała mi (mam wykształcenie pielęgniarskie), żebym zastąpiła jąw pracy jako opiekunka na kilka tygodni. Pojechałam, miałam podopieczną z Alzheimerem, bardzo miła staruszka. Po powrocie zgłosiłam się do firmy i po jakiś kursach wysłali mnie do pary z Parkinsonem. Żeby zdobyć doświadczenie mija wiele czasu, a w sumie i tak nie wiadomo czy nasza wiedza jako opiekunek będzie wystarczająca ."Człowiek uczy się przez całe życie".

#6 2011-12-15 15:50:36

klaraaa1964
Member

Mi jeszcze doświadczenia za granicą brak, opiekowałam się do tej pory tylko schorowaną ciotką, z Parkinsonem- mieszkałam z nią ponad dwa lata, ubierałam i myłam. Boję się wyjazdu do obcych ludzi, ale pustka w portfelu mnie do tego zmusza.

#7 2011-12-15 15:53:31

Anulka54
Member

Jak Cię to odrzuca, to znajdź sobie inną pracę, bo w tej trzeba do podopiecznych mieć dużo empatii i zrozumienia. Nie patrz na to tylko ze swojej strony- dla tych ludzi Ty też będziesz kompletnie obcą osobą- a to od Ciebie są zależni. Sama nie wiem komu jest ciężej.

#8 2011-12-15 21:06:01

katjaw
Member

Anulka54 napisał:

Jak Cię to odrzuca, to znajdź sobie inną pracę, bo w tej trzeba do podopiecznych mieć dużo empatii i zrozumienia. Nie patrz na to tylko ze swojej strony- dla tych ludzi Ty też będziesz kompletnie obcą osobą- a to od Ciebie są zależni. Sama nie wiem komu jest ciężej.

Racja- Moja babuleńka na samym początku nie chciała w ogóle ze mną rozmawiać, a teraz traktuje mnie jak swoją przybraną córkę. Starsi ludzie są świadomi swojej starości, swojej niepełnosprawności i wiedzą, że w pewnych częściach ich żcyia nie mogą już polegać tylko na sobie, ktoś musi ich umyć, przebrać, nakarmić.

#9 2011-12-15 21:22:04

katjaw
Member

Szukałam pracy i trafiłam w internecie na ogłoszenie pani, która szukała dla siebie zmienniczki. Pasował mi termin i wynagrodzenie, pojechałam i od tej pory za każdym razem "wymieniam" się z tą Panią. W domu jestem co 6 tygodni, tęsknota jest to wytrzymania i na szczęście mam bardzo fajną rodzinkę smile

#10 2011-12-15 22:22:07

Barbara45
Member

Ja swoje pierwsze doświadczenia w opiece nad starszymi osobami zdobyłam w polskim Domu Pomocy Społecznej ( w Domu Starców) i w szkole którą skończyłam w Polsce. Niemiecki znałam dobrze więc nie miałam problemu ze znalezieniem pracy w niemczech tym bardziej że wcześniej pracowałam jako opiekunka do dzieci przez dwa lata po maturze w niemczech. No i tak jakoś się udało ze teraz pracuję w szpitalu a od kwietnia idę do szkoły w niemczech na pielęgniarstwo.

#11 2011-12-16 19:40:38

Mirabelka
Member

Dopiero za miesiąc jadę po raz pierwszy- doświadczenie mam, opiekowałam się osobami starszymi w Polsce, jednak boję się rozłąki z mężem i dziećmi. To nie była łatwa decyzja i im bliżej wyjazdu tym więcej mam obaw. Firma zgodziła się żebym wyjechała tylko na 4 tygodnie, ale i tak wiem, że będzie mi ciężko..

#12 2011-12-26 09:31:41

klaraaa1964
Member

Anulka54 napisał:

Nie odrzuca mnie, po prostu się boję, czy to takie dziwne? Staram się zachować spokój, bez nerwów szukam pracy. Staram się szukać pracy w różnych firmach, na razie porównuję oferty, z tego co widzę to finansowo nie różnią się wiele od siebie.

#13 2011-12-29 21:15:26

Anulka54
Member

Rozumiem strach przed wyjazdem, większość z nas pewnie co wyjazd ma lekkiego stracha na jaką rodzinę się trafi, na jakiego podopiecznego? To całkowicie normalne. A co do finansów- dobrze szukaj, bo zdarzają się oferty i za 1100 euro. Nie pakuj się raczej w pracę "na czarno"- odradzam ze względu na brak jakiegokolwiek zabezpieczenia prawnego i zdrowotnego przede wszystkim.

#14 2012-01-02 22:13:29

kasia63
Member

Do MIRABELKI  NIE BOJ NIC !!!ja jestem po raz pierwszy wlasnie -z busa nie chcialam prawie wysiadac jak juz na miejscu bylam - mysle sobie "nie nie ,wracam do domu" ale kaska potrzebna i co robic - jezyk ,pozal sie boze,-pani ,ktora sie opiekuje ma Alheimera-w sumie jest spoko ale miewa gorsze chwile/ja jestem cierpliwa bardzo  -25 lat pracy w sl zdrowia/,pan jest na chodzie,nie wymaga zadnej opieki i b duzo mnie uczy -jestem juz miesiac a nauczylam sie wicej niz na jakimkolwiek kursie  jezykowym.pensja co tydzien,wychodne codziennie 13-15,tyle ze w tym czasie zakupy do domu trzeba zrobic,gotowanie,sprzatanie,prasowanie i pies/nieobowiazkowo,ale ja wieczorem z nim na godzine ide na spacer i tez mam wolne/jest net-stale lacze i polska tv,w sumie jest ok.jestem tu tylko na zastepstwie wiec raczej tu nie wroce i juz zaluje....
nie boj sie - bedzie ok -trzymam kciuki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#15 2012-11-22 18:05:40

ulka
Member

Wydaje mi się. że każda z nas  ma bardzo ciekawe doświadczenia jako opiekunka- lepsze lub gorsze. Praca  jaką wykonujemy nie  jest łatwa- wymaga dużo cierpliwości i oddania- a przede wszystkim silnej psychiki. raz trawią nam się  wspaniałe miejsca, innym razem gorsze- ale przecież. jeżeli  jest coś nie tak z rodziną- czy trawiłyśmy na  bciężki przypadek( nie zgodny z opisem firmy- np alkoholicy czy rodzina która głodzi opiekunkę- a byłam w takiej rodzinie i piszę to z własnego doświadczenia)) natychmiast dzwonimy i informujemy prosząc o zmianę miejsca- jeżeli  nie będzie żadnej reakcji ze strony firmy, albo sugestie -ze nie otrzymamy wynagrodzenia- zjeżdżamy do domku:) bo tak naprawdę z punktu prawnego  nic a nic - nam nie grozi! i kochane Panie nie dajcie się zastraszać!
Druga kwestia- jako opiekunki - zajmujemy się tylko i wyłącznie podopieczną czy podopiecznym- a - pracami  w ogródku, malowaniem okien,czy gotowanie dodatkowo obiadków dla rodziny!!! to nie są  nasze obowiązki! Kochane Drogie Panie szanujcie się! i ceńcie, nie jesteśmy służącymi, i rodziny muszą to zrozumieć.Zanim wyjedziecie sprawdzcie  firmę!!!!!
-umowę musicie dostać przed wyjazdem----------------------------------------------------------------ważne--------------------------------------------------------
do domu- nie wolno zgadzać się na podpisywanie już na miejscu czyli w w Niemczech- bo wtedy wychodzą różne dziwne insynuacje typu: że nasza umowa zupełnie nie zgadza się z tym co uzgadniałyśmy prze telefon.
Nie wyjeżdżajcie desperacko, za wynagrodzenie poniżej 1000 euro- typu 700 czy 800- i to jeszcze do dwóch osób!!! jeżeli coraz więcej opiekunek nie  będzie  się zgadzać  pracować za takie wynagrodzenie- to w końcu te wszystkie  beznadziejne firmy będą zmuszone podnieść płace bo nie będzie  chętnych na wyjazd
.A z mojego doświadczenia , wiem że zmienniczki( moja była zmienniczka) ---- bardzo często chcą pokazać , że są lepsze od poprzedniczki- tylko nie zdają sobie sprawy, że  same sobie robią pod górkę!a potem wielkie zdziwienie że mają tyle dodatkowej pracy????? i zaczynają się pretensje.tylko do kogo wtedy żale???? smilesmile szanujcie się Kochane Panie!

