img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!



Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

[b]Karmienie przez sondę, czyli żywienie dojelitowe jest rodzajem żywienia wspomagającym odżywianie w przypadku tymczasowej bądź stałej konieczności dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych...

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-27 21:02:17

Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Karmienie przez sondę, czyli żywienie dojelitowe jest rodzajem żywienia wspomagającym odżywianie w przypadku tymczasowej bądź stałej konieczności dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych. To alternatywa dla odżywiania doustnego.

http://opiekunki-forum.pl/art/sonda.jpg

Sytuacjami, w których zachodzi taka konieczność jest: niedożywienie z równoczesnym brakiem chęci do jedzenia, kłopoty z przyjmowaniem jedzenia w standardowej postaci spowodowane wiekiem, chorobą, stanem pooperacyjnym (np. po operacji krtani).

Rodzaje żywienia dojelitowego

W żywieniu dojelitowym można wyróżnić trzy sposoby, które uwarukowane są długością czasu, przez jaki pacjent powinien być w ten sposób karmiony:
-nosowo (lub ustno) – żołądkowe – to metoda czasowa,
-gastroskopia – sonda zakładana jest operacyjnie, przez skórę bezpośrednio do żołądka,
-jejunostomia – również zakładana opercyjnie, lecz do jelita cienkiego.

Żywienie przez sondę od strony technicznej

W przypadku zastosowania czasowego odżywiania dojelitowego stosowane są dwa rodzaje sond (zgłębników): grube PCV przez które podawana jest zwykła żywność ale zmiksowana, oraz cienkie silikonowe przez które podawana jest dieta przemysłowa.Zaś dla gastro- i jejunostomii stosowana jest specjalny cewnik PEG (przeskórna endoskopowa gastronomia). Jest to przetoka silikonowa stworzona specjalnie dla celów długotrwałego odżywiania dojelitowego i dożołądkowego. Nie powoduje odparzeń ani zalapenia w obrębie otworu w ścianie brzucha i może służyć lata.

Sprzęt potrzebny do żywienia w domu składa się oprócz przygotowanych pojemników z pokarmem diety przemysłowej także przede wszystkim ze strzykawek o określonych pojemnościach do podawania danych pokarmów. Przydatne są także przegotowana ciepła woda, pojemnik na odpadki i lignina. Chory lub jego bliscy zwykle są przeszkoleni w kierunku samodzielnego podawania pokarmów w domowym zaciszu. Jeśli jednak pacjent nie potrafi sobie sam poradzić należy mu w tym pomóc, stosując się obok zasad technicznych żywienia także standardowo do zasad zapewnienia intymności, komfortu psychicznego i zaufania.

Rodzaj diety

Poza żywieniem przez sondę nosowo (ustno) – żołądkową, gdzie możliwe jest podawanie standardowych pokarmów, aczkolwiek dokładnie zmiksowanych na papkę istnieje jeszcze specjalnie przygotowana dieta przeznaczona dla gastro- i jejunostomii.

Taka dieta jest kwestią ściśle określoną przez lekarza i jest to tzw. dieta przemysłowa (mieszanka przygotowywana i dostarczana przez przemysł farmaceutyczny). Ustalona zostaje jeszcze w szpitalu i dostosowana indywidualnie do chorego – w zależności od jego potrzeb energetycznych i metabolicznych, rodzaju zastosowanej sondy oraz dolegliwości i chorób pacjenta. Jest to już dieta kompletna, czyli zawiera wszystkie mikroelementy i składniki potrzebne organizmowi i w takiej postaci w pełni zastępuje standardowe żywienie.

Zasady karmienia sondą

Pożywienie podawane przez sondę dostosowane jest do indywidualnych jednostek, jednak średnio podawana w ten sposób jednorazowa ilość pożywienia mieści się w granicach od 200 do 400 ml lub metodą stałą poprzez specjalną pompę automatyczną.

