Rehabilitacja osób starszych

[b]Rehabilitacja służy przede wszystkim do podtrzymania sprawności fizycznej u osób, które posiadają pewne ograniczenia w tym zakresie. Ruch na świeżym powietrzu ma dobroczynny wpływ nie tylko na sprawność ruchową, ale także zapobiega wielu dolegliwościom...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-08 15:14:36

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja służy przede wszystkim do podtrzymania sprawności fizycznej u osób, które posiadają pewne ograniczenia w tym zakresie. Ruch na świeżym powietrzu ma dobroczynny wpływ nie tylko na sprawność ruchową, ale także zapobiega wielu dolegliwościom.

http://opiekunki-forum.pl/art/rehabilitacja.jpg

Osoby starsze, często nie odczuwają potrzeby ruchu lub ze względu na dręczące ich choroby mają bardzo małą mobilność i trudności sprawiają im nawet najprostsze czynności.

Ruch zapobiega wielu schorzeniom i hamuje rozwój wielu chorób:
-poprawia sprawność układu krążenia
-wzmaga odporność
-zachowuje siłę mięśni, stabilizuje stawy
-wzmacnia kręgosłup
-reguluje wagę i wiele innych

Osoby starsze znacznie ograniczają swoją aktywność ruchową, głównie w wyniku postępujących zmian starczych. Również ich tryb życia często ogranicza ruch, dodatkowo uniemożliwiają go zmiany chorobowe. Rehabilitacja i częste ćwiczenia zapobiegają niedołężnieniu, pomagają przełamać utrwalony szablon, gdzie podopieczny nie radzi sobie z codziennymi czynnościami ruchowymi. Rehabilitacja ma na celu możliwie jak największe przywrócenie aktywności życiowej starszego człowieka.

Rehabilitacja osoby starszej

Przywracanie do sprawności powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, przy uwzględnieniu chorób na które cierpi starszy człowiek.   Rehabilitacja medyczna korzysta ze środków wykorzystywanych w fizjoterapii (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), nie wolno zapominać też o odpowiednim sprzęcie ortopedycznym i aspekcie psychologicznym. Rehabilitacja skupia się bowiem nie tylko na zwiększaniu sprawności fizycznej, ale obejmuje także psychoterapię, terapię zajęciową, czy porady psychologiczne.

Dla osób starszych kluczowe znaczenie ma kinezyterapia, inaczej rzecz ujmując – leczenie ruchem. Masaż leczniczy w połączeniu z biernymi ćwiczeniami jest często jedyną z metod, którą można zastosować w przypadku schorowanych podopiecznych.

Rehabilitacja w czasie choroby układu ruchu

Starość nierozerwalnie łączy się ze spadkiem fizycznej sprawności. Jest to związane ze zmniejszeniem się masy ciała, przy jednoczesnym wzroście tkanki tłuszczowej i spadkiem masy mięśniowej. Z biegiem lat spada elastyczność mięśni, ścięgien i wiązadeł, co skutkuje często niepełną sprawnością i zmianą postawy ciała. Ćwiczenia siłowe mogą spowodować wzmocnienie siły mięśni nawet u znacznie starszych osób. Regularne ćwiczenia z pewnością przywrócą osobom starszym równowagę i sprawią, że ich koordynacja ruchowa się poprawi. W przypadku bardzo złego stanu zdrowia, rehabilitacja skupia się na zapobieganiu odleżynom, przykurczom, czy też zanikowi mięśni.

Rehabilitacja w czasie choroby serca

Osoby dotknięte chorobą niedokrwienną serca, słabym krążeniem lub po przebyciu zawału podlegają rehabilitacji kardiologicznej. Systematyczne ćwiczenia powodują zwiększenie podatności komór, zwiększają wydolność serca i jednocześnie powodują mniejsze usztywnienie tętnic, by w konsekwencji poprawić ukrwienie organizmu. Rehabilitacja kardiologiczna skupia się przede wszystkim na ćwiczeniach wytrzymałościowych. Stosuje się trening siłowy nawet u osób w zaawansowanym wieku, ponieważ wykazano, że jest on bezpieczny nawet dla osób z chorobą wieńcową, niewydolnością krążenia lub chorobami płuc.

Rehabilitacja a depresja

Dla osób starszych cierpiących na depresję, duże znaczenie może mieć regularny wysiłek fizyczny. Wpływa on bowiem na korzystniejsze postrzeganie życia, zmienia sposób widzenia świata, a nie od dziś wiadomo, że wydzielane podczas wysiłku endorfiny wpływają korzystnie na samopoczucie.


Rehabilitacja w czasie udaru mózgu

Rehabilitacja w takim przypadku nie należy do łatwych , ponieważ osoby po udarze często mają bardzo ograniczone zdolności ruchowe. Podczas wykonywania ćwiczeń należy wyznaczać sobie realne i konkretne cele oraz terminy ich realizacji. Początkowo należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji, czyli ułożeniu chorego tak, by nie nastąpiło wadliwe ustawienie kończyn, zapobieganie odleżynom. Pielęgnacja obejmuje również przeciwdziałanie powikłaniom płucnym oraz zakrzepicy żylnej.  W drugiej kolejności rehabilitacja opiera się na zmniejszaniu lub wykluczaniu negatywnych konsekwencji unieruchomienia. Zapobieganie przykurczom, przeciwdziałanie napięciom mięśniowym, czy też pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, to główne działania rehabilitanta. Bardzo duże znaczenie w przypadku udaru ma wczesna pionizacja chorego (nawet już w drugiej dobie po udarze niedokrwiennym) i jak najszybsze pobudzanie do ruchu.


Rehabilitacja a niedożywienie białkowo-energetyczne.

Regularna aktywność ruchowa jest bardzo ważna dla utrzymania poprawnego stanu odżywienia osób w zaawansowanym wieku. W miarę upływu lat zmienia się przemiana materii i w związku z tym, znacznie spada poziom energii uzyskiwanej z pożywienia. Utrzymanie właściwego poziomu odżywienia powinno odbywać się poprzez ruch – bezpośrednio zwiększa on wydatek energetyczny, natomiast pośrednio wpływa na wzrost ilości energii, którą organizm pobiera z pożywienia. Równowaga metaboliczna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o pokonanie wielu dolegliwości i chorób.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2015-03-25 13:39:46

Clay Taylor
New member
Zarejestrowany: 2015-03-25
Posty: 1

Re: Rehabilitacja osób starszych

Jest to bardzo przyjemny i OK po .... Ty pokręcił umieszczenie go .... Dzięki ton na umieszczenie go .... !!!
____________________
Cut down your exam stress by using our latest ccna exam and  high quality and testkingmcdst demos. We provide updated questions with principiacollege pass guarantee along with www.hood.edu training.

Ostatnio edytowany przez Clay Taylor (2015-04-08 11:57:49)

Offline

 

#3 2015-03-25 14:06:56

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Rehabilitacja osób starszych

Clay Taylor napisał:

Jest to bardzo przyjemny i OK po .... Ty pokręcił umieszczenie go .... Dzięki ton na umieszczenie go .... !!!
____________________
JOHNI

a tobie co? słoneczko przygrzało w sagan?

Offline

 

#4 2015-03-25 15:24:02

Dorcia2
Member
Zarejestrowany: 2011-08-24
Posty: 312

Re: Rehabilitacja osób starszych

amelia napisał:

Clay Taylor napisał:

Jest to bardzo przyjemny i OK po .... Ty pokręcił umieszczenie go .... Dzięki ton na umieszczenie go .... !!!
____________________
JOHNI

a tobie co? słoneczko przygrzało w sagan?

ihihihi rozbawiłaś mnie tym saganem hihi smile

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Dom opieki dla starszych! - Witajcie! Piszę tutaj w dość nietypowej dla mnie sprawie. Moja koleżanka mnie zapytała gdzie może oddać swoją babcie do domu starości...

Depresja u osób starszych - Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna...

Zaparcia u osób w podeszłym wieku - Witam. Czy znacie bezpieczne preparaty na zaparcia dla osób starszych? Czy podawaliście je kiedyś? Jak działają?

Blog opiekunki osób starszych,autorki książki Perły rzucone przed damy - http://kasiaperla.blogspot.com Zapraszam.

Kaszel u osób starszych - Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Od jakiegoś czasu zaglądam na forum i widzę, że poruszacie tutaj rózne tematy...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies