Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

[b]Uzależnienie od papierosów to zjawisko znane powszechnie i przez większość osób także potępiane. Mimo iż dobrze wiemy o szkodliwym wpływie papierosów, niewiele osób stara się unikać nałogu...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-29 18:07:31

Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

Uzależnienie od papierosów to zjawisko znane powszechnie i przez większość osób także potępiane. Mimo iż  dobrze wiemy o szkodliwym wpływie papierosów, niewiele osób stara się unikać nałogu. Skutki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak można mieć pewność, że organizm jest niszczony z każdym kolejnym wypalonym papierosem. Warto więc jak najwcześniej zadbać o zerwanie z nałogiem.

http://opiekunki-forum.pl/art/palacz.jpg

Obecnie coraz więcej uwagi skupia się na młodych palaczach. Powodem tego jest coraz większy odsetek dzieci sięgających po papierosy. Nie można jednak zapomnieć o osobach starszych, które z problemem uzależnienia od nikotyny borykają się już wiele lat. Chociaż sami nie traktują nałogu jak problemu, to przyczyniają się do powolnego niszczenia swojego ciało. Czasami papieros to nawet już nie odskocznia od rzeczywistości, sposób na odstresowanie się, ale odruch automatyczny, efekt przyzwyczajenia, nie niosący za sobą żadnych pozytywnych skutków. Jak więc pomóc seniorowi skończyć z nałogiem po wielu latach uzależnienia?

Jak rozmawiać z podopiecznym o nałogu ?

Najważniejsze, aby osoba uzależniona chciała rzucić nałóg. Nikogo przecież nie można do tego zmusić. Jeśli decyzja zostaje podjęta, kolejnym krokiem jest uświadomienie, jak niekorzystny wpływ wywierają papierosy. Trzeba przedstawić jak najwięcej argumentów, które zniechęcą palacza do nałogu. Wiele osób w podeszłym wieku jest nauczonych oszczędności. Warto więc zrobić prostą kalkulację, ile pieniędzy dotychczas wydano na papierosy, a ile można byłoby zaoszczędzić, gdyby z nich zrezygnowano. Można podsunąć pomysł, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na bardziej pożyteczne cele, takie jak wymarzone wakacje, sprzęt do domu itp.

Przykre skutki palenia papierosów dla zdrowia

Uświadomić trzeba także odnośnie skutków uzależnienia. Hasła ministra zdrowia na opakowaniach nie straszą już chyba nikogo. Warto więc sięgnąć po bardziej drastyczne środki przekazu. Być może obraz bardziej przemówi do palacza, któremu pokazać można fotografie płuc osoby zdrowej i osoby palącej. Różnica jest piorunująca.
Wymienić można także wszystkie inne szkody, jakie papierosy wyrządzają w organizmie człowieka. Są to m.in.:
-niewydolność sercowo- krążeniowa
-rozedma płuc
-pogorszenie wyglądu skóry
-Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc
-ciągły kaszel (tzw. kaszel palacza)
-rozwój miażdzycy
-nadciśnienie tętnicze
-choroba wieńcowa
-zawał serca
-gruźlica
-większe ryzyko udarów mózgu
-wrzody żołądka i dwunastnicy
-przepukliny jelitowe
-osłabienie układu odpornościowego
-nowotwór jamy ustnej, gardła, przełyku krtani, płuc itd.

Skutków jest naprawdę wiele i żadnego nie można bagatelizować. Ważne, by więc odpowiednio wcześnie zacząć rzucać nałóg. U jednych osób będzie to odstawienie papierosów z dnia na dzień, a u innych potrzebny będzie dłuższy czas, aby krok po kroku zmniejszać częstotliwość palenia.

Środki wspomagające walkę z nałogiem palenia papierosów

Jeżeli zaś chodzi o środki wspomagające, to istnieje na rynku wiele farmaceutyków, zastępujących uzależniającą funkcję papierosa. Są to np. plastry, gumy do żucia lub tabletki z nikotyną, elektroniczne papierosy, tabletki na bazie wyciągów z ziół, pastylki do ssania z nikotyną czy inhalatory nikotynowe. Oprócz tego w odstawieniu papierosów pomaga hipnoza oraz akupunktura. Oczywiście każdy organizm będzie reagował inaczej na określone środki, na rynku jest obecnie duży wybór leków antynikotynowych, każdy może więc wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób.

Ważne staje się także aktywizowanie seniorów i to na wielu płaszczyznach życia: społecznego, religijnego czy politycznego. Warto zaangażować ich w spotkania integracyjne, namawiać do ruchu na świeżym powietrzu czy powierzać część swoich zadań. Czasami to wynik braku zajęcia prowadzi do zgubnego sięgania po papierosa.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2013-02-13 15:28:48

Masza56
Member
Zarejestrowany: 2012-10-08
Posty: 21

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

Miałam takiego podopiecznego co czasem wykopcił i dwie paczki cigaretów. Męczące to było i straszne. Podłoga drewniana, meble w stylu góralskim drewniane wszystko. Zapach koszmarny - bo ja nie pale, jedynie biernie. Smród niesamowity. Zębiska dziadka, a raczej ich pozostałości zółte. Dziadek uparty. Co obiecał, że się ograniczy, to za chwilę zapominał. gdy chowałam paczkę przed nim, budził się w nocy wstawał i wywalał wszystko do góry nogami. Był w takim wieku, że trudno mu było cośkolwiek przetłumaczyć. Twierdził, że skoro ma 93 lata i jeszcze ma zamiar pożyć, to cigartey nie są szkodliwe, bo inni nie pala i krócej żyją! Jakieś substytutu - pigułki nie działały. Ja zaopatrzałam się w setki odświeżaczy powietrza, ciężko było mi to samej znieść. Teraz gdziekolwiek jadę, zastrzegam, że nie chcę podopiecznego palacza.

Offline

 

#3 2013-02-13 15:56:03

ahha
Member
Zarejestrowany: 2012-06-12
Posty: 841

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

Masz jak tam Twoja sprawa z tym naglym zjazdem ze stelli.Wyjasnilo sie cos?Poddalas sie badaniom jak radzila Krysia 5555?

Offline

 

#4 2013-02-13 19:46:51

ella
Member
Zarejestrowany: 2012-02-17
Posty: 254

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

ooooooo praca u takiego podopiecznego bylaby mi baaaaaaaaaaaardzo na reke big_smile

Offline

 

#5 2013-03-01 12:38:06

dorothaa
New member
Zarejestrowany: 2013-03-01
Posty: 4

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

Mój podopieczny też tak kopci.... sad
Jak mu opowiedziałam o moim kuzynie, który przez to nabawil się raka krtani i miał tracheotomię i ma problemy z mówieniem, to się trochę przestraszył....
Wiem, ze drastycznie postąpiłam.... No ale nie tylko on siebie truje, ale mnie przy okazji, a ja nie palę akurat.
Rodzina też go o papierosy męczy.
Ja staram się ponadto go jakoś go aktywności zachęcić, może będzie mniej o paleniu myślał, a że samą mnie energia nosi, to może uda nam się jakoś polączyć korzyści  wink

Offline

 

#6 2013-03-01 17:05:06

kasia63
Member
Zarejestrowany: 2011-11-06
Posty: 842

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

ella napisał:

ooooooo praca u takiego podopiecznego bylaby mi baaaaaaaaaaaardzo na reke big_smile

I mi tak samo bom nałogowiec sad,niestety - teraz mam babuszkę palącą -kopcimy obie:)
Wiem ,wiem ze to szkodliwy nałóg ale bywaja bardziej szkodliwe............................................

Offline

 

#7 2013-03-01 18:14:02

KRYSIA5555
Member
Zarejestrowany: 2012-02-01
Posty: 592

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

dziewczyny o co krzyk????????????? palenie mogą rzucać ludzie młodzi, średni wiekowo i  średnio-zaawansowani w tym nałogu!!!!!!!
Co zostało tym starym ludziom??????????? mają siedziec na kanapie bez mózgu i czekać na śmierć???????/
NIECH PALĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tO JEST ICH JEDYNA PRZYJEMNOŚĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a MOZE KTOŚ MNIE PRZEBIJE??????????? jAKIE NASI  Podopieczni MAJĄ PRZYJEMNOŚCI -OPRÓCZ PALENIA, KAWUSI I JAKIEGOŚ PRZYSZNEGO TORTA???????? Zbesztacie mnie za duże litery, ale mamy jedno życie i skoro przeżyli 70-80 lat z fajką to neich palą dalej!!!!!!!!!!!  jak rzucą to sami -kiedy organizm się zbuntuje !!!!!!!!!! ja od 8 lat rzucam palenie z różnym skutkiem..................ostatni sukces to 13-miesięcy!!!!!!!!!!!! Ale ja mam jeszcze  min.20-30 lat życia i kiepskie geny!!!!!!!!
paliłam 40 lat , od 10 lat więcej nie palę niż palę, ale mam wpadki  z paleniem!!!!!!!!!!! zawsze zwycięża rosądek !!!!!!!!!!!!!
Dziś gdybym miała 80-90 lat to bym paliła !!!!!!!!!!!!!!!! jak dożyje tego wieku to sobie zapalę!!!!!!!!!!!!!!!
Ci co nie palili nie wiedzą co starcillii !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2013-03-01 18:39:00)

Offline

 

#8 2013-03-01 23:31:26

kryspinka
Member
Zarejestrowany: 2012-08-24
Posty: 582

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

a ja tam nie pale i wcale nie żałuję byłam przez pół zycia biernym palaczem i nie wytrzymałabym ani minuty dłużej dlatego kasa kasą ale gdybym musiała wdychac wiecznie dym z papierosów to zwijam manele to nie jest warte tych pieniędzy .u mnie w domu nikt juz nie pali goscie nawet musza wychodzic na dwór nie ma że boli

Offline

 

#9 2013-03-02 22:03:36

wampirek
Member
Od: slaskie
Zarejestrowany: 2012-02-17
Posty: 237

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

U mnie tak samo,goście muszą wychodzić-w rodzinnym domu dosyć nawąchałam sie papierosow (Tato( nigdy więcej...!

Offline

 

#10 2013-05-10 11:25:31

Liwia_Dobrawska
Member
Zarejestrowany: 2013-01-17
Posty: 70

Re: Opieka nad podopiecznym nałogowym palaczem papierosów

u mnie w Seniovicie na szczęście mogę mieć preferencje co do sytuacji podopiecznego. akurat ja również palę papierosy i nie przeszkadza mi to. Jednak, gdyby mój podopieczny palił jednego za drugim to nie wiem czy do końca by mi to odpowiadało.

Ostatnio edytowany przez Liwia_Dobrawska (2013-05-10 11:27:55)

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Opieka nad osobą starszą a stan psychiczny opiekunki/opiekuna - Opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające bardzo dobrej kondycji. Dbając o dobro osoby wymagającej opieki należy pamiętać również o swoim dobrostanie...

Praca na wakacje/ opieka - Zbliżają się wakacje. Jak co roku wyjadę do pracy w opiece. Mogę, jak zazwyczaj ogłosić się i jakaś firma mnie złowi...

Co gotować podopiecznym? - Panie, poradźcie co Niemcy lubią ? Jakie polskie przepisy kulinarne im najbardziej smakują?

Opieka Niemiecka - Naszła mnie refleksja i pojawiło się pytanie w głowie :) Czy tylko osoby ze wschodniej części Europy wykonują opiekę i wykeżdżają do zawodu opiekunki z full serwisem 24/7? Czy Niemiec nie może zatrudnić sobie Niemca (przy odpowiedniej kwocie) , czy nikt od nich nie pracuje w ten sposób? Nie ma takich organizacji? A w zachodniej Europie? Kojarzycie może?

Opieka niemcy działalnoś - Witam jade do opieki w polowie lipca i mam pytanie slyszalam ze trzeba miec dzialalnos jakas otworzoną zeby wiecej zarobic czy ktos jest w temacie????????

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies