Dyskopatia u pacjentów

[b]Z wiekiem coraz częściej odczuwamy problemy z kręgosłupem. Przyczyniają się do tego różne sytuacje-ciężka praca, nagły wysiłek, nadwaga, czy nieodpowiedni tryb życia(palenie papierosów, stres)...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-12-04 20:23:14

Dyskopatia u pacjentów

Z wiekiem coraz częściej odczuwamy problemy z kręgosłupem. Przyczyniają się do tego różne sytuacje-ciężka praca, nagły wysiłek, nadwaga, czy nieodpowiedni tryb życia(palenie papierosów, stres).

http://opiekunki-forum.pl/art/dyskopatia.jpg

Nie sposób uniknąć niektórych z tych czynników, dlatego też zmiany zwyrodnieniowe odczuwa wiele osób. 30% chorych to osoby w wieku 30-50 lat. Zaś po 60, roku życia zwyrodnienia kręgosłupa traktowane są jako normalna przypadłość, związana z procesem starzenia.

Czym jest dyskopatia?

Aby móc wyjaśnić dokładniej, czym jest dyskopatia, należy najpierw opisać budowę kręgosłupa. Kręgosłup składa się z kręgów oraz krążków międzykręgowych (dysków), które leżą naprzemiennie. Same dyski składają się ponadto z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Dzięki krążkom, kręgi nie ścierają się, stanowią one więc zabezpieczenie i amortyzację dla kręgosłupa. Bez nich nie bylibyśmy w stanie się poruszać, ponieważ umożliwiają one również zginanie, prostowanie i wszelkie inne ruchy ciała.

Przy dyskopatii dochodzi do zmian w obrębie krążka międzykręgowego- uszkodzeniu może ulec pierścień włóknisty, bądź też przemieści się jądro włókniste. W pierwszym przypadku uszkodzenie może prowadzić nawet do przepukliny kręgosłupa.

Objawy dyskopatii

Do głównych objawów dyskopatii zaliczają się:
·    Ból odcinka kręgosłupa promieniujący do nerwów
·    Drętwienie i mrowienie części ciała dotkniętej schorzeniem
·    Zaburzenie siły mięśni
·    Możliwe jest także skrzywienie kręgosłupa
·    Ból narasta podczas chodzenia

Należy jednak pamiętać, że nie tylko gwałtowne dolegliwości zwiastują poważne dolegliwości. Choroba może rozwijać się latami i nie dawać o sobie wyraźnych objawów. Nie znaczy to jednak, że nic złego się nie dzieje. Każde przeciążenie kręgosłupa powoduje mikropęknięcia czy szczeliny, które z czasem powiększają się, dając coraz boleśniejsze dolegliwości.

Leczenie dyskopatii

W przypadku nagłego ataku bólu, spowodowanego nadwyrężeniem zaleca się kilkudniowy odpoczynek, podczas którego najlepiej pozostać w łóżku. Czasami wskazane są ćwiczenia fizyczne, nie mogą one jednak w żadnym wypadku obciążać kręgosłupa. Oprócz tego stosuje się ciepłe okłady na bolące miejsca, w celu złagodzenia bólu. W większości przypadków taki odpoczynek pomaga.

Osoby cierpiące na dyskopatię mają także możliwość poddania się zabiegowi wszczepienia sztucznych dysków, jeżeli inne metody leczenia zawodzą. Byćmoże zabieg wydaje się z pozoru ryzykowny, jednak jego powodzenie jest bardzo duże i przede wszystkim przynosi on trwałe efekty. Oprócz uśmierzenia bólu, operacja likwiduje również jego przyczynę. Usuwa się bowiem chory dysk i w jego miejsce wstawia się nowy-sztuczny. Nie wystąpią w nim już pęknięcia, szczeliny, ani inne degeneracje powodujące dotychczas dolegliwości bólowe.

Wszczepienie sztucznego dysku umożliwia powrót do niemal całkowitej sprawności ruchowej. Operacja musi być jednak rozważną i przemyślaną decyzją, gdyż każda tego typu ingerencja może nieść za sobą skutki kalectwa. W przypadku dyskopatii jednak gra na zwłokę na pewno nie przyniesie dobrych efektów. Jeżeli osoba chora będzie zbyt długo odwlekać operację, może dojść do sytuacji, że zwyrodnienia będą na tyle zaawansowane, że zabieg staje się zbyt ryzykowny. Jeśli więc chory bierze pod uwagę wyjście jakim jest wszczepienie sztucznego dysku powinien zdecydować się na ten krok możliwie szybko.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia) - [b]Dyskopatia nazywana przepukliną jest to przepuklina kręgosłupa czyli uwypuklenie się jądra miażdżystego kręgu poprzez jego patologiczny ucisk i podrażnienie korzeni rdzeniowych i innych struktur kanału kręgowego...

Seksualność naszych pacjentów - jak sobie radzicie ? - Napiszę tu teraz o czymś o czym widzę żadna z was drogie kolezanki po fachu nie pisze a problem jest i jak sobie z nim poradzić sama juz nie wiem...

choroby psychiczne u pacjentów - Czy miałyście może pacjentkę cierpiącą na jakieś choroby psychiczne ? Ja właśnie dostałam taką ofertę i nie wiem , zastanawiam się czy sobie poradzę :( ? No bo jednak problemy psychiczne czy z psychiką to nie żarty !!! Gdyby któraś z Was coś napisała - będę wdzięczna !

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies