Kawa czy herbata?

Jakiego rodzaju napoje gorące podajecie zwykle swoim podopiecznym? Kawy czy herbaty? Jakie najczęściej podajecie? W jakiej formie? Nie było takiego topiku a uważam, że potrzebny...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2015-11-01 09:50:12

arias
Member

Kawa czy herbata?

Jakiego rodzaju napoje gorące podajecie zwykle swoim podopiecznym? Kawy czy herbaty?
Jakie najczęściej podajecie? W jakiej formie? Nie było takiego topiku a uważam, że potrzebny...

#2 2015-11-01 10:55:30

Dalia
Member

Re: Kawa czy herbata?

Nie wydaje mi się, żeby to był ważny temat, ale czuję potrzebę wypowiedzenia się na jakikolwiek temat. wink
Podajemy chyba takie napoje jakie lubią PDP. Napój, który moi lubią to herbatka z mlekiem - bo ja w Anglii jestem. Raz jedyny byłam u babki, która piła wyłącznie kawę, to było bardzo nietypowe. W dodatku ta jej kawka była cieniutka. Moja babka też pije sok pomarańczowy do obiadu.

#3 2015-11-01 11:11:09

Dalia
Member

A tak swoją drogą to herbata z mlekiem w PL nazywa się bawarka, dziewczyny z Niemiec, czy Bawarczycy piją taką herbatę? Czy to znowu nazwa wzięta z tyłka jak ryba po grecku czy ruskie pierogi? big_smile

#4 2015-11-01 11:39:31

mobilna
Member

Na Bawarii na pewno nie.
Ale na Wyspach Fryzyjskich i w niektórych miejscach nad Morzem Północnym tak.
A mój dziadek ma to gdzieś i pije coca colę od rana do nocy big_smile

#5 2015-11-01 12:57:47

..?eto
Member

Dalia napisał:

A tak swoją drogą to herbata z mlekiem w PL nazywa się bawarka, dziewczyny z Niemiec, czy Bawarczycy piją taką herbatę? Czy to znowu nazwa wzięta z tyłka jak ryba po grecku czy ruskie pierogi? big_smile

Dalio, jak zwal tak zwal. Najwazniejsze , że powyższe potrawy sa smaczne.
A Coca Cola wywołuje zaparcie.
Nie polecam od rana do wieczora.
Trzymkaj się Dalio smile
P.S.Podobnie nie polecam paluszków solonych.
Bawarkę jak najbardziej .
To moja metoda na ugaszenie pragnienia , którego niczym inym nie mogę ugasić. Polecam.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-11-01 12:59:52)

#6 2015-11-01 19:38:13

festynka
Member

Moja babcia może non stop kawę pić i pije ile się da.Jak za mało do południa to poprawi po południu i chętnie opije się kawą na noc.Ale po dzisiejszej kawusi z rodzinką to ja wszystkim już bardzo dziękuję za kawę .Rodzinka kupiła ciasto do kawy i jedliśmy sobie to ciasto i synek powiedział ile zapłacił za to ciasto  i wszyscy przerażeni ,że tak drogo? no nie wierzyli ,że tyle pieniędzy wydał na ciasto.Rodzinka czekała chyba aby babcia pokryła koszty ale babcia nie taka szybka.
Herbata tylko  do kolacji .

#7 2015-11-01 19:40:59

festynka
Member

mobilna napisał:

Na Bawarii na pewno nie.

Dziadek ma jeszcze zęby?
Coca cola po jedzeniu tak szklaneczkę wypić to jest bardzo dobrze -odbije się i nic nie stanie na żołądku, ale tak jak dziadek od rana do nocy -podziwiam dziadka kiszki-hahhaha

#8 2015-11-01 19:44:53

festynka
Member

Dalia napisał:

Nie spotkałam na Bawarii aby ktokolwiek pił herbatkę z mlekiem -bawarkę. Przecież Bawaria to kraj słynący z wina i piwa i im w głowie tylko takie trunki.

#9 2015-11-01 20:13:08

barbara.b
Member

ogólnie to babki raczej piły wodę plus kawę. ostatnia nie piła wody ani soków, z herbatą najczęściej się udawało- miętowa, owocowa, ziołowa. najczęściej z miodem. była chyba jedyną która piła herbaty. no ale i jedyna, która nie piła wody :-)))))

#10 2015-11-01 20:21:13

mobilna
Member

festynka napisał:

mobilna napisał:

Na Bawarii na pewno nie.

Dziadek ma jeszcze zęby?
Coca cola po jedzeniu tak szklaneczkę wypić to jest bardzo dobrze -odbije się i nic nie stanie na żołądku, ale tak jak dziadek od rana do nocy -podziwiam dziadka kiszki-hahhaha

Konsekwentnie i za zgodą rodziny odmawia picia czegoś innego.
Jak on z tym szczęśliwy to i my szczęsliwi.

#11 2015-11-01 21:46:24

klija
Member

mobilna napisał:

festynka napisał:

mobilna napisał:

Na Bawarii na pewno nie.

Dziadek ma jeszcze zęby?

Konsekwentnie i za zgodą rodziny odmawia picia czegoś innego.
Jak on z tym szczęśliwy to i my szczęsliwi.

Rzeczywiście może wydawać się to dziwne ale dla mojego Pdp. cola również okazała się prawdziwym lekarstwem - skończyły się problemy typu zaparcie, rozwolnienie - jak pierwszy raz powiedziano mi, że cola "leczy" podeszłam do tego z pewną dozą rezerwy - ale taka była sugestia lekarza ... i tak od pół roku cola jest napojem podstawowym ... a problemy z wypróżnianiem ustały ...

#12 2015-11-01 22:20:35

amelia
Przyjaciel Forum

Miałam znajomą, młodą dziewczynę, która po trzech latach namiętnego picia coli (ok 1,5 litra lub więcej) zachorowała na marskość wątroby .

Coś  z mojego ogródka.
Na ogół nie pijam coli z racji na dużą zawartość cukru, którego mi nie wolno.
Biorę jednak zawsze butelkę coli w drogę, by nie zasnąć za kierownicą (zamiast kawy) oraz w razie spadku cukru.

Ale...... kiedyś nie wzięłam sobie na podróż wody ( a może miałam w aucie ale gdzieś "zakopaną"), a że było bardzo gorąco, to wypiłam tą butelkę w ciągu kilku (ok. 7) godzin .
O luuudu! jakam była chora!!!! Ból w żołądku, zgaga, jakiś ciężar jak gdyby kamień w żołądku, wzdęcie w okolicach wątroby..... po dwóch dniach dopiero przeszło.

No więc teraz , dawkuję sobie ostrożnie. Nie więcej jak szklaneczka dziennie (oczywiście sporadycznie).

Również wypróbowałam, że mała szklaneczka po dobrym jedzeniu albo jak coś "stanie" na żołądku działa na mnie leczniczo.

Kiedyś słyszałam, że lekarka zalecała dać dziecku pół szklanki coli przy jakim zatruciu.

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-11-01 22:21:29)

#13 2015-11-02 16:48:06

ava
Member

mobilna napisał:

Na Bawarii na pewno nie.

Fryzyjska herbatka to cały ceremoniał big_smile Moja ostatnia fit babka na trzeciej sztufie (bo jednak dostała) to właśnie Fryzyjka była big_smile
Przez tą ichnią herbatkę to mi nogi do do..py prawie weszły, a limit kilometrów to po śniadaniu miałam wylatany big_smile
Tam w każdym sklepie leży wschodnio fryzyjska mieszanka herbaty. W domu kilka czajniczków ze stali nierdzewnej, do parzenia herbaty. Owych czajniczków się nie myje, a tylko opłukuje wodą. Bron Boże potraktować płynem do mycia naczyń. W środku jest osad z herbaty.  W domu jest puszka na herbatę, do tego łyżeczka szufeleczka miarowa do herbaty. Do torebeczki do parzenia herbaty odmierzamy ilość herbaty, torebeczkę pięknie zawijamy i do czajniczka. Zalewamy wrzątkiem i na płytkę kuchenną ustawioną na 2. Ustawiamy z boku, co by ciepło miała ale się nie gotowała. Ma się parzyć minimum 2 minuty. Do filiżaneczki wkładamy bryłkę cukru kandyzowanego, herbatę lejemy na cukier,  słychać jak cukier trzaska. Filiżaneczkę napełniamy do połowy, tak żeby cukier zakryć. Do tego specjalną łyżeczką do śmietanki  z dzbanuszka wlewamy śmietankę kremóweczkę. Herbatka do kuchni na płytkę, co by gorąca była. I tak 6 – 8 półfiliżaneczek w czasie śniadania, czajniczek przynieś i wynieś big_smile
O trzeciej powtórka. Nie polubiłam fryzyjskiej herbatki big_smile

#14 2015-11-02 16:57:40

festynka
Member

ava napisał:

mobilna napisał:

Na Bawarii na pewno nie.

Fryzyjska herbatka to cały ceremoniał big_smile Moja ostatnia fit babka na trzeciej sztufie (bo jednak dostała) to właśnie Fryzyjka była big_smile
Przez tą ichnią herbatkę to mi nogi do do..py prawie weszły, a limit kilometrów to po śniadaniu miałam wylatany big_smile
Tam w każdym sklepie leży wschodnio fryzyjska mieszanka herbaty. W domu kilka czajniczków ze stali nierdzewnej, do parzenia herbaty. Owych czajniczków się nie myje, a tylko opłukuje wodą. Bron Boże potraktować płynem do mycia naczyń. W środku jest osad z herbaty.  W domu jest puszka na herbatę, do tego łyżeczka szufeleczka miarowa do herbaty. Do torebeczki do parzenia herbaty odmierzamy ilość herbaty, torebeczkę pięknie zawijamy i do czajniczka. Zalewamy wrzątkiem i na płytkę kuchenną ustawioną na 2. Ustawiamy z boku, co by ciepło miała ale się nie gotowała. Ma się parzyć minimum 2 minuty. Do filiżaneczki wkładamy bryłkę cukru kandyzowanego, herbatę lejemy na cukier,  słychać jak cukier trzaska. Filiżaneczkę napełniamy do połowy, tak żeby cukier zakryć. Do tego specjalną łyżeczką do śmietanki  z dzbanuszka wlewamy śmietankę kremóweczkę. Herbatka do kuchni na płytkę, co by gorąca była. I tak 6 – 8 półfiliżaneczek w czasie śniadania, czajniczek przynieś i wynieś big_smile
O trzeciej powtórka. Nie polubiłam fryzyjskiej herbatki big_smile

żebyś wiedziała ,że cały ceremoniał.,torebeczki i łyżeczki i czajniczki i temperaturka i na koniec nic ciekawego -jeszcze została nie polubiona,nie  każdy  smak przypasuje -taka prawda ,tak jak z kawą-jest tyle gatunków i są dla jednych pycha a dla innych ta pycha jest obrzydliwa.

#15 2015-11-02 22:18:56

squonk
Member

Dalia napisał:

Właśnie stamtąd wzięta, znaczy z tyłka wink Nie wiadomo w sumie, skąd w Polsce bawarka = herbata z mlekiem, ale niektórzy językoznawcy twierdzą, że związek z Bawarią może być mylny, bo może to być np skrót od białej warki czyli warzenia napoju z mlekiem. 

Wg Wikipedii, to bawarka powstała w kuchni francuskiej,ale jako herbata z sokiem z paproci, żadnym tam mlekiem czy śmietanką, ale obecnie ta nazwa funkcjonuje u Francuzów dla drinka z kawy, rumu i śmietanki.

Herbaciane tradycje w Niemczech to rejon północno-wschodni (Fryzja) jak już napisano.

Ostatnio edytowany przez squonk (2015-11-02 22:19:48)

#16 2015-11-02 22:27:43

mobilna
Member

ava i festynka
Macie mnie , jestem gotowa zwlec się z wyrka i zrobić wam angielską bawarkę po fryzyjsku smile
Zejdzie nam do 4 rano big_smile

#17 2015-11-02 22:30:51

mobilna
Member

Naturalnie z rumem jaki zapewni squonk , bo to moze się okazać największą zaletą tej herbaty smile

#18 2015-11-02 22:33:54

Dalia
Member

Angielska bawarka po fryzyjsku, Mobilna pięknie to nazwałaś smile

#19 2015-11-02 22:46:44

mobilna
Member

Czyli 4 x rum i jedna herbata.
Prawda Dalia ?

big_smile

#20 2015-11-03 08:58:42

festynka
Member

mobilna napisał:

ava i festynka
Macie mnie , jestem gotowa zwlec się z wyrka i zrobić wam angielską bawarkę po fryzyjsku smile

chyba się spóznilam na tą całą herbatkę 3 krajów, bo dopiero odczytałam ,ale taka na postoju grzewczym też się chyba jeszcze nada do picia!czy już będzie terminatorem
jak pić to pić -na zdrowie!
Dzięki za zaproszenie mobilna .

#21 2015-11-03 09:12:57

..?eto
Member

festynka napisał:

mobilna napisał:

ava i festynka

chyba się spóznilam na tą całą herbatkę 3 krajów, bo dopiero odczytałam ,ale taka na postoju grzewczym też się chyba jeszcze nada do picia!czy już będzie terminatorem

A gdzież tam Festynko !
Nie spóźniłaś się, bo całodobowa herbaciarnia.
To co?
Po jednej?smile

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-11-03 09:13:29)

#22 2015-11-03 10:07:52

festynka
Member

..?eto napisał:

festynka napisał:

mobilna napisał:

ava i festynka

A gdzież tam Festynko !
To co?
Po jednej?smile

Dawaj bo dobrze mi się siedzi!!!

#23 2015-11-03 10:09:26

festynka
Member

festynka napisał:

..?eto napisał:

festynka napisał:

A gdzież tam Festynko !
To co?
Po jednej?smile

Dawaj bo dobrze mi się siedzi!!!

A to będzie herbatka z kopem???

#24 2015-11-03 10:55:34

latinka
Member

Moja babcia również do pewnego czasu piła kawę ale obecnie już nie pije z uwagi na to,że kawa wypłukiwała jej z organizmu magnez.  Źle się po tym czuła tak więc stanęło na herbatce. Najbardziej lubi czarną słodzoną herbatę chociaż coraz bardziej przekonuje sie do herbaty zielonej ( którą sama osobiście uwielbiam).
Herbata zielone ma wiele zalet:
http://www.herbata.info/herbata-zielona/
Tak wiec jest polecana dla seniora.

#25 2015-11-04 07:42:06

mobilna
Member

Kawa czy herbata ?
Dżiś jedno i drugie.

A za chwilkę pora zacząć kolejny dzień reszty mojego życia.
Gdziekolwiek jesteście życzę udanego i niezbyt ciężkiego dnia dziewczyny.

#26 2015-11-04 09:22:28

..?eto
Member

A ja Moje Drogie Panie mam pomysł na Jutro.
Oczywiście z rana kawusia i to dobra kawusia, najlepiej w miłym towarzystwie, czyli w swoim.
A potem przez cały dzień pijemy tylko wodę przegotowaną.
Pamiętacie wpis o pdp Hermanie z Meppen.
Picie przegotowanej  wody czyni  podobno cud długowieczności w dobrej kondycji.
I płuczemy organizm, dla odmiany pluczemy, aż wypłuczemy i będziemy cudne i ciągle młode.
Łatwe co nie?lol

#27 2015-11-04 09:33:15

LidiaSz
Member

Kawa!!!
A z tą wodą to prawda, takie łatwe, a takie trudne wink
Miłego dnia wszystkim smile

#28 2015-11-04 09:49:18

Franciszka
Member

mobilna napisał:

Kawa czy herbata ?
Dżiś jedno i drugie.

A za chwilkę pora zacząć kolejny dzień reszty mojego życia.
Gdziekolwiek jesteście życzę udanego i niezbyt ciężkiego dnia dziewczyny.

Wzajemnie, dobrego dnia  smile .

#29 2015-11-05 09:55:58

..?eto
Member

Drogie Panie!
Po kawce jezdeśma ?
Na dzisiaj mam propozycję picia kranówy, ktorą caly czas trzymamy w lodówce.
Woda trzymana w lodówce jest wyśmienita i też zdrowotna.lodowka sprawia , że woda pozbywa się jakiś tam jonów i pobiera jakies tam jony .
I to cala tajemnica mlodości dlugowieczności.
A tak swoją drogą , jak jesteś nad wodą, to ogarnia nas nieokreślone uczucie, coś w rodzaju blogości.
To wlaśnie przez te jony nagromadzone nad powierzchnia wody.
Po zdeżeniu sie z naszymi jonami przy ciele, powstaję odlotowa marycha.Achoj!

#30 2015-11-05 10:41:24

urszula47
Member

..?eto napisał:

Drogie Panie!
Po kawce jezdeśma ?
Woda trzymana w lodówce jest wyśmienita i też zdrowotna.lodowka sprawia , że woda pozbywa się jakiś tam jonów i pobiera jakies tam jony .
A tak swoją drogą , jak jesteś nad wodą, to ogarnia nas nieokreślone uczucie, coś w rodzaju blogości.

Masz racje z tymi jonami ,a ja dodam linka http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/m … 34185.html   Spotkalam niedawno opiekunke,ktora mrozila wode a potem ja rozmrazala i to pila jako eliksir mlodosci smile Znalazlam w necie "Woda, którą serwują nam wielkie koncerny zawiera w dużych ilościach sole mineralne, które nie są rozpuszczalne w organiźmie. Można to wywnioskować chociażby po tym, kiedy gotujemy - na czajniku powstaje osad. Ponadto w zwykłej "kranówce" znajdują się domieszki pierwiastków promieniotwórczych. Niestety, owe domieszki nie są likwidowane podczas procesu gotowania. Gotując wodę niszczymy nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale niszczymy też aktywny tlen, którego nasz organizm potrzebuje. Podczas gotowania woda staje się "martwa", gdyż jej naturalna struktura się zmienia. Wobec tego picie przegotowanej wody nie jest w pełni bezpieczne dla organizmu.
Woda strukturowana
Naturalnie można ją spotkać w warzywach, owocach czy ich sokach, przecierach i w roztopionym lodzie. Jakuci, naród pochodzący z północnej Rosji dożywają średnio sto kilka lat. Jak się okazuje nie posiadają żadnych urozmaiceń w postaci wodociągów, elektryczności. Spożywają niewielką ilość warzyw i owoców, ich posiłki są skromne i praktycznie choroby ich nie tykają. Dlaczego? Oczywiście - zdrowe środowisko, naturalne posiłki, ale ponadto Jakuci korzystali z wody z roztopionego lodu. Cieli kawałki lodu na mniejsze części i je pozostawiali do roztopienia.

Jedną z przyczyn starzenia się jest utrata przez organizm zdolności do przyswajania i przetwarzania wody. Osoba dorosła u której proces rozrastania kości się zakończył - jej organizm odkłada zbędne ilości soli wapnia w naczyniach krwionośnych i stawach. Powoduje to zaburzenia układu krwionośnego i homeopatii. Aby wyeliminować szkodliwe czynniki wystarczy wlać wodę do garnuszka, przenieść do zamrażalnika na okres czasu około 3 godzin (bądź w zimie na balkonie/tarasie) po czym przebić powstały u góry lód a pozostałą wodę - używać.
Pod względem swojej struktury woda ta jest identyczna jak woda znajdująca się w komórkach naszego organizmu."

#31 2015-11-05 10:52:10

Giana
Member

Zależy od dnia i stanu. Często parzę podopiecznej ziółka. Czasem z dodatkiem melisy, czasem rumianek na lepsze trawienie. Moja podopieczna lubi ziółka.

#32 2015-12-10 12:02:32

Madzia
Member

urszula47 napisał:

..?eto napisał:

Drogie Panie!
Po kawce jezdeśma ?

Masz racje z tymi jonami ,a ja dodam linka http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/m … 34185.html   Spotkalam niedawno opiekunke,ktora mrozila wode a potem ja rozmrazala i to pila jako eliksir mlodosci smile Znalazlam w necie "Woda, którą serwują nam wielkie koncerny zawiera w dużych ilościach sole mineralne, które nie są rozpuszczalne w organiźmie. Można to wywnioskować chociażby po tym, kiedy gotujemy - na czajniku powstaje osad. Ponadto w zwykłej "kranówce" znajdują się domieszki pierwiastków promieniotwórczych. Niestety, owe domieszki nie są likwidowane podczas procesu gotowania. Gotując wodę niszczymy nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale niszczymy też aktywny tlen, którego nasz organizm potrzebuje. Podczas gotowania woda staje się "martwa", gdyż jej naturalna struktura się zmienia. Wobec tego picie przegotowanej wody nie jest w pełni bezpieczne dla organizmu.
Woda strukturowana
Naturalnie można ją spotkać w warzywach, owocach czy ich sokach, przecierach i w roztopionym lodzie. Jakuci, naród pochodzący z północnej Rosji dożywają średnio sto kilka lat. Jak się okazuje nie posiadają żadnych urozmaiceń w postaci wodociągów, elektryczności. Spożywają niewielką ilość warzyw i owoców, ich posiłki są skromne i praktycznie choroby ich nie tykają. Dlaczego? Oczywiście - zdrowe środowisko, naturalne posiłki, ale ponadto Jakuci korzystali z wody z roztopionego lodu. Cieli kawałki lodu na mniejsze części i je pozostawiali do roztopienia.

Jedną z przyczyn starzenia się jest utrata przez organizm zdolności do przyswajania i przetwarzania wody. Osoba dorosła u której proces rozrastania kości się zakończył - jej organizm odkłada zbędne ilości soli wapnia w naczyniach krwionośnych i stawach. Powoduje to zaburzenia układu krwionośnego i homeopatii. Aby wyeliminować szkodliwe czynniki wystarczy wlać wodę do garnuszka, przenieść do zamrażalnika na okres czasu około 3 godzin (bądź w zimie na balkonie/tarasie) po czym przebić powstały u góry lód a pozostałą wodę - używać.
Pod względem swojej struktury woda ta jest identyczna jak woda znajdująca się w komórkach naszego organizmu."

Nie wiedziałam, że aż tak jest zdrowa. Co prawda taka zimna zimą może się okazać średnio dobra na gardło, ale chyba muszę sprawdzić.
Dzięki! smile

#33 2016-01-15 22:55:33

papaja76
Member

Madzia napisał:

urszula47 napisał:

..?eto napisał:

Drogie Panie!
Po kawce jezdeśma ?

Woda strukturowana

Nie wiedziałam, że aż tak jest zdrowa. Co prawda taka zimna zimą może się okazać średnio dobra na gardło, ale chyba muszę sprawdzić.
Dzięki! smile

ja na śniadanko podaję kawę z imbirem mielonym, i odrobiną kardamonu, herbatę do kolacji , czarna saszetka, i saszetka herbaty z pokrzywy, bo pokrzywa odtruwa, a potem pdp popija wodę mineralną z syropem, zwyczaj wprowadzony przez moją zmienniczkę, nieważne, że ja milion razy nazywam ten syrop farbą z cukrem!

#34 2016-01-16 14:35:51

..?eto
Member

Imbire i kardamon można także dodawać do herbatki, albo kupić gotową herbatkę zkardamonem")

#35 2016-01-20 10:20:03

Pawlos
Member

urszula47 napisał:

Woda strukturowana

Co do tych jonów to nie wiem ufam że temat sprawdzony. Ale jeżeli mogę coś dodać to polecam dzbanki lub inne urządzenia z węglem aktywnym który oczyszcza wodę, krótki opis jak działa

http://tylkowoda.pl/filtry-do-wody/wegiel-aktywny/

A luksusem jest wspomniany w artykule filtr odwróconej osmozy ale to już dużo większy wydatek.

PS. Sądze że mrożenie takiej wody będzie jeszcze bardziej wpływało na jakość i długowieczność smile

#36 2016-02-01 23:39:40

papaja76
Member

..?eto napisał:

Imbire i kardamon można także dodawać do herbatki, albo kupić gotową herbatkę zkardamonem")

tam gdzie wyczytałam, że do kawy należy dodawać imbir i kardamon było to uzasadnione tym, że picie kawy obciąża nadnercza, a kardamon temu zapobiega w połączeniu z imbirem, który świetnie neutralizuje zakwaszenie po kawie

#37 2016-02-07 16:00:20

marjanek42
Member
Od: Gdynia

A ja ostatnio odkryłam taki napój:

http://sekrety-zdrowia.org/zlote-mleko- … -depresje/

Złote Mleko, nie będę się rozpisywała jakie zalety ma bo jak ktoś będzie chciał to sobie sprawdzi. Polecam.

#38 2016-02-07 17:45:02

Tosia
Member

Wypróbuję na lepszy sen.

#39 2016-02-07 18:56:28

aligator
Member

Nie pijemy i nie podajemy kawy i herbaty zwłaszcza osobom starszym. Na zajęciach z dietetyki babeczka wbijała nam to prawie młotkiem do głowy. Kawa i herbata wypłukują potas z organizmu. Pijemy wodę jak zwierzęta. Mleko też nie jest dobrym pomysłem, dlatego ten napój raczej odpada. Nawet kotom nie powinno się podawać mleka tylko wodę, o czym weterynarze zawsze wspominają. Kurkuma jak najbardziej, ale w wersji z olejem rzepakowym. Łyżka oleju rzepakowego dziennie to podstawa naszej diety. Bo np. marchewka bez oleju to tylko karoten a nie witamina A a przecież to o nią nam chodzi. Stosując przyprawy, szczególnie te rzadziej stosowane w naszym kręgu kulturowym, musimy pamiętać, że mogą być one  przyczyną silnej alergii. Ja jestem przykładem takiego alergika.
To tak w wielkim skrócie troszeczkę teorii. Może się komuś przyda. W dniu codziennym nasze przyzwyczajenia zawsze biorą górę. Trudno odmówić babci herbaty jeśli piła ją całe życie, a zjedzenie czegoś dobrego to jedna z niewielu już przyjemności.
W przypadku osób trochę młodszych wyeliminowanie z diety jakiegoś składnika przychodzi znacznie łatwiej. To naprawdę jest proste. Nie wolno mi  pić czerwonego wina, żaden problem - jest białe. Nie wolno spożywać masła, a od czego jest smalec. W wersji na bogato -  szampan i olej kokosowy. Nawet ten wstrętny olej rzepakowy po czasie przestaje powodować odruch wymiotny.
Całe nasze życie to dokonywanie wyborów, tylko szkoda, że nie zawsze są one właściwe albo jest już  za późno na zmianę .

#40 2016-02-07 21:13:59

..?eto
Member

aligator napisał:

Nie pijemy i nie podajemy kawy i herbaty zwłaszcza osobom starszym. Na zajęciach z dietetyki babeczka wbijała nam to prawie młotkiem do głowy. Kawa i herbata wypłukują potas z organizmu. Pijemy wodę jak zwierzęta. Mleko też nie jest dobrym pomysłem, dlatego ten napój raczej odpada. Nawet kotom nie powinno się podawać mleka tylko wodę, o czym weterynarze zawsze wspominają. Kurkuma jak najbardziej, ale w wersji z olejem rzepakowym. Łyżka oleju rzepakowego dziennie to podstawa naszej diety. Bo np. marchewka bez oleju to tylko karoten a nie witamina A a przecież to o nią nam chodzi. Stosując przyprawy, szczególnie te rzadziej stosowane w naszym kręgu kulturowym, musimy pamiętać, że mogą być one  przyczyną silnej alergii. Ja jestem przykładem takiego alergika.
To tak w wielkim skrócie troszeczkę teorii. Może się komuś przyda. W dniu codziennym nasze przyzwyczajenia zawsze biorą górę. Trudno odmówić babci herbaty jeśli piła ją całe życie, a zjedzenie czegoś dobrego to jedna z niewielu już przyjemności.
W przypadku osób trochę młodszych wyeliminowanie z diety jakiegoś składnika przychodzi znacznie łatwiej. To naprawdę jest proste. Nie wolno mi  pić czerwonego wina, żaden problem - jest białe. Nie wolno spożywać masła, a od czego jest smalec. W wersji na bogato -  szampan i olej kokosowy. Nawet ten wstrętny olej rzepakowy po czasie przestaje powodować odruch wymiotny.
Całe nasze życie to dokonywanie wyborów, tylko szkoda, że nie zawsze są one właściwe albo jest już  za późno na zmianę .

To , jak mówisz aligatorku , łyknąć jedną łyżkę oleju rzepakowego z łyżeczką kurkumy łykać 1 raz dziennie?
Pytam dlateko , że próbowalam lykać tę kurkumę z czymś tam, ale ona wywoływala u mnie letkie zaparcia.
Więc moze z olejem będzie dobrze?Napisz dokładnie zażywac tę kurkumę/smile

#41 2016-02-08 08:41:59

barbara.b
Member

żeto jeszcze lepiej olej lniany

#42 2016-02-08 09:21:29

..?eto
Member

barbara.b napisał:

żeto jeszcze lepiej olej lniany

Barbaro.p dzięki za podpowiedź , tak z olejem lnianym będzie super smile
http://z1.medsos.pl/66f98ce462d1fa4e5dbe72d365499984/a2947_0-d.jpg
I zamiast kawy czy herbaty hahahah lol

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2016-02-08 09:23:04)

#43 2016-02-09 17:32:16

aligator
Member

Dobre;)
Przy okazji poruszyłaś istotny wątek - zaparcia. Jak widać na załączonym obrazku, wszystko trzeba brać od d... strony.
....?eto ja nie używam kurkumy ponieważ mam silną alergię na wiele przypraw i przestałam z nimi eksperymentować. Mój komentarz związany był miedzy innymi z linkiem podanym przez majeranek . W komentarzach do niego znalazła się następująca uwaga:

Kurkuma nie jest przyswajana przez nasz organizm, aby mogła być wchłaniana musimy ją zmieszać z czarnym pieprzem i/lub z papryką, oraz powinna być rozpuszczona w oliwie z oliwek lub w oleju rzepakowym czy lnianym.
Dzięki piperynie zawartej w czarnym pieprzu, wchłanianie kurkuminu zwiększa się 1000 razy, a dzięki kapsaicynie zawartej w papryce nawet 2000 razy.
Kurkumin nie rozpuszcza się w wodzie tylko w olejach i alkoholu.
ZASTOSOWANIE:
Zmieszać 1/4 łyżeczki kurkumy z 1/2 łyżeczki oleju i szczyptą pieprzu i/lub papryki. Dodawać do sałatek, sosów sałatkowych, pomidorów, oraz zup po ich ugotowaniu. Wysoka temperatura niszczy właściwości zdrowotne kurkumy.

Hindusi spożywają średnio 1,5 do 2 gramów kurkumy dziennie (1/4 - 1/2 łyżeczki). Udowodniono statystycznie, że częstotliwość występowania wielu odmian raka w Indiach jest znacznie niższa niż w USA czy w Europie.

Koniec cytatu;)
Niezwykle istotną sprawą jest właśnie wchłanianie witamin, bo jak powszechnie wiadomo wit. A,D,E,K są rozpuszczalne w tłuszczach.
A dyskusja na temat wyższości oleju lnianego nad rzepakowym przypomina tą o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi. Ja piję jeden i drugi ale skłaniam się bardziej ku rzepakowemu.
Dużo zdrówka wszystkim życzę.

#44 2016-02-09 19:32:05

..?eto
Member

Aligaror dzięki za uzupełnienie  informacji.
Rzeczywiscie czytalam i tym pieprzu i papryce  , ale  najlepiej to moze zrobie taki dip czy jak to sie teraz mowi z tych 4 skladnikow we wskazanych proporcjach i będę lykać i do salatek , zup itd.smile

#45 2016-02-09 22:08:31

aligator
Member

...?eto, a Ty  jak mogę spytać, chcesz to stosować profilaktycznie przeciw nowotworom czy z powodu dużej ilości wypijanej kawy, bo stres jak sądzę z Twojej aktywności na forum, Ciebie nie dotyczy.

#46 2016-02-09 22:47:36

barbara.b
Member

muszę to mojej babci zaserwować bo mówi, że nie sra :-))))) jak jej mówię, że jabłko dobre, warzywa to ona mówi, że jabłka to ona jada jak ma sraczkę, żeby jej przeszła. nie wiem, czy jej przechodzi wtedy ta sraczka ale śmiem wątpić. i tak pcha w siebie ziemniaki, ryż a w nocy surowe mięso i się skarży na bóle brzucha...

#47 2016-02-10 00:03:15

..?eto
Member

aligator napisał:

...?eto, a Ty  jak mogę spytać, chcesz to stosować profilaktycznie przeciw nowotworom czy z powodu dużej ilości wypijanej kawy, bo stres jak sądzę z Twojej aktywności na forum, Ciebie nie dotyczy.

No ja chcę tak profilaktycznie, bo kawę to piję jedną dziennie-jeszcze.
Ale szaleć nie będę z tym, , bo na mój zdrowy rozum, to jest tak z tymi nowinkami egzotycznymi , że to przeba całe życie używać.
A jam już leciwa i nie dogonie hindusów.
Ale jak, nie pomoże za bardzo to napewno nie zaszkodzi, co mi szkodzi,
prawde mowiąc w tej chwili jestem skupiona bardziej na odwapnieniu żył przy pomocy żółtek  jajek i witamny K2-7.
Staram sie jeśc conajmniej jedno żółtko dziennie, może zaczne pić surowe,
To taki mam plan wdrożyc żółtka na stałe do mojgo menu, żeby cchociaz powstrzymac ten proces miazdzycowy zył.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2016-02-10 00:13:30)

#48 2016-02-11 09:12:21

enass
New member

U nas w domu pobytu dziennego sporo seniorów pija mimo wszystko kawę - szczególnie do śniadania. Zastanawiamy się jak usprawnić jej wydawanie - czy ekspres to dobry pomysł?
Dylemat jest też taki, że "domowe" ekspresy gdy się zepsują mogą nie być naprawione na gwarancji - bo służyły do żywienia masowego. Spotkałyście się może z czymś takim?

#49 2016-02-11 12:37:27

jagnak
Member

enass napisał:

U nas w domu pobytu dziennego sporo seniorów pija mimo wszystko kawę - szczególnie do śniadania. Zastanawiamy się jak usprawnić jej wydawanie - czy ekspres to dobry pomysł?
Dylemat jest też taki, że "domowe" ekspresy gdy się zepsują mogą nie być naprawione na gwarancji - bo służyły do żywienia masowego. Spotkałyście się może z czymś takim?

Myślę,że jest to dobry pomysł. Szczególnie jeśli jest to spory dom opieki oraz ma wielu podopiecznych. Zwróć jednak uwage na to,że nie możesz kupić tam ekspresu z domowej dystrybucji agd bo taki ekspres nie jest stworzony do takiego intensywnego użytkowania. Lepiej jest moim zdaniem zainwestować w profesjonalny ekspres, jak do kawiarni. Nie jest to taki mały koszt ale możesz poszukać ich w hurtowniach gastronomicznych Tam kupisz go taniej, na przykład tutaj: http://multigastro.pl/category/ekspresy-do-kawiarni

#50 2016-02-12 10:56:18

marjanek42
Member
Od: Gdynia

aligator napisał:

Dobre;)
Przy okazji poruszyłaś istotny wątek - zaparcia. Jak widać na załączonym obrazku, wszystko trzeba brać od d... strony.
....?eto ja nie używam kurkumy ponieważ mam silną alergię na wiele przypraw i przestałam z nimi eksperymentować. Mój komentarz związany był miedzy innymi z linkiem podanym przez majeranek . W komentarzach do niego znalazła się następująca uwaga:

Kurkuma nie jest przyswajana przez nasz organizm, aby mogła być wchłaniana musimy ją zmieszać z czarnym pieprzem i/lub z papryką, oraz powinna być rozpuszczona w oliwie z oliwek lub w oleju rzepakowym czy lnianym.
Dzięki piperynie zawartej w czarnym pieprzu, wchłanianie kurkuminu zwiększa się 1000 razy, a dzięki kapsaicynie zawartej w papryce nawet 2000 razy.
Kurkumin nie rozpuszcza się w wodzie tylko w olejach i alkoholu.
ZASTOSOWANIE:
Zmieszać 1/4 łyżeczki kurkumy z 1/2 łyżeczki oleju i szczyptą pieprzu i/lub papryki. Dodawać do sałatek, sosów sałatkowych, pomidorów, oraz zup po ich ugotowaniu. Wysoka temperatura niszczy właściwości zdrowotne kurkumy.

Hindusi spożywają średnio 1,5 do 2 gramów kurkumy dziennie (1/4 - 1/2 łyżeczki). Udowodniono statystycznie, że częstotliwość występowania wielu odmian raka w Indiach jest znacznie niższa niż w USA czy w Europie.

Koniec cytatu;)
Niezwykle istotną sprawą jest właśnie wchłanianie witamin, bo jak powszechnie wiadomo wit. A,D,E,K są rozpuszczalne w tłuszczach.
A dyskusja na temat wyższości oleju lnianego nad rzepakowym przypomina tą o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi. Ja piję jeden i drugi ale skłaniam się bardziej ku rzepakowemu.
Dużo zdrówka wszystkim życzę.

Dokładnie tak jak mówisz, wchłanianie witamin jest priorytetem a nikt o tym nic nie mówi. lekarze w szczególności, ja ostatnio się dopiero dowiedziałam że witaminę D należy przyjmować z tłuszczami a o innych nie wiedziałam i za tą informację bardzo dziękuje. A co do "Złotego Mleka" to tam też chodzi bardziej o tłuszcz i ja zrobiłam sobie na mleku kokosowym. Pomysł DIP-a też jest fajny dziękuje eto.

#51 2016-02-17 10:50:21

ewal8
Member

Dziewczyny, nie w temacie, za co przepraszam, ale mam pytanie:
gdzie mogę kupić w Niemczech gotową masę kajmakową i czy w ogóle dostanę tutaj takie coś smile
Wiem, ze sobie mogę zrobić sama Karamellcreme, ale wolałabym kupić gotową w słoiku albo w puszce. Widziałyście coś takiego w jakimś sklepie?

#52 2016-02-17 11:07:48

Franciszka
Member

#53 2016-02-17 11:21:09

ewal8
Member

Franciszka napisał:

http://mieszkamwniemczech.blogspot.com/2015/04/masa-krowkowa-karamellcreme.html

Franciszko, dziękuję Ci bardzo smile Uratowałaś mi urodziny big_smile

#54 2016-04-27 10:26:48

gosiazabkowska
New member

Do przygotowywania kawy, herbaty czy jakichkolwiek innych napojów gorących na bazie wody najlepsza jest przefiltrowana woda np. po odwróconej osmozie http://www.filtry-do-wody.info/odwrocona-osmoza/. Zresztą nawet wiele blogerek kulinarnych to potwierdza.

#55 2016-08-12 12:23:36

Molenz
New member

Lubię i jeden i drugi napój, ale piję zdecydowanie więcej herbaty niż kawy. Nie wyobrażam sobie poranku i śniadania bez wypicia dużego kubka herbaty. Wcześniej piłam herbatę czarną earl grey , ale teraz pije taką herbatę http://www.big-active.pl/herbata-czarna … i-rozy-80g . Jest to także herbata czarne earl grey, ale zawiera też płatki róży, które moim zdaniem idealnie pasują do tej herbaty. Polecam ją każdej osobie, która uwielbia klasyczną czarną herbatę z aromatem bergamotki.

#56 2016-08-12 13:13:26

Yagga66
Member

Ja im podaję takie, jakie chcą, a kazdy chce co innego

#57 2017-01-10 13:54:43

lotna
New member

Wszystko zależy od upodobań danej osoby, ale w wielu przypadkach seniorom najbardziej podchodzi kawa. Filiżanka na dzień wydaje się optymalną dawką, która potrafi dodać niejednemu staruszkowi wigoru. Uważam, że nie ma w tym absolutnie nic złego. Kiedy ma się do dyspozycji ekspresy do kawy automatyczne, to sam proces zaparzenia trwa dosłownie chwilę i nie trzeba czekać, aż woda zagotuje się na kuchence. Więcej o tym rozwiązaniu tutaj: www.krups.com.pl.

#58 2017-01-10 15:57:59

krysta63
Member

A fujjjj.kawa z tych kapsli jest sztuczna smakuje jak plastik..Blleee .I zimna zaraz.
Kawa--- jak już to z takiego automatu za kilka tys.Co mieli ziarka.
A jeśli kogoś nie stać to chociażby kawa z ekspresu przelewowego.No i zawsze zostaje kawa rozpuszczalna.Mniej popularna w DE.
A taka z fusami,to chyba tylko Polacy jeszcze piją.
Ty kolezanko ,już nie opowiadaj że woda na kawę  godzinami się gotuje na kuchence.Normalnie w niemieckich domach są czajniki elektryczne.Wiec twoja proba reklamy kapsli z kawą. na nic się zda.
☕☕

lotna napisał:

Wszystko zależy od upodobań danej osoby, ale w wielu przypadkach seniorom najbardziej podchodzi kawa. Filiżanka na dzień wydaje się optymalną dawką, która potrafi dodać niejednemu staruszkowi wigoru. Uważam, że nie ma w tym absolutnie nic złego. Kiedy ma się do dyspozycji ekspresy do kawy automatyczne, to sam proces zaparzenia trwa dosłownie chwilę i nie trzeba czekać, aż woda zagotuje się na kuchence. Więcej o tym rozwiązaniu tutaj: www.krups.com.pl.

#59 2017-01-10 18:07:35

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

gosiazabkowska napisał:

Do przygotowywania kawy, herbaty czy jakichkolwiek innych napojów gorących na bazie wody najlepsza jest przefiltrowana woda np. po odwróconej osmozie http://www.filtry-do-wody.info/odwrocona-osmoza/. Zresztą nawet wiele blogerek kulinarnych to potwierdza.

Pierdzielisz gosieńko - wystarczy mój czajnik + mój kubek notabene poszczerbiony + dwie łyżki normalnej ludzkiej kawy = jak woda się gotuje, to zalewam = biorę fajkę i wychodzę na taras = żyć nie umierać

#60 2017-01-10 18:22:37

krysta63
Member

Szczególnie ta fajka bardzo pasi do kawy.🚭🚭🚭🚭🚭🚭🚭i nadaje kawie odpowiedni,wyrafinowany smak.

Reklama