Hausengel - zwolnienie lekarskie

Witam Moja mama pracuje w tej firmie. Będąc w Niemczech rozchorowała się i będzie miała tam operację. Jest w szpitalu. Do pracy przyjechała zmienniczka...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Niemczech - aktualne tematy :

#1 2015-12-21 17:27:20

Pieterek63
New member

Hausengel - zwolnienie lekarskie

Witam
Moja mama pracuje w tej firmie. Będąc w Niemczech rozchorowała się i będzie miała tam operację. Jest w szpitalu. Do pracy przyjechała zmienniczka.
Moje pytanie dotyczy zwolnienia lekarskiego ? Czy coś takiego istnieje w HE ? Mamie powiedziano, że nie może pójść na L4.
Dziękuję za odpowiedzi.

#2 2015-12-21 17:57:50

iza46
Member

Re: Hausengel - zwolnienie lekarskie

Przeciez HE nie placa zadnych skladek tutaj na Krankenkasse wiec nie bedzie mamie przyslugiwac zwolnienie.Pytanie teraz na jaka kwote opiewa polisa ubezpieczeniowa ktora firma placi? Nie chce Cie smucic,ale te firmy robia tyle zla opiekunkom,ze az strach jezdzic z jakakolwiek.

#3 2015-12-21 18:16:17

Pieterek63
New member

Dzieki za info. Tak tez myślałem. Nie mam pojęcia jaką ma polisę. Wiem tyle, że bez problemu chodziła do tej pory do lekarza rodzinnego. W szpitalu też jest na tę polisę opłacaną przez HE.

#4 2015-12-21 19:00:49

mobilna
Member

Nieprawda.
Może dostać tutaj zwolnienie i firma musi je honorować.
Spokojnie do lekarza , sobie zostawic kopie , orginał wysłać do firmy.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-21 19:02:23)

#5 2015-12-21 19:06:20

mobilna
Member

Zwolnienie lekarskie to nie jest cos co istnieje w HE tylko istnieje w systemie.
Umowa zlecenie nie ma tu nic do rzeczy.
Panie z HE chca się pozbyc kłopotu.
W razie czego słuzę kontaktem.

Niech nie robia z nas idiotów.

Chodzi im o stawkę. Zwolnienie z niemiec jest płatne po stawce z delegacja.
Pozdrawiam biuro HE czule.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-21 19:10:34)

#6 2015-12-21 20:03:36

Pieterek63
New member

mobilna napisał:

Zwolnienie lekarskie to nie jest cos co istnieje w HE tylko istnieje w systemie.
Umowa zlecenie nie ma tu nic do rzeczy.
Panie z HE chca się pozbyc kłopotu.
W razie czego słuzę kontaktem.

Niech nie robia z nas idiotów.

Chodzi im o stawkę. Zwolnienie z niemiec jest płatne po stawce z delegacja.
Pozdrawiam biuro HE czule.

Dzięki za pomoc. Moja mama dzwoniła do HE i powiedzieli jej, że żadne L4 się nie należy!
Jesteś pewien że masz rację i dopóki nie wyzdrowieje może korzystać ze zwolnienia ?
Pozdrawiam

#7 2015-12-21 20:28:26

mobilna
Member

Jestem pewna .
Mam takie zwolnienie na kącie .
Jeśli go nie weżnie to znaczy że  nie rozchorowała się podczas zlecenia. Czyli jak ?
Była zdrowa , potem zachorowała, potem znow wyzdrowiała by przejechac do Polski po L4.
To tak nie działa.
Chorobę cechuje ciagłosc.
Moze chodzi o to że w Polsce bedzie miała płacone na zwolnieniu od owej sławetnej kwoty przestojowej w roznoszeniu ulotek.

Niech sie nie da wykiwać. To jest poteżna kwota na zwolnieniu.
Za 20 dni suma około 2000zł i pozwoli jej to wyzdrowieć w spokoju.

#8 2015-12-21 21:06:47

Pieterek63
New member

mobilna napisał:

Jestem pewna .
Mam takie zwolnienie na kącie .
Jeśli go nie weżnie to znaczy że  nie rozchorowała się podczas zlecenia. Czyli jak ?
Była zdrowa , potem zachorowała, potem znow wyzdrowiała by przejechac do Polski po L4.
To tak nie działa.
Chorobę cechuje ciagłosc.
Moze chodzi o to że w Polsce bedzie miała płacone na zwolnieniu od owej sławetnej kwoty przestojowej w roznoszeniu ulotek.

Niech sie nie da wykiwać. To jest poteżna kwota na zwolnieniu.
Za 20 dni suma około 2000zł i pozwoli jej to wyzdrowieć w spokoju.

A co w przypadku jeśli podczas zwolnienia lekarskiego wygasa zlecenie?  Powiedzmy, że np dzisiaj idzie do szpitala i dzisiaj też zastępuje ją inna opiekunka ( zmienniczka ) ? Umowa była podpisana np do końca stycznia. Czyli co umowa wygasa bo jej nie ma w pracy?

#9 2015-12-21 21:45:03

mobilna
Member

Nie sadzę.
Ja powiedziałam że mam zwolnienie , spakowałam się i wyszłam.
Zwolnienie zapakowałam w kopertę i wysłalam  ale i wysłałam mailem.
Co mnie obchodzi co firma zrobi ? To ich problem i oni powinni miec zabezpieczenie.
Jak mozesz domniemywac , umowa nie została przedłuzona. Ale mi juz nie zalezało.
Ksero zwolnienia zostawiłam też rodzinie.

#10 2015-12-21 22:07:54

mobilna
Member

Weż umowę i idz do ZUS i zapytaj.
Gdyby to była moja mama , to bym tak zrobiła.
Firma i tak sie na nią wypnie. Dla nich jestesmy jak konie pociagowe , jak się nie nadaje to na rzeż i nastepny.
Po operacji i tak nie będzie mogła pracować.
Nie pracujesz , nie zarabiasz i nie przynosisz korzysci,
Taka prawda, brutalna ale prawda.

#11 2015-12-21 22:18:23

mobilna
Member

Mama w jakim rejonie ?

#12 2015-12-22 01:05:02

ava
Member

mobilna napisał:

Weż umowę i idz do ZUS i zapytaj.
Gdyby to była moja mama , to bym tak zrobiła.
Firma i tak sie na nią wypnie. Dla nich jestesmy jak konie pociagowe , jak się nie nadaje to na rzeż i nastepny.
Po operacji i tak nie będzie mogła pracować.
Nie pracujesz , nie zarabiasz i nie przynosisz korzysci,
Taka prawda, brutalna ale prawda.

Nie rób dzieciakowi wody z mózgu. Jak jest na anielskiej gewrbie i nie płaci stosownych składek, to nie ma zasiłku. Co ma ZUS do „francowatej” gewrby ? Tam jest jakieś zbiorowe ubezpieczenie od nagłych wypadków. Młody niech pomyśli co będzie jak matkę ze szpitala dzień przed Wigilią wypiszą. Jakiś transport trzeba będzie zorganizować.

Pietrek mama nie pracuje w Hausengel, mama prowadzi gewerbe, czyli niemiecką działalność gospodarczą pod „opiekuńczymi skrzydełkami aniołków”.

#13 2015-12-22 06:33:24

iza46
Member

To wlasnie chcialam przekazac w moim pierwszym poscie,lecz moze cos sie zmienilo w tym czasie z ichniejszymi umowami ?Nasz kolega forumowy w tym watku http://www.opiekunki-forum.pl/viewtopic … 7&p=51 chyba ma podobny problem.Zalatwili opiekunki calodobowe na amen ta legalnoscia ,Dotyczy to prawie calego rynku opiekunczego.Nic nie trzyma sie kupy ,a wymagania rodzin rosna! Spotkalam 2 dziewczyny,ktore ani ubezpieczenia nie maja ani wsparcia sluzb medycznych przy demencjach i to ciezkich .Nie wspomne ,ze rodziny stawiaja wymagania sluzby calodobowej.Jedna wraca jutro do domu.Juz nic nie liczy sie dla tego narodu,nawet to ze ryzykujemy na kazdym kroku .NNiech sie cos stanie pdp czy nam i tak wszyscy wypna tylek.Model sie syyyyypieeeee.

#14 2015-12-22 07:14:14

mobilna
Member

To przepraszam.
Jesli nie ma umowy i ubezpieczenie tylko jakies turystyczne to zmienia postać rzeczy.
W takim wypadku niech się nie przyznaje że była w pracy.

Matko jedyna , co to takiego zbiorowe ubezpieczenie ?
Wycieczkę szkolna można tak ubezpieczyć a nie siebie.

#15 2015-12-22 07:17:29

mobilna
Member

iza
To nie są wymagania rodzin , tylko matactwa posredników.
Rodziny nie wiedzą o takich machlojach.

#16 2015-12-22 07:39:13

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Pieterek63 napisał:

Witam
Moja mama pracuje w tej firmie. Będąc w Niemczech rozchorowała się i będzie miała tam operację. Jest w szpitalu. Do pracy przyjechała zmienniczka.
Moje pytanie dotyczy zwolnienia lekarskiego ? Czy coś takiego istnieje w HE ? Mamie powiedziano, że nie może pójść na L4.
Dziękuję za odpowiedzi.

Akurat robię w HE. Franczyza czyli twoja działalność - twój problem. Wszystko zależy jak było powiedziane powyżej od tego jakie płacisz ubezpieczenie.
Ja mam minimum czyli wypadkowe. Mogę się zgłosić do lekarza w nagłych wypadkach... możesz sobie ubezp. rozszerzyć płacisz wówczas sam...
Jak miałem (MAM) problem z kręgosłupem. Owszem przyjął mnie lekarz - sprawdził czy stan nie zagrażą życiu...i podobne duperele, zapisze leki da zalecenia.
L-4 sam trzeba się ubezpieczyć od możliwości nie wykonywania pracy.
Ze względu na stan zdrowia - zawsze można zjechać (bez durnowatych kar)
Umowa z HE jest ZAWSZE podpisywana na JEDEN turnus czyli wyjazd tak samo działa ubezpieczenie od do.....

#17 2015-12-22 07:44:58

mobilna
Member

O wszyscy swięci.
Można zapytac ile płacicie za takie ubezpieczenie ?

Przeciez w nagłych wypadkach na izbie przyjęc dokładnie pytaja czemu jesteś akurat na notruf, bo to trzeba zgłaszać.
Przynajmniej w DE tak jest. Czasem wożę tu chłopaków w nagłych wypadkach jako tłumacz to wiem .

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-22 07:56:56)

#18 2015-12-22 09:25:36

urszula47
Member

Mobilna ,jezeli masz gewerbe tzw na biuro to nie musisz byc ubezpieczona w Geseztliche Krankenkasse ani w prywatnej.Mozesz miec tylko Ekuz polskie np meza czy swoje z tytulu renty lub emerytury .Czyli wtedy ponosisz male koszty,no jak pilnujesz swoich rachunkow i to skrupulatnie.Swoja droga zawsze oprocz Ekuz nalezy miec polise na dodatkowe koszty np transport karetka,zgon i koszty transportu z tym zwiazane.Operacja tutaj to koszty rzedu kilkunastu tysiecy euro ,oby ta polisa je pokryla.Ja mialam kiedys polska na 30tys euro /koszty leczenia/.Podpisujac umowe i jakies tam polisy trzeba sprawdzic do jakiej kwoty leczenie bedzie refundowane.Kolega nie napisal czy mama ma wazna Ekuz a to istotne.

#19 2015-12-22 09:53:50

mobilna
Member

Co to za pojecie gewerba na biuro ?
Gewerba to gewerba i miejsce jej siedziby nie ma nic do rzeczy.
Jeśli masz gewerbę to masz tu meldunek , jeśli masz meldunek to MUSISZ mieć ubezpieczenie zgodne z niemieckim prawem.
Tu nie ma dobrowolnosci , to jest obowiązkowei czy masz prace czy nie to nikogo nie obchodzi.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-22 09:56:55)

#20 2015-12-22 10:11:44

iza46
Member

Mobilna kurcze wez nie siej plotek tu masz linka http://dzialalnosc-w-niemczech.blogspot.de/  takich biur sa setki i to dziala legalnie! Gewerbe ze stalym miejscem zamieszkania w De to zupelnie inna para kaloszy i wtedy musisz tu oplacac skladki .Niemcy sprytnie to zorganizowali ,a czemu? Bo nie chca nas tu ubezpieczac w panstwowych kasach chorych i tyle.

#21 2015-12-22 10:23:50

mobilna
Member

Od 1.01.2009 gild die Krankeversicherungspflicht  in Deutschland fur alle Personen
& 193 p.3
O jakiej plotce mówisz ?
Nie istnieje cos takiego jak gewerba bez meldunku.
Po co ci gewerba  ? Bo musisz wystawić rachunek .
Jak go wystawisz jak nie masz tu meldunku ?
Finanzamty sprawdzaja w meldenamt czy ma sie miejsce zamieszkania w DE, jesli to biuro albo skrzynka pocztowa to odmawiaja wydania steuernumer i innych papierów.
Wolna amerykanka się skonczyła.
W 2013 była tutaj amnestia dla tych co mieli długi ubezpieczeniowe . Wielu skorzystało .
Reszcie długi rosną, nie ulegaja one przedawnieniu. Trzeba je będzie zwrócic wcześniej czy pózniej.
Oprocz prawa unii europejskiej istnieje cos takiego jak przepisy miejscowe, które nas obowiazuja.
Nawet jak nie przekraczasz tu progu podatkowego to nie decydujesz o tym sam tylko finnanzamt.
Idac dalej.Masz meldunek obowiązuje cię obowiązkowy abonament ARD ZDF który przychodzi z automatu na adres, nie płacisz to tu też rośnie dług.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-22 10:55:36)

#22 2015-12-22 18:15:54

copyfield
Member

mobilna napisał:

Masz meldunek obowiązuje cię obowiązkowy abonament ARD ZDF który przychodzi z automatu na adres, nie płacisz to tu też rośnie dług.

O tym to akurat wiem, bo mnie nękali co jakiś czas. Nie wiem tylko dlaczego mojego zmiennika nie chociaż także ma meldunek. HE miała wyjaśnić to płacenie abonamentu. de facto to TV nie posiadam na stanie

#23 2015-12-22 20:26:06

mobilna
Member

Telewizora nie musisz mieć . To nie zwalnia z płacenia.
Moze to męczące co opisuje , ale mam nadzieje że pomoże to tym co staja na własnych nogach jak ja.
Mnie tez męcza te wszystkie formalnosci.
Ale po tylu latach pracy juz nikomu nie wierze.
Mam zaufana agencje do której zawsze mogę wrocic i cała rzeszę tych u których mostów nie paliłam.
Ale chcę spróbować sama a nie zywic po drodze wszystkich.
Mam też swoje lata  i może jeszcze z 10 w tym fachu.
Czas zebrać cała dole , która wypracowuje.
Pokorzystam z odpisów podatkowych, bo jest o co kruszyc kopie.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-12-22 20:36:08)

#24 2015-12-22 20:44:31

barbara.b
Member

mobilna, rodziny nie wiedza bo nie chcą wiedzieć. albo udają, że nie wiedzą. brama do wiedzy stoi otworem.
ja ostatnią rodzinę próbowałam uświadomić odnośnie pewnych faktów. ja rzuciłam pewnym stwierdzeniem firma zaprzeczyła. a że nie lubię jak się ze mnie głupka lub kłamce robi sprawdziłam wszystko w odpowiednim amt i dodatkowo wyszukałam informacji w necie. poruszyłam temat kolejny raz z firmą i kolejny raz z rodziną. córka w ogóle mnie nie słuchała. gdy trzeci raz poruszyłam ten temat córka powiedziała ponownie, że firma mówi, że to nie jest prawda. na co ja, że wierzy firmie bo jej tak wygodnie i dlaczego nie wierzy mi? popatrzyła na mnie zdziwiona. a ja dalej, że to nawet nie jest słowo przeciw słowu tylko ja mam unterlagen, które to potwierdzają. pokazałam jej pismo z urzędu w odpowiedzi na moje zapytanie odnośnie tematu oraz informacje fachowe z internetu. przeczytała. spytałam się, jak to rozumie. usłyszałam tylko bezczelnie, że tak jak jest napisane. no a było napisane, że ja mówiłam prawdę a nie firma. przez gardło jej to jednak nie przeszło i nawet tego nie skomentowała no i oczywiście nie zrobiła tego co powinna pomimo, że jej udowodniłam, że powinna to zrobić.
tak więc moim zdaniem oni dobrze wiedzą jak jest i jak powinno być tylko udają nieświadomych bo im tak wygodniej. a w momencie konfrontacji i tak nic nie zrobią i co im zrobisz? możesz się jedynie spakować.

mobilna napisał:

iza
To nie są wymagania rodzin , tylko matactwa posredników.
Rodziny nie wiedzą o takich machlojach.

#25 2015-12-22 21:06:11

mobilna
Member

barbara
Ja mam naprawde fajna rodzinę.
Ja jestem zadowolona i oni tez .
Mam tu nawet w rodzinie wyuczonego steuerberatera , który doradza całej rodzinie i mnie.
Ale nie powinien mnie rozliczać. Ja tez nie bardzo chcę by wiedzieli co odliczam i ile mi zostaje.
W myśl zasady ...strzezonego Pan Bóg strzeze.

#26 2015-12-22 22:45:04

copyfield
Member

mobilna napisał:

Mam tu nawet w rodzinie wyuczonego steuerberatera , który doradza całej rodzinie i mnie.
Ale nie powinien mnie rozliczać. Ja tez nie bardzo chcę by wiedzieli co odliczam i ile mi zostaje.
W myśl zasady ...strzezonego Pan Bóg strzeze.

Tak sobie śledzę tą dyskusję czytam o tych paragrafach i rozliczeniach - toż można w paranoje jakąś popaść. Nikomu nie można wierzyć?? Żadnej firmie nie ufać??. Wszyscy to oszuści????
Dlaczego więc nie ściga się tych "oszustów" z mocy prawa, a surowo karze ...biedne opiekunki/ów????
Oznacza to dla mnie nic innego, niż zamiast podlewać Babcine kwiatki czy inne duperele robić - mam siedzieć i głowić się jak co rozliczyć?? Z której strony i jaki urząd mnie uderzy??
Niby człek jestem kumaty...jednak w gąszczu przepisów prawnych obcego kraju (swojego także) można się pogubić.
W PL trafiasz na różne interpretacje jednego przepisu prawnego przez różne kancelaria prawne - które nic nie robią tylko siedzą i studiują przepisy - mimo to popełniają błędy.
Chyba po to jest "Zakład Pracy" żeby prowadził ten cały "bałagan" Bo syf prawdziwy się zacznie od nowego roku kiedy w PIT mamy określić naszą rezydencję podatkową (teoretycznie mi znaną)

#27 2015-12-31 13:23:14

marjanek42
Member
Od: Gdynia

To gdzie sie ubezpieczyć we własnym zakresie żeby nie musieć się przejmować tym wszystkim, jakieś sugestie???

#28 2015-12-31 14:24:51

mobilna
Member

Jeśli masz gewerbe to w Niemczech, jeśli działalnosc to w Polsce, jesli przez firmę to tylko na A1

#29 2016-11-23 19:44:54

Kasia31
Member

Czyli co ma robic opiekunka,ktora jezdzi przez HE na gewerbe, w razie choroby?  Kto oplaci pobyt w szpitalu,operacje?

#30 2016-11-23 20:41:42

mobilna
Member

Kasia31 napisał:

Czyli co ma robic opiekunka,ktora jezdzi przez HE na gewerbe, w razie choroby?  Kto oplaci pobyt w szpitalu,operacje?

Twoja kasa chorych o ile masz tu w De ustawowo wymagane ubezpieczenie i plastik kasy chorych.
jeśli nie masz to masz kłopot i duzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy rachunek do zapłacenia.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2016-11-23 20:42:32)

#31 2016-11-26 08:23:25

copyfield
Member

mobilna napisał:

Kasia31 napisał:

Twoja kasa chorych o ile masz tu w De ustawowo wymagane ubezpieczenie i plastik kasy chorych.
jeśli nie masz to masz kłopot i duzyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy rachunek do zapłacenia.

Wczoraj dzwoniła do mnie ksiegowa z HE i muszę zapłacić 188E za ubezpieczenie, mogę o rozbić na raty - ale jest to waru nek konieczny przy gewerbie

#32 2016-11-27 13:33:00

Kasia31
Member

copyfield napisał:

mobilna napisał:

Kasia31 napisał:

Wczoraj dzwoniła do mnie ksiegowa z HE i muszę zapłacić 188E za ubezpieczenie, mogę o rozbić na raty - ale jest to waru nek konieczny przy gewerbie

Ok. I jak zaplacisz te 188euro to masz ubezpieczenie zdrowotne na caly rok?

#33 2016-11-28 07:43:34

copyfield
Member

Kasia31 napisał:

copyfield napisał:

mobilna napisał:

Ok. I jak zaplacisz te 188euro to masz ubezpieczenie zdrowotne na caly rok?

TAK, Teraz dopiero doczytałem te pisma które do mnie przyszły.
To jest 15 Euro miesięcznie. - Towarzystwo branżowe BGW ( ubezpieczenie pracowników służby zdrowia). To jest najniższy wariant suma ub wynosi 21 tys Euro. Są tam zasiłki wypadkowe, renta pełna, częściowa...itp.
Ja jeszcze tego nie podpisałem - 4 grudnia, jadę do DE...to przyślą mi formularze na razie wiem co wyczytałem w necie i ze strony HE

#34 2016-11-28 07:51:15

mobilna
Member

Moje ubezpieczenie zdrowotne ( bez rentowego) kosztuje mnie 4200euro rocznie.
Wymagane ustawowo w DE.
Jakim cudem funkcjonujecie tak tanio spełniając wymogi ustawy ?

#35 2016-11-28 14:08:45

copyfield
Member

mobilna napisał:

Moje ubezpieczenie zdrowotne ( bez rentowego) kosztuje mnie 4200euro rocznie.
Wymagane ustawowo w DE.
Jakim cudem funkcjonujecie tak tanio spełniając wymogi ustawy ?

Przepisane
"Suma ubezpieczenia wynosi zgodnie z & 44 regulaminu BGW co najmniej 60% miarodajnej podstawy obliczenia (&18ust. 1 SGB IV, & 83 zdanie 1 SGB VII) w zaokrągleniu do pełnego 1000 euro. Od roku 2015 suma obowiązkowego ubezpieczenia wynosi 21 000 Euro.
Zgodnie z przepisami SGB VII oraz Księgi Dziewiątej Ubezpieczeni mają prawo do leczenia wraz ze świadczeniami obejmującymi rehabilitację medyczną, do świadczeń mających na celu uczestnictwo w życiu zawodowym i życiu społecznym, świadczeń uzupełniających, świadczeń pielęgnacyjnych oraz pieniężnych"
To dostałem w Potwierdzeniu Zawarcia Ubezpieczenia.
Na marginesie kwota którą wymieniłaś ( 4200 euro) stanowiłaby prawie 50% mojego dochodu rocznego.

#36 2016-11-28 14:16:26

mobilna
Member

A jestes tutaj meldowany ?

#37 2016-11-28 15:14:43

Kasia31
Member

18euro miesiecznie za niemieckie ubezpieczenie zdrowotne to na prawde niewiele. Moja kolezanka jezdzi prywatnie do opieki i wykupuje sobie polskie ubezpieczenie turystyczne , miesiecznie placi ok 25euro. A Ty masz niemieckie a placisz mniej. Dobrze na tym wyszedles smile

#38 2016-11-28 15:23:59

Kasia31
Member

mobilna napisał:

jak ma gewerbe to powinnien byc w de zameldowany, z tego co wiem, ale moze sie myle

#39 2016-11-28 15:32:40

mobilna
Member

Kasia31 napisał:

mobilna napisał:

jak ma gewerbe to powinnien byc w de zameldowany, z tego co wiem, ale moze sie myle

Nie mylisz sie . I wtedy musi spelniać warunki obowiazkowego ubezpieczenia które weszło w zycie 1.01.2009 roku i jest obligatoryjne dla wszystkich.
Tylko to nie takie kwoty.

#40 2016-11-29 07:59:10

copyfield
Member

mobilna napisał:

Tak mam meldunek niemiecki od 2012

#41 2016-11-29 08:18:58

mobilna
Member

Skoro masz meldunek to musisz spełaniać warunek : Krankenversicherungspflicht in Deutschland fur alle Personen & 193 p.3
A kwota która podałes na to nie wskazuje.

Reklama