Jak rozpoznać udar mózgu?

[b]W Polsce udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów lub trwałej niepełnosprawności. Często pojawia się niespodziewanie. Mimo że nie wiemy, kiedy należy się go spodziewać, istnieje kilka sposobów, które w szybki i skuteczny sposób pomogą nam go zdiagnozować...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-26 14:25:18

W Polsce udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów lub trwałej niepełnosprawności. Często pojawia się niespodziewanie. Mimo że nie wiemy, kiedy należy się go spodziewać, istnieje kilka sposobów, które w szybki i skuteczny sposób pomogą nam go zdiagnozować.

http://opiekunki-forum.pl/art/udarmozgu.jpg

Wtedy też możemy w porę przedsięwziąć kroki, zapobiegające jego nieszczęśliwym następstwom.

Przyczyny udaru mózgu

Przyczyn udaru mózgu można dopatrywać się w nadciśnieniu, chorobach serca, cukrzycy, paleniu tytoniu oraz nadużywaniu alkoholu. Osoby wchodzące w grupę zwiększonego ryzyka to więc przede wszystkim nadciśnieniowcy. Pamiętać należy jednak, że ciśnienie krwi zmienia się wraz z wiekiem. Jeśli znajdowało się w normie jeszcze jakiś czas temu, nie znaczy, że i teraz jest w porządku. Należy je więc regularnie kontrolować, aby ustrzec się przed udarem.
Sam udar ma dwa rodzaje. Jest to udar krwotoczny, czyli  spowodowany wylewem krwi do mózgu, albo niedokrwienny, kiedy dopływ krwi do mózgu zostaje zatrzymany. Oba przypadki są równie groźne, lecz i oba da się stosunkowo szybko wykryć.

Objawy udaru można łatwo zauważyć, obserwując chorego. W tym przypadku, można wykonać krótki test, który z dużym prawdopodobieństwem da nam obraz stanu zdrowia. Są to trzy czynności, o których wykonanie należy poprosić osobę z podejrzeniem udaru:

1) Poprosić, aby się uśmiechnęła
2) Poprosić, aby podniósł obie ręce do góry
3) Poprosić, aby powtórzył proste zdanie

Metoda ta jest zalecana przez lekarzy, ponieważ osoba po udarze nie jest w stanie wykonać co najmniej jednej z tych czynności. Porażenie mięśni twarzy, brak sił w rękach i trudności z mową są bowiem następstwem wylewu. Stosując się do tych trzech wskazówek, nawet osoba nie mająca wcześniej styczności z udarem, jest w stanie go rozpoznać, a co za tym idzie w porę powiadomić pogotowie.

W przypadku udaru mózgu ważna jest każda minuta, ponieważ z upływem czasu istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzeń mózgu, a co za tym idzie paraliżu lub nawet śmierci. Osoby po wylewie maja także czasami skłonność do jego nawracania. Może się więc zdarzyć, że udar wystąpi u jednej osoby kilkakrotnie. Za każdym razem istnieje coraz większe ryzyko poważnych jego skutków, bądź powikłań.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2013-08-22 20:33:34

krystyna5
Member

Re: Jak rozpoznać udar mózgu?

o właśnie miałam wczoraj przykład udaru u mojej babci co prawda nie zdążyłam tego artykułu przeczytać ale teraz moge powiedzieć co zauważyłam w tarkcie trwania udaru .przede wszystkim babcia miała nieprzytomny zamglony wzrok taki jak miewaja osoby krótko przed śmiercia jeden kącik ust opadł nie potrafiła wypowiedziec słowa nie mogła sie ruszyc .nie wykazywała żadnych oznaków zrozumienia.choc to osoba z demencją jednak zachowywała się na tyle dziwnie że zrozumiałam że coś jest nie tak i zawiadomiłam pogotowie.jak wiadomo w przypadku udaru liczą się minuty może dzięki temu wraca do domu jak na razie bez większych poważniejszych powikłan

#3 2013-08-22 22:20:30

pfleger
Member

Re: Jak rozpoznać udar mózgu?

Co do uśmiechu. To pacjenta moze sie uśmiechnąć ale jedna strona kacika ust jest wiedocznie nie symetryczna ,mozna powiedziec ze "wisi"w dół.

Test z artykulu nazywa sie z angielskiego FAST.http://en.wikipedia.org/wiki/FAST_(stroke)

Reklama