Sąsiad dziadka u którego mieszkam jest starym hitlerowcem

Rany boskie, co za ludzie! Sąsiad mojego podopiecznego, mieszkający zaraz drzwi w drzwi ma jakieś dziwne przekonania nazistowskie. Nie wiem, może coś z przeszłości miał z tym wspólnego...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2012-10-11 09:38:49

Zuzia60
New member

Sąsiad dziadka u którego mieszkam jest starym hitlerowcem

Rany boskie, co za ludzie! Sąsiad mojego podopiecznego, mieszkający zaraz drzwi w drzwi ma jakieś dziwne przekonania nazistowskie. Nie wiem, może coś z przeszłości miał z tym wspólnego... Ja wieczorem boję się wyjść z domu. On najczęściej jest po wpływem alkoholu, wdziewa jakieś łachy - przypominające mundur wojskowy. Na mój widok unosi ręce w geście jakim pozdrawiali się hitlerowscy i wykrzykuje obraźliwe hasła. staram się nie zwracać uwagi, bo to także człowiek w podeszłym wieku, ale boję się go. Wracałam kiedyś po zmroku, bo byłam późnym popołudniem w markecie, bo akurat brakło mąki do ciasta. Udałam się na spacer, dzieci zajęły się moim dziadkiem, także wracałam sobie lekkim spacerkiem i akurat się zamyśliłam dochodząc do domu. A ten stary hitlerowiec, wyskoczył nagle na drogę przede mną z rykiem, latarką oślepiającą, tak że nie wiedziałam co się dzieje i jeszcze na twarzy miał wymalowana swastykę! O mało zawału nie dostałam. Rozmawiałam z dziećmi podopiecznego, ale sąsiad ma problemy zdrowotne, także z psychiką, obiecali że porozmawiają z jego dziećmi. Nie wiem czy to cos da, ja nadal mam gęsią skórkę, jak sobie o tym ostatnim zdarzeniu przypomnę!

#2 2012-10-11 10:17:53

Kamilakoz
Member

Re: Sąsiad dziadka u którego mieszkam jest starym hitlerowcem

Moze zglos to na poicje to go wyslą na leczenie. Jak facet ma takie odpały to sasiedzi na pewno tez to musieli widziec.

#3 2012-10-11 14:54:30

Barbara45
Member

Dokladnie to samo chialam powiedziec bys zglosila go na policje jezeli oczywiscie pracujesz tam legalnie w innym przypadku musisz t jakio przetrwac.

#4 2012-10-11 15:37:21

Krycha
Member

Straszna historia, też bym się bała! Zuzia uważaj na siebie, a jak coś to dzwoń na policję! To chyba rzeczywiście chory człowiek, nie zazdroszczę Ci...

#5 2012-12-03 16:01:11

roossa
Member

Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi....
Uważać trzeba.
Miałam podobną sytuację. Chociaż nie taką groźną! Raczej to było zabawne i czasem męczące.
Dziadek, którym się opiekowałam był wojskowym wyższej rangi w stanie spoczynku.
Prawdziwa musztra! smile Wszystko z zegarkiem w ręce... Co powiedział, tak musiało być. Ale sympatyczny chłopina.

#6 2012-12-11 23:56:09

amelia
Przyjaciel Forum

Zuzia60 napisał:

Rany boskie, co za ludzie! Sąsiad mojego podopiecznego, mieszkający zaraz drzwi w drzwi ma jakieś dziwne przekonania nazistowskie. Nie wiem, może coś z przeszłości miał z tym wspólnego... Ja wieczorem boję się wyjść z domu. On najczęściej jest po wpływem alkoholu, wdziewa jakieś łachy - przypominające mundur wojskowy. Na mój widok unosi ręce w geście jakim pozdrawiali się hitlerowscy i wykrzykuje obraźliwe hasła. staram się nie zwracać uwagi, bo to także człowiek w podeszłym wieku, ale boję się go. Wracałam kiedyś po zmroku, bo byłam późnym popołudniem w markecie, bo akurat brakło mąki do ciasta. Udałam się na spacer, dzieci zajęły się moim dziadkiem, także wracałam sobie lekkim spacerkiem i akurat się zamyśliłam dochodząc do domu. A ten stary hitlerowiec, wyskoczył nagle na drogę przede mną z rykiem, latarką oślepiającą, tak że nie wiedziałam co się dzieje i jeszcze na twarzy miał wymalowana swastykę! O mało zawału nie dostałam. Rozmawiałam z dziećmi podopiecznego, ale sąsiad ma problemy zdrowotne, także z psychiką, obiecali że porozmawiają z jego dziećmi. Nie wiem czy to cos da, ja nadal mam gęsią skórkę, jak sobie o tym ostatnim zdarzeniu przypomnę!

