Heski zielony sos-Gruene Sosse

Znalazłam w internecie przepis na zielony sos. Jest to podobno dodatek typowy dla Hesji. Dobrze podawać go z zimnymi warzywami, mięsami, ale z rybą na ciepło tez będzie bardzo smaczny...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2012-11-29 10:17:32

graba7
New member

Heski zielony sos-Gruene Sosse

Znalazłam w internecie przepis na zielony sos. Jest to podobno dodatek typowy dla Hesji. Dobrze podawać go z zimnymi warzywami, mięsami, ale z rybą na ciepło tez będzie bardzo smaczny. Składniki są bardzo proste, ale razem wszystko tworzy oryginalny sos- przynajmniej dla moich kubków smakowych smile

Oto składniki:
0,5 l kwaśnej śmietany
250 ml jogurtu
1 łyżka musztardy
4 ugotowane na twardo jajka
świeże zioła: pietruszka, szczypiorem, koperek, szczaw, melisa itp
sól i pieprz

Zmieszać śmietanę z jogurtem i musztardą. Drobno pokroić jajka, później zioła i dorzucić to do sosu. Dodać soli i pieprzu do smaku. Wymieszać i wstawić na ok. godzinę do lodówki.

Sos można tez podać do samych ziemniaków-ugotowanych lub pieczonych. Myslę, że to dobry pomysł na piątkowe, bezmięsne danie, albo przekąskę.

#2 2012-11-29 10:35:51

pumba
Member

Re: Heski zielony sos-Gruene Sosse

Ja spotkałam się tylko z frankfurckim zielonym sosem. Niemcy nazywali go Grie Soss. Różni sie kilkoma składnikami, chociaż wygląda pewnie tak samo.
Mam takie składniki do sosu:
3 jajka na twardo
3 łyżki oleju
150 g jogurtu
150 g gęstej śmietany
1 cebulka
sok z połówki cytryny
łyżeczka musztardy
ogórek konserwowy
300 g ziół- tutaj podobnie jak u Ciebie, właściwie zioła wg uznania(ja daję jeszcze estragon i lubczyk jak mam)
sól, pieprz, cukier do smaku
Zioła drobno siekam. Ucieram żółtka jajek z olejem, dodaję jogurt, śmietanę, sok z cytryny. Mieszam to z ziołami. Potem kroję drobno białko, cebule i ogórka. Na koniec posypuję solą, pieprzem, cukrem i dodaję musztardę. Jeśli nie liczycie kalorii, to śmietanę mozna zastąpić majonezem, mozna dać też pół na pół.

Reklama

Stopka forum