Ciasto marchewkowe

U ostatniego podopiecznego szałem było moje ciasto marchewkowe. Cała rodzina się zajadała i nawet sąsiadka:) Nie jest aż bardzo słodkie i zawiera witaminki:) Co nam jest potrzebne: - 1,5-2 szkl...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2012-10-18 16:22:56

Anielka_Wroc
Member

Ciasto marchewkowe

U ostatniego podopiecznego szałem było moje ciasto marchewkowe. Cała rodzina się zajadała i nawet sąsiadka:) Nie jest aż bardzo słodkie i zawiera witaminki:)

Co nam jest potrzebne:
- 1,5-2 szkl. startej marchewki (trzemy na drobnych oczkach)
- 1,5 szkl. mąki
- 4 jajka
- 1 szkl. oleju
- 1 szkl. cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka sody
- ok.1 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1 szklanka pokrojonych orzechów włoskich (opcjonalnie)
- ok. pół łyżeczki soli

Piekarnik nastawiamy na 180°C i zabieramy się za ciasto. Jajka ubijamy mikserem z cukrem i cukrem wanilinowym przez ok. 3 minuty. Powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z solą, proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste. Dodajemy cynamon oraz przyprawę do piernika. Na końcu wsypujemy marchewkę i orzechy, i mieszamy ostatni raz. Formę natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 45-55 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem). Można je posypać cukrem pudrem, albo zrobić czekoladową polewę, ale bez niczego tez smakuje wyśmienicie:)

#2 2012-10-19 08:44:32

CiociaEla
New member

Re: Ciasto marchewkowe

Dużym plusem jest o, że ciasto marchewkowe długo pozostaje świeże, własnie dzięki marchewce. Przy tym nie jest za suche. Robiłam je już kilka razy i zawsze wychodziło bardzo ładne. U mnie czasami jest problem z tym, kto ma jeść moje wypieki i często musze po prostu wyrzucać zeschnięte ciasta do kosza. W tym przypadku akurat nie mam takiego problemu. A jak dostałam ten przepis kiedyś od koleżanki to byłam w szoku,że z marchwi można upiec ciasto. No a można smile

#3 2012-10-19 10:45:38

krysta63
Member

a po co wyrzucac ciasto-można przeciesz podzielić na części i zamrozić.Ja tak robie często,dużo piekę jak jestem w domu,zamrażam, a potem rodzinka jak ja jestem w DE ma ochote na ciasto to wyciągną tylko z zamrazarki i po kilku godz ciasto jak świerze.

#4 2012-10-19 10:57:50

orly
New member

Właśnie! Dobry pomysł, chociaż nie przywykłam do tego, że ciasto się mrozi. U mnie zazwyczaj wszystko znikało póki było ciepłe i miękkie smile Pal licho, że wszystkich bolały po tym żołądki, ale najważniejsze że smakowało. Krysta63, jakie ciasta mrozisz. Drożdzowe tylko i babki? Bo z kremem to raczej nie ma szans, albo się mylę?

#5 2012-10-19 18:02:52

krysta63
Member

wszystkie ciasta można mrozić oprócz przekładanych śmietaną,bo śmietana bita i np krem budyniowy nie nadają się do zamrażania.Ale na kremie można.A najczęściej  zamrazam takie zwykłe proszkowe-ze  sliwkami teraz np albo z czymkolwiek innym.Na Gwiazdkę pieke kilka makowców i tez zamrazam.A tu w  De jestem ja i dziadek i tez piekę i częściowo zamrazam.Aby  nie jeśc ciągle tego samego, i nie kupowac tych gniotow  z marketu.A ciasta marchewkowego jeszcze nigdy nie piekłam,ale musze koniecznie sprubowac.

#6 2013-08-24 17:05:56

ahha
Member

malagosia napisał:

Hej dziewczynki i chłopaki.
Mamy wekeend,mamy śliwki może by tak coś upiec.Macie może jakieś sprawdzone przepisy na pyszne ciasto ze śliwkami.Wiem że w necie jest ogrom przepisów,ale bym chciała coś co zawsze wychodzi smile,może być nawet drożdżowe(wczoraj kupiłam drożdże).Pomożecie!!!?

Witaj Malgosiu  w sobotnie popoludnie ,jesli masz czas, ochote  to prosze bardzo :

PLACEK Szkolny z owocami:
   Skladniki:250 gr. margaryny,1 szklanka cukru,1/2 szklanki wody,4 jajka, 2,5 szklanki maki, 3 lyzeczki proszku do pieczenia,cukier wanilinowy.

Wykonanie: margaryne, wode i cukier zagotowac i ostudzic. Do ostudzonej margaryny dodawac kolejno zoltka i dalej miksowac. Wymieszac i przesiac make z proszkiem do pieczenia i dodawac stopniowo do margaryny z zoltkami. Wyrobic na gladka mase. W osobnym naczyniu ubic bialka z odrobina soli na sztywna piane. Dodac do ciasta i delikatnie wymieszac. Wylozyc na blache, tortownice lun wieksza keksowke i na wierzch ulozyc dosc scisle owoce np.sliwki wegierki skorka do spodu,lub inne dowolne owoce (niezbyt wodniste) piec ok. 1 godz. w temp. ok.180 st.C.  Dekoracja dowolna.
      Jeszcze mi sie nie zdarzylo zeby sie nie udalo. proste, smaczne, wilgotne. Smacznego.
    Ps. polecam rowniez CIASTO MARCHEWKOWE - pierwsze w zalozonym tutaj watku-wyprobowalam przepis rewelka, pyszne,wprowadzilam na stale do swojej kuchni,rowniez polecam.  smilesmilesmile:

#7 2013-08-25 21:41:07

Cebulka
Member

Ja uwielbiam ciasto marchewkowe! Do mojego dodaję jeszcze kakao. Marchewki w ogóle w nim nie czuć. Smaka mi narobiliście, jak tylko wrócę do domu, to będzie pierwsze, co upiekę. To śliwkowe też wypróbuję. Brzmi zachęcająco!

#8 2013-08-25 22:05:10

ahha
Member

Cebulka napisał:

Ja uwielbiam ciasto marchewkowe! Do mojego dodaję jeszcze kakao. Marchewki w ogóle w nim nie czuć. Smaka mi narobiliście, jak tylko wrócę do domu, to będzie pierwsze, co upiekę. To śliwkowe też wypróbuję. Brzmi zachęcająco!

A ja do swojego duzo podprazonych orzechow wloskich albo platkow migdalowych (tez uprazonych ) i rodzynek. I polewe z prawdziwej czekolady. Mniam .Malgosiu nie zrazaj sie marchew nadaje wilgotnosc temu wypiekowi , a w smaku przypomina piernik .Bardzo popularny wypiek w Holandii. Bardzo dlugo zachowuje swiezosc.Sprobuj kiedys mysle ze nie bedziesz zalowac.smilesmilesmilesmile

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-08-25 22:06:31)

#9 2013-10-28 14:39:39

alphabetaa
New member

marchewkowe jest przepyszne! ale tym ze śliwkami też bym nie pogardziła wink

#10 2013-12-27 20:09:42

mar
Member

Anielka_Wroc napisał:

U ostatniego podopiecznego szałem było moje ciasto marchewkowe. Cała rodzina się zajadała i nawet sąsiadka:) Nie jest aż bardzo słodkie i zawiera witaminki:)

Co nam jest potrzebne:
- 1,5-2 szkl. startej marchewki (trzemy na drobnych oczkach)
- 1,5 szkl. mąki
- 4 jajka
- 1 szkl. oleju
- 1 szkl. cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka sody
- ok.1 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1 szklanka pokrojonych orzechów włoskich (opcjonalnie)
- ok. pół łyżeczki soli

Piekarnik nastawiamy na 180°C i zabieramy się za ciasto. Jajka ubijamy mikserem z cukrem i cukrem wanilinowym przez ok. 3 minuty. Powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z solą, proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste. Dodajemy cynamon oraz przyprawę do piernika. Na końcu wsypujemy marchewkę i orzechy, i mieszamy ostatni raz. Formę natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 45-55 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem). Można je posypać cukrem pudrem, albo zrobić czekoladową polewę, ale bez niczego tez smakuje wyśmienicie:)

Ja robię polewę z serka śmietankowego - wychodzi super! a jak sie doda cynamonu to pachnie w całym domu! smile

#11 2014-01-05 20:19:19

mar
Member

Renirefka napisał:

Ciasto marchewkowe- MNIAM! Ostatnio robiłam z masa z serka mascarpone... ah smile

A co wtedy do polewy dodajesz? Podobnie jak ja czy jakoś inaczej?

#12 2014-01-08 15:57:25

Tosia
Member

Reniferka
,,Ciasto marchewkowe- MNIAM! Ostatnio robiłam z masa z serka mascarpone".

Napisz w którym momencie dodajesz serek mascarpone. Nie znam tego przepisu.

#13 2014-02-18 17:52:07

ana
Member

maskarpone + z bakalandu mase kajmakową do środka i tez na wierzch posypuje posiekanymi orzechami . wogóle do środka daje 3 szklanki marchewki szklanke posiekanych orzechów + pół szklanki ananasów pokroionych jak nie miałam kiedyś to dałam jabłek.w internecie wpiszcie w google tort marchewkowy . jest przepyszny im starszy tym lepszy. polecam zrobiłam na świeta . i gośći u mnie co jakis czas/. fakt dużo kalori ale mozna zrobic na uroczyste posiedzenie.

#14 2014-09-30 18:26:40

smerf
New member

Uwielbiam  każde ciasto marchewkowe. Ogólnie nie mogę żyć bez marchewki. Zazwyczaj moja mama piecze ciasta, ale chyba wykorzystam któryś z tych przepisów i zrobię niespodziankę mamie i całej rodzinie.

----------------------
Solidne dre drzwi na długie lata

Ostatnio edytowany przez smerf (2014-09-30 18:29:13)

#15 2014-09-30 19:43:37

kajka91
Member

Już kiedyś miałam wziąć się za to ciasto, więc chyba wypróbuję Twój przepis:)

#16 2014-09-30 19:59:20

amelia
Przyjaciel Forum

smerf napisał:

Uwielbiam  każde ciasto marchewkowe. Ogólnie nie mogę żyć bez marchewki. Zazwyczaj moja mama piecze ciasta, ale chyba wykorzystam któryś z tych przepisów i zrobię niespodziankę mamie i całej rodzinie.

----------------------
Solidne dre drzwi na długie lata

Uważaj, żeby Ci ktoś nosa nie przytrzasnął tymi drzwiami.

#17 2015-12-10 12:14:55

Madzia
Member

Dzięki za przepis! Udał się znakomicie.

#18 2016-04-19 14:04:51

Tadek89
Member

Mniam. Jadłem to ciasto u mojej mamy w domku smile Smakuje jak piernik i jest wyśmienite. Kojarzy mi się to ze świętami Bożego Narodzenia.

Reklama