Stopa cukrzycowa

[b]Od czasu zachorowania do stwierdzenia u chorego cukrzycy mija średnio od pięciu do dziesięciu lat. W tym czasie choroba może wyrządzić w organizmie wystarczająco dużo szkód...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-09 19:32:49

Stopa cukrzycowa

Od czasu zachorowania do stwierdzenia u chorego cukrzycy mija średnio od pięciu do dziesięciu lat. W tym czasie choroba może wyrządzić w organizmie wystarczająco dużo szkód. Zazwyczaj nie są one zauważalne i nie powodują żadnych dolegliwości, natomiast wraz z rozwojem nieleczonej cukrzycy może wystąpić u chorego tzw. zespół stopy cukrzycowej. Jest to poważne powikłanie, które może prowadzić nawet do amputacji kończyny.

http://opiekunki-forum.pl/art/stopacukrzycowa.jpg

Przyczyny stopy cukrzycowej
Przyczyn występowania stopy cukrzycowej można dopatrywać się m. in. w uszkodzeniu nerwów. W jednym przypadku można odczuwać zmniejszoną wrażliwość na bodźce, brak percepcji bólu, temperatury czy dotyku (neuropatia obwodowa). W innym zauważalna jest utrata siły mięśni i ścięgien, powodująca niszczenie stawu, przez co stopa zostaje bardziej obciążona i tworzą się na jej podeszwie modzele (neuropatia motoryczna). Powodem stopy cukrzycowej może być także uszkodzenie naczyń krwionośnych. Tutaj istotną rolę odgrywa ilość przepływającej przez tętnice krwi, a jak wiadomo, cukrzyca sprzyja zmniejszeniu tego właśnie przepływu.

Etapy rozwoju stopy cukrzycowej oraz leczenie

Diabetycy, u których nie występują objawy stopy cukrzycowej, powinni profilaktycznie raz w roku poddawać się badaniom w kierunku neuropatii i niedokrwienia.
U osób ze stopą podwyższonego ryzyka, gdzie pojawiają się modzele oraz widoczne są oznaki niedokrwienia i neuropatii, lekarz powinien przeprowadzać częstsze kontrole stanu zdrowia ( co 3-6 miesięcy). Ważne jest zaopatrzenie się w wygodne obuwie oraz regularne usuwanie modzeli.

W przypadku stóp z owrzodzeniem bez zakażenia należy chirurgicznie oczyszczać rany i oceniać za każdym razem stopień ukrwienia, ciepłotę oraz obrzęk. Chorą kończynę trzeba także odciążać i rzecz jasna, ustalić przyczynę zmian chorobowych.

Ostatnie stadium to stopa z owrzodzeniem, posiadająca cechy zakażenia. W tym przypadku, oprócz regularnego chirurgicznego oczyszczania rany, stosuje się antybiotykoterapię. Przeprowadzane są badania laboratoryjne i rtg. Warto także poinstruować chorego lub jego opiekunkę w zakresie zmian opatrunków, odciążania kończyny i samokontroli.

Na co zwrócić uwagę w przypadku stopy cukrzycowej?
Opiekując się osobą chorą na stopę cukrzycową, ważna jest regularna kontrola. W tym celu należy oglądać stopy i oceniać ich stan pod względem stwardnienia naskórka, pęknięć skóry czy pojawiania się nagniotków. Jeżeli stopy są zbyt suche, używa się zwykłego kremu nawilżającego, a w przypadku potliwości- pudru do stóp. Skarpetki, pończochy czy rajstopy należy zmieniać codziennie, przy czym nie powinny być one obcisłe, ani niewygodne., ponadto bardzo ważną rzeczą jest noszenie wygodnego obuwia. W kwestii pielęgnacji stóp, nie należy używać ostrych przyborów, tzn. wykluczyć z użytku pilniczki, tarki do stóp oraz pumeks. W celu pobudzenia krążenia warto wykonywać masaże nóg i samych stóp, a w trakcie kąpieli przykręcić nieco kurek z gorącą wodą. Chodzenie boso także nie jest wskazane.

Zespół stopy cukrzycowej nie daje z początku bolesnych objawów. Absolutnie nie należy ich jednak lekceważyć, gdyż nieleczona choroba stwarza nie tylko ból, ale i ryzyko innych zakażeń. W zaawansowanym stadium stopy cukrzycowej ważne jest także umiejętne opatrywanie ran oraz wsparcie psychiczne ze strony opiekunki. Chorzy bowiem, oprócz dolegliwości fizycznych, wykazują tendencję do popadania w depresję i stany złego samopoczucia psychicznego.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-11-12 10:51:25

cykada
New member

Re: Stopa cukrzycowa

Nigdy nie przejmowałam się cukrzycą i przez to taką ofertę do cukrzyka przyjęłam bez żadnego ale. "Ciekawie" zaczęło sie robić, gdy okazało się, ze dziadek zaczyna chorować na stopę cukrzycową. Nie byłam przyzwyczajona do tego, żeby podopiecznym kontrolować stan stóp. A szkoda, bo może prędzej zorientowałabym sie, co mu dolega. Wypatrzyłam dopiero gdy zaczęły się one robić sine i bylo widać martwicę. Pojechaliśmy z tym do lekarza i zaczęło się leczenie. Z czasem trzeba było operacyjnie usunąć część stopy, ponieważ wystąpiło owrzodzenie. Dziadek co prawda miał te modzele, czyli miejsca gdzie naskórek był zgrubiały, ale nie myślałam, że mogła to być oznaka stopy cukrzycowej. A świństwo to jest straszne. Rany na stopach, chodzić nie można i z osoby sprawnej, chodzącej, miałam leżącego pacjenta. Rany trzeba opatrywać itd. Nie życze nikomu. Warto wiec wiedzieć od czego sie zaczyna, żeby nie musieć i siebie i podopiecznego później męczyć .

#3 2012-11-20 09:36:34

piona777
New member

Ja miałam przypadek, gdzie chory nawet nie dawał sobie pomóc. Wszem i wobec wiadomo było, że to stopa cukrzycowa, nogi gniły. Nie było mowy o pójściu do lekarza, ja opatrzyć też tego nie mogłam, bo nie dał się dotykać. Dziadek był tak spanikowany i bał sie bólu, że nikogo nie dopuszczał do siebie. Ale przecież jak można pozwolić na to, żeby choroba postępowała? Wezwałam w końcu lekarza, zobaczył dziadka i w końcu mu nagadał, że jak natychmiast nie zgodzi się na szpital, to będzie z nim krucho. Widocznie się wystraszył, bo zmienił nastawienie o 180 st. Przeszedł zabieg i było już lepiej.

#4 2012-11-22 14:39:54

mrzonka5
New member

Na stopę cukrzycową świetne są kremy z colostrum. Ja leczyłam ranę mojej podopiecznej kremem z colostrum genactiv colostrigen r. Babcia była wiekowa, rana była bardzo bolesna i wyjątkowo się paprała, zresztą zawsze przy stopie cukrzycowej z gojeniem są problemy. Rana przy smarowaniu zaczęła się goić, po jakimś czasie znacznie się zmiejszyla i potem zagoiła. Lekarz był bardzo zdziwiony i pozytywnie zaskoczony, ja również też, bo widziałam ją przed kuracją tym kremem. Colostrum przyspiesza gojenie ran  i regeneracje tkanek, działa tez przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, wiec pomaga likwidować infekcję. Kupiłam go przez internet, polecam wszystkim, bo to naprawdę rewelacyjny krem i działa cuda.

#5 2014-04-14 20:34:51

olakot
New member

Moja mama swego czasu smarowała swoją stopę curiosinem. Efekty przy systematycznym stosowaniu były bardzo dobre, zapewne dzięki zawartemu w nim kwasu hialuronowego.

#6 2014-05-25 18:54:05

Martha29
New member

Ten curiosin przepisał lekarz? To jakaś maść? Można to stosować przy zaawansowanej infekcji, czy już za późno?

