Podstawowa opieka nad podopiecznym – die Grundpflege

[b]Co to jest tzw. "Grundpflege" czyli opieka podstawowa? Nad kim jest sprawowana? Jakie działania obejmuje i czy powiązana jest z opieką medyczną? W tym artykule - spróbujemy to wyjaśnić![/b] [img]http://opiekunki-forum...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-30 20:55:01

Podstawowa opieka nad podopiecznym – die Grundpflege

Co to jest tzw. "Grundpflege" czyli opieka podstawowa? Nad kim jest sprawowana? Jakie działania obejmuje i czy powiązana jest z opieką medyczną? W tym artykule - spróbujemy to wyjaśnić!

http://opiekunki-forum.pl/art/grundpflege.jpg

Chociaż wyjaśnienie zagadnienia podstawowej opieki nad „pacjentem“ (z niem. Grundpflege) wydaje się proste i słusznie kojarzy się z pomocą osobie, która nie radzi sobie
w pełni z obowiązkami z zakresu dbania o swoje fundamentalne potrzeby, to pojęcie to jest ściśle dookreślone oraz wyjaśnione w literaturze dot. opieki nad chorym.

Co oznacza opieka podstawowa nad podopiecznym

Zgodnie z fachowym zakresem pojęciowym, "Grundpflege" odnosi się do zasadniczych, zwyczajnych i powtarzających się czynności, które mają pomóc podopiecznemu
w codziennym życiu. Ważnym przy tym jest zdecydowane wskazanie, że nie powinno się tutaj rozumieć wymaganej przez podopiecznego pomocy fachowej. W pojęciu podstawowej opieki nie zawiera się bowiem opieka medyczna – taka opieka często występuje na zlecenie lekarza i odnosi się już raczej do fachowych/medycznych czynności.

Należy więc te dwa pojęcia zdecydowanie rozgraniczyć, choć zdarza się, że nad danym podopiecznym muszą być sprawowane oba rodzaje opieki. Zasadniczą zaś kwestią "Grundpflege" jest poświęcony „pacjentowi“ czas, którego potrzebuje, aby poradzić sobie z codziennymi czynnościami.Czynności te stanowią zaś kolejny, szczegółowo omówiony aspekt tego rodzaju opieki i podzielone zostały na kilka obszarów. Są to:
-higiena osobista,
-odżywianie,
-mobilność
oraz ogólnie pojęte działania pielęgniarskie, wśród których znajduje się komunikacja, profilaktyka oraz nadzór.

Oczywiście z tego względu, że podstawowej opieki z reguły wymagają osoby w podeszłym wieku,  wiąże się ona niejednokrotnie z chorobami starczymi lub przewlekłymi (jednak takimi, które nie wymagają stałej, specjalistycznej opieki medycznej), przydatna jest podstawowa wiedza osoby sprawującej opiekę na temat czynności pielęgniarskich. Mowa tutaj o takich czynnościach, jak na przykład pomiar ciśnienia, zastrzyki insulinowe, przyjmowanie lekarstw. Nie jest to jednak meritum sprawy.

Higiena osobista podopiecznego

W zasadniczych czterech obszarach, które składają się na podstawową opiekę, w pierwszym punkcie – higienie osobistej – znajdują się takie elementy jak: mycie (zarówno prysznic i kąpiel, jak również takie podstawowe czynności jak mycie rąk i twarzy, czy zębów), golenie, czesanie oraz opróżnianie. 

W zakres obowiązków względem podopiecznego w tej kwestii wchodzą wszelkie działania począwszy od przygotowania do mycia, przez co należy rozumieć naszykowanie przyborów (np. nałożenie na szczoteczkę pasty do zębów), przez samo mycie (w zależności od stanu zdrowia podopiecznego może to  być obmywanie leżącego w łóżku lub zwyczajna kąpiel), po osuszanie ręcznikiem (bądź jego przygotowanie i nadzór nad pacjentem w czasie, gdy sam wykonuje tę czynność). Podstawowa opieka nie uwzględnia takich czynności jak strzyżenie czy czesanie określonych fryzur, zalicza się do niej już jednak takla czynność jak podstawowe szczotkowanie włosów.

Odżywianie podopiecznego

W przypadku żywienia w zakresie "Grundpflege" chodzi o takie przygotowanie posiłków, aby były dla podopiecznego od razu gotowe do spożycia. Tym zakresem są objęte zatem czynności rozdrabniania pokarmu (podział na gotowe kęsy, bądź przygotowanie przecieru) i usunięcia wszelkich niejadalnych oraz stanowiących zagrożenie elementów
(np. kości, ości itd). Gdy podopieczny cierpi na mniejszą sprawność ruchowo – koordynacyjną, obowiązkiem zgodnie z podstawową opieką jest także karmienie.

Mobilność pacjenta

Pomoc przy poruszaniu się dotyczy asystowania już od momentu wstawania z łóżka bez względu na to, czy podopieczny korzysta z chodzika, wózka inwalidzkiego, bądź też porusza się o własnych siłach. We wszystkich tych przypadkach wymagane jest wsparcie opiekunki przy przemieszczaniu się pacjenta. Przykładowo zalicza się tutaj pomoc opiekunki przy przejściu pacjenta do toalety, przejściu z wózka do wanny, wchodzeniu czy schodzeniu ze schodów. Do pomocy przy poruszaniu się zalicza się również pomoc przy przebieraniu się pacjenta.

Bez względu na sferę życia podstawowa opieka nad podopiecznym sprowadza się więc zgodnie z powyższym do kilku zasadniczych czynności: nadzoru, wsparcia, przejęcia części czynności przygotowawczych do życia codziennego, pomocy bezpośredniej oraz udzielania wskazówek.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Podobne tematy :

Opieka nad osobą starszą a stan psychiczny opiekunki/opiekuna - Opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające bardzo dobrej kondycji. Dbając o dobro osoby wymagającej opieki należy pamiętać również o swoim dobrostanie...

Praca na wakacje/ opieka - Zbliżają się wakacje. Jak co roku wyjadę do pracy w opiece. Mogę, jak zazwyczaj ogłosić się i jakaś firma mnie złowi...

Co gotować podopiecznym? - Panie, poradźcie co Niemcy lubią ? Jakie polskie przepisy kulinarne im najbardziej smakują?

Opieka Niemiecka - Naszła mnie refleksja i pojawiło się pytanie w głowie :) Czy tylko osoby ze wschodniej części Europy wykonują opiekę i wykeżdżają do zawodu opiekunki z full serwisem 24/7? Czy Niemiec nie może zatrudnić sobie Niemca (przy odpowiedniej kwocie) , czy nikt od nich nie pracuje w ten sposób? Nie ma takich organizacji? A w zachodniej Europie? Kojarzycie może?

Opieka niemcy działalnoś - Witam jade do opieki w polowie lipca i mam pytanie slyszalam ze trzeba miec dzialalnos jakas otworzoną zeby wiecej zarobic czy ktos jest w temacie????????

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies