Umowa zlecenie-jakie świadczenia?

Wyszłam z obiegu jeśli chodzi o przepisy, proszę o odpowiedź jakie świadczenia są opłacane przez agencje? Czy jadąc np. na 2 miesiące z umową zleceniem można liczyć na rodzinne na dziecko? Jestem zarejestrowana jako bezrobotna, ale bez prawa do zasiłku i w związku z tym nie pobieram rodzinnego w Polsce...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2012-10-14 19:14:07

Kocinek
Member

Umowa zlecenie-jakie świadczenia?

Wyszłam z obiegu jeśli chodzi o przepisy, proszę o odpowiedź jakie świadczenia są opłacane przez agencje? Czy jadąc np. na 2 miesiące z umową zleceniem można liczyć na rodzinne na dziecko? Jestem zarejestrowana jako bezrobotna, ale bez prawa do zasiłku i w związku z tym nie pobieram rodzinnego w Polsce. Dostaję tylko pielęgnacyjne (153 zł - dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność). Czy dobrze zrozumiałam, że umowa zlecenie liczy się do emerytury, tak jak umowa o pracę? Czy po powrocie powinnam znowu zgłosić się do UP lub wyjechać w ciągu 30 dni? A może doubezpieczyć się przy mężu i dać sobie spokój z UP? Proszę o podpowiedź co w moim przypadku będzie korzystniejsze dla mnie. Czytałam gdzieś o tych 150 e rodzinnego i nie ukrywam, że to miła kwota:) ale nie wiem jak ją uzyskać:)

#2 2012-10-14 20:00:36

iza46
Member

Re: Umowa zlecenie-jakie świadczenia?

Je

Kocinek napisał:

Wyszłam z obiegu jeśli chodzi o przepisy, proszę o odpowiedź jakie świadczenia są opłacane przez agencje? Czy jadąc np. na 2 miesiące z umową zleceniem można liczyć na rodzinne na dziecko? Jestem zarejestrowana jako bezrobotna, ale bez prawa do zasiłku i w związku z tym nie pobieram rodzinnego w Polsce. Dostaję tylko pielęgnacyjne (153 zł - dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność). Czy dobrze zrozumiałam, że umowa zlecenie liczy się do emerytury, tak jak umowa o pracę? Czy po powrocie powinnam znowu zgłosić się do UP lub wyjechać w ciągu 30 dni? A może doubezpieczyć się przy mężu i dać sobie spokój z UP? Proszę o podpowiedź co w moim przypadku będzie korzystniejsze dla mnie. Czytałam gdzieś o tych 150 e rodzinnego i nie ukrywam, że to miła kwota:) ale nie wiem jak ją uzyskać:)

Jezeli chodzi o  rodzinne w Niemczech tzw.Kindergeld to musze Cie zasmucic ,musisz miec zalozona gewerbe lub zatrudnienie w niemczech z meldunkiem.Nie wiem jak szybko wtedy wyplacaja te pieniadze,ponoc trzeba przepracowac kilka miesiecy i oplacac Familienkrankenkasse.Nasze firmy deleguja pracownika do roznych krajow i ubezpieczaja w Polsce .Nie pracowalam na umowe zlecenie i nie pomoge wtym temacie.Najlepiej skorzystac z bezplatnych porad w PIP ,wszystkiego sie dowiesz ,a propos  :Z jakiej firmy wyjezdzasz?uwazaj na niepewne,niesprawdzone! stosuja kary np za stluczenie czegos,zepsucie itp.Najlepiej jechac na umowe o prace ,nie moga Ci kazac harowac po 22 godz jak przy zleceniu i Kodeks Pracy Cie wtedy chroni /w razie nieprawidlowosci zglaszasz to do PIP/

#3 2012-10-14 20:20:48

Kocinek
Member

Dziękuję za odpowiedź, dopiero zaczynam pracę, ale śledzę Wasze wypowiedzi i jestem ciut mądrzejsza. Jadę z Aterimą, oni właśnie dają zlecenia. Czyli reasumując z rodzinnego nici, ale powinnam szukać agencji z umową o pracę:)

#4 2012-10-14 20:28:07

Dorcia2
Member

Dziewczyny ja też chcę jechać na umowę o pracę i tylko znalazłam  taka firmęhttp://www.hr4you.pl/oferty-pracy...ATERIMA też daje umowę o pracę?

#5 2012-10-14 20:33:45

Dorcia2
Member

Ja też chcę jechać do pracy, ale z umową o pracę i znalazłam takąhttp://www.hr4you.pl/oferty-pracy,ale nadal szukam.Podrzucicie jakieś fajne firmy,które dają umowę o pracę....proszę ślicznie.Ja teraz siedzę z kartka i mam wypisanych już 8 firm i o wszystkich mam same złe opinie.....już się zaczynam załamywać,czy coś znajdę.....

#6 2012-10-14 21:52:41

iza46
Member

Dorcia2 napisał:

Ja też chcę jechać do pracy, ale z umową o pracę i znalazłam takąhttp://www.hr4you.pl/oferty-pracy,ale nadal szukam.Podrzucicie jakieś fajne firmy,które dają umowę o pracę....proszę ślicznie.Ja teraz siedzę z kartka i mam wypisanych już 8 firm i o wszystkich mam same złe opinie.....już się zaczynam załamywać,czy coś znajdę.....

Pisala dziewczyna  ze jest to dobra firma GKT Serwis Sp. z o.o. sp.k. Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
Pielęgniarstwo - Usługi

61 642 71 11
Fax: 61 642 72 44
60-301
Poznań,
Jugosłowiańska 3  ,ale jak zatrudniaja to nie wiem.

#7 2012-10-15 00:04:31

iza46
Member

Znalazlam na Poloniuszu dzis ,oferuja umowe o prace  http://www.almavar.pl/szczegoly.php?id=61

#8 2012-10-15 07:50:22

Kocinek
Member

Dzięki Iza, ja wybieram się pierwszy raz, więc najpierw zobaczę jak mi się ułoży z moją agencją, przypomnę sobie język i postaram się o referencje. Jeżeli się sprawdzę i dam radę psychicznie będę szukała umowy o pracę.

#9 2012-10-15 07:52:43

Kocinek
Member

Dorciu Aterima chyba tylko zlecenia, ale poczekajmy, aż dziewczyny nakarmią podopiecznych i siądą z kawą do kompów, może napiszą nam coś więcej:)

#10 2012-10-15 08:27:54

krysta63
Member

Kocinek napisał:

Dorciu Aterima chyba tylko zlecenia, ale poczekajmy, aż dziewczyny nakarmią podopiecznych i siądą z kawą do kompów, może napiszą nam coś więcej:)

Skoro jedziesz z Aterima,to musiałas być na spotkaniu u nich w biurze i nadal nie jestes do końca poinformowana???nic nie zapytałaś??
w aterimie od umowy-zlecenia sa odprowadzane wszystkie skladki od 400 euro,czyli nieco więcej niz najnizsza krajowa.a po za tym jak zjeżdzasz do domu to masz ubezpieczenie na ten czas i pare groszy tez na koncie.

#11 2012-10-15 08:56:46

Kocinek
Member

Spokojnie Krysta, byłam, podpisałam, pytałam, ale niestety nie o wszystko jak się okazuje. Np czytam, że w innych agencjach płaca extra za święta, ja prawdopodobnie święta spędzę u podopiecznego, ale o extra dodatku nie mówiono. O tych 400 e przypomniałam sobie po napisaniu posta, ale nadal nie wiem co z ubezpieczeniem po moim powrocie. Bo piszesz masz ubezpieczenie na ten czas, czyli jaki? będę w domu 3 miesiące i mam ubezpieczenie? To umowa zlecenie, nie pracę, więc to nie urlop, a okres bez umowy.

#12 2012-10-15 09:08:18

krysta63
Member

Kocinek napisał:

Spokojnie Krysta, byłam, podpisałam, pytałam, ale niestety nie o wszystko jak się okazuje. Np czytam, że w innych agencjach płaca extra za święta, ja prawdopodobnie święta spędzę u podopiecznego, ale o extra dodatku nie mówiono. O tych 400 e przypomniałam sobie po napisaniu posta, ale nadal nie wiem co z ubezpieczeniem po moim powrocie. Bo piszesz masz ubezpieczenie na ten czas, czyli jaki? będę w domu 3 miesiące i mam ubezpieczenie? To umowa zlecenie, nie pracę, więc to nie urlop, a okres bez umowy.

najlepiej jest spisac wszystkie pytania przed spotkaniem w biurze na kartce,bo potem wyleci z głowy.Tak,masz ubezpieczenie na czas  pobytu w domu,ale   w Aterimie możesz byc tylko dwa miesiące na postoju,masz ubezpieczenie i ok 70 zł na konto ci wpłynie.Na święta tez coś więcej płacą,ale nie wiem dokladnie ile.A jesli chodzi o inne firmy i umowę o pracę to większośc ma tak,ze po powrocie musisz się rejestrowac w biurze pracy,umowa o prace trwa na czas pobytu w DE.w Pl juz nie.Więc co jest lepsze?

#13 2012-10-15 09:29:27

sonia
New member

Kindergeld można dostać, gdy pracuje się w Niemczech i tam odprowadza podatki i składki. Praca w Niemczech, ale przez agencję polską nie jest z tym równoznaczna, bo firma odciąga nam składki do polskiego ZUSu. Do Niemiec jesteśmy tylko delegowane, więc niestety Kindergeld nas omija. Trzebaby własnie założyć Gewerbe w DE, odprowadzać wszystkie podatki tam, wtedy mamy możliwość otrzymania dodatkowej kasy.

#14 2012-10-15 10:37:17

Kocinek
Member

Święta racja, z tą kartką:) Teraz czekam na telefon z agencji i mam przygotowane pytania:) Faktycznie lepiej mieć te 2 miesiące postoju, niż biegać do UP.  Zresztą taki jest mój plan, że pół roku tu, a pół tam. Mam syna, więc też czasu matczynego potrzebuje.
Co do niemieckiego rodzinnego, dałam sobie spokój, wole agencję i jej opiekę, niż od razu rzucać się na własną działalność.  Za mało mam doświadczenia.

#15 2012-10-15 10:57:37

filonka
Member

Też nie rzucałabym się na Gewerbe. Wolę standardowo przez agencję, oni wszystko załatwiają, ja jadę, robię swoje i dostaję wypłatę. Musiałabym lata, lata pracować i nabrać pewności, że dam sobie radę. Tak jak jest teraz, jest dla mnie bezpieczniej. Jesli ktoś rzeczywiście siedzi w opiece po uszy, to akurat własna działalność jest dla niego super rozwiazaniem, bo fajne pieniądze moze zarobić. No i trzeba znać bardzo dobrze niemiecki, bo bez tego chyba ani rusz!

#16 2012-10-15 11:51:54

Kamilakoz
Member

Krysta ja nie wiem czemu się wszyscy tak uczepili tych umów o prace i na zlecenie. Skoro są odprowadzane ZUSY to nie ma róznicy duzej bo sie to i tak liczy do emerytury. Rzad duzo mowil o umowach smieciowych i co? Kolejne obiecanki - cacanki w expose Tuska z ktorych pewnie nic nie wyniknie.

#17 2012-10-15 12:00:26

Dorcia2
Member

Kamilakoz napisał:

Krysta ja nie wiem czemu się wszyscy tak uczepili tych umów o prace i na zlecenie. Skoro są odprowadzane ZUSY to nie ma róznicy

duzej bo sie to i tak liczy do emerytury. Rzad duzo mowil o umowach smieciowych i co? Kolejne obiecanki - cacanki w expose Tuska z ktorych pewnie nic nie wyniknie.

Kamilakoz, to znaczy jak dostane umowę o pracę z firmy to mi składki emerytalne będą wpłacać?......pytam, bo nie do końca wiem jak to wszystko się toczy. Ja chcę pracować, ale żeby mi firma opłacała składki emerytalne i na tym najbardziej mi zależy, a ubezpieczona to ja jestem przy mężu.

#18 2012-10-15 13:18:59

Dorcia2
Member

Dorcia2 napisał:

Kamilakoz napisał:

Krysta ja nie wiem czemu się wszyscy tak uczepili tych umów o prace i na zlecenie. Skoro są odprowadzane ZUSY to nie ma róznicy

duzej bo sie to i tak liczy do emerytury. Rzad duzo mowil o umowach smieciowych i co? Kolejne obiecanki - cacanki w expose Tuska z ktorych pewnie nic nie wyniknie.

Kamilakoz, to znaczy jak dostane umowę o pracę z firmy to mi składki emerytalne będą wpłacać?......pytam, bo nie do końca wiem jak to wszystko się toczy. Ja chcę pracować, ale żeby mi firma opłacała składki emerytalne i na tym najbardziej mi zależy, a ubezpieczona to ja jestem przy mężu.

Dziewczyny właśnie dzwoniłam do WRRK&CARE do Świdnicy i jestem za tym, żeby z tą firmą zacząć współpracę. Pani długo ze mną rozmawiała i zaproponowała mi wizytę u nich. Ja byłabym chętna pracować od nowego roku, ale pani mi powiedziała, że teraz przed świętami jest dobrze zaczynać, bo jest więcej ofert i można by się sprawdzić..........ale jest jedno ale......otóż w tej chwili mam pracę i jak z niej zrezygnuję i pojadę z firmy, apotem ta firma nie będzie miała dla mnie długo żadnego zlecenia to co w tedy?......ojej co robić?...firma mi się podoba, bo płacą wszystkie składki, a o te mi najbardziej chodzi, ale same rozumiecie, czy podjąć ryzyko i rzucić to co teraz mam i zabrać się za legal???........jeju ja już głowę ma większą od arbuza........dzwoniłam do domu do męża i on też nie wie jak mi ma dobrze podpowiedzieć......kurcze pieczone kobietki poradźcie mi coś, żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę hmm

#19 2012-10-15 14:19:46

jakniew
Member

Dorcia2 napisał:

Dorcia2 napisał:

Kamilakoz napisał:

Dziewczyny właśnie dzwoniłam do WRRK&CARE do Świdnicy i jestem za tym, żeby z tą firmą zacząć współpracę. Pani długo ze mną rozmawiała i zaproponowała mi wizytę u nich. Ja byłabym chętna pracować od nowego roku, ale pani mi powiedziała, że teraz przed świętami jest dobrze zaczynać, bo jest więcej ofert i można by się sprawdzić..........ale jest jedno ale......otóż w tej chwili mam pracę i jak z niej zrezygnuję i pojadę z firmy, apotem ta firma nie będzie miała dla mnie długo żadnego zlecenia to co w tedy?......ojej co robić?...firma mi się podoba, bo płacą wszystkie składki, a o te mi najbardziej chodzi, ale same rozumiecie, czy podjąć ryzyko i rzucić to co teraz mam i zabrać się za legal???........jeju ja już głowę ma większą od arbuza........dzwoniłam do domu do męża i on też nie wie jak mi ma dobrze podpowiedzieć......kurcze pieczone kobietki poradźcie mi coś, żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę hmm

Jeśli masz teraz dobrą pracę, lepiej trzymaj tego "wróbla w garści". Jeśli to, co masz w tej chwili zadowala ciebie i jest pewne nie rezygnuj. Z firmą zawsze zdążysz się nacieszyć współpracą. Oczywiście swoją radę ci udzielam pod kątem swojego punktu widzenia. Pozdrawiam.

#20 2012-10-15 17:22:37

krysta63
Member

Kamilakoz napisał:

Krysta ja nie wiem czemu się wszyscy tak uczepili tych umów o prace i na zlecenie. Skoro są odprowadzane ZUSY to nie ma róznicy duzej bo sie to i tak liczy do emerytury. Rzad duzo mowil o umowach smieciowych i co? Kolejne obiecanki - cacanki w expose Tuska z ktorych pewnie nic nie wyniknie.

kamilakoz-- no ja też nie wiem dlaczego wszyscy chcą na gwałt umowę o pracę,przeciesz od zlecenia tez jest ZUS opłacony.A Tuska to powinni w ta wczorajsza kapsuła wsadzić i w  kosmos bez kombinezonu wystrzelić.

#21 2012-10-15 17:31:45

krysta63
Member

Dorcia2- czy ja dobrze rozumiem,pracujesz,ale na czarno? i bedziesz tam dośc długo,na święta też?Skoro znasz  w miare język i masz doświadczenie to nie powinnaś mieć trudności ze znalezieniem następnej stelli.A co legalnie to legalnie i bezpieczniej i składki masz płacone.Ale skoro teraz masz naprawde   dobrą stelle to po co zmieniac.Porównaj wypłaty i inne za i przeciw.

#22 2012-10-15 17:59:04

iza46
Member

krysta63 napisał:

Kamilakoz napisał:

kamilakoz-- no ja też nie wiem dlaczego wszyscy chcą na gwałt umowę o pracę,przeciesz od zlecenia tez jest ZUS opłacony.A Tuska to powinni w ta wczorajsza kapsuła wsadzić i w  kosmos bez kombinezonu wystrzelić.

na forum gowork pisze kobieta,ze skladki od minimalnej krajowej nie licza sie do emerytury,bo to praca poza Polska i powinny byc skladki od sredniej krajowej.Warto zweryfikowac to.

#23 2012-10-15 18:26:16

krysta63
Member

iza46 napisał:

krysta63 napisał:

Kamilakoz napisał:

na forum gowork pisze kobieta,ze skladki od minimalnej krajowej nie licza sie do emerytury,bo to praca poza Polska i powinny byc skladki od sredniej krajowej.Warto zweryfikowac to.

eee no coś Ty,większa cześć Polaków zarabia najniższa krajowa.A my jesteśmy zatrudnione wpolskiej firmie i do De oddelegowane.

#24 2012-10-15 18:34:30

iza46
Member

Wkleje ten post z goworka "
dafna_1 - 2012-10-15 16:31:52 odpowiedz | cytuj
Moje Drogie Koleżanki. Jestem zainteresowana również pracą na normalnych ludzkich warunkach. Jako opiekunka 24h pracuje już ponad 2 lata i tez jestem zbulwersowana pobieraniem dużej części naszego wynagrodzenia przez Agencje Pracy Tymczasowej. Wyczytałam tu na forom coś o składkach ZUS i podatku. Ależ moje Drogie Panie, nie zdajecie sobie sprawy, że te składki nie liczą się nam do przyszłej emerytury, bo są odprowadzane od najniższej krajowej lub nawet mniej, a powinny być odprowadzane co najmniej od średniej krajowej, bo to jest praca na oddelegowaniu za granice. To mydlenie ludziom oczu jest przerażające. W dobie bezrobocia musimy często godzić się na takie warunki, co jest uwłaczające godności człowieka. Prawo Pracy jest tak skonstruowane, że pozwala na takie manipulacje. Te umowy zlecenia. Praca przez połowę roku. Proszę zastanówcie się ile godzin w miesiącu pracuje taka opiekunka w domu prywatnym. To jest szok. Jeśli zarobek podzielicie przez godziny wyjdą grosze. W Polsce więcej zarabiałam i miałam wypłatę co miesiąc. Niestety bezrobocie, utrata pracy po 50 roku życia zmusiła mnie do takiego zarobkowania. Ja osobiście po 2 - 3 miesiącach pracy padam ze zmęczenia, no bo w ciągu trzech miesięcy wypracowałam godzinowo 6 czy 7 miesięcy i to ma się nazywać wynagrodzenie??? ........

#25 2012-10-15 18:44:56

krysta63
Member

wierzyć mi się nie chce,ale za dwa tygodnie będę juz  w domu i mam ZUS blisko,więc wejde i zapytam.Ale rok temu pracowałam poprzez inna agencja niż teraz i byłam w  ZUS-ie sprawdzić czy agencja płaciła składki i faktycznie były.Skąd ta  kobitka ma takie info.Ja jeżdzę od 7 lat i nigdy nie przyjechałam do domu padnięta ze zmęczenia.Wręcz przeciwnie,tu mam wczasy.Może tarfiło jej się beznadziejne miejsce i trzyma  się rękami i nogami tego bo boi się ze trafi gorzej.

#26 2012-10-16 20:36:32

iza46
Member

wklejam z goworka chyba cenne informacje:2012-10-16 16:03:04 odpowiedz | cytuj
Umowa zlecenie w pełni oskładowana absolutnie nie liczy sie do lat pracy, tylko do tak zwanego kapitału poczatkowego, co oznacza, ze nasze skł;adki z umowy zlecenia podwyższają nam kapitał początkowy do obliczenia naszej emerytury, a nie jak sądzi większość do lat pracy, o które tak naprawdę chodzi. Zastanówmy się wiec dobrze, czy w pewnym wieku opłaca się pracować na umowę zlecenie, skoro nie wlicza się to do okresu przepracowanego
zdjecie uzytkownika
- 2012-10-16 16:09:49 odpowiedz | cytuj
I tak dla przykładu, składek nie płaci zleceniobiorca, który z inną osobą zawarł wcześniej umowę o pracę lub też dla którego zawierana umowa zlecenie jest kolejną już umową zlecenie. Musi jednak z tytułu umowy zarabiać minimum 1386 zł brutto. W tym ostatnim przypadku zleceniobiorca może na własny wniosek zmienić tytuł ubezpieczenia lub podlegać ubezpieczeniu z obu tytułów.

Czyli jak macie druga lub kolejna Umowe zlecenie Firma posredniczaca nie musi odprowadzac za was skladek i AMBA zostajecie wpuszczone w Maliny wink a dalej wierzycie ze Wam placa:) Najlepiej samemu sie dowiedziec dzwoniac do swojego ZUSu i sprawdzic swoje konto skladkowe
zdjecie uzytkownika
- 2012-10-16 16:18:34 odpowiedz | cytuj
Posiadajac Umowe Zlecenie można rozstać się ze swoim pracodawcą i jest to możliwe nawet w trybie natychmiastowym. Można ustalić w umowie ze zleceniodawcą termin wypowiedzenia. Zwykle są to krótkie okresy (kilkudniowe).

Warto jednak przed wypowiedzeniem umowę zlecenia wykonać swoją pracę, bo trzeba pamiętać, ze jeżeli praca nie zostanie wykonana, to zleceniodawca ma prawo odmówić zapłaty za nią. Może tez odmówić zapłaty, gdy praca zostanie źle wykonana lub nie będzie ona zgodna z jego wskazówkami. PAMIETAJCIE O TYM

#27 2012-10-16 20:39:15

iza46
Member

I jeszcze dalej:
- 2012-10-16 16:20:45 odpowiedz | cytuj
W przypadku umowy o pracę, termin wypłaty wynagrodzenia ustalany jest przez samego pracodawcę.

Trzeba też pamiętać, ze jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, to zleceniodawca powinien dać na to zaliczkę. Gdy praca zostanie wykonana to rozlicza się dodatkowe wydatki.

W przypadku, gdy zleceniodawca nie zapłaci wynagrodzenia za wykonane zlecenie, to można domagać się zapłaty na drodze sądowej.

Składa się wtedy pozew nie do sądu pracy, ale do wydziału cywilnego w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla adresu zakładu pracy, z którego mamy zlecenie.

Trzeba będzie uregulować tzw. wpis sadowy (sprawy cywilne są płatne).
zdjecie uzytkownika
- 2012-10-16 16:30:27 odpowiedz | cytuj
To prawda,na umowie zleceniu nie dopracuje sie lat brakujacych do emerytury.Te panie ktore na to licza sa w bledzie.

#28 2012-10-16 22:05:56

Kocinek
Member

Ups to ciut zmienia postać rzeczy, czyli więcej dostaniemy na emeryturze, ale te minimalne 20 lat trzeba przepracować gdzie indziej. Czyli najlepiej kupimy sobie po 1 hektarze (przeliczeniowym) i będziemy płacić KRUS. Porąbany kraj.

#29 2012-10-16 23:46:59

Tesa
New member

Witam  wszystkie Panie smile
Ja znalazłam coś takiego:prawo pracyubezpieczeniazusumowa zleceniepracaksięgowość
Czy umowa zlecenie liczy się do lat pracy przy wyliczaniu emerytury? Jeżeli tak to czy ważne jest jaką kwota miesięcznie się zarabia na taką umowę, aby liczyła się do lat pracy?
8 miesięcy temu

1 odpowiedź
Najlepsza odpowiedź
Permalink do tej odpowiedzi
38
Jacek Kucia Manager

Jeżeli od umowy zlecenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalno rentowe to okres ten wliczany jest do stażu emerytalnego ( okres składkowy). W aktualnym systemie wysokość emerytury zależy od kwoty odprowadzonych składek.  Natomiast prawo do emerytury uzależnione jest od wieku i okresu składkowego ( błędnie lecz potocznie zwanego stażem pracy). Tak więc odprowadzając niskie składki nie będzie można liczyć na wysoką emeryturę choć odprowadzając  składki przez odpowiednio długi czas będzie można nabyć prawo do emerytury.

Należy pamiętać że nie można  przejść na wcześniejszą emeryturę opłacając składki z tytułu umów zlecenia  ( tu ostatni okres musi być objetym ubezpieczeniem pracowniczym)  i nie ma się prawa do odprawy emerytalnej.

Zawierając umowę zlecenia nie jest się pracownikiem lecz zleceniobiorcą, więc nie należy posługiwać się kategoriami prawnymi regulowanymi przez Kodeks pracy ( stosunek pracy, pracownik, pracodawca, ).

#30 2012-10-17 09:26:35

Kamilakoz
Member

Iza46 lepiej to sprawdzić i spytac kogos, najlepiej prawnika, bo ja nie wiem czy to jest prawda co wkleiłas. Prawo jest tak zagamatawane ze kazdy kto czyta przepisy moze myslec co innego.

#31 2012-10-17 12:45:50

namolna
Member

Kocinek napisał:

Ups to ciut zmienia postać rzeczy, czyli więcej dostaniemy na emeryturze, ale te minimalne 20 lat trzeba przepracować gdzie indziej. Czyli najlepiej kupimy sobie po 1 hektarze (przeliczeniowym) i będziemy płacić KRUS. Porąbany kraj.

Witam! I wtedy Kocinku kochany,dostaniesz emeryturę godną samego króla: ok.700 zł miesięcznie.Dodam,że rolnik nie może pracować na umowę-zlecenie(automatycznie zostaję wyłączony z ubezpieczenia w KRUS),jedynie  może zawrzeć umowę o dzieło. Z tego co jest mi wiadome na dzień dzisiejszy to renta socjalna nieraz przewyższa rentę rolniczą.Moja mama w wieku 81 lat  w pełni przepracowanymi latami z dodatkiem pielęgnacyjnym z racji wieku ma 900 zł.emerytury.Moja teściowa zaś po przepracowaniu 20 lat!(niepełne) w zakładach azotowych ma przeszło 2000 zł.emerytury +dodatki po zmarłym meżu. I jeszcze jedno: zmiana ubezpieczyciela na KRUS nie jest to sprawa łatwa.Konieczne jest spełnienie kilku warunków.Przeszkodą w tym wypadku może być limit tzw. rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli ubezpieczony przekroczy limit za dany rok (w 2011 wynosił on 2 929 zł) traci on prawo do ubezpieczenia w KRUS.

Emerytura rolnicza przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, dla kobiet wynosi on 60 lat, dla mężczyzn natomiast 65 lat i podleganiu ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu rolników przez min. 25 lat.

Ostatnio edytowany przez namolna (2012-10-17 12:58:47)

#32 2012-10-17 15:29:48

Kocinek
Member

Osz w mordkę, czyli mogłam wyjść za mąż za tego księcia z bajki i być piękna i bogatą. A tym rolnikom też dowalili, aż 3 tys se mogą zarobić, jak paniska. Ludzie to nawet nie jest żałosne. Brak mi słów, co my takiego złego zrobiłyśmy, że urodziłyśmy się w tym "cudnym" kraju? 
No to plan taki, uczyć się pilnie ze swej murzyńskiej czytanki języka i uciekać stąd jak najdalej, do emerytury mam 18 lub 25 lat (zależy co przegłosują Posły), to może zdąrzę uzbierać na jakieś 800 zł rencinki.

#33 2012-10-17 17:50:57

krysta63
Member

a ja wam mówie koleżanki,zebyśmy juz teraz zaczęły same systematycznie oszczędzać,tak po 100,200 zł na miesiąc.Bo co nas bedzie czekac na starośc-te śmiechu warte 800 zł.To zazwyczaj wystarcza na opłaty i lekarstwa.Jakie my mamy umowy-pomsta do nieba.Ja mam jakies ponad 10 lat do emeretury i naprawde zaczne oszczędzac,bo na nasz >ukochany kraj> nie ma co liczyc,jak chcesz żyć opiekunko-licz tylko na siebie-to moje motto od dziś.

#34 2012-10-17 18:50:52

iza46
Member

krysta63 napisał:

a ja wam mówie koleżanki,zebyśmy juz teraz zaczęły same systematycznie oszczędzać,tak po 100,200 zł na miesiąc.Bo co nas bedzie czekac na starośc-te śmiechu warte 800 zł.To zazwyczaj wystarcza na opłaty i lekarstwa.Jakie my mamy umowy-pomsta do nieba.Ja mam jakies ponad 10 lat do emeretury i naprawde zaczne oszczędzac,bo na nasz >ukochany kraj> nie ma co liczyc,jak chcesz żyć opiekunko-licz tylko na siebie-to moje motto od dziś.

Mnie tez brakuje troche lat do 60 ki a moze juz 70 ki kiedy bede mogla miec emeryture.Mysle o pozostaniu w Niemczech ,ale tu tez nie jest rozowo z praca .Minijop bez skladek rentowych nic nie daje ,a dostac etat ciezko:(

#35 2012-10-17 18:58:54

namolna
Member

krysta63 napisał:

Bardzo dobry pomysł z tym oszczędzaniem,tylko...gdzie te stówki odkładać,do skarpety?! AmberGold zbankrutował...,no nie wiem może lokować w kosztowności? Rzeczywistość w naszym państwie nie jest różowa,a kolejne pomysły rządzących przyprawiają o palpitacje serca.Przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie,nic tylko" Monitor Rządowy" czytać należy codzień. Polska obecnie to raj dla krętaczy,malwersantów,kraj łapówkarzy etc...Aby tu żyć trzeba nieźle "główką "pracować." Wesołe jest zycie staruszka...",zaiste,na emeryturze wrażeń nikomu nie zabraknie,zwłaszcza gdy się pochoruje. A więc  zdrowia życzę kochanym koleżankom. A co do oszczędzania,to jeszcze jedno,podobno 21 grudnia nastąpi koniec świata,czy więc warto?

Ostatnio edytowany przez namolna (2012-10-17 18:59:36)

#36 2012-10-17 22:04:47

krysta63
Member

a wpiszcie  w google-oszczędzanie na starość lub przyszłą emereturę to zobaczycie ile wyskoczy wam ofert.Ja w każdym bądz razie zastanawiam się nad tym głęboko.

#37 2012-10-27 19:14:43

Elfi34
New member

Kocinek napisał:

aktualizacja z 2012-04-20
"W nowym systemie mamy zasadę: ile uzbierałeś, tyle dostaniesz. Ilość zebranych przez nas składek jest dzielona przez przewidywalną (statystycznie) długość życia. Wynikiem jest nasza emerytura.

Jeżeli ktoś pracował zbyt krótko, może dostawać nawet 200 czy 300 zł emerytury.

A co z emeryturą minimalną? Dostaną ją osoby, które udowodnią minimalny staż pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Chodzi o okresy składkowe (lata, za które mamy odprowadzane składki, a więc lata pracy czy urlop wychowawczy, umowa-zlecenie, jeżeli odprowadzane są od niej składki) i nieskładkowe (np. studia). Przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 okresów składkowych.

Jeżeli kwota wyliczona przez ZUS będzie mniejsza niż najniższe świadczenia (od marca 2012 roku jest to 800 zł brutto), ZUS automatycznie podniesie ją do najniższej obowiązującej w danym roku stawki."

Coś tam nam sie oberwie:) Większości  pracujemy na umowę-zlecenie i składki są w takiej samej kwocie odprowadzane co na etacie jeżeli weźmiemy pod uwage np. 1500 brutto. Dla upewnienie odtwórzcie sobie kalkulator płac i tam obierzcie sobie rodzaj umowy i wysokość wynagrodzenia. Zarówno w umowie zleceniu i na etacie przy kwocie 1500 są w tej samej wysokości odprowadzane skladki emerytalne . Także spokojnie:)

#38 2012-11-30 23:57:04

namolna
Member

Umowa-zlecenie , jest cywilnoprawną formą zatrudnienia. Reguluje ją art. 734-751 Kodeksu cywilnego                                                                                    "Umowa o dzieło nie może być tytułem do ubezpieczenia emerytalno-rentowego i okres, w którym ją wykonywaliśmy, nie będzie okresem, który liczył się będzie do stażu emerytalnego".

Read more: http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,11 … z2DkX42znq

#39 2012-12-01 10:18:11

Kamilakoz
Member

Dorcia2 napisał:

Kamilakoz napisał:

ZUS to ZUS obejmuje składki emerytalne przeciez . Ja nie wiem skad sie biora takie plotki ze jak agencja z umowy zlecenia wplaca do zusu twoje skladki to potem nie licza sie do emerytury? Oczywiscie ze sie liczą pytałam w zusie , pytalam prawnika i jestem tego pewna na sto procent. na internecie to czasem ktos wejdzie i cos chlapnie a potem ludzie powtarzaja takie plotki. a co do tuska i rzadu to ja juz nawet wiadomosci nie mam sily sluchac bo w zaden rzad nie wierze jaki by w polsce nie byl .poprzednie rzady tez wiele obiecywaly .

#40 2012-12-01 12:57:46

kasia63
Member

Przypominam tylko,że składka emerytalna odprowadzana przy umowie -zleceniu jest składka dobrowolną tzn nie każda firma informuje o tym pracownika i nie każda odprowadza -czyli warto spytac w swojej agencji czy macie taka składke co miesiąc odprowadzaną.

#41 2012-12-01 15:43:26

ibiza
New member

Kasia 63
Nie wprowadzaj ludzi w błąd...bzdury piszesz!!! jesli umowa zlecenia stanowi jedyny tytuł do ubezpieczenia /w większości przypadków, pracujących opiekunek właśnie tak jest/ to składka emerytalna, rentowa jest składką obowiązkową, bez żadnej łaski musi być odprowadzona!!!

#42 2012-12-01 16:47:07

kasia63
Member

ibiza  -nie musi ,bo wciąż pozostaje składka dobrowolną!!!!!!nawet jesli umowa zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia.Generalnie chodzi mi o to ,ze dla wlasnej wiedzy w tym temacie warto sprawdzic czy nasza agencja takie skladki odprowadza bo nie wszystkie to robią.

Ostatnio edytowany przez kasia63 (2012-12-01 16:57:50)

#43 2012-12-01 17:13:32

namolna
Member

ibiza napisał:

Kasia 63
Nie wprowadzaj ludzi w błąd...bzdury piszesz!!! jesli umowa zlecenia stanowi jedyny tytuł do ubezpieczenia /w większości przypadków, pracujących opiekunek właśnie tak jest/ to składka emerytalna, rentowa jest składką obowiązkową, bez żadnej łaski musi być odprowadzona!!!

Od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu umowy zlecenie, składki ZUS potrącane są w różny sposób, w zależności od tego czy i jakie inne tytuły do ubezpieczeń posiada zleceniobiorca.

Wszystkie sytuacje szczegółowo opisane są na stronie ZUS w poradniku pt. "Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych" Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenie, podlega z tytułu tej umowy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Składka chorobowa ma dla niego charakter dorowolny                                                                                                http://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/ … i-ZUS.html

Ostatnio edytowany przez namolna (2012-12-01 17:16:29)

#44 2012-12-01 18:11:20

ibiza
New member

Dokładnie, tak jest jak piszesz "namolna"...przerabiałam ten temat kupę lat z racji wcześniej wykonywanego zawodu i nie jest mi zatem obcy...

Ostatnio edytowany przez ibiza (2012-12-01 21:22:06)

#45 2012-12-01 18:32:09

makola45
Member

dobrze namolna napisała.Taka jest prawda.

#46 2012-12-01 18:34:14

namolna
Member

Pozdrowionka!

Ostatnio edytowany przez namolna (2012-12-01 19:20:44)

#47 2012-12-01 21:05:49

kryspinka
Member

namolna napisał:

Pozdrowionka!

zgadzam sie z namolną byłam tez w zusie i sie pytałam tak własnie mi powiedzieli składki rentowo-emertalne sa obowiązkowe jedynie chorobowe sa dobrowolne mozna chyba samemu sobie opłacać.a jesli chodzi o składki od najniższej krajowej to gdzie w Polsce opłacaja wiecej do reki inaczej na papierze inaczej niestety opłaty ubezpieczeniowe są tak wysokie że pracodawcy oszczędzają na czym mogą.poza tym jak nie bedzie końca świata to może te nasze emerytury powoli zrównaja sie z innymi krajami wiadomo nie dostaniemy od razu 2000 euro zreszta reszta świata chyba tez nie .zreszta my sobie poradzimy jestesmy narodem oszczędnym nie jak grecy czy hiszpanie oni nie potrafia oszczędzać .ciekawe ile razy w roku każda z was jest w restauracji na kolacji ,oni mieli to na porządku dziennym .tak więc nie ma co siać paniki Polak potrafi

#48 2012-12-01 22:07:41

namolna
Member

kryspinka napisał:

namolna napisał:

Pozdrowionka!

zgadzam sie z namolną byłam tez w zusie i sie pytałam tak własnie mi powiedzieli składki rentowo-emertalne sa obowiązkowe jedynie chorobowe sa dobrowolne mozna chyba samemu sobie opłacać.a jesli chodzi o składki od najniższej krajowej to gdzie w Polsce opłacaja wiecej do reki inaczej na papierze inaczej niestety opłaty ubezpieczeniowe są tak wysokie że pracodawcy oszczędzają na czym mogą.poza tym jak nie bedzie końca świata to może te nasze emerytury powoli zrównaja sie z innymi krajami wiadomo nie dostaniemy od razu 2000 euro zreszta reszta świata chyba tez nie .zreszta my sobie poradzimy jestesmy narodem oszczędnym nie jak grecy czy hiszpanie oni nie potrafia oszczędzać .ciekawe ile razy w roku każda z was jest w restauracji na kolacji ,oni mieli to na porządku dziennym .tak więc nie ma co siać paniki Polak potrafi

Optymistka! Co nam z tego,że oszczędzamy? Żerują na nas inni. Teraz szykują się nowe podwyżki. Mój krewny prowadzi firmę.Legalnie zatrudnia 16 pracowników.Płaca to 1500zł (drobne prace remontowe). Na moje pytanie,dlaczego godzą się na tak małe stawki,odpowiedział,że to jest ich wybór,a on(krewny),nie może im więcej płacić z uwagi na ZUS (przeszło 800 zł.na pracownika). Realia w Polsce? Nic do przewidzenia! jedno jest pewne:z roku na rok jest coraz gorzej! A co do zagadnień prawnych,to tak się szybko zmieniają jak w kalejdoskopie. Cisną mi się na usta słowa,mocno niekulturalne, więc się powstrzymam. Ja już chyba wolałabym,aby ten koniec nastąpił. Do czego doprowadził rząd III RP!? Przecież my już w Polsce pracujemy dla obcokrajowców! Gdzie są nasze,własne,polskie przedsiębiorstwa? Przykład?Do niedawna mieliśmy Polską cukrownię w Lublinie.Przerabiano tam cukier z polskich buraków. Obecnie właścicielem jest firma niemiecka,a buraki...unijne,bo plantatorzy musieli się przekwalifikować. Dziękujemy "naszym pracodawcom" w marketach,za to że nas łaskawie zatrudnili.Nas Polaków we własnym kraju zatrudniają obcokrajowcy! Czy to nie woła o pomstę do nieba! POLSKA, kraj miodem i mlekiem płynący,mógłby z niejednym krajem konkurować. Sukcesywnie niszczone zakłady pracy,lokalne przedsiębiorstwa,rolnictwo,i to wszystko na naszych oczach. A my? jaka przyszłość nas czeka? Moja mama opowiada,że kiedyś pod kościołem siedziały"dziady",oby nas ten los nie spotkał. Kryspinko,ja od razu nie muszę mieć  2000 euro,może być połowa!

Ostatnio edytowany przez namolna (2012-12-01 22:08:54)

#49 2012-12-01 22:23:40

efka66
Member

namolna, ja pracuje w branży ei widzę co się dzieje. Nowe markety zachodnie coraz to nowe, powstajace w Polsce. Ludzie się cieszą, bo moga taniej kupić. Taki Lidl ma typowo niemieckie produkty. My kupujemy i nakręcamy im gospodarkę, która u nas leży. Nie winię ludzi, bo każdy chce zaoszczędzić, ale ktos wydał na to wszystko zgodę. Po co była II wojna, skoro gospodarczo mozna nas wziąć? Legalnie.

#50 2012-12-01 22:48:46

namolna
Member

efka66 napisał:

namolna, ja pracuje w branży ei widzę co się dzieje. Nowe markety zachodnie coraz to nowe, powstajace w Polsce. Ludzie się cieszą, bo moga taniej kupić. Taki Lidl ma typowo niemieckie produkty. My kupujemy i nakręcamy im gospodarkę, która u nas leży. Nie winię ludzi, bo każdy chce zaoszczędzić, ale ktos wydał na to wszystko zgodę. Po co była II wojna, skoro gospodarczo mozna nas wziąć? Legalnie.

Niewolnicy we własnym kraju,upokarzające,żałosne. Tak efka66,ktoś musiał na to wydać zgodę,a my legalnie poddaliśmy się niewoli. mam mieszane uczucia. Zastanawiam się,jak ocenią nasze pokolenie nasze dzieci. A co do ludzi,że kupują gdzie taniej?! To logiczne,ale bardzo przykre.

#51 2012-12-02 13:54:04

kryspinka
Member

ta kto by nie chciał mieć 1000 euro emerytury proponuje wejśc do sejmu albo rządu bo z normalnej pracy to na pewno nikt miał nie bedzie.nie w naszym kochanym kraju,u nas za uczciwosc sie płaci.a co w kraju sie dzieje kazdy wie ,musimy sie godzic na prace bez ubezpieczenia albo bardzo niskie wypłaty bo nie każdy wyjedzie do pracy za garnice.a niestety d....zatkać kołkiem sie nie da.jestem pesymistyczną optymistką zawsze nie jest tak żle żeby gorzej byc nie mogło.a co do wyzysku co sie dziwic agencjom że wykorzystuja przykład idzie z góry jak ktos ukradnie kostke masła dostaje 2 lata jak sie ukradnie miliony zostaje sie świadkiem koronnym i dostaje sie ochronę.ja nie będe na wszystko narzekac jeszcze pamietam czasy kiedy jadło sie zupe ze szczawiu zebranym na łące albo chleb z mlekiem i chodziło sie w tenisówkach do pierwszego sniegu.ja sie biedy nie boję juz dośc jej przezyłam co sie będe martwić do śmierci jakos przeżyję a co dalej to.....

#52 2012-12-03 08:51:05

namolna
Member

kryspinka napisał:

ta kto by nie chciał mieć 1000 euro emerytury proponuje wejśc do sejmu albo rządu bo z normalnej pracy to na pewno nikt miał nie bedzie.nie w naszym kochanym kraju,u nas za uczciwosc sie płaci.a co w kraju sie dzieje kazdy wie ,musimy sie godzic na prace bez ubezpieczenia albo bardzo niskie wypłaty bo nie każdy wyjedzie do pracy za garnice.a niestety d....zatkać kołkiem sie nie da.jestem pesymistyczną optymistką zawsze nie jest tak żle żeby gorzej byc nie mogło.a co do wyzysku co sie dziwic agencjom że wykorzystuja przykład idzie z góry jak ktos ukradnie kostke masła dostaje 2 lata jak sie ukradnie miliony zostaje sie świadkiem koronnym i dostaje sie ochronę.ja nie będe na wszystko narzekac jeszcze pamietam czasy kiedy jadło sie zupe ze szczawiu zebranym na łące albo chleb z mlekiem i chodziło sie w tenisówkach do pierwszego sniegu.ja sie biedy nie boję juz dośc jej przezyłam co sie będe martwić do śmierci jakos przeżyję a co dalej to.....

Podpisuję sie" oboma rekami" Kryspinko ! Fakt,ale to nie o mnie chodzi.Ja tak jak Ty biedy użyłam i nie narzekam,pracuję i pracowałam ciężko.Chodzi o przyszłość naszych dzieci tu w kraju.Mam dwoje dorosłych studentów,wbrew pozorom,to oni nie chcą wyjeżdżać.Z chęcią zostali by w kraju,ale jak?

#53 2012-12-03 11:17:00

Kamilakoz
Member

kasia63 napisał:

Przypominam tylko,że składka emerytalna odprowadzana przy umowie -zleceniu jest składka dobrowolną tzn nie każda firma informuje o tym pracownika i nie każda odprowadza -czyli warto spytac w swojej agencji czy macie taka składke co miesiąc odprowadzaną.

Kasia masz racje.To od umowy zalezy , ale chyba kazda firma odprowadza składki ZUS .przynajmniej mi sie inaczej nigdy nie zdarzyło.

#54 2012-12-03 14:09:01

kryspinka
Member

namolna napisał:

kryspinka napisał:

Podpisuję sie" oboma rekami" Kryspinko ! Fakt,ale to nie o mnie chodzi.Ja tak jak Ty biedy użyłam i nie narzekam,pracuję i pracowałam ciężko.Chodzi o przyszłość naszych dzieci tu w kraju.Mam dwoje dorosłych studentów,wbrew pozorom,to oni nie chcą wyjeżdżać.Z chęcią zostali by w kraju,ale jak?

niestety na to nie mamy wpływu nic skonczyc teraz studia ale jakie ?trzeba wiedzieć 5 lat wczesniej na co bedzie zapotrzbowanie na jaki zawód.a jakby ktoś był prorokiem to by nie był żebrakiem.siedzimy na wulkanie i nic nie wiemy ale dosc mamy zmarwień dnia codziennego zeby sie juz matwic co bedzie za iles tam lat bo by człowiek zwariował.Wiadomo kazdy chce dla swoich dzieci żeby miały lepiej w zyciu dlatego ja zaczynam życie budować któryś raz z kolei żeby było dzieciom łatwiej żeby miały dom i kase na szkołe ale na niektóre rzeczy wpływu nie mamy np. na tych matołków w rządzie niestety od nich trzeba sie spodziweać wszystkiego najgorszego.przynajmniej ja się nie spodziewam nigdy żadnej pomocy w kraju nie otrzymałam nikt sie nami nie przejmuje trzeba radzic sobie samemu jak dotąd .pozdrawiam

Reklama