#16 2012-11-22 22:08:59

kryspinka
Member

ulka napisał:

Wydaje mi się. że każda z nas  ma bardzo ciekawe doświadczenia jako opiekunka- lepsze lub gorsze. Praca  jaką wykonujemy nie  jest łatwa- wymaga dużo cierpliwości i oddania- a przede wszystkim silnej psychiki. raz trawią nam się  wspaniałe miejsca, innym razem gorsze- ale przecież. jeżeli  jest coś nie tak z rodziną- czy trawiłyśmy na  bciężki przypadek( nie zgodny z opisem firmy- np alkoholicy czy rodzina która głodzi opiekunkę- a byłam w takiej rodzinie i piszę to z własnego doświadczenia)) natychmiast dzwonimy i informujemy prosząc o zmianę miejsca- jeżeli  nie będzie żadnej reakcji ze strony firmy, albo sugestie -ze nie otrzymamy wynagrodzenia- zjeżdżamy do domku:) bo tak naprawdę z punktu prawnego  nic a nic - nam nie grozi! i kochane Panie nie dajcie się zastraszać!
Druga kwestia- jako opiekunki - zajmujemy się tylko i wyłącznie podopieczną czy podopiecznym- a - pracami  w ogródku, malowaniem okien,czy gotowanie dodatkowo obiadków dla rodziny!!! to nie są  nasze obowiązki! Kochane Drogie Panie szanujcie się! i ceńcie, nie jesteśmy służącymi, i rodziny muszą to zrozumieć.Zanim wyjedziecie sprawdzcie  firmę!!!!!
-umowę musicie dostać przed wyjazdem----------------------------------------------------------------ważne--------------------------------------------------------
do domu- nie wolno zgadzać się na podpisywanie już na miejscu czyli w w Niemczech- bo wtedy wychodzą różne dziwne insynuacje typu: że nasza umowa zupełnie nie zgadza się z tym co uzgadniałyśmy prze telefon.
Nie wyjeżdżajcie desperacko, za wynagrodzenie poniżej 1000 euro- typu 700 czy 800- i to jeszcze do dwóch osób!!! jeżeli coraz więcej opiekunek nie  będzie  się zgadzać  pracować za takie wynagrodzenie- to w końcu te wszystkie  beznadziejne firmy będą zmuszone podnieść płace bo nie będzie  chętnych na wyjazd
.A z mojego doświadczenia , wiem że zmienniczki( moja była zmienniczka) ---- bardzo często chcą pokazać , że są lepsze od poprzedniczki- tylko nie zdają sobie sprawy, że  same sobie robią pod górkę!a potem wielkie zdziwienie że mają tyle dodatkowej pracy????? i zaczynają się pretensje.tylko do kogo wtedy żale???? smilesmile szanujcie się Kochane Panie!

no niestety nasze kochane zmienniczki czasem dają popalic ja zawsze mówię jak ja np, robiłam mniej więcej jakis plan dnia dostaje z mojej strony ale zawsze mówie to robiłam ja a ty rób co uważasz za słuszne czasem lepeij nie byc za dobrym co trzeba zrobic to sie robi ale jak mi nie powiedza np. to zrób czy tamto  to na pewno nie polecę rąbac drzewa do kominka dla dziadka,tego nie mam w kontrakcie

Reklama