img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!



Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

jak załatwić kindergeld , wie ktoś może z Was ?

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2010-12-27 18:11:42

szansa
New member
Zarejestrowany: 2010-12-27
Posty: 1

Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

jak załatwić kindergeld , wie ktoś może z Was ?

Offline

 

#2 2010-12-27 18:12:39

mikka
New member
Zarejestrowany: 2010-12-17
Posty: 6

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

Dostałam takie informacje od koleżanki mailem, że prawo do niemieckiego zasiłku ma rodzic legalnie zatrudniony i mieszkający w Niemczech przez co najmniej pół roku. Dotyczy to także osób, które w Niemczech prowadzą działalność gospodarczą. Osoby starające się o zasiłek muszą  na terenie Niemiec mieć  tzw. nieograniczony obowiązeki podatkowy. Trzeba też mieć opłacone regularnie składki na ubezpieczenie od bezrobocia.

Zasiłek jest wypłacany z reguły na każde dziecko, do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Możliwe jest jednak otrzymywanie pieniędzy także na dzieci starsze, do osiągnięcia przez nie 27 roku życia, o ile są bezrobotne, uczą się lub studiują, a ich dochody nie przekraczają 7180 euro rocznie.

Dzieci nie muszą - w przeciwieństwie do ubiegającego się o zasiłek rodzica - mieszkać w Niemczech. To chyba najważniejsza dla nas informacja drogie panie opiekunki !

W przypadku pobierania zasiłku na dziecko uczące się i mające więcej niż 18 lat, trzeba do trzech lat przechowywać dokumentację dotyczącą jego edukacji. Zdarza się, że niemieckie urzędy pracy żądają udokumentowania nauki dziecka. W przypadku jego braku, trzeba zwracać zasiłek za okres nieudokumentowanego pobierania świadczenia.
Aby otrzymać Kindergeld, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie (Antrag auf Kindergeld) w tzw. kasie rodzinnej (Familienkasse) Agencji do spraw pracy, właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy. Wniosek można też wysłać pocztą. Zazwyczaj odpowiedź wysyłana jest w ciągu dwóch-trzech tygodni. Jeżeli o zasiłek ubiega się osoba, której dzieci nie mieszkają w Niemczech, do wniosku trzeba dołączyć formularze E401 i E411, które muszą być poświadczone przez odpowiednią instytucję udzielającą świadczeń rodzinnych w kraju, w którym dziecko mieszka na stałe. To właśnie na ich podstawie następuje weryfikacja uprawnień i ustalana jest wysokość świadczenia. Przy jej określaniu brana jest pod uwagę wysokość zasiłku wypłacanego w kraju pochodzenia. Polak może więc otrzymywać świadczenia rodzinne w Polsce, ale w związku z tym niemiecki zasiłek zostanie pomniejszony o wysokość polskiego świadczenia. Zasiłek jest wypłacany na konto od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec do dnia wydania decyzji, a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do świadczenia. Najczęściej prawo to wygasa w momencie zakończenia pracy i pobytu w Niemczech. Trzeba jednak pamiętać, aby fakt ten zgłosić do Familienkasse. W innym przypadku urząd może zażądać zwrotu nieprawnie pobranych świadczeń. Zgłoszenie zmiany sytuacji życiowej należy dokonać na druku dołączonym do broszury, która zostanie przysłana wraz z decyzją o przyznaniu Kindergeld. Jeżeli wniosek o otrzymanie zasiłku zostanie odrzucony, można odwołać się od tej decyzji do niemieckiego okręgowego sądu administracyjnego.

ILE WYNOSI ZASIŁEK: 154 euro miesięcznie na pierwsze, drugie i trzecie dziecko;  179 euro miesięcznie na czwarte i kolejne dzieci

Ostatnio edytowany przez mikka (2010-12-27 18:15:05)

Offline

 

#3 2012-01-03 22:23:08

Ancia
New member
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 1

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

Kindergeld to wcale nie taka trudna sprawa -)
Załatwiałam sama z mężem i trwało to około 4 mies. ale żadne z nas nie posiada Niemieckiego pochodzenia, pewnie dlatego tyle to trwało bu muśielismy troszkę dokumentów dostarczyć. Myślę że cała sprawa załatwiania Kindergeld jest fajnie rozpisana na stronce która mi też bardzo pomogła, już podaje

www

mam nadzieję że i Tobie okażę się pomocna,
Pozdrawiam cieplutko Ancia

Offline

 

#4 2012-08-26 21:05:54

nowa49
Member
Zarejestrowany: 2012-06-17
Posty: 15

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

kochani,powiedźcie czy to prawda,ze dopiero po 183 dniach legalnej pracy można starać się o Kindergeld,jakie dokumenty trzeba mieć z POLSKI.Dzięki,pozdrowienia

Offline

 

#5 2013-02-21 15:15:16

czarna kasia
New member
Zarejestrowany: 2013-02-21
Posty: 4

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

poczytalam nareszcie o tm co mnie  dlugo ..'*.meczylo w niewiedzy*.dzieki Ancia..........

Offline

 

#6 2013-02-21 18:09:34

Barbara45
Member
Zarejestrowany: 2011-06-14
Posty: 575

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

nowa49 napisał:

kochani,powiedźcie czy to prawda,ze dopiero po 183 dniach legalnej pracy można starać się o Kindergeld,jakie dokumenty trzeba mieć z POLSKI.Dzięki,pozdrowienia

Nie tylko legalnej pracy ale musisz posiqdac meldunek w niemczech. Jezeli pracujesz jako opiekunka w niemczech i jestes zatrudniona poprzez agencje to ci sie nic nie nalezy.

Offline

 

#7 2013-04-22 20:56:44

pracodawcazagranica
New member
Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 1

Re: Kindergeld - pieniądze na dzieci w Niemczech

Dzień dobry,

Chętnie pomogę w odniesieniu do kwestii Kindergeld.

Adres e-mail: dvmg@outlook.com

Nr tel.: 00 48 539 683 960

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Dobry pośrednik pracy dla opiekunek w Niemczech jaki ? - Może któraś z Was ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o pracę w Niemczech w roli opiekunki. Chciałbym wyjechać do takiej pracy, ale kompletnie nie wiem jak to wygląda jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ewentualne sprawy od strony prawnej, z kim tu wyjechać, żeby to było legalne, żeby potem nie mieć potem jakichś problemów...

Nasza codzienność w pracy w opiece w Niemczech :) - Hej, dziewczyny w tym wątku chciałabym skupić wszystkie internautki które pracują w niemczech na opiece :) Piszmy tu sobie o naszych codziennych problemach doświadczeniach itd...

Zmiana podopiecznego w Niemczech - Cześć dziewczyny. Nurtuje mnie taka kwestia, czy będąc w Niemczech przy opiece przez polską agencję i coś by sie podopiecznemu stało, tzn...

Plusy i minusy pracy w Niemczech - Minusem wyjazdów jest na pewno brak rodziny i przyjaciół, izolacja, brak stabilności zatrudnienia, frustracja i rozczarowanie poprzez ciągle przeliczanie i porównywanie zarobków w Polsce i w Niemczech...

telefony od agencji w trakcie pobytu w Niemczech - Myślicie, że agencja powinna dzwonić do nas jak jesteśmy w Niemczech? Nie chodzi mi o pogaduszki jakieś, tylko tak raz na jakiś czas...

Stopka forum