Dziecko z autyzmem w Niemczech

Dziewczyny, mam pytanie, zwłaszcza do tych, które długo lub na stałe mieszkają w Niemczech lub mają jakąkolwiek wiedzę na interesujący mnie temat – z góry dziękuję za każdą odpowiedź...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2016-03-12 19:43:19

ewal8
Member

Dziecko z autyzmem w Niemczech

Dziewczyny, mam pytanie, zwłaszcza do tych, które długo lub na stałe mieszkają w Niemczech lub mają jakąkolwiek wiedzę na interesujący mnie temat – z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Moja znajoma ma dziecko autystyczne w wieku przedszkolnym, mąż jej od jakiegoś czasu pracuje legalnie w Niemczech, ale język słaby, więc go „nie zasięgnie” smile Znajoma ma zamiar wyjechać do męża wraz  dziećmi i zamieszkać na stałe w Niemczech.
I stąd moje pytanie: czy wie któraś z Was jak wyglądają formalności związane z terapią takiego dziecka? Gdzie powinna się udać po jakąkolwiek pomoc? Czy niemiecka Krankenkasse pokrywa koszty terapii takiego dziecka?

Każda informacja na ten temat będzie dla mnie bardzo cenna, bo dziewczyna wyjechałaby już dawno, ale ciągle ma stracha, że nie da rady ogarnąć tematu. Wiem, że temat jest trudny, ale może dzięki informacjom od Was uda się go jakoś rozgryźć i odpowiednio nakierować dziewczynę.

#2 2016-03-12 19:57:12

simona1961
Member

Re: Dziecko z autyzmem w Niemczech

ewal8 napisał:

Dziewczyny, mam pytanie, zwłaszcza do tych, które długo lub na stałe mieszkają w Niemczech lub mają jakąkolwiek wiedzę na interesujący mnie temat – z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Moja znajoma ma dziecko autystyczne w wieku przedszkolnym, mąż jej od jakiegoś czasu pracuje legalnie w Niemczech, ale język słaby, więc go „nie zasięgnie” smile Znajoma ma zamiar wyjechać do męża wraz  dziećmi i zamieszkać na stałe w Niemczech.
I stąd moje pytanie: czy wie któraś z Was jak wyglądają formalności związane z terapią takiego dziecka? Gdzie powinna się udać po jakąkolwiek pomoc? Czy niemiecka Krankenkasse pokrywa koszty terapii takiego dziecka?

Każda informacja na ten temat będzie dla mnie bardzo cenna, bo dziewczyna wyjechałaby już dawno, ale ciągle ma stracha, że nie da rady ogarnąć tematu. Wiem, że temat jest trudny, ale może dzięki informacjom od Was uda się go jakoś rozgryźć i odpowiednio nakierować dziewczynę.

Ewunia, trzeba poszukać w internecie . Ja znalazłam min. to http://www.forumautyzmu.pl/forum/nasze- … my-niemiec

#3 2016-03-12 20:03:05

barbara.b
Member

hmmm nie ma się co bać. pewnie lepiej sobie poradzi z takim dzieckiem niż w polsce. moja kuzynka w polsce ma chyba dwoje takich dzieci. wozi je sama codziennie autobusem na zajęcia i odbiera. w niemczech po takie dzieci przyjeżdża bus i bierze dzieci i po zajęciach odwozi. myślę, że najlepiej zacząć od anmeldeamtu i tam by ją pokierowali gdzie z czym ma pójść... no ale dobrze by było jakby ona język znała lub jakiś znajomy co by z nią pozałatwiał to wszystko... hmmm mąż język słaby? bez języka nic nie zrobisz. przecież język urzędowy to niemiecki. będzie musiała skorzystać z pomocy jakiegoś polaka do pozałatwiania spraw. takiego co zna język. poza tym tytanie na jakich zasadach pracuje jej mąż. czy ma umowę o pracę, czy na jakiś dziwnych zasadach pracuje. jeśli jest zameldowany i pracuje na umowę o pracę, płaci podatki, ma ubezpieczenie i wszystko co się wiąże w legalnym pobytem w niemczech to jedyny jej problem to język. o to, że sobie z takim dzieckiem nie da rady nie powinna się martwić. i od jakiego czasu pracuje ten mąż? bo czy jest to kilka lat, czy kilka miesięcy to tez różnica.. jechać z dzieckiem jeśli tam nie ma jeszcze żadnej stabilizacji to szaleństwo..

ewal8 napisał:

#4 2016-03-12 20:05:35

barbara.b
Member

a jak ktoś pracuje kilka lat i nie zna języka... wiesz ta twoja koleżanka to powinna na męża liczyć i on powinien sprawę ogarnąć. a jeśli on nie potrafi sprawy ogarnąć to niech siedzi z dzieckiem w polsce. takie forum to ci w niczym nei pomoże jak żadne z nich języka nie zna.

#5 2016-03-12 20:16:19

barbara.b
Member

musi mieć koniecznie kogoś kto z nią pochodzi po urzędach. w anwohnermeldeamt na 100 % powiedzą jej co z zajęciami i gdzie się stawić w tej sprawie. do tego kasa chorych. jeśli pracuje legalnie w niemczech to wie jaką ma kasę chorych. to nie polska, że w żadnym urzędzie c inikt nie powie i człowiek wszystko musi wiedzieć. od pierwszego urzędu zostanie pokierowana gdzie trzeba.. sama może zapisać się na kurs języka... arbeitsamt kieruje do volksschule na takie kursy. dziecko będzie na zajęciach i ona będzie na swoich zajęciach. bez języka to nie życie.

#6 2016-03-12 20:19:43

ewal8
Member

simona1961 napisał:

Ewunia, trzeba poszukać w internecie . Ja znalazłam min. to http://www.forumautyzmu.pl/forum/nasze- … my-niemiec

Na to samo forum natrafiłam i trochę informacji tam znalazłam, które na pewno będą pomocne.

Wiesz, to jest młode małżeństwo. On tam, ona z dziećmi tu i mają już po prostu również dość takiego życia. On juz kilka lat w DE legalnie, no ale tak to bywa, ze jak się z Polakami pracuje, to i na język ochoty nie ma.
Dziewczyna cały czas mi powtarzała, ze jedynie choroba syna ją powstrzymuje, ale teraz jakoś coś w niej pękło i chcą być już razem, dlatego szuka gdzie może jakichkolwiek informacji na temat leczenia takiego dziecka w Niemczech.

Dziękuję dziewczyny za odzew smile

#7 2016-03-12 22:07:44

Roberta
Member

Hej Ewal8 smile z dzieckiem autystycznym musi isc do pediatry- Kinderarzt
On da recepte na ERGOTERAPIE ,trwa przewaznie 45minut 1x w tygodniu.
Tam dzieciaka poobserwuja, napisza do pediatry co i jak , wtedy pediatra decyduje co dalej tzn.jakimi formami terapi dzieciak bedzie prowadzony.
Prawdopodobnie bedzie tez chodzil albo do przedszkola integracyjnego, albo do specjalnego w ktorym wszystkie dzieci wymagaja szczegolnej troski -
- ale to bedzie zalezalo od stopnia autyzmu.

pozdrawiam

#8 2016-03-13 08:41:04

ewal8
Member

Roberta napisał:

Hej Ewal8 smile z dzieckiem autystycznym musi isc do pediatry- Kinderarzt
On da recepte na ERGOTERAPIE ,trwa przewaznie 45minut 1x w tygodniu.
Tam dzieciaka poobserwuja, napisza do pediatry co i jak , wtedy pediatra decyduje co dalej tzn.jakimi formami terapi dzieciak bedzie prowadzony.
Prawdopodobnie bedzie tez chodzil albo do przedszkola integracyjnego, albo do specjalnego w ktorym wszystkie dzieci wymagaja szczegolnej troski -
- ale to bedzie zalezalo od stopnia autyzmu.

pozdrawiam

Dziękuję Ci bardzo Roberta - o takie info mi właśnie chodziło, żeby w ogóle był jakiś punkt zaczepny, od którego później zostanie uruchomiona cała procedura, łącznie z uzyskaniem później jakichkolwiek dodatków pielęgnacyjnych. Bo wiadomo, że najtrudniej jest właśnie zacząć, potem już jest lżej.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Barabara,oczywiście, ze masz rację, ze bez języka nic nie załatwią, ale na pewno znajdą kogoś, kto im na miejscu językowo pomoże. Ważne, zeby wiedzieć, gdzie uderzyć z problemem. A jak już teraz zaczną od pediatry, to przecież chyba potem nimi odpowiednio pokierują.

#9 2016-03-13 12:49:56

jasminka
Member

Ja Ewo się nie znam ale trzymam kciuki aby im się udało a jak ona tu przyjedzie to może do szkoły językowej iść i się uczyć, tu polaków dużo na pewno ktoś pomoże w urzędzie i przetłumaczy smile

Reklama