#7 2014-06-03 21:45:03

ALEX52
Member

No wlasnie czy macie jakas specjalna diete przy cukrzykach ,bo pierwszy raz trafilam na cukrzyka mniej wiecej wiem co i jak kontroluje to ,ale z jedzeniem  jest troszke gorzej bo pdp jadla by wszystko ,ale przed podaniem jedzenia sprawdzam zawsze cukier zeby wiedziec czy moge to jedzenie podac.

#8 2014-06-03 21:59:43

urszula47
Member

Mam tez podwyzszony poziom cukru i stosuje diete czyli zero cukru,slodyczy,kakao,tluszcz tylko minimum.Czasem pozwole sobie na np na nalesniki 'wiec posypuje je obficie cynamonem z fruktoza.Mozesz pdp podpowiedziec,aby kupowac produkty dla diabetykow,sa to batony,dzemy itd.Chleb ciemny smaruj serkiem topionym lub twarogiem .Troszke sprytu jest potrzebne.

#9 2014-06-03 22:08:28

ALEX52
Member

urszula47 napisał:

Mam tez podwyzszony poziom cukru i stosuje diete czyli zero cukru,slodyczy,kakao,tluszcz tylko minimum.Czasem pozwole sobie na np na nalesniki 'wiec posypuje je obficie cynamonem z fruktoza.Mozesz pdp podpowiedziec,aby kupowac produkty dla diabetykow,sa to batony,dzemy itd.Chleb ciemny smaruj serkiem topionym lub twarogiem .Troszke sprytu jest potrzebne.

Dzieki Urszula tak wlasnie robie choc to pierwszy moj przypadek ,przychodza do babci trzy razy dziennie miezyc jej cukier i podawac insuline ale ja w miedzy czasie tez sama jaj sprawdzam zebym wiedziala co moge dac jej do jedzenia .

#10 2014-08-24 20:44:40

Martha29
New member

Powiem szczerze, że jestem lekko przerażona podejściem lekarzy w naszej służbie zdrowia. Lekarz ostatnio stwierdził, że stopa cukrzycowa szybko postępuje u mojej podopiecznej i raczej wskazana będzie amputacja. Odniosłam wrażenie, że nie chce im się jej leczyć.

#11 2014-08-24 21:32:23

krystynka
Member

Martha29 napisał:

Powiem szczerze, że jestem lekko przerażona podejściem lekarzy w naszej służbie zdrowia. Lekarz ostatnio stwierdził, że stopa cukrzycowa szybko postępuje u mojej podopiecznej i raczej wskazana będzie amputacja. Odniosłam wrażenie, że nie chce im się jej leczyć.

Kiedy widzisz ,nie zawsze jest tak jak sądzisz...Czasem amputacja staje się jedynym ratunkiem.
Niestety, amputacja nie powoduje wyleczenia z choroby, jaką jest cukrzyca oraz towarzysząca jej zwykle miażdżyca, która może postępować dalej.
Lekarze wciąż podkreślają, że powikłania cukrzycy w postaci zespołu stopy cukrzycowej najczęściej rozwijają się u cukrzyków niezdyscyplinowanych, czyli tych, którzy zaniedbują chorobę i nie stosują się do zaleceń lekarza.
lekarz twojej podopiecznej zaobserwował objawy i na razie zasugerował,że moze nastąpić taka konieczność jak amputacja.
Moja kuzynka jest już 8 lat po amputacji,na razie żyje...

#12 2014-09-22 09:20:45

Martha29
New member

Rodzina zamówiła wizytę prywatnie i lekarz uznał, że szanse na wyleczenie są bardzo dużo, bo to dopiero poczatkowa faza choroby. Masz całkowita rację, że w niektórych przypadkach amputacja to jedyne wyjście, ale po prostu lekarz który był na wizycie widać było że sobie olewa przypadek. Mamy już zalecenia co i jak robić, więc zobaczymy jak wyjdzie leczenie. Z tego co czytałam, jest to do wyleczenia.

#13 2015-03-16 05:33:39

thomosgee1
New member

cukrzyka mniej wiecej wiem co i jak kontroluje to ,ale z jedzeniem  jest troszke gorzej bo pdp jadla by wszystko ,ale przed podaniem jedzenia sprawdzam zawsze cukier zeby wiedziec czy moge to jedzenie podac.

