Opieka nad pacjentem ze stomią

[b]Żadna żywa istota nie jest w stanie przetrwać bez jedzenia ani picia. Spożywamy pokarmy, dzięki którym nasz organizm zyskuje nie tylko siłę i energię, lecz także cenne witaminy dla jego prawidłowego funkcjonowania...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-06 23:27:56

Opieka nad pacjentem ze stomią

Żadna żywa istota  nie jest w stanie przetrwać bez jedzenia ani picia. Spożywamy pokarmy, dzięki którym nasz organizm zyskuje nie tylko siłę i energię, lecz także cenne witaminy dla jego prawidłowego funkcjonowania. Niestrawione treści pokarmowe są natomiast wydalane z organizmu w postaci moczu lub stolca.

http://opiekunki-forum.pl/art/stomia.jpg

Z różnych przyczyn jednak może dojść do sytuacji, w której cały ten proces zostaje zakłócony. Nowotwór, wady wrodzone lub urazy powypadkowe to tylko niektóre z powodów, gdy koniecznym staje się operacyjne usunięcie części jelita cienkiego lub grubego, czy układu moczowego. Wówczas, w związku z przerwaniem dotychczasowej, naturalnej drogi wydalania, należy utworzyć nowe ujście dla treści jelitowych lub moczu. Taki właśnie otwór, umieszczany na ścianie dolnej części brzucha z lewej bądź prawej strony, nosi nazwę stomii (inaczej przetoka). Pacjenci posiadający stomię zwani są przez lekarzy/opiekunów pieszczotliwie "Stomikami".

Rodzaje stomii

W zależności od rodzaju i części układu trawiennego, na którym ten zabieg chirurgiczny jest wykonywany, można wyróżnić jego trzy warianty:
a. Kolostomia – gdy wykonywane jest usunięcie części jelita grubego, a z pozostającej części wykonywane jest ujście.
b. Ileostomia – dotyczy utworzenia ujścia w ścianie brzucha z jelita cienkiego. W tym wypadku wydalane treści żołądkowe mają zdecydowanie bardziej płynną postać, gdyż nie jest z nich odprowadzana woda, za co odpowiada jelito grube.
c. Urostomia – to ujście wykonane dla wydalania moczu w przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego.

Zakładanie stomii

Osoba u której zachodzi konieczność wykonania stomii, ma odpowiednio dostosowany sprzęt. Składają się na niego specjalne płytki przyklejane bezpośrednio na ciało, do których mocowany jest worek, w którym zbierają się wydalane treści pokarmowe, bądź jednoczęściowego worka ze specjalnym plastrem zatykającym. Woreczki są konieczne ze względu na utratę kontroli nad wydalaniem po zabiegu stomii.

Na rynku dostępne są również elementy dodatkowe, które stanowią pomocnicze zabezpieczenie (pas podtrzymujący worek, pierścienie uszczelniające) czy też pomagają w pielęgnacji (pasty wspomagające gojenie, specjalne gaziki do higieny w czasie zmiany sprzętu lub szablony służące do pomiaru stomii, której rozmiar może ulegać drobnym zmianom po operacji czy zmianie wagi ciała).

Życie ze stomiią - stomia od strony psychicznej

W znacznej liczbie przypadków, stomia jest zabiegiem ratującym życie. Także u znacznej liczby osób, które zostają postawione przed koniecznością wykonania takiego zabiegu chirurgicznego występuje załamanie i duże obawy o jakość prowadzonego od tej pory życia. Jest to również przede wszystkim dla takich pacjentów temat drażliwy i wstydliwy.
Producenci sprzętu idą z duchem czasu wytwarzając produkt nie tylko bezpieczny i szczelny, lecz coraz częściej też bardziej komfortowy (dzięki elastyczności, dopasowaniu czy kolorowi bliskiemu odcieniowi ciała). Nieuzasadnione są więc wszelkie obawy o utracie jakości i atrakcyjności życia poprzez oszpecenie czy nagłe wypadki takie jak na przykład pęknięcie woreczka. Jedyny i zasadniczy problem tkwi w psychice danej osoby oraz konieczności przyzwyczajenia się do nowej sytuacji.

Zabiegi higieniczne przy stomii

W kwestii pielęgnacji ważna jest częstotliwość wymiany sprzętu oraz dbania o skórę wokół stomii. Zależnie od rodzaju stomii oraz indywidualnych uwarunkowań różna jest nieco częstość wymiany elementów. W przypadku dwuczęściowych sprzętów płytka może pozostawać na skórze od kilku do siedmiu dni, woreczek zmieniany jest zaś zazwyczaj dwa razy dziennie. Natomiast jeśli chodzi o sprzęt jednoczęściowy, to pełny worek odkleja się z reguły raz dziennie.

Aby nie dochodziło do podrażnień skóry, przepuklin okołostomijnych czy zwykłego uszkodzenia mechanicznego sprzętu, należy pamiętać o myciu skóry wokół stomii wodą lub z dodatkiem specjalnych środków, kontroli umocowań i szczelności oraz poziomu wypełnienia worków. Do pielęgnacji dostępne są specjalne gazy, środki neutralizujące zapachy, kremy nawilżające czy pudry gojące.

W przypadku osób z kolostomią możliwe są tzw. irygacje. O tym, czy mogą być one wykonywane decyduje lekarz. A czynność ta polega na wprowadzeniu przez stomię wody do jelita grubego, w celu jego wypłukania. Takie zabiegi pozwalają wypracować kontrolę na wypróżnianiem, a ich wykonanie umożliwia specjalny sprzęt.Również prysznic czy kąpiele, a także wizyty na basenie nie są dla "Stomików" przeciwwskazaniem. Można myć się z workiem lub bez i to bez obaw, że worek się odklei, albo (w przypadku jego braku) do organizmu przedostanie się woda – nie ma takiej możliwości.

Odżywianie a stomia

Kwestie żywienia jak zazwyczaj są sprawą nieco indywidualną. Standardowo przy chorobach i operacjach układu pokarmowego początkowo zaleca się stopniowe wprowadzanie kolejnych pokarmów, aby zapoznać się z reakcjami organizmu. Warto mimo to pamiętać, że niektóre z nich mogą wpływać na zwiększoną ilość gazów (groch, fasola, grzyby, cebula, kapusta, napoje gazowane) oraz nieprzyjemnego zapachu (cebula, czosnek, jajka, ryby czy niektóre przyprawy). Ponadto, podobnie jak wszystkim chcącym prawidłowo się odżywiać, zaleca się unikanie potraw tłustych i ostrych. Pożądane są natomiast produkty gruboziarniste, chude mięso, nabiał i ryby, warzywa i owoce, chude buliony.
Ważnym jest jednak przede wszystkim, aby dieta była bogata w błonnik, a ilość wypijanych płynów wynosiła ok. 2l. dziennie. Istotna jest też ilość i częstotliwość posiłków – 3 do 5 razy dziennie o stałych porach.

Odpowiednie nawadnianie jest szczególnie ważne dla "Ileostomików". Oprócz wody powinno dostarczać się organizmowi elektrolitów, gdyż za ich wchłanianie jest odpowiedzialne jelito grube, które w przypadku tego rodzaju stomii jest wyłączone z użytku.Nie ma jednak jednej, specjalnej, zalecanej dla pacjentów ze stomią diety.

Kilka porad praktycznych dla Opiekunów

Poza pielęgnacją stomii i skóry wokół niej, ważna jest też jej obserwacja i kontrola, aby w razie pojawienia się niepożądanych objawów, takich jak przepukliny, wpadania / wypadania końcówki stomii, albo jej martwicy – móc od razu zareagować.

Gdy "Stomik" używa sprzętu dwuczęściowego, warto pamiętać o prawidłowym przycinaniu otworu płytki tak, aby jej wielkość pokrywała się ze stomią. Gdy będzie on za duży może pojawić się ryzyko przecieku treści pokarmowych. Odległość pomiędzy brzegiem otworu stomijnego, a brzegiem otworu w płytce powinna wynosić ok. 1-2 mm.

Gdy skóra wokół stomii jest nierówna lub podrażniona, z pomocą przychodzą pasty uszczelniające i gojące. Muszą one wyschnąć przed naklejeniem płytki.Przed każdym nowym przyklejeniem płytki, skórę należy przemyć do czysta najlepiej wodą oraz usunąć resztki kleju, jeśli takie pozostaną i wysuszyć skórę do sucha. Stomia nie boli, a pojawiające się czasem niewielkie krwawienia są normalnym zjawiskiem – mogą go wywołać podrażnienia podczas odklejania worka. Obawiać się należy dopiero wówczas, gdy krwawienie pojawia się bezpośrednio z przetoki lub widoczne jest w wydalanej treści.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-05-09 21:10:03

Tercja
Member

Re: Opieka nad pacjentem ze stomią

Od kilku dni mam problem z platforma. Pomimo prawidlowego oczyszczenia, zdezynfekowania, przytrzymania dlonia- w rekawiczce oczywiscie- okolo 1,5 minuty, platforma potrafi sie sama odkleic po 2 dniach.  dawniej podopieczna miala Stomaplate do 4 dni. Codziennnie wieczorem prosze moje Pflegerinki o kontrole czy wszystko jest w porzadku. Mowia, ze tak ale moza ktoras z doswiadczonych kolezanek udzieli mi jakiej praktycznej rady. Wyproznienia pani ma zazwyczaj luzne i obfite. Od gazow kiedys pekl mi Stomabeutel ale to byla inna historia.

#3 2013-05-09 21:14:59

Barbara45
Member

A uzywsza do przylkejenia pasty lub podkladki z pasty czy przylkejsz bez niczego?

#4 2013-05-09 22:08:44

Tercja
Member

Pasta klejaca.  Specjalnie przyjechala pani aby mnie przeszkolic, Coloplast platformy, worki, klej.

Wytlumacz co to znaczy przyklejac bez niczego? Stomaplate samoprzylepna?

#5 2013-05-10 10:47:23

ANTONIA***
Member

Tercja,

ile platform masz na miesiąc ? U mnie był limit narzucony przez Krankenkasse. Nie martwiłam się tym zbytnio, bo "gościłam" tam tylko /aż 12 dni. Rodzina, szczególnie syn, była koszmarna. Przyklejałam bezpośrednio na wysuszoną porządnie skórę. Parę minut babcia leżała sobie i trzymała rękę na platformie.
Ma Ausgang z lewej czy prawej strony ?

#6 2013-05-10 20:57:13

Tercja
Member

Z lewej strony.

Niewiem jaki mam limit na m-c. Z poprzednimi platformami nie bylo takich klopotow. pan sie denerwuje, ze robie zle. Pflege pocieszaja, ze to sie im tez zdarza, ale to jest rodzina lekarzy. 4 pokolenie a wnuki  sie szkola na lekarzy w Monachium.

#7 2013-05-10 21:41:04

urszula47
Member

Tercja napisał:

Z lewej strony.

Niewiem jaki mam limit na m-c. Z poprzednimi platformami nie bylo takich klopotow. pan sie denerwuje, ze robie zle. Pflege pocieszaja, ze to sie im tez zdarza, ale to jest rodzina lekarzy. 4 pokolenie a wnuki  sie szkola na lekarzy w Monachium.

Tercja,wspolczuje Ci takiej sztelli.Nie podjelabym sie pracy z pacjentami,ktorzy wymagaja opieki wykwalifikowanego personelu medycznego,z prostych powodow>Nie jestem pielegniarka ,ani dyplomowana opiekunka medyczna,a szkolic to moga sie panie z Pflegediensu i dbac o stomie i katete,jak rowniez zmieniac opatrunki,czy mierzyc poziom cukru .No i jeszcze uwadi,ze zle robie?Uwazaj na przyszlosc i nie bierz takich zlecen,Moze zdradz jakie zarobki teraz masz przy tej opiece?

#8 2013-05-11 09:10:42

ANTONIA***
Member

Tercja,
pytałam o limit, bo u mnie babcia miała 17 sztuk na miesiąc. Ledwo weszłam w progi tego koszmarnego domu, powiedziano mi, że muszę oszczędzać, bo jeżeli zabraknie, babcia będzie musiała dokupić i zapłacić sama. Jako, że byłam tam krótko, nie zdążyłam zorientować się, tak naprawdę, w sytuacji.
Wiem tylko, że czasami owo "odklejanie się" platform zależy od ich jakości : w Niemczech wszyscy są nastawieni na oszczędzanie - najczęściej kosztem pacjenta. Może dziadka nie są najlepsze...
Przykro mi/nam, że nie umiemy Ci pomóc. A o jakiej dezynfekcji Ty piszesz ?

Urszula,
mało która  nas jest wykwalifikowaną siłą - musimy się douczać i przyjmować nowe wyzwania. Pflegedienst nie może tego robić z bardzo prostej przyczyny - pacjenci ze Stomą nie wypróżniają się na zawołanie.
I czekanie całą noc lub kilkanaście godzin na Pflgedient, jest niedopuszczalne. Z przyczyn różnych i ważnych. I to nie oni uważają, że Tercja popełnia błędy, tylko dziadek.

Tercja, cierpliwości, dziewczyno i nie poddawaj się ! Kopf hoch !

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2013-05-11 09:13:15)

#9 2013-05-11 09:41:20

urszula47
Member

ANTONIA*** napisał:

Tercja,
pytałam o limit, bo u mnie babcia miała 17 sztuk na miesiąc. Ledwo weszłam w progi tego koszmarnego domu, powiedziano mi, że muszę oszczędzać, bo jeżeli zabraknie, babcia będzie musiała dokupić i zapłacić sama. Jako, że byłam tam krótko, nie zdążyłam zorientować się, tak naprawdę, w sytuacji.
Wiem tylko, że czasami owo "odklejanie się" platform zależy od ich jakości : w Niemczech wszyscy są nastawieni na oszczędzanie - najczęściej kosztem pacjenta. Może dziadka nie są najlepsze...
Przykro mi/nam, że nie umiemy Ci pomóc. A o jakiej dezynfekcji Ty piszesz ?

Urszula,
mało która  nas jest wykwalifikowaną siłą - musimy się douczać i przyjmować nowe wyzwania. Pflegedienst nie może tego robić z bardzo prostej przyczyny - pacjenci ze Stomą nie wypróżniają się na zawołanie.
I czekanie całą noc lub kilkanaście godzin na Pflgedient, jest niedopuszczalne. Z przyczyn różnych i ważnych. I to nie oni uważają, że Tercja popełnia błędy, tylko dziadek.

Tercja, cierpliwości, dziewczyno i nie poddawaj się ! Kopf hoch !

Antonia ,wiem ze wiele z nas wykonuje zakazane prawem niemieckim czynnosci i robi to lepiej niz Pflegediens.Zmuszaja nas do tego firmy i rodziny i to mnie delikatnie mowiac wkurza .O stomii nie wiedzialam ,ze to tak wyglada,bo wyobrazalam sobie ten worek jako zupelnie odizolowany od wnetrza ciala,i chyba tak jes.Moja znajoma miala stomie w latach 1990 w polsce ,pracowala obok w sklepie ,pozniej po roku juz normalnie sie wyprozniala,nie pytalam jej o te rzeczy,ale byla normalnie funkcjonujaca osoba.Do jednego podopiecznego Pflegedies przyjezdzalo 3 razy,opatrunki,mierzenie cukru,insulina .wydaje mi sie ze byli lekarze powinni zadbac o dobry sprzet! jak i pielegniarki do pomocy.Jeszcze Ci napisze,iz kolezanka ma babcie ktora musi z jej pomoca przetransferowac/ok 54 kg/3 razy dziennie,ugotowac,posprzatac ,pranie ,ale.....mycie,kapiel ,fryzura,proteza i cala higiena nalezy do pflegediensu,ona ma wtedy inne zajecia i nie sprzata po nich.Trzeba czasem troche asertywnosci no i szczescia.to moje zdanie ,nie obraz sie Tercja.

#10 2013-05-11 14:50:39

Barbara45
Member

Sa rozne systemy w zaleznosci od firmy ktora je produkuje i rodzaju Stomy. Niektore mozna przyklejac bez pasty, dla niektorych sa przeznaczone kolka z pasty ktore wystarczy tylko lekko uformowac i przylkejic do plytki a niektore trzeba klejic z pasta.

Co sie tyczy oszczednosci to nie jest tak ze kasa chorych oszczedza na pacjecie i placi tylko okreslona liczbe plytek ze wzgledu na pienieadze. Te  ograniczenia sa dlatego by nie zmieniac plytki codziennie bo nie ma takiej potrzeby. zmiana plytki zalecana jest co okolo 3-4 dni jezeli dobrze sie trzyma poniewaz zbyt czesta zmiana podraznia skore i moze powodowac infekcje wokol stomy.

Dostepne sa rowniez specjalne pudry ktorymi zasypuje sie skore przy zmianie plytki ale to w zaleznosci od systemu jaki ma pacjent.

Worki trzeba sprawdzac dosc czesto ze wzgledu nie tylko na kal ale i na gazy ktore sie gromadza w zaleznosci od spozywanego pokarmu. Jezeli pacjent nie jest w stanie sam tego kontrolowac to niestety trzeba czesto sprawdzac i w razie potrzeby wypuszczac gaz.

#11 2013-05-11 21:21:35

Tercja
Member

Barbara 45     

Mam specjalny nazwijmy go patyczek, oczywiscie jednorazowy, ktorym przecieram skore  przed nalozeniem platformy. Pasta klejaca z tubki.

Co do workow podpisuje sie pod Twoim zanie obiema rekami. Masz absolutna racje.

#12 2013-05-12 10:55:27

Barbara45
Member

Wycierajac stome przed nalozeniem platformy trzeba pamietac o wlasciwym kierunku wycierania. Czyli od zewnatrz do srodka stomy, tak jak by sie chcialo ten kal spowrotem sotomy wetrzec . Jest to wazne poniewarz kal ze stomy jest bardziej agresywny niz normalny szczegolnie jezeli jest to stoma przy prawie calkowitm braku jelita grubego czyli umiejscowiona z prawej strony. Wtedy trzeba zadbac by taki kal miaj jak najmniejszy kontak ze skora. Dodatkowo przy wicieraniu najlepiej uzywac kompresy niesterylne. Zadne chusteczki, reczniki papierowe czy papier ze wzgledu na to ze male fragmety paieru moga sie przyklejac do stomy i powodowac podraznienia. Do przemywania wystarczy zwykla woda nie potrzebne sa zadne specjalne srodki.

#13 2013-05-27 21:11:15

Tercja
Member

Wymieniono wszystkie tubki z klejem. przeproszono.

Obecnie mam Basisplate samoprzylepna.

Basiu, dzieki za rady.

#14 2014-06-26 16:39:23

dymitrowa15
New member

Jestem studentką pielęgniarstwa na CMUJ w Krakowie i pielęgniarką pracującą na Oddziale Chirurgii. Zwracam się z uprzejmą prośbą i wypełnienie ankiety. Ankieta zajmuje ok. 5 minut i jest anonimowa. Celem mojej pracy jest ocena i porównanie jakości życia pacjentów ze stomią w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Będę wdzięczna za każdą wypełnioną ankietę.
Link do ankiety: http://moje-ankiety.pl/respond-56078/sec-wQLsuyYy.html
Dziękuje i pozdrawiam
PS: Chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące stomii i jej pielęgnacji. Mój e-mail : karolinaka-89@wp.pl

#15 2016-11-14 20:59:30

Studentka
New member

Witam, jestem studentką III roku pielęgniarstwa.  Tematem mojej pracy jest opieka po zabiegu wyłonienia urostomii. Poszukuję osoby u której wykonano taki zabieg. Będę wdzięczna za każdy odzew. Dziękuję i pozdrawiam.

Reklama