Starczy głód - zjawisko nadmiernego podjadania u podopiecznych

[b]Wraz z wiekiem zauważyć można zmniejszenie szybkości procesów metabolicznych, a także coraz mniejszą aktywność fizyczną. Wiąże się z tym nierozerwalnie zmiana nawyków żywieniowych...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-29 18:25:07

Starczy głód - zjawisko nadmiernego podjadania u podopiecznych

Wraz z wiekiem zauważyć można zmniejszenie szybkości procesów metabolicznych, a także coraz mniejszą aktywność fizyczną. Wiąże się z tym nierozerwalnie zmiana nawyków żywieniowych. Co jednak, gdy senior nie jest chętny do wprowadzania w życie nowej diety, a co więcej, notorycznie się objada?

http://opiekunki-forum.pl/art/podjadanie.jpg

Potrzeby żywieniowe osób starszych

Układ pokarmowy osób starszych nie działa już tak jak powinien, dlatego potrzebuje odpowiednich składników pokarmowych przyjmowanych w określonych ilościach i o konkretnych porach. Jeżeli osoba starsza chce utrzymać swój organizm w jak najlepszej kondycji, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę z odpowiednią ilością witamin i mikroelementów. Unikać należy za to produktów ciężkostrawnych, aby nie obciążyć dodatkowo układu pokarmowego. Istotną sprawą są tutaj również nawyki w gotowaniu. Jeżeli gotowaniem zajmują się sami seniorzy, w ich pożywieniu niewiele będzie zdrowych i nieprzetworzonych produktów. Wybierają oni raczej nie najzdrowszą kuchnię, nie szczędząc sobie przypraw, tłuszczu i cukrów.

Zjawisko tzw. "starczego głodu"

W teorii, osoby starsze odczuwają mniejszy apetyt, co jest skutkiem zaniku zmysłu smaku i powonienia. Od reguły istnieją jednak zawsze wyjątki. Niektórzy seniorzy nałogowo czują się nienajedzeni, co chwilę muszą coś przegryźć, nie znając umiaru. Szczególnie wszelkiej maści słodycze są ulubioną przekąską osób starszych.

Możemy także na karb nagłego apetytu u naszych podopiecznych dorzucić zjawisko tzw. głodu emocjonalnego - ten rodzaj objadania się pojawia się nagle, w jednej chwili. Może on być efektem dużego stresu lub napięcia emocjonalnego w jakim żyje podopieczny,  nagłych trudności ( np. złych informacji o chorobie; zmiany opiekuna itd. ) a także zwykłej nudy, rozczarowania i depresji. Tak zwane "zajadanie problemów" to charakterystyczna cecha osób zestresowanych lub czujących się niepewnie.

Innym powodem może być tzw " jedzenie na zapas". Pamiętajmy, że generacja osób starszych to osoby pamiętające często czasy wojny, biedy i niedostatku. Jeżeli nasz podopieczny cierpi dodatkowo na demencję / alzheimera itd, napady nagłego podjadania nie są zjawiskiem dziwnym.

Konsekwencja w diecie osób starszych

Przyjmuje się, że osoby starsze powinny regularnie spożywać mniejsze posiłki tak, aby pokarm mógł zostać dobrze strawiony. Jedzenie naraz dużych ilości nikomu jeszcze nie wyszło na zdrowie. To samo tyczy się różnorodności. Należy także ograniczyć spożycie alkoholu, produktów ciężkostrawnych i bogatych w sól. Słodkości zastąpić najlepiej owocami, bądź ewentualnie przekąskami z błonnikiem. Ważną rzeczą jest picie dużej ilości płynów, w celu nawodnienia organizmu.

Kolejna kwestia to więcej ruchu. Osoby starsze nie rzadko odczuwają dolegliwości związane z chodzeniem i w miarę możliwości unikają niepotrzebnej sprawności fizycznej. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż ruch także wpływa na jakość przemiany materii. Warto więc namawiać starszych do wspólnych spacerów i zachęcać do jak najczęstszego wychodzenia z domu.

Skutki podjadania

Niepoprawne nawyki żywieniowe mogą być w podeszłym wieku powodem wielu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nadwaga, zaparcia, zwiększenie poziomu cholesterolu, cukrzyca itd. Każda z nich niesie zaś kolejne negatywne skutki, które bezpośrednio wpływają na zagrożenie zdrowia lub nawet życia. Biorąc pod uwagę dietę osób starszych, jest to kwestia, w której ciężko cokolwiek zmienić. Tym bardziej, iż im samym ciężko jest dostrzec i przyznać się do złych przyzwyczajeń. Zmiana nawyków nie obejdzie się więc bez pomocy osób trzecich, które skuteczniej będą w stanie pomóc.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-12-29 18:41:12

kasia63
Member

Re: Starczy głód - zjawisko nadmiernego podjadania u podopiecznych

Obserwuje to zjawisko u mojego ojczyma,lat 75/całe życie jadł dużo i tłusto,pił spore ilosci alkoholu i teraz na starosc nic sie nie zmienilo ,a niech tylko ktos zwroci uwage ze je za tłusto czy smaruje b grubo chleb masłem!!!!!!Natomiast wsrod niemieckich podopiecznych jest zgoła inaczej-jedza tak mikroskopijne ilosci ze dziwie sie jak oni nie sa glodni godzine po posilku.Moze maja tu jakies znaczenie pory jedzenia-8:śniadanie,12.30:obiad,15:kawa i ciasto i miedzy 17.30-19sta kolacja.Nie spotkalam tutaj jeszcze zadnego obzartucha w podeszlym wieku ,za to na ulicach monstrualnie otyłe b.młode osoby.I to jest ciekawostka ,jak to sie dzieje?Za młodu grubasy a na starosc sucharki????

#3 2012-12-29 19:20:50

wampirek
Member
Od: slaskie

Mój ,,dziadek,, śniadanie,,je o 9,około12-1230 obiad,po15,herbata+ciasta kawałek+troche owoców,po18 kolacja...ale niechby coś było w zasięgu jego rąk,będzie podjadał,mówiąc że ja za dużo mu daję,musze sama dozować jedzenie,różne są nawyki żywieniowe,,,z kolei mój mąz je za dużo,za tłusto,nie pozwala sobie zwrócic uwagi-niestety...

#4 2012-12-30 10:17:49

anitkak11
Member

Mój podopieczny ma cukrzyce insulinową i demencje a niestety w nocy wstaje i podjada czekoladę i wino popija:)

#5 2012-12-30 12:29:08

amelia
Przyjaciel Forum

Dorzucę swoje 5gr. Też mam cukrzycę, którą dostałam w posagu od moich rodziców. Mama miała problem z podjadaniem i była uzależniona od insuliny. Ja na szczęście chyba ojcu odziedziczyłam więcej genów i moją cukrzycę utrzymuję w ryzach. Leki w niewielkich ilościach i dieta.
Jednak zjawisko nadmiernego podjadania, to wg mnie nie jest tylko problem starości. Jestem nawet skłonna zaprzeczyć tej teorii, ale nie jestem lekarzem,  i nie będę się w tej kwestii upierać. Uważam, że podjadanie jest w pewnym sensie chorobą w połączeniu z nawykiem. Na pewno można by było dopatrzeć się podłoża psychicznego. Kiedyś czytałam na ten temat. Nawet nie zbadany jest do końca ten problem. "Heisser Hunger", jak nazywają to Niemcy dotyczy również ludzi w różnym wieku. Ja w swej praktyce nie spotkałam się z przypadkiem takim, że jeżeli w młodości ktoś miał umiar w jedzeniu, żeby na "starość" miał problem z podjadaniem. Nie znaczy to ,że tak nie jest, po prostu może się z tym nie spotkałam.
Wiem, że cukrzycy. maja kłopot z "podjadaniem" słodyczy , szczególnie ci insulinowi. Sama tak robię. Organizm wyczuwa spadki cukru i broni się przed hipoglikemią i wówczas sięgam po glukometr i sprawdzam poziom cukru. Przeważnie mój organizm nie kłamie. Spadki cukru uzupełniam gorzką czekoladą, wówczas dostarczam organizmowi magnez. Tutaj podaję fajne link o cukrzycy.
http://www.przychodnia.pl/cukrzyca/inde … =1&t=5
Jednym słowem podjadanie, cukrzyca i starość mają trochę wspólnych cech.

Do Anitki11: Badasz Twojemu dziadkowi poziom cukru? może sobie sam bada? A może wieczorem bierze zbyt dużą dawkę insuliny, która powoduje spadek cukru. Może należało by powiedzieć o tym lekarzowi. Anitko, przeczytaj ten( w/w) link. Bardzo prosto i króciutko opisane są problemy cukrzycowe. Nie zaszkodzi Ci to wiedzieć, a nawet może pomóc.

Jeszcze jedno. Trudno jest cukrzykowi utrzymać odpowiedni poziom cukru. Trzeba by było ciągle mierzyć poziom, ale przede wszystkim bardzo dokładnie liczyć przy tym spożywane  kalorie. To nie jest łatwe. Takie rzeczy najlepiej potrafi robić dietetyk. Jeszcce jest jedna sprawa- poziom cukru we krwi również wzrasta nieoczekiwanie np. w momentach zdenerwowania czy stanów grypowych i wówczas nawet dietetykowi trudno dopasować odpowiednią dietę a także zastosować odpowiednią dawkę insuliny.

Pozdrawiam i życzę szczęścia w Nowym Roku!

Ostatnio edytowany przez amelia (2012-12-30 12:43:41)

#6 2017-03-30 08:41:26

teresa34
New member

Jeśli nasi podopieczni muszą już coś zjeść, niech będzie to coś, co zostanie przygotowane przez nas. Nie oszukujmy się - takie babeczki: http://www.przepisy.pl/przepis/wielkano … -kroliczki są zdecydowanie zdrowsze niż jakiekolwiek inne, kupne (tym bardziej, że możemy przygotować je w wersji bezglutenowej, cukier zastąpić ksylitolem itp.).

#7 2018-11-08 14:20:58

jagnak
Member

No coż. Trudno jest osoby starsze winic o to, że odczuwają większy głód a kiedy są głodne to jedzą.  Sama jak jestem głodna to nie potrafię się na niczym skupić a myślę w zasadzie jedynie o tym, aby coś przekąsić smile Prawdziwe tutaj wydaje się stwierdzenie : Zjedz snickersa, bo nie jesteś soba! Co to to jednak nie, bo są zupełnie inne sposoby aby oszukac glód:

picie dużej ilosci wody
wybieranie produktów z błonnikiem, które sycą i jednoczesnie nie sa tak bardzo kaloryczne
wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw ( bo owoce w nadmiernej ilośći równiez nie są takie dobre)
oraz wprowadzenie do diety chromu. Chrom niweluje nagłe napady głodu W dobrej cenie dostaniesz tutaj https://evita.sklep.pl/pl/c/Kompleksy-W … ow/2222887

Ostatnio edytowany przez jagnak (2018-11-14 08:00:29)

Reklama