Zmiana podopiecznego w Niemczech

Cześć dziewczyny. Nurtuje mnie taka kwestia, czy będąc w Niemczech przy opiece przez polską agencję i coś by sie podopiecznemu stało, tzn. gdyby zmarł, to automatycznie sztela się kończy i muszę zjechać do Polski? Czy czasem nie ma też takiej możliwości, że agencja znajdzie mi zaraz następnego podopiecznego? Ostatnio tak myślałam, co by było gdyby, a czasami zdarzają sie tego typu sytuacje, że dziadek lub babcia umierają...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Niemczech - aktualne tematy :

#1 2012-11-14 09:44:52

triga
New member

Zmiana podopiecznego w Niemczech

Cześć dziewczyny.
Nurtuje mnie taka kwestia, czy będąc w Niemczech przy opiece przez polską agencję i coś by sie podopiecznemu stało, tzn. gdyby zmarł, to automatycznie sztela się kończy i muszę zjechać do Polski? Czy czasem nie ma też  takiej możliwości, że agencja znajdzie mi zaraz następnego podopiecznego? Ostatnio tak myślałam, co by było gdyby, a czasami zdarzają sie tego typu sytuacje, że dziadek lub babcia umierają. Sama muszę sobie wykładać na bilet, więc sa to dla mnie niemałe koszta. A bez sensu gdybym miała wrócić do Polski i za parę dni jechać z powrotem do Niemiec. Wolałabym sobie przejechać bez robienia okrężnej drogi przez Polskę. Nie wiem jednak, czy da się to formalnie zrobić. Agencje przeciez załatwiają nam te wszystkie papiery w Zus i NFZ. Tam jest też podane do kogo my jedziemy, adres rodziny niemieckiej. Byłyście już może w podobnej sytuacji? Chciałabym się dowiedzieć za wczasu, bo później może być za późno na dowiadywanie się. Jesteście wszystkie doświadczonymi kobietami, więc na pewno wiecie coś na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

#2 2012-11-14 10:57:59

pumba
Member

Re: Zmiana podopiecznego w Niemczech

Wydaje mi się, że da się to zrobić. Co prawda nie przydarzyła mi się jeszcze taka sytuacja i mam nadzieję, że się już nie przytrafi. Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale w umowie powinien być taki zapis, że w razie czego przenosza Cię na inną sztelę, znaczy w inne miejsce. Nie zwracałam na to nigdy uwagi, więc musiałabym poszukać w umowach. Agencje powinny być przygotowane na to, że podopieczni umierają-normalna kolej rzeczy. A szkoda żeby zajechać do DE i po paru dniach wracać,bo i tak może się zdarzyć. Zależy chyba od tego, jak szybko agencja zareaguje. Jeśli zdążą Ci coś znaleźć, to dobrze dla Ciebie-możesz skombinowac sobie transport. Jeśli się to odwlecze, to trzeba zjechać do PL. Rodzina zmarłego podopiecznego chyba nie będzie byt chętna, żeby trzymać opiekunkę pod dachem niewiadomo ile czasu.

#3 2012-11-14 11:31:07

kasia63
Member

tak sie trafiło mojej zmienniczce - ja zjeżdżałam,ona przyjechała a podopieczny był akurat w szpitalu i miał wrocic do domu.ale niestety nie wrocił i agencja znalazła jej inne miejsce ,zeby nie musiała wracać do PL.Pjechała pociągiem na nową sztelę.Myślę ,ze to zależy od dobrej woli agencji po prostu.

#4 2012-11-14 11:41:52

Gabi55
Member

Wiesz, ja już wiele lat jeżdżę do DE i tylko raz zdarzył mi się taki przypadek -nowe miejsce, nowa agencja.
Nawet praktycznie nie rozpoczęłam tam pracy, bo w dniu przyjazdu dowiedziałam się że dziadek jest w agonii i rodzina przy nim czuwa (chyba tylko raz zmieniłam córkę na 2-3 godz., bo słaniała się na nogach). Rzeczywiście trzeciej nocy dziadzio zmarł. Rano powiadomiłam firmę, nic nie mieli na już, ale kazali mi czekać, bo w kontrakcie z rodziną mają, że umowa ulega rozwiązaniu 5 dni od daty śmierci (ja tego warunku nie miałam), w ciągu 2 dni mnie powiadomią czy mam zjeżdżac. Rzeczywiście za 2 dni dostałam "tymczasowe" miejsce na 5 tygodni i obietnicę, że w tym czasie na spokojnie znajdą coś "na stałe". Jak zakomunikowałam córce, że dziękuję za wszystko i jutro wyjeżdżam -była mocno rozczarowana, ona b.chetnie by mnie zatrzymała na ok. miesiąc, wszystko by opłaciła.....a już co najmniej 10 dni do pogrzebu (w DE grasują bandy specjalizujące się w okradaniu domów zmarłych ludzi, a gł. w trakcie pogrzebu bo wtedy nikogo tam nie ma). Niestety, moja agencja już się na to nie zgodziła, bo na nowym miejscu podpisali już umowę podobno "pode mnie" -jutro mam się tam stawić, podali mi dokładne połączenie jak dojechać (bilet sama kupowałam, ale nowa rodzina z miejsca mi zwróciła). Fakt, ja trafilam wtedy na superrodzinę -aż szkoda mi było wyjeżdżać. Ale wniosek jest jeden: pilnie zawiadomić agencję, ale też równocześnie porozmawiać z rodziną.

Wszystkie agencje mają to uregulowane w umowie z rodziną (my przeważnie tego nie mamy); to są indywidulane uzgodnienia ale przeważnie 3-7 dni -widziałam kilka umów różnych agencji. Co zrobi agencja, zależy tyko od nich i od tego, czy mają na już nowe miejsce. Ja radziłabym w międzyczasie luknąć w internet i na wszelki wypadek szukać samemu.

Zusem i NFZ się nie przejmuj -na karcie EKUZ nie ma adresu w DE, a w pozostałych dokumentach łatwiej dokonać drobnej korekty, niż je uzyskać na nowo.

Ostatnio edytowany przez Gabi55 (2012-11-14 11:44:50)

#5 2012-11-14 14:16:26

Dorcia2
Member

Gabi 55 przeraziłaś mnie tymi bandami!!!....ojej jest coś takiego?, bo jak opiekunka w razie czego po śmierci podopiecznego zostanie sama w nie raz dość dużym domu, to może jej coś grozić ze strony takiej szajki?....szok!!!!

#6 2012-11-14 14:36:06

Gabi55
Member

Dorcia2 napisał:

Gabi 55 przeraziłaś mnie tymi bandami!!!....ojej jest coś takiego?, bo jak opiekunka w razie czego po śmierci podopiecznego zostanie sama w nie raz dość dużym domu, to może jej coś grozić ze strony takiej szajki?....szok!!!!

Wiesz, ja o tym słyszałam w kilku róznych Landach.
Tak jak w PL złodzieje wyspecjalizowali się w okradaniu starszych ludzi "na wnuczka", tak w DE złodzieje specjalnie śledzą nekrologi, również w inny sposób zbierają informacje gdzie ktoś zmarł -te domy są pod stałą obserwacją, jeśli nikt się tam nie kręci i widać, że nikt nie mieszka -często jest włamanie. A już najpewniejszym terminem jest czas pogrzebu, bo wtedy nikogo nie ma, nawet sąsiadów.
Nie ma się czego bać! stała obecność w domu jakiejś osoby skutecznie ich odstrasza, nie chcą ryzykować.

#7 2012-11-14 18:46:08

amelia
Przyjaciel Forum

triga napisał:

Cześć dziewczyny.
Nurtuje mnie taka kwestia, czy będąc w Niemczech przy opiece przez polską agencję i coś by sie podopiecznemu stało, tzn. gdyby zmarł, to automatycznie sztela się kończy i muszę zjechać do Polski? Czy czasem nie ma też  takiej możliwości, że agencja znajdzie mi zaraz następnego podopiecznego? Ostatnio tak myślałam, co by było gdyby, a czasami zdarzają sie tego typu sytuacje, że dziadek lub babcia umierają. Sama muszę sobie wykładać na bilet, więc sa to dla mnie niemałe koszta. A bez sensu gdybym miała wrócić do Polski i za parę dni jechać z powrotem do Niemiec. Wolałabym sobie przejechać bez robienia okrężnej drogi przez Polskę. Nie wiem jednak, czy da się to formalnie zrobić. Agencje przeciez załatwiają nam te wszystkie papiery w Zus i NFZ. Tam jest też podane do kogo my jedziemy, adres rodziny niemieckiej. Byłyście już może w podobnej sytuacji? Chciałabym się dowiedzieć za wczasu, bo później może być za późno na dowiadywanie się. Jesteście wszystkie doświadczonymi kobietami, więc na pewno wiecie coś na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

My (opiekunki) powinniśmy domagać się uregulowania tej kwestii w umowie między nami a agencją .
Ja mam w umowie zaznaczone, że w razie śmierci otrzymuję całkowity zwrot kosztów podróży i wynagrodzenie za przedterminowe rozwiązanie umowy 200 Euro no i to co zarobię proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Porządne agencje (agentka w Niemczech)  ma to też w umowie z Niemiecką rodziną. (miałam możliwość przeczytania takiej umowy.
Spotkałam się też z tym, że rodzina nie kazała opiekunce zaraz po śmierci wyjechać. Opiekunka była jeszcze np. 2-3 tygodnie , albo do końca miesiąca . Robiła porządki, uczestniczyła w pogrzebie i stypie, a nawet otrzymała wartościowe rzeczy(tzw.prezenty).
Niektóre rodziny każą wyjechać opiekunce i dają kasę do końca "turnusu".
Ogólnie mówiąc jest to bardzo różnie. Ja dla pewności dogrywam to przed wyjazdem z moją agencją.

Pozdrawiam Was "Siostry Miłosierdzia"! ( to nie obraza , o sobie też tak żartobliwie mówię)

#8 2012-11-14 19:38:00

makola45
Member

Ja też miałam taką sytuacje jak pracowałam przez agencje.W dniu mojego przyjazdu podopieczna zmarła.Do pogrzebu byłam w jej domu bo tak sobie rodzina życzyla a potem przejechalam na inną stele.

Reklama