Ile lat trzeba pracowac, żeby mieć prawo do niemieckiej emerytury?

Wiem, że nie jest to żadne forum z poradami prawnymi ani podobnymi, ale jednak jesteście bardzo doświadczone i byćmoże któraś z Was będzie w stanie mi pomóc...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2012-10-22 10:48:32

natanka
New member

Ile lat trzeba pracowac, żeby mieć prawo do niemieckiej emerytury?

Wiem, że nie jest to żadne forum z poradami prawnymi ani podobnymi, ale jednak jesteście bardzo doświadczone i byćmoże któraś z Was będzie w stanie mi pomóc. Otóż przepracowałam trochę lat w Niemczech, z czego miałam odprowadzane składki i podatki. Zbliża się emerytura, więc zastanawiam się, skąd tą emeryture ściągnać. W Polsce tez mam jakieś lata racy, ale wiadomo, jak to z polską emeryturą jest... Czy mogę w takim razie starać się o emeryturę z Niemiec, czy tylko z Polski? Albo można zrobić tak, żeby sobie lata pracy z jednego kraju doliczyć do lat w drugim i pobierać wtedy większe pieniązki? Bo z dwóch naraz chyba się nie da? Proszę o pomoc, bo nie znam się na tych wszystkich przepisach. Bedę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam.

#2 2012-10-22 17:44:16

krysta63
Member

Re: Ile lat trzeba pracowac, żeby mieć prawo do niemieckiej emerytury?

z takimi pytaniami to ty musisz się udać  do ZUS-u.Tutaj nikt ci dokładnie raczej nie odpowie.Ale z tego co wiem to można zsumować twoją przyszłą emereturę-z Niemiec co wypracowałas i  z PL co wypracowałaś.Ale to do kogoś kompetentnego musisz iść.Nie chcesz a by ktoś niedoinformowany cie wprowadził w błąd.

#3 2012-10-22 20:10:36

Gabi55
Member

W sprawie emerytur w EWG istnieje Koordynacja Wspólnotowa.
Generalnie:
1) możesz mieć kilka emerytur w każdym kraju, jeśli w każdym z nich (osobno) spełniłaś warunki nabycia praw emerytalnych, tzn.:
-w PL dla kobiet ukończone 60 lat (na dzisiaj) i 20 lat pracy,
-w DE "         "           "        65 lat  i min. 60 skladek emeryt. (5 lat)
2) w innym przypadku (gdy w żadnym kraju nie spełniasz tych warunków) okresy i skladki można sumować, ale jest wiele niuansów .......np. jeśli w PL masz 26 lat a w DE 3 lata -nie zsumują ci czasu pracy, ale doliczą składki z DE (dopiero po 65 r.ż.)

Tutaj masz przepisy na ten temat:
http://www.zus.pl/default.asp?p=7&id=276
http://www.deutsche-rentenversicherung. … _node.html

#4 2012-10-22 21:52:43

ahha
Member

Gabi55 napisał:

W sprawie emerytur w EWG istnieje Koordynacja Wspólnotowa.
Generalnie:
1) możesz mieć kilka emerytur w każdym kraju, jeśli w każdym z nich (osobno) spełniłaś warunki nabycia praw emerytalnych, tzn.:
-w PL dla kobiet ukończone 60 lat (na dzisiaj) i 20 lat pracy,
-w DE "         "           "        65 lat  i min. 60 skladek emeryt. (5 lat)
2) w innym przypadku (gdy w żadnym kraju nie spełniasz tych warunków) okresy i skladki można sumować, ale jest wiele niuansów .......np. jeśli w PL masz 26 lat a w DE 3 lata -nie zsumują ci czasu pracy, ale doliczą składki z DE (dopiero po 65 r.ż.)

Tutaj masz przepisy na ten temat:
http://www.zus.pl/default.asp?p=7&id=276
http://www.deutsche-rentenversicherung. … _node.html

A najdokladniej odpowie Ci na pismie  jak napiszesz Opolski oddzial ZUS gdzie wplywala dokumenty z okresow zatrudnienia w Niemczech i odprowadzanych skladek za okres pracy w Niemczech.

Reklama