Język - jaki poziom?

Niemiecki jest dla mnie schrecklich , angielski wchodzi mi dużo lepiej. Wspominałem już wcześniej, że uczyłem się niemieckiego wiele lat, ale wszystko wywiało...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2012-12-19 12:59:23

pietre
Member

Język - jaki poziom?

Niemiecki jest dla mnie schrecklich , angielski wchodzi mi dużo lepiej. Wspominałem już wcześniej, że uczyłem się niemieckiego wiele lat, ale wszystko wywiało. Jak to jest z językiem u Was drogie Panie i drodzy Panowie? Czy podstawowa znajomość języka niemieckiego (czasowniki nieregularne, znajomość czasów, podstawowe słownictwo http://opiekunki.promedica24.pl/akademi … emieckiego chociażby to jakie zamieszczone jest na stronie pomedici, czasowniki modalne, podstawowe zwroty grzecznościowe i sytuacyjne) wystarczą by pracować w zawodzie opiekuna osoby starszej? W sklepie jest w sumie samoobsługa, po za mięsnym, ale to chyba nie jest wielka trudność. Chodzicie na pocztę, do banku płacić rachunki, czy to robi ktoś za Was? U lekarza pacjent sam mówi co mu dolega, czy musicie dokładnie opisać problem? Nauka niemieckiego strasznie mnie dołuje, chyba bardziej niż myślenie o opiece nad osobą starszą.

#2 2012-12-19 18:44:44

Dorcia2
Member

Re: Język - jaki poziom?

pietre napisał:

Niemiecki jest dla mnie schrecklich , angielski wchodzi mi dużo lepiej. Wspominałem już wcześniej, że uczyłem się niemieckiego wiele lat, ale wszystko wywiało. Jak to jest z językiem u Was drogie Panie i drodzy Panowie? Czy podstawowa znajomość języka niemieckiego (czasowniki nieregularne, znajomość czasów, podstawowe słownictwo http://opiekunki.promedica24.pl/akademi … emieckiego chociażby to jakie zamieszczone jest na stronie pomedici, czasowniki modalne, podstawowe zwroty grzecznościowe i sytuacyjne) wystarczą by pracować w zawodzie opiekuna osoby starszej? W sklepie jest w sumie samoobsługa, po za mięsnym, ale to chyba nie jest wielka trudność. Chodzicie na pocztę, do banku płacić rachunki, czy to robi ktoś za Was? U lekarza pacjent sam mówi co mu dolega, czy musicie dokładnie opisać problem? Nauka niemieckiego strasznie mnie dołuje, chyba bardziej niż myślenie o opiece nad osobą starszą.

Dokładnie wiem o czym piszesz, ja mam to samo....mi chyba się mózg zamienił w kamień, bo tępa jestem jak diabli, a pracuję już półtora roku. Czytam  co sobie zanotowałam, zapisuje sobie najważniejsze zdania i wyrażenia i za każdym razem mi z głowy wylatuje....chorobcia jasna, ja się nigdy tego języka nie nauczę.....więc nie jesteś sam w tym lesie.....Pozdrawiam i trzymam kciuki..

#3 2012-12-19 20:19:39

pietre
Member

Spytam inaczej: z jakim poziomem znajomości języka nimieckiego wyjeżdżałyście/liście pierwszy raz do pracy jako opiekun/ka osoby starszej?

#4 2012-12-19 20:42:19

jakniew
Member

pietre napisał:

Spytam inaczej: z jakim poziomem znajomości języka nimieckiego wyjeżdżałyście/liście pierwszy raz do pracy jako opiekun/ka osoby starszej?

Ja wyjeżdżałam ze średnio komunikatywnym i nie było aż tak źle. smile Dało się porozumieć.

#5 2012-12-19 21:00:24

Dorcia2
Member

jakniew napisał:

pietre napisał:

Ja wyjeżdżałam ze średnio komunikatywnym i nie było aż tak źle. smile Dało się porozumieć.

A ja umiałam tylko powiedzieć ..guten tag...no teraz może coś tam mi już do łepetynki wlazło, ale to jest ciągle za mało..

#6 2012-12-19 21:20:23

pietre
Member

Dorcia i ile już pracujesz i jak sobie radzisz? jeśli można spytać, jaka stawka

#7 2012-12-20 11:23:15

hanna.poyet
New member

Można wyjechac nawet z komunikatywnym niemieckim ale na pewno w firmach zaoferuja nizsza stawke, tak sobie niemcy życzą ;/
A jak teraz uczysz sie niemieckiego lub przypominasz ?

#8 2012-12-20 11:41:33

pietre
Member

Na razie w 3 dni przypomniałem/nauczyłem się cz. nieregularnych. Czasy nie są trudne w porównaniu do angielskich. Teraz mam zamiar wziąć się za odmianę czasowników, szyk zdań, cz. modalne, zaimki osobowe, przypadki. Następnie słownictwo i zwroty.

#9 2012-12-20 12:36:26

hanna.poyet
New member

No to masz systematyczny plan, ładnie smile
widziałeś strony polecane przez opiekunki np. busuu.com czy inne, gdzies tu jest temat o tym na forum, moze bedą pomocne?

#10 2013-01-08 10:24:25

pietre
Member

Powiedzcie mi jak się zwracacie do swoich podopiecznych? W 3 os. l.mn czyli zwrot grzecznościowy?

#11 2013-01-08 12:15:07

amelia
Przyjaciel Forum

pietre napisał:

Powiedzcie mi jak się zwracacie do swoich podopiecznych? W 3 os. l.mn czyli zwrot grzecznościowy?

Ja zawsze przedstawiam się imieniem i nazwiskiem i pytam jak mam się do podopiecznej (go) się zwracać. I zwracam się jak sobie życzą. Jeśli mi powiedzą, że po imieniu, to mówię proszę mi mówić po imieniu. Nigdy nie pozwalam sobie "tykać"  jeśli oni też nie chcą "tykania".
    Ostatnia babcia życzyła sobie mówić do niej przez Pani Elżbieto, a do mnie mówiła  na "ty". Opowiedziałam więc jej żart : pewna pomoc domowa ( dajmy na to z Jugosławii)zaczynając pracę bardzo słabo władała językiem niemieckim. Jedna po pół roku już mówiła dość dobrze , więc Pani zwraca się do niej -  ale  TY mówisz już dobrze po niemiecku, a  "haushilfe na to- ale PANI nie.

No więc mój żart został zrozumiany i moja Pani przestała mi tykać. Z całą resztą rodziny , czy młodzi czy starsi byłam na "ty" w obie strony.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-01-08 12:16:18)

#12 2013-01-08 12:54:32

po_kursie
New member

Hejka:) widzę, że bardo dużo osób ma problemy z językiem niemieckim - a wiecie, że są organizowane bezpłatne kursy z tego języka własnie dedykowane opiekunkom? te kursy organizują agencje, i potem się z taką agencją wyjeżdża. Jeśli ktoś zna podstawy to oni douczą reszty i będzie można wyjechać:) wiem że takie kursy organizowane są w Krakowie: http://krakow.gumtree.pl/c-Firmy-Uslugi … Z444249734 - pod tym linkiem znajdziecie jeden z nich. W Katowicach też gdzieś widziałam, ale nie moge teraz znaleźć linka:) zadzwońcie, zapytajcie. Popytajcie też w innych agencjach, czy cos takiego organizują.

pozdrawiam serdecznie wszystkie opiekunki i opiekunów:)

#13 2013-01-08 14:50:17

pietre
Member

Amelia źle mnie zrozumiałaś. Chodzi mi o to, czy jeśli chcę się zwracać do podopiecznego Pani lub Pan to mówię w trzeciej osobie l.mn?

#14 2013-01-08 15:39:09

kasia63
Member

pietre napisał:

Amelia źle mnie zrozumiałaś. Chodzi mi o to, czy jeśli chcę się zwracać do podopiecznego Pani lub Pan to mówię w trzeciej osobie l.mn?

Ja zwracałam sie różnie do podopiecznych - po imieniu ,np.Ana ,du......cos tam cos tam
albo herr Horst,albo po nazwisku -frau Sibenenn ....Do mnie zazwyczaj mowia po imieniu,nie mam z tym problemu,nie czuję się przez taka formę mniej szanowana,ale rozumiem że komus innemu to może przeszkadzac.

#15 2013-01-08 16:15:49

amelia
Przyjaciel Forum

kasia63 napisał:

pietre napisał:

Ja zwracałam sie różnie do podopiecznych - po imieniu ,np.Ana ,du......cos tam cos tam
albo herr Horst,albo po nazwisku -frau Sibenenn ....Do mnie zazwyczaj mowia po imieniu,nie mam z tym problemu,nie czuję się przez taka formę mniej szanowana,ale rozumiem że komus innemu to może przeszkadzac.

A ja uważam, że jeśli ktoś do mnie mówi po imieniu a sobie nie pozwala mówić po imieniu, to jest to poniżanie . Albo np. dlaczego do mnie "babcine" wnuki młodsze o 40 lat mogą mówić po imieniu, a ja przez szacunek do mojej podopiecznej starszej tylko o 20 lat mam mówić per Pani? Jak ja się szanuję, to i mnie szanują. Często w tym momencie zaczyna się nasze niegodne i nie ludzkie traktowanie.

Jeśli Tobie tak wygodnie, to jest Twoja sprawa. Ja uważam, że ludzie kulturalni nie powinni tykać osobom dorosłym, jeżeli same wymagają formy grzecznościowej pan, pani.

#16 2013-01-08 16:25:24

amelia
Przyjaciel Forum

pietre napisał:

Czy Tobie chodzi o formę grzecznościową, czy o prawidłowe wysławianie się w j. niemieckim?
Jeśli chodzi o gramatykę j. niemieckiego , to np. zdanie
- co pani sobie życzy?,
powiemy -was wuenschen Sie?

( ue- jako u umlaut, tak piszemy jeśli nie mamy niemieckiej klawiatury)

Jeśli jesteśmy na ty- to to samo zdanie powiemy - was wuenscht du dich.

Nie wiem czy teraz dobrze zrozumiałam Twoje intencje. Jeśli w dalszym ciągu nie o to Ci chodziło, to możesz napisać po polsku zdania  z którymi masz kłopoty, to Ci przetłumaczę . ( może tak będzie łatwiej)

#17 2013-01-08 16:33:43

Milena65
Member

To samo dotyczy sie dziewczyn z pflegedienstu.......zauwazylam,ze wszystkie sie zwracajä do opiekunki z Polski po imieniu...(chyba tylko w ciägu 7 lat mojej pracy ..2 z nich spytaly na poczätku czy mozemy sie zwracac do siebie ..per Ty......

ale my chyba z racji grzecznosciowej zwracamy sie do nich przez per schwester.......zauwazylyscie to???

Choc czesto dziewczyny w caritasie majä takie samo wyksztalcenie jak i my.....czyli zadne(jesli chodzi o opieke)

Co o tym myslicie??

#18 2013-01-08 17:05:13

pietre
Member

Nie chodzi mi tyle o zapytanie się, czy mam mówić po imieniu czy per Pan/Pani. Chodzi mi o to czy jeśli mówi się w trzeciej osobie l.mn. tzn. Sie do Pana i Pani i czasowniki w bezokoliczniku np. machen - Wollen Sie spazieren Heute? to czy jest to poprawnie? W angielskim z tego co się orientuję (a mogę się mylić), do wszystkich mówią w drugiej osobie - You. I zastanawiam się przez to czy mówienie do kogoś po niemiecku w trzeciej osobie, ale liczby mnogiej, jest poprawne i mi jako dżentelmenowi wypada tak mówić big_smile

#19 2013-01-08 17:23:24

kasia63
Member

pietre - mi sie wydaje ,że Niemcy az tak bardzo nie zwracają na te formy uwagi,no chyba ż e trafic do jakiejs naprawdę ĘĄ rodzinki:)

#20 2013-01-08 17:40:19

amelia
Przyjaciel Forum

pietre napisał:

Nie chodzi mi tyle o zapytanie się, czy mam mówić po imieniu czy per Pan/Pani. Chodzi mi o to czy jeśli mówi się w trzeciej osobie l.mn. tzn. Sie do Pana i Pani i czasowniki w bezokoliczniku np. machen - Wollen Sie spazieren Heute? to czy jest to poprawnie? W angielskim z tego co się orientuję (a mogę się mylić), do wszystkich mówią w drugiej osobie - You. I zastanawiam się przez to czy mówienie do kogoś po niemiecku w trzeciej osobie, ale liczby mnogiej, jest poprawne i mi jako dżentelmenowi wypada tak mówić big_smile

Jeśli jesteś na pan, pani to Twoje zdanie "Wolen Sie heute spazieren gehen?" - czy Pani chce iść dzisiaj na spacer jest poprawne.

Jeśli jesteś z kimś  na "ty" (per "du"), to będzie to wyglądało tak: "Willst du heute spazieren gehen?"

Czy teraz już jesteś usatysfakcjonowany moim wyjaśnieniem. Możesz śmiało pytać. W miarę możliwości chętnie pomogę.

#21 2013-01-08 17:47:47

Milena65
Member

bo Sie...to jest PANI;PAN
ale Sie to jest röwniez Panstwo...zalezy jak zdanie ukladasz.....Wielkä literä

a malä sie...to jest-  ona

#22 2013-01-08 17:58:18

amelia
Przyjaciel Forum

Milena65 napisał:

To samo dotyczy sie dziewczyn z pflegedienstu.......zauwazylam,ze wszystkie sie zwracajä do opiekunki z Polski po imieniu...(chyba tylko w ciägu 7 lat mojej pracy ..2 z nich spytaly na poczätku czy mozemy sie zwracac do siebie ..per Ty......

ale my chyba z racji grzecznosciowej zwracamy sie do nich przez per schwester.......zauwazylyscie to???

Choc czesto dziewczyny w caritasie majä takie samo wyksztalcenie jak i my.....czyli zadne(jesli chodzi o opieke)

Co o tym myslicie??

My jesteśmy grzeczne i boimy się o pracę i opinię,  poza tym jesteśmy zakompleksione, albo nie znamy dobrze języka aby im to wytłumaczyć " jak pastuch krowie na rowie."

A Niemki(cy) są (często) bezczelne , niekulturalne i wredne.

Dlatego zawsze na początku wyjaśniam tę kwestię, tak aby nie mieli wyjścia.

#23 2013-01-08 22:21:36

pietre
Member

Dziękuję Amelko smile o to mi chodziło

#24 2013-02-28 07:38:52

Maria_Magdalena74
New member

Wystarczą podstawy na początek.

#25 2015-12-03 10:53:51

hoopla
New member

Ja się zapisałam na język tu - http://avalon.lublin.pl i jestem zadowolona z postepów. Polecam takie zajęcia!

#26 2015-12-03 17:45:47

Agnes44
Member

hoopla, to ta szkoła już taka beznadziejna, że nie stać ją na płatną reklamę?

#27 2015-12-03 18:30:38

merynoska
Member

Agnes44 napisał:

hoopla, to ta szkoła już taka beznadziejna, że nie stać ją na płatną reklamę?

big_smile
każdy orze jak może, nie zwracając uwagi na sposób, na uczciwość, na prawo, nie mówiąc o honorze i dobrych obyczajach!

#28 2016-04-08 17:10:45

Hilary
Member

Języka najlepiej nauczyć się w Niemczech smile, wiadomo każdą chwilę trzeba przeznaczyć na naukę.

Reklama