Opieka nad pacjentem z zaburzeniem mowy

[b]Zaburzenia mowy, bez względu na ich charakter uwarunkowany z reguły rodzajem choroby i jej stopniem nasilenia u poszczególnego pacjenta, mogą początkowo sprawiać wrażenie sporego problemu w opiece, ze względu właśnie na utrudnioną komunikację...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-21 12:01:21

Opieka nad pacjentem z zaburzeniem mowy

Zaburzenia mowy, bez względu na ich charakter uwarunkowany z reguły rodzajem choroby i jej stopniem nasilenia u poszczególnego pacjenta, mogą początkowo sprawiać wrażenie sporego problemu w opiece, ze względu właśnie na utrudnioną komunikację.

Wydaje się, że zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie problem z mową pojawił się nagle, kłopot z nawiązaniem nici porozumienia i współpracy będzie tym trudniejsze, gdyż możliwy jest wtedy zanik samoakceptacji u podopiecznego. Nagle musi on znaleźć nowy sposób na komunikowanie się z otoczeniem, a to na początkowych etapach może powodować stres i zdenerwowanie.

Również w przypadkach, gdzie zaburzenie mowy ma bardzo nasilony charakter komunikacja i tym samym opieka mogą być problematyczne. Jednak należy pamiętać, że nie jest to ułomność wyłączająca z życia społecznego i istnieją sposoby na przekazanie podstawowych komunikatów.

Jak porozumiewać się z podopiecznym, który cierpi na zaburzenia mowy? Oraz jak ułatwić te czynności takiej osobie?

Podstawą, o której należy pamiętać i od której należy wyjść jest sama definicja porozumiewania. To coś więcej niż mowa. Człowiek komunikując się z drugą osobą używa nie tylko słów, ale także tzw. mowy ciała – gestykulacji, mimiki twarzy, spojrzenia, sposobu poruszania się a nawet oddechu.

Drugą istotną rzeczą jest ważna dla całego procesu i rodzaju opieki nad osobą potrzebującą, cierpliwość okraszona empatią i zrozumieniem. Takie postawy pomagają nawiązać kontakt, zbudować zaufanie i w konsekwencji ułatwiają współpracę.

Aby być pewnym, że opiekę nad podopiecznym sprawujemy odpowiednio oraz potrafimy zareagować na jego potrzeby i życzenia, ważna jest stała kontrola.
Chodzi tutaj o obserwację pacjenta. Wszelkie jego nawet najdrobniejsze ruchy – grymas twarzy, ruchy gałek ocznych czy ust, postawa i gesty całego ciała – mogą przekazać opiekunce mnóstwo informacji. Od zasygnalizowania pragnienia, przez senność, strach, ból.

Wiadomym jest, że każdy gest i ruch należy najpierw poznać i powiązać go z danym komunikatem, jednak w miarę upływu czasu wszelkie sygnały będą w stanie zastąpić mowę i opiekunka nie będzie miała problemu z ich odczytywaniem.

Kolejną kwestią jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego, kiedy rozmawiamy z podopiecznym. Daje to obopólną korzyść. Choremu daje to poczucie bezpieczeństwa i poświęcanej uwagi, opiekunce zaś pozwoli obserwować reakcje na słowa i przekazywane komunikaty. Na co zwraca uwagę, na co wskazuje palcem lub wzrokiem, na co reaguje radością lub niechęcią.

http://opiekunki-forum.pl/art/zaburzeniamowy.jpg

Sztuka formułowania pytań

Aby ułatwić też podopiecznemu przekazanie informacji zwrotnej na zadane pytanie, ważne jest również, aby były one względnie krótkie i proste, umożliwiające krótką lecz treściwą odpowiedź (np. Zamiast „jak się Pan/i czuje?“, lepiej użyć sformułowania wymuszającego odpowiedź TAK lub NIE, czyli „czuje się Pan/i lepiej?“). W takich sytuacjach zamiast słów, prościej może być choremu kiwnąć po prostu głową, mrugnąć lub się uśmiechnąć. Stąd też tak istotna wcześniej wspomniana obserwacja.

Często odruchowo porozumiewając się z osobą z którą nie potrafimy się porozumieć – mówi dla nas niezrozumiale, my zadajemy zbyt wiele pytań i przekazujemy za dużo informacji na raz – podnosimy głos i zaczynamy gestykulować.

O ile gestykulacja faktycznie bywa pomocna, o tyle krzyk już niekoniecznie. Powolne i wyraźne mówienie z pewnością może być pomocne, lecz pamiętajmy, że podniesienie głosu nie sprawi, że przekaz będzie jaśniejszy. Ktoś, kto ma problem z mową, niekoniecznie ma również problem ze słuchem.

Pomocne w porozumieniu i tym samym opiece może być również korzystanie z notesiku i długopisu, wtedy można po prostu przekazać komunikat słowem pisanym.Czasem jest to również zachowanie pewnej systematyczności wykonywanych w ciągu dnia czynności przy/z podopiecznym.

W zależności od stopnia zaburzeń mowy i podopiecznego wypracować można różne narzędzia zastępujące standardową komunikację, niekonieczne zawierające akurat wszystkie powyżej wskazane rady. Podstawą dla każdej będzie jednak cierpliwość, zrozumienie i chęci.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-02-08 09:11:37

kasza_manna
New member

Re: Opieka nad pacjentem z zaburzeniem mowy

Miałam pacjentkę po wylewie, z epilepsją, w miarę sprawną ruchowo, ale nie mówiąca. Zanik mowy był skutkiem wylewu. Po jakiś 2-3 tygodniach, przyzwyczaiłam się do podopiecznej i coraz bardziej ja poznawałam, i wiedziałam jakie geste, ruchy, dźwięki co oznaczają. Brakowało mi rozmowy, chociaż ja mówiłam, wiedziałam że mnie rozumie, albo bardzo się starała. Dobrze, że córka zaglądała raz-dwa razy w tygodniu, bo nie miałabym możliwości języka podszkolić. Ale przyzwyczaiłam się do mojej Urliki i chętnie do niej wracałam.

#3 2013-02-11 16:10:49

mysza12
New member

Słyszałam, że nieraz kobiety, które nie znają języka czekają wręcz na takich pacjentów z nadzieją, że ominą te własnie wymagania językowe i będą miały szanse na pracę. Dla niektórych może być to z kolei przeszkoda, skoro nie ma kontaktu z pacjentem albo nie wiadomo, " czego on w ogóle ode mnie chce" smile Opieka nad takim dziadkiem lub babcia to trochę jak rozmowa z małym dzieckiem- coś chce, ale nie wiadomo do końca co. Trzeba mieć i nerwy do tego, nie wiem czy nadawałabym się do takiej opieki.. Przeszłam juz dwójkę dzieci, mam to za sobą, więc wolałabym inne przypadki...ale to takie osobiste spostrzeżenia smile

#4 2013-11-09 00:40:46

anmar
Member

Komunnikacja niewerbalna jest bardzo ważna w przypadku osób niemówiących.  Warto naprawdę dokładnie taką osobę obserwować,  szczególnie jej reakcje fizjologiczne

Musimy obserwować reakcje fizjologiczne ciała, np. przyśpieszony oddech może świadczyć o strachu albo zmęczeniu, rozszerzenie źrenic występuje u ludzi, którzy się czegoś obawiają, pocenie to objaw zmęczenia, ale też silnie przeżywanych emocji, blednięcie skóry o złym samopoczuciu, sinienie ust może świadczyć zarówno o zmarznięciu jak i o trudnościach z oddychaniem.

