Jak dobrze wybrać dom spokojnej starości ?

Starsze osoby często potrzebują opieki ze względu na swoją mniejszą sprawność, czy to fizyczną, czy też psychiczną. Nie zawsze jednak jest ktoś, kto jest w stanie opiekować się taką osobą...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-11-06 20:46:20

Jak dobrze wybrać dom spokojnej starości ?

Starsze osoby często potrzebują opieki ze względu na swoją mniejszą sprawność, czy to fizyczną, czy też psychiczną. Nie zawsze jednak jest ktoś, kto jest w stanie opiekować się taką osobą. Czasami zmuszeni jesteśmy oddać osoby starsze do domu opieki, gdzie będą miały stałą i profesjonalną opiekę. A czasem pracując jako opiekunki osób starszych w Niemczech doradzamy rodzinom jaki wybrać dom opieki - kiedy np. rodzina po latach opieki domowej zdecyduje się ostatecznie jednak z różnych względów na dom opieki. Ważne jest to, aby dobrze wybrać dom opieki. Dlatego też podsuniemy Wam kilka wskazówek, którymi należy kierować się podczas podejmowania takiej decyzji.

http://opiekunki-forum.pl/art/domseniora.jpg

Otoczenie
Zwróć uwagę na okolicę, w jakiej znajduje się ośrodek. Warto wybrać taki, który znajduje się w zaciszu, ale niekoniecznie na odludziu. Przyjazne dla oka są miejsca zielone, czyli parki, lasy, stawy. Tam nasz bliski na pewno będzie się dobrze czuł.

Pokoje
Pokoje powinny być jedno- lub maksymalnie dwuosobowe. Każdy ma przecież swoją prywatność i chciałby pobyć od czasu do czasu sam, wyciszyć się. Poza tym prywatne pokoje pomagają zachować intymność, co też jest bardzo ważne.

Bezpieczeństwo
Każdy podopieczny musi czuć się bezpiecznie. Dlatego też w domach opieki często montuje się systemu alarmowe. Może zajść sytuacja, że osoba poczuje się on źle, więc nie mając nikogo w pobliżu musi jakoś wezwać pomoc. W tym celu zakładane są m. in. w łazienkach i pokojach przyciski alarmujące personel.

Wygoda
Domy opieki to w większości miejsca bardzo dobrze dostosowane do osób niepełnosprawnych. Bardzo ważną rzeczą są podjazdy, brak progów w budynku, poręcze, maty antypoślizgowe, czy nawet windy. Wszystkie te rzeczy ułatwiają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich i innym, mającym trudności z chodzeniem.

Wyżywienie
Jedzenie podawane w domach opieki powinno być zróżnicowane dla osób z zaleconą dietą i dla tych, którzy nie mają przeciwwskazań żywieniowych. Ponadto ustawa wymaga, aby pensjonariusz miał do wyboru dwie potrawy dziennie. Nie narzuca się więc określonego menu. Jedzenie nie powinno być też tłuste, przesolone czy zbyt mocno przyprawione. Osoby starsze muszą odżywiać się racjonalnie, nie zagrażając swojemu zdrowiu.

Pielęgnacja
Domy opieki mają obowiązek zapewnić swoim podopiecznym opiekę medyczną i wykwalifikowany personel. Lekarz powinien prowadzić regularne wizyty i obserwować stan zdrowia pacjentów. Ponadto do dyspozycji powinien być rehabilitant, który zadba o ich sprawność fizyczną.

Wsparcie psychiczne
Oprócz dbałości o zajęcia ruchowe, ważne jest także zdrowie psychiczne osób starszych. Nie każdy przecież czuje się dobrze w domu opieki i czasami trzeba pomóc w zaaklimatyzowaniu się i przełamaniu wewnętrznych barier. Ludzie starsi często maja także potrzebę kontaktu z osobami duchownymi. Dom opieki nie powinien tego utrudniać, a wręcz wspomóc takie spotkania. Warto by organizowano także od czasu do czasu sesje z psychologiem.

Czas wolny
Ze względu na to, że w domach opieki przebywa wiele osób w podobnym wieku, organizuje się często zajęcia grupowe. Pomaga to nawiązać nowe kontakty, a jak wiadomo przebywanie w zgranym towarzystwie najlepiej odmładza. Należy zwrócić uwagę, czy działają na terenie placówki kółka zainteresowań. Dla Pań tworzy się np. zajęcia z robótek ręcznych czy malowania. Panowie często poświęcają się wspólnym grom w karty itp. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od inwencji pracowników domu opieki.

Szef domu opieki
Ta osoba powinna koordynować pracę wszystkich pracowników. Musi być to człowiek rzetelny i dbający o dobre imię swojej placówki. Powinien robić nie tylko dobre wrażenie, ale sprawiać swoimi działaniami jak najlepszy efekt. Jeśli natomiast mamy wątpliwości, co do pracy samego właściciela, warto najpierw zastanowić się, czy aby na pewno chcemy powierzyć takiemu człowiekowi swoich bliskich.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-11-12 11:21:17

verso
New member

Re: Jak dobrze wybrać dom spokojnej starości ?

Nigdy mi nawet przez myśl nie przeszło, żeby oddać któregoś z rodziców do Domu Spokojnej Starości. Z resztą wydaje mi się, że w Polsce nie jest to na tyle rozwinięta branża, żeby z czystym sumieniem oddac bliskich w czyjeś ręce do takiego miejsca. Słyszałam juz tez wiele opinii na temat takich domów i jak słyszę jak tam są czasem ludzie traktowani, to płakac mi się chce. Przywiązują czasem starszych do łóżek, żeby się nie wyrywali i nie chodzili nigdzie. Mogą cały dzień robić pod siebie a nikt im pieluchy nie zmieni. Wystarczy wpaść z niezapowiedzianą wizytą, to można zastać ludzi w takim stanie. A mało kogo stać na naprawdę porządny Dom Opieki, gdzie chorzy są traktowani jak ludzie a nie jak zwierzęta albo i gorzej. Wiele instytucji żeruje tylko na cudzym nieszczęściu, żeby wyciągnąć kasę. Takie jest moje zdanie i raczej sie do nich już nie przekonam. Sama też nie wyobrażam sobie, zeby mnie oddano kiedyś do DSS.

#3 2012-11-12 11:27:59

Milena65
Member

A ja mam dziewczyny takie pytanie......moja babcia ma opiekuna prawnego-swojego siostrzenca.
Teraz jest tam moja zmienniczka...i zadzwonila do mnie i powiedziala ze siostrzeniec powiedzial ,ze odda jä w lato na miesiäc do heimu....Moja podopieczna bardzo sie tym przejela.....
Ja slyszalam ze im przysluguje miesiäc darmowego heiu...ale zastanawiam sie czy to jest spowodowane tylko oszczednosciä(bo nie musi za opieke jeden miesiäc zaplacic)........czy opiekunom prawnym tez nalezy sie Jakis urlop i cos z tego majä.....
Prosze o wypowiedzi

#4 2012-11-15 17:55:13

kasia63
Member

Gdyby zaszła taka koniecznosc i miałabym wybrac dps dla bliskiej osoby to chyba najpierw sama zatrudniłabym się tam na choćby 1 miesiac - na odwiedzinach niewiele sie zobaczy ......to chyba najlepsza metoda.
Milena65 - opiekowałam się kiedys babcia ,której mąż dostał sanatorium i na ten czas /3 tyg/ oddał ja do heimu i za to nic nie płacił/ona miała stopien 2 Pflegest./

Ostatnio edytowany przez kasia63 (2012-11-15 17:57:49)

#5 2012-11-16 14:33:04

Masza56
Member

Najlepiej popytać znajomych, znajomych znajomych - czy nie znają kogoś kto korzysta z domu spokojnej starość. Nie ma to jak wiadomości z pierwszej ręki. Na forach są różne wiadomości, informacje, czasami nie sposób ocenić czy nie rozmijają się one z prawdą. Warto też osobiście takie dom opieki obejrzeć, porozmawiać z personelem, osobami zarządzającymi. Jak się odwiedzi kilka takich placówek - zawsze będzie się miało lepsze porównanie co do najbardziej interesujących nas warunków. Nie wiem czy jest taka możliwość, ale dobrze też porozmawiać z osobami, które tam mieszkają.

Reklama