Różnice w opiece nad kobietą a mężczyzną

[b]Wiele opiekunek, przy wyborze oferty, kieruje się między innymi płcią podopiecznego. Niektóre opiekunki preferują wyłącznie kobiety, inne wolą pracować z mężczyznami, a dla innych nie ma to najmniejszego znaczenia...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-18 21:48:08

Różnice w opiece nad kobietą a mężczyzną

Wiele opiekunek, przy wyborze oferty, kieruje się między innymi płcią podopiecznego. Niektóre opiekunki preferują wyłącznie kobiety, inne wolą pracować z mężczyznami, a dla innych nie ma to najmniejszego znaczenia. Czy rzeczywiście płeć podopiecznego wpływa na system pracy? Czy opieka nad mężczyzną i kobietą różni się w znaczący sposób?

http://opiekunki-forum.pl/art/rozniceopieka.jpg

Obowiązki domowe u podopiecznej i podopiecznego

Z pewnością można zauważyć różnice w sposobie prowadzenia domu i podejściu do obowiązków domowych. Istnieje przekonanie, że podopieczni – mężczyźni, przywiązują mniejsze przywiązanie do ustalonego przed laty porządku. Panowie pozwalają zwykle opiekunkom, na wprowadzenie zmian usprawniających życie i nie przywiązują dużej uwagi do układu sprzętów w kuchni, czy też ułożenia odzieży w szafie.

Większość podopiecznych płci męskiej, inaczej podchodzi również do proponowanej przez opiekunkę kuchni i zwykle akceptuje wszystkie jej propozycje. Ma się wrażenie, że są wdzięczni, za to, że ktoś opiekuje się ich domem, i nie muszą martwić się o posiłki, czy sprzątanie. Ogólnie rzecz biorąc, opiekunka starszego mężczyzny może liczyć na większą swobodę w sposobie sprawowania opieki, może także liczyć na mniej krytyki, a więcej pochwał. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których to mężczyźni całe życie pełnili rolę pana domu, jednak i oni z czasem potrafią przekonać się do zmian proponowanych przez opiekunkę.

Kobiety z reguły są bardziej przywiązane do sposobu prowadzenia domu, który same ustaliły na przestrzeni lat. Często proszą, by nie zmieniać rozkładu dnia, gdyż codzienna rutyna jest dla nich niezwykle istotna. Podopieczne są mniej otwarte na zmiany dokonywane w ich domu, często nie uznają wprowadzenia nowej kuchni, nie chcą, by ktoś zaburzał dotychczasowy rytm ich życia. Z tego względu, niektóre z nich mogą być niemiłe dla opiekunek, chcą pokazać, że mimo wieku i swojej niesprawności, wciąż są gospodyniami tego domu. Jednak z biegiem czasu, relacje ulegają zmianie, a początkowa nieufność mija.

Higiena osobista u pacjentów

Dla wielu opiekunek problemową kwestią  w opiece nad mężczyzną, wydaje się pomoc w higienie osobistej. Niektóre panie nie wyobrażają sobie, że mogłyby oglądać podopiecznego nago, a co dopiero pomóc mu w higienie intymnej. Dodatkowo, niezależnie od wieku podopiecznego, mogą pojawiać się zachowania organizmu, kojarzone ze sferą seksualną. Prawdopodobne są również sytuacje, w których podopieczny z demencją, podczas rutynowych czynności w łazience, pomyli opiekunkę ze swoją żoną i złoży niemoralną propozycję. Doświadczone opiekunki mają świadomość, że zachowanie podopiecznego nie jest jednoznaczne, dlatego ze spokojem odmawiają lub zostawiają podopiecznego na chwilę w samotności, by jego zapał ochłonął. Zdarza się, że opiekunki, które pierwszy raz zetknęły się z taką sytuacją, czują się obrażone i napastowane. Należy jednak pamiętać, że za mniejsze poczucie przyzwoitości oraz brak zahamowań, często odpowiedzialne są procesy otępienne typowe dla wieku starczego. Jednak każda opiekunka, która uzna, że zachowania podopiecznego są w pełni świadome, ma prawo zrezygnować z takiej pracy.

W przypadku pań, opory związane z dbałością o higienę osobistą podopiecznej, nie są już tak silne. Z oczywistych względów, opiekunka ma większą śmiałość i swobodę, w sytuacji intymnej, jaką jest na przykład kąpiel. Wyjeżdżając do opieki nad kobietą, opiekunki zazwyczaj nie mają obaw, czy zetkną się z niemoralnymi propozycjami i czy będą w stanie zachować spokój i profesjonalizm w takiej sytuacji.

Poruszanie się podopiecznych

Problemem w opiece nad mężczyzną, może być również waga i wzrost podopiecznego. Mężczyźni z reguły są wyżsi i ważą więcej niż opiekunka, dlatego pomoc przy przemieszczaniu się podopiecznego może być uciążliwa. Może okazać się, że pomoc w przesiadaniu się, wstawaniu z łóżka, czy chodzeniu, będzie zbyt uciążliwa, a nawet niebezpieczna dla opiekunki.

Wiele spośród podopiecznych, nie waży zbyt dużo, między innymi na skutek dolegliwości, na które cierpią. Bywają jednak sytuacje, w których podopieczna waży porównywalnie tyle, co mężczyzna, i pomoc jej w poruszaniu się stanowi również spore obciążenie dla opiekunki. Rozwiązaniem jest tu odpowiedni dobór opiekunki, która będzie na tyle silna, by sprostać powierzonym jej zadaniom.

Opieka nad podopiecznym czy podopieczną ?

Zarówno opieka nad mężczyzną jak i kobietą ma swoje wady i zalety. Nie warto jednak z góry określać swojego stanowiska, póki nie spróbuje się wszystkich możliwości. Być może uprzedzenia wynikają raczej ze stereotypów, niż z faktycznych doświadczeń i warto zamienić je na ciekawe doświadczenie.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

Reklama