Przepisy na Szpecle

Hej! Jadłam też raz w Niemczech coś takiego jak Szpecle. Nie wiem dokładnie, czy było to coś a la makaron czy raczej kluski. Takie jakby zwitki róznego kształtu-jak lane kluski...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2012-10-08 11:08:53

Viola
New member

Przepisy na Szpecle

Hej! Jadłam też raz w Niemczech coś takiego jak Szpecle. Nie wiem dokładnie, czy było to coś a la makaron czy raczej kluski. Takie jakby zwitki róznego kształtu-jak lane kluski. Zamówiłam to sobie raz w knajpce, bo chciałam pokosztować- w karcie widniała nazwa "Spätzle". Krótkie, więc stwierdziłam, że nie może być groźne dla moich kubków smakowych smile No i podano mi to  najprawdopodobniej zapieczone z boczkiem i serem. Smakowało to nawet nawet, ale nie wiem z czego robi się to ciasto i z czym zapieka. Może któraś z Was miała już z tym doczynienia?

#2 2012-10-08 13:06:57

amelka44
Member

Re: Przepisy na Szpecle

Violu, specle są bardzo fajnym dodatkiem do wielu potraw i mnie tez smakują i często je robię, także dam ci na nie mój taki sposób. Potrzebujesz 3 jajka, 300 g mąki, z 3,5 - 4 litry wody i odrobinkę pieprzu i soli do smaku. Niektórzy jeszcze dodają łyżkę masła - ale ja nie. Świeża pietruszka/ szczypiorek, cebulka , boczek - wszystko inne co chcesz do nich dać.

I teraz tak wymieszaj mąkę z jajkami, odrobiną wody i solą i pieprzem w miseczce. Otrzymasz lekkie ciasto,takie jak na lane kluski. Rozłóż ciasto na desce lub płaskim talerzu. Placek powinien mieć grubość ok. 1 cm. Zagotuj w garnku wodę. Placek pokrój na długie paseczki i te paseczki wrzucaj teraz do gorącej wody. Jak tylko specelki wypłyną trzeb je od razu wyjmować. Połóż je najlepiej na sitku, albo na jakimś papierze, żeby odsączyć. No i teraz, można je ostudzić i odsmażać - są wyborne smile Albo boczek czy cebulkę dodać, a można polać tylko masełkiem i posypać pietruszką. Wszystko według uznania i smaku. Życzę smacznego !

#3 2012-10-08 13:17:18

makola45
Member

Na bawarii popularne są kesespetzle.To normalne spetzle wrzucamy na patelke,na masełko ,dodajemy prażoną cebule i tarty ser żółty.Zasmażamy aż sie ser rozpuści.Pyszne tylko bardzo kaloryczne.

#4 2013-01-06 18:04:08

amelia
Przyjaciel Forum

Z tego co mi wiadomo to jest to potrawa typowo ze Schwabi (okolice Stuttgartu. Bardzo dużo jaj 10 albo i więcej na 1 kilo mąki. Wody tyle aby było lane ale gęstawe ciasto i dobrze wyrobić.
Do zrobienia tych spezli potrzebne jest specjalne urządzenie. Wygląda jak tarka jarzynowa tylko ma okrągłe dziurki i taki suwany wagonik.
Kładzie się to ustrojstwo na garnek z osolonym wrzątkiem. Wagonik napełnia się ciastem i przesuwa się mim  w takim tempie aby na wodę spadały kuleczki (łezki). Po wypłynięciu należy zahartować, wlewając szklankę zimnej wody i na durszlak. Takie spezle używam do wyczarowania różnych potraw. Jako dodatek do gulaszu, do pomidorówki, z jajkiem, z serem, a sosem pomidorowym, ze śmietaną i owocami(np.jagodami) i co tam jeszcze sobie życzymy.....( czasem część zamrażam i mam w razie "W").

#5 2013-01-06 18:50:24

kasia63
Member

mój przepis na Spatzle jest taki - ide do ALDI  i za jedyne 89centów kupję ,sa trzy rodzaje na tackach-małe jak lane kluseczki,okrągłe,tez małe i większe takie cos jak nasze kopytka/,na 5 min do wrzatku i gotowe.te mniejsz e używam do zup,nawet do domu zabieram zwykle 2-3 tacki do rosołku:)

#6 2013-01-06 19:06:12

anitkak11
Member

amelia napisał:

Z tego co mi wiadomo to jest to potrawa typowo ze Schwabi (okolice Stuttgartu. Bardzo dużo jaj 10 albo i więcej na 1 kilo mąki. Wody tyle aby było lane ale gęstawe ciasto i dobrze wyrobić.
Do zrobienia tych spezli potrzebne jest specjalne urządzenie. Wygląda jak tarka jarzynowa tylko ma okrągłe dziurki i taki suwany wagonik.
Kładzie się to ustrojstwo na garnek z osolonym wrzątkiem. Wagonik napełnia się ciastem i przesuwa się mim  w takim tempie aby na wodę spadały kuleczki (łezki). Po wypłynięciu należy zahartować, wlewając szklankę zimnej wody i na durszlak. Takie spezle używam do wyczarowania różnych potraw. Jako dodatek do gulaszu, do pomidorówki, z jajkiem, z serem, a sosem pomidorowym, ze śmietaną i owocami(np.jagodami) i co tam jeszcze sobie życzymy.....( czasem część zamrażam i mam w razie "W").

to takie nasze trochę kopytka bez ziemniaków tak?
ja teraz zrobiłam sobie nasze naleśniczki i ser biały wymieszałam z dżemem i siedze i zajadam super lekka nie wiem jak sie to pisze ale humor mam od razu lepszy Miłego wieczoru Moje Kochane smile

#7 2013-01-06 19:07:45

anitkak11
Member

kasia63 napisał:

mój przepis na Spatzle jest taki - ide do ALDI  i za jedyne 89centów kupję ,sa trzy rodzaje na tackach-małe jak lane kluseczki,okrągłe,tez małe i większe takie cos jak nasze kopytka/,na 5 min do wrzatku i gotowe.te mniejsz e używam do zup,nawet do domu zabieram zwykle 2-3 tacki do rosołku:)

No właśnie Kasia63 też tak pomyślałam hihi smile

#8 2013-01-06 19:22:59

kasia63
Member

smilesmilesmile anitkak11 - kiedys to sama robilam ale odkrylam te gotowe i juz sie nie wysilam za bardzo,one sa zreszta smaczne, w innych sklepach tez sa ale nie takie dobre.Jak jestem gdzies gdzie nie ma blisko Aldika no to robię kluski z dziurka z ziemniakow.Sama ,bo te co sa w proszku to błłeeeee.

#9 2013-01-06 19:24:25

Milena65
Member

Z tego co wiem...jak pracowalam na dole De...gdzie specle sä popularne...to na dobre specle....jest odpowiedni gatunek mäki...

#10 2013-01-06 20:41:51

amelia
Przyjaciel Forum

anitkak11 napisał:

amelia napisał:

to takie nasze trochę kopytka bez ziemniaków tak?
ja teraz zrobiłam sobie nasze naleśniczki i ser biały wymieszałam z dżemem i siedze i zajadam super lekka nie wiem jak sie to pisze ale humor mam od razu lepszy Miłego wieczoru Moje Kochane smile

Anitko, raczej bym porównała ciasto do lanych lub kładzionych klusek. Jeśli chodzi o kształt to są kuleczki o średnicy 1 cm.

#11 2013-01-06 20:43:58

amelia
Przyjaciel Forum

Milena65 napisał:

Z tego co wiem...jak pracowalam na dole De...gdzie specle sä popularne...to na dobre specle....jest odpowiedni gatunek mäki...

Tak, to prawda. Ja kupuję dobrą mąkę tortową. A jeśli chodzi o gotowce, to nie mogę z tego skorzystać , gdyż mam uczulenie na konserwanty.

#12 2013-01-07 12:25:34

Tercja
Member

Generalnie w całej B-W jedliśmy spatzle. W zależności od miejsca pobytu i przyzwyczajeń tubylców. Np. w Allgaeu wszystkie kluseczki są głównie z najróżniejszymi serami. Dlaczego? Ponieważ w tym rejonie są kilku wiekowe tradycje serowarskie. Prawie do każdej potrawy dodawane są sery. Inne spatzle jadłam  nad Neckarem. Z dodatkiem sosu z białego wina z winogronami. ( we wrześniu zeszłego roku).  W Ulm w karcie widziałam ryby ze spatzlami.  U podopiecznej nie robiłam osobiście spatzli, ponieważ w lokalnej masarni kupowałyśmy wyjątkowe smaczne. Kilka smaków, w soboty około 10 rodzajów. Aby kupować w sobotę, należało przyjść ok. 8 rano lub zamówić wcześniej.

Reklama