Zupa krem z cukini

Polecam zupę z cukinii. Dobra na chłodne dni zarówno dla seniorów, ale i dla każdego. Cebulkę obieram, drobno kroję, podsmażam na masełku. Dodaję 3-4 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2012-11-09 14:13:47

Gienia007
Member

Zupa krem z cukini

Polecam zupę z cukinii. Dobra na chłodne dni zarówno dla seniorów, ale i dla każdego.

Cebulkę obieram, drobno kroję, podsmażam na masełku. Dodaję 3-4 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę. Dla nielubiących czosnku - jeden, góra dwa ząbki wystarczą. Cukinię myję dokładnie i kroję na dużą kostkę. Dokładnie szoruję skórkę i nie obieram. Wrzucam do cebulki. Zalewam bulionem z dwóch kostek rosołowych. gotuję, aż cukinia będzie mięciutka. Doprawiam do smaku. Po ostygnięciu - wszystko miksuję. Zostają zielone drobinki  ze skórki z cukinii i wygląda fajnie i nieźle smakuje. Niektórzy jedzą z grzankami, ja wolę bez.

#2 2012-11-09 14:50:08

lupola
New member

Re: Zupa krem z cukini

Ooo, Gienia007, znowu się spotykamy, tyle że w innym wątku! smile
Mam słabość do cukinii, ale w innej wersji. Ja uwielbiam ją smażoną na patelni.
Obieram cukinię i kroję na okrągłe plastry grubości ok, 1 cm. Maczam w rozbełtanym jajku, później w bułce tartej i na rozgrzaną patelnię z olejem. Wcześniej oczywiście trzeba je posolić, popieprzyć, można też dodać vegety (ja tak zawsze robię). Cóż będę dużo mówić, robi się to jak kotlety, żadna filozofia, bo która z nas kotletów nie robiła? smile Taka cukinia jest dobra na przekąskę, jako podwieczorek, ewentualnie kolacja. Trzeba tylko odsączyć je porządnie z oleju, bo są dość tłuste.

#3 2012-11-09 15:29:59

Gienia007
Member

A cukinia jest świetna pod każdą postacią! Ja lubię ją z grilla solo, albo jako składowa szaszłyków, poprzetykana wraz z mięsiwem i innymi warzywami: cebulką, papryką. Fajne są takie długie szpikulce do szaszłyków - więcej dodatków się mieści. Kiedy pogoda grillowi nie sprzyja, piekę je w piekarniku. Poezja smaku:) Lupola-pozdrawiam!

#4 2012-11-09 19:02:08

dagunia
New member

Dzięki za przepis, zupa przepyszna!

#5 2012-11-21 16:35:09

amelia
Przyjaciel Forum

Witam. Chciałabym swoje 5gr dorzucić.  Jeśli chodzi o panierowanie, to robię podobnie, tylko doprawione wg swojego gustu plastry cukinii lub też bakłażana obtaczam najpierw w mące, potem w jajku a potem w bułce. Wówczas panierka bardziej przylega do plastrów i nie odkleja się. Jeśli chodzi o zupkę to też robię podobnie, ale wrzucam jeszcze ziemniaczka. ( bo ja taka kartoflara).
No a jak wspomniałam o bakłażanie, to trzeba pamiętać, że 1cm plastry należy posolić i zostawić na jakieś pół godzinki. Powinny się spocić, tzn. puścić kropelki wody, wtedy bakłażan (oberżyna) zgubi goryczkę. (inaczej jest nie smaczny, gorzki). Następnie w zależności od gustu można panierować czy grylować. Ja uwielbiam nawet zimny na kanapki.

A dziś piekłam chlebek na własnym zakwasie. Udał się! Moja kochana Synowa miała radochę!

#6 2012-11-21 16:51:23

kasia63
Member

moja popisowa cukinia to cukinia nadziewana
cukinie wzdłuz na pół,wydrażyc  nasiona ,nie obierać.Posmarowac przecierem pomidorowym,musztarda albo keczupem co kto woli-można leciuchno posolic ,na to nakladamy nadzienie - moze byc takie jak do gołąbków albo z samego mielonego,albo wymieszane z pieczarkami,wariacji jest dużo,na blache i do piekarnika,w zalezności od wielkosci rozny czas pieczenia jest ,pod koniec jak juz widelec w cukinie wchodzi i jest miekka-wyciagnac ,posypac startym żółtym serem i jeszcze na chwile do piekarnika.Pyszotka.jak robimy to na obiad to juz sie nic wiecej nie zmieści takie syte żarełko:)smilesmile

#7 2014-05-23 16:45:24

Kasssia
Member

Też uwielbiam cukinię. Robię zupę, placki, potrawkę, ale najbardziej smakuje mi zapiekana. Farsz może być z kaszy gryczanej, pieczarek, mielonego mięsa wieprzowego albo kurczaka.

#8 2014-05-28 12:26:36

KatarzynaW
Member

A ja sie wlasnie zastanawiam co zrobić z cukinii kupionej na promocji smile

#9 2015-01-09 18:01:54

Kasssia
Member

Z cukinii można wyczarować w zasadzie wszystko. Co więcej, to się prawie zawsze udaje;)

#10 2018-07-19 15:36:45

Nati_Malec
New member

Ja polecam do cukini dodać trochę dyni smile wtedy wychodzi pyszny krem dyniowo-cukiniowy

#11 2018-10-25 10:58:47

halina78
New member
Od: Brodnica

Ja uwielbiam placki z cukinii, albo leczo big_smile 
Ale tą zupkę wyyprubuje

Reklama