Ostatnio edytowany przez thomosgee1 (2015-12-30 07:30:53)

#14 2015-03-16 22:58:20

image123456
Member

Nie przejmuj sie, jamam ten sam problem , moja babcia to by mogła jeść non stop, dziadek jej po kryjomu daje , a ja musze ich pilnować,  nie zawsze dam rade , bawimy się czasami w kotka i myszke , na początku pracy było mi jej szkoda , że jest taka głodna , ale teraz już się przyzwyczailam , i wiem ile by jej nie dała to będzie głodna

#15 2015-03-17 00:15:45

..?eto
Member

Mój Pierwszy senior na legalu był cukrzykiem.
Mialam jednak wielkie szczęście , bo Alicja(Emerytowana pielęgniarka), którą zmieniałam przekazała mi cenną informację.
Chodziło o to, żeby raz dziennie najlepiej przed kawą, lub po podawać talerz zupy jarznowej
Ugotowane warzywa(takie z mrożonek gotowych) doprawić kropla oleju i rosolkiem w proszku i podawać raz dziennie, a jak ta Twoje babka jest taka żarta to i dwa razy.
Zupka ta bardzo ładnie zbija cukier.
U józefa bylam 7 razy po 2 mce.
Wspólnie ze zmienniczkami stosowałyśmy tą metodę.
To naprawdę działało
Co oczywiście nie znaczy, że go wyleczyłyśmy, ale poprawiłyśmy mu komfort życia.
No i oczywiście dieta.
Broń Cię panie boże żadnych sokow owocowych , nawet tych z kartonów i owocow , co najwyżej pół jabłuszka co drugi dzień..
Odrzucić wieprzowinę najlepiej tylko drób.
Bardzo uważać na tłuszcz.
Trochę mnie dziwi , że sprawdzasz cukier.
Tak w ogole to właściwie nie powinnyśmy tego robić, a, jeśli już to dwa razy dziennie rano i popołudniu.
Przy okazji może , że przyda
- na biegunkę  cocacola i paluszki slone
- na zaparcie orzeszki ziemne solone lub saszetki z Apteki MOVICOL

Pozdrawiam.

P.S.
Och Ci zdrowi współmałżonkowie, czasami są gorsi niż Ci chorzy podopieczni i strasznie przeszkadzają w wykonywaniu  naszej pracy.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-17 00:28:47)

#16 2015-03-25 10:12:56

pixxmater
New member

Masakra, trzeba na to uważać. Nie polecam dla osób o słabych nerwach.

#17 2017-06-23 11:16:44

mijam
Member

Jest to bardzo poważna choroba. W cukrzycy powinno zwracać się szczególną uwagę na stopy.  niesety ale starsze osoby często bagatelizują ten problem Tak wiec to do nas, opiekunek należy staranna opieka nad seniorem. Oraz codzienne sprawdzanie czy nie ma żądnych zmian. Warto jest również stosować odpowiednie kosmetyki. Natłuszczać skórę.

Na stronie jest sporo informacji o leczeniu stopy cukrzycowej:
https://podolodzy.pl/zabiegi-leczenie-s … ej-17.html

Często warto jest również wybrać się z tym do specjalisty. Do podologa albo do dermatologa.

#18 2019-06-26 12:16:59

jagnak
Member

Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych, szczególnie tych drobnych, spowodowane są zbyt wysokim stężeniem cukru  we krwi. Podwyższony poziom glukozy wpływa niekorzystnie na wewnętrzną, delikatną warstwę tętniczek, zwaną śródbłonkiem. Uszkadza ją, powodując także sztywnienie naczyń krwionośnych oraz ich zwężenie, nie dociera do skóry odpowiednio dużo krwi.

Skóra taka jest narażona na uszkodzenia, które potem trudno się goją tak wiec bardzo ważne jest dbanie o skórę oraz regularne ogladanie kończyn. Przydatne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających.

Ze swojej strony polecam diabetegen. https://diabetyk24.pl/diabetegen-40ghtml

Ostatnio edytowany przez jagnak (2019-07-02 10:51:54)

Reklama