Choroba przeciążeniowa kręgosłupa u opiekunów osób starszych

Praca z osobami starszymi i niepełnosprawnymi wymaga nieustannego wysiłku fizycznego, polegającego na pomocy we wstawaniu, siadaniu, chodzeniu oraz codziennych czynnościach osoby chorej...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:37:31

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa u opiekunów osób starszych

Praca z osobami starszymi i niepełnosprawnymi wymaga nieustannego wysiłku fizycznego, polegającego na pomocy we wstawaniu, siadaniu, chodzeniu oraz codziennych czynnościach osoby chorej. Jeśli mamy do czynienia z osobą unieruchomioną i leżącą, konieczne jest też zmienianie pozycji pacjenta, wymiana pieluch i codzienna toaleta wymagająca podnoszenia chorego. Są to czynności znacznie obciążające opiekuna, zwłaszcza jeśli jego możliwości fizyczne nie są duże. Dodatkowo przeszkodą może być paraliż lub niedowład występujący u podopiecznego, który nasila jego bezwładność i zwiększa obciążenie opiekuna.  Pierwszym symptomem, jaki pojawia się, by zaalarmować o nadmiernym wysiłku jest ból kręgosłupa.

Objawy choroby przeciążeniowej

Zdarza się, że opiekun mimo codziennej pracy polegającej na dźwiganiu chorego, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo obciąża kręgosłup. Dopiero pojawiające się objawy sugerujące, że dzieje się coś niedobrego mogą naprowadzić go na właściwy tor myślenia i zmusić do korekcji dotychczasowych działań. Przeciążenie kręgosłupa objawia się zwykle bólem zlokalizowanym w lędźwiowym lub szyjnym odcinku pleców, a także zwiększonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Nie zawsze jednak objawy są tak oczywiste. Zwyrodnienie kręgów i krążków międzykręgowych może powodować ucisk na przebiegające tamtędy nerwy, co daje dolegliwości w odległych punktach naszego ciała: drżenie, bóle, niedowład lub zaburzenia czucia w dłoniach, stopach,, stawach. Zdarza się, że do tych dolegliwości dołącza również ochłodzenie i zasinienie palców, zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. W przebiegu choroby przeciążeniowej chory może skarżyć się na bóle głowy, zawroty, szumy w uszach lub nudności.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d18.jpg

Przyczyny choroby przeciążeniowej

Problem z kręgosłupem może pojawić się u opiekuna nagle, w wyniku jednego silnego urazu lub postępować z czasem na skutek serii mniejszych, krótkotrwałych przeciążeń. Oba z nich prowadzą jednak do podobnych skutków: zwyrodnienia lub wypadnięcia krążka międzykręgowego, który jest elementem łączącym poszczególne kręgi.  Następuje ono w wyniku zadziałania na kręgosłup siły znacznie przewyższającej jego wytrzymałość. Tak uszkodzona struktura powoduje dalsze zmiany, wywołując ucisk na biegnące obok nerwy, prowadzące swoje włókna do mięśni kończyn. Zaburzenia przewodnictwa nerwowego skutkują bólem, drętwieniem i innymi odczuwanymi przez chorego nieprzyjemnymi doznaniami.

Możliwe powikłania

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to groźna przypadłość, która bywa bagatelizowana przez osoby zapracowane i odkładana do wyleczenia na później. Tymczasem brak reakcji na pierwsze symptomy choroby, może być zgubny w skutkach. Choroba przeciążeniowa rzadko ustępuje samoistnie, a praca pomimo dolegliwości jest niebezpieczna nie tylko dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, jak i dla samego podopiecznego. Rozwinięte zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do upośledzenia ruchomości chorego, obniża jego komfort życia, a w skrajnej postaci staje się przyczyną niedowładów kończynowych i przewlekłych zespołów bólowych. W trosce o własną sprawność w późniejszym wieku warto w porę reagować na zauważalne symptomy przeciążenia naszego kręgosłupa.

Jak zapobiegać chorobie przeciążeniowej?