Istnieją metody komunikacji niewerbalnej jak np. piktogramy. Wspaniała sprawa. Pracowałam z osobą leżąca która nie mówiła. Porozumiewałysmy się właśnie za pomocą piktogramów. Wybierała nawet pokarmy które chciała spożyć. Pokazywałam np. piktogram jajko, i czekałam na ruch głowy. Jak broda nieznacznie się opuszczała, to wiedziałam że się zgadza z moją decyzją. Gdy głowa szła w bok świadczyło to o braku akceptacji.

Gdyby ktoś był zainteresowany komunikacją alternatywną to maogę napisać więcej

#5 2013-11-09 15:24:01

Tosia
Member

A to proszę napisz, jak wykorzystać alternatywne metody komunikacji gdy osoba nie skupia uwagi?

#6 2013-11-09 21:46:11

anmar
Member

Tosia napisał:

A to proszę napisz, jak wykorzystać alternatywne metody komunikacji gdy osoba nie skupia uwagi?

Tosiu, czy to jest osoba chodząca czy leżąca?

#7 2013-11-12 17:37:58

anmar
Member

Witajcie, obiecałam trochę napisać o komunikacji niewerbalnej i to czynie. Będę dorzucać sukcesywnie, bo mam akurat remot w domu i trochę jestem zajęta.

Tosia, czekam na informację!!!

Komunikacja alternatywna i wspomagająca ma wspierać działania tych osób, które nie posiadają czynnego zasobu mowy werbalnej, czyli tej mowy którą my się posługujemy. Komunikacja alternatywna zastępuje mowę werbalna, występuje wtedy, gdy osoba  porozumiewa się bezpośrednio inaczej niż za pomocą  mowy, np. język migowy

Adresatami niewerbalnych metod komunikacji są osoby, u których występuje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Wszelkie uszkodzenia w obrębie płata czołowego zaburzają mowę werbalną. Adresatami tej formy komunikacji są :osoby z
-  uszkodzeniem centralnego układu nerwowego na skutek urazów i chorób.
- niepełnosprawnością intelektualną ponieważ u tych osób zaburzona jest mowa czynna werbalna, a jeżeli już występuje to zawiera sama w sobie bardzo wiele uszkodzeń np. występuje echolalia bezpośrednia czy odroczona. W tym przypadku niewerbalne metody komunikacji wspomagają przekaz słowny
- autyzmem ponieważ  w przypadku autyzmu problemy z komunikacją są osiowym zaburzeniem i poniekąd osoby te niejako z natury mają komunikację upośledzoną.
- mózgowym porażeniem dziecięcym ponieważ bardzo często to porażenie dotyczy również aparatu mowy.
- niepełnosprawnosciami sprzężonymi np. autyzm i niepełnosprawność intelektualna to są małe szanse aby komunikacja werbalna występowała w sposób prawidłowy.
- zespołami uwarunkowanymi genetycznie,

W przypadku naszych podopiecznych nbajczęściej dotyczy to uszkodzenie c.u.n na skutek chorób lub urazów.

Systemy komunikacji niewerbalnej możemy podzielić  na znaki manualne, czyli to, co będziemy wykonywali w obrębie dłoni i na znaki graficzne.
Ze znaków manualnych najbardziej w Polsce dostępny i rozpowszechniony jest System Makaton; który zawiera w sobie symbole graficzne i gesty.Znaki graficzne to piktogramy czyli biało- czarne symbole czy PCS, symbole Bilssa , rebusy, piktogramy, system Breile;a  i znaki przestrzenno- dotykowe.

Nie będę opisywała tutaj wszystkich systemów, ponieważ programy do niektórych są strasznie drogie i trzeba mieć certyfikat do korzystania a nich.
Bardzio dobry i popularny program BaardMarker do drukowania kolorowych piktogramów to wydatek rzedu kilku tysięcy złotych.

c.d.n

#8 2013-11-12 21:26:02

Tosia
Member

anmar
     Dzięki za informację. Znam te metody. Przeszłam szkolenie w zakresie alternatywnych metod komunikacji.  Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Tosia (2013-11-12 21:27:42)

Reklama