Opieka nad pacjentem na wózku inwalidzkim

[b]Zdrowemu człowiekowi ciężko wyobrazić sobie trud, z jakim wiąże się poruszanie się na wózku inwalidzkim. Nie jest jednak problemem sama czynność, a bariery na jakie napotyka się taka osoba na każdym kroku...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-08 15:44:58

Opieka nad pacjentem na wózku inwalidzkim

Zdrowemu człowiekowi ciężko wyobrazić sobie trud, z jakim wiąże się poruszanie się na wózku inwalidzkim. Nie jest jednak problemem sama czynność, a bariery na jakie napotyka się taka osoba na każdym kroku. Jest to tym większe wyzwanie dla osoby starszej, pozbawionej wystarczającej ilości sił, aby poradzić sobie samemu. Często w takiej sytuacji osoba pozostaje leżąca. Dla takiej osoby wózek może być wybawieniem, a z pewnością umożliwi chociaż częściowy powrót do pewnych czynności.

http://opiekunki-forum.pl/art/wozek.jpg

Naczelną zasadą opieki nad osobą chorą jest umożliwianie jej wykonywania czynności samodzielnie na tyle, na ile jest to możliwe, bez względu na czas jaki to zajmuje. Skutkuje to wzrostem samozadowolenia i satysfakcji. Dotyczy to również osób poruszających się na wózku. Jeśli więc osoba jest w stanie samodzielnie zjeść używając łyżki, czy umyć ręce, nie powinno się wykonywać tego za nią. Można też w zależności od stopnia choroby włączać ją w proste, codzienne domowe czynności.Sprawując opiekę nad taką osobą warto jednak pamiętać o pewnych kwestiach.

Plusy korzystania z wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki jest ułatwieniem nie tylko dla osób z paraliżem dolnej części ciała. Jest on także szansą na urozmaicenie otoczenia, a tym samym życia osoby obłożnie chorej, leżącej. W takim wypadku poprzez możliwość zmiany pozycji eliminuje się ryzyko powstawanie powikłań – odleżyny, zaburzenia krążenia i zastania stawów. Co więcej, pozwala na poprawę komfortu psychicznego chorego, a osobie sprawującej opiekę ułatwia czynności pielęgnacyjne.Warto więc, jeśli to możliwe, aby stał on zawsze w zasięgu łóżka chorego.

Przygotowanie otoczenia osoby starszej na korzystanie z wózka inwalidzkiego

Dla każdej ze stron będzie ułatwieniem, jeśli otoczenie zostanie odpowiednio przygotowane. Zagrożenie stanowią wszelkie dywaniki i dywany, czy przedmioty i meble uniemożliwiające swobodę manewrowanie wózkiem, dlatego powinny one zostać w miarę możliwości usunięte, bądź przestawione. Na przykład usunięcie dywaniku w korytarzu, przestawienie fotela lub kosza na pranie w łazience, czy szafki pod umywalką daje większy komfort poruszania się i wykonywania pewnych czynności samodzielnie.

Sadzanie chorych na wózek i wysadzanie z wózka inwalidzkiego krok po kroku

Szczególnie istotne podczas opieki nad osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim jest sposób podnoszenia i przesadzania oraz prawidłowe ułożenie chorego. W pierwszym przypadku bowiem niewiedza grozi urazami opiekunki, w drugim zaś powstaniem powikłań u podopiecznego. Złe usadzenie w dłuższym okresie może skutkować naderwaniami torebek stawowych lub uszkodzeniem stawów. Brak współpracy i zła technika może powodować też niechcący naderwania, siniaki czy zwichnięcia.Prawidłowa, prosta postawa podopiecznego wpływa na poprawne działanie organizmu – zwłaszcza w czasie spożywania pokarmu, oddychania, czy wykonywania jakichkolwiek podstawowych czynności oraz komunikacji.

W prawidłowej postawie siedzącej biodro powinno być dosunięte do tyłu siedziska, a plecy winny przylegać do oparcia na całej długości. Stopy zaś należy umieścić na podnożkach, a ręce w przypadku osób z ogólnym niedowładem ciała należy ułożyć bezpiecznie, by nie wpadały w koła wózka. Jeśli osoba spędza długi czas na wózku (także dotyczy to osoby leżącej), dobrze jest pomóc zmieniać jej pozycję średnio co godzinę, żeby zapobiec niewygodzie i odrętwieniom. Osobie na wózku można podłożyć pod plecy np. poduszkę.

Opiekunka zaś mając na uwadze również swoje zdrowie powinna przestrzegać pewnych reguł podczas podnoszenia i przenoszenia chorego: przed przesadzeniem z łóżka na wózek (lub odwrotnie) zablokować koła wózka, również łóżko powinno być na odpowiedniej wysokości aby zniwelować ryzyko upadku (nieco wyżej niż siedzenie wózka)
nigdy nie ciągnąć podopiecznego za ręce, lecz podnosić zakładając jego ręce na swój kark i obejmując go w pasie, nigdy nie podnosić na wyprostowanych nogach, ale w lekkim rozkroku z obniżonym środkiem ciężkości ciała (mając nogi zgięte w kolanach, a jeśli to konieczne podpierając się kolanem/ami np. o brzeg łóżka.

Chwyt powinien być zdecydowany i szybki, aby nie doszło do utraty równowagi i zachwiania, a w konsekwencji upadku, należy ustawić podopiecznego  piętami do wózka i kontrolować jego ułożenie stóp oraz sposób opadania ciała, aby zapobiec skręceniom kostki czy upadkowi (ważna jest komunikacja pomiędzy pomagającym a pacjentem – można poprosić i poinstruować jak i w którym momencie chory może się podeprzeć), każdorazowo przed rozpoczęciem jakichkolwiek manewrów należy informować o tym podopiecznego – zyskuje się wtedy pewność, że jest on przygotowany, skoncentrowany i w miarę swoich możliwości będzie współpracował ułatwiając tym samym wykonanie czynności.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-01-08 12:05:29

pumba
Member

Re: Opieka nad pacjentem na wózku inwalidzkim

Jak ma się podopiecznego całkowicie bezwładnego, to opiekunka powinna mieć do pomocy podnośnik. Teoretycznie przynajmniej powinno tak być, bo jak jest w praktyce, to chyba każda z nas wie. Pół biedy, jeśli chory pomaga, gdzieś może się podeprzeć, bo jak nic nie jest w stanie zrobić, nawet ręką ruszyć, to przekichane. Dlatego też w takim przypadku, przy moim wieku, bałabym się pacjentów leżących, bo niejedna znajoma ma już przez to poważne problemy z kręgosłupem. Mój kręgosłup też nie jest w najlepszej formie, nie daj Boże przyjdzie mi jeszcze opiekować się całkowicie sparaliżowanym staruszkiem i sama przy pracy klęknę smile Na razie biorę to na żarty, ale warto walczyć o jakąs pomoc przy transferze. Nie jesteśmy w końcu strongmenkami, które będą jak Pudzianowski dźwigac ciężary..

#3 2013-01-08 16:00:27

kasia63
Member

Ja nie trafiłam jeszcze,na szczęscie na pacjenta leżacego  ani na wózku ale mialam kiedys za płotem kolezanke ,która opiekowała sie pacjentka po wylewie -całkowicie bezwładna.Miała przy łóżku takie urządzenie z szerokimi pasami na konczyny i tułów - jak chciala np zmienic pościel to zapinała pania w te pasy ,podnosila pilotem i pacjentka sobie wisiala w powietrzu w czasie zmiany poscieli.Przyznaje ,ze ja patrzac na to mialam zwykle obawy czy sie aby cale to ustrojstwo nie porozkleja bo na rzepy te pasy były,ale nic sie oczywiscie takiego nie dzialo.Do tego była tam jakby wanna na kółkach i korzystajac z tego podnosnika mozna było pania spokojnie wykąpać nie nadwyrężając sie wcale.
Natomiast wczesniej jak pracowalam w szpitalu,w kraju to bywalo ze do bezwladnego i np b ciezkiego pacjenta szło nas nawet i 4 osoby - w naszych szpitalach o takich podnosnikach to sobie pomarzyc co najwyzej możemy:)

#4 2013-01-08 17:27:47

namolna
Member

kasia63 napisał:

Ja nie trafiłam jeszcze,na szczęscie na pacjenta leżacego  ani na wózku ale mialam kiedys za płotem kolezanke ,która opiekowała sie pacjentka po wylewie -całkowicie bezwładna.Miała przy łóżku takie urządzenie z szerokimi pasami na konczyny i tułów - jak chciala np zmienic pościel to zapinała pania w te pasy ,podnosila pilotem i pacjentka sobie wisiala w powietrzu w czasie zmiany poscieli.Przyznaje ,ze ja patrzac na to mialam zwykle obawy czy sie aby cale to ustrojstwo nie porozkleja bo na rzepy te pasy były,ale nic sie oczywiscie takiego nie dzialo.Do tego była tam jakby wanna na kółkach i korzystajac z tego podnosnika mozna było pania spokojnie wykąpać nie nadwyrężając sie wcale.
Natomiast wczesniej jak pracowalam w szpitalu,w kraju to bywalo ze do bezwladnego i np b ciezkiego pacjenta szło nas nawet i 4 osoby - w naszych szpitalach o takich podnosnikach to sobie pomarzyc co najwyzej możemy:)

Niestety,nic się w tej dziedzinie w naszych szpitalach nie zmieniło.

#5 2013-02-11 19:46:22

poziomka
Member

#6 2013-02-12 09:21:51

ella
Member

ja mam babcie lezaca.bezwladna i do tego nie mowiaca.ale mam caly sprzet do pomocy.wiec nie ma czegos takiego jak dzwiganie .praca spokojna i napewno nie jest ciezka(w sensie nadwyrezania swoich sil).wszystko zalezy od organizacji rodziny.

#7 2013-08-03 17:51:53

ewa_k
New member

wiele przydatnych informacji znajdziecie na portalu www.opiekundlaseniora.pl ja znalazłam tam wszystko czego szukałam i jescze jak ktoś szkuka pracy jako opiekunka to tam można zostawić swoją ofertę.

#8 2013-08-03 19:07:19

iza46
Member

ewa_k napisał:

wiele przydatnych informacji znajdziecie na portalu www.opiekundlaseniora.pl ja znalazłam tam wszystko czego szukałam i jescze jak ktoś szkuka pracy jako opiekunka to tam można zostawić swoją ofertę.

A coz tam znalazlas?NIC!Znowu werbowanie tanich opiekunek przez strone internetowa niczym Senioport sponsorowany przez Perfekton:(

#9 2013-08-03 20:04:55

poziomka
Member

Iza 46 !

Zajrzałam , skoro ktoś  nas  zachęca , że wiele przydatnych informacji tam znajdziemy i co?
No właśnie NIC , tak jak piszesz, a przynajmniej na razie.

Do
ewy _k

A taka informacja myślę, że nie jest zbyt zachęcająca do zakładania u Was kont   gdy brzmi   cyt. :
..." Jeśli szukacie pracy, chcecie dorobić opiekując się seniorem, zapraszamy was do zakładania swoich kont w naszym serwisie."
    Warto ten zapis zmienić, taka moja  przyjazna uwaga do osoby reklamującej. 
    Bo opiekunki, które chcą " dorobić opiekując się seniorem", przychodzą  np  na 3-4 godziny  do  podopiecznego.
    A te z nas,  które szukają pracy na cały etat za granicą jadą     zarobić, a nie dorobić sobie!
               To ogromna różnica !

Ostatnio edytowany przez poziomka (2013-08-04 15:15:18)

#10 2013-10-25 12:46:54

michalinazamijewska
New member

Ihmo, przede wszystkim trzeba osobie niepełnosprawnej zapewnić możliwość jak największej samodzielności. Teraz jest naprawdę spory wybór różnych sprzętów i przedmiotów dla osób z ograniczoną sprawnością. Np. niepełnosprawny może się sam umyć, nie musi przeżywać upokorzenia, będąc mytym przez kogoś. To jest dla mnie jeden z najlepszych patentów http://alegratka.pl/ogloszenie/laweczka … d5194c6fdf. Wystarczy usadowić podopiecznego na takiej ławeczce i może się ona samodzielnie umyć. Dla bardziej wymagających są też fotele obrotowe do wanny. Moja babcia korzystała z tej ławeczki - nigdy nie zapomnę, jaka była szczęśliwa smile Po wszystkim pomogłam jej tylko wyjść z wanny smile

#11 2014-01-17 13:16:18

aliciarohail
New member

Wydaje się, że zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie problem z mową pojawił się nagle, kłopot z nawiązaniem nici porozumienia i współpracy będzie tym trudniejsze, gdyż możliwy jest wtedy zanik samoakceptacji u podopiecznego. Nagle musi on znaleźć nowy sposób na komunikowanie się z otoczeniem, a to na początkowych etapach może powodować stres i zdenerwowanie.

Ostatnio edytowany przez aliciarohail (2014-01-17 13:19:08)

#12 2014-02-22 15:48:01

renia1311
Member
Od: ...

http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opie … stwem.html

Przeczytałam ten artykuł.
Słyszałam ogólnie wcześniej o tym, że nie wolno podopiecznego zamykać w łóżku.
Jadę do babci, u której już byłam, niesprawnej, na wózku. Poprzednia opiekunka miała na początku problem, bo babcia w nocy spadała z łóżka, dlatego rodzina załatwiła łóżko z barierkami. Więc zakładam, że w myśl niemieckiego prawa nie ma tutaj nadużycia.
Jak to jest u Was rozwiązane? jak to wygląda w praktyce?

#13 2014-02-22 16:27:41

urszula47
Member

renia1311 napisał:

http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/374,samowolne-zamykanie-podopiecznych-w-lozku-z-barierkami-jest-przestepstwem.html

Jadę do babci, u której już byłam, niesprawnej, na wózku. Poprzednia opiekunka miała na początku problem, bo babcia w nocy spadała z łóżka, dlatego rodzina załatwiła łóżko z barierkami. Więc zakładam, że w myśl niemieckiego prawa nie ma tutaj nadużycia.

Rodzina zorganizowala odpowiednie lozko,wiec jest zgoda na podnoszenie barierki.Jezeli piszesz o prawie niemieckim to musisz wiedziec ,ze w mysl w/w prawa jestesmy  pomocami domowymi i tez mamy ograniczone prawa np nie wolno nam podawac/nieswiadomym osobom/tabletek,robic opatrunkw,zakladac ponczoch antyzylakowych,rehabilitowac pacjenta nawet po przeszkoleniu!/jezeli nas zmuszaja do tych czynnosci i opieki calodobowej przez 7 dni w tygodniu,to rowniez koliduje z prawe niemieckim i nie tylko.Jezeli babcia jest pod dzialaniem tabletek /neuroleptyki,sreodki nasenne itp/to nalezy dbac o jej bezpieczenstwo.Jezeli masz watpliwosci to powiedz rodzinie,zeby Ci na pismie napisali zgode.Ja zamykam barierke z jednej strony chorego ,tam gdzie ma glowe .Czesto zdarzalo sie wychodzenie z lozka ,teraz rzadziej:)Ale nie spadnie Ci babcia bo czesciowo jest zamknieta,a i podlozyc mozna poduszki obok lozka rowniez.

#14 2014-02-22 16:36:59

renia1311
Member
Od: ...

urszula47 napisał:

renia1311 napisał:

http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/374,samowolne-zamykanie-podopiecznych-w-lozku-z-barierkami-jest-przestepstwem.html

Rodzina zorganizowala odpowiednie lozko,wiec jest zgoda na podnoszenie barierki.Jezeli piszesz o prawie niemieckim to musisz wiedziec ,ze w mysl w/w prawa jestesmy  pomocami domowymi i tez mamy ograniczone prawa np nie wolno nam podawac/nieswiadomym osobom/tabletek,robic opatrunkw,zakladac ponczoch antyzylakowych,rehabilitowac pacjenta nawet po przeszkoleniu!/jezeli nas zmuszaja do tych czynnosci i opieki calodobowej przez 7 dni w tygodniu,to rowniez koliduje z prawe niemieckim i nie tylko.Jezeli babcia jest pod dzialaniem tabletek /neuroleptyki,sreodki nasenne itp/to nalezy dbac o jej bezpieczenstwo.Jezeli masz watpliwosci to powiedz rodzinie,zeby Ci na pismie napisali zgode.Ja zamykam barierke z jednej strony chorego ,tam gdzie ma glowe .Czesto zdarzalo sie wychodzenie z lozka ,teraz rzadziej:)Ale nie spadnie Ci babcia bo czesciowo jest zamknieta,a i podlozyc mozna poduszki obok lozka rowniez.

Ok. dzięki smile. Zawsze lepiej się upewnić. Jeżeli chodzi o leki, to dostaję posegregowane z apteki, więc nie ma problemu.

A co masz na myśli odnośnie rehabilitowania? Akurat tutaj były naciski że mamy ćwiczyć z babcią, chodzić... Przyglądałam się niektórym ćwiczeniom, które robiła rehabilitantka - proste, na dłonie i ramiona. No ale jakby nie było, nie mam takiego przygotowania żeby wykonywać niewiadomo jakie ćwiczenia z drugą osobą, nie mówiąc że nie mam uprawnień. A jest takie oczekiwanie rodziny...
Zobaczę jak to będzie teraz jak tam wrócę po ponad 3 miesięcznej przerwie.

#15 2014-02-22 17:20:41

urszula47
Member

renia1311 napisał:

urszula47 napisał:

renia1311 napisał:

Ok. dzięki smile. Zawsze lepiej się upewnić. Jeżeli chodzi o leki, to dostaję posegregowane z apteki, więc nie ma problemu.

A co masz na myśli odnośnie rehabilitowania? Akurat tutaj były naciski że mamy ćwiczyć z babcią, chodzić... Przyglądałam się niektórym ćwiczeniom, które robiła rehabilitantka - proste, na dłonie i ramiona. No ale jakby nie było, nie mam takiego przygotowania żeby wykonywać niewiadomo jakie ćwiczenia z drugą osobą, nie mówiąc że nie mam uprawnień. A jest takie oczekiwanie rodziny...
Zobaczę jak to będzie teraz jak tam wrócę po ponad 3 miesięcznej przerwie.

Wlasnie te naciski rodzin sa niezgodne z prawem:)czasem mozna zaszkodzic i od tego sa rehabilitanci,ktorzy przychodza do chorego.Teoria teoria,praktyka wyglada inaczej.Segregowanie tabletek to nie wszystko,bo nie wiesz czy sie nie pomylono?Podawanie tabletek tez wchodzi w zakres obowiazkow sluzb medycznych....itd

Ostatnio edytowany przez urszula47 (2014-02-22 17:23:16)

#16 2014-03-25 21:55:02

ALEX52
Member

Witam no wlasnie jak to jest z ta rechabilitacja a wlasciwie gimnastyka jak to mowi zona mojego dziadka,opiekuje sie dziadkiem 95letnim jest wlasciwie zdrowy tylko ze starosci jezdzi na wozku,ale wstac potrafi i chodzi przy mojej pomocy oczywiscie zrobi dwa okrazenia wokol stolu i jest zmeczony ,a babcia jego zona codziennie mi truje glowe o gimnastyce jak jej powiedzialam ze nie jestem rehabilitantka to sie obrazila bo mowi ze moja zmienniczka robi z dziadkiem gimnastyke,a ja tyle tlumacze mojej zmienniczce ze my nie powinnysmy tego robi ale nie dociera.a tak w nawiasie to czy mu to cos pomoze i tak juz nie bedzie biegal ,a jak tu robic gimnastyke jak on ruszy dwa razy rekami czy nogami i juz dyszy ze brak mu powietrza.pozdrawiam

#17 2014-03-26 08:46:38

ANTONIA***
Member

ALEX52,

myślę, że Twoja poprzedniczka jest bardziej doświadczoną opiekunką niż Ty. Brak gimnastyki ( najprostszych ćwiczeń ) z dziadkiem obróci się przeciwko Tobie. Dziadkowi ( z braku ruchu ) zesztywnieją stawy i chociaż teraz wykazuje pewną współpracę ( potrafi stać ) , to po pewnym czasie będziesz musiała go do wózka przenosić, bo stawy kolanowe będą się buntowały.
A przecież do kilkakrotnych spacerów ( wokół stołu) nie potrzeba rehabilitantki. Zanim dziadek wstanie każ mu , jeszcze w łóżku, parę razy nogi zginać ( beugen) i rozprostowywać ( strecken). To samo z rękoma; jeżeli zesztywnieją, będzie kłopot z ubieraniem i rozbieraniam. Babcia ma rację, że nalega na małe, nieskomplikowane ćwiczenia. Nie wyręczaj go przy porannej toalcie - niech się sam myje, goli, czesze itd.
Nie bierz tych uwag za bardzo osobiście - miałam przeróżne babcie i wiem jak "smakuje" kontraktura.

Pozdrawiam...

W sprawie , ewentualnych, komentarzy: dziadek, mimo "zadawanych" mu ćwiczeń przez poprzednią opiekunkę ( która, chyba, nie była żadną fizjoterapeutką ) - żyje i kooperuje. Jeszcze...

#18 2014-03-26 09:01:54

iza46
Member

ALEX52 napisał:

Witam no wlasnie jak to jest z ta rechabilitacja a wlasciwie gimnastyka jak to mowi zona mojego dziadka,opiekuje sie dziadkiem 95letnim jest wlasciwie zdrowy tylko ze starosci jezdzi na wozku,ale wstac potrafi i chodzi przy mojej pomocy oczywiscie zrobi dwa okrazenia wokol stolu i jest zmeczony ,a babcia jego zona codziennie mi truje glowe o gimnastyce jak jej powiedzialam ze nie jestem rehabilitantka to sie obrazila bo mowi ze moja zmienniczka robi z dziadkiem gimnastyke,a ja tyle tlumacze mojej zmienniczce ze my nie powinnysmy tego robi ale nie dociera.a tak w nawiasie to czy mu to cos pomoze i tak juz nie bedzie biegal ,a jak tu robic gimnastyke jak on ruszy dwa razy rekami czy nogami i juz dyszy ze brak mu powietrza.pozdrawiam

Najwazniejsza sprawa to jak ma wygladac ta gimnastyka?Czy to tylko chodzenie?Mam znajoma,ktora rowniez musi z dziadkiem chodzic po schodach aby artretyzm kolan nie postepowal.Jest wspierana 2 razy w tygodniu przez fizjoterapeutke,ktora oplaca kasa chorych/recepta potrzebna/.Musisz wiedziec dokladnie o c chodzi i miec czas na te zajecia.Jak masz 2 osoby do opieki ,to zadaj wyzszej pensji .Pewnie agencja zdziera odpowiedni haracz i Ci nie dadza wiecej?No coz jak miejsce pracy ok to siedz cicho,a jak masz mnostwo obowiazkow dzwon do panienek i postaw sprawe jasno.Uprawnien do gimnastyki typu masaze,naciaganie ,uciskanie itp nie posiadasz.

#19 2014-03-26 14:03:33

ALEX52
Member

Niewie czy moja zmienniczka jest bardziej doswiadczona opiekunka bo to jej pierwsza praca jako opiekunka a ja juz pracuje piec lat ,i wszedzie gdzie pracowalam zawsze jak potrzebna byla gimnastyka to przychodzili rehabilitanci ,a pytam bo w niektorych postach jest opisane ze jak nie mamy do tego uprawnien to nie mozemy robic,a odnosnie robienia jakich kolwiek cwiczen na lozku to nawet niema mowy bo dziadek tego nie zrobi bo zaraz krzyczy ze go wszystko boli i dlatego babcia nie bierze rehabilitanta bo na niego by sie niemogl wydrzec a na nas moze.

#20 2014-03-26 14:43:31

urszula47
Member

ALEX52 napisał:

Niewie czy moja zmienniczka jest bardziej doswiadczona opiekunka bo to jej pierwsza praca jako opiekunka a ja juz pracuje piec lat ,i wszedzie gdzie pracowalam zawsze jak potrzebna byla gimnastyka to przychodzili rehabilitanci ,a pytam bo w niektorych postach jest opisane ze jak nie mamy do tego uprawnien to nie mozemy robic,a odnosnie robienia jakich kolwiek cwiczen na lozku to nawet niema mowy bo dziadek tego nie zrobi bo zaraz krzyczy ze go wszystko boli i dlatego babcia nie bierze rehabilitanta bo na niego by sie niemogl wydrzec a na nas moze.

Zmienniczka nadrabia brak znajomosci jezyka i doswiadczenia nadgorliwoscia.Dziadek 95 letni to nie zabawka,mozna mu tymi wygibasami zaszkodzic!!Powiedz,zeby wezwali Hausarzta i popros go o skierowanie/Ueberweisung -u umlaut pisze jako ue/do specjalisty,bo on pewnie nie moze takiej recepty dac.Tu nie Polska i prawo zabrania osobie bez kwalifikacji wykonywania czynnosci medycznych.Czy wiesz,ze sobie splatanej z demencja itp nie mozesz nawet aspiryny podac?ponczoch uciskowych zakladac?nie wspomne o gimnastyce 95 letniego czlowiieka,u ktorego zdrowie jest jak kalejdoskop zmienne.Moze peknac mu z tego krzyku jakies naczynie krwionosne w mozgu.,lub zrzeszotniala kosc.Nawet nie wiesz co mu dolega pewnie.Zazadaj historii choroby i tlumaczenia przez agencje.Jak upra sie to wezwij koordynatora na "pokaz"gimnastyki!do chole..co jest z tymi zmienniczkami?Debil przyjedzie i liczy te euraki jakby opaske na oczach miala!sorki za te ostre slowa")Walcz!!!!!!!!!!!

#21 2014-03-26 16:09:43

ALEX52
Member

Dzieki urszula47 bede walczyc i zrobie jak mi poradzilas tez tak myslalam ale przeczytalam post Antoniny do mnie i juz zglupialam ,dlaczego mam siedziec cicho i nie domagac sie tego to dla dobra dziadka nie mojego.jeszcze raz dzieki i pozdrawiam milego popoludnia

#22 2014-03-26 18:03:50

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Przeczytałem "instrukcję" pacjenta na wózka - trochę się obśmiałem (co poprawiło mi paskudny nastrój) i stwierdzam, to trzeba przećwiczyć a nie przeczytać.
Parę lat temu w Monachium pielęgniarki niemieckie kilka godzin szkoliły mnie sadzanie mojego ówczesnego pacjenta na wózek i z powrotem oraz różne transfery wózek -łóżko...itp. Tą naukę zapamietałem. Samo czytanie bez praktyki to jak prowadzenie wozu z instrukcjii

#23 2014-03-26 21:20:04

ALEX52
Member

Witam ,jasne bo trzeba wielkiej filozofi zeby wsadzic pacjeta na wozek,to wszystko jest chore te instrukcje a w praktyce i tak jest inaczej ,jak zaczniesz to kontynuowac z pacjetem ktorego masz na stale to i tak robicie to po swojemu a nie wedlug przepisu czy tam instrukcji ,wedlug przepisu to mozna tylko obiad zrobic a i tak dodasz swoje pozdrawiam spokojnej nocki.

#24 2015-10-27 10:57:51

Marti
New member

W opiece nad chorym  sporo ułatwia dobry wózek, chociaż faktem jest, że nie każdego na taki stać. Mnie dla swojego dziadka udało się kupić taki http://www.mdh.pl/product,product,349.html

#25 2016-01-29 20:40:21

TeresaH.
New member

Marti napisał:

W opiece nad chorym  sporo ułatwia dobry wózek, chociaż faktem jest, że nie każdego na taki stać. Mnie dla swojego dziadka udało się kupić taki http://www.mdh.pl/product,product,349.html

ja na razie zainwestowałam w chodzik dla mamy, o taki http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl … bilex/119, ale zastanawiam się nad wózek, mają kilka ciekawych an zamówienie. Jak Pani dziadek zareagował na wózek? Nie opiera się zbytni żeby go używać. Mama ma problemy z poruszaniem się jednak twierdzi, że wózek nie jest dla niej i tak ciężko było ją przekonać do balkonika.

#26 2016-01-29 21:06:27

iza46
Member

TeresaH. napisał:

Marti napisał:

ja na razie zainwestowałam w chodzik dla mamy, o taki http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl … bilex/119, ale zastanawiam się nad wózek, mają kilka ciekawych an zamówienie. Jak Pani dziadek zareagował na wózek? Nie opiera się zbytni żeby go używać. Mama ma problemy z poruszaniem się jednak twierdzi, że wózek nie jest dla niej i tak ciężko było ją przekonać do balkonika.

Hej babki my tu w Niemcach mamy oit takie oto maszyny http://www.behindert-barrierefrei.de/wp-content/uploads/2015/02/Rollator-fahren.jpg i co wy na to?

#27 2016-01-30 20:14:21

festynka
Member

A ja dzisiaj zaobserwowałam panią na wózku i jak świetnie sobie sama radziła .
Na parkingu przed marketem ,Pani na wózku podjechała do samochodu ,otworzyła sobie drzwi przesuwane z boku dla pasażera i drzwi od strony kierowcy ,ja stałam trochę dalej i obserwuję i czekam kiedy zza auta wynurzy się opiekunka a tu nie ma nikogo ,tylko pani na wózku,jeszcze bardziej mnie zainteresowało jak sobie poradzi, pani szczupłej i niskiej budowy ,myk z wózka i siedzi już za kierownicą ,sprytnie i sprawnie nogi swoje ułożyła w samochodzie i zaczęła coś majstrować przy wózku i już chciałam iśc jej pomóc ,ale patrzę dziewczyna podbiegła z pomocą i cały wózek wsunęła  na tył samochodu przez te drzwi przesuwane .Pani za chwile odpaliła i pojechała .
A ja tak obserwując to wszystko ,wiecie o czym pomyślałam? czy ta pani ma opiekunkę ? czy ta pani sobie we wszystkim radzi sama?
Ale wiem ,że dużo jest takich ludzi na wózkach ,którzy sami bardzo świetnie dają sobie radę .Mają śilne ręce i tacy ludzie muszą dużo ćwiczyć na ręcach -podnoszenia całego ciała ,,,nie poddają się chorobie.

#28 2016-01-30 21:01:05

barbara.b
Member

oglądnijcie sobie np. ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=6ZumF7cTQgw
kiedyś oglądałam w tv film o podobnym człowieku- bawił się na imprezach, surfował na desce surfingowej, miał znajomych, grał w piłkę nożną i miał tysiące marzeń, które realizował. a wyglądał właśnie tak jak ten gość. widziałam też film o dziewczynie bez rąk co urodziła i sama wychowywała dziecko. przewijała je nawet sama przy pomocy nóg i zębów. jeśli ktoś rodzi się z takim kalectwem natura daje mu w nagrodę ogromną siłę psychiczną, wewnętrzną aby mógł znieść i radził sobie z kalectwem. niestety starość to już inna bajka.

#29 2016-01-30 21:03:58

barbara.b
Member

#30 2016-09-21 19:17:57

natimakow
New member

Opieka nad niepełnosprawną osobą jest bardzo ciężkim zajęciem i bardzo ważne jest dotrzymanie higieny u takiej osoby. Są obecnie takie produkty, które to ułatwiają, np. http://medyczny-rzeszow.pl/p/134/1005/m … dety.html.
Polecam poczytanie poradnika na temat mycia niepełnosprawnych osób:
http://medyczny-rzeszow.pl/_blog/22-Kap … cego_.html

Reklama