Jak rozpoznać zawał serca ?

[b]W pracy opiekunki trzeba liczyć się z różnymi niespodziewanymi sytuacjami. Najczęściej pojawiają się one nagle i wymagają natychmiastowej reakcji. Nie można przecież dopuścić do tego, aby podopiecznemu coś się stało...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-16 21:05:45

Jak rozpoznać zawał serca ?

W pracy opiekunki trzeba liczyć się z różnymi niespodziewanymi sytuacjami. Najczęściej pojawiają się one nagle i wymagają natychmiastowej reakcji. Nie można przecież dopuścić do tego, aby podopiecznemu coś się stało. Jedną z takich niebezpiecznych sytuacji jest zawał serca. Jak go rozpoznać? Co zrobić w przypadku zagrożenia? Odpowiedzi na te pytania udzieli Wam ten krótki artykuł.

Czym jest zawał serca?
Zawał serca to nic innego jak długotrwałe niedokrwienie mięśnia sercowego, w wyniku czego jego część obumiera. Przyczyną samego niedokrwienia jest niewydolność naczyń wieńcowych, czyli miażdżyca lub rzadziej powstające w tętnicach skrzepy. Zawał dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia i przeważnie mężczyzn. W grupie zwiększonego ryzyka są i kobiety w wieku 65+. Zawałowi sprzyja niewłaściwy tryb życia. Wymienić można tutaj cukrzycę, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, palenie papierosów, nadmierny stres lub uwarunkowania genetyczne. Zawał mięśnia sercowego jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Objawy zawału serca
Zwiastują go długotrwałe bóle w klatce piersiowej podczas spoczynku. Odczuwa się wtedy ściskanie klatki piersiowej. Ból często także przemieszcza się w kierunku lewej  ręki przez ramię. Można więc odczuwać go także np. w palcach lewej reki, choć zdarza się, że promieniuje do szyi, barków czy pleców. Niektóre osoby odczuwać mogą nudności, mają złe samopoczucie, ale nie odczuwają bólu w piersiach. Inni zaś mogą oblać się zimnym potem i odczuwać spore duszności. W przypadku wykrycia tych dolegliwości należy bezzwłocznie zawiadomić lekarza, bądź udać się na pogotowie.

http://opiekunki-forum.pl/art/zawalserca.jpg

Jak zachować się podczas zawału serca?
Nie istnieje jedna skuteczna metoda reagowania.. Istotna jest na pewno fachowa pomoc medyczna, jednak gdy nie ma możliwości skorzystania z niej, trzeba radzić sobie samemu. W tym przypadku ważne jest, aby uspokajać chorego i ułatwić mu oddychanie.

1. Oczekując na ratunek medyczny, należy ułożyć osobę w pozycji, która odciąży serce, tzn. z lekko uniesionym tułowiem.
2. Zdjąć należy też wszystkie elementy garderoby, która mogą powodować ucisk okolic klatki piersiowej.
3. Czasami zdarza się, że osoby po przebytych już wcześniej zawałach, mają dostęp do nitrogliceryny w tabletkach w razie ponownego ataku. W takiej sytuacji należy umieścić jedną tabletkę pod językiem aż do jej rozpuszczenia (nie należy jej połykać).

Rzadko jednak możemy mieć dostęp do nitrogliceryny w tak nagłym przypadku, stosuje się więc także aspirynę lub jej pochodne. Można to jednak uczynić tylko, kiedy pacjent jest przytomny. Gdyby nie przyniosło to skutku, trzeba przystąpić do reanimacji z uciskiem klatki piersiowej.

Następstwa zawału serca
W wyniku zawałów serca umiera około 40% osób. Częstym powodem tej niechlubnej statystyki jest  zbyt późne reagowanie. Chorzy często umierają przed przyjazdem karetki pogotowia, ponieważ zbyt późno zareagowano. U osób po przebytym zawale ważny jest natomiast zdrowy tryb życia, dieta oraz właściwe leczenie.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-11-17 01:36:23

amelia
Przyjaciel Forum

Re: Jak rozpoznać zawał serca ?

Mój tata przed zawałem miał takie dziwne drapanie czy łaskotanie , które zaczynało się od żołądka i przechodziło stopniowo w górę, tak jakby po przełyku następnie  w okolicach szyi i migdałów stawało się to bardziej intensywne, nieprzyjemne . Wówczas również powodowało to mdłości i "zimne poty". W ten sposób miał 2 zawały a 2 czy trzy razy uratowaliśmy nitrogliceryną . Niestety trzeciego i czwartego  nie przeżył.

#3 2012-11-18 11:36:25

telimenka
New member

Mój mąż też przeszedł dwa zawały i dzięki Bogu uratowany, żyje, ma się świetnie. Zawał przyszedł od tak i po prostu zaczął boleć go brzuch. Dawałam mu miętę, gorzką herbatę, ale nic nie pomagało. Środki przeciwbólowe - też  były na nic. Po nieprzespanej nocy wysłałam go do przychodni i stamtąd wysłali go do szpitala- z podejrzeniami o zawał. Niestety się to potwierdziło. Łagodnie to się na szczęście objawiło i w życiu nie przyszłoby mi to głowy, że tak może się objawić zawał. Brzuch zabolał go nagle i też oblały go zimne poty. W szpitalu spotkaliśmy pana też po zawale- jego zabolał biceps, i też okazało się, że to przez zawał.

#4 2012-11-19 20:34:28

elizka54
Member

O rany, ależ rzeczywiście różnie się to objawia, ten stan zawałowy. Ale, że od bolącego brzucha czy bicepsu to jestem w szoku. Dobrze, że o tym piszecie, taka wiedza może komuś uratować życie. Ja dzięki tym postom wiem na co uważać teraz. Generalnie chyba po 50 każdy dziwny sygnał z klatki piersiowej to może być chyba zawał. Ale syn mojej koleżanki ma 25 lat, pracował w korporacji w Warszawie i słuchajcie chłopak też dostał stanu przedzawałowego w czasie pracy, a tam ich cisną wiadomo jak to w takich korporacjach. Także szok, bo zawsze myślałam, że zawał to tylko u starszych już osób.

Reklama