Podobnie, jak w wielu sytuacjach życiowych, również i tutaj przyda się zdrowy rozsądek. Opiekun musi znać swoje możliwości fizyczne i nie wykonywać czynności, które są daleko powyżej nich. Jeśli to możliwe, szczególnie trudne czynności powinny być wykonywane przez dwie osoby, wzajemnie ze sobą współpracujące.  Każdy opiekun powinien zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji wykonuje podnoszenie podopiecznego. Według zaleceń lekarskich powinna być to pozycja jak najbardziej zbliżona do naturalnego ułożenia kręgosłupa, bez nadmiernych skręceń i skłonów. Pacjent powinien znajdować się jak najbliżej opiekuna. Ważne jest równomierne rozkładanie ciężaru na obie strony ciała oraz postawa na szeroko rozstawionych stopach. Aby odciążyć kręgosłup warto go odchylić do tyłu. Niedopuszczalne jest podnoszenie ciężarów na wyprostowanych nogach, z ugiętym kręgosłupem. Pomocna w wyobrażeniu sobie prawidłowej postawy ciała może być pozycja ciężarowca, dźwigającego sztangę. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe optymalna jest pozycja siedząca i wykonywanie czynności na poziomie swoich łokci. Niewskazane są wszystkie gwałtowne chwyty, pociągnięcia, szarpnięcia.  Przestrzegając tych podstawowych zaleceń profilaktycznych oraz dbając o właściwy relaks i odciążenie kręgosłupa w  czasie wolnym (aktywny wypoczynek zamiast długotrwałego siedzenia w jednej pozycji) można zapobiec rozwojowi choroby przeciążeniowej lub zmniejszyć znacząco jej objawy.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-10-09 22:48:28

Bacha55
New member

Re: Choroba przeciążeniowa kręgosłupa u opiekunów osób starszych

Nasza praca w dużej mierze ma wpływ na nasz kręgosłup. My do najmłodszych w dużej mierze nie należymy, więc i siły witalne też już nie te, co kiedyś. Ja miałam taki mały wypadek u podopiecznych - chrupnęło mi coś w kręgosłupie, bo się przeciążyłam. Kochaną miała podopieczną, ale częściowo sparaliżowaną i wiązało się to z częstym dźwiganiem. Parę ładnych lat temu miałam kłopoty z dyskiem, ale minęło to i nie odzywał się, aż do czasu. Cóż w wolnym czasie dawałam odpocząć i zregenerować się kręgosłupowi - albo leżałam na twardym ok.20 minut, czasem z nogami uniesionymi i opartymi o fotel. Dwa razy w tygodniu podopieczni wyganiali mnie na basen - to też dużo mi dawało. A w najgorszych momentach korzystałam z maści na bazie kamfory. Nieźle rozgrzewała i przynosiła ulgę. W Polsce już byłam u swojego kręgaża, wzięłam kilka zabiegów-masażów, bo za miesiąc wracam do moich podopiecznych - chcę być sprawna!

#3 2012-10-10 13:04:50

fiore12
New member

Przy takim dźwiganiu mozna się też nabawić rwy kulszowej. Mąz jak przenosił na wózek moja mamę tak raz zaniemógł. A z rwą nie jest tak łatwo. Raz coś strzeli i po zabawie. W nocy nie umiał spac, cały czas łykał tabletki przeciwbólowe, a i tak nie było z nich dużego efektu. Nacierpiał sie trochę. Teraz już jest o wiele lepiej bo rusza się normalnie, ale nieraz go zabolało bo źle stanął albo za szybko się schylił. Mamy z tym małe utrapienie, ale i tak jest lepiej, niż lekarz mówił. Jak postawił diagnozę, to jak skazanie na kalectwo. Nie ma sensu się przeciązać. A w pracy powinnyśmy mieć zapewnione sprzęty, które pomogą w podnoszeniu.

#4 2020-11-25 07:35:00

zaroma
Member

Oczywiście,ze tak. Jest to dość popularne schorzenie. Szczególnie w takim ładnym wieku w jakim jest pan, którym się opiekujesz. Polecałabym skontaktować się z neurologiem chociaż podejrzewam,że osoba ta na pewno jest pod kontrolą lekarza tak?

Powiem Ci,że niekiedy warto jest skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, które w wielu przypadkach są w stanie przywrócić równowagę w organizmie. Polecane są na przykład zabiegi osteopatii w leczeniu zaburzeń czucia. Moge polecić dobry gabinet w Gdańsku:  https://ortosova.pl/ Mają tam świetnych specjalistów.

Aktualnie na taka terapię chodzi moja mama i z każdym zabiegiem czuje się lepiej. Zaburzenia czucia są rzadsze.

Ostatnio edytowany przez zaroma (2020-11-25 07:35:12)

#5 2020-11-25 10:40:08

Dorona
New member
Od: Gdynia

Faktem jest, że o kręgosłup trzeba dbać od najmłodszych lat. Niestety teraz wszyscy siedzą ciągle przy komputerach i na starość do będzie dramat.

Reklama