Pflegestufe – stopnie opieki. Co oznaczają numery Pflegestufe ?

[b]Klasyfikacja poziomu opieki w Niemczech wiąże się z ilością czasu, jaki jest poświęcany podopiecznemu w ramach podstawowej opieki. Chociaż ich granice nie są sztywno ustalone i dużo zależy od indywidualnych przypadków, to w każdym z czterech stopni (0, 1, 2, 3) można wskazać pewne charakterystyczne elementy...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-30 20:42:02

Pflegestufe – stopnie opieki. Co oznaczają numery Pflegestufe ?

Klasyfikacja poziomu opieki w Niemczech wiąże się z ilością czasu, jaki jest poświęcany podopiecznemu w ramach podstawowej opieki. Chociaż ich granice nie są sztywno ustalone i dużo zależy od indywidualnych przypadków, to w każdym z czterech stopni (0, 1, 2, 3) można wskazać pewne charakterystyczne elementy. Z pewnością z żadnym z nich nie można ściśle powiązać określonych chorób.

http://opiekunki-forum.pl/art/pflegestufe.jpg   

Podział ten został stworzony w momencie wejścia w życie przepisów ubezpieczenia opiekuńczego. Koniecznym stało się wtedy ustalenie granic, w ramach których osoby potrzebujące mogą ubiegać się o dodatkowe profity. Głównym kryterium jest oczywiście zakres podstawowej opieki wymaganej przez potrzebującego.    

Pflegestufe 0

Stopień zerowy nie jest prawnie uwzględniony w klasyfikacji, jednak jego występowanie przyjmuje się dla niskiego poziomu opieki. Zaliczani tutaj są przykładowo cierpiący na demencję (także chorobę alzheimera). Przyjmuje się, że nie wymagają oni bardzo zaawansowanej opieki, ale przydatna jest niewielka pomoc, ze względu na ograniczone codzienne kompetencje. Czas poznaczony na pomoc nie powinien jednak przekraczać ustalonego minimum dla Pflegestufe 1.

Pflegestufe 1

Na tym poziomie podopieczny wymaga pomocy przy wykonywaniu co najmniej dwóch czynności z zakresu wszystkich trzech elementów Grundpflege (higiena osobista, odżywianie, mobilność) przynajmniej raz na dobę. Do tego konieczne jest wsparcie podopiecznego kilka razy w tygodniu w pracach domowych.Dla osoby sprawującej opiekę nad potrzebującym oznacza to pomoc w danych czynnościach mieszczących się w wyżej przedstawionych granicach, której czas w ciągu tygodnia wynosi średnio minimum 90 minut dziennie. Czas ten obejmuje łącznie podstawową opiekę oraz pomoc domową. Z tego czasu tylko na Grundpflege powinno przypadać  przynajmniej około 45 minut.

Pflegestufe 2

Drugi stopień opieki wg niemieckiej klasyfikacji oznacza ,że  „pacjentowi“ konieczna jest pomoc przynajmniej trzy razy w ciągu dnia w zakresie podstawowej opieki, bez względu na porę dnia czy nocy. Zakłada się także, że pacjent wymaga kilkakrotnie w ciągu tygodnia pomocy domowej. Ogólnie czas pomocy średnio na dzień kształtuje się w granicach co najmniej 3 godzin. Z tego 2 godziny minimum powinny być przeznaczone na opiekę podstawową.

Pflegestufe 3

Trzeci stopień Pflegestufe jest oznaczeniem przypadków najcięższych, wymagających maksymalnej pomocy – codziennie, 24 godziny na dobę. Ponadto przy Pflegestufe 3 konieczna jest pomoc pacjentowi w domu co najmniej kilka razy w ciągu tygodnia.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-12-01 12:34:51

poziomka
Member

Re: Pflegestufe – stopnie opieki. Co oznaczają numery Pflegestufe ?

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie tych stopni opieki,
            znałam go tylko ogólnie.

#3 2012-12-01 12:48:50

poziomka
Member

przepraszam,  miało być:
znałam je tylko ogólnie.

#4 2012-12-01 21:11:18

kryspinka
Member

poziomka napisał:

przepraszam,  miało być:
znałam je tylko ogólnie.

tak tak jak sie pomylisz to prawde powiesz to kogo to tak ogólnie poznałaś ha ha

#5 2012-12-01 21:12:55

kryspinka
Member

kryspinka napisał:

poziomka napisał:

przepraszam,  miało być:
znałam je tylko ogólnie.

tak tak jak sie pomylisz to prawde powiesz to kogo to tak ogólnie poznałaś ha ha

no jak mam własnie babcie ze 3 stufą ale w porównaniu z ta przedostatnia ta bedzie jeszcze długo zyła w sumie moze i dobrze jak sie przyzwyczaje to jakos przezyje

#6 2012-12-01 22:40:56

poziomka
Member

Kryspinko!

Nie chodzi o kogoś ogólnie poznanego tylko o coś.
          Podziękowałam za podanie  niemieckiej klasyfikacji opieki, bo ją, czyli tą niemiecką w przeciwieństwie do polskiej
          znam ogólnie.Widzę czasem przy ogłoszeniach podany stopień,nie miałam okazji poznać dokładnie co każdy
          z nich w Niemczech dokładnie oznacza, a to ważna informacja.
         Dlaczego  sugerujesz i to dwukrotnym wpisem, że mówię prawdę tylko gdy się pomylę?
         Czy wyrządziłam Ci jakąś przykrość, krzywdę?

#7 2012-12-02 13:08:17

kryspinka
Member

poziomka napisał:

Kryspinko!

Nie chodzi o kogoś ogólnie poznanego tylko o coś.
          Podziękowałam za podanie  niemieckiej klasyfikacji opieki, bo ją, czyli tą niemiecką w przeciwieństwie do polskiej
          znam ogólnie.Widzę czasem przy ogłoszeniach podany stopień,nie miałam okazji poznać dokładnie co każdy
          z nich w Niemczech dokładnie oznacza, a to ważna informacja.
         Dlaczego  sugerujesz i to dwukrotnym wpisem, że mówię prawdę tylko gdy się pomylę?
         Czy wyrządziłam Ci jakąś przykrość, krzywdę?

aj Poziomka Poziomka czyżbys żartów nie rozumiała?ja jedynie chciałam zażartwoać ale jak Cie moj żart tak zdenerwował to przepraszam.Nie wiem dlaczego wszyscy na tym forum tak od razu wszystko na powaznie biorą troche wiecej usmiechu życzę i lżejszego podejścia do świata.W sumie dla nas niewiele te stufy znaczą nie zawsze stufa odpowiada faktycznym potrzebom pacjenta mam własnie porównanie z poprzednia i terazniejszą pacjentką dwie zupełnie odmienne sytuacje a stufy te same.pozdrawiam

#8 2012-12-02 22:39:31

poziomka
Member

Kryspinka, żarty lubię i  sama chętnie żartuję.
Jestem też nadal niepoprawną optymistką i osobą nadmiernie ufającą ludziom mimo zbieranego  często   lania " w podzięce" .
Twój wpis nie wyglądał na żart.
Ale  ok, temat zamknięty, szkoda życia na  niepotrzebne urazy, graba na zgodę !
Poza tym mam słabość do wszystkich Krystyn, Krych,  Krystynek, /Kryspinek nawet jeśli to tylko Twój nick, a nie imię/ bo to super dziewczyny!
- Zaskoczyło mnie to co dodałaś powyżej , że Stufa nie zawsze odpowiada faktycznym potrzebom pacjenta.Też cenna uwaga, dzięki.Bo będę teraz   wiedziała, że mimo podanych stopni,może być w praktyce różnie.
Dobrego wieczoru i nadchodzącego tygodnia.

#9 2012-12-02 23:16:09

kryspinka
Member

no tak ja mam ciężki dowcip i nie zawsze do końca przez wszystkich zrozumiany ale mniejsza z tym nikogo nie chcę urazic to tak na przyszłosc jakby był jakis niewypał.jesli chodzi o te stufy ma znaczenie dla niemców bo wtedy idzie dla nich wiecej kasy na opiekę .wczesniejsza pani była osoba leżącą miała podpiety tlen ,sondę i w ogóle stan paliatywny dopiero przechodziła na 3 stufę .obecna sama je chodzi jedynie trzeba jej pomóc wstać ,bez pieluch po prostu w miare dobrej kondycji tylko że po operacji.tak więc nie wiadomo co tak naprawde zastaniemy na miejscu nie nie ma sie tym za bardzo co sugerować.pozdrawiam Poziomka

#10 2012-12-03 21:11:03

poziomka
Member

Ciekawi mnie jeszcze jak wygląda sprawa dodatkowej pomocy medycznej  udzielanej choremu w domu np. przez  pracowników Caritas.
  Podejrzewam, że są to płatne usługi?  Czy w przypadku znacznego pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego i trudnościach w jego pielęgnowaniu
opiekunka może / lub ma prawo/ prosić rodzinę o taką dodatkową pomoc , także  pracując "na czarno"?
  Kto poza Caritasem świadczy takie usługi dla pacjentów w ich  domach ?
A gdyby podopieczny był samotny, bez rodziny,kto taka pomoc,/ usługę/ załatwia ?
Może  są naiwne te pytania dla osób długo pracujących w Niemczech.  Ale  moje raptem dwa wyjazdy nasuwają mi  ich ciągle bardzo wiele
i to w różnych sprawach  dotyczących tej pracy..
Pozdrawiam serdecznie.

#11 2012-12-03 23:01:15

jakniew
Member

poziomka napisał:

Ciekawi mnie jeszcze jak wygląda sprawa dodatkowej pomocy medycznej  udzielanej choremu w domu np. przez  pracowników Caritas.
  Podejrzewam, że są to płatne usługi?  Czy w przypadku znacznego pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego i trudnościach w jego pielęgnowaniu
opiekunka może / lub ma prawo/ prosić rodzinę o taką dodatkową pomoc , także  pracując "na czarno"?
  Kto poza Caritasem świadczy takie usługi dla pacjentów w ich  domach ?
A gdyby podopieczny był samotny, bez rodziny,kto taka pomoc,/ usługę/ załatwia ?
Może  są naiwne te pytania dla osób długo pracujących w Niemczech.  Ale  moje raptem dwa wyjazdy nasuwają mi  ich ciągle bardzo wiele
i to w różnych sprawach  dotyczących tej pracy..
Pozdrawiam serdecznie.

I tam kombinują, nie ma co się czarować. Otrzymują rodziny pomoc finansową i to wygląda tak: któreś z opiekujących się dzieci osoby starszej melduje się u matki czy ojca domu/mieszkaniu i podaje się jako osoba sprawująca opiekę nad rodzicem i w związku z tym otrzymuje pieniądze, które przeznacza na opłaceni zatrudnionej na czarno opiekunki. Oczywiście nie generalizuję, ale spotkałam się z taką sytuacją osobiście.

#12 2015-04-23 14:30:30

saaleha
New member

bez rodziny,kto taka pomoc,/ usługę/ załatwia ?
i to w różnych leather-power sprawach  dotyczących tej pracy..

Ostatnio edytowany przez saaleha (2017-01-09 14:22:02)

Reklama