I co tam u Ciebie słychać? Jak się skończyła ta historia ? Ja też mam gęsią skórkę ale i obawiam się, o Twoje życie!
Toż to horror!

#7 2012-12-12 22:34:27

kryspinka
Member

ja myslę że praktycznie każdy dziadzius czy babcia miała do czynienia z wojną ale niektórzy po prostu musieli inni szli bo mieli takie przekonania a na starośc dopiero wychodza odchyły na całego.ja bym zwiewała z stamtąd co sił w nogach nie żeby mnie jeszcze tyle lat po wojnie jakis terroryzował albo niech jego rodzina zajmie sie dziadkiem i wysle do zakładu .przeciez to jest niebezpieczne nawet wychylic nosa z domu nie ma jak .

#8 2013-08-28 16:56:36

lidia3003
New member

Faktycznie można się przestraszyć jak tak znienacka ktoś wyskoczy nie koniecznie musi być to wariat , nawet dziecko przerazić może  . Jak przeczytałam tą historyjkę to od razu włączyła mi się agresja , więc nie wiem jak bym zareagowała ? kopa w jaja czy jak? Zabili mi dziadka w obozie  podczas II wojny . Myślę ,że nieźle bym mu tyłek skopała "za dziadka !",którego nie miałam okazji poznać i chyba nie liczyła bym się z konsekwencjami ?

#9 2013-10-06 13:17:00

agama
Member

Wtrące swoje trzy grosze. Akurat dzisiaj przy obiedzie wyniknął temat wojny. Zaczęło sie niewinnie od króla Holandii, potem księcia Luksemburga,następnie niedawnego świeta zjednoczenia Niemiec,jeszcze później porównań jak to było przed podziałem i jak jest teraz. Dziadzio aż się wzruszył opowiadając do czego był zmuszany będąc żołnierzem na czechosłowackim froncie. Wcale to nie była jego ideologia, ale starał się jak to ujął''kontrolować swoje zachowania''Nie chciał i nie mógł strzelać na ulicy.Do cywilów.  To oczywiście żadne tłumaczenie,ale przecież nie wszyscy starszej daty Niemcy zgadzali sie z wizjami Adolfa. Mało tego po przegranej wojnie nie był mile widzianym obywatelem,dlatego osiadł w byłym RFN i zaprzyjaźnił sie z aliantami(dziadeczek).Jak macie możliwośc to polecam film niemiecki''Upadek'' o ostatnich podrygach A.H, jego moim zdaniem chorobie psychicznej i niestety niezaprzeczalnej charyzmie.

#10 2013-10-06 13:51:20

krystyna5
Member

oglądałam taki program na niemickim kanale o Hitlerze .mowa była o tym że był wiecznie pod wpływe narkotyków jak taki człowiek mógł mieć normalne myślenie .a że Niemcy sa podatni na takie hasła jestesmy najlepsi i w ogóle naj to złapali sie na takie wariackie hasła.jak to dziadzius mój puścił tekst że my Polacy tak krótko żyjemy bo nic nie robimy tylko pijemy.ja mu na to że jakby dostał 200 euro renty to co by zrobił kupił sobie lekarstwa ćzy jesc.co jest ważniejsze .oni myslą że u nas to lata sie do lekarza jak on choc nic mu sie nie dzieje co dwa tygodnie .boi sie pewnie coby przed 100 nie padnąć a u nas sie boją żeby do emertury dozyc tylko po co?

#11 2013-10-06 16:01:18

Tosia
Member

Bardzo uwiera ich prawda odnośnie II wojny .

Ostatnio edytowany przez Tosia (2013-10-06 17:24:24)

#12 2013-10-06 17:31:16

krystyna5
Member

oj bardzo uwiera mojemu to w ogóle mialam współczuc że przebywał w niewoli rosyjskiej ale jakos nie opowiadał co robil dokladnie na wojnie .ale o niewoli to znam prawie juz wszystkie jego przygody.a najbardziej wkurza mnie to ich podejście do śląska bośmy im św... zabrali .niech maja pretensje najpierw do siebie potem do swoich przyjacół rosjan .

#13 2013-10-06 18:29:29

Tosia
Member

Mojej podopiecznej mąż rzekomo był w sowieckiej niewoli i dlatego zmarł na raka płuc, chociaż wg mnie zaszkodziły mu fajki i pył w kopalni(był górnikiem). No i wogóle podczas wojny było im tak ciężko, a ja na to- nie my tę wojnę zaczęliśmy.

#14 2013-10-06 18:37:58

kasia63
Member

A najlepiej to sie w te ich dyskusje nie wdawać -wiadomo,ze maja mozgi wyprane przez lata o wyższosci Niemiec nad wsztkimi,wiadomo,że wszyscy byli be tylkoAdolf cacy-po se nerwy szarpać.Zawsze odwracam temat na coś przyjemniejszego ,żeby nam obu.babci i mi/RR się niebezpiecznie nie podniosło:)

#15 2013-10-08 14:10:59

bubulek24
New member

Dokładnie, Niemców starej daty nie przegadasz, oni wiedzą swoje i nadal kochają swojego "wielkiego" wodza ;/

#16 2013-10-08 19:23:10

pfleger
Member

bubulek24 napisał:

Dokładnie, Niemców starej daty nie przegadasz, oni wiedzą swoje i nadal kochają swojego "wielkiego" wodza ;/

No ale pojechalas po bandzie .

#17 2013-10-08 19:48:19

amelia
Przyjaciel Forum

pfleger napisał:

bubulek24 napisał:

No ale pojechalas po bandzie .

.. tak niestety często jest. jak mówi bubulek....

#18 2013-10-08 22:00:31

krystyna5
Member

no w końcu prowadził ich do zawładnięciem całego świata no szkoda że nie wyszło.jeszcze jedno co jest wkurzajace nagłe uwielbienie dla żydów jakby mogli toby im teraz tyłki lizali.jak to ładnie chcą zamydlić ,że jakby co to nie oni to inni.

#19 2013-10-08 22:41:00

pfleger
Member

krystyna5 napisał:

no w końcu prowadził ich do zawładnięciem całego świata no szkoda że nie wyszło.jeszcze jedno co jest wkurzajace nagłe uwielbienie dla żydów jakby mogli toby im teraz tyłki lizali.jak to ładnie chcą zamydlić ,że jakby co to nie oni to inni.

Ciekawe czy niemcy tez mysleli ze w latach 1945-1990 polskie spoleczenstwo skladalo sie w wiekszosci z komunistów?Wszak Polska byla krajem komunistycznym.

#20 2013-10-09 13:36:32

ewal8
Member

pfleger napisał:

krystyna5 napisał:

Ciekawe czy niemcy tez mysleli ze w latach 1945-1990 polskie spoleczenstwo skladalo sie w wiekszosci z komunistów?Wszak Polska byla krajem komunistycznym.

Pfleger, sorry, ale naprowadź mnie proszę na to, co miałeś tutaj na myśli w odniesieniu do tego, co napisała Krystyna5, bo nie załapałam.
Albo mam dzisiaj słabszy dzień, albo nie nadążam za Twoimi skrótami myślowymi.

#21 2013-10-09 14:46:45

pfleger
Member

ewal8 napisał:

pfleger napisał:

krystyna5 napisał:

Pfleger, sorry, ale naprowadź mnie proszę na to, co miałeś tutaj na myśli w odniesieniu do tego, co napisała Krystyna5, bo nie załapałam.
Albo mam dzisiaj słabszy dzień, albo nie nadążam za Twoimi skrótami myślowymi.

Takie analogiczne myslenie, ogolnie do tej dyskusji tutaj no wiesz na przyklad pierwszy z brzegu cyt " Niemców starej daty nie przegadasz, oni wiedzą swoje i nadal kochają swojego "wielkiego" wodza" Takie uogolnienie ,Wszyscy?!?!? To w sumie mozna sie spytac czy Polacy starej daty w Polsce tez tesknia za komunizmem w Polsce w koncu byl tyle lat ?Wszyscy?!? Pewnie czesc tak ale  ale chyba nikt przy zdrowych zmyslach nie powie ze 80-90% 50 latków tekskni  za "dobrobytem i wolnoscia" lat 70-80?!

#22 2013-10-09 15:52:02

ewal8
Member

Dzięki za wyjaśnienia. Zatrybiłam smile

Temat wodza  to akurat nie za bardzo mój ulubiony, ale tez nie lubię uogólnień, zwłaszcza, że co roku we wrześniu jestem wsadzana do jednego wora z nim. I o ile jestem jeszcze  w minimalnym  stanie zrozumieć podejście Polaków w moim wieku i troszkę starszych do tematu (wszak nienawiścią do Niemców karmieni byliśmy przez lata przyjaźni z Krajem Rad), o tyle młodzieży nie jestem już w stanie pojąć. Oni nawet „Czterech pancernych” nie znają za bardzo. Jedno,  z czym  kojarzą Niemcy to Hitler i nic więcej.
Jak im potem otwieram oczy, że Adidas to niemiecka firma, że spodnie Levis też wyprodukowane są przez niemieckiego imigranta, że znane wiodące firmy kosmetyczne pochodzą z Niemiec, Bosh, Siemens, największe marki samochodowe  czy inne tam jeszcze  rzeczy też są niemieckie, to im się buzie ze zdziwienia otwierają, bo nie wiedzieli. Bo Niemcy to tylko Hitler i nic więcej. Ale jak zapytam, kto ma kogoś z rodziny czy znajomych, kto w Niemczech bądź Austrii pracuje to w zasadzie nie ma osoby, która by ręki nie podniosła...
Ot, taka odwrócona logika...

Ostatnio edytowany przez ewal8 (2013-10-12 09:04:03)

#23 2013-10-09 20:51:55

krystyna5
Member

ja pisałam odnośnie do tego ostatniego filmu wyprodukowanego przez niemieckiego rezysera,bodajze pod tytułem NASI OJCOWIE NASZE MATKI czy cos takiego duzo było szumu o tym ostatnio a byli przedstawieni Polacy jako antysemici którzy mordowali żydów.skad to się wzieło .nie bede osądzać tutaj wszystkich niemców bo kto nim teraz jest dokładnie nie wiadomo tak jest wymieszane.ale wkurza mnie podsumowanie nas wszystkich Polaków jako pijaków i złodziei.czy takie okreslenie by Ci sie PFelger podobało to nie wiem a słyszałam juz to kilkakrotnie .ja wiem jedno dopóki zyje pokolenie wojenne  wielu przesiedleńców ze śląska dopóty będą takie dyskusje.u nas do komunizmu nie wiem czy wszyscy by sie chcieli wrócić ja tam nie narzekałam choć nic nie miałam jakos weselej było ,wszyscy jechali na jednym wózku a najlepiej wspominam te kolejki czasem było lepiej niz na wystepie w kabarecie.teraz każdy zamyka sie w swojej twierdzy że nawet wejsc nie ma jak ,rywalizacja na samochody ,wczasy przechodzi juz wszelkie granice i czym sie tutaj cieszyc w dzisiejszym czasie że wyjeżdzam za granice do Niemiec i nie mam żadnego zycia dawniej nic nie było ale rodzina trzymała sie razem było biednie jadło sie zupe ze szczawiu ale wiecznie ktos do domu przychodził drzwi sie nie zamykały teraz kazdy patrzy z nienawiscia bo ten czy tamtem kupił sobie lepsze auto odemnie.kończyłam szkołe jak nadeszła demokracja i co nagle sie okazało że dyplom sobie moge zrolowac i wsadzic do d...bo nagle pracy nie ma żadnej .wszystko rozkradzione i zniszczone u nas w miescie wyglada to tak dziadkowie i dzieci których tez mało.jaka przyszłosc czeka nasze dzieci tez wyjazdy nie chce takiej demokracji . co do niemców maja w sobie tą wyższośc pokazuja chetnie że oni nawet po zawodowej szkole są mądrzejśi niz osoby z Polski po studiach .dopiero młodsze pokolenie zaczyna powoli doceniac że my tez coś wiemy cos umiemy.a najbardziej imponuje im nasza elastyczność jesli chodzi o wykonywanie zawodów ,bo im cięzko przychodzi zmieniac cokolwiek.prowadzą nudne życie chyba nie chciałabym tak zyć.zero fantazji wszystko utartym torem

??

Ostatnio edytowany przez krystyna5 (2013-10-09 23:20:11)

#24 2013-10-10 07:48:14

Tosia
Member

krystyna5
  Moja podopieczna miała torebkę, której strzegła. Trafiła do szpitala, potrzebne były dokumenty. Wyjęłam dowód, ubezpieczenie i rozsypały się zdjęcia z okresu wojny. Hełmy, motocykle no i ta pewność na twarzach Niemców brrr.
Ewol8
ja też pojechałam do pracy, ale nie mogę zapomnieć,że w czasie wojny Niemiec zniżył lot, żeby postrzelać sobie do małej dziewczynki(mojej mamy). Zabawił się i odleciał i nie muszę pisać co przeżyła mama.
I jeszcze jedno, nie podoba mi się to, że pomału chcą zmienić prawdę historyczną odnośnie II wojny. Nasi ojcowie, nasze matki są tego przykładem.

#25 2013-10-10 09:21:37

pfleger
Member

krystyna5 napisał:

ja pisałam odnośnie do tego ostatniego filmu wyprodukowanego przez niemieckiego rezysera,bodajze pod tytułem NASI OJCOWIE NASZE MATKI czy cos takiego duzo było szumu o tym ostatnio a byli przedstawieni Polacy jako antysemici którzy mordowali żydów.skad to się wzieło....

Moze ogladali film polski "Poklosie"?
Co do filmu,to czy byly jakies powazne protesty ze strony polskich wladz?..Nieee Nawet telewizja polska kupila ten film,czyli nagradzajac poniekąd tworcow filmu za to dzielo.

#26 2013-10-10 09:35:49

pfleger
Member

krystyna5 napisał:

...u nas do komunizmu nie wiem czy wszyscy by sie chcieli wrócić sami.nie narzekałam choć nic nie miałam jakos weselej było ,wszyscy jechali na jednym wózku a najlepiej wspominam te kolejki czasem było lepiej wystepie w kabarecie.teraz każdy zamyka sie w swojej twierdzy że nawet wejsc nie ma jak ,rywalizacja na samochody ,wczasy przechodzi juz wszelkie granice i czym sie tutaj cieszyc w dzisiejszym czasie że wyjeżdzam za granice do Niemiec i nie mam żadnego zycia dawniej nic nie było ale rodzina trzymała sie razem było biednie jadło sie zupe ze szczawiu ale wiecznie ktos do domu przychodził drzwi sie nie zamykały teraz kazdy patrzy z nienawiscia bo ten czy tamtem kupił sobie lepsze auto odemnie.kończyłam szkołe jak nadeszła demokracja i co nagle sie okazało że dyplom sobie moge zrolowac i wsadzic do d...bo nagle pracy nie ma żadnej .wszystko rozkradzione i zniszczone u nas w miescie wyglada to tak dziadkowie i dzieci których tez mało.jaka przyszłosc czeka nasze dzieci tez wyjazdy nie chce takiej demokracji . co do niemców maja w sobie tą wyższośc pokazuja chetnie że oni nawet po zawodowej szkole są mądrzejśi niz osoby z Polski po studiach .dopiero młodsze pokolenie zaczyna powoli doceniac że my tez coś wiemy cos umiemy.a najbardziej imponuje im nasza elastyczność jesli chodzi o wykonywanie zawodów ,bo im cięzko przychodzi zmieniac cokolwiek.prowadzą nudne życie chyba nie chciałabym tak zyć.zero fantazji wszystko utartym torem

??

No weź przestań,nie bylo zazdrości? jak ktos za talon na lewo nowego malucha kupil?Albo kto z pod lady ruski kolorowy telewizor kupil??
System sie zmienil ludzie ci sami.Ci sami wtedy sie jak piszesz odwiedzali sie po domach ci sami teraz biora udzial w zawodach na lepszy samochod czy wczasy.
Przez komunizm i socjalizm jest w Polsce jak jest a nie jak W Skandynawii,Niemczech,Holandii.

Najbardziej śmieszą mnie teksty" ale za komuny
byla praca,Panstwo organizowala kolonie,byly mieszkania  "

#27 2013-10-10 11:13:40

jakniew
Member

Nie wspominam z sentymentem życia w czasach rządów komuny. Nie wszyscy byli traktowano równo, preferowano klasę chłopską i robotniczą. Przedwojenna inteligencja była na marginesie społecznym. Wiem coś o tym, bo moja rodzina i ja również odczułam to. Odsuwano rodziców w kolejce do uzyskania mieszkania, po ukończeniu szkoły, moi rówieśnicy od ręki dostawali pracę - ja nie. Rodzice byli inwigilowaniu, na co posiadam dokumenty z IPN. Próbowano na moich rodzicach a potem na mnie różnych sztuczek poprzez obietnice , że moje młodsze rodzeństwo będzie miało dostęp do przedszkola, mnie nie przyjęto na studia dzienne, dopiero gdy wyszłam za mąż, zmieniłam nazwisko dostałam pracę i zaocznie mogłam studiować. Historia długa i nieprzyjemna. Kolejna sprawa, wyjazdy za granicę na zaproszenie, czekanie miesiącami najpierw na paszport, potem na wizę, a po powrocie z gościny przy zwrocie paszportu, przesłuchiwanie na MO. Potem odmawianie wydania paszportu, pomimo iż wyjazd był wyłącznie prywatny do rodziny mieszkającej za granicą. Najgorsze były lata 60-te, które pamiętam jako bardzo, bardzo nieprzyjemne. Obecne czasy jakie są, takie są ale dla chcących swoje życie poprawić nie czekając, że rząd nam załatwi pracę, mieszkanie itd. nie ma nikt ograniczeń. Trzeba nauczyć się żyć na własny rachunek, a kto jest zazdrosny o to, że sąsiad ma więcej? ten kto czeka aż mu samo spadnie. Moje doświadczenia z komuny pozwalają mi znaleźć się w obecnych czasach, nie oglądając się na nikogo i nikomu nie zazdroszczę, że ma lepsze lokum ode mnie, czy lepszy samochód. jeśli nic nikomu nie ukradł a potrafił na to zarobić chylę czoła przed takimi ludźmi.

#28 2013-10-10 12:13:19

pfleger
Member

jakniew napisał:

Kolejna sprawa, wyjazdy za granicę na zaproszenie, czekanie miesiącami najpierw na paszport, potem na wizę, a po powrocie z gościny przy zwrocie paszportu, przesłuchiwanie na MO. Potem odmawianie wydania paszportu, pomimo iż wyjazd był wyłącznie prywatny do rodziny mieszkającej za granicą..

Mój dziadek z babciom chcieli w latach 50/60 wrócić do Niemiec były papiery z Niemiec,zaproszenie z niemieckich urzędu.Komuchy powiedziały :nie ma problemu,najpierw Pan jedzie z jednym dzieckiem,za rok kolejne dziecko,za rok kolejne..a na końcu Pana żona.

#29 2013-10-10 13:22:14

ewal8
Member

Tosiu,
ależ ja nie neguję tego w żadnym wypadku, że WOJNA BYŁA NAJWIĘKSZYM ZŁEM W DZIEJACH LUDZKOŚCI. I absolutnie nie moją intencją było wybielanie Niemców, czy zapominanie faktów historycznych. Tego nie da się zapomnieć i nie wolno nawet tego robić, ale ciągłe rozpamiętywanie i rozgrzebywanie też nie jest dobrą drogą, bo dochodzi do tego, o czym pisałam. Pierwsze skojarzenie naszej młodzieży  z Niemcami to Hitler. I uwierz mi, nie jest to miłe, jak idę na pierwszą  lekcję do pierwszaków (bo II i III klasy sobie już odpowiednio wychowałam) i oni Cię pozdrawiają pozdrowieniem wodza, czy gdzieś, jak Cię spotkają to Ci śpiewają „Deutschland über alles” i tłumaczenie jest: bo pani mówi językiem Hitlera. No ludzie!!!! Co ja mam z gościem wspólnego? Jak ja się urodziłam, to facet już prawie 40 lat kwiatki od spodu wąchał. Tak samo, co z nim mają wspólnego moi niemieccy rówieśnicy, czy tam jeszcze młodsi?  Czemu są winni, że był kiedyś taki ktoś.?
Moja śp. Babcia też przymusowo do Rzeszy wywieziona została, ale ona, mimo tego, co tam przeszła, tak wrogo do Niemców nastawiona nie była.
Karmiony nienawiścią i uprzedzeniami naród raczej nie jest zdolny do budowy czegoś dobrze funkcjonującego.

#30 2013-10-10 13:31:24

iweta
Member

ewal8 napisał:

Tosiu,
ależ ja nie neguję tego w żadnym wypadku, że WOJNA BYŁA NAJWIĘKSZYM ZŁEM W DZIEJACH LUDZKOŚCI. I absolutnie nie moją intencją było wybielanie Niemców, czy zapominanie faktów historycznych. Tego nie da się zapomnieć i nie wolno nawet tego robić, ale ciągłe rozpamiętywanie i rozgrzebywanie też nie jest dobrą drogą, bo dochodzi do tego, o czym pisałam. Pierwsze skojarzenie naszej młodzieży  z Niemcami to Hitler. I uwierz mi, nie jest to miłe, jak idę na pierwszą  lekcję do pierwszaków (bo II i III klasy sobie już odpowiednio wychowałam) i oni Cię pozdrawiają pozdrowieniem wodza, czy gdzieś, jak Cię spotkają to Ci śpiewają „Deutschland über alles” i tłumaczenie jest: bo pani mówi językiem Hitlera. No ludzie!!!! Co ja mam z gościem wspólnego? Jak ja się urodziłam, to facet już prawie 40 lat kwiatki od spodu wąchał. Tak samo, co z nim mają wspólnego moi niemieccy rówieśnicy, czy tam jeszcze młodsi?  Czemu są winni, że był kiedyś taki ktoś.?
Moja śp. Babcia też przymusowo do Rzeszy wywieziona została, ale ona, mimo tego, co tam przeszła, tak wrogo do Niemców nastawiona nie była.
Karmiony nienawiścią i uprzedzeniami naród raczej nie jest zdolny do budowy czegoś dobrze funkcjonującego.

Popieram w 110%, oby więcej było takich ludzi myslących

#31 2013-10-10 14:26:45

krystyna5
Member

no widocznie nie wszyscy mieli problemy żeby kupic malucha bo jakoś nie wszystkim był on potrzebny jak ktos chciał wybudował dom co prawda z cięzko zdobytych materiałów.to tyle co do komunizmu.jakos uciekło wszystkim ze dzieci wychwuja sie same ze ich czeka tez los imigranta .może nie kazdy lubi te wyjazdy ale nie ma wyboru o tym tez trzeba pomyslec.ja tam jakos zbytnio bym sie nie paliła jakbym mogła pracowac w swoim zawodzie ,w dzieiejszej rzeczywistości naszej z trzech duzych fabryk nic nie zostało tak wiec o pracy nie ma co marzyc.Niemiecki mój syn zaczął teraz w szkole i jakos bardziej mu sie podoba  niz angielski .ale nie chce żeby musiał kiedykowliek wyjezdzać bo co to jest za zycie.ten który osiedlił sie na stałe może sobie oczywiscie wszystko chwalic ja nie mam zamiaru.uprzedzenia mozna tez miec jesli ktos wiecznie trafia na takie osoby z pretensjami do nas jako Polaków za cos co sami zrobili .wcale sie nie dziwię mnie tez takie cos potrafi zdenerwować .nie miałam nigdy rodziny w Niemczech nie jestem z nimi w żaden sposób związana rodzinnie dla mnie jest to po prostu kraj sąsiedni.nie podchodze do tego sentymentalnie jedynie obserwuję na zimno i bez emocji jak zachowuja się Niemcy .starzy maja jeszcze swoje przekonania które trudno przeskoczyć .ja nie krytykuje wszystkich niemczów bo hitler itd.było minęło ale czasem oni sami wzbudzaja niepotrzebne emocje fałszujac historie lub przemilczając fakty wyciagają na światło dzienne to co zrobili inni.zreszta oni sami maja problem miedzy sobą w koncu jest to kraj złozony z landów które między soba prowadzą kłótnie.co z tego że rozmawiaja jednym językiem.są po prostu inni od nas i albo sie z tym pogodzimy albo będziemy ten temat ciagnąc do nieskończoności.i nie chce myslec co byłoby gdyby historia miała sie powtórzyć

#32 2013-10-10 14:32:59

krystyna5
Member

pfleger napisał:

krystyna5 napisał:

...u nas do komunizmu nie wiem czy wszyscy by sie chcieli wrócić sami.nie narzekałam choć nic nie miałam jakos weselej było ,wszyscy jechali na jednym wózku a najlepiej wspominam te kolejki czasem było lepiej wystepie w kabarecie.teraz każdy zamyka sie w swojej twierdzy że nawet wejsc nie ma jak ,rywalizacja na samochody ,wczasy przechodzi juz wszelkie granice i czym sie tutaj cieszyc w dzisiejszym czasie że wyjeżdzam za granice do Niemiec i nie mam żadnego zycia dawniej nic nie było ale rodzina trzymała sie razem było biednie jadło sie zupe ze szczawiu ale wiecznie ktos do domu przychodził drzwi sie nie zamykały teraz kazdy patrzy z nienawiscia bo ten czy tamtem kupił sobie lepsze auto odemnie.kończyłam szkołe jak nadeszła demokracja i co nagle sie okazało że dyplom sobie moge zrolowac i wsadzic do d...bo nagle pracy nie ma żadnej .wszystko rozkradzione i zniszczone u nas w miescie wyglada to tak dziadkowie i dzieci których tez mało.jaka przyszłosc czeka nasze dzieci tez wyjazdy nie chce takiej demokracji . co do niemców maja w sobie tą wyższośc pokazuja chetnie że oni nawet po zawodowej szkole są mądrzejśi niz osoby z Polski po studiach .dopiero młodsze pokolenie zaczyna powoli doceniac że my tez coś wiemy cos umiemy.a najbardziej imponuje im nasza elastyczność jesli chodzi o wykonywanie zawodów ,bo im cięzko przychodzi zmieniac cokolwiek.prowadzą nudne życie chyba nie chciałabym tak zyć.zero fantazji wszystko utartym torem

??

No weź przestań,nie bylo zazdrości? jak ktos za talon na lewo nowego malucha kupil?Albo kto z pod lady ruski kolorowy telewizor kupil??
System sie zmienil ludzie ci sami.Ci sami wtedy sie jak piszesz odwiedzali sie po domach ci sami teraz biora udzial w zawodach na lepszy samochod czy wczasy.
Przez komunizm i socjalizm jest w Polsce jak jest a nie jak W Skandynawii,Niemczech,Holandii.

ja tam nie widziałam zazrosci bo nikt wkoło nic nie miał nikt nie posiadał malucha ani mieszkania nie dostał na wczasy sie jezdziło do nastepnego sąsiada na zniwa bo mimo ze pochodze z kasy chłopskiej jakos tych luksusów nie posiadiadalismy .rodzine mielismy jedynie w ameryce i w australii jakos tam nikomu sie jechac nie chciało.z daleka od polityki żylismy w miarę spokojnie .to sprawy materialne akurat mnie nie interesuja mnie interesują sprawy bardziej emocjonalne więz z rodziną to jest podstawa.

#33 2013-10-10 16:05:02

pfleger
Member

krystyna5 napisał:

pfleger napisał:

krystyna5 napisał:

??

ja tam nie widziałam zazrosci bo nikt wkoło nic nie miał nikt nie posiadał malucha ani mieszkania .

Pierwsza myśl jaką miałem po przeczytaniu tego tekstu to Korea Północna.Tam tez maja po rowno.

Dla mnie bardziej podoba sie swiat "pracowity i zaradny ma lepiej niz, wszystkim po równo"

Ostatnio edytowany przez pfleger (2013-10-10 22:43:56)

#34 2013-10-10 20:19:07

krystyna5
Member

ha ha ja bym wolała KUBA

#35 2014-02-16 12:26:27

ana
Member

uff jakie poważne tematy -- każdy chce sie poczuć kimś waznym .  niestety ,,a tu pospolitość skrzeczy,, robota u tego okropnego niemca,ponizanie sie u  byłych agresorów, za ciężko zapracowane grosze. no gdzie SPRAWIEDLIWOŚĆ jest czy my jestesmy podklasą.

Reklama