W czasie karmienia pacjent powinien znajdować się w pozycji siedzącej lub półsiedzącej (45). Jeśli nie jest to w pełni możliwe ważne jest podniesienie przynajmniej nieco wyżej głowy (np. poprzez podłożenie poduszek). Jest to istotne, aby treści pokarmowe się nie cofały, a spływały do żołądka. Również po zakończeniu podawania pokarmu należy pozostać w pozycji przynajmniej półsiedzącej, aby treści nie cofały się przez sondę.

Podawnie pokarmów powinno następować o stałych porach. To samo dotyczy ilości podawanych „posiłków“. Natomiast na około 10 min. bezpośrednio przed karmieniem, aby pobudzić smak i soki żołądkowe odpowiedzialne za trawienie, można podać choremu coś do żucia (kawałek skórki od chleba, gumy do żucia lub possania cukierka). Podawany przez sondę pokarm powinien mieć optymalnie ok. 35-37C i nie powinien być za gęsty, gdyż wtedy będzie powodował zatykanie się przewodów. Przewód można i należy takie przepłukiwać (przegotowaną wodą lub specjalnym płynem – ok. 20 do 50 ml) aby zapewnić jego drożność i wypłukać go z resztek. Po zakończeniu karmienia założyć należy na dren zacisk.

Pomijając i tak ściśle ustaloną i przygotowaną dietę przemysłową, u osób u których możliwe jest stosowanie normalnych, przygotowanych we własnej kuchni pokarmów należy pamiętać, aby unikać pożywiania rozdymającego i ciężkostrawnego. Ponadto u osób leżących konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonika (a więc przynajmniej jedno jabłko na dzień, soki).Jeśli chodzi o podawanie płynów, to osobom karmionym dożołądkowo można podać w zasadzie każdy. Inaczej wygląda to w przypadku osób karmionych dojelitowo. Wtedy stosować należy specjalny sterylny płyn do infuzji dożylnej w połączeniu z dietą przemysłową (czy to wymieszane, bądź osobno).

Najczęściej występujące problemy z sondą

Zdarza się, że założony zgłębnik (sonda) nosowo – żołądkowy się wysunie lub wypadnie. W takim wypadku należy przede wszystkim  zachować spokój i umieścić go z powrotem przed kolejnym karmieniem. Nie należy tego jednak robić pod żadnym pozorem, gdy nie zostało się do tego specjalnie przeszkolonym!
Także, gdy wypadnie gastrostomia najlepiej i najpewniej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Należy to zrobić względnie szybko, gdyż przetoka brzuszna od razu zaczyna się goić. Aby jednak dotrwać do momentu pojawienia się lekarza, do przetoki należy przyłożyć koniecznie jałową gazę, co zapobiegnie wypływaniu treści pokarmowych. Można również zastosować środki przeciwbólowe, jeśli chory odczuwa ból i nie ma przeciwwskazań.Takie same postępowanie należy podjąć w przypadku wypadnięcia jejunostomii.

Ponadto w takich sytuacjach należy przygotować informacje na temat czasu, kiedy zgłębnik wypadł oraz znać jego specyfikacje techniczną (rodzaj, nazwę, rozmiar).
Również w sytuacji przeciekania gastro- czy jejunostomii należy niezwłocznie zaprzestać podawania pokarmu i powiadomić lekarza.Innymi problemami, które się mogą pojawić jest cofanie się pokarmu do dróg oddechowych czy do sondy. Jest to wtedy spowodowane zbyt szybkim podawaniem pokarmu lub zbyt leżącą postawą chorego. Jeśli w obrębie przetoki pojawią się problemy skórne w postaci podrażnień lub owrzodzeń należy obserwować zmiany skórne, przemyć wodą lub wodą z mydłem (pH 5,5) i dokładnie osuszyć lub zastosować środek antyseptyczny. Dodatkowo można podrażnione okolice posmarować specjalnymi tłustymi, ochronnymi maściami i zabezpieczać dren przed przesuwaniem i pocieraniem skóry przez przymocowanie go przylepcem.

Warto pamiętać w czasie karmienia podopiecznych sondą

Zgłębnik nosowo – żołądkowy może być założony przez maksymalnie 6 dni ciągle i ostatecznie może trwać maksymalnie 6 tyg. Do karmienia w dłuższym okresie czasu stosowane są zgłębniki silikonowe o dłuższej żywotności i mnieszym wpływie na powikłania. W zależności od różnych czynników zewznętrznych PEG są użyteczne do 2 lat.
W przypadku gatro- i jejunostomii należy zwracać także baczną uwagę na zachowanie higieny, ze względu na bezpośrednią styczność sondy z organami wewnętrznymi.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2015-05-18 14:59:49

david123M
New member
Zarejestrowany: 2015-05-18
Posty: 1

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Jeśli nasz podopieczny  jest sprawny fizycznie, to zachęcajmy go do wszelkiej aktywności wymagającej większego, czynnego zaangażowania. Spróbujmy więc namówić go na spacer, na wspólne wyjście do kina lub teatru, do muzeum, na koncert czy inne ciekawe wydarzenie artystyczne. Możemy też zabrać go ze sobą na przestawienie do przedszkola lub zaprosić do kawiarni na ulubioną szarlotkę – ważne, żeby było miło, a senior się przy tym dobrze bawił.





MALIK66

Ostatnio edytowany przez david123M (2015-05-18 15:00:30)

Offline

 

#3 2015-05-18 15:24:24

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Na szarlotke z sonda zoladkowa ,no,no ....http://img.besty.pl/images/344/96/3449609.jpg

Offline

 

#4 2015-05-18 17:01:52

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

david123M napisał:

Jeśli nasz podopieczny  jest sprawny fizycznie, to zachęcajmy go do wszelkiej aktywności wymagającej większego, czynnego zaangażowania. Spróbujmy więc namówić go na spacer, na wspólne wyjście do kina lub teatru, do muzeum, na koncert czy inne ciekawe wydarzenie artystyczne. Możemy też zabrać go ze sobą na przestawienie do przedszkola lub zaprosić do kawiarni na ulubioną szarlotkę – ważne, żeby było miło, a senior się przy tym dobrze bawił.





MALIK66

Ruszaj główką , ruszaj i nie przestawaj, żeby beton nie zastygł!!!!!!

Offline

 

#5 2015-05-18 19:02:00

arielka
Member
Zarejestrowany: 2014-09-08
Posty: 790

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

amelia napisał:

david123M napisał:

Jeśli nasz podopieczny  jest sprawny fizycznie, to zachęcajmy go do wszelkiej aktywności wymagającej większego, czynnego zaangażowania. Spróbujmy więc namówić go na spacer, na wspólne wyjście do kina lub teatru, do muzeum, na koncert czy inne ciekawe wydarzenie artystyczne. Możemy też zabrać go ze sobą na przestawienie do przedszkola lub zaprosić do kawiarni na ulubioną szarlotkę – ważne, żeby było miło, a senior się przy tym dobrze bawił.
MALIK66

Ruszaj główką , ruszaj i nie przestawaj, żeby beton nie zastygł!!!!!!

...albo poczytać mu Kanta (Immanuela) w oryginale, przy okazji pouczysz się słówek big_smile

Offline

 

#6 2015-05-18 19:14:35

ewal8
Member
Zarejestrowany: 2012-06-06
Posty: 1454

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Ależ dziewczyny, przecież wpis tego davida... to zwykły spam big_smile big_smile

Ten tekst jest tutaj:
www

i tutaj:

www

big_smile big_smile
Ja jak czytam takie mądrości, a do tego mam déjà vu, że już to kiedyś czytałam, zawsze kopiuję sobie kawałeczek i wklejam w Wyszukaj. big_smile big_smile Po czym wszystko jasne big_smile big_smile Tym razem tylko koleś nie umieścił żadnego spamującego linka pod tekstem big_smile big_smile big_smile Może to nowa taktyka, żeby czujność uśpić big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#7 2015-09-11 09:19:31

Basia77
Member
Zarejestrowany: 2013-08-17
Posty: 165

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Witam forumowiczki .
Mam ofertę pracy do podopiecznej , która jest właśnie karmiona sondą.
Mam pewne obawy czy dam radę bo  nie mam doświadczenia ,a z tego co czytałam w necie nie jest to takie łatwe...
Może , któraś z dziewczyn opiekuje się osobą karmioną przez sondę ?
Bardzo proszę o rady .
Pozdrawiam

Offline

 

#8 2016-09-21 19:12:50

natimakow
New member
Zarejestrowany: 2016-09-21
Posty: 2

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Znajome ostatnio poleciły mi fajny artykuł o karmieniu przez zgłębnik żołądkowy  www  , warto poczytać informację które przedstawiają doświadczeni medycy

Offline

 

#9 2016-09-22 17:10:14

mobilna
Member
Zarejestrowany: 2015-09-29
Posty: 1776

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Basia77 napisał:

Witam forumowiczki .
Mam ofertę pracy do podopiecznej , która jest właśnie karmiona sondą.
Mam pewne obawy czy dam radę bo  nie mam doświadczenia ,a z tego co czytałam w necie nie jest to takie łatwe...
Może , któraś z dziewczyn opiekuje się osobą karmioną przez sondę ?
Bardzo proszę o rady .
Pozdrawiam

Nie ma się czego bać , nie jest to trudne do opanowania.

Offline

 

#10 2016-09-22 17:34:18

oszukana14
Member
Zarejestrowany: 2016-02-05
Posty: 116

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

mobilna napisał:

Basia77 napisał:

Witam forumowiczki .
Mam ofertę pracy do podopiecznej , która jest właśnie karmiona sondą.
Mam pewne obawy czy dam radę bo  nie mam doświadczenia ,a z tego co czytałam w necie nie jest to takie łatwe...
Może , któraś z dziewczyn opiekuje się osobą karmioną przez sondę ?
Bardzo proszę o rady .
Pozdrawiam

Nie ma się czego bać , nie jest to trudne do opanowania.

Rowniez mialam podopieczna karmiona przez sonde to nie jest skomplikowane. Wazne jest przestrzeganie higieny aparatury i otoczenia. Odpowiednie ilosci pokarmow podane w ustalonej szybkosci na przemian z woda, herbata. Moja pdp miala kupowane specjalne *koktajle* ktore stanowily jej pozywienie /odpowiednia kaloryka, witaminy/ czasem podawalam jej zblendowane banany z quarkiem lub inne.

Offline

 

#11 2022-10-21 16:52:18

mariaj
Member
Zarejestrowany: 2015-04-14
Posty: 205

Re: Opieka nad pacjentem karmionym przez sondę

Witam  !!! Można się wszystkiego nauczyć  i trzeba dbać ,aby przedmioty potrzebne do karmienia były odpowiednio dezynfekowane . Często chory jest karmiony naprzemiennie i może spożywać gotowane rzeczy. mariaj

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Co robić jeśli opieka nad pacjentem nas przerasta ? - Ja także cały czas szukam teraz pracy w opiece, ale mam pewien problem. Opiekowałam się tylko mamą i teściową...

Opieka 2 osób chociaż kontrakt mówił o jednej - Moja koleżanka właśnie wróciła z pracy w trybie przyspieszonym. Okazało się na miejscu, że do opieki nie ma jednej Pani- a tak jej w biurze powiedzieli, ale jest jeszcze jej siostra, która wymaga bardzo podobnej opieki...

Opieka nad pacjentem cierpiącym na cukrzycę - Na pewno niektóre z Was opiekowały się ludźmi z cukrzycą. Powiedzcie mi w takim razie czy taka zwyczajna opiekunka może dawać zastrzyki z insuliną, czy przychodzi jakaś wykwalifikowana pielęgniarka bądź ktoś tego pokroju? Bo to chyba do obowiązków opiekunki nie powinno należeć...

odrzucenie oferty zaproponowanej przez agencje - Witam :)) jakoś ostatnio nie mam szczęścia co do zleceń oferowanych przez agencje. Proponują mi podopiecznych z chorobami, z którymi nie miałam styczności...

sprawdzanie niemieckiego przez telefon - witam Drogie Panie :)) chciałam sobie porównać doświadczenia co do języka niemieckiego. Rodziny czasem chcą ze mną porozmawiać przed przyjazdem - ogólnie padły pytania raczej proste - jakie mam doświadczenie, dlaczego chce wyjechać...

